Lehké až střídmé pití alkoholu může snížit stres a tím pomoci vašemu srdci

- Pixabay

Barbora Nová

Lehká až středně mírná konzumace alkoholu může snižovat riziko kardiovaskulárních příhod, jako je srdeční infarkt a mrtvice, tím, že snižuje aktivitu v částech mozku, které reagují na stres, tvrdí nový výzkum publikovaný 12. června 2023.

Vědci však upozorňují, že alkohol s sebou nese i zdravotní rizika.

"Neobhajujeme užívání alkoholu ke snížení rizika infarktu nebo mrtvice, protože alkohol má i další znepokojivé účinky na zdraví," uvedl v tiskové zprávě autor studie dr. Ahme d Tawakol, kardiolog a spoluředitel Výzkumného centra kardiovaskulárního zobrazování v Massachusettské všeobecné nemocnici v Bostonu (1).

Místo toho chtěli vědci zjistit, jak lehká až mírná konzumace alkoholu (jeden až dva nápoje denně u mužů a jeden nápoj denně u žen) snižuje výskyt kardiovaskulárních onemocnění, jak to vyplývá z jiných výzkumů (2).

Vědci se snažili zjistit, jak se daří snižovat výskyt kardiovaskulárních onemocnění.

"Pokud by se nám podařilo najít tento mechanismus, bylo by cílem najít další přístupy, které by mohly replikovat nebo navodit ochranné účinky alkoholu na srdce bez nepříznivých dopadů alkoholu," uvedl dr. Tawakol.

Snížení stresových signálů v mozku

V této observační studii vědci zkoumali údaje o více než 50 000 osobách zařazených do Mass General Brigham Biobank.

Lidé při zápisu vyplnili dotazník, který obsahoval otázku týkající se konzumace alkoholu v předchozím roce.

Z lékařských záznamů účastníků získali vědci informace o všech závažných kardiovaskulárních příhodách, které se u nich během sledovaného období vyskytly. Jednalo se o srdeční infarkt, mozkovou mrtvici, periferní cévní onemocnění a srdeční selhání.

Zjistili, že lehcí až středně mírní pijáci měli nižší riziko závažných kardiovaskulárních příhod, a to při zohlednění genetických, klinických a socioekonomických faktorů a faktorů životního stylu.

Dále vědci zkoumali podskupinu přibližně 750 osob, které již dříve podstoupily zobrazovací vyšetření mozku z klinických důvodů nesouvisejících se studií.

Lehcí až středně mírní pijáci měli nižší aktivitu v amygdale - oblasti mozku, která se podílí na signalizaci stresu - ve srovnání s lidmi, kteří pili málo nebo vůbec žádný alkohol.

Výsledky ukázaly, že lidé s nižšími stresovými signály v amygdale měli také méně závažných kardiovaskulárních příhod.

"Zjistili jsme, že změny v mozku u lidí, kteří pijí lehce až mírně, vysvětlují významnou část ochranných účinků na srdce," uvedl dr. Tawakol.

Výsledky byly zveřejněny 12. června 2023 v časopise Journal of the American College of Cardiology.

Lidé s úzkostí měli větší prospěch

Další výzkumy zjistily, že alkohol snižuje reaktivitu amygdaly na ohrožující podněty, jako jsou strašidelné a rozzlobené obličeje (3).

Nová studie však jako první ukazuje, že toto utlumení aktivity amygdaly v reakci na alkohol může mít pozitivní dopad na kardiovaskulární systém, uvedli vědci.

"Když je amygdala příliš ostražitá a bdělá, zvyšuje se sympatický nervový systém, který zvyšuje krevní tlak a srdeční frekvenci a spouští uvolňování zánětlivých buněk," uvedl dr. Tawakol.

"Pokud je stres chronický, výsledkem je hypertenze, zvýšený zánět a značné riziko obezity, cukrovky a kardiovaskulárních onemocnění," dodal.

Vědci také zjistili, že v rámci celé skupiny účastníků bylo lehké až mírné pití alkoholu spojeno s větším poklesem závažných kardiovaskulárních příhod u lidí s úzkostí v anamnéze ve srovnání s ostatními.

Ačkoli u osob s lehkým až středním pitím došlo ke snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění, bylo u nich také vyšší riziko rakoviny.

Kromě toho bylo pití většího množství alkoholu - více než 14 nápojů týdně - spojeno se sníženou celkovou mozkovou aktivitou, což podle vědců může souviset s nepříznivým kognitivním stavem.

Jiné výzkumy ukázaly, že nadměrné nebo nárazové pití alkoholu může mít negativní účinky na zdraví, například zvyšuje riziko úmrtí z jakékoli příčiny a konkrétně na rakovinu.

Autoři studie uzavírají, že výsledky by mohly ukázat cestu k novým intervencím, které by snížily stresové signály v mozku, aniž by se projevily negativní účinky alkoholu.

Vědci v současné době zkoumají, zda cvičení, terapie snižující stres, jako je meditace, a léky mohou tyto signály související se stresem tlumit a případně vést k prospěchu pro kardiovaskulární systém.

Zdravé způsoby zvládání stresu

Doktor Gre gory Jantz, zakladatel centra The Center, A Place of Hope v Edmondsu ve státě Washington, zařízení pro léčbu deprese, uvedl, že chronický stres se stal problémem pro miliony Američanů během pandemie COVID-19. Podle něj se stres stává hlavním problémem pro všechny, kteří se nacházejí v USA.

V průzkumu Americké psychologické asociace "Stres v Americe 2022" téměř čtvrtina lidí uvedla, že většinu dní jsou tak vystresovaní, že nemohou fungovat (4).

Podle Světové zdravotnické organizace vyvolala pandemie celosvětově 25% nárůst depresí a úzkostí (5).

Dr. Jantz, autor knihy „The Anxiety Reset: A Life-Changing Approach to Overcoming Fear, Stress, Worry, Panic Attacks, OCD and More,“ uvedl, že úzkost zůstává i dnes ve Spojených státech velkým problémem, který má některé znepokojivé důsledky.

"Zjistili jsme, že se lidé uchylují k alkoholu, marihuaně a jídlu. Zaznamenali jsme také obrovský nárůst závislostí a návykového chování," řekl.

Nepijte, abyste se "zbavili stresu"

Zatímco někteří lidé mohou pít alkohol, aby se zbavili stresu, dr. Jantz konstatoval, že když jste ve stresu, je těžké dát si jen jeden drink.

Místo toho navrhuje provést několik změn v životním stylu, například jíst zdravou stravu, pít vodu místo alkoholu (nebo sladkých nápojů) a zařadit do dne více pohybu.

"To všechno jsou opravdu jednoduché a zdravé věci. Ale jsou to věci, které lidé během pandemie přestali dělat."

Kromě toho může být podle dr. Jantze užitečné identifikovat ve svém životě spouštěče úzkosti, jako jsou sociální média nebo nepřetržitý zpravodajský cyklus.

Pokud vám tyto faktory způsobují stres, "musíte změnit bod svého zájmu," řekl, zejména přesunout pozornost na zdravé vztahy s rodinou a přáteli.

"Musíme mít ve svém životě tyto pozitivní lidi, navzdory tomu, co se kolem nás ve světě děje," řekl. "Neříkám, abyste ignorovali stresující věci, ale nesmí být středem vašeho zájmu."

Pokud i nadále pociťujete úzkost, která ovlivňuje vaše každodenní aktivity nebo se zhoršuje, vyhledejte pomoc odborníka na duševní zdraví.

Závěr

Vědci zjistili, že mírné pití může pomoci zmírnit stres.

Studie by mohla vysvětlit dřívější výzkumy, které zjistily lepší zdravotní výsledky u lehkých až středně těžkých pijáků.

Vědci zkoumali údaje o více než 50 000 osobách zařazených do Mass General Brigham Biobank.

Příznaky a symptomy přílišného stresu, možnosti co s tím

Ing. Zdeněk Rozehnal

Co je to stres?

Stres lze definovat jako pocit přetížení nebo neschopnosti vyrovnat se s psychickým nebo emocionálním tlakem. Může mít psychické i fyzické následky (1).

S pocity stresu se v určitém okamžiku potýká většina lidí. Ve skutečnosti studie z roku 2015 zjistila, že 59% dospělých uvádí, že zažívá vysokou úroveň vnímaného stresu (2).

Shrnutí:

  • Stres, což je pocit zahlcení duševním nebo emocionálním tlakem, je velmi častým problémem.

Příznaky stresu

Snížení energie a nespavost

Dlouhodobý stres může způsobovat chronickou únavu a poruchy spánku, což může mít za následek snížení hladiny energie. Například nedávná studie provedená na více než 7 000 pracujících osobách zjistila, že únava "významně souvisí" se stresem spojeným s prací (3).

Stres může také narušovat spánek a způsobovat nespavost, což může vést k nízkému množství energie.

Přehled z roku 2018 publikovaný v časopise Journal of Sleep Research zjistil, že "obavy a prožívání spojené se stresem" mohou vést k narušení spánku a nakonec i k riziku vzniku nespavosti (4).

Jiná studie na 2 316 účastnících ukázala, že vystavení stresu je spojeno se zvýšeným rizikem nespavosti (5).

Obě tyto studie se zaměřují na reaktivitu spánku neboli na to, do jaké míry stres ovlivňuje schopnost usnout nebo zůstat spát.

I když je zřejmé, že stres může narušovat spánek, ne každý, kdo zažívá stres nebo kdo prochází stresovým obdobím, se bude potýkat s nespavostí nebo poruchami spánku.

Změny libida

Mnoho lidí zažívá během stresových období změny v sexuálním apetitu. Jedna malá studie hodnotila úroveň stresu u 30 žen a poté měřila jejich sexuální vzrušení při sledování erotického filmu. U osob s vysokou úrovní chronického stresu došlo k menšímu sexuálnímu vzrušení ve srovnání s osobami s nižší úrovní stresu (6).

Mnohem novější studie publikovaná v roce 2021 o dopadu pandemie COVID-19 na reprodukční zdraví žen zjistila, že 45% z více než 1 000 dotázaných žen uvedlo, že má snížené libido v důsledku stresu (7).

Kromě stresu existuje mnoho dalších potenciálních příčin změn libida, včetně např:

  • hormonální změny
  • únava
  • psychologické problémy

Deprese

Některé studie naznačují, že chronický stres může souviset s depresí a depresivními epizodami. Jedna studie na 816 ženách s velkou depresí zjistila, že výskyt deprese byl významně spojen s akutním i chronickým stresem (8).

Jiná studie zjistila, že vysoká úroveň stresu souvisí s nástupem velké deprese u dospívajících (9).

Přehled z roku 2018 navíc upozornil na souvislost mezi depresí a prožíváním chronického nebo nevyhnutelného stresu (10).

Kromě stresu patří mezi potenciální přispěvatele deprese např:

  • rodinná anamnéza
  • věk
  • faktory životního prostředí
  • třeba i některé léky a nemoc

Shrnutí:

  • Stres může způsobovat celou řadu příznaků, včetně snížení energie, nespavosti, změn libida a deprese.

Fyzické účinky stresu na organismus

Akné

Některé studie zjistily, že vyšší úroveň stresu je spojena se zvýšeným výskytem akné (11).

Jedním z důvodů může být to, že když se někteří lidé cítí vystresovaní, mají tendenci si častěji sahat na obličej. Tím se mohou šířit bakterie a přispívat ke vzniku akné (12).

Několik studií také potvrdilo, že akné může souviset s vyšší mírou stresu. Jedna malá studie měřila závažnost akné u 22 vysokoškolských studentů před zkouškou a během ní. Během zkouškového období, v němž se stres zvýšil, se akné projevilo silněji (13).

Jiná studie na 94 dospívajících zjistila, že vyšší úroveň stresu souvisí s horšími projevy akné, zejména u chlapců (14).

Tyto studie ukazují souvislost, ale nezohledňují další faktory, které se na ní mohou podílet. Je zapotřebí dalšího výzkumu, který by se zabýval souvislostí mezi akné a stresem.

Kromě stresu patří mezi další možné příčiny akné např:

  • zánět
  • hormonální změny
  • bakterie
  • nadměrná produkce oleje
  • ucpané póry

Bolesti hlavy

Mnoho studií zjistilo, že stres může přispívat k bolestem hlavy, což je stav charakterizovaný bolestí v oblasti hlavy, obličeje nebo krku. Studie z roku 2015 ukázala, že zvýšená intenzita stresu je spojena s nárůstem počtu dní, kdy se měsíčně vyskytne bolest hlavy (15).

Jiná studie provedla průzkum u 172 příslušníků armády na klinice pro léčbu bolestí hlavy a zjistila, že 67% z nich uvedlo, že jejich bolesti hlavy jsou vyvolány stresem, což z něj činí druhý nejčastější spouštěč bolestí hlavy (16).

Menší studie z roku 2020 rovněž zjistila, že stres může být hnacím faktorem tenzních bolestí hlavy (17).

Mezi další běžné spouštěče bolesti hlavy může patřit nedostatek spánku, strava, konzumace alkoholu, hormonální změny a další.

Chronická bolest

Bolesti jsou častým problémem, který může být důsledkem zvýšené hladiny stresu. Některé studie zjistily, že chronická bolest může souviset s vyšší úrovní stresu a také se zvýšenou hladinou kortizolu, což je hlavní stresový hormon v těle. Například jedna velmi malá studie srovnávala osoby s chronickou bolestí zad s kontrolní skupinou. Zjistila, že osoby s chronickou bolestí měly vyšší hladinu kortizolu (18).

Jiná studie ukázala, že lidé s chronickou bolestí měli vyšší hladinu kortizolu ve vlasech, což studie popsala jako nový ukazatel dlouhodobého stresu (19).

Mějte na paměti, že tyto studie ukazují souvislost, ale nezkoumají další faktory, které se na ní mohou podílet.

Kromě stresu existuje mnoho dalších faktorů, které mohou přispívat k chronické bolesti, např:

  • stárnutí
  • úrazy
  • chronické špatné držení těla
  • poškození nervů

Častá nemocnost

Pokud máte pocit, že neustále bojujete s rýmou nebo jinou nemocí, může být na vině stres. Stres se může podepsat na vašem imunitním systému. Studie ukazují, že vyšší hladina stresu je spojena se zvýšenou náchylností k infekcím.

V jedné studii bylo 116 seniorů očkováno proti chřipce. U osob s chronickým stresem byla zjištěna oslabená imunitní odpověď na vakcínu, což naznačuje, že stres může být spojen se sníženou imunitou (20).

Podobně jedna analýza, která zkoumala 27 studií, ukázala, že stres je spojen se zvýšenou náchylností k rozvoji infekce horních cest dýchacích (21).

Kapitola v knize "Vliv každodenního stresu na imunitní systém a zdraví" z roku 2019 uvádí, že psychický stres může ovlivnit řadu tělesných funkcí, jako jsou zánětlivé reakce, hojení ran a schopnost organismu bojovat s infekcemi a nemocemi (22).

Stres je však pouze jedním z dílků skládačky, pokud jde o zdraví imunitního systému.

Oslabený imunitní systém může být také důsledkem:

  • stravy s nízkým obsahem živin
  • užívání návykových látek
  • fyzické nečinnosti
  • poruch imunitního systému, jako je AIDS

Zažívací problémy

Některé studie zjistily, že stres může být spojen s trávicími problémy, jako je zácpa, pálení žáhy, průjem, a také s poruchami trávení. Například starší studie z roku 2010, která se zaměřila na 2699 dětí, zjistila, že vystavení stresovým událostem souvisí se zvýšenou mírou zácpy (23).

Stres může mít vliv zejména na osoby s poruchami trávení, jako je syndrom dráždivého tračníku (IBS) nebo zánětlivé onemocnění střev (IBD). V jedné studii byly u 181 žen s IBS byly zjištěny zvýšené příznaky zažívacích potíží spojeny s vyšší úrovní denního stresu.

Kromě toho jedna analýza 18 studií, které se zabývaly úlohou stresu při zánětlivých střevních onemocněních, uvedla, že 72% studií zjistilo souvislost mezi stresem a negativními klinickými výsledky a symptomy (24).

Na přímou souvislost mezi stresem a příznaky IBS upozorňuje také studie z roku 2017, která uvádí, že stres hraje "hlavní roli" při projevech a zhoršování zažívacích příznaků (25).

Mějte na paměti, že zažívací potíže může způsobovat mnoho dalších faktorů, jako je strava, bakterie, infekce, některé léky a další.

Změny chuti k jídlu a přibývání na váze

Změny chuti k jídlu jsou v období stresu běžné. Když se cítíte vystresovaní, může se stát, že nebudete mít vůbec chuť k jídlu nebo se budete přejídat, aniž byste si toho všimli.

Jedna malá studie z roku 2006, které se zúčastnilo 272 vysokoškolských studentek, zjistila, že 81% z nich uvedlo, že při stresu pociťují změny chuti k jídlu, přičemž 62% z nich uvedlo, že mají zvýšenou chuť k jídlu (26).

Změny chuti k jídlu mohou způsobovat také výkyvy hmotnosti během stresových období. Například studie, které se zúčastnilo 1 355 osob ve Spojených státech, zjistila, že stres byl spojen s nárůstem hmotnosti u dospělých osob, které již žily s nadváhou (27).

Třetí studie z roku 2017 zjistila, že jedinci s vyšší hladinou kortizolu a inzulinu a vyšší úrovní chronického stresu mají větší pravděpodobnost, že v budoucnu přiberou na váze (28). Tato studie však byla omezena rozsahem výzkumu v tom, že účastníky byly převážně bělošské ženy.

I když tyto studie ukazují souvislost mezi stresem a změnami chuti k jídlu nebo hmotnosti, je třeba provést další studie, abychom pochopili, jaké další možné faktory se na tom podílejí a jak stres ovlivňuje různé lidi.

Rychlý srdeční tep

Několik studií prokázalo, že vysoká hladina stresu může způsobit zrychlený srdeční tep nebo srdeční frekvenci. Stresující události nebo plnění úkolů mohou rovněž zvýšit srdeční frekvenci (29).

V podobné studii z roku 2001 bylo zjištěno, že vystavení 87 studentů stresujícímu úkolu zvyšuje srdeční frekvenci a krevní tlak. Zajímavé je, že přehrávání relaxační hudby během úkolu skutečně pomohlo těmto změnám zabránit (30).

Podle Americké kardiologické asociace může podstoupení stresové události způsobit, že se v těle uvolní adrenalin, což je hormon, který dočasně způsobí zrychlení srdečního tepu a zvýšení krevního tlaku. To je jeden z důvodů, proč život ve zvýšeném stresu může způsobit zrychlený srdeční tep (31).

Pocení

Podle výzkumu může vystavení stresu způsobit také nadměrné pocení. Jedna malá studie se zabývala 20 lidmi s palmární hyperhidrózou, což je stav charakterizovaný nadměrným pocením rukou. Studie hodnotila míru jejich pocení v průběhu dne pomocí stupnice 0-10 bodů.

Stres významně zvýšil míru pocení o dva až pět bodů u osob s palmární hyperhidrózou i u kontrolní skupiny (32).

Jiná studie zjistila, že u 40 dospívajících vystavených stresu docházelo k vysokému množství pocení a vzniku zápachu (33).

V přehledu "psychologického pocení" z roku 2013 se uvádí, že k takovému pocení dochází v reakci na stres a úzkost, a uvádí se, že tento typ potu se typicky objevuje na obličeji, dlaních, chodidlech a v podpaží (34).

Souhrn:

  • Fyzické příznaky chronického stresu jsou rozmanité a rozsáhlé a mohou zahrnovat akné, bolesti hlavy, zrychlený tep, pocení, změny chuti k jídlu, zažívací problémy, chronické bolesti a častější infekce nebo záchvaty nemoci.

Možnosti léčby

I když by bylo hezké mít jedinou pilulku, která by dokázala zcela odstranit veškerý stres, protože existuje tolik různých faktorů, které stres způsobují, neexistuje žádný univerzální způsob léčby.

Prvním krokem je rozhovor s lékařem nebo terapeutem, který vám pomůže zjistit, co přesně stres způsobuje, a navrhne vám způsoby, jak ho zvládat a léčit. Mohou vám také pomoci zjistit, zda jsou vaše příznaky skutečně způsobeny stresem nebo jiným již existujícím onemocněním.

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (Centers for Disease Control and Prevention, CDC) existuje několik životních stylů, které mohou při zvládání stresu také pomoci.

Mezi ně patří (35):

  • přestávky od zpráv mainstreamu (tam kde končí signál ČT, začíná svoboda)
  • dělání přestávek od kontaktu s počítačem, telefonem, televizí...
  • dostatek pohybu a spánku
  • dělání přestávek, aby si vaše tělo odpočinulo
  • zvýšení obsahu potravin bohatých na živiny ve vašem jídelníčku
  • provádění hlubokých dechových cvičení
  • meditace
  • vyhýbání se nadměrnému užívání návykových látek
  • rozhovor s přáteli, důvěryhodným poradcem nebo terapeutem
  • budování komunity prostřednictvím organizací založených na víře nebo aktivit, které vás baví (nestýkejte se s lidmi, kteří z Vás vysávají energii)

Pokud se cítíte přetíženi stresem a nejste si jisti, co dělat, nebo máte pocity sebepoškozování, je důležité promluvit si s někým, komu důvěřujete, nebo s terapeutem.

Shrnutí:

  • Protože stres může být způsoben různými problémy a jeho příznaky se mohou u jednotlivých lidí lišit, závisí jeho léčba na osobních faktorech. Určitou úlevu však mohou přinést určité změny životního stylu, jako je cvičení, přestávky od 24hodinového zpravodajského cyklu a rozhovory s přáteli nebo důvěryhodnými poradci.

Komplikace dlouhodobého stresu

Chronický stres může ovlivnit celé vaše tělo, a pokud není správně zvládnut, může způsobit vážné problémy, jako například (36):

  • bolesti zad
  • napětí svalů
  • zhoršení příznaků astmatu
  • zhoršení příznaků obstrukční plicní nemoci (CHOPN)
  • zvýšené riziko hypertenze, mrtvice nebo srdečního infarktu
  • mentální zdravotní stavy

Shrnutí:

  • Chronický stres může ovlivnit celé vaše tělo, a pokud se neléčí, může drasticky snížit kvalitu vašeho života v důsledku chronické bolesti, zvýšeného rizika některých onemocnění a změn v duševním zdraví.

Závěr

Občasné stresové události jsou součástí života každého člověka.

Klíčem k tomu, abyste udrželi chronický stres na uzdě, je tyto události zpracovat - v případě potřeby s pomocí podpůrného systému.

Chronický stres se může podepsat na vašem duševním i fyzickém zdraví a vyvolat celou řadu příznaků, jako je nízká hladina energie, bolesti hlavy, změny nálad a snížená sexuální touha.

Naštěstí existuje mnoho způsobů, jak se stresu zbavit, například rozhovor s přáteli nebo terapeutem, cvičení a meditace.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           BŘEZEN 2024 -31 článků

           DUBEN 2024 - 30 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

  • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
  • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života