Může stres způsobit problémy se zrakem nebo slepotu?

 - Pixabay

Barbora Nová

Stres a úzkost mohou poškodit mnoho aspektů vašeho zdraví, včetně vašeho zraku. Můžete zaznamenat ztrátu zraku nebo jiné příznaky vidění, jako je rozostření, citlivost na světlo nebo ztráta zrakové ostrosti.

Chronický stres může urychlit rozvoj očních onemocnění, jako je makulární degenerace nebo glaukom. Krátkodobě může stres a chování související se stresem přispět k syndromu suchého oka, zjednodušeně suchým očím.

Stres může také vést k psychogenní slepotě. Jedná se o slepotu s psychologickou příčinou a bez známého strukturálního problému.

Následují informace o spojení mezi stresem a problémy se zrakem.

Může stres a úzkost způsobit problémy se zrakem?

Myšlenka, že stres může vést ke ztrátě zraku, není nová. Předpokládá se, že pochází nejméně 3 000 let (1).

Věda od té doby ušla dlouhou cestu, ale moderní výzkum také podporuje myšlenku, že stres může přispívat ke ztrátě zraku (2).

Může stres způsobit rozostřené vidění?

Stres může potenciálně přispět k rozvoji rozostřeného vidění několika způsoby, například:

 • Vysychání očí: V přehledu studií z ro ku 2022 vědci zjistili, že onemocnění suchých očí bylo spojeno s dep resí a úzkostí. Rozostřené vidění je potenciálním příznakem suchých očí (3).
 • Vedlejší účinky léků: Některé léky používané k léčbě úzkosti nebo stresu, jako jsou tricyklická antidepresiva, mohou vést k příznakům, jako je rozšíření zornic a rozostřené vidění (4).
 • Vede k onemocnění sítnice: Výzkum naznačuje, že vnímaný stres je rizikovým faktorem centrální serózní chorioretinopatie (CSCR). CSCR má za následek shromažďování tekutiny v makule (centrální část sítnice), což může způsobit rozmazané vidění (5).
 • Glaukom: Ve studii z roku 2021 našli vědci důkazy, že úzkost a deprese přispěly k progresi glaukomu. Rozostřené vidění je často jedním z prvních příznaků glaukomu (6).

Může stres způsobit slepotu?

Slepota je ztráta zraku v rozsahu od mírné až po úplnou ztrátu zraku.

K dočasné ztrátě zraku může dojít bez jakéhokoli náznaku poškození struktur vašeho oka. Když k tomu dojde, nazývá se to psychogenní slepota nebo porucha konverze (7). 

Často se vyskytuje po traumatické události.

Další způsoby, jak stres ovlivňuje vidění

Když jste ve stresu, vaše tělo produkuje hormony, jako je adrenalin a kortizol, které způsobují změny ve vašem těle, včetně:

 • zvýšené srdeční frekvence
 • zvýšené frekvence dýchání
 • zvýšeného odbourávání tuků a sacharidů
 • snížené střevní činnosti

V průběhu času mohou tyto hormony poškodit vaše oko snížením průtoku krve do vaší sítnice a zrakového nervu a zvýšením tlaku ve vašem oku (8).

Tyto změny mohou přispět k rozvoji mnoha očních onemocnění, které způsobují příznaky, jako jsou:

 • citlivost na světlo
 • tunelové vidění
 • namáhání očí
 • dvojité vidění
 • bolest očí
 • snížená zraková ostrost

Jak léčit problémy se zrakem související se stresem

Léčba problémů se zrakem souvisejících se stresem se z velké části soustředí na snížení stresu. Některé způsoby, jak můžete snížit a zvládat stres ve svém životě, zahrnují:

 • mít pravidelný pohyb
 • jíst vyváženou stravu plnou živin bohatých potravin
 • přidání relaxačních aktivit do vaší každodenní rutiny, jako jsou:

         - jóga
         - procházky v přírodě
         - hluboká dechová cvičení

 • upřednostňovat dostatek spánku
 • snížení příjmu kofeinu
 • porady s terapeutem

Kdy vyhledat lékařskou pomoc

Vyhledejte okamžitou lékařskou pomoc očního lékaře, kdykoli zaznamenáte změny svého zraku, jako jsou:

 • náhlá ztráta zraku
 • rozmazané vidění
 • potíže se čtením

Možná budete také chtít navštívit odborníka na duševní zdraví, pokud máte pocit, že svůj stres nezvládáte nebo vám narušuje život.

Často kladené otázky týkající se stresu a zraku

Může stres způsobit problémy se zrakem na jednom oku?

Stres může potenciálně přispívat ke stavům, které ovlivňují průtok krve do oka, což vede ke stavům, které mohou zhoršit vidění v jednom oku.

Může stres způsobit otok zrakového nervu?

Stres může potenciálně způsobit otok zrakového nervu v důsledku hormonů, které mohou zvýšit intrakraniální tlak, což je tlak v mozku.

Co je psychogenní slepota?

„Psychogenní“ znamená, že stav má psychologickou příčinu místo fyzické. Dalším názvem pro psychogenní slepotu je konverzní porucha.

Lidé s poruchou konverzace mají často ztrátu zraku bez známek fyzického poškození zraku (9).

Můžete oslepnout z emočního traumatu?

Psychické trauma může vést ke slepotě, ale obvykle nezpůsobuje úplnou slepotu. Můžete mít sníženou zrakovou funkci. Neznamená to, že nevidíte vůbec nic (10).

Co je Streffův syndrom?

Streffův syndrom je psychogenní stav, který způsobuje zrakové problémy, jako je rozostřené vidění a krátkozrakost. Nejčastěji se vyskytuje u dívek ve věku 6–12 let, které zažívají emoční stres.

Závěr

Stres může zhoršit váš zrak mnoha způsoby. Může přispívat k suchým očím (syndrom suchého oka), glaukomu, makulární degeneraci a dalším očním onemocněním.

Vždy je dobré si promluvit s lékařem, pokud zaznamenáte jakékoli změny ve vašem vidění. Možná budete chtít navštívit odborníka na duševní zdraví, pokud máte pocit, že svůj stres nezvládnete sami.

7 tipů pro ochranu vašeho zraku a vyhnutí se, co nejvíce makulární degeneraci

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

Zatímco v zimních měsících se většinou zdržujete v obytných prostorech, tak v jarním období se pohybujete více venku. Pokud plánujete pobyt na sluníčku, zvláště v letním období, nezapomeňte na kvalitní sluneční brýle.

Je nutné si chránit oči před UVA a UVB paprsky, které by se mohly spolupodílet na vážném onemocnění zraku, nazývající se makulární degenerace.

Makulární degenerace

Také známá jako věkově podmíněná makulární degenerace (AMD), nemoc, která je hlavní příčinou ztráty zraku u lidí ve věku nad 50 let - podle National Eye Institute v USA. Touto chorobou je postiženo více než 10 miliónů Američanů, což je u nich více než šedý zákal a glaukom dohromady - podle American Macular Degeneration Foundation.

Tento stav způsobuje zhoršení makuly, zadní části oka v blízkosti sítnice. I když toto zhoršení nemá vliv na periférní vidění, makulární degenerace může ovlivnit, jak člověk dobře vidí, co je přímo před ním.

Lidé s makulární degenerací zažijí postupnou ztrátu ostrosti, zejména když se dívají na tváře lidí nebo čtou titulky v televizi. To způsobuje tmavé místo ve středu jejich zorného pole. To se také projevuje zkreslením vidění - například při pohledu na roletu, člověk uvidí zvlnění.

Dva typy makulární degenerace

Existují 2 typy makulární degenerace: atrofická, známá jako suchá AMD a neovaskulární nebo mokrá AMD. Suchá varianta tvoří přibližně 85 až 90 procent všech případů AMD. Způsobuje, že se pod makulou tvoří malé žluté usazeniny zvané drusen, což nakonec vede k centrální ztrátě zraku.

Mokrá makulární degenerace způsobuje růst nestabilních krevních cév ve vrstvách sítnice a únik krve, lipidů a séra. Následně dochází k poškození foto receptorů, což pak může způsobit postupnou ztrátu zraku.

Co způsobuje makulární degeneraci?

I když není zcela jasné, co způsobuje přesně makulární degeneraci, přesto lékaři stanovili klíčové faktory, které zvyšují pravděpodobnost této nemoci.

Běloši mají vyšší riziko vzniku než afroameričané nebo hispánci. Ženy mají tendenci mít tyto obtíže dříve než muži.

Dále jsou náchylnější lidé s určitými geny, případně pokud se v blízkém příbuzenstvu tato nemoc objevila. Podle National Eye Institute existuje všeobecně zvýšené riziko AMD u lidí ve věku nad 60 let.

Dodržování zdravého stylu života může pomoci odvrátit tuto nemoc a podpořit celkové zdraví očí. Po přezkumu studií týkajících se AMD v roce 2013 se došlo k závěru, že

hlavním rizikovým faktorem je kouření!

Zdravé stravování, udržování správného krevního tlaku a cholesterolu na normální úrovni a pravidelný pohyb, může snížit riziko onemocnění. Kromě toho je doporučena vhodná ochrana  očí venku.

„Když přemýšlíme o vztahu mezi dovolenou a makulární degenerací, hlavním příčinou je vystavení  se slunečnímu záření,“ řekl Dr. Howard R. Krauss, chirurg, neuro-oftalmolog v Providence Saint John's Health Center v Santa Monice v Kalifornii.

Jak se můžete vyhnout makulární degeneraci?

Snížení rizika makulární degenerace vyžaduje správná  zdravotní rozhodnutí po celý život.

Existuje však několik opatření, které můžete udělat na vaší příští dovolené, abyste zabránili degeneraci makuly:

 • Noste sluneční brýle. „Nemoci, které se týkají slunce, se netýkají  jen dovolené, kterou jste měli minulý týden,“ řekl dr.Krauss. „Vztahují se i k dovolené, kterou jste prožili před 40 lety. Ať už způsobuje makulární degeneraci, stárnutí kůže nebo rakovinu, vystavení slunečnímu záření je po dlouhou dobu kumulativní věcí a mělo by být přiměřené. “ Také s ohledem na tvorbu vitamínu D a prevenci rakoviny. Zkontrolujte si sluneční brýle, zda poskytují dostatečnou ochranu před paprsky UVA a UVB. Vzhledem k tomu, že je narušena ozónová vrstva noste ochranu oči i v případě, že je slunce pod mrakem. Zároveň jsou oči chráněny před vysycháním, zvláště když trpíte syndromem suchého oka a poškozením před prachem.
 • Noste klobouk s širokým lemem. Nosit klobouk s širokým lemem je prospěšné pro snížení  působení slunečního světla na oči. To má také další výhodu, že zastíní také pokožku před poškozením UV paprsky.
 • Nekuřte. Lidé, kteří občas kouří doma, mohou být v pokušení zapálit si cigaretu, když jsou na dovolené. Pokud se ale snažíte chránit své oči, odolávejte nutkání kouřit na dovolené - nebo kuřte jen výjimečně.
 • Konzumujte výživnou stravu, bohatou především na antioxidanty, které mohou podpořit zdraví očí. Zvláště kuřáci by měli této informaci věnovat pozornost, protože např.vitamíín C - siilný antioxidant se kouřením v těle ničí. Zaměřte se především na listovou zeleninu s vysokým obsahem luteinu, jako je špenát. Zásadotvorná strava by měla být prioritou, zvláště ve věku nad 60 let. Určitě pravidelně užívejte 1 lžíci kvalitního lněného oleje s lignany denně.
 • Prevence. Nezapomeňte i na dovolené na udržení správného krevního tlaku a cholesterolu.
 • Přiměřený pohyb. Začleňte některé fyzické aktivity v rámci vaší dovolené. To může pomoci udržet vaši váhu na zdravé úrovni, která následně pomáhá udržovat normální krevní tlak a snižuje riziko makulární degenerace.
 • Vyzkoušejte. Podívejte se na čtverečkovaný papír. Pokud si všimnete, že se čáry zvlní nebo vaše vidění ztmavne, dohodněte si schůzku s očním lékařem, abyste si nechali oči zkontrolovat.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

         ČERVENEC 2024 - 13 článků

 

Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života