Existuje souvislost mezi migrénou s aurou a mrtvicí?
- Pixabay
Barbora Nová
- Lidé, kteří trpí migrénou s aurou, mohou být vystaveni vyššímu riziku mrtvice. Migrenózní aura se někdy může podobat příznakům mrtvice, proto je důležité znát hlavní rozdíly.
Migréna s aurou zahrnuje poruchy vidění, které se vyskytují s migrénovou bolestí nebo bez ní.
Neobvyklé pohyby ve vašem zorném poli mohou být zarážející, zvláště když si nejste jisti, co se děje. Migréna s aurou není mrtvice a obvykle to není známka toho, že se chystáte na mrtvici.
Lidé s migrénou s aurou v anamnéze však mohou mít vyšší riziko mrtvice, takže je důležité porozumět známkám a příznakům obou. Migréna a mrtvice se mohou vyskytovat společně, ale je to vzácné.
Následují informace o spojitosti mezi aurou migrény a mrtvicí a o tom jak je rozlišit.
Oční migréna vs. migréna s aurou
Oční migréna je kontroverzní termín, který lidé používají k popisu vizuálních příznaků jako součásti epizody migrény. To ale není oficiální diagnóza.
Migréna s aurou se nejčastěji projevuje zrakovými příznaky, ale nemusí. Aura může také ovlivnit sluch, pocity nebo pohyb.
Když lidé říkají „oční migréna“, mohou mít na mysli retinální migrénu, která je závažnější než migréna s aurou. Sítnicová migréna se vyskytuje pouze v jednom oku a může způsobit dočasnou slepotu nebo v některých případech nevratné poškození.
Migréna s aurou je těsněji spojena s rizikem mrtvice.
Co je migréna s aurou?
Podle American Migraine Foundation zažívá auru asi 25–30 % lidí s migrénou a méně než 20 % ji má při každém záchvatu (1).
Migréna s aurou může zahrnovat vizuální zkreslení, která vám mohou připomínat pohled přes kaleidoskop. Obvykle postihuje obě oči. Příznaky mohou zahrnovat:
- jiskřivé nebo třpytivé skvrny
- barevné hvězdy nebo jiné vzory
- černobílé vzory nebo klikaté čáry
- rozbité nebo jasně barevné obrázky
- slepá místa
- změny řeči
Zrakové změny často postihují pouze jedno zorné pole a mohou postihnout jedno oko nebo obě oči.
Mohou být znepokojující, ale jsou dočasné a obvykle nejsou škodlivé.
Útok obvykle trvá 5–60 minut, poté se vaše normální vidění vrátí (2).
Pro některé lidi je tato aura varovným signálem, že migrenózní bolest a další příznaky brzy zasáhnou. Jiní mají auru a bolest zároveň.
Útok může také nastat sám o sobě, bez bolesti. Říká se tomu acefalgická migréna nebo tichá migréna.
Existuje vyšší riziko mrtvice, pokud máte oční migrénu?
Mít migrénu s vizuální aurou neznamená, že máte mrtvici nebo že k ní dojde. Pokud však máte migrénu s aurou, můžete být vystaveni vyššímu riziku mrtvice.
Lidé, kteří mají migrénu s aurou, mohou mít 2–3krát vyšší pravděpodobnost ischemické mozkové příhody. To je, když krevní sraženina blokuje průtok krve do části vašeho mozku (3).
Důvod této souvislosti není zcela jasný. Některé výzkumy ukazují, že to může být způsobeno přítomností dalších rizikových faktorů mrtvice, které se mohou vyskytovat i u lidí s migrénovou aurou (4).
Migréna obecně může zvýšit riziko mrtvice. Předpokládá se však, že migréna bez aury je těsněji spojena s hemoragickou mrtvicí, což je případ, kdy praskne krevní céva v mozku.
Migrenózní mrtvice
Pokud se migréna s aurou a ischemická cévní mozková příhoda vyskytnou společně, nazývá se to migrenózní cévní mozková příhoda nebo migrenózní infarkt. Ten může způsobit změněný průtok krve v cévě v mozku.
Pouze asi 0,5-1,5 % všech ischemických cévních mozkových příhod jsou migrenózní cévní mozkové příhody, takže jsou vzácné (5).
Riziko migrenózní mozkové příhody je vyšší u žen ve věku 45 let a mladších. To může být způsobeno hormonálními změnami a užíváním hormonální antikoncepce, které zvyšují riziko vzniku krevních sraženin.
Jak poznat rozdíl mezi migrénou a mrtvicí
Někdy mohou být příznaky migrény a mrtvice podobné. Existují však některé klíčové rozdíly. Zde je to, co byste měli vědět o příznacích každého z nich.
Mezi další příznaky migrény s aurou patří:
- citlivost na světlo
- jednostranná bolest hlavy
- potíže se soustředěním
- nevolnost
Mezi další potenciální příznaky mrtvice patří:
- silná bolest hlavy, závratě
- slabost na jedné straně těla
- ztráta motorické kontroly, ztráta rovnováhy
- potíže s porozuměním nebo mluvením
- zmatenost
Rozpoznat rozdíl mezi migrénou a mrtvicí bez návštěvy lékaře může ztížit několik věcí. Například:
- Přechodná ischemická ataka (TIA): Také známá jako minimrtvice, TIA nastává, když dočasně chybí průtok krve do části vašeho mozku. Příznaky se objevují náhle a rychle přecházejí, někdy během několika minut.
- Hemiplegická migréna: Hemiplegická migréna způsobuje slabost, necitlivost a brnění na jedné straně vašeho těla. Tyto příznaky obvykle začínají před bolestí hlavy.
- Subarachnoidální krvácení: Subarachnoidální krvácení nastane, když dojde ke krvácení mezi vaším mozkem a tkáněmi, které pokrývají váš mozek. Může způsobit náhlou, silnou bolest hlavy.
Cévní mozková příhoda je život ohrožující stav, kdy záleží na každé vteřině.
Okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc, pokud máte varovné příznaky mrtvice, jako je náhlá:
- ztráta zraku nebo rozmazané vidění
- potíže s mluvením nebo nezřetelná řeč
- slabost, snížená koordinace nebo smyslové změny na jedné straně vašeho těla
- silná bolest hlavy
Jak mohou lidé s migrénou snížit riziko mrtvice?
Každoroční lékařské prohlídky a vyšetření u neurologa za účelem prevence a léčby migrény vám mohou pomoci zvládnout tento stav a snížit riziko mrtvice. Zeptejte se lékaře na:
- léky, které mohou snížit frekvenci záchvatů migrény
- posouzení vašich rizikových faktorů pro vznik mozkové mrtvice
- antikoncepční metody, které nezvyšují vaše riziko krevních sraženin
Můžete také podniknout kroky ke snížení rizika mrtvice obecně. Patří mezi ně důležité změny životního stylu, jako je zanechání kouření, pokud kouříte, omezení příjmu soli a léčba dalších onemocnění, která mohou zvyšovat vaše riziko.
Často kladené otázky
Představuje oční migréna bez bolesti hlavy riziko mrtvice?
U některých lidí se vyskytuje migrenózní aura bez bolesti hlavy, tzv. acefalgická nebo tichá migréna. Podle Americké nadace pro migrénu mají lidé s tichou migrénou stále zvýšené riziko mrtvice.
Jsou migrény s aurou minimrtvice?
Migréna s aurou a minimrtvice (nebo TIA) jsou odlišné příhody, i když mohou být často zaměňovány. Příznaky migrénové aury se obvykle rozvíjejí pomalu, zatímco minimrtvice obvykle přichází náhle.
Kdy se mám obávat oční migrény?
Okamžitě kontaktujte lékaře, pokud příznaky migrenózní aury trvají déle než 60 minut, pokud máte zrakové změny pouze na jednom oku nebo pokud se u vás objeví příznaky, které nejste zvyklí při auře zažívat. Ty by mohly signalizovat vážnější problém.
Závěr
Migréna s aurou a mrtvice jsou dva různé stavy. To, že máte záchvat, neznamená, že máte mrtvici nebo že ji brzy dostanete. Výzkum však ukázal, že lidé s migrénou s aurou jsou vystaveni zvýšenému riziku mrtvice.
Promluvte si s lékařem o svém riziku mrtvice a krocích, které můžete podniknout, abyste toto riziko snížili.
9 preventivních terapií (profylaxe) při migréně
- Pixabay
Ing. Zdeněk Rozehnal
Podle Americké nadace pro migrénu trpí ve Spojených státech migrénou 39 milionů dospělých a dětí (1).
Chronická migréna může být vysilující a často má významný dopad na kvalitu života. Jedním z nejlepších způsobů, jak ji zvládnout, jsou léky nebo terapie určené k prevenci epizod migrény.
V lékařské terminologii se možnosti, které působí jako prevence migrény, označují také jako profylaxe migrény. Některé léky a léčba používané jako profylaktika mohou pomoci snížit četnost a závažnost těchto bolestí hlavy.
Následují nejběžnější možnosti léčby pro prevenci migrény, včetně toho, co říká výzkum o tom, jak účinné jsou tyto možnosti prevence chronické migrény.
1. Blokátory angiotenzinu
Blokátory angiotenzinu jsou léky, které zabraňují tvorbě nebo vstřebávání angiotenzinu, hormonu, který způsobuje zúžení cév.
Mezi blokátory angiotenzinu mohou patřit inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (ACE) nebo blokátory receptorů pro angiotenzin II (ARB).
Účinnost
V jedné studii z roku 2012 bylo prokázáno, že ARB zvaný kandesartan snižuje ve srovnání s placebem nejen počet dní bolestí hlavy, ale také hodin bolestí hlavy, migrenózních dní a hodin migrény (2).
V jiné studii z roku 2007 prokázal inhibitor ACE zvaný lisinopril významné snížení frekvence migrény a akutních léků u účastníků studie (3).
Nežádoucí účinky
Mezi běžné nežádoucí účinky blokátorů angiotenzinu mohou patřit:
- kašel
- závratě
- únava
- gastrointestinální příznaky
Inhibitory ACE a ARB se jako profylaxe migrény mohou dlouhodobě projevit až po několika týdnech.
2. Antikonvulziva
Antikonvulziva, známá také jako antiepileptika (AED), jsou léky, které pomáhají léčit a předcházet epileptickým záchvatům tím, že zpomalují nervové signály v mozku.
Antikonvulzivní léky mohou zahrnovat AED s úzkým spektrem pro specifické typy záchvatů nebo AED se širokým spektrem pro více záchvatů.
Účinnost
Podle přehledu z roku 2012 prokázaly divalproex sodný a valproát sodný v klinických studiích účinnost při snižování počtu migrenózních záchvatů. V 11 různých studiích bylo rovněž zjištěno, že topiramát významně snižuje frekvenci migrény (4).
Gabapentin, lamotrigin a oxkarbazepin vykazovaly smíšené výsledky účinnosti v profylaxi migrény.
Nežádoucí účinky
Mezi běžné nežádoucí účinky AED mohou patřit:
- vyrážka
- únava
- zvýšená energie
- gastrointestinální příznaky
- parestézie
- přibývání na váze
- vypadávání vlasů
Antikonvulziva obvykle začínají působit okamžitě, ale u profylaxe migrény může trvat 4 až 8 týdnů, než se dostaví výsledky.
3. Antidepresiva
Antidepresiva jsou léky, které léčí depresi, úzkost a další duševní stavy změnou neurotransmiterů v mozku.
Mezi antidepresiva běžně patří selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu (SSRI) a inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a noradrenalinu (SNRI) a další léky.
Účinnost
V dřívější studii bylo prokázáno, že SSRI s názvem fluoxetin po několika měsících léčby významně snižuje index bolesti (5).
Novější přehled z roku 2015 zaznamenal, že SNRI s názvem venlafaxin prokázal v průběhu několika studií snížení intenzity a délky trvání migrény (6).
Amitriptylin, tricyklické antidepresivum, byl rovněž shledán účinným pro profylaxi migrény (7).
Nežádoucí účinky
Mezi časté nežádoucí účinky antidepresiv mohou patřit:
- nevolnost
- zvracení
- ospalost
- sucho v ústech
- potíže se soustředěním
- zvýšená srdeční frekvence
Jako preventivní lék proti migréně se antidepresiva mohou projevit až po 4 až 6 týdnech nebo déle.
4. Beta-blokátory
Beta-blokátory jsou léky, které snižují srdeční frekvenci a krevní tlak tím, že blokují působení hormonu adrenalinu (epinefrinu).
Beta-blokátory, které mohou být neselektivní, kardioselektivní nebo třetí generace, jsou nejčastěji předepisovanými léky pro profylaxi migrény.
Účinnost
Četné studie zjistily, že metoprolol je účinný při snižování frekvence migrény až o 50 %.
Studie z roku 2019 o propranololu rovněž zjistila, že tento lék je účinný při snižování frekvence, trvání a závažnosti migrény (8).
Mezi další potenciální beta-blokátory pro prevenci migrény patří timolol a atenolol.
Nežádoucí účinky
Mezi běžné nežádoucí účinky beta-blokátorů mohou patřit:
- sucho v ústech
- ospalost
- únava
- přibývání na váze
- poruchy spánku
Účinnost beta-blokátorů jako preventivního léku chronické migrény se může projevit až po několika měsících.
5. Botulotoxin (botox)
Botox neboli botulotoxin typu A je injekčně podávaný lék vyráběný bakterií Clostridium botulinum, který dočasně oslabuje nebo ochromuje svaly.
Botox se nejčastěji používá ke kosmetickým účelům, lze jej však použít i k léčbě některých zdravotních potíží, například chronické migrény.
Účinnost
V jednom systematickém přehledu vědci analyzovali údaje z 28 studií o účinnosti botoxu při prevenci migrény. Studie zahrnovaly jak studie srovnávající botox s placebem, tak studie srovnávající botox s jinou preventivní léčbou (9).
Výsledky analýzy ukázaly, že botox dokázal snížit frekvenci bolestí hlavy zhruba o 2 bolesti hlavy měsíčně.
Nežádoucí účinky
Mezi běžné nežádoucí účinky botoxu mohou patřit:
- bolest v místě vpichu
- pokles víček
- svalová slabost
- bolest krku
Botox jako preventivní prostředek proti migréně je nejúčinnější po 4 týdnech, přičemž většina studií zaznamenala výsledky až po 12 týdnech.
6. Terapie peptidem souvisejícím s kalcitoninovým genem (CGRP)
Terapie peptidem souvisejícím s kalcitoninovým genem (CGRP) využívá monoklonální protilátky ke snížení zánětu a bolesti spojené s chronickými epizodami migrény.
Erenumab je nejčastěji používaným lékem pro profylaxi migrény, ale k dispozici jsou i další možnosti medikace.
Účinnost
V jedné rozsáhlé studii vědci přiřadili více než 900 účastníkům studie s chronickou migrénou buď 70 mg erenumabu, 140 mg erenumabu, nebo placebo (10).
Příznaky migrény byly analyzovány každé 4 týdny po dobu 20 týdnů, aby se zjistila účinnost erenumabu při snižování frekvence migrény.
Výsledky ukázaly, že erenumab dokázal ve srovnání s placebem snížit počet migrenózních dnů minimálně o 50 %.
Nežádoucí účinky
Mezi běžné nežádoucí účinky CGRP mohou patřit:
- bolest v místě vpichu
- časté infekce horních cest dýchacích
- gastrointestinální problémy
- únava
- nevolnost
CGRP obvykle vykazuje výsledky v prevenci migrény během prvních 2 měsíců, přičemž účinnost se postupem času zvyšuje.
7. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)
Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) jsou léky, které pomáhají snižovat zánět a bolest tím, že blokují produkci prostaglandinů.
NSAID se nejčastěji používají k prevenci menstruační migrény (záchvaty migrény, které se objevují při menstruaci).
Účinnost
Podle pokynů založených na důkazech Americké neurologické akademie a Americké společnosti pro bolesti hlavy vykazuje NSAID mírný přínos pro prevenci záchvatů migrény (11).
Naproxen sodný, flurbiprofen, ketoprofen a kyselina mefenamová prokázaly v klinických studiích přínos.
Dlouhodobé, každodenní užívání NSAID se však pro profylaxi migrény nedoporučuje, protože může vést k bolestem hlavy z nadužívání léků.
Nežádoucí účinky
Mezi běžné nežádoucí účinky NSAID mohou patřit:
- gastrointestinální příznaky
- bolesti hlavy
- ospalost
- závratě
- poškození orgánů (vzácné)
Jako prevence menstruačních záchvatů migrény by se NSAID měly užívat 2 až 3 dny před menstruací a během prvních 2 až 3 dnů.
8. Triptany
Triptany, známé také jako agonisté serotoninových receptorů, jsou léky, které pomáhají zmírnit zánět tím, že napodobují účinky neurotransmiteru serotoninu.
Stejně jako NSAID jsou triptany vhodné spíše pro krátkodobé použití, například pro profylaxi menstruační migrény.
Účinnost
Ve studii z roku 2008 bylo zjištěno, že frovatriptan je účinný při snižování frekvence migrény u účastníků studie (12).
Další studie zjistila, že naratriptan byl účinný při snižování záchvatů menstruační migrény, pokud byl užíván 2 dny před menstruací a 3 dny během ní (13).
Zolmitriptan byl podle studie z roku 2014 rovněž shledán účinným při snižování frekvence migrenózních záchvatů (14).
Nežádoucí účinky
Mezi běžné nežádoucí účinky triptanů mohou patřit:
- bolest hlavy
- závratě
- nevolnost
- únava
Při použití k profylaxi migrény mohou triptany prokázat účinnost na příznaky migrény a její prevenci během několika hodin.
9. Vitamínové nebo bylinné doplňky
Kromě výše uvedených možností medikace mohou mít přínos pro prevenci migrény také některé vitamínové a bylinné doplňky. Patří mezi ně např:
- CoQ10
- devětsil
- hořčík
- melatonin
- vitamín B2
- vitamín B12
- vitamín D
Účinnost
Podle výzkumu je devětsil nejúčinnějším bylinným doplňkem pro snížení frekvence a závažnosti migrenózních záchvatů (15).
Kromě toho se ve výzkumných studiích prokázala účinnost hořčíku a riboflavinu pro profylaxi migrény. Účinné mohou být i další doplňky stravy, jako je například CoQ10.
Nežádoucí účinky
Vitamínové doplňky běžně nezpůsobují nežádoucí účinky, pokud jsou užívány v souladu s pokyny a pokud nedochází k interakci s jinými léky, které možná užíváte, nebo zdravotním stavem, který můžete mít.
Před užíváním jakýchkoli doplňků stravy na migrénu je vhodné se poradit s odborníkem.
Doplňky a jejich možné nežádoucí účinky
- coQ10 - mírná nespavost nebo zažívací potíže.
- devětsil - plynatost, bolest hlavy, svědění očí, průjem, dýchací potíže, únava, žaludeční nevolnost, ospalost.
- hořčík - řídká stolice, žaludeční potíže, nevolnost (u osob s ledvinovými problémy je vyšší riziko výskytu nežádoucích účinků).
- melatonin - ospalost, závratě, bolesti hlavy a nevolnost.
- vitamín B2 - vysoké dávky mohou způsobit svědění, necitlivost, pocity pálení/štípání, oranžovou moč, citlivost na světlo.
- vitamin B12 - mírný průjem, svědění, kožní vyrážka, bolest hlavy, závratě, nevolnost zvracení.
- vitamin D - nadměrné množství může vést k hyperkalcémii; příznaky zahrnují bolesti hlavy, únavu, nadměrnou žízeň, nadměrné močení, nevolnost, zvracení, sníženou chuť k jídlu.
Jak si vybrat vhodnou léčbu?
Výběr správné možnosti léčby pro profylaxi migrény je často otázkou pokusu a omylu, což může být obtížné a frustrující, zejména pokud je kvalita vašeho života negativně ovlivněna chronickou migrénou.
Obecně platí, že preventivní léky se začínají podávat v nízké dávce a časem se upravují až na vyšší dávku. U většiny léků na profylaxi migrény může trvat 2 až 3 měsíce, než se dostaví plné výsledky, přičemž nejlepší výsledky jsou přibližně po 6 měsících.
V konečném důsledku je cílem profylaxe migrény snížení frekvence migrény o 50 % v průběhu celého roku.
Jaké další preventivní postupy můžete dodržovat?
Prevence migrény často zahrnuje více než jen preventivní léky. Důležitou roli v prevenci opakující se migrény může hrát také změna životního stylu.
Následuje několik osvědčených postupů pro prevenci chronické migrény:
- Veďte si deník známých spouštěčů. Vytvoření deníku bolestí hlavy je důležitým krokem k tomu, abyste byli schopni identifikovat spouštěče migrény a vyhnout se jim. Zvažte možnost vyzkoušet aplikaci pro sledování spouštěčů a vzorců migrény.
- Zvažte doplňkové terapie. Doplňkové možnosti léčby migrény, jako je akupunktura nebo akupresura, mohou přinést další úlevu od příznaků.
- Dodržujte správnou spánkovou hygienu. Špatný spánek je jedním z nejčastějších spouštěčů migrény, takže dodržování správné spánkové hygieny hraje v prevenci migrény zásadní roli.
- Pravidelně cvičte. Výzkum ukázal, že mírné cvičení, například jóga, může pomoci snížit četnost a závažnost chronické migrény.
- Upřednostněte relaxaci. Stres je dalším známým spouštěčem u lidí s opakovanými záchvaty migrény, takže dovednosti zvládání stresu jsou důležitým nástrojem prevence.
- Léčte záchvaty migrény co nejdříve. Profylaxe migrény neznamená, že už nikdy nebudete mít migrénu, proto je důležité mít po ruce pohotovostní léky pro případ, že se záchvat migrény nevyhnutelně objeví.
Jako vždy byste měli úzce spolupracovat s odborníkem na vytvoření plánu prevence migrény, který vám bude vyhovovat.
Nejčastější dotazy
Co znamená profylaxe migrény?
Jakákoli léčba nebo léky, které se používají s cílem zabránit vzniku záchvatů migrény, se označují jako profylaxe migrény.
Který lék se používá k profylaxi migrény?
Jak bylo uvedeno výše, existuje poměrně mnoho možností medikace pro prevenci migrény, včetně:
- blokátory angiotenzinu
- antikonvulziva
- antidepresiva
- beta-blokátory
- botox
- léčba peptidem souvisejícím s kalcitoninovým genem (CGRP)
- nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID)
- triptany
- vitamíny a doplňky stravy
Jaká je nejlepší profylaxe migrény?
Nejlepší profylaxe migrény je ta, která vám vyhovuje. Různí lidé mohou mít různé potřeby v oblasti medikace a léčby. Časem můžete zjistit, že nejužitečnější je kombinace různých strategií.
Závěr
Profylaxe migrény je jedním z nejdůležitějších léčebných postupů pro snížení četnosti opakujících se epizod migrény.
Možnosti preventivní léčby migrény zahrnují léky, jako jsou antidepresiva, antikonvulziva, beta-blokátory a další.
Kromě možností medikace hrají v profylaxi migrény důležitou roli také změny životního stylu.
Pokud se potýkáte s chronickými záchvaty migrény, které výrazně snižují kvalitu vašeho života, poraďte se s odborníkem, jaké možnosti preventivní léčby máte k dispozici.
5 vitaminů a doplňků stravy pro prevenci bolestí hlavy při migréně
- Pixabay
Barbora Nová
Některé doplňky stravy mohou lidem s migrénou nabídnout zdravotní přínosy. Nedostatek některých vitamínů, včetně vitamínu D a hořčíku, může vyvolat epizodu migrény.
Migréna je opakující se neurologický stav, který se běžně vyznačuje bolestmi hlavy, které způsobují středně silnou až silnou bolest.
K léčbě migrény je k dispozici mnoho léků, které však nemusí fungovat u každého stejně a mohou mít nežádoucí vedlejší účinky. Doplňky stravy nebo přírodní alternativy se stávají stále oblíbenějšími možnostmi prevence nebo léčby epizod migrény.
Rostoucí počet výzkumů naznačuje, že některé doplňky stravy nebo jednotlivé živiny, jako je vitamín B2 a melatonin, mohou pomoci s migrénou (1, 2).
Následuje shrnutí účinnosti doplňků stravy pro migrénové bolesti hlavy a informace o jejich bezpečnosti.
Definice migrény
Termín „migréna“ se týká stavu s opakujícími se záchvaty nebo epizodami, které se vyznačují bolestivými bolestmi hlavy. Bolesti hlavy mohou doprovázet další příznaky, jako (3):
- nevolnost
- zvracení
- citlivost na světlo
Bolest při migréně je často pulzující a střední až silná. Může se vyskytovat pouze na jedné nebo obou stranách hlavy. Migrénové bolesti hlavy trvají 4 až 72 hodin, v závislosti na tom, zda jsou úspěšně léčeny (3).
Někteří lidé s migrénou mohou také pociťovat auru s bolestmi hlavy. Aura označuje poruchy vidění, jako je vidění záblesků světla, nebo smyslové jevy, jako je mravenčení a necitlivost (3).
Podle odhadů více než 20 % žen a 10 % mužů zažívá migrénu v určité fázi svého života (3).
Migréna má zřejmě genetický základ. Některé epizody migrény se mohou objevit bez jakéhokoli specifického spouštěče, zatímco jiné mohou být způsobeny dehydratací, stresem nebo dietními faktory (3, 4).
Záchvaty migrény mohou být vysilující. Účinné léčby, které jsou bezpečné a dobře tolerované, mohou být pro jedince s migrénou mimořádně užitečné.
Shrnutí:
- Migréna je onemocnění mozku, které se vyznačuje středními až silnými bolestmi hlavy, případně doprovázenými nevolností a zvracením, poruchami vidění, citlivostí na světlo, necitlivostí a brněním.
1. Vitamín B2
Vitamin B2 (riboflavin) se v těle účastní mnoha metabolických procesů. Konkrétně tento ve vodě rozpustný vitamín může hrát roli v drahách spojených s rozvojem migrény (5).
Například se předpokládá, že epizody migrény jsou spojeny s oxidačním stresem a zánětem mozku. Oxidační stres je stav nerovnováhy mezi volnými radikály a antioxidanty v těle, který může vést k zánětlivým reakcím (5).
Odborníci se zajímají o schopnost vitaminu B2 pomáhat snižovat oxidační stres a zánět mozku při migréně (5).
Analýza devíti studií ukázala, že užívání 400 mg vitaminu B2 denně po dobu 3 měsíců významně snížilo bolest spojenou s záchvaty migrény, stejně jako trvání a frekvenci epizod (1).
Navíc se předpokládá, že vitamín B2 je dobře snášen a nemá žádné závažné vedlejší účinky. Některé zdravotnické organizace, včetně American Headache Society, specificky doporučují vitamín B2 na migrénu (6, 7).
Shrnutí:
- Vitamin B2 může pomoci snížit oxidační stres spojený s migrénou. Pokusy na lidech podporují použití doplňků stravy s vitaminem B2 k léčbě záchvatů migrény.
2. Hořčík
Hořčík je hlavní minerál, který je životně důležitý pro udržení nervové funkce, krevního tlaku a svalové funkce. Nedostatek hořčíku je spojován s mírnými a středně těžkými bolestmi hlavy a migrénou (8).
V důsledku toho se předpokládá, že hořčík hraje roli v prevenci a léčbě migrény prostřednictvím řady mechanismů (8).
Za prvé, hořčík může pomoci zabránit nadměrné aktivaci receptorů mozkových buněk a snížit prozánětlivou signalizaci podílející se na rozvoji migrény (8).
Užívání doplňků stravy s hořčíkem může být podle starších výzkumů zvláště účinné při léčbě premenstruačních migrénových bolestí hlavy. Je to pravděpodobně proto, že nedostatek hořčíku může být spojen s tímto typem migrény u žen (9).
Jedna pozorovací studie na více než 10 000 dospělých ženách zjistila, že ženy s nejvyšším příjmem hořčíku v potravě měly nižší pravděpodobnost výskytu migrény ve srovnání s těmi, které měly nejnižší příjem hořčíku (10).
Kromě toho je hořčík užitečný při léčbě epizod migrény, které nejsou spojeny s menstruací.
Přehled 21 studií dospěl k závěru, že intravenózní podávání hořčíku může významně zmírnit akutní migrénu, zatímco užívání perorálních doplňků stravy s hořčíkem pomáhá předcházet záchvatům migrény a výrazně snižuje frekvenci a intenzitu (11).
Studie z roku 2021 na 63 lidech zjistila, že užívání 500 mg oxidu hořečnatého denně po dobu 8 týdnů bylo přibližně stejně účinné při prevenci migrény jako lék valproát sodný a nemělo nežádoucí vedlejší účinky (12).
Potenciál hořčíku při léčbě migrény podporuje také Americká nadace pro migrénu. Doporučují užívat 400–600 mg doplňků stravy s oxidem hořečnatým denně jako preventivní možnost proti migréně (13).
Mějte na paměti, že doplňky stravy s hořčíkem mohou způsobit průjem. To je obvykle známka toho, že ho berete příliš mnoho.
Máte-li zájem o užívání hořčíku na pomoc s epizodami migrény, promluvte si se svým lékařem, abyste zjistili nejlepší dávku a formu pro vás (14).
Shrnutí:
- Nedostatek hořčíku je spojen s migrénou. Několik studií podpořilo výhody užívání doplňků stravy s hořčíkem k prevenci a léčbě záchvatů migrény.
3. Vitamín D
Nedostatek vitaminu D je spojen s migrénou (15, 16).
Je to pravděpodobně kvůli jeho roli v boji proti zánětu v mozku. Kromě toho může vitamin D zlepšit vstřebávání hořčíku a snížit produkci látek, které se zvyšují během záchvatů migrény (17).
Užívání doplňků stravy s vitamínem D může pomoci předcházet a léčit záchvaty migrény, zejména u lidí s nedostatkem vitamínu D.
Analýza pěti vysoce kvalitních studií z roku 2021 zjistila, že užívání doplňků stravy s vitamínem D významně snížilo trvání, frekvenci a závažnost migrénových bolestí hlavy ve srovnání s užíváním placeba (18).
Další přehledová studie dospěla k závěru, že užívání 1 000–4 000 mezinárodních jednotek (IU) vitaminu D denně může pomoci snížit frekvenci epizod migrény (15).
K prozkoumání účinnosti, bezpečnosti a dávkování vitaminu D při léčbě migrény je však zapotřebí dalšího výzkumu.
Shrnutí:
- Vitamin D může pomoci zabránit bolestem hlavy různými způsoby a nedostatek této živiny je spojen s migrénou. Užívání vitamínu D může pomoci předcházet záchvatům migrény.
4. Koenzym Q10
Koenzym Q10 (CoQ10) je sloučenina podobná vitaminu, která má v těle antioxidační účinky (19).
Jako antioxidant může chránit před oxidačním stresem spojeným s migrénou. Koenzym Q10 může také snížit hladiny enzymů, které se zvyšují během záchvatů migrény a vedou k zánětu nervů (19).
Proto může koenzym Q10 pomoci při léčbě migrény.
Studie na 20 dospělých lidech s migrénou zjistila, že užívání 200 mg koenzymu Q10 denně po dobu 60 dnů vedlo k významnému snížení délky trvání, frekvence a bolesti hlavy, kterou lidé zažívali.
Účastníci také snášeli tento doplněk stravy dobře a nehlásili vedlejší účinky (20).
Analýza šesti studií také zjistila, že koenzym Q10 snižuje trvání a frekvenci záchvatů migrény. Nesnížilo to však jejich závažnost (19).
Konečně, kombinace koenzymu Q10 s dalšími suplementy, jako je L-karnitin, hluchavka a hořčík, se také zdá být prospěšná při léčbě migrény (21, 22).
Před kombinováním doplňků je dobré promluvit si se zdravotnickým pracovníkem, jako je váš lékař nebo lékárník, abyste se ujistili, že je pro vás bezpečné užívat společně.
Shrnutí:
- Antioxidační vlastnosti koenzymu Q10 naznačují, že může pomoci léčit záchvaty migrény. Některé studie dospěly k závěru, že doplňky stravy s koenzymem Q10 mohou snížit počet a délku epizod migrény.
5. Melatonin
Melatonin je hormon, který v noci uvolňuje epifýza ve vašem mozku. Pomáhá vám usnout.
Rozvoj bolestí hlavy a epizod migrény může být spojen s abnormalitami postihujícími epifýzu, které vedou k nízkým hladinám melatoninu (23).
Užívání melatoninu může pomoci předcházet záchvatům migrény, pravděpodobně tím, že chrání mozek před toxickými molekulami, reguluje neurotransmitery, zmírňuje bolest a další (24).
Studie na 49 lidech s migrénou nebo chronickými bolestmi hlavy zjistila, že užívání 4 mg melatoninu 30 minut před spaním po dobu 6 měsíců významně snížilo frekvenci bolestí hlavy (25).
Některé výzkumy naznačují, že melatonin může být také stejně účinný při prevenci záchvatů migrény a lépe snášen než lék amitriptylin (26).
Výzkum využití melatoninu v prevenci migrény je však stále omezený. Melatonin je obecně považován za bezpečný, ale k vyhodnocení možných vedlejších účinků a účinnosti je zapotřebí více studií (27).
Shrnutí:
- Podle omezeného výzkumu může být užívání melatoninu užitečné při prevenci záchvatů migrény a snížení frekvence bolesti hlavy.
Bezpečnost doplňků stravy doporučených pro migrénu
Než vyzkoušíte doplněk stravy k prevenci nebo léčbě migrény, je důležité zvážit jeho bezpečnostní profil.
Doporučované doplňky stravy v toto článku jsou obecně považovány za bezpečné a dobře tolerované. Výzkum jejich použití v prevenci a léčbě migrény naznačuje, že dávky používané ve stávajících studiích (6, 12, 20, 27) nevykazují žádné závažné vedlejší účinky.
Pokud máte zájem vyzkoušet doplňky stravy na migrénu, můžete si promluvit se svým lékařem nebo lékárníkem. Mohou vám pomoci pochopit možné přínosy a rizika, vhodné dávkování a na jaké případné vedlejší účinky si dát pozor.
Shrnutí:
- Zatímco doplňky stravy v tomto článku jsou obecně považovány za dobře tolerované, možné vedlejší účinky spojené s dlouhodobým užíváním nejsou známy.
Tipy na prevenci migrény
Kromě léků a doplňků stravy mohou předcházet záchvatům migrény i některé tipy týkající se stravování a životního stylu.
Tyto zahrnují:
- Sledujte příjem jídla a pití. Poznamenejte si vše, co spouští záchvat migrény, a v budoucnu toto jídlo nebo pití omezte nebo se mu vyhněte.
- Omezte alkohol a kofein. Tyto látky mohou u některých lidí vyvolat záchvaty migrény. Zkuste vyměnit kávu za čaj bez kofeinu a místo míchaného nápoje obsahujícího alkohol si udělejte náhražku bez alkoholu.
- Snažte se nevynechávat jídla. Někteří lidé mohou zjistit, že vynechávání jídel nebo nejíst v pravidelných intervalech může způsobit migrénu. Snažte se jíst jídlo každý den ve stejnou dobu.
- Zůstaňte hydratovaní. Dehydratace může být spouštěčem záchvatů. Noste s sebou láhev s vodou po celý den a pravidelně ji doplňujte.
- Snižte hladinu stresu. Vyzkoušejte meditaci, psaní deníku, vaření, jógu a další formy relaxace. Pokud je váš stres stále obtížné zvládnout sami, promluvte si s kvalifikovaným odborníkem na duševní zdraví.
- Omezte expozici jasným světlům. Pokud jasná světla zhoršují vaše migrénové bolesti hlavy (nebo je způsobují), držte se dál od blikajících světel, jako v nočních klubech nebo na jiných místech. Udělejte si během dne pravidelné přestávky od počítače a televize.
Shrnutí:
- Taktiky, které pomáhají předcházet záchvatům migrény, zahrnují sledování potravinových spouštěčů, jídlo v pravidelných intervalech a zmírnění stresu.
Závěr
Lidé, kteří mají migrénu, mohou mít zájem o doplňky stravy k prevenci nebo léčbě záchvatů, zejména pokud nemohou tolerovat léky.
Některé výzkumy podporují použití vitaminu B2, hořčíku, vitaminu D, koenzymu Q10 a melatoninu k pomoci s migrénou. Informace o účincích dlouhodobého užívání však nejsou k dispozici.
Pokud máte zájem vyzkoušet doplněk na migrénu, promluvte si se svým lékařem o bezpečnosti, dávkování a možných vedlejších účincích.
Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.
Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
———
Cordyceps sinensis
———
Sibiřská Čaga
———
Hericium erinaceus
———
Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
———
Shiitake
———
Hlíva ústřičná
———
Agaricus
———
BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
———
C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
———
Ashwagandha
———
Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
———
Rdesno mnohokvěté - He shou wu
———
Graviola - Annona
———
Maca
———
Chitomax
———
Fenuprim
———
Dračí krev
———
Danshen Q10 cardio
———
Šafrán
———
Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
———
Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
———
S-Acetyl-L-Glutathion
———
NMN (nikotinamid mononukleotid)
———
Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
———
4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
———
POSILUJTE ÚČINNĚ PŘEDEVŠÍM IMUNI TU A VČAS
ZÁSADNĚ NEJVYŠŠÍ GARANTOVANOU KVALITOU PŘÍRODNÍCH EXTRAKTŮ
REISHI, CORDYCEPS, ČAGA, AŠVAGANDA, HERI CIUM, MACA, CORIOLUS, KURKUMIN, BETAGLUKAN, GRAVIOLA, HLÍVA ÚSTŘIČNÁ, SHIITAKE, DRAČÍ KREV, C-MAX KOMPLEX, DANSHEN, HE SHOU WU-RDESNO, CHITOMAX, FENUPRIM, MAITAKE, AGARICUS, COPRINUS, ENOKI, SAFFRON, SILYBIN, BOSWELLIA, TRITERPEN MAX, GLUTATHION, SUPÍK - sirup pro děti na podporu imunity, NMN (nikotinamid mononukleotid)...
100% KVALITA JEN V ROSTLINNÝCH KAPSLÍCH
vhodné i pro vegetariány a vegany
CERTIFIKÁTY KLÍČOVÝCH PRODUKTŮ
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY
Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...
100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou3 unikátní, bezkonkurenční extrakty h ověkosti -
31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman
Dr. Peter McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video
Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny
Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu
CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie
Překyselené tělo: začátek vážné nemoci
Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal
BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země
Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej
Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus
100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát
Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.
Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport
Artróza - kmenové buňky - Podvod!
Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová
Jak se skutečně zdravě stravovat...
Proč průběžně a jak detoxikovat tělo
PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií
Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath
Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování
Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt
Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?
Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou
Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?
CHRONICKÁ BORELIÓZA, CHLAMYDIE...? ÚNAVOVÝ SYNDROM
Osvědčený postup pro léčbu boreliozy a dalších koinfekcí, když ortodoxní chemická medicína (3 týdenní nitrožilní antibiotická léčba ceftriaxonem) a následně klasická - 3 antibiotika - minocyclin, azitromycin, entizol a 2 antituberkulotika - arficin a nidrazid i po 18 měsících aplikace u mě totálně selhala.
Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.
MUDr. William J. Mayo
Za účinné se z Reishi považují pouze kvalitně provedené a čisté extrakty, které mají dobrou biologickou dostupnost a jsou zbavené nestravitelného chitinu; nelze tedy použít pouhý prášek z usušené houby.
EXTRAKT SPÓR
TRITERPEN MAX
ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI
DUANWOOD RED REISHI
zdroj výše nejúčinnějších extraktů
Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan
MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?
CORDYCEPS - video
ČAGA - video
HERICIUM - video
BETAGLUKAN HLÍVA
extrakt extrakt
BETAGLUKAN - video
KURKUMIN AŠVAGANDA
extrakt extrakt
ASHWAGANDHA - video
RDESNO ANNONA
extrakt extrakt
TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY
dokument z 31. srpna 2022
Nadační fond Svědomí Národa
KUBEK 2009
DOKUMENT ČT 2
BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH
DOKUMENT ČT 2
ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ
možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...
doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.
Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid
PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL
RENOMOVANÝ PATOLOG dr. RYAN COLE - přednáška
ALARMUJÍCÍ EFEKT covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány
- Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
- Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...
český dabing - 17:08
Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021
AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS
POSTAVIT SE NA ODPOR
ZAČNĚTE U SEBE
ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ
Doporučuji:
každé ráno cca 30 minut před snídaní
vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z
a nejdříve po 15 minutách:
- kefír z tibetské houby 3dcl
- lněné semínko až 30 g - 3 PL
- mletá skořice /max. 4 g za den/
případně nejen pro psychiku:
- Ashwagandhu /1-2 kapsle denně/
pro střevo kvalitní probiotika:
- kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
Otevřený dopis ministrovi zdravotnictví: Medici proti diskriminaci - 24. ledna 2022
Můžete zavolat ministru Válkovi
728 264 930
Můžete mu i napsat: valekv@psp.cz, Vlastimil.Valek@top09.cz
Vzorový dopis škole pro studenty, kteří nechtějí podlehnout povinnému očkování proti covidu-19
Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času
SVĚT SE ZBLÁZNIL
Toto je novodobá reklama na co?
MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života