18 prostředků, jak se přirozeně zbavit bolestí hlavy

- Pixabay

Barbora Nová

Bolesti hlavy jsou běžným problémem, se kterým se denně potýká mnoho lidí, přičemž mohou narušit váš každodenní život, a to od nepříjemných až po naprosto nesnesitelné.

Existuje několik typů bolestí hlavy, přičemž nejčastější jsou tenzní bolesti hlavy. Clusterové bolesti hlavy jsou bolestivé a vyskytují se ve skupinách nebo "shlucích", zatímco migrény jsou středně silným až silným typem bolesti hlavy.

Přestože k léčbě příznaků bolesti hlavy lze použít mnoho léků, existuje také řada účinných přírodních léčebných postupů.

Následuje 18 účinných domácích prostředků, které vás mohou přirozeně se zbavit bolestí hlavy.

Příčiny bolestí hlavy

Bolesti hlavy mají řadu příčin, z nichž některé jsou mnohem závažnější než jiné.

Výzkumy ukazují, že některé faktory související se stravou a životním stylem mohou zvyšovat riziko výskytu bolestí hlavy. Příkladem mohou být (1, 2, 3, 4):

 • nedostatek spánku
 • dehydratace
 • vysazení kofeinu
 • užívání alkoholu
 • nedostatek živin
 • nedostatečné stravování

Bolesti hlavy však mohou způsobit i vážná zranění a základní zdravotní problémy.

Bolesti hlavy mohou být například důsledkem potenciálně život ohrožujících stavů, včetně nádorů a krevních sraženin, a také traumatického poranění mozku (5).

Bolesti hlavy může způsobovat i nadužívání léků a infekce centrálního nervového systému (6).

Kromě toho jsou někteří lidé náchylnější k bolestem hlavy než jiní.

Bolestmi hlavy jsou více ohroženi lidé s obezitou, lidé s poruchami spánku, kuřáci a lidé s vysokým příjmem kofeinu. Lidé, kteří mají v rodinné anamnéze bolesti hlavy, jsou k těmto poruchám také náchylnější (6, 7, 8)

Přírodní prostředky proti bolestem hlavy

1. Pijte vodu

Nedostatečná hydratace může vést ke vzniku bolesti hlavy. Studie totiž prokázaly, že dehydratace je častou příčinou bolestí hlavy (4, 9).

Navíc dehydratace může zhoršit soustředění a způsobit podrážděnost, takže se vám příznaky mohou zdát ještě horší (10).

Výzkum naštěstí naznačuje, že pití většího množství vody může u některých lidí pomoci snížit výskyt, trvání a intenzitu bolestí hlavy (11).

Chcete-li se vyhnout dehydratačním bolestem hlavy, zaměřte se na pití dostatečného množství vody během dne a konzumaci potravin bohatých na vodu, jako je ovoce a zelenina.

2. Užívejte hořčík

Hořčík je důležitý minerál nezbytný pro nespočet funkcí v těle, včetně regulace hladiny cukru v krvi a nervového přenosu (12).

Zajímavé je, že hořčík se také ukázal jako bezpečný a účinný prostředek proti bolestem hlavy.

Důkazy potvrzují, že nedostatek hořčíku je častější u lidí, kteří trpí častými migrénami, než u těch, kteří jimi netrpí (13).

Studie prokázaly, že léčba doplňkovým hořčíkem v mnoha různých dávkách a formách může pomoci snížit četnost i závažnost migrenózních bolestí hlavy (14).

Například doplňování 600 mg citrátu hořečnatého může být účinné pro snížení bolestí hlavy u lidí s migrénou (15).

Užívání doplňků stravy s hořčíkem však může u některých lidí vyvolat vedlejší účinky na zažívání, jako je průjem, proto je při léčbě příznaků bolesti hlavy nejlepší začít s menší dávkou.

3. Omezte alkohol

I když vypití alkoholického nápoje nemusí u většiny lidí vyvolat bolest hlavy, studie prokázaly, že alkohol může vyvolat migrénu přibližně u třetiny osob, které trpí častými bolestmi hlavy (16).

Příjem alkoholu je také rizikovým faktorem pro tenzní bolesti hlavy a pro clusterové bolesti hlavy, které patří mezi nejzávažnější typy bolestí hlavy (16, 17).

Předpokládá se, že alkohol vyvolává bolesti hlavy několika způsoby, mimo jiné tím, že vyvolává zánět, aktivuje určité neuronální dráhy, přispívá k dehydrataci a rozšiřuje cévy, i když přesný mechanismus je stále nejasný (16).

Lidé, kteří trpí častými bolestmi hlavy, by mohli zkusit omezit příjem alkoholu a zjistit, zda to jejich příznakům pomůže.

4. Dopřejte si dostatečný spánek

Nedostatek spánku může být v mnoha ohledech škodlivý pro vaše zdraví a u některých lidí může dokonce způsobovat bolesti hlavy. Výzkumy totiž ukazují, že špatná kvalita spánku a nespavost jsou spojeny se zvýšenou frekvencí a závažností bolestí hlavy (18).

Spánková apnoe, což je zdravotní stav, při kterém se během spánku opakovaně zastavuje a znovu spouští dýchání, je spojena s ranními bolestmi hlavy, zatímco nespavost je spojena se zvýšenou intenzitou bolestí hlavy u osob s tenzními bolestmi hlavy (19, 20).

Bylo však také prokázáno, že příliš mnoho spánku vyvolává bolesti hlavy. Proto je správné množství odpočinku důležité pro ty, kteří hledají přírodní prevenci bolestí hlavy (21).

Pro dosažení maximálního přínosu se snažte o "sladkou tečku" 7-9 hodin spánku za noc (22).

5. Vyhýbejte se potravinám s vysokým obsahem histaminu

Histamin je chemická látka, která se přirozeně vyskytuje v těle a hraje roli v imunitním, trávicím a nervovém systému (23).

Nachází se také v některých potravinách, jako jsou zrající sýry, fermentované potraviny, pivo, víno, uzené ryby a uzeniny.

Studie naznačují, že konzumace histaminu může u osob, které jsou na něj citlivé, vyvolat migrénu (24).

Někteří lidé nemohou histamin správně vylučovat, protože mají narušenou funkci enzymů zodpovědných za jeho odbourávání (25).

Vyřazení potravin bohatých na histamin ze stravy může u lidí citlivých na histamin pomoci zmírnit příznaky, jako jsou bolesti hlavy (26).

6. Vyzkoušejte esenciální oleje

Esenciální oleje jsou vysoce koncentrované kapaliny, které obsahují aromatické sloučeniny z různých rostlin, přičemž mají mnoho terapeutických účinků a nejčastěji se používají lokálně, i když některé lze požít.

Výzkum naznačuje, že při bolestech hlavy pomáhají zejména esenciální oleje z máty peprné, levandule a eukalyptu (27, 28, 29).

Pokud trpíte častými bolestmi hlavy, zkuste rozptýlit éterické oleje nebo si na zápěstí či spánky vetřete malé množství éterického oleje, například mátového nebo levandulového, smíchaného s nosným olejem, například jojobovým.

7. Vyzkoušejte B-komplex

Vitaminy skupiny B jsou skupinou ve vodě rozpustných mikroživin, které hrají ve vašem těle mnoho důležitých rolí. Například přispívají k syntéze neurotransmiterů a pomáhají přeměňovat potravu na energii (30).

Některé vitaminy skupiny B mohou mít také ochranný účinek proti bolestem hlavy.

Několik studií prokázalo, že některé doplňky stravy s vitaminy skupiny B, včetně riboflavinu (B2), folátu, B12 a pyridoxinu (B6), mohou snižovat příznaky bolesti hlavy (31, 32, 33).

Doplňky stravy s obsahem B-komplexu obsahují všech osm vitaminů skupiny B a představují bezpečný a cenově výhodný způsob přirozené léčby příznaků bolesti hlavy.

Pravidelné užívání vitaminů skupiny B je považováno za bezpečné, protože jsou rozpustné ve vodě, což znamená, že jejich případný přebytek se vyloučí močí (34).

8. Zklidněte bolest studeným obkladem

Používání studeného obkladu může pomoci zmírnit příznaky bolesti hlavy.

Přikládání studených nebo zmrzlých obkladů na oblast krku nebo hlavy snižuje zánět, zpomaluje vedení nervů a zužuje cévy, což by mohlo pomoci snížit bolest hlavy (35).

Studie naznačují, že terapie chladem může být prospěšná pro ty, kteří trpí určitými typy bolestí hlavy, včetně bolestí hlavy způsobených nitrátovými léky používanými k léčbě srdečních onemocnění, jako je bolest na hrudi (36).

Chcete-li si vyrobit studený obklad, naplňte vodotěsný sáček ledem a zabalte jej do měkkého ručníku. Obklad přiložte na zadní část krku, hlavu nebo spánky, abyste si ulevili od bolesti hlavy.

9. Zvažte užívání koenzymu Q10

Koenzym Q10 (CoQ10) je látka přirozeně produkovaná tělem, která hraje roli při tvorbě energie a funguje jako silný antioxidant (37).

Studie prokázaly, že užívání doplňků stravy s obsahem koenzymu CoQ10 může být účinným přírodním způsobem léčby bolestí hlavy.

Například jedna studie na 80 lidech s diagnózou migrény prokázala, že užívání 100 mg CoQ10 denně snížilo četnost, závažnost a délku migrény (38).

V přehledu z roku 2021, který zahrnoval 6 studií, bylo zjištěno, že léčba 30-800 mg CoQ10 denně je účinná pro snížení frekvence a délky trvání migrény (39).

10. Vyzkoušejte eliminační dietu

Studie naznačují, že potravinové intolerance mohou u některých lidí vyvolávat bolesti hlavy (1).

Chcete-li zjistit, zda určitá potravina způsobuje časté bolesti hlavy, můžete zvážit vyzkoušení eliminační diety, která odstraní potraviny nejvíce související s vašimi příznaky bolesti hlavy.

Mezi nejčastěji uváděné potravinové spouštěče u lidí s migrénou patří sýry, alkohol, čokoláda, citrusové plody a káva (1).

Studie provedená v roce 2016 na 50 lidech s migrénou zjistila, že vyřazení potravin vyvolávajících migrénu z jídelníčku významně snížilo četnost, trvání a závažnost migrenózních záchvatů (40).

11. Pijte čaj nebo kávu s kofeinem

Popíjení nápojů, které obsahují kofein, jako je čaj nebo káva, vám může při bolestech hlavy přinést úlevu.

Kofein zlepšuje náladu, zvyšuje bdělost a stahuje cévy, což může mít pozitivní vliv na příznaky bolesti hlavy (41).

Pomáhá také zvýšit účinnost běžných léků používaných k léčbě bolestí hlavy, jako je ibuprofen a paracetamol (41).

Bylo však také prokázáno, že vysazení kofeinu může způsobit bolesti hlavy, pokud člověk pravidelně konzumuje velké množství kofeinu a náhle přestane.

Lidé, kteří trpí častými bolestmi hlavy, by si proto měli dávat pozor na příjem kofeinu (42).

12. Vyzkoušejte akupunkturu

Akupunktura je technika tradiční čínské medicíny, která spočívá v zavádění tenkých jehel do kůže za účelem stimulace konkrétních bodů na těle (43).

Tato praxe byla v mnoha studiích spojena se snížením příznaků bolesti hlavy.

Přehled 15 systematických přehledů z roku 2020 dospěl k závěru, že akupunktura může být účinnou terapií pro osoby s migrénou (44).

A co víc, studie z roku 2022, která zahrnovala 156 osob s migrénou, zjistila, že léčba pomocí 5 i 10 sezení akupunktury byla účinná pro snížení frekvence migrenózních záchvatů a závažnosti migrény (45).

Pokud hledáte přirozený způsob léčby chronických bolestí hlavy, může být akupunktura vhodnou volbou.

13. Relaxujte pomocí jógy

Cvičení jógy je vynikajícím způsobem, jak se zbavit stresu, zvýšit flexibilitu, snížit bolest a zlepšit celkovou kvalitu života (46).

Provozování jógy může dokonce pomoci snížit intenzitu a četnost vašich bolestí hlavy.

Jedna studie zkoumala účinky jógové terapie na 60 osob s chronickou migrénou. Frekvence a intenzita bolestí hlavy se snížila více u těch, kteří dostávali jak jógovou terapii, tak konvenční péči, než u těch, kteří dostávali pouze konvenční péči (47).

Kromě toho přehled z roku 2020, který zahrnoval šest studií, zjistil, že jóga pomáhá zlepšit frekvenci, trvání a intenzitu bolestí hlavy u pacientů s tenzním typem bolesti hlavy (48).

14. Vyhýbejte se silným vůním

Silné pachy, jako jsou ty z parfémů a čisticích prostředků, mohou u některých jedinců vyvolat bolesti hlavy.

Studie provedená na 400 lidech, kteří trpěli migrénou nebo tenzními bolestmi hlavy, zjistila, že silné pachy, zejména parfémy, často vyvolávaly bolesti hlavy (49).

Tato přecitlivělost na pachy se nazývá osmofobie a je běžná u osob s chronickou migrénou (50).

Pokud si myslíte, že můžete být citliví na pachy, vyhýbání se parfémům, cigaretovému kouři a silně vonícím potravinám může pomoci snížit pravděpodobnost vzniku migrény.

15. Vyzkoušejte bylinný lék

Výzkum naznačuje, že některé byliny, včetně kurkuminu, heřmánku a máslovníku, mohou snížit příznaky bolesti hlavy.

Například přehled 19 studií z roku 2020 zjistil pozitivní předběžné výsledky pro kurkumin jako preventivní léčbu a pro heřmánek jako akutní léčbu migrény (51).

Přehled také zjistil omezené důkazy o tom, že doplňování butterburu, který má protizánětlivé účinky, může být prospěšné pro osoby s migrénou (51).

I když jsou některé byliny bezpečné, je důležité být při jejich doplňování opatrný, protože mnohé z nich mohou interagovat s běžně předepisovanými léky a mohou být nebezpečné pro ženy, které jsou těhotné nebo pro osoby, které mají určité zdravotní potíže (52).

Z bylinných doplňků uvedených v přehledu výše jsou kurkumin a heřmánek obecně považovány za bezpečné. Před použitím jakéhokoli bylinného přípravku k léčbě bolestí hlavy je možné poradit se s odborníkem.

16. Vyhněte se dusičnanům a dusitanům

Dusičnany a dusitany jsou konzervační látky běžně přidávané do potravin, jako jsou párky, klobásy a slanina, aby si udržely čerstvost tím, že zabraňují růstu bakterií.

Bylo prokázáno, že potraviny, které je obsahují, vyvolávají u některých lidí bolesti hlavy (53).

Dusitany mohou vyvolávat bolesti hlavy tím, že způsobují rozšíření krevních cév (54).

Abyste minimalizovali své vystavení dusitanům, omezte ve svém jídelníčku množství zpracovaného masa a vybírejte si výrobky bez dusitanů, kdykoli je to možné.

17. Užívejte zázvor

Kořen zázvoru obsahuje mnoho prospěšných látek, včetně antioxidantů a protizánětlivých látek (55).

Přehled z roku 2021, který zahrnoval tři randomizované kontrolní studie, zjistil, že léčba zázvorovými doplňky pomáhá snižovat bolest u lidí s migrénou (56).

Léčba zázvorem navíc pomohla snížit nevolnost a zvracení, což jsou běžné příznaky spojené se silnými bolestmi hlavy (56).

Můžete si připravit silný čaj z čerstvého kořene zázvoru. Nejenže je jeho příprava cenově výhodná, ale pití čaje je zdravým způsobem, jak zůstat hydratovaný.

18. Více se pohybujte

Jedním z nejjednodušších způsobů, jak snížit četnost a závažnost bolestí hlavy, je zapojit se do fyzické aktivity.

Řada studií prokázala, že cvičení může pomoci výrazně snížit intenzitu, frekvenci a trvání migrény (57, 58, 59).

Existuje mnoho způsobů, jak zvýšit úroveň své aktivity, ale jedním z nejjednodušších způsobů je zvýšit počet kroků, které během dne uděláte.

Tipy, jak předcházet bolestem hlavy

Pokud hledáte způsoby, jak předcházet bolestem hlavy, mohou vám pomoci následující tipy založené na důkazech:

Zůstaňte hydratovaní: Hydratace během dne je jednoduchý způsob, jak snížit riziko bolestí hlavy a zároveň prospět svému celkovému zdraví. Potřeba hydratace se liší v závislosti na faktorech, jako je úroveň aktivity, velikost těla a další, takže se nechte vést svou žízní (60).
Zjistěte základní příčiny: Existuje mnoho možných příčin bolestí hlavy, včetně nedostatku živin. Pokud trpíte častými bolestmi hlavy, navštivte zdravotníka, který vás důkladně vyšetří a vyloučí možné příčiny (2).
Pravidelně se stravujte: Nedostatečné stravování a omezování kalorií může být příčinou bolestí hlavy. Dbejte na to, abyste během dne přijímali dostatek kalorií, a nevydržte dlouho bez jídla (61).
Dopřejte si správné množství spánku: Nedostatek spánku i přespání mohou vyvolat migrénu. Je důležité mít správné množství spánku, ani příliš mnoho, ani příliš málo. Snažte se spát 7-9 hodin denně (22).
Snažte se zvládat stres: Stres může vyvolat některé typy bolestí hlavy a podepsat se na celkovém zdraví. Zařazení zdravých postupů pro zvládání stresu, jako je cvičení, léky a jóga, do vašeho života může pomoci snížit hladinu stresu, jak je to jen možné (62).

Existuje mnoho dalších způsobů, jak pomoci snížit četnost, trvání a závažnost bolestí hlavy. Můžete spolupracovat se zdravotnickým pracovníkem a vymyslet plán, který vám bude nejlépe vyhovovat.

Kdy navštívit lékaře

Příležitostná mírná bolest hlavy obvykle není důvodem k obavám, ale pokud trpíte častými bolestmi hlavy nebo trvalou, silnou bolestí hlavy, je velmi důležité, abyste vyhledali lékařskou péči.

Bolesti hlavy mohou být příznakem závažného zdravotního problému, jako je nádor, krevní sraženina nebo jiný zdravotní stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc (5).

Lékař vám pomůže vyloučit možné příčiny bolestí hlavy a poskytne vám správnou péči.

Může také provést testy, které pomohou vyloučit zdravotní potíže a nedostatek živin, například B12 a železa, které mohou způsobovat nebo zhoršovat bolesti hlavy (63, 64).

Obzvláště důležité je vyhledat okamžitou lékařskou pomoc, pokud vás bolí hlava po úrazu nebo poranění, například po pádu, nebo pokud se u vás objeví náhlá, velmi silná bolest hlavy, protože může jít o příznak závažného zdravotního stavu.

Často kladené otázky

Jaký je nejrychlejší domácí lék na bolest hlavy?

Existuje několik domácích prostředků, které mohou pomoci při léčbě bolesti hlavy. Pokud například bolest hlavy způsobuje dehydratace, může pití vody pomoci rychle zlepšit příznaky (11).

Užívání léků proti bolesti, jako je ibuprofen, může také pomoci snížit bolest hlavy (65).

Ke snížení intenzity bolesti hlavy může přispět také relaxace v tmavé místnosti, použití studeného obkladu, vůně mátového nebo levandulového esenciálního oleje, pití kofeinu a vyhýbání se hlasitým zvukům.

Mějte však na paměti, že tyto prostředky nemusí být účinné pro každého. Účinná léčba závisí na typu a příčině bolesti hlavy, kterou pociťujete.

Existují nějaké domácí prostředky proti bolestem hlavy, kterým byste se měli vyhnout?

Je důležité vyhnout se užívání bylinných doplňků k léčbě bolesti hlavy, pokud jste se nejprve neporadili se zdravotníkem, abyste se ujistili, že jsou pro vás tyto doplňky bezpečné. Mnoho bylinných doplňků může interferovat s běžnými léky a nejsou bezpečné pro každého (66).

Měli byste se také vyhnout pití příliš velkého množství kofeinu, protože ten může způsobit nervozitu a narušit spánek (67).

Existuje něco, co bolesti hlavy zhoršuje?

Jasné světlo, hlasité zvuky a silné pachy mohou příznaky bolesti hlavy zhoršit.

Pokud pociťujete výraznou bolest hlavy, je důležité relaxovat v klidném, tmavém a tichém prostředí.

Nedostatek spánku, alkohol, stres, některé potraviny, hormonální výkyvy, omezování kalorií a příliš časté užívání léků na bolest hlavy mohou také vyvolat nebo zhoršit bolesti hlavy (68, 69).

Závěr

Protože lidé pociťují negativní účinky častých bolestí hlavy, je důležité najít přirozené a účinné možnosti léčby.

Jóga, doplňky stravy, esenciální oleje a úpravy jídelníčku jsou přirozené, bezpečné a účinné způsoby, jak zmírnit příznaky bolesti hlavy.

Zatímco tradiční metody, jako jsou léky, jsou často nezbytné, existuje mnoho přírodních a účinných způsobů prevence a léčby bolestí hlavy, pokud hledáte holističtější přístup.

Proč je dobré mít doma esenciální oleje

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

Rostliny jsou pomocníkem od dávnověku

Rostliny byly lidstvu velkým pomocníkem od počátku věků. Každá část rostliny, od kořenů přes listy, semena, plody a květy, se dá využít různými způsoby, například jako potravina, lék, a dokonce i jako každodenní nástroj. Díky jejich neuvěřitelným fyzikálním a chemickým vlastnostem se dodnes spoléháme na rostliny, které nás posilují. 

Rostliny představují vhodnou alternativu k mnoha věcem, jako jsou průmyslově zpracované potraviny a konvenční léky. Ve skutečnosti jsou rostliny mnohem zdravější a výživnější než průmyslově zpracované potraviny a jejich používání je mnohem bezpečnější než aplikace moderních léků.  

Podle studie z roku 2015 zemře každý rok přibližně 100 000 Američanů kvůli nežádoucím účinkům konvenčních, údajně "bezpečných" syntetických léků. To znamená, že lidí zabitých v USA farmaceutickými léky je nejméně třikrát více než zabitých opilými řidiči. (1).

Ve Spojených státech tvoří toxicita syntetických léků asi 8% hospitalizací (počet obyvatel USA v roce 2021 - téměř 340 miliónů). Oproti tomu hospitalizace nebo úmrtí v důsledku nežádoucích účinků přírodních (rostlinných) léků jsou velmi vzácné. Dokonce ani Národní toxikologická střediska Spojených států nemají ve své databázi kategorii pro vedlejší nebo nežádoucí účinky na byliny (1).

Proto se stále více lidí obrací při řešení svých zdravotních problémů k bylinkám a dalším přírodním prostředkům, protože věří, že rostlinné léky jsou bez nežádoucích vedlejších účinků. Na toxicitu rostlinných léčivých přípravků je však třeba pohlížet v souvislostech. Ačkoli bylinné léky jsou obecně považovány za bezpečné a účinné, ale obvykle se říká, že pokud je lék účinný, tak by měl mít vedlejší účinky. Proto bylinné léky jako léky buď mají nežádoucí účinky, nebo nejsou účinné (1).

Samozřejmě ne každý má snadný přístup k rostlinám nebo má domácí zahrádku, kde by mohl léčivé rostliny pěstovat. Naštěstí existují bylinné léky v jiné formě, kterou je mnohem snazší skladovat, přenášet a používat v nouzových situacích než čerstvé rostliny. Tato pohodlná forma je běžně známá jako esenciální olej.

Proč byste se měli zásobit esenciálními oleji

Esenciální oleje jsou rostlinné extrakty získané destilací nebo lisováním za studena vybraných částí (např. květů, listů nebo semen) léčivé rostliny. Protože tímto způsobem vzniká vysoce koncentrovaný olej, který obsahuje všechny vonné a chuťové látky rostliny, mají esenciální oleje mnohem silnější vůni a chuť než jejich rostlinné zdroje (2).

Podle studie publikované v časopise Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine jsou esenciální oleje tvořeny směsí uhlovodíků, alkoholů, aldehydů, esterů, ketonů, oxidů, fenolů a terpenů (3).

Kromě toho, že esenciální oleje mají výraznou vůni, mají tyto účinné látky také prospěšné vlastnosti, díky nimž jsou tak silnými přírodními prostředky.

Protože však rostliny mají různé chemické složení, žádné dva esenciální oleje nejsou zcela stejné, a to ani ty, které se získávají ze stejného druhu rostliny. Jak uvádějí četné studie, složení éterických olejů ovlivňuje několik faktorů, včetně podmínek růstu, typu půdy, klimatu a doby sklizně (4).

Na druhou stranu právě tato různorodost chemických složek dává esenciálním olejům velkou rozmanitost, pokud jde o jejich použití a léčivé schopnosti.

Kromě toho, že se éterické oleje používají jako tradiční léčebné prostředky, mohou sloužit i k jiným účelům. Například některé esenciální oleje, jako je citronový esenciální olej a tea tree olej, mají vynikající přírodní čisticí vlastnosti, a proto se často používají v čisticích prostředcích pro domácnost (5).

Jiné éterické oleje, jako je borovice, bergamot a máta peprná, jsou přírodními odpuzovači hmyzu, takže je najdete v lokálních nebo aromatických sprejích proti hmyzu (6).

Esenciální oleje jako skořice, levandule a rozmarýn obsahují sloučeniny, které mohou při rozstříkání v prostoru pomoci odstranit nepříjemné pachy a osvěžit vzduch ve vaší domácnosti (7).

Některé esenciální oleje lze v malém množství použít také při vaření. Esenciální oleje získané z kulinářských bylin, jako je oregano, tymián a bazalka, se používají jako náhražky chuti (8).

Tyto éterické oleje se však zpracovávají jinak než ty, které jsou určeny jako přírodní prostředky, aby byly bezpečné pro konzumaci. Pokud chcete esenciální oleje používat jako kulinářské přísady, ujistěte se, že si pořizujete oleje čisté a potravinářské (9).

Esenciální oleje se snadno skladují a mají dlouhou trvanlivost. Čisté esenciální oleje (bez přimíchaných nosných olejů) vydrží při správném skladování v závislosti na obsažených sloučeninách 2 až 15 let.

Následuje, jak dlouho vydrží správně skladované některé běžně používané esenciální oleje (10):

 • Esenciální oleje bohaté na monoterpeny (např. cypřiš, kadidlo, citron, bergamot, sladký pomeranč): až 2 roky.
 • Esenciální oleje bohaté na oxidy (např. eukalyptus, rozmarýn, vavřínový list): až 4 roky.
 • Esenciální oleje bohaté na fenoly (např. hřebíček, oregano) a aldehydy (např. citronová tráva): až 5 let.
 • Esenciální oleje bohaté na ketony (např. šalvěj muškátová, šalvěj, yzop), monoterpenoly (např. máta peprná, levandule, tea tree, bazalka, tymián) a estery (např. estragon, anýz, heřmánek): až 6 let.
 • Esenciální oleje bohaté na seskviterpeny (např. cedrové dřevo, ylang ylang, myrha): až 10 let.
 • Esenciální oleje bohaté na seskviterpenoly (např. santalové dřevo): více než 10 let.

6 esenciálních olejů

Některé esenciální oleje, které mají blahodárné účinky na pokožku, lze používat lokálně, pokud je smícháte s jemným nosným olejem, jako je kokosový olej, jojobový olej nebo olej ze sladkých mandlí. Vzhledem k tomu, že jsou vysoce koncentrované, je nutné čisté éterické oleje před aplikací na pokožku nejprve zředit v nosném oleji, aby nedošlo k podráždění pokožky (11).

Esenciální oleje lze také inhalovat, abyste pocítili jejich blahodárné účinky. Při aromaterapii se éterické oleje buď rozptylují ve vzduchu, nebo se umístí do misky s horkou vodou a vdechují se, abyste si jejich příjemnou vůni mohli vychutnat ve volném čase (12).

Podle výzkumů se účinné složky éterických olejů dostávají přímo do mozku, kde působí na mozkové oblasti, jako je amygdala, která je zodpovědná za zpracování emocí (13).

Proto je mnoho esenciálních olejů známých tím, že podporují emoční zdraví a pohodu.

Vzhledem k tomu, že na trhu je tolik éterických olejů, kolik je léčivých rostlin, může být výběr olejů do zásoby složitý. Pro zjednodušení rozhodování následuje 6 užitečných esenciálních olejů, které byste měli mít k dispozici v každé situaci, a jejich vědecky podložené účinky:*

1. Levandulový esenciální olej

Levandulový éterický olej se získává z květů rostliny Lavandula angustifolia pomocí destilace. Kromě sladké květinové vůně je levandulový éterický olej známý svými uklidňujícími účinky a schopností podporovat přirozené hojivé procesy vašeho těla (14).

Studie publikovaná v časopise Journal of Alternative and Complementary Medicine potvrdila, že levandulový esenciální olej může podpořit přirozenou schopnost vašeho těla uzdravovat se (15).

Kromě toho bylo zjištěno, že levandulový éterický olej také pomáhá snižovat pocity úzkosti (16).

Vědci z Wesleyan University v Connecticutu mezitím uvedli, že levandulový esenciální olej může podpořit hluboký a klidný spánek (17).

2. Sladký pomerančový esenciální olej

Esenciální olej ze sladkého pomeranče pochází z kůry plodu Citrus sinensis. Podle studií tento příjemně vonící olej obsahuje vysoké množství limonenu, sloučeniny zodpovědné za jeho citrusovou vůni, a linaloolu, který voní jako sladká levandule s nádechem citrusů (18, 19).

Díky těmto sloučeninám podporuje esenciální olej ze sladkého pomeranče zdravou pokožku, optimální funkci imunitního systému a pozitivní náladu (20, 21).

Limonen a linalool mají také přirozené čisticí vlastnosti, takže esenciální olej ze sladkého pomeranče můžete použít jako netoxický čisticí prostředek v domácnosti (22).

3. Citronový esenciální olej

Stejně jako pomerančový esenciální olej se i citronový esenciální olej získává z ovocných slupek, konkrétně ze slupek plodů Citrus limon. Tento svěže vonící, všestranný olej se často rozptyluje ve vzduchu a vdechuje nebo se nanáší na pokožku, abyste si užili jeho zdraví prospěšné účinky (23).

Podle studie publikované v časopise Stress & Health obsahuje citronový esenciální olej účinné sloučeniny, jako je limonen, citral a y-terpinen, které mohou podporovat zdravou reakci na stres (24).

Citronový esenciální olej je také plný antioxidantů, které mohou pomoci chránit pokožku před oxidačním poškozením způsobeným škodlivými volnými radikály (25).

V novější studii tuniský vědec zjistil, že citronový esenciální olej lze díky přítomnosti antioxidantů, jako je limonen a B-pinen, použít také jako přírodní konzervační prostředek v potravinách (26).

Díky své osvěžující vůni a přirozeným čisticím vlastnostem je citronový esenciální olej ideální také pro použití jako netoxický čistič povrchů.

4. Esenciální olej z oregana

Esenciální olej z oregana se destiluje parou z listů a stonků rostliny Origanum vulgare. Oregano, známé koření a léčivá rostlina, obsahuje monoterpenové fenoly, jako je karvakrol a thymol, které jsou silnými antioxidanty, jež dokáží neutralizovat volné radikály (27).

Díky těmto sloučeninám prokázal oreganový esenciální olej v mnoha studiích velký potenciál jako přírodní konzervační prostředek pro potraviny (28).

Při lokální aplikaci karvakrol a thymol v oreganovém esenciálním oleji také umožňují podpořit přirozenou schopnost těla léčit se a bojovat proti vnějším hrozbám (29, 30).

Díky svým bioaktivním složkám dokáže silný olej s kořeněnou kafrovou vůní poskytnout vaší pokožce širokospektrální ochranu před hrozbami. Pro vynikající podporu pokožky můžete oreganový esenciální olej smíchat s dalšími oleji, které nabízejí blahodárné účinky na pokožku, jako je například tea tree olej. 

5. Esenciální olej ze skořicové kůry

Stejně jako esenciální olej z oregana může i esenciální olej ze skořicové kůry při lokální aplikaci podpořit přirozenou obranyschopnost vašeho těla, a to díky účinným složkám, jako je skořicový aldehyd a eugenol (31).

Zejména skořicový aldehyd má mnoho prospěšných vlastností, včetně antioxidační aktivity, která vám může pomoci udržet zdravou pokožku a klouby (32).

Pokud máte rádi kořeněnou, nasládlou a zároveň dřevitou vůni skořice, pak vás jistě potěší, že inhalace esenciálního oleje ze skořicové kůry má blahodárný vliv i na duševní zdraví. Studie publikovaná v časopise Iranian Journal of Basic Medical Sciences totiž zjistila, že právě tento olej může pomoci snížit pocity úzkosti a podpořit pozitivní náladu (33).

Vysoce kvalitní esenciální olej, získaný z kůry stromu skořicovníku pravého (Cinnamomum verum), který má dlouhou historii používání v tradiční medicíně, může různými způsoby podpořit vaše fyzické i duševní zdraví. 

6. Esenciální olej z máty peprné

Esenciální olej z máty peprné, pocházející z jedné z nejstarších bylin používaných v evropské tradiční medicíně, se hojně používá ke zmírnění drobných kožních problémů, jako je svědění. Při použití v aromaterapii může tento nádherný olej s nádhernou vůní také pomoci zklidnit kašel a snížit stresové pocity (34).

Esenciální olej z máty peprné má také příznivé účinky na zdraví ústní dutiny. Pokud jej totiž zředíte a smícháte se zubní pastou nebo ústní vodou, může vám pomoci udržet zuby a dásně čisté a dech svěží (35).

Esenciální olej z máty peprné obsahuje řadu antioxidačních polyfenolů a také bioaktivní složky, jako je mentol a menton, které k těmto přínosům přispívají (36).

Bezpečnost a všestrannost esenciálních olejů

Esenciální oleje jsou bezpečné a všestranné přírodní produkty, které mají širokou škálu zdraví podporujících vlastností. Tyto vlastnosti můžete maximalizovat smícháním esenciálních olejů, které se k sobě hodí. Např pro:

Imunitu

Směs esenciálních olejů z organického citronu, skořicové kůry, hřebíčku, eukalyptu a rozmarýnu.

Mozek

Kombinace esenciálních olejů máty peprné, šalvěje muškátové, tea tree, kardamomu, eukalyptu radiata, citronu a vavřínového listu. Tato směs pomáhá vyčistit mysl a zlepšit soustředění, abyste mohli vhodně reagovat na jakoukoli situaci, ve které se můžete ocitnout. Tato směs esenciálních olejů dokáže při rozptylování také osvěžit vzduch a naplnit každou místnost svěží, čistou vůní, kterou si jistě zamilujete.

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v blahodárný komplex na...

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
  KOHI-FOCUS SLOŽENÍ: Instantní káva 76,4 % (100% káva Arabica), Ashwagandha extrakt 10 %, Chaga extrakt 8 %, Tulsi extrakt 5 %, Sibiřský ženšen extrakt 0,5 % 100% Arabika, zklidňující...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           ČERVEN 2024 - 17 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života