Australská studie potvrzuje terapeutické přínosy přerušovaného půstu u diabetických pacientů

Michelle Simmons

Přerušovaný půst je jedním z nejpopulárnějších způsobů při hubnutí. Tento typ půstu může také být přínosem pro osoby s diabetem. Podle studie publikované v časopise JAMA Network může přerušovaný půst pomáhat snižovat hladinu hemoglobinu A1c (HbA1c) u lidí s diabetem typu 2.

HbA1c je průměrná hladina cukru v krvi za poslední dva až tři měsíce. Vysoké HbA1c znamená, že v krvi je příliš mnoho cukru, což varuje před vyšším rizikem vzniku komplikací v souvislosti s diabetem.

Studie vědců z University of South Australia se zúčastnilo 137 dospělých s prokázaným diabetem typu 2, kteří byli náhodně rozděleni do dvou skupin. Jedna skupina aplikovala přerušovanou kalorickou omezenou dietu, která sestávala z 500 až 600 kalorí denně po dobu dvou  dnů v týdnu a normálního příjmu potravy po dobu pěti dnů. Druhá skupina měla nepřetržitou kalorickou omezenou dietu, která sestávala z 1 200 až 1 500 kalorií denně, přičemž obě skupiny dodržovali nařízený půst po dobu jednoho roku. Vědci průběžně u všech analyzovali hladinu HbA1c a evidovali pokles jejich hmotnosti.

Výsledek

Obě skupiny dosáhly shodných poklesů hodnot HbA1c, přičemž i hmotnost se obdobně snížila u obou skupin. Po dobu prvních dvou týdnů nebyly zjištěny změny v hladinách krevního cukru pouze u 35% sledovaných, uživajících inzulín.

Výsledky studie potvrzují, že přerušovaný půst je bezpečnou a účinnou metodou pro snížení hladiny HbA1c a následně k poklesu hmotnosti, takže může být používán jako účinná alternativa ke každodennímu snížení příjmu kalorií. Vědci, ale upozornili na nutnost vyhodnocování efektivnosti podávaných léků při přerušovaném půstu, aby se zabránilo příliš nízkému poklesu hladiny cukru v krvi, což by mohlo způsobit hypoglykémii.

Další výhody přerušovaného půstu

Přerušovaný půst je nejen prospěšný pro pacienty trpících cukrovkou, ale také pro ty, kteří se snaží udržet optimální váhu. Vědci z University of Florida tvrdí , že může také zpomalit proces stárnutí a vzniku chronických nemocí.

Následně bylo provedeno vyhodnocení publikovaných zkušeností, týkajících se půstů, které byly publikovány v odborném časopise The Obesity, aby se zjistilo, jak tento typ hladovění ovlivňuje metabolismus a zda může kromě ovlivňování tělesné hmotnosti nabídnout další zdravotní výhody. Vědci proto přezkoumali všechny studie o mechanismech a přínosech půstu.

Tělo vytváří energii standardně z glukózy, ale pokud člověk omezuje příjem kalorií po delší dobu, stává se tento zdroj energie nedostupným. Protože tělo potřebuje najít jiný zdroj energie, začne přeměňovat určité typy tělesného tuku na mastné kyseliny, které jsou snadno absorbovány krví. Souběžně tyto mastné kyseliny produkují molekuly nazvané ketony, které tělo využívá jako svůj nový zdroj energie. Tento "metabolický spínač" se aktivuje po určité době půstu.

Při vyhodnocování se vědci zaměřili na dva nejčastější typy půstu. První z nich je založen na dvou postních dnech v týdnu a v následných pěti dnech s normálním příjmem potravy. Druhý typ praktikuje trvale omezený příjem kalorií.

Trvalý omezený příjem kalorií nebo střídavý půst? Zvolte si sami

Celkově bylo analyzováno 10 klinických studií s trvalým omezeným příjmem kalorií a 3 studie se střídavým půstem, přičemž vědci potvrdili, že oba typy půstu jsou efektivní při hubnutí. Na rozdíl od jiných forem diet, při kterých dochází ke ztrátám významného množství tuku a zároveň tělesných tkání, dochází při přerušovaném půstu pouze ke ztrátě tělesného tuku. Tělesné tkáně jsou velice důležité, protože umožňují organismu správně fungovat.

Závěr

Na základě těchto zjištění dospěli vědci k závěru, že přerušovaný půst může být zdravější než jiné diety, protože při přerušovaném půstu nevytváří ketony tolik buněčného stresu jako jiné diety. Na druhé straně tento půst pomáhá prodloužit život, zvýšit metabolické procesy, zachovat dobrou funkci mozku, zvýšit fyzickou výkonnost, snižovat zánětlivost a předcházet kardiovaskulárním problémům.

Zdroje zahrnují:

  • Diabetes.co.uk
  • Diabetes.org.uk
  • MedicalNewsToday.com

Originál: www.naturalnews.com/2018-10-09-australian-study-confirms-the-therapeutic-benefits-of-intermittent-fasting-for-diabetic-patients.html

Půst je mocnou léčebnou metodou a prevencí vzniku chronických nemocí

Ing. Zdeněk Rozehnal

Občasný půst je jednou z nejúčinnějších metod pro léčení zánětů, posilování imunity a pro lepší uzdravování, protože působí jako spínač určitých genetických mechanismů pro opravy, které navíc i stimulují buněčné omlazování. Potřeba adaptovat se na omezený přísun stravy pak umožňuje určitým buňkám, aby během doby nedostatku žily déle. Energeticky je méně nákladné opravovat poškozenou buňku, než vyvolat její dělení a nechávat tvořit buňky nové. Mívá to rovněž příznivé účinky proti vzniku rakovinových formací a jejich bujení.

Takovéto genetické opravné mechanismy se spouští díky uvolňování růstových hormonů HGH (human growth hormone). Tyto jsou známé svými schopnostmi vyvolávat fyziologické změny v metabolismech nebo zlepšovat spalování tuků a uchovávat proteiny. A právě proteiny spolu s aminokyselinami se využívají k opravám tkání s kolagenem, které pak zlepšují funkčnost a sílu svalstva, šlach, vaziva nebo kostí. HGH rovněž zlepšují funkčnost kůže, omezují tvoření vrásek a urychlují hojení jizev nebo popálenin.

HGH mají proti inzulínu opačnou funkci. Jsou zaměřeny na opravu tkání, efektivní využití stavebních látek, aktivitu imunitního systému a působí tak proti zánětům. Inzulín je zase určen k uchovávání energie, k podpoře buněčného dělení a k imunitní aktivitě, projevující se záněty. Právě u zánětů bývá inzulín dominantním hráčem. Když v těle vznikne požadavek na produkci inzulínu (například po příjmu potravy s vyšším obsahem sacharidů), brzdí se automaticky produkce HGH.

Vědci z The Intermountain Medical Center Heart Institute zjistili, že muži, kteří absolvovali 24-hodinový půst, vykazovali zvýšení HGH v krevním oběhu až o 2000%. Naproti tomu u testovaných žen docházelo ke zvýšení HGH o 1300%. Navíc bylo zjištěno, že se lidem při půstu významně snižuje obsah triglyceridů a upravují se jejich hladiny HDL cholesterolu i cukru v krvi.

Vědci také odhalili, že zastavení příjmu potravy na krátkou dobu spouští ochranné mechanismy v mozku, které působí také proti následkům neurodegenerativních problémů. Snížení příjmu potravin na cca 500 kalorií za den při půstu dostačuje k optimálním účinkům a může významně zlepšit dlouhodobou poznávací funkci mozku. Mezi jídla, která jsou doporučována ke konzumaci při půstu, patří zelenina bohatá na vlákninu, neslazený čaj nebo voda.

Závěr

Dvoudenní půst jednou týdně s omezeným příjmem do 600 kalorií je ideálním prostředkem k zachování harmonického organismu. Tedy bránit nástupu chronických nemocí, přičemž lidé v Česku v 65 letech mají již v průměru statisticky 2 chronické nemoci a v 80 letech více než 5! Tento stav se odráží v průměrně 14 návštěvách lékaře v Česku jedním občanem, oproti 4 návštěvám lékaře v Rakousku. Logicky je české zdravotnictví přetížené a lékaři nemají časový prostor se pacientům věnovat, jak by bylo zapotřebí.

Není nutno dodávat, že za tento stav je odpovědna především strava, na jedné straně její skladba a přemíra, na straně druhé její kvalita.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

MUDr. Henry Bieler

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, JE TŘINÁCTKRÁT LÉPE CHRÁNĚN, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

DEFUMOXAN

volně prodejný lék pro kuřáky

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

ROZHOVOR S MUDr. SOŇOU PEKOVOU - 8. červenec 2021

Globalisty cenzurované video na svobodném kanálu

+

Soňa Peková ODPOVÍDÁ na dotazy posluchačů - 27. října 2021

 

MUDr. MONIKA WAKSMUNDSKÁ

Rozbor krve očkovaných a neočkovaných - 3. listopad 2021

 

KLINICKÉ TESTY LÉKŮ - PODVOD

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

100% Sibiřská Čaga
Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

 

 

MUDr. Ludmila Eleková: Vakcíny brzdí vývoj. Dříve děti mluvily souvisle od 2 let a dnes? Katastrofa! (1:58:35)

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama

___________________________________________________

Předpokládané trendy v užívání vitamínů a dalších doplňků stravy v roce 2021 ZDE

 

 

KNIHA

NACISTICKÉ KOŘENY "BRUSELSKÉ EU"

 MUDr. Matthias Rath, Paul Anthony Taylor, Aleksandra Niedzwiecki a August Kowalczyk

v češtině je možno knihu přečíst online zde

Co jste už vždycky chtěli vědět o ‘bruselské EU’ - Ale nikdo se neodvážil vám o tom říci!

 

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

JAREK NOHAVICA

ZADEK JAK ŽOK

A přece nakonec - ÚSPĚŠNÁ LÉČBA

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

 

Jak platné v roce 2020 - 2021

 

PROTESTSONG

V DLOUHÉM ZATMĚNÍ

Ilona Czáková, Roman Horký a KAMELOT

(Oficiální videoklip - Premiéra: 1. 12. 2020)

Do této písně jsme vložili naše srdce a nevymyté mozky

FLÉGR PO DRUHÉM PFIZERU A PO POSILOVACÍ INJEKCI

REAKCE PRÁVNÍKA ZDE, JAK ZAREAGUJE POLICIE...?