Výhody a nevýhody přerušovaného půstu

 

 

 

 

 

 

 

-Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

Přerušovaný půst je jedním z nejoblíbenějších zdravotních trendů posledního desetiletí. Někteří lidé na tento způsob stravování přísahají a zjišťují, že jim pomáhá regulovat chuť k jídlu a hmotnost a podporovat optimální zdraví.

Nicméně přerušovaný půst nemusí být vhodný pro každého - buď ze zdravotních důvodů, nebo proto, že neodpovídá jeho představě o výživném a udržitelném stravování.

V tomto článku se blíže podíváme na některé z nejoblíbenějších způsobů přerušovaného půstu a také na několik výhod a nevýhod. Tyto informace vám mohou pomoci rozhodnout se, zda je přerušovaný půst něco, co chcete vyzkoušet pro své zdraví a štěstí.

Co je přerušovaný půst?

Přerušovaný půst je způsob stravování, při kterém se po delší dobu zdržíte příjmu kalorií. Obvykle toto období trvá 12 až 40 hodin (1).

Během půstu je povoleno pít vodu a jiné nekalorické nápoje, ale není dovoleno konzumovat pevnou stravu ani nápoje obsahující kalorie.

Pokud například v pondělí v 19 hodin dojíte večeři a do úterý 19 hodin už nejíte, máte za sebou 24hodinový půst. Někteří lidé se rozhodnou držet půst od snídaně do snídaně nebo od oběda do oběda. Který časový rámec je však nejvhodnější, záleží na každém jednotlivci.

Úplný 24hodinový půst každý druhý den se může zdát extrémní a pro mnoho lidí může být obtížné ho udržet, proto se začátečníkům obvykle nedoporučuje. Nemusíte však hned přejít na úplně všechno a mnoho přerušovaných půstů začíná kratšími postními obdobími.

Následuje 5 nejoblíbenějších přerušovaných půstů:

 • Časově omezené stravování. Zahrnuje každodenní půst po dobu 12 hodin nebo déle a jídlo ve zbývajících hodinách. Oblíbeným příkladem je metoda 16/8. Její součástí je každodenní 16hodinový půst a 8hodinové okno pro jídlo, do kterého se vejdou 2, 3 nebo více jídel.
 • Dieta 5:2. Dieta 5:2 spočívá v tom, že 5 dní v týdnu jíte jako obvykle a ve zbývajících 2 dnech omezíte příjem kalorií na 500-600. V případě diety 5:2 se můžete stravovat jako obvykle.
 • Jíst-Stop-Jíst. Dieta "Eat Stop Eat" zahrnuje 24hodinový půst jednou nebo dvakrát týdně.
 • Střídavý půst. Cílem střídavého půstu je držet půst každý druhý den.
 • Dieta bojovníka. Dieta "Warrior Diet" byla jednou z prvních populárních diet, která zahrnovala formu přerušovaného půstu. Zahrnuje konzumaci malého množství syrového ovoce a zeleniny během dne a jednoho velkého jídla večer.

Shrnutí:

 • Přerušovaný půst je způsob stravování, při kterém se pravidelně střídají období jídla a půstu. Existuje mnoho různých metod tohoto postupu, přičemž mnohé z nich vyžadují, abyste se postili 12-40 hodin v kuse.

Základní 3 výhody přerušovaného půstu

Vědci již s přerušovaným půstem spojili řadu zdravotních výhod a nadále je zkoumají. Pro některé lidi navíc přerušovaný půst dobře zapadá do jejich modelu zdravé a dlouhodobě udržitelné stravy.

Pokud přemýšlíte, zda by přerušovaný půst mohl být vhodný právě pro vás, následuje několik výhod, které by vás mohly zaujmout.

1. Může podpořit hubnutí a zlepšit metabolické zdraví

Dva hlavní důvody, proč lidé zkoušejí přerušovaný půst, jsou regulace hmotnosti a metabolické zdraví. Metabolické zdraví je ukazatelem toho, jak dobře tělo zpracovává neboli metabolizuje energii. Často se měří pomocí krevního tlaku, hladiny cukru v krvi a tuku v krvi (2, 3, 4, 5).

Půst nebo zdržení se jídla může vytvořit kalorický deficit, což znamená, že vaše tělo má méně kalorií, než potřebuje k udržení aktuální hmotnosti. Proto jsou diety, které se spoléhají na omezení kalorií, jako je půst, charakteristickým znakem většiny redukčních diet.

Výzkumy ukazují, že některé typy přerušovaného půstu mohou být při hubnutí stejně účinné - i když ne nutně účinnější - jako jiné diety, které se rovněž spoléhají na omezení denního příjmu kalorií (6, 7, 8, 9).

Časově omezené stravovací režimy podobné metodě 16/8 jsou jedním z typů přerušovaného půstu, který je přímo spojen s hubnutím. Účinné mohou být také střídavé denní půsty a dieta 5:2 (10, 11, 12, 13).

Kromě přirozené eliminace příjmu kalorií během půstu může přerušovaný půst podpořit hubnutí tím, že reguluje chuť k jídlu a zvyšuje pocit sytosti a zároveň potlačuje pocit hladu (14, 15, 16).

Tento způsob stravování je spojen i s dalšími zlepšeními zdravotního stavu, jako např:

 • snížení krevního tlaku (15, 17, 18, 19).
 • zlepšení hladiny cukru v krvi (4, 11, 15, 20).
 • oprava poškozených buněk (21).
 • ochrana zdraví mozku (22, 23, 24).

2. Může být udržitelnou změnou životního stylu

Přerušovaný půst může znít složitě a zastrašujícím způsobem, ale někdy může být jednoduchý. Ve skutečnosti můžete dokonce zjistit, že půst pomáhá zjednodušit váš den, protože si musíte naplánovat méně jídel.

Navíc obvykle nevyžaduje počítání kalorií, hlídání maker, konzumaci určitých potravin, které možná nejste zvyklí jíst, ani vyřazení některých potravin, které vám jinak chutnají.

Jedním ze způsobů přerušovaného půstu je například brzká večeře a následná pozdní snídaně následující den. Pokud poslední jídlo dojíte ve 20:00 a druhý den jíte až v poledne, technicky vzato jste se postili 16 hodin.

Pro lidi, kteří mají ráno hlad a rádi snídají, nebo pro ty, kteří kvůli pracovnímu rozvrhu a jiným povinnostem nemohou jíst až do pozdějších večerních hodin, může být těžké si na tuto metodu zvyknout.

Jiní lidé se však tímto způsobem stravují již instinktivně. Ti mohou být náchylnější k vyzkoušení přerušovaného stravování nalačno.

3. Funguje dobře s výživnou, plnohodnotnou stravou

Protože se přerušovaný půst zaměřuje spíše na to, kdy jíte, než na to, co jíte, je obecně snadné jej zavést ve spojení s vaším současným jídelníčkem.

Nebudete nutně muset kupovat žádné speciální potraviny ani se příliš odchylovat od toho, co obvykle jíte.

Pokud jste již spokojeni se stavem svého současného jídelníčku, ale hledáte další způsoby, jak pokračovat v posilování svého celkového zdraví, mohl by být půst něčím, co byste měli prozkoumat.

Například přerušovaný půst by mohl fungovat obzvlášť dobře pro někoho, kdo ho chce spojit s tréninkovým programem zaměřeným na odporové cvičení a stravou s vysokým obsahem bílkovin (25).

Přesto to nemá znamenat, že na tom, co jíte, nezáleží. Není pochyb o tom, že z přerušovaného půstu budete mít největší užitek, pokud budete jíst různé výživné potraviny a během jídelního okna omezíte ultra průmyslově zpracované potraviny.

Shrnutí:

 • Přerušovaný půst se často používá k regulaci hmotnosti a metabolického zdraví. Stravovací režim může pomoci snížit krevní tlak, hladinu cukru v krvi a tuků v krvi. U některých lidí funguje také jako součást zdravého dlouhodobého stravovacího režimu.

Základní 3 nevýhody přerušovaného půstu

Přerušovaný půst je jedním ze způsobů, jak regulovat příjem kalorií a pracovat na zlepšení metabolického zdraví.

Ačkoli tento způsob stravování může být jistě součástí zdravého jídelníčku, na začátku si na něj pravděpodobně budete muset zvyknout. Navíc, jednoduše řečeno, přerušovaný půst není vhodný pro každého.

Následuje několik nevýhod, se kterými se můžete setkat, když přerušovaný půst poprvé vyzkoušíte.

1. Může jít proti vaší intuici

Přerušovaný půst vyžaduje disciplínu, zdrženlivost a plánování dopředu. Pro některé lidi není použití těchto taktik k udržení příjmu kalorií v určeném časovém rámci žádný problém, ale pro jiné to může být zpočátku nepřirozené. To může platit zejména v případě, že jste zvyklí spoléhat se při rozhodování o tom, kdy jíst, na svou intuici.

Dále, pokud nedáte přednost dodržování přísného rozvrhu, může pro vás být přerušovaný půst frustrující.

Navíc, pokud se váš rozvrh den ode dne mění kvůli práci, rodině nebo jiným povinnostem, může být udržení příjmu kalorií v určeném časovém rozmezí náročné.

2. Pravděpodobně budete mít pocit hladu

I 8 nebo 12hodinový půst se vám může zdát jako dlouhá doba, pokud nejste na půst zvyklí.

Je možné, že několikrát za týden půjdete spát hladoví. To vám samozřejmě může být nepříjemné a dlouhodobě neudržitelné (26).

Navíc občas může být nutné překonat své přirozené signály hladu a sytosti, abyste půst nepřerušili dříve, než jste plánovali.

To neznamená, že půst není plán, na který si můžete zvyknout. Jakmile si na přerušovaný půst zvyknete, možná dokonce zjistíte, že díky němu máte menší pocit hladu (14, 15).

Mnoho lidí si na tento režim zvykne a někteří dokonce po několika měsících zjistí, že je to baví. Přesto s hladem a frustrací je určitě třeba zpočátku počítat a být si jich vědom.

3. Nežádoucí účinky by mohly ovlivnit vaši náladu

Když poprvé vyzkoušíte přerušovaný půst, jednou z prvních věcí, které si můžete všimnout - kromě pocitu většího hladu - jsou výkyvy nálady. To je pochopitelné. Kromě počátečního zvýšení hladiny hladu může mít půst vedlejší účinky, včetně bolestí hlavy, zácpy, únavy, poruch spánku a dalších (15, 27, 28, 29).

Navíc podrážděnost a úzkost jsou klasickými příznaky nízké hladiny cukru v krvi. Jedná se o běžnou tělesnou reakci na hladovění nebo omezování kalorií (30, 31, 32).

Přesto, stejně jako hlad, může být vaše emoční pohoda dalším vedlejším účinkem přerušovaného půstu, který se časem a praxí zlepší (15).

Jakmile budete mít čas si zvyknout, může vám přerušovaný půst dokonce přinést pocit úspěchu nebo hrdosti (32).

Shrnutí:

 • Přerušovaný půst může mít zejména na začátku vedlejší účinky, jako je hlad, bolesti hlavy a únava. Kombinace nízké hladiny cukru v krvi z půstu a stresu z přizpůsobení se nové rutině může ovlivnit i vaši náladu a duševní zdraví.

Závěr

Přerušovaný půst je nástroj na hubnutí, který u některých lidí funguje, ale ne u všech.

Nedoporučuje se osobám, které kdysi trpěly nebo v současnosti trpí poruchou příjmu potravy. Může být také nevhodný pro děti, osoby se základními zdravotními potížemi a ženy, které jsou těhotné nebo kojí.

Pokud se rozhodnete přerušovaný půst vyzkoušet, nezapomeňte, že stejně jako u každého stravovacího režimu je klíčová kvalita stravy.

Chcete-li z přerušovaného půstu vytěžit co nejvíce, dbejte na to, abyste během stravovacího období jedli různé plnohodnotné potraviny bohaté na živiny a omezili ultra průmyslově zpracované potraviny.

Kromě toho se před zahájením přerušovaného půstu můžete poradit s odborníkem, abyste se ujistili, že je to pro vás bezpečné, zvláště pokud jste závislí na chemických lécích.

VAROVÁNÍ

Přerušovaný půst je obecně považován za bezpečný. Při zahájení nebo dodržování stravovacího režimu je však nejlepší dbát zvýšené opatrnosti.

Omezení příjmu kalorií na delší dobu by mohlo být nebezpečné pro:

 • děti a dospívající
 • těhotné nebo kojící ženy
 • lidi, kteří mají cukrovku
 • lidi užívající některé léky
 • osoby s poruchami příjmu potravy v anamnéze

Třídenní hladovka může regenerovat celý imunitní systém

Celý imunitní systém člověka může omládnout za pomoci hladovky za pouhé tři dny, protože spouští mechanismus, při kterém tělo začíná vyrábět nové bílé krvinky, jak naznačuje jedna studie. Třídenní půst může regenerovat celý imunitní systém, dokonce i u starších lidí, což vědci označili za “pozoruhodný” průlom.

Přestože hladovky byly kritizovány výživovými specialisty jako nezdravé, nový výzkum naznačuje, že vyhladovělé tělo vybudí kmenové buňky k vytváření nových bílých krvinek a ty tak následně mohou bojovat proti infekci. Vědci z University of Southern California tvrdí, že objev by mohl být přínosný zejména pro lidi, kteří trpí poškozením imunitního systému jako jsou pacienti s rakovinou po chemoterapii. Toto zjištění by také mohlo pomoci starším lidem, jejichž imunitní systém je méně výkonný, jak stárnou, a proto je pro ně těžší bojovat i s běžnými nemocemi. 

Kmenové buňky a nové leukocyty

Výzkumníci tvrdí, že 3denní hladovka “přepne regenerační spínač", který povzbudí kmenové buňky k vytvoření zcela nové bílé krvinky, v podstatě regenerující celý imunitní systém. “To dává povel kmenovým buňkám pokračovat a podpořit množení a přestavbu celého systému," řekl profesor Valter Longo, profesor gerontologie a biologických věd na University of California. "A dobrá zpráva je, že tělo se během půstu zbavuje těch částí systému, které by mohly být poškozeny nebo jsou staré a nefunkční. Začnete-li s organismem těžce poškozeným chemoterapií nebo stárnutím, cykly půstu mohou doslova vytvářet nový imunitní systém."

Delší hladovka nutí tělo využívat zásoby glukózy a tuků, ale také rozkládá významnou část bílých krvinek. V průběhu každého cyklu půstu, tento úbytek bílých krvinek vyvolává změny, které spouští regeneraci nových buněk imunitního systému kmenovými buňkami.

Zpomalení stárnutí a snížení rizika rakoviny

Ve studiích byli lidé požádáni, aby pravidelně zařazovali hladovku na dva až čtyři dny po dobu šesti měsíců. Vědci zjistili, že dlouhodobé hladovění také snížilo enzym PKA, který je spojen se stárnutím a hormon, který zvyšuje riziko vzniku rakoviny a růst nádoru. "Nemohli jsme předpokládat, že dlouhodobé hladovky by mohly mít takový pozoruhodný vliv na prosazování kmenových buněk založeném na regeneraci systému krvetvorby. Když hladovíte, systém se pokouší šetřit energií a jedna z věcí, jak toho může úspory energie dosáhnout, je recyklovat mnoho imunitních buněk, které nejsou potřeba, zejména těch, které mohou být poškozeny," řekl profesor Longo.

"To, čeho jsme si začali všímat jak při práci s lidmi, tak při práci se zvířaty, je, že počet bílých krvinek klesá s délkou hladovky. Poté, když se znovu najíte, krvinky se vrátí na původní hodnotu. Tak jsme začali přemýšlet, odkud to vlastně pochází? " Půst v délce 72 hodin také chrání pacienty s rakovinou proti toxickému dopadu chemoterapie.

"Zatímco chemoterapie na jedné straně zachraňuje životy, způsobuje značné vedlejší škody imunitnímu systému. Výsledky této studie naznačují, že hladovka může zmírnit některé škodlivé účinky chemoterapie," říká spoluautorka Tanya Dorff, odborná asistentka klinické medicíny z USC Norris Comprehensive Cancer Center and Hospital. "Je zapotřebí více klinických studií a každé takové dietní opatření by mělo být prováděno pouze pod vedením lékaře. Prověřujeme možnost, že tento vliv je vhodný pro mnoho různých systémů a orgánů, nejen pro imunitní systém," dodal profesor Longo.

Nicméně někteří britští odborníci byli skeptičtí k výsledkům výzkumu. Dr. Graham Rook, emeritní profesor imunologie na Universitě College London, řekl, že studie zněla "nepravděpodobně”. Chris Mason, profesor Regenerative Medicine at UCL, uvedl: "Je tu několik zajímavých údajů. Zdá se, že hladovka snižuje počet a velikost buněk a potom při opětovném najedení po 72 hodinách dochází k oživení. To by mohlo být potenciálně užitečné, protože to není tak dlouhá doba, která by byla výrazně škodlivá pro lidi s rakovinou. Ale já si myslím, že nejrozumnější cestou vpřed by bylo propojit tento efekt s léky. Nejsem si jist, zda hladovka je nejlepší nápad. Je lepší, když lidé jedí pravidelně. "

Profesor Longo však dodal: "Neexistuje žádný důkaz o tom, že třídenní hladovka by měla být nebezpečná, přičemž zároveň existuje pádný důkaz o její prospěšnosti. Dostal jsem e-maily od stovek pacientů s rakovinou, kteří v kombinovali chemoterapii s půstem; mnoho z nich za asistence onkologů. Velká většina hlásila, že se jim daří velmi dobře a jen málo z nich psalo o některých vedlejších účincích včetně mdloby a dočasného zvýšení markerů jater. Je zřejmé, musíme dokončit klinické studiíe, ale vliv třídenního půstu na organismus je velmi slibný. "

Více:

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ EXTRAKTY

S CERTIFIKÁTY

Níže uvedené nejúčinnější přírodní přípravky s ochrannou známkou Superionherbs sice mohou velice dobře účinkovat, nicméně je vhodné souběžně začít u sebe, protože chronické obtíže mají zpravidla tyto společné jmenovatele:

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus (Outkovka pestrá)

Coriolus (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

Základem zdraví je prevence -  PROTOKOL pro prevenci

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 UNIKÁTNÍ, BEZKONKURENČNÍ EXTRAKTY

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. Jelinek, dr. Wahls

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Nejúčinnější kloubní výživa, MUDr. Ladislav Šafránek

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

Porovnání AMERICKÉ a RUSKÉ vakcíny na Covid -19, mechanismy účinků všech i připravovaných vakcín

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

 

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

 

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

ZDE

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

JAREK NOHAVICA

ZADEK JAK ŽOK

A přece nakonec - ÚSPĚŠNÁ LÉČBA

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 29.4.2023 v souvislosti s "vakcinací"

Ú MRTÍ - 1291

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 1863

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

Stav k 23.11.2022

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

 

 

Standardní verze