Funguje pro hubnutí přerušovaný půst?

  

Ing. Zdeněk Rozehnal

Přerušovaný půst je způsob stravování, který se stal populární mezi lidmi, kteří chtějí zhubnout. Na rozdíl od diet a jiných programů na hubnutí to neomezuje výběr jídel ani jeho množství. Místo toho je důležité, kdy jíte.

Zatímco někteří lidé tvrdí, že přerušovaný půst může být bezpečným a zdravým způsobem, jak se zbavit nadváhy, jiní ho odmítají jako neúčinnou metodu.

Tento článek vysvětluje, zda přerušovaný půst funguje na hubnutí.

Co je to přerušovaný půst?

Přerušovaný půst zahrnuje střídání stravování a hladovky. Většina typů tohoto dietního vzorce se zaměřuje na vyřazení jídla a občerstvení na konkrétní časové okno - obvykle mezi 6 a 8 hodinami denně.

Například přerušovaný půst 16/8 zahrnuje omezení příjmu potravy na pouhých 8 hodin denně a zdržení se jídla během zbývajících 16 hodin.

Jiné typy zahrnují půst po dobu 24 hodin jednou nebo dvakrát týdně nebo významně snižující příjem kalorií po několik dní v týdnu, ale s obvyklým stravováním po dobu ostatních dnů.

Ačkoli většina lidí praktikuje přerušovaný půst, s cílem podpořit hubnutí, ale ten má mnoho dalších přínosů pro zdraví. Studie skutečně dokazují, že přerušované hladovění může zlepšit hladinu cukru v krvi, snížit hladinu cholesterolu a zvýšit míru dožití (1, 2).

Shrnutí:

 • Přerušovaný půst je oblíbený způsob stravování, který omezuje příjem potravy na konkrétní časovou dobu, přičemž neomezuje druhy nebo množství jídla, které jíte.

Funguje přerušovaný půst na hubnutí?

Několik studií dokazuje, že přerušované hladovění může podpořit hubnutí prostřednictvím několika mechanismů. Za prvé, pravidelné omezení jídla a občerstvení na přesnou dobu může přirozeně snížit příjem kalorií, což může pomoci hubnutí.

Přerušovaný půst může také zvýšit hladiny norepinefrinu, hormonu a neurotransmiteru, který může urychlit váš metabolismus a tím zvýšit spalování kalorií po celý den (3).

Kromě toho tento způsob stravování může snížit hladiny inzulínu v krvi, hormonu podílejícího se na řízení hladiny cukru v krvi. V případě snížené hodnoty inzulínu může narůstat spalování tuků, což podporuje hubnutí (4, 5).

Některé výzkumy dokonce ukazují, že přerušovaný půst může vašemu tělu pomoci udržet svalovou hmotu efektivněji než omezení příjmu kalorií, což může zvýšit oblibu přerušovaného půstu (6).

Podle jedné recenze může přerušovaný půst snížit tělesnou hmotnost až o 8% a snížit tělesný tuk až o 16% během 3–12 týdnů (6).

Synergie s keto

V kombinaci s ketogenní stravou může přerušovaný půst urychlit ketózu a zesílit úbytek hmotnosti. Keto strava, která má vysoký obsah tuků, ale má nízký obsah sacharidů je určena k zahájení ketózy.

Ketóza je metabolický stav, který nutí vaše tělo spalovat tuk na energii místo sacharidů. K tomu dochází, když je vaše tělo zbaveno glukózy, která je standardně jeho hlavním zdrojem energie (7).

Kombinace přerušovaného půstu s keto dietou může vašemu tělu rychleji vstoupit do ketózy a maximalizovat tak výsledky. Tato kombinace může také zmírnit některé vedlejší účinky (i keto chřipku), které se vyskytují při zahájení keto diety, což zahrnuje i nevolnost, bolest hlavy a únavu (8, 9).

Shrnutí:

 • Výzkum ukazuje, že přerušovaný půst může zvýšit úbytek hmotnosti tím, že podporuje spalování tuků a zrychluje metabolismus. Při použití v kombinaci s ketogenní dietou může pomoci urychlit ketózu a tím maximalizovat tak úbytek hmotnosti.

Ostatní výhody přerušovaného půstu

Přerušovaný půst je také spojen s několika dalšími přínosy pro zdraví. Může:

 • zlepšit zdraví srdce. Bylo prokázáno, že přerušovaný půst snižuje hladinu celkového a LDL cholesterolu a triglyceridů, což jsou rizikové faktory srdečních chorob (10, 11)
 • podporuje kontrolu hladiny cukru v krvi. Malá studie s 10 lidmi s diabetem 2. typu potvrdila, že přerušovaný půst významně snížil hladinu cukru v krvi (12)
 • snižuje zánět. Několik studií zjistilo, že tento způsob stravování může snížit specifické krevní markery, svědčící o zánětu v těle (13, 14).
 • prodlužuje délku dožití. Přestože výzkum na lidech chybí, některé studie na zvířatech potvrzují, že přerušovaný půst může prodloužit váš život a zpomalit známky stárnutí (15, 16)
 • chrání funkce mozku. Studie na myších odhalují, že tento dietní program může zlepšit fungování mozku a úspěšně čelit neurodegenrativním onemocněními, jako je Alzheimerova choroba (17, 18)
 • zvyšuje lidský růstový hormon. Přerušovaný půst může přirozeně zvyšovat hladiny lidského růstového hormonu (HGH), což může zlepšit metabolismus organismu (19, 20)

Shrnutí:

 • Přerušovaný půst je spojen s mnoha přínosy pro zdraví, což zahrnuje snížení zánětlivých procesů v těle, zvýšení zdraví srdce a mozku a lepší kontrolu hladiny cukru v krvi.

Potenciální nevýhody

Většina lidí může bezpečně praktikovat přerušovaný půst jako součást zdravého životního stylu. Nemusí to však být nejlepší volba pro všechny.

Osoby s chronickým onemocněním a ženy, které jsou těhotné nebo kojící, by se měly před zahájením přerušovaného půstu poradit s odborníkem, aby měly zajištěn potřebný příjem živin.

Lidé s diabetem by měli také postupovat opatrně, protože půst může vést k nebezpečným poklesům hladiny cukru v krvi a může omezit účinnost některých léků.

Zatímco sportovci a lidé fyzicky aktivní mohou bezpečně absolvovat přerušovaný půst, je nejlepší zařadit stravování do období intenzivního tréninku, aby se optimalizoval fyzický výkon.

A konečně, tento životní styl nemusí být pro ženy až tak prospěšný. Studie u lidí a zvířat potvrzuje, že přerušovaný půst v některých případech může negativně ovlivnit kontrolu hladiny cukru v krvi u žen, a tím přispět k abnormalitám menstruačního cyklu a snížit plodnost (21, 22, 23).

Shrnutí:

 • Přestože je přerušovaný půst obecně bezpečný a účinný, nemusí být pro každého vhodný. Některé studie naznačují, že by mohl mít několik nepříznivých účinků na ženy.

Závěr

Bylo prokázáno, že přerušovaný půst zvyšuje metabolismus a spalování tuků, což může napomáhat hubnutí. V kombinaci s jinými dietami, jako je keto strava, může také urychlit ketózu a snížit její negativní vedlejší účinky, jako je i keto chřipka.

I když to nemusí fungovat u všech, přerušovaný půst může být bezpečnou a efektivní metodou hubnutí.

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
NOVINKA  Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           BŘEZEN 2024 -31 článků

           DUBEN 2024 - 24 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života