Jaká je optimální frekvence jídla - kolik jídel byste měli denně jíst?

 

Ing. Zdeněk Rozehnal

Existuje mnoho matoucích rad ohledně „optimální“ frekvence jídla, protože podle některých odborníků ten kdo snídá, rychleji spaluje tuk a 5–6 malých jídel denně u něj zabraňuje zpomalení metabolismu.

Studie, ale tato doporučení nepotvrzují a proto se tento článek zaměřuje na tuto problematiku a pojednává o obecném zdravotním významu frekvence jídla.

Zrychluje větší počet jídel metabolismus?

Rychlost metabolismu je počet kalorií, které vaše tělo v daném časovém období spálí. Názor, že častější stravování a menší porce jídla během dne zvyšuje metabolismus, je přetrvávající mýtus.

Je pravda, že trávení jídla mírně zvyšuje metabolismus a tento jev je znám jako termický účinek jídla. Množství energie spotřebované během trávení však určuje celkové množství spotřebované potravy.

Jíst 3 jídla o 800 kaloriích denně bude mít stejný termický účinek jako jíst 6 jídel o 400 kaloriích. Takže v obou případech stejně - 2400 kalorií. Zde doslova není žádný rozdíl.

Několik studií porovnávalo stravování mnoha menších versus méně větších jídel a dospělo k závěru, že neexistuje žádný významný vliv na rychlost metabolismu ani na celkové množství ztraceného tuku (1, 2).

Shrnutí

  • Častější konzumace jídla nezvyšuje celkovou rychlost metabolismu ani počet kalorií, které během dne spálíte.

Vyrovnává větší počet jídel během dne hladinu cukru v krvi a snižuje chuť k jídlu?

Jedním z argumentů, který se často uvádí, je to, že lidé by měli jíst často, aby vyrovnali hladinu cukru v krvi. Tvrdí se, že konzumace velkých jídel vede k rychlému zvýšení a snížení hladiny cukru v krvi, zatímco konzumace menších a častějších jídel by měla stabilizovat hladinu cukru v krvi během dne.

To však věda již delší dobu nepotvrzuje. Studie totiž ukazují, že lidé, kteří jedí méně a větší jídla, mají v průměru nižší hladinu glukózy v krvi (3).

Takže je to naopak!

Ti, kdo jí pouze maximálně 3 jídla denně sice mohou mít větší chvilkový vzestup hladiny cukru v krvi, ale podstatné je, že celkově během dne jsou jejich hladiny cukru mnohem nižší. To je zvláště důležité pro lidi s problémy s hladinou cukru v krvi, protože trvalá vysoká hladina cukru v krvi není žádoucí, protože zpravidla vyvolává nejrůznější zdravotní problémy.

Potvrdilo se také, že menší počet jídel během dne zlepšuje sytost a snižuje pocit hladu ve srovnání s častějšími jídly (4).

Pokud jde o kontrolu hladiny cukru v krvi, zdá se, že pozitivní roli sehrává také snídaně. Studie ukazují, že konzumace největšího jídla během snídaně snižuje průměrné denní hladiny cukru v krvi (5).

Shrnutí

  • Menší počet a větší porce jídla snižují vaši průměrnou denní hladinu cukru v krvi. Předpokládá se, že získání většiny kalorií při snídani a méně jídla odpoledne a večer také snižuje průměrnou hladinu cukru v krvi.

Je důležitá snídaně?

„Snídaně je nejdůležitější jídlo dne ...“ nebo to tak není? Konvenční moudrost totiž diktuje, že snídaně je nutností a skokově spustí váš metabolismus a pomůže vám zhubnout. A co víc, analytické studie soustavně ukazují, že nesnídající lidé jsou častěji obézní, než lidé, kteří pravidelně snídají. (6). 

Přesto korelace (souvztažnost) se nerovná příčinné souvislosti. Tyto údaje neprokazují, že snídaně vám pomáhá zhubnout, ale pouze, že snídaně je spojena s nižším rizikem obezity.

Je to nejpravděpodobnější, protože pravidelně nesnídající lidé si zpravidla méně hlídají svoje zdraví, možná si ráno v práci sní koblihu a pak jdou na oběd a u McDonald's si dají "zdravé - chemické" velké jídlo.

Naprostá většina lidí ví, že snídaně je pro vás dobrá, takže lidé, kteří mají celkově zdravé návyky, snídani neošidí. Neexistují však žádné důkazy o tom, že by snídaně „nastartovala“ metabolismus a měla vliv na hubnutí.

Nicméně pravidelné snídaně mohou prospět určitým aspektům zdraví. Předpokládá se, že pro stabilizaci hladiny cukru v krvi je lepší pravidelně snídat. (7).

Proto má snídaně s vysokým obsahem kalorií za následek nižší průměrnou denní hladinu cukru v krvi ve srovnání s jídlem s vysokým obsahem kalorií během dne. (5).

Jedna studie také u lidí s diabetem 2. typu zjistila, že dopolední půst zvýšil po obědě a večeři vzestup hladiny cukru v krvi (8).

Tyto účinky jsou zprostředkovány tělními hodinami, také známými jako cirkadiánní rytmus, ale než vědci plně pochopí, jak to funguje, jsou zapotřebí další studie.

Lidé s diabetem a ti, kteří se obávají zvýšené hladiny cukru v krvi, by měli pravidelně konzumovat zdravou snídani.

Ale jako obecná rada platí: Pokud nemáte ráno hlad, vynechejte snídani. Jen se snažte, abyste jedli zdravě po zbytek dne.

Shrnutí

  • Neexistuje důkaz, že by vynechání snídaně bylo škodlivé pro zdravé lidi. Lidé s cukrovkou by však měli zvážit, zda by měli jíst zdravou a výživnou snídani a tím přijmout většinu kalorií na počátku dne.

Občasný půst má zdravotní přínosy

Přerušovaný půst je v současnosti velkým výživovým tématem.

To znamená, že se cíleně nestravujete v určitých časech, jako je například vynechávání večeří každý den po určitou dobu nebo jednou týdně celodenní půst.

Podle konvenčních názorů vás tento přístup uvede do „režimu hladovění“ a způsobí, že můžete ztratit svou svalovou hmotu.

To však není pravda

Studie o krátkodobých půstech totiž potvrzují, že rychlost metabolismu se může na začátku skutečně zvýšit. A až po dlouhodobém půstu klesá (9, 10).

Studie na lidech i zvířatech navíc ukazují, že přerušovaný půst má mnoho dalších zdravotních přínosů, mezi něž patří zlepšená citlivosti na inzulín, nižší glukóza, nižší inzulín, zkvalitnění činnosti mozku (11).

Přerušovaný půst také vyvolává proces buněčného čištění zvaný autofagie, při kterém buňky těla odstraňují odpadní produkty, které se v nich hromadí a ty přispívají ke zrychlenému stárnutí a propuknutí nemocí (12).

Shrnutí

Pravidelný půst vám pomůže zhubnout a časem může zlepšit hladiny cukru v krvi.

Závěr

Neexistují žádné zdravotní přínosy častějšího stravování, více než 3 jídel denně. Nezvyšuje to počet spálených kalorií ani to nepomáhá zhubnout.

Časté stravování také nezlepšuje stabilizaci hladiny cukru v krvi. Naopak. Jíst méně jídel - max. 3 denně - je pro zdraví prospěšnější, protože větší počet jídel předává tělu signál nadbytku, jenž potlačuje produkci hormonů, zajišťujících regeneraci tkání a působících proti stárnutí.

Věda potvrzuje, že mýtus o častých malých jídlech je právě to - MÝTUS

DUANWOOD RED REISHI - GANODERMA

to je mládí a dlouhověkost

3 nejúčinnější přípravky na trhu:

EXTRAKT, SPÓR A TRITERPEN MAX

Fakta o reishi, mykologie, historie, pěstování, účinné látky

Zkušenosti uživatelů s houbou Reishi

 


 


Rok si ničíme IMUNITU, možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně.

Lidé musí převzít zodpovědnost sami za sebe a ne slepě věřit jen v očkování, které, ať je to myšleno sebelépe, není samospásné.“

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Více úžasný:

MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ  ČLÁNKY

Jak se uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy... Únavového syndromu

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti

 

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín

CORDYCEPS - silná imunita a nárust energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Sircus

100% ČAGA ze Sibiře

s Certifikátem účinných látek

 

Protichůdné zprávy o Mamografu - PROČ?

Klouby - Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme?

Lékaři se uzdravili z Roztroušené sklerózy

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

Úspěšná léčba cukrovky 2.typu úpravou stravy - film odvysílaný na BBC 2

Sandřina  Ú sp ěšná léčba ra koviny

- osobní příběh

 

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Nejnovější zkušenosti s Úspěšnou léčbou boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu a dalších...

 

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

Lék Isoprinosine a jeho možnosti v PREVENCI a LÉČBĚ Covidu-19 - prof. MUDr. Jiří Beran CSc.

 

Porovnání AMERICKÉ a RUSKÉ vakcíny na Covid -19, mechanismy účinků všech i připravovaných vakcín.

KOHO (NE)OČKOVAT!

Antonín Baudyš: „Jsme v TICHÉ VÁLCE, připravené ELITAMI a USA."

 

PUBLIKOVANÁ VIDEA  ZDE

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY  ZDE

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama

___________________________________________________

Předpokládané trendy v užívání vitamínů a dalších doplňků stravy v roce 2021 ZDE

 

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

PROČ SE ŠMEJDŮM STÁLE DAŘÍ

Dvě třetiny lidí mají sklon k poslušnosti a vedou nás charismatičtí psychopati.

Psychopat v politice se dokáže prolhat, vzrušuje ho moc.

psychiatr Radkin Honzák

/a také třeba ten v červené mikině objednává pro policii vodní děla za 105 mil. korun a touží po šikaně lidí a po GULAZÍCH/

Právě ty dvě třetiny lidí nepřímo rozhodují svým chováním o lockdownech...

 

KLINICKÉ TESTY LÉKŮ - PODVOD

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

100% Sibiřská Čaga
Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

 

 

MUDr. Ludmila Eleková: Vakcíny brzdí vývoj. Dříve děti mluvily souvisle od 2 let a dnes? Katastrofa! (1:58:35)

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

KNIHA

NACISTICKÉ KOŘENY "BRUSELSKÉ EU"

 MUDr. Matthias Rath, Paul Anthony Taylor, Aleksandra Niedzwiecki a August Kowalczyk

v češtině je možno knihu přečíst online zde

Co jste už vždycky chtěli vědět o ‘bruselské EU’ - Ale nikdo se neodvážil vám o tom říci!

 

 

JAREK NOHAVICA

ZADEK JAK ŽOK

A přece nakonec - ÚSPĚŠNÁ LÉČBA

 

Jak platné v roce 2020 - 2021

 

PROTESTSONG

V DLOUHÉM ZATMĚNÍ

Ilona Czáková, Roman Horký a KAMELOT

(Oficiální videoklip - Premiéra: 1. 12. 2020)

Do této písně jsme vložili naše srdce a nevymyté mozky

SVĚT SE ZBLÁZNIL, DRŽME SE

NOVÁ KNIHA

dotisk 19.4.2021

  

MUDr. Jan Hnízdil...

Přes zdánlivě vtipný název i ilustraci na obálce knihy rozhodně o žádnou legraci nejde. Autoři nás nejdříve seznámí obecně s pojmem psychopat a pak už velmi detailně rozebírají pány Klause, Zemana a Babiše a pečlivě zdůvodňují, proč právě na ně se toto označení, či spíše diagnóza, vztahuje. Hojně při tom používají citace renomovaných vědců, psychiatrů a psychologů : Fromma, Bradshawa, Rohra, Koukolíka, Honzáka a mnohých dalších.

Kniha se taky pokouší pochopit, proč tito lidé mají tak velký vliv na lidi - voliče a proč se jim společnost tak neúspěšně brání, nebo spíš nebrání. Autoři se v závěru pokoušejí najít i nějaká řešení, ale že to nebude jednoduché je jasné nejen jim, ale i čtenáři.

Poselstvím knihy pak je jednoznačně umět poznat zlo ve společnosti, nepodlehnout mu, a hlavně nerezignovat.

Držme si palce!