Nová studie: Závislost mezi vyšším denním příjmem olivového oleje a nižším rizikem fatální demence

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

Podle nové 28leté studie publikované 24. července 2023 by půl polévkové lžíce olivového oleje denně mohlo snížit riziko úmrtí na demenci.

Vědci pozorovali souvislost mezi denní konzumací olivového oleje - namísto margarínu nebo majonézy - a sníženým rizikem úmrtí na demenci.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) žije na světě více než 55 milionů lidí s demencí. Odhaduje se, že ročně přibývá 10 milionů nových případů a demence je také sedmou nejčastější příčinou úmrtí seniorů (1).

Nejčastější formou demence je Alzheimerova choroba (AD), která například ve Spojených státech postihuje odhadem 6,7 milionu osob starších 65 let (2).

Podle tiskové zprávy nová studie zjistila, že u lidí, kteří denně konzumují půl polévkové lžíce olivového oleje, se riziko úmrtí na demenci snížilo o 28 % ve srovnání s lidmi, kteří olivový olej nepoužívají (3).

Studie analyzovala zdravotní záznamy z let 1990 až 2018 u 60 582 žen a 31 801 mužů bez kardiovaskulárních onemocnění nebo rakoviny. Jejich zdravotní stav byl sledován po dobu 28 let (4, 5).

Podle autorů studie bylo nahrazení pouhé jedné lžičky margarínu nebo majonézy olivovým olejem spojeno s 8-14% snížením rizika úmrtí na demenci.

Kompletní výsledky studie byly představeny na konferenci NUTR ITION 2023 22.-25. července 2023 v Bostonu (6).

Olivový olej: Klíčová složka středomořské stravy pro zdraví

Inspirací pro studii byla prokázaná zdravotní prospěšnost středomořské stravy, uvedla autorka studie dr. Anne-Julie Tessierová, registrovaná dietoložka a výzkumná pracovnice v oblasti výživy na Harvard T.H. Chan School of Public Health.

"Vzhledem k tomu, že olivový olej je hlavním zdrojem přidaného tuku v typické středomořské stravě, zajímalo nás, jak souvisí s fatální demencí."

Dr. Tessierová a její kolegové ve svém výzkumu zjistili, že souvislost olivového oleje s nižším rizikem úmrtí na demenci přetrvává bez ohledu na kvalitu stravy, včetně toho, jak přesně lidé dodržují středomořskou dietu.

Jak může olivový olej zlepšit poznávací schopnosti

Dr. Tessierová spekulovala o tom, co je na olivovém oleji tak příznivého pro mozek:

"Olivový olej může hrát příznivou roli v kognitivním zdraví díky svému bohatému obsahu mononenasycených mastných kyselin, které mohou podporovat neurogenezi. Obsahuje také vitamin E a polyfenoly, které mají antioxidační aktivitu."

Dr. Domenico Pra ticò, ředitel a profesor Alzheimerova centra na Temple University, který se na studii nepodílel, uvedl, že "další sloučeniny, jako je oleokanthal a oleuropein, jsou považovány za prospěšné".

"Existují také určité důkazy, které ukazují, že za pozitivní účinky je zodpovědná spíše kombinace všech těchto různých sloučenin než jeden prvek."

Kyselina olejová může hrát roli ve zdraví mozku

Dr. Amal Khalil Kaddoumiová, profesorka na Harrison College of Pharmacy na Auburn University, která se na výzkumu nepodílela, studovala souvislost mezi olivovým olejem a biomarkery Alzheimerovy choroby. Její studie z roku 2022 hodnotila účinky olivového oleje na demenci, nikoli však na demenci smrtelnou.

Dr. Kaddoumiová a její kolegové zjistili, že olivový olej může chránit mozek, zlepšovat paměť a snižovat biomarkery Alzheimerovy choroby. Předpokládají, že k tomuto účinku může přispívat kyselina olejová obsažená v olivovém oleji.

"EPOO (extra panenský olivový olej) zlepšil funkci hematoencefalické bariéry a funkční propojení mezi různými oblastmi mozku u jedinců s mírnou kognitivní poruchou (MCI), což by mohlo zdůraznit účinek EPOO-fenolických látek," uvedla dr. Kaddoumiová.

Rafinovaný olivový olej zvýšil funkční aktivaci mozku pro paměťové úkoly v mozkových oblastech zapojených do poznávání.

Nová studie zjistila, že olivový olej chrání mozek více než margarín a majonéza.

Dr. Tessierová upozornila, že určitý rozdíl v míře výskytu smrtelné demence v její studii může souviset s tím, že "donedávna mohly komerční majonézy a margaríny obsahovat umělé transmastné kyseliny".

Extra panenský olivový olej: Přínosy a druh

Většina výzkumů - dr. Kaddoumiová je výjimkou - zahrnuje pouze EPOO, takže existuje více údajů týkajících se jeho přínosů, uvedla Kristin K irkpatricková, registrovaná dietoložka.

"Obecně se za nejlepší z hlediska zdravotních přínosů považuje extra panenský olivový olej, který se připravuje mechanickým lisováním za studena," uvedl dr. Praticò.

Tento způsob zpracování, poznamenala Kristin Kirkpatricková, "zachová z oliv nejvíce živin a je rozhodující pro standard 'extra panenský'".

Kristin Kirkpatricková varovala, že někteří výrobci skrytě míchají EPOO s jinými oleji, aby snížili své náklady, a zveřejnila pokyny pro výběr nejkvalitnějšího olivového oleje a nejlepší metody jeho skladování.

Pokud jde o nejzdravější způsob konzumace EPOO, uvedl dr. Praticò, "panuje všeobecný názor, že nejlepší způsob, jak ho používat pro zdraví prospěšné účely, je tepelně neupravený (na salát, na kousek chleba apod.)".

Nicméně vaření olivového oleje je také v pořádku, protože má vysoký bod zakouření, takže je méně pravděpodobné, že by se zahřál natolik, aby se změnilo jeho chemické složení.

Kolik olivového oleje byste měli denně zkonzumovat?

Podle dr. Praticò je zdravá denní porce olivového oleje dvě polévkové lžíce denně.

Kristin Kirkpatricková uvedla, že studie se pohybují od 1 do 5 polévkových lžic denně, a dodala: "Svým pacientům doporučuji, aby se pro zdraví mozku snažili konzumovat alespoň 3 polévkové lžíce denně."

Na otázku, zda člověk může denně zkonzumovat příliš mnoho olivového oleje, dr. Tessierová uvedla:

"Nepozorovali jsme množství, při kterém by již neexistovala žádná souvislost, i když je důležité poznamenat, že jen málo jedinců konzumovalo více než 15 g olivového oleje denně - tedy 15 000 mg/den."

"Zjistili jsme jasnou lineární závislost mezi vyšším denním příjmem olivového oleje a nižším rizikem fatální demence," zdůraznila dr. Tessierová.

Závěr

Na celém světě žije více než 55 milionů lidí s demencí.

Podle nové studie by volba olivového oleje mohla snížit riziko úmrtí na demenci.

Účastníci, kteří do svého jídelníčku denně zařadili půl polévkové lžíce olivového oleje, měli o 28 % nižší pravděpodobnost úmrtí na demenci.

Olivový olej je spojován s mnoha prospěšnými účinky na tělo a mozek.

7 návyků zdravého životního stylu snižuje u žen riziko demence

- Pixabay

Barbora Nová

Podle nového výzkumu (předběžná studie byla zveřejněna 18. února 2023), který bude představen na 75. výročním zasedání Americké neurologické akademie (AAN), by ženy, které dodržují sedm zdravých návyků, mohly snížit riziko vzniku demence (1, 2).

Zasedání AAN se bude konat od 22. do 27. dubna 2023 v hybridním formátu, který nabízí možnost zúčastnit se osobně v Bostonu nebo živě online. Členové se mohou zaregistrovat do 30. března 2023 (3).

Americká neurologická akademie je největším světovým sdružením neurologů a odborníků na neurologii s více než 38 000 členy.

Vědci ve své studii sledovali 13 720 žen s průměrným věkem 54 let na začátku studie po dobu 20 let a analyzovali jejich riziko vzniku demence. Na konci studie zkoumali žádosti o zdravotní péči, aby zjistili, u kterých sledovaných žen byla stanovena diagnóza demence.

„Jelikož nyní víme, že demence může v mozku začít desítky let před diagnózou, je důležité, abychom se dozvěděli více o tom, jak vaše návyky ve středním věku mohou ovlivnit riziko demence ve stáří,“ řekla Pamela Ristová, ScD, z Brigham and Women’s Hospital v Bostonu ve státě Massachusetts a členka Americké neurologické akademie (4).

Dobrou zprávou je, že volba zdravého životního stylu ve středním věku může vést ke snížení rizika demence v pozdějším věku.“

Ženy v rámci studie obdržely skóre sedmi zdravotních faktorů, přičemž 0 odpovídalo "špatnému" a 7 "vynikajícímu". Průměrné skóre na začátku studie bylo 4,3. Po desetiletém sledování toto skóre kleslo na 4,2.

Po dvaceti letech byla demence diagnostikována u 1 771 žen.

Po zohlednění faktorů, jako je věk a vzdělání, vědci zjistili, že s každým zvýšením celkového skóre o jeden bod se riziko demence u účastnic snížilo o 6 %.

Jedním z omezení studie je, že vědci nedostali informace, které by jim umožnily zjistit, jaký vliv na riziko demence měly změny zdravých návyků, jako je například zanechání kouření.

7 návyků zdravého životního stylu

Vědci použili pro svou studii "7 jednoduchých životních návyků" (Life's Simple 7), které vydala Americká kardiologická asociace (American Heart Association) (5).

Těchto sedm faktorů je následujících:

"Dobrou zprávou je, že to není situace, kdy je vše v pořádku," řekl dr. Joel Salinas, behaviorální neurolog a vědec na NYU Langone Health a vedoucí lékař společnosti Isaac Health v New Yorku (6).

"Nemusíte být nejzdravějším člověkem. I když mají lidé dobré skóre v jedné nebo dvou oblastech, získávají určitý prospěch. Jakékoli zlepšení postupně zlepšuje vaše dlouhodobé zdraví".

"Pokud změníte své návyky, získáte určité zdravotní výhody. Čím dříve tyto změny provedete".

"Čím déle si nové návyky udržíte, tím lépe. Záměrem je najít jednoduchý způsob, jak sledovat své zdraví."

Co je to demence?

"Demence je celkové zhoršení kognitivních schopností, které obvykle ovlivňuje krátkodobou paměť (učení - zapamatování si nových informací) a další kognitivní schopnost (nebo více), například zhoršení exekutivních schopností (organizace, rozhodování), mluvy nebo vizuálně-prostorových schopností," uvádí doktorka Karen Millerová, Ph.D., neuropsycholožka a geropsycholožka a zároveň vedoucí ředitelka programů Brain Wellness and Lifestyle v Pacific Neuroscience Institute v Kalifornii (7).

"U demence mají tyto poklesy obvykle dopad na schopnost být zcela nezávislý (tj. člověk může mít potíže se správou financí, pravidelným užíváním léků, potíže se schopnosti řídit atd.)".

Podle zprávy z roku 2021 tvoří ženy přibližně dvě třetiny lidí s demencí, včetně Alzheimerovy choroby (8).

Jedním z důvodů je, že ženy žijí déle než muži a demence se obvykle objevuje po 80. roce života. Mezi další možná vysvětlení podle Cognitive Vitality, programu Alzheimer's Drug Discovery Foundation, patří např (9):

 • Vyšší vzdělání je spojeno s nižším výskytem demence. Mnohým starším ženám dnes nebyly dříve poskytnuty stejné možnosti vzdělání jako mužům.
 • Demence je spojena s depresí a depresí trpí více žen než mužů.
 • Lidé, kteří cvičí, mají menší pravděpodobnost, že se u nich vyvine demence, a ženy cvičí méně než muži.

Když se u žen rozvine demence, jejich stavy se zhoršují rychleji než u mužů. Proto mohou mít závažnější průběh nemoci.

Demence vzniká, když neurony v mozku přestanou pracovat nebo komunikovat s ostatními mozkovými buňkami, uvádí Národní institut pro stárnutí (NIH) (10).

Každý člověk s přibývajícím věkem ztrácí nějaké neurony, ale u lidí s demencí je úbytek výraznější.

I když demencí trpí mnoho lidí starších 85 let, není považována za normální součást stárnutí.

Typy a příznaky demence

Alzheimerova choroba je nejčastější formou demence, ale není jedinou.

Mezi několik dalších typů demence patří následující:

Někteří lidé mohou mít kombinaci dvou nebo více typů demence.

Mezi příznaky demence patří:

 • Ztráta paměti, špatný úsudek a zmatenost.
 • Potíže s mluvením, porozuměním a vyjadřováním myšlenek nebo se čtením a psaním.
 • Bloudění a ztrácení se ve známém okolí.
 • Problémy se zodpovědným zacházením s penězi a placením účtů.
 • Opakování otázek.
 • Používání neobvyklých slov k označení běžných předmětů.
 • Delší doba potřebná k dokončení běžných denních úkolů.
 • Ztráta zájmu o běžné denní činnosti nebo události.
 • Halucinace, bludy nebo paranoia.
 • Impulzivní chování.
 • Ztráta rovnováhy a problémy s pohybem.

Podle odborníků je důležité všímat si, kdy se příznaky zhoršují.

Když si lidé začnou všímat těchto příznaků, ať už u sebe, nebo u někoho blízkého, může být čas navštívit odborníka. Totéž platí pro nové změny, nové příznaky nebo zhoršení předchozích příznaků.

Závěr

Ženy tvoří přibližně dvě třetiny lidí, kteří trpí demencí.

Vědci tvrdí, že ženy mohou snížit riziko onemocnění tím, že si osvojí 7 návyků zdravého životního stylu, které doporučuje Americká kardiologická asociace.

Mezi tyto návyky patří každodenní aktivita, vyvážená strava, udržování zdravého krevního tlaku... a navíc trvalá detoxikace.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           DUBEN 2024 - 31 článků

                KVĚTEN 2024 - 17 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života