Jaké čaje jsou vhodné pro snížení krevního tlaku?

 

 

 

 

 

 

Ibiškový čaj

- Pixabay

Barbora Nová

Některé čaje, například ibiškový nebo zelený čaj, mohou snižovat krevní tlak tím, že podporují uvolnění cév a zdraví kardiovaskulárního systému.

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je významným rizikovým faktorem různých kardiovaskulárních onemocnění, včetně srdečních chorob, mrtvice a infarktu.

Zatímco vysoký krevní tlak se často léčí pomocí léků a změny životního stylu, přírodní možnosti, jako je heřmánkový čaj a čaj z plodů hlohu, mohou také hrát pozitivní roli. Přidání několika šálků do každodenní rutiny může být snadným a příjemným způsobem, jak pomoci zlepšit zdraví vašeho kardiovaskulárního systému.

Měli byste pít čaj na snížení krevního tlaku?

Pití srdci prospěšných čajů, jako je ibišek nebo heřmánek, může být součástí holistického přístupu ke snižování krevního tlaku.

Výzkum z roku 2019 ukázal, že aktivní složky v čaji mohou uvolňovat cévy, zlepšovat fungování tepen, snižovat zánět a pomáhat regulovat některé procesy v těle, které ovlivňují krevní tlak (1).

Jaké jsou nejlepší čaje na vysoký krevní tlak?

Existuje několik druhů čajů, které by vám mohly pomoci zvládat vysoký krevní tlak. Všimněte si, že účinky se mohou u jednotlivých osob lišit.

Ibiškový čaj

Ibiškový čaj se vyrábí ze sušených okvětních lístků ibišku. Má zářivě červenou barvu a příjemně trpkou, mírně nakyslou chuť. Ibiškový čaj obsahuje sloučeniny, včetně antokyanů a polyfenolů, které mohou přispívat k uvolnění cév, což vede ke snížení systolického i diastolického krevního tlaku.

Studie z roku 2019 naznačuje, že pravidelné pití ibiškového čaje je spojeno s mírnými, ale znatelnými účinky na snížení krevního tlaku, což z něj činí oblíbenou volbu jako přírodního prostředku proti hypertenzi (2).

Zelený čaj

Zelený čaj je oblíbený nápoj vyráběný z listů rostliny Camellia sinensis. Obsahuje bioaktivní sloučeniny zvané katechiny, zejména epigalokatechin galát (EGCG), které jsou spojovány s různými zdravotními účinky, včetně snížení krevního tlaku.

Studie z roku 2023 zahrnující více než 76 000 účastníků z jihozápadní Číny potvrzuje, že konzumace zeleného čaje obecně - bez ohledu na to, kolik se ho konzumuje a jak dlouho - je spojena se snížením systolického krevního tlaku (3).

Čaj z olivových listů

Čaj z olivových listů, který se vyrábí z listů olivovníku, má jemnou bylinnou chuť. Tento čaj obsahuje sloučeniny jako oleuropein a hydroxytyrosol, o kterých se předpokládá, že podporují regulaci krevního tlaku tím, že podporují uvolnění cév.

Ve studii z roku 2017, které se zúčastnilo 31 osob, došlo při 28týdenní konzumaci čaje z olivových listů, který se připravoval spařením 5 gramů sušených a mletých listů ve 250 mililitrech teplé vody a pitím dvakrát denně, během 4 týdnů k významnému snížení systolického a diastolického krevního tlaku (4).

Navíc značné procento účastníků, které se omezilo na osoby s diagnostikovanou cukrovkou 2. typu a prehypertenzí, dosáhlo standardních hodnot krevního tlaku.

Čaj z hlohových bobulí

Čaj z hlohových bobulí, který se vyrábí z plodů hlohu, má mírně sladkou a trpkou chuť. Tradičně se používá na podporu zdraví srdce, hlohový čaj může pomáhat rozšiřovat cévy, zlepšovat krevní oběh a přispívat ke snižování krevního tlaku.

Přehled čtyř randomizovaných kontrolovaných studií z roku 2020 zjistil, že přípravky z hlohu (tablety nebo tekuté kapky) významně snižují krevní tlak u osob s mírnou hypertenzí (prehypertenze nebo hypertenze 1. stupně), pokud jsou užívány po dobu nejméně 12 týdnů (5).

Ačkoli se studie netýkaly konkrétně hlohového čaje, stojí za zmínku, že k těmto účinkům může přispívat mnoho stejných prospěšných látek, které jsou v čaji přítomny.

Heřmánkový čaj

Heřmánkový čaj se vyrábí ze sušených květů rostliny heřmánku pravého (Matricaria chamomilla nebo Chamaemelum nobile). Je známý pro své jemné, uklidňující a zklidňující vlastnosti a často se používá k podpoře relaxace a zmírnění stresu, což může nepřímo prospívat krevnímu tlaku.

Obsahuje různé prospěšné látky, jako jsou flavonoidy, terpenoidy a kumariny, které přispívají k jeho léčebným účinkům.

Výzkumy z roku 2020 zdůrazňují jeho potenciál v oblastech, jako je protizánětlivé působení, antioxidace, ochrana jater, potenciální protirakovinné účinky a regulace krevního tlaku (6).

Kolik šálků čaje byste měli vypít, abyste snížili krevní tlak?

Počet šálků čaje potřebných ke snížení krevního tlaku se může u jednotlivých osob lišit. Může také záviset na druhu čaje, vaší celkové stravě, životním stylu a aktuální výši krevního tlaku.

Některé důkazy naznačují, že pravidelné pití 2 šálků ibiškového čaje denně může časem přispět ke snížení krevního tlaku (7).

Jak dlouho trvá, než čaj sníží krevní tlak?

Doba, za kterou čaj sníží krevní tlak, může záviset také na několika faktorech, včetně druhu čaje, četnosti jeho konzumace a způsobu, jakým na něj reagujete.

Celkově může trvat několik týdnů až několik měsíců pravidelné konzumace, než dojde k mírnému snížení krevního tlaku.

Možné nežádoucí účinky pití čaje

Mezi potenciální nežádoucí účinky pití čaje patří:

 • Citlivost na kofein: Čaj, zejména černý a zelený, obsahuje kofein, který může u některých lidí vyvolat nervozitu, poruchy spánku nebo zvýšenou srdeční frekvenci.
 • Žaludeční potíže: Nadměrná konzumace čaje na lačný žaludek může způsobit zažívací potíže nebo reflux kyseliny.
 • Interakce s léky: Některé čaje, například zelený čaj, mohou interagovat s některými léky a ovlivňovat jejich vstřebávání nebo účinnost. Pokud máte obavy z interakcí s léky, poraďte se s odborníkem.
 • Barvení zubů: Tmavé čaje, jako je černý čaj, mohou při dlouhodobé konzumaci zabarvit zuby.

Závěr

Zařazení čajů prospěšných pro srdce do každodenního režimu může být chutným způsobem, jak komplexně regulovat krevní tlak. Čaje sice nenahradí léky ani změnu životního stylu, ale obsahují některé sloučeniny, které vám mohou pomoci se uvolnit a mají malý, pozitivní vliv na váš krevní tlak.

Než začnete pravidelně pít více čajů, poraďte se se svým lékařem. Ten vám může poskytnout individuální rady a ujistit se, že čaj, který chcete vyzkoušet, nebude ovlivňovat žádné léky, které užíváte.

7 nápojů pro snížení krevního tlaku

 

 

 

 

 

 

 

- Pixabay

Barbora Nová

Nekontrolovaný krevní tlak může vést ke komplikacím, jako jsou srdeční choroby a mrtvice. Jednou z prvních linií obrany proti vysokému krevnímu tlaku (hypertenzi) je vaše strava. Začlenění stravy příznivé pro krevní tlak může pomoci udržet krevní tlak ve zdravém rozmezí bez vedlejších účinků způsobených léky.

Kromě některých potravin, které mohou pomoci snížit váš krevní tlak, mohou být užitečné také některé druhy nápojů.

Následuje 7 různých druhů nápojů, které mohou pomoci snížit váš krevní tlak.

1. Rajčatová šťáva

Přibývající důkazy ukazují, že pití jedné sklenice rajčatové šťávy denně může podpořit zdraví srdce.

Ve studii z roku 2019 japonští vědci hodnotili účinky pití průměrně jedné sklenice rajčatové šťávy denně u účastníků s rizikovými faktory srdečních onemocnění (1).

Došli k závěru, že rajčatová šťáva zlepšuje systolický i diastolický krevní tlak a také hladinu LDL cholesterolu. Další nedávné studie uvádějí podobné výsledky u osob s hypertenzí 1. stupně a u těhotných žen.

Chcete-li se vyhnout zbytečnému obsahu sodíku, který může mít na krevní tlak opačný účinek, dbejte na to, abyste kupovali nesolenou rajčatovou šťávu.

2. Šťáva z červené řepy

Tato barevná, nízkokalorická zelenina nejenže obsahuje řadu zdraví prospěšných vitaminů, minerálů a rostlinných sloučenin, ale může také pomáhat snižovat krevní tlak.

Randomizovaná pilotní studie z roku 2016 zjistila, že šťáva ze syrové i vařené červené řepy zlepšuje krevní tlak. Větší vliv na krevní tlak však měla šťáva ze syrové řepy (2).

Řepa je bohatá na dusičnany, což je sloučenina, o které je známo, že má účinky na snižování krevního tlaku. V přehledu z roku 2017 vědci zjistili, že tyto účinky byly větší než účinky samotných dusičnanů (3).

Jinými slovy, ve hře jsou pravděpodobně i další sloučeniny příznivé pro srdce.

3. Švestková šťáva

O švestkové šťávě je již dlouho známo, že pomáhá zmírňovat zácpu. Jedním z méně známých zdravotních přínosů švestkové šťávy je však také to, že snižuje krevní tlak.

Tento účinek byl zaznamenán ve studii z roku 2010. Výzkumníci porovnávali tři skupiny: jedna skupina jedla tři sušené švestky denně, druhá skupina jedla šest sušených švestek denně a třetí skupina nejedla žádné sušené švestky (4).

Vědci zaznamenali významné snížení krevního tlaku u lidí, kteří snědli jednorázovou dávku tří sušených švestek denně. U lidí, kteří jedli šest sušených švestek denně, došlo k dalšímu snížení systolického krevního tlaku.

Kromě toho bylo zjištěno, že obě dávky, tři i šest švestek, také snižují hladinu LDL cholesterolu.

Chcete-li těchto účinků využít, vypijte sklenici stoprocentní švestkové šťávy nebo si připravte vlastní rozmixováním namočených sušených švestek.

4. Šťáva z granátového jablka

Granátová jablka jsou nejen bohatá na živiny, jako jsou foláty a vitamin C, ale mohou se pochlubit i silnými protizánětlivými účinky. Asi vás nepřekvapí, že šťáva z granátových jablek může přispět ke zdravé výživě srdce.

Přehled literatury z roku 2016, který zahrnoval osm randomizovaných kontrolovaných studií, zjistil, že konzumace šťávy z granátových jablek může přispět ke snížení systolického i diastolického krevního tlaku (5).

Účinky na systolický krevní tlak byly nezávislé na tom, jak dlouho a v jakém množství účastníci šťávu z granátového jablka konzumovali. Vědci doporučují ke snížení diastolického krevního tlaku dávku nejméně 240 mililitrů denně.

Pokud se rozhodnete zařadit šťávu z granátového jablka do svého jídelníčku, ujistěte se, že se jedná o stoprocentní šťávu bez přidaného cukru.

5. Šťáva z lesních plodů

Stejně jako granátová jablka jsou i bobuloviny - zejména borůvky - známé svými antioxidačními vlastnostmi. Méně se však ví o jejich prospěšnosti pro srdce.

Přehled z roku 2020 uvádí, že pití brusinkové nebo třešňové šťávy může zlepšit krevní tlak (6).

Další přehled publikovaný v časopise Nature v roce 2016 zjistil, že konzumace bobulovin snižuje systolický krevní tlak i LDL cholesterol (7).

V obou případech vědci dospěli k závěru, že bobulovité ovoce má kardiovaskulární přínosy.

Pokud se rozhodnete pro šťávu z bobulovin zakoupenou v obchodě, ujistěte se, že neobsahuje žádný přidaný cukr.

6. Odtučněné mléko

Nízkotučné mléčné výrobky, jako je odstředěné mléko a jogurt, jsou klíčovou součástí Dietních strategií pro zastavení hypertenze, vědecky podloženého souboru doporučení pro prevenci a léčbu vysokého krevního tlaku.

V přehledu literatury z roku 2011, kterého se zúčastnilo 45 000 dospělých, vědci zkoumali příjem nízkotučných a vysokotučných mléčných výrobků a vliv jednotlivých druhů na krevní tlak (8).

Došli k závěru, že konzumace nízkotučného mléka je spojena s nižším rizikem vysokého krevního tlaku.

Snažte se denně přijímat dvě až tři porce nízkotučných mléčných výrobků. Sklenici můžete vypít k jídlu nebo si ji přidat do cereálií či smoothie. 

7. Čaj

Pokud jde o krevní tlak, ne všechny čaje jsou stejné. Přehled literatury z roku 2014 randomizovaných kontrolovaných studií porovnával účinky konzumace černého a zeleného čaje na krevní tlak (9).

Vědci uvedli, že dlouhodobá konzumace obou druhů čaje snižuje systolický i diastolický krevní tlak. Snížení krevního tlaku však bylo významnější u zeleného čaje.

A co káva a alkohol? 

Káva i alkohol mohou mít na krevní tlak různý vliv.

Káva

Vliv kávy na krevní tlak je ve vědecké komunitě dlouhodobě zdrojem sporů. Zdá se, že kofein způsobuje dočasný vzestup krevního tlaku. Tento účinek však může být u pravidelných konzumentů kávy méně výrazný.

Některé výzkumy z minulosti ukazují, že dlouhodobá konzumace kávy je spojena se zvýšeným rizikem hypertenze.

Podle literárního přehledu 34 studií z roku 2017 je však mírná konzumace kávy bezpečná a možná dokonce prospěšná jak pro zdravé lidi, tak pro osoby s vysokým krevním tlakem (10).

Pokud vám byla diagnostikována hypertenze, pravděpodobně nemusíte kávu vyřadit. S ohledem na to možná není nejlepší čas začít pít kávu, pokud ji ještě nepijete.

Alkohol

Stejně jako u kávy je vliv alkoholu na krevní tlak komplikovaný, protože kdysi se mělo za to, že mírná konzumace alkoholu - to znamená jeden nápoj denně u žen a dva denně u mužů - snižuje krevní tlak. Nejnovější výzkumy však naznačují, že i mírné pití alkoholu může představovat riziko pro zdraví srdce.

Kromě toho se léky na krevní tlak a alkohol neslučují.

Pokud jde o konzumaci alkoholu, doporučení pravděpodobně není pro všechny stejné. Pokud máte vysoký krevní tlak, poraďte se s odborníkem a zjistěte, jaká míra konzumace alkoholu je pro vás považována za bezpečnou.

Co dalšího může pomoci?

Kromě přidání nápojů snižujících hypertenzi do svého jídelníčku můžete vyzkoušet následující postupy, které vám pomohou snížit krevní tlak:

 • Pohybujte se. Zařazení fyzické aktivity do vašeho denního režimu může být při snižování krevního tlaku stejně účinné jako některé léky. Americká kardiologická asociace doporučuje 150 minut týdně středně intenzivní aktivity nebo 75 minut týdně intenzivní aktivity, která je zdraví prospěšná (11).
 • Snižte přebytečná kila. Pokud máte nadváhu nebo jste obézní, vaše srdce musí pracovat více, aby přečerpalo krev do celého těla. I snížení pouhých několika kilogramů může pomoci snížit váš krevní tlak.
 • Přestaňte kouřit. Každá vykouřená cigareta vyvolává krátkodobé zvýšení krevního tlaku. Z dlouhodobého hlediska může užívání tabáku způsobit kornatění tepen, což může vést k vysokému krevnímu tlaku.
 • Omezte stres. Chronický stres může přispívat k vysokému krevnímu tlaku. Pokud můžete, vyhýbejte se stresorům a snažte se najít zdravé způsoby, jak stres zvládat. I když nelze odstranit všechny zdroje stresu, vyhrazení času na relaxaci může pomoci zklidnit vaši mysl a snížit krevní tlak.

Závěr

Kromě dodržování stravy zdravé pro srdce mohou být při snižování krevního tlaku užitečné také některé druhy nápojů.

Podle výzkumů může několik druhů ovocných a zeleninových šťáv, stejně jako odtučněné mléko a zelený čaj, pomoci kontrolovat váš krevní tlak, a to bez jakýchkoli vedlejších účinků.

Pokud vás trápí váš krevní tlak, nezapomeňte se poradit s odborníkem o nejlepším způsobu kontroly krevního tlaku a zdraví srdce.

Více:

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           ČERVEN 2024 - 14 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života