Používání náhražek soli může snížit riziko rozvoje vysokého krevního tlaku o 40 %

- Pixabay

Barbora Nová

Konzumovat mnoho soli je známým rizikovým faktorem pro rozvoj vysokého krevního tlaku.

 • Nová studie zveřejněná 12. února 2024 zjistila, že náhražky soli obohacené draslíkem nezvyšovaly riziko vysokého krevního tlaku u starších dospělých.
 • Snížení sodíku ve stravě je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak snížit riziko vysokého krevního tlaku, ale pro lidi může být náročné praktikovat to důsledně.
 • Ve studii náhražka soli nezvýšila riziko epizod nízkého krevního tlaku, což může zvýšit pravděpodobnost pádu seniorů a jejich zranění.

Nová studie zjistila, že nahrazení běžné kuchyňské soli náhražkou soli obohacenou draslíkem snížilo rozvoj vysokého krevního tlaku u seniorů, aniž by vedlo k epizodám nízkého krevního tlaku (62,5 % NaCl, 25 % KCl a 12,5 % aromat).

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí má téměř polovina dospělých ve Spojených státech vysoký krevní tlak, což zvyšuje jejich riziko srdečních chorob a mrtvice (1).

Omezení sodíku ve stravě je jedním z nejúčinnějších způsobů, jak snížit riziko vysokého krevního tlaku.

Ale může to být náročné kvůli vlivu, který má sodík na chuť jídla, a vysokému množství sodíku v mnoha balených potravinách a jídlech z restaurací nebo rychlého občerstvení.

„Naše výsledky ukazují vzrušující průlom v udržování krevního tlaku, který lidem nabízí způsob, jak chránit své zdraví a minimalizovat potenciál kardiovaskulárních rizik, a to vše a přitom si užívat výhody přidání lahodné chuti do svých oblíbených jídel,“ uvedl autor studie dr. Yangfeng Wu, výkonný ředitel Institutu klinického výzkumu Pekingské univerzity v Pekingu, Čína, uvedl v tiskové zprávě (2).

Studie byla zveřejněna v Journal of the A merican College of Cardiology (3).

Fáze vysokého krevního tlaku

Normální krevní tlak je nižší než 120 mm Hg/80 mm Hg. Systolický krevní tlak mezi 120 a 129 (s diastolickým tlakem nižším než 80 mm Hg) je považován za zvýšený nebo prehypertenzní.

Fáze 1 vysokého krevního tlaku je definována jako (4):

 • systolický krevní tlak (nejvyšší číslo v měření krevního tlaku) vyšší než 130 mm Hg
 • diastolický krevní tlak (spodní číslo ve čtení krevního tlaku) vyšší než 80 mm Hg

Stupeň 2 vysoký krevní tlak je definován jako:

 • systolický krevní tlak (nejvyšší číslo naměřené hodnoty krevního tlaku) vyšší než 140 mm Hg
 • diastolický krevní tlak (spodní číslo ve čtení krevního tlaku) vyšší než 90 mm Hg

Užívání náhražek soli spojené s 40% snížením rizika vysokého krevního tlaku

Studie zahrnovala 611 lidí ve věku 55 let nebo starších žijících ve 48 zařízeních dlouhodobé péče v Číně. Průměrný věk účastníků byl 71 let a z toho byli tři čtvrtiny muži.

Aby byli účastníci zařazeni, nemohli mít naměřené hodnoty krevního tlaku vyšší než 140 mmHg/90 mmHg a na začátku studie nemohli užívat léky na vysoký krevní tlak.

Vědci náhodně určili polovinu zařízení, aby nahradila běžnou sůl náhražkou soli, zbytek pokračoval v používání běžné soli.

Typická stolní sůl je téměř výhradně chlorid sodný. Může obsahovat i jód (pro zdraví štítné žlázy) a v případě mořské soli stopová množství dalších minerálů. Náhrada soli použitá ve studii obsahovala přibližně o jednu třetinu méně chloridu sodného než kuchyňská sůl.

Náhražka soli také obsahovala 25 % chloridu draselného – který nezvyšuje krevní tlak – a 12 % sušených potravinářských příchutí, jako jsou houby, citron, mořské řasy, hloh a divoká jujuba, a také stopy aminokyselin.

"Napodobováním chuti sodíku bez jeho nepříznivých účinků poskytují náhražky soli cenný nástroj pro dodržování dietních omezení a podporu lepších zdravotních výsledků," uvedla dr. Maria Car olina Delgado-Lelievreová, odborná asistentka medicíny na University of Miami's Miller School of Medicine na UHealth, The University of Miami Health System, který nebyla zapojena do nového výzkumu.

Po dvou letech měli lidé používající náhražku soli o 40 % nižší pravděpodobnost vzniku vysokého krevního tlaku ve srovnání s těmi, kteří používali běžnou sůl, zjistili vědci.

Náhražky soli nezvýšily epizody nízkého krevního tlaku

Kromě toho lidé užívající náhražku soli neměli zvýšené riziko epizod nízkého krevního tlaku nebo hypotenze.

Autoři psali, že starší dospělí jsou náchylnější k hypotenzi, protože mají často četné chronické zdravotní problémy a mohou užívat léky na hypertenzi nebo jiné stavy, které snižují jejich krevní tlak.

Nízký krevní tlak zvyšuje u seniorů riziko pádů, které mohou vést ke zranění a smrti (5).

„Výsledky studie ukazují, že začlenění náhražek soli do jídelníčku by mohlo potenciálně snížit riziko rozvoje hypertenze a souvisejících kardiovaskulárních onemocnění… aniž by to znamenalo další zdravotní rizika.

Dr. Wu ve zprávě uvedl, že náhražka soli by mohla být extrémně prospěšná pro lidi, kteří již bojují s vysokým krevním tlakem.

„Používání náhražek soli je tedy žádoucí populační strategií pro prevenci a kontrolu hypertenze a kardiovaskulárních onemocnění,“ uvedl.

Dr. Delgado-Lelievreová však varuje před aplikací výsledků této studie na lidi s existujícím vysokým krevním tlakem.

"Je zapotřebí další výzkum zaměřený konkrétně na jedince s vysokým krevním tlakem, abychom plně porozuměli potenciálním výhodám substituce soli v této skupině," uvedla.

Studie měla několik omezení, například výsledky studie nebyly před zahájením studie specifikovány. Zjištění však odpovídají výsledkům rodičovské studie a tomu, co je v současné době známo o náhražkách soli a krevním tlaku, uvedli vědci.

Kromě toho vědci nemohli sledovat všechny účastníky po celé dva roky, takže chyběl „významný podíl“ měření krevního tlaku. Tyto chybějící hodnoty se však vyskytly náhodně, psali, a mnohočetné analýzy podpořily robustnost výsledků.

Další způsoby, jak snížit příjem soli

Zatímco jednotlivci se mohou rozhodnout používat náhražky soli, dr. Delgado-Lelievreová uvedla, že širší přijetí těchto produktů bude vyžadovat spolupráci mezi orgány veřejného zdraví, výrobci potravin a spotřebiteli.

Vzdělávací kampaně zaměřené na spotřebitele a politické iniciativy mohou také povzbudit používání náhražek soli mezi různými skupinami spotřebitelů.

„Zvýšením povědomí a poskytnutím přístupu k alternativám mají tyto snahy potenciál významně ovlivnit prevenci hypertenze a celkové kardiovaskulární zdraví."

Náhrady soli však nejsou jediným způsobem, jak snížit sodík ve vaší stravě. Následuje několik dalších nápadů:

 • Přečtěte si a porovnejte štítky s nutričními údaji a vyberte si produkty s nejnižším množstvím sodíku na porci.
 • Dávejte si pozor na koření a salátové dresinky, které jsou často nabité sodíkem. Hledejte místo toho verze se sníženým obsahem sodíku nebo s nižším obsahem sodíku nebo si vytvořte vlastní salátový dresink s nízkým obsahem sodíku.
 • Vybírejte konzervovanou zeleninu bez přidané soli a kupujte mraženou zeleninu bez omáček s vysokým obsahem soli.
 • Při vaření používejte aromatické přísady, jako jsou bylinky, koření, cibule, česnek, citrusy a ocet. Ty mohou často nahradit část nebo všechnu sůl v receptu.
 • Opékejte zeleninu, aby vynikla její přirozená chuť. To lze provést i u zeleniny, která se bude přidávat do polévek nebo dušených pokrmů.
 • Při jídle v restauracích hledejte možnosti s nízkým obsahem soli a případně požadujte, aby vaše jídlo bylo připraveno s malým množství soli. Požádejte také aby omáčky, dresinky a šťávy, nebyly podány na talíři, ale vedle, přičemž je používejte střídmě.

Závěr

Ve studii starších dospělých žijících v dlouhodobé péči vědci náhodně přiřadili zařízení, ve kterých žili, k použití buď náhražky soli bohaté na draslík, nebo běžné soli.

Po dvou letech měli ti, kteří používali náhražku soli, o 40 % nižší riziko vzniku vysokého krevního tlaku ve srovnání s těmi, kteří používali pouze běžnou sůl.

Použití náhražky soli také nezvýšilo pravděpodobnost, že lidé budou mít epizodu nízkého krevního tlaku, což je spojeno s vyšším rizikem zranění při pádu a úmrtí u seniorů.

Způsobuje nebo snižuje česnek vysoký krevní tlak?

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

Vysoký krevní tlak, známý také jako hypertenze, je stav, který postihuje přibližně jednoho ze tří dospělých v západních zemích. Často se objevuje bez příznaků, přesto významně zvyšuje riziko srdečních onemocnění a cévní mozkové příhody (1).

Chemické léky na snížení krevního tlaku často způsobují řadu nepříjemných vedlejších účinků, což pomáhá vysvětlit rostoucí zájem o potenciálně účinné přírodní léky, jako je česnek.

Naprostá většina lidí nemá s Covidem-19 zdravotní problémy, na druhé straně jsou to především ti, kteří mají souběh obezity, cukrovky, vysokého krevního tlaku a užívání chemických léků.

Tento článek pojednává o tom, zda je česnek bezpečný a efektivní způsob, jak přirozeně snížit váš krevní tlak, a pokud ano, jaké formy jsou nejúčinnější.

Jaký je účinek česneku na krevní tlak?

Česnek (Allium sativum) je zelenina, která se odpradávna používá jako přírodní prostředek ke snížení krevního tlaku (2).

Nedávný výzkum potvrzuje, že to může být z dobrého důvodu, protože česnek se jeví jako velmi účinný prostředek proti vysokému krevnímu tlaku. Některé studie uvádějí, že je stejně účinný jako standardní léky na snížení krevního tlaku - s mnohem menším počtem vedlejších účinků (3).

Jeden přehled randomizovaných kontrolovaných studií (RCT) - zlatého standardu ve výzkumu - uvádí, že česnekové doplňky stravy mohou snížit systolický a diastolický krevní tlak (horní a dolní počet naměřených hodnot) o 6,7, respektive 4,8 mmHg, bez závažných vedlejších účinků.

Studie obsažené v tomto přehledu poskytly účastníkům 188–2 400 mg česnekového prášku nebo česnekových extraktů denně a trvaly 8–12 týdnů (4).

Několik dalších nedávných recenzí tyto výsledky podporuje, přičemž mnoho z nich uvádí snížení krevního tlaku v rozmezí od 2,5–11,2 mm Hg po užívání 600–2 400 mg česnekového prášku denně po dobu 8–24 týdnů (3, 5, 6).

Je pozoruhodné, že ačkoli se účinky česneku na snížení krevního tlaku jeví jako univerzální, potvrzuje se, že jsou největší u lidí se zvýšeným krevním tlakem, ve srovnání s těmi, kteří mají krevní tlak v normálním rozmezí (5).

Shrnutí:

 • Česnek může pomoci snížit hladinu systolického a diastolického krevního tlaku až o 11,2 mm Hg. V některých případech mohou doplňky stravy z česneku fungovat stejně účinně jako standardní léky na snížení krevního tlaku s mnohem menším počtem vedlejších účinků.

Jak to funguje?

Předpokládá se, že allicin, hlavní účinná látka v česneku, je do značné míry zodpovědná za vlastnosti česneku snižující krevní tlak.

Výzkum potvrzuje, že alicin může bránit produkci angiotensinu II, sloučeniny odpovědné za zvýšení krevního tlaku tím, že způsobí zúžení nebo kontrakci cév (1, 2).

Zabráněním tvorby angiotensinu II účinky alicinu usnadňuje volný průtok krve a snižují krevní tlak.

Předpokládá se také, že allicin také zvyšuje produkci nebo dostupnost sirovodíku a oxidu dusnatého, dvou sloučenin rozhodujících pro regulaci hladin krevního tlaku (1, 7).

Odborníci se navíc domnívají, že protizánětlivé a antioxidační vlastnosti česneku mohou dále přispívat ke schopnosti česneku snižovat nebo zabraňovat zvýšení hladiny krevního tlaku (1, 2, 7).

Shrnutí:

 • Česnek může pomoci snížit krevní tlak tím, že zabrání produkci angiotensinu II, zvýší dostupnost oxidu dusnatého nebo zvýší produkci sirovodíku. Jeho protizánětlivé a antioxidační vlastnosti mohou také dále pomoci.

Bezpečnost

Česnek se používá k prevenci a léčbě nemocí již více než 5 000 let, s několika hlášeními o vedlejších účincích (1).

V současnosti většina studií potvrzuje, že česnekové doplňky stravy jsou velmi bezpečné. Mezi nejčastěji hlášené nežádoucí účinky patří česnekový dech, chuť nebo tělesný pach.

Žaludeční nevolnost, plynatost, reflux nebo bolesti břicha jsou také poněkud běžné, ale tyto vedelejší účinky obvykle zůstávají malé (6).

Mezi další nežádoucí účinky patří přecitlivělost, bolesti hlavy, sucho v ústech, kašel, návaly horka, vředy v ústech a ospalost, ale ty jsou považovány za vzácné (6).

Nežádoucí účinky se zdají být nejčastější při konzumaci velkého množství česneku a méně časté při použití doplňků stravy formou česnekové sušiny nebo česnekových extraktů (1).

Velký příjem česneku, ať už prostřednictvím stravy nebo doplňků stravy, může interagovat s určitými léky, jako jsou především léky používané k ředění krve. Pokud v současné době užíváte léky, promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče, než drasticky zvýšíte příjem česneku (8).

Shrnutí:

 • Česnek je obecně považován za bezpečný. Nežádoucí účinky se zdají být malé nebo vzácné a mohou se s největší pravděpodobností vyskytnout při konzumaci syrového česneku, spíše než při užívání česnekových extraktů nebo česnekové sušiny.

Efektivní dávky a formy

Zatím většina studií uvádějících účinky na snížení krevního tlaku poskytuje účastníkům následující formy a množství česneku (3, 4, 5, 6):

 • 188 mg česneku obsahujícího s vaječným žloutkem denně po dobu 12 týdnů
 • 400 mg syrového česneku denně po dobu 6 měsíců
 • 240–2 400 mg česnekových extraktů denně po dobu 2–23 týdnů
 • 600–2 400 mg česnekové sušiny denně po dobu 8–24 týdnů
 • 12,3 mg česnekového oleje denně po dobu 16 týdnů

Přestože u všech výše uvedených forem bylo pozorováno snížení krevního tlaku, tak některé studie potvrzují , že nejvýhodnější jsou česnekové extrakty (6).

V každém případě si promluvte se svým lékařem, než vyzkoušíte česnek jako lék na snížení krevního tlaku. Mohou vám pomoci zjistit nejlepší formu a nejúčinnější dávkování.

Shrnutí:

 • Potvrzuje se, že syrový česnek, česnekový prášek, česnekové extrakty nebo česnekový olej snižují krevní tlak. Efektivní dávky se pohybují od 12,3–2 400 mg denně po dobu 2–24 týdnů, v závislosti na použité formě.

Další přírodní léky na krevní tlak

Kromě česneku patří další potenciálně účinné přírodní léky ke snížení krevního tlaku (2, 9, 10):

 • koenzym Q10
 • vitamín C
 • omega-3 s dlouhým řetězcem
 • ženšen
 • probiotika
 • kyselina lipoová
 • celozrné pečivo
 • draslík
 • vitamin E
 • polyfenoly
 • vanad

Mějte na paměti, že ačkoli použití mnoha z těchto doplňků k léčbě hypertenze je podporováno velkým množstvím důkazů, je vždy důležité poradit se s odborníkem.

Shrnutí:

 • Existují i ​​jiné přírodní léky na snížení krevního tlaku. To znamená, že před přidáním několika doplňků stravy do vašeho jídla je vždy nejlepší se poradit se s odborníkem.

Závěr

Česnek je bezpečný a účinný přírodní prostředek ke snížení krevního tlaku.

Může být konzumován v různých formách, včetně syrového česneku, česnekového oleje, extraktů z česneku a česnekové sušiny.

Než jsou účinky patrné, jsou zapotřebí relativně velké a pravidelné dávky, ale toto léčivo se zdá být stejně účinné jako konvenční léky na krevní tlak s mnohem menším počtem vedlejších účinků. Proto může být použití česneku jako přírodního prostředku ke snížení krevního tlaku užitečné.

Před pravidelným přidáním česnekového doplňku do Vaší stravy si vždy promluvte se svým lékařem, pokud užíváte léky, především na snížení krevního tlaku nebo nejste v pohodovém zdravotním stavu.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           ČERVEN 2024 - 14 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života