Způsobuje nebo snižuje česnek vysoký krevní tlak?

Ing. Zdeněk Rozehnal

Vysoký krevní tlak, známý také jako hypertenze, je stav, který postihuje přibližně jednoho ze tří dospělých v západních zemích. Často se objevuje bez příznaků, přesto významně zvyšuje riziko srdečních onemocnění a cévní mozkové příhody (1).

Chemické léky na snížení krevního tlaku často způsobují řadu nepříjemných vedlejších účinků, což pomáhá vysvětlit rostoucí zájem o potenciálně účinné přírodní léky, jako je česnek.

Naprostá většina lidí nemá s Covidem-19 zdravotní problémy, na druhé straně jsou to především ti, kteří mají souběh obezity, cukrovky, vysokého krevního tlaku a užívání chemických léků.

Tento článek pojednává o tom, zda je česnek bezpečný a efektivní způsob, jak přirozeně snížit váš krevní tlak, a pokud ano, jaké formy jsou nejúčinnější.

Jaký je účinek česneku na krevní tlak?

Česnek (Allium sativum) je zelenina, která se odpradávna používá jako přírodní prostředek ke snížení krevního tlaku (2).

Nedávný výzkum potvrzuje, že to může být z dobrého důvodu, protože česnek se jeví jako velmi účinný prostředek proti vysokému krevnímu tlaku. Některé studie uvádějí, že je stejně účinný jako standardní léky na snížení krevního tlaku - s mnohem menším počtem vedlejších účinků (3).

Jeden přehled randomizovaných kontrolovaných studií (RCT) - zlatého standardu ve výzkumu - uvádí, že česnekové doplňky stravy mohou snížit systolický a diastolický krevní tlak (horní a dolní počet naměřených hodnot) o 6,7, respektive 4,8 mmHg, bez závažných vedlejších účinků.

Studie obsažené v tomto přehledu poskytly účastníkům 188–2 400 mg česnekového prášku nebo česnekových extraktů denně a trvaly 8–12 týdnů (4).

Několik dalších nedávných recenzí tyto výsledky podporuje, přičemž mnoho z nich uvádí snížení krevního tlaku v rozmezí od 2,5–11,2 mm Hg po užívání 600–2 400 mg česnekového prášku denně po dobu 8–24 týdnů (3, 5, 6).

Je pozoruhodné, že ačkoli se účinky česneku na snížení krevního tlaku jeví jako univerzální, potvrzuje se, že jsou největší u lidí se zvýšeným krevním tlakem, ve srovnání s těmi, kteří mají krevní tlak v normálním rozmezí (5).

Shrnutí:

 • Česnek může pomoci snížit hladinu systolického a diastolického krevního tlaku až o 11,2 mm Hg. V některých případech mohou doplňky stravy z česneku fungovat stejně účinně jako standardní léky na snížení krevního tlaku s mnohem menším počtem vedlejších účinků.

Jak to funguje?

Předpokládá se, že allicin, hlavní účinná látka v česneku, je do značné míry zodpovědná za vlastnosti česneku snižující krevní tlak.

Výzkum potvrzuje, že alicin může bránit produkci angiotensinu II, sloučeniny odpovědné za zvýšení krevního tlaku tím, že způsobí zúžení nebo kontrakci cév (1, 2).

Zabráněním tvorby angiotensinu II účinky alicinu usnadňuje volný průtok krve a snižují krevní tlak.

Předpokládá se také, že allicin také zvyšuje produkci nebo dostupnost sirovodíku a oxidu dusnatého, dvou sloučenin rozhodujících pro regulaci hladin krevního tlaku (1, 7).

Odborníci se navíc domnívají, že protizánětlivé a antioxidační vlastnosti česneku mohou dále přispívat ke schopnosti česneku snižovat nebo zabraňovat zvýšení hladiny krevního tlaku (1, 2, 7).

Shrnutí:

 • Česnek může pomoci snížit krevní tlak tím, že zabrání produkci angiotensinu II, zvýší dostupnost oxidu dusnatého nebo zvýší produkci sirovodíku. Jeho protizánětlivé a antioxidační vlastnosti mohou také dále pomoci.

Bezpečnost

Česnek se používá k prevenci a léčbě nemocí již více než 5 000 let, s několika hlášeními o vedlejších účincích (1).

V současnosti většina studií potvrzuje, že česnekové doplňky stravy jsou velmi bezpečné. Mezi nejčastěji hlášené nežádoucí účinky patří česnekový dech, chuť nebo tělesný pach.

Žaludeční nevolnost, plynatost, reflux nebo bolesti břicha jsou také poněkud běžné, ale tyto vedelejší účinky obvykle zůstávají malé (6).

Mezi další nežádoucí účinky patří přecitlivělost, bolesti hlavy, sucho v ústech, kašel, návaly horka, vředy v ústech a ospalost, ale ty jsou považovány za vzácné (6).

Nežádoucí účinky se zdají být nejčastější při konzumaci velkého množství česneku a méně časté při použití doplňků stravy formou česnekové sušiny nebo česnekových extraktů (1).

Velký příjem česneku, ať už prostřednictvím stravy nebo doplňků stravy, může interagovat s určitými léky, jako jsou především léky používané k ředění krve. Pokud v současné době užíváte léky, promluvte si se svým poskytovatelem zdravotní péče, než drasticky zvýšíte příjem česneku (8).

Shrnutí:

 • Česnek je obecně považován za bezpečný. Nežádoucí účinky se zdají být malé nebo vzácné a mohou se s největší pravděpodobností vyskytnout při konzumaci syrového česneku, spíše než při užívání česnekových extraktů nebo česnekové sušiny.

Efektivní dávky a formy

Zatím většina studií uvádějících účinky na snížení krevního tlaku poskytuje účastníkům následující formy a množství česneku (3, 4, 5, 6):

 • 188 mg česneku obsahujícího s vaječným žloutkem denně po dobu 12 týdnů
 • 400 mg syrového česneku denně po dobu 6 měsíců
 • 240–2 400 mg česnekových extraktů denně po dobu 2–23 týdnů
 • 600–2 400 mg česnekové sušiny denně po dobu 8–24 týdnů
 • 12,3 mg česnekového oleje denně po dobu 16 týdnů

Přestože u všech výše uvedených forem bylo pozorováno snížení krevního tlaku, tak některé studie potvrzují , že nejvýhodnější jsou česnekové extrakty (6).

V každém případě si promluvte se svým lékařem, než vyzkoušíte česnek jako lék na snížení krevního tlaku. Mohou vám pomoci zjistit nejlepší formu a nejúčinnější dávkování.

Shrnutí:

 • Potvrzuje se, že syrový česnek, česnekový prášek, česnekové extrakty nebo česnekový olej snižují krevní tlak. Efektivní dávky se pohybují od 12,3–2 400 mg denně po dobu 2–24 týdnů, v závislosti na použité formě.

Další přírodní léky na krevní tlak

Kromě česneku patří další potenciálně účinné přírodní léky ke snížení krevního tlaku (2, 9, 10):

 • koenzym Q10
 • vitamín C
 • omega-3 s dlouhým řetězcem
 • ženšen
 • probiotika
 • kyselina lipoová
 • celozrné pečivo
 • draslík
 • vitamin E
 • polyfenoly
 • vanad

Mějte na paměti, že ačkoli použití mnoha z těchto doplňků k léčbě hypertenze je podporováno velkým množstvím důkazů, je vždy důležité poradit se s odborníkem.

Shrnutí:

 • Existují i ​​jiné přírodní léky na snížení krevního tlaku. To znamená, že před přidáním několika doplňků stravy do vašeho jídla je vždy nejlepší se poradit se s odborníkem.

Závěr

Česnek je bezpečný a účinný přírodní prostředek ke snížení krevního tlaku.

Může být konzumován v různých formách, včetně syrového česneku, česnekového oleje, extraktů z česneku a česnekové sušiny.

Než jsou účinky patrné, jsou zapotřebí relativně velké a pravidelné dávky, ale toto léčivo se zdá být stejně účinné jako konvenční léky na krevní tlak s mnohem menším počtem vedlejších účinků. Proto může být použití česneku jako přírodního prostředku ke snížení krevního tlaku užitečné.

Před pravidelným přidáním česnekového doplňku do Vaší stravy si vždy promluvte se svým lékařem, pokud užíváte léky, především na snížení krevního tlaku nebo nejste v pohodovém zdravotním stavu.

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ EXTRAKTY

S CERTIFIKÁTY

Níže uvedené nejúčinnější přírodní přípravky s ochrannou známkou Superionherbs sice mohou velice dobře účinkovat, nicméně je vhodné souběžně začít u sebe, protože chronické obtíže mají zpravidla tyto společné jmenovatele:

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
NOVINKA  Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           BŘEZEN 2024 -31 článků

           DUBEN 2024 - 24 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života