8 běžných příznaků ukazujících že máte nedostatek vitamínů a minerálů

- Pixabay

Barbora Nová

Mezi příznaky nedostatku vitamínů patří lámavé vlasy a nehty, vředy v ústech, vypadávání vlasů, šupinatá kůže a další. Rozpoznání těchto příznaků vám může pomoci odpovídajícím způsobem upravit váš jídelníček.

Dobře vyvážená a výživná strava má mnoho výhod. Na druhé straně strava s nedostatkem živin může způsobit různé nepříjemné příznaky nebo dokonce vážné nežádoucí účinky.

Tyto příznaky jsou způsobem, jakým vaše tělo sděluje potenciální nedostatek vitamínů a minerálů.

Následuje 8 běžných příznaků nedostatku vitamínů a minerálů a možnosti, jak to řešit.

1. Lámavé vlasy a nehty

Různé faktory mohou způsobit lámavost vlasů a nehtů. Jedním z nich je nedostatek biotinu.

Biotin, také známý jako vitamín B7, pomáhá tělu přeměňovat jídlo na energii. Nedostatek biotinu je poněkud vzácný, ale když se objeví, křehké, řídnoucí nebo štěpící se vlasy a nehty jsou některé z nejnápadnějších příznaků.

Rizikovým faktorem je také dlouhodobé užívání antibiotik a některých léků proti záchvatům (2).

Konzumace syrových vaječných bílků může také způsobit nedostatek biotinu. Je to proto, že syrové vaječné bílky obsahují avidin, protein, který se váže na biotin a může snížit jeho vstřebávání (1, 3, 4).

Mezi potraviny bohaté na biotin patří vejce, vnitřnosti, ryby, maso, mléčné výrobky, ořechy, semena, špenát, brokolice, květák, sladké brambory, droždí, celozrnné výrobky a banány (5).

Dospělí s lámavými vlasy nebo nehty mohou zvážit vyzkoušení doplňku stravy, který poskytuje asi 30 mikrogramů biotinu denně. 

Shrnutí: 

 • Biotin je vitamín B7, který se podílí na mnoha tělesných funkcích. Hraje důležitou roli při posilování vlasů a nehtů. Nedostatek tohoto vitaminu je obecně vzácné, ale v určitých případech se může objevit.

2. Vředy v ústech nebo praskliny v koutcích úst

Léze v ústech a kolem nich mohou být částečně spojeny s nedostatečným příjmem určitých vitamínů nebo minerálů.

Například vředy v ústech jsou často důsledkem nedostatku železa nebo vitaminů skupiny B.

V malé starší studii mělo asi 28 % pacientů s opakujícími se vředy v ústech nedostatek thiaminu (vitamín B1), riboflavinu (vitamín B2), pyridoxinu (vitamín B6) nebo kombinace vitamínů. Tato zjištění ukazují, že může existovat souvislost mezi opakujícími se vředy v ústech a nedostatkem těchto tří vitamínů (6).

Mezi potraviny bohaté na železo patří drůbež, maso, ryby, luštěniny, tmavá listová zelenina, ořechy, semena a celozrné potraviny (7).

Mezi dobré zdroje thiaminu, riboflavinu a pyridoxinu patří celozrnné výrobky, drůbež, maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, maso z orgánů, luštěniny, zelená zelenina, škrobová zelenina, ořechy a semena (8, 9, 10).

Pokud zaznamenáte tyto příznaky, zvažte konzultaci s odborníkem, který může zhodnotit vaši situaci a vytvořit léčebný plán pro řešení vašich zdravotních potřeb.

Může například nařídit testy, aby zjistil, zda máte nedostatek vitamínů nebo minerálů. Pokud ano, může doporučit přidání nebo zvýšení dietního množství určitých potravin nebo zahájení suplementace. Pravděpodobně vás bude sledovat, aby zjistil, zda se vaše příznaky zlepší.

Shrnutí:

 • Lidé s vředy v ústech nebo prasklinami v koutcích úst mohou chtít zkusit konzumovat více potravin bohatých na thiamin, riboflavin, pyridoxin a železo ke zmírnění příznaků.

3. Krvácení dásní

Někdy je příčinou krvácení dásní hrubá technika čištění zubů, ale přispívajícím faktorem může být také strava s nedostatkem vitamínu C.

Vitamin C hraje důležitou roli při hojení ran a imunitě a dokonce působí jako antioxidant, pomáhá předcházet poškození buněk.

Vaše tělo si nevytváří vitamín C samo, takže jediný způsob, jak si ho udržet v dostatečném množství, je strava (11, 12, 13).

Nedostatek vitamínu C je vzácný u jedinců, kteří konzumují dostatek čerstvého ovoce a zeleniny. To znamená, že mnoho lidí nejí každý den dostatek ovoce a zeleniny.

Konzumace velmi malého množství vitaminu C prostřednictvím vaší diety po dlouhou dobu může vést k příznakům nedostatku, včetně krvácení dásní a ztráty zubů.

Dalším vážným důsledkem vážného nedostatku vitaminu C jsou kurděje, které tlumí imunitní systém, oslabují svaly a kosti a cítíte se unavení a letargičtí.

Mezi další běžné příznaky nedostatku vitaminu C patří snadná tvorba modřin, pomalé hojení ran, suchá kůže, která se může stát šupinatá, a časté krvácení z nosu (14, 15).

Chcete-li konzumovat dostatek vitamínu C, je důležité sníst každý den alespoň 1,5–2 šálky ovoce a 2–3 šálky zeleniny (16). Ideálem z hlediska zdraví je 50 % zeleniny a ovoce denně ve stravě, z toho 2/3 zeleniny. Tedy celkově 1/3 zeleniny a 1/6 ovoce denně ve stravě.

Shrnutí:

 • Jíst málo nebo žádné ovoce a zeleninu může způsobit nedostatek vitamínu C. To může vést k nepříjemným příznakům, jako je krvácení z dásní, oslabený imunitní systém a ve vážných případech ztráta zubů a kurděje.

4. Špatné noční vidění a bílé výrůstky na očích

Stravovací plán s nízkým obsahem živin může někdy způsobit problémy se zrakem.

Například nízký příjem vitaminu A je často spojen se stavem známým jako šeroslepost, který snižuje vaši schopnost vidět při slabém osvětlení nebo ve tmě.

Je to proto, že vitamín A je nezbytný k produkci rodopsinu, pigmentu nacházejícího se v sítnici každého oka, který vám pomáhá vidět v noci.

Pokud se šeroslepost neléčí, může přejít v xeroftalmii, což je stav, který může poškodit rohovku a nakonec vést ke slepotě (17).

Dalším časným příznakem xeroftalmie jsou Bitotovy skvrny, což jsou mírně vyvýšené, pěnovité bílé výrůstky na spojivce nebo bělmu (18).

Biototovy skvrny se mohou zlepšit do 2 týdnů po terapii vysokými dávkami vitaminu A, ale je důležité si promluvit s lékařem, než provedete jakékoli významné změny ve stravě (19).

Nedostatek vitaminu A je ve vyspělých zemích vzácný. Pokud máte podezření, že váš příjem vitamínu A je nedostatečný, můžete zvážit konzumaci více potravin bohatých na vitamín A, jako je maso z orgánů, mléčné výrobky, vejce, ryby, tmavá listová zelenina a žlutooranžová zelenina (20).

Pokud vám není diagnostikován nedostatek, obvykle se doporučuje vyhnout se užívání doplňků stravy s vitamínem A. Je to proto, že vitamín A je vitamín rozpustný v tucích, který se při nadměrné konzumaci může hromadit v tělesných zásobách tuku a vést k toxicitě.

Příznaky toxicity vitaminu A mohou být vážné a zahrnují nevolnost, bolesti hlavy, podráždění kůže, bolesti kloubů a kostí a ve vážných případech dokonce kóma nebo smrt (21).

Shrnutí:

 • Nízký příjem vitaminu A může způsobit špatné noční vidění nebo výrůstky na bělmu očí. Přidání většího množství potravin bohatých na vitamin A do jídelníčku vám může pomoci těmto příznakům předejít nebo je zmírnit.

5. Šupinaté skvrny a lupy

Seboroická dermatitida (SB) a lupy jsou součástí stejné skupiny kožních poruch, které postihují oblasti vašeho těla produkující maz.

Oba zahrnují svědění, odlupování kůže. Lupy se většinou omezují na pokožku hlavy, zatímco seboroická dermatitida se může objevit také na obličeji, horní části hrudníku, podpaží a tříslech.

Pravděpodobnost těchto kožních poruch je nejvyšší během prvních 3 měsíců života, během puberty a v polovině dospělosti.

Studie ukazují, že oba tyto stavy jsou velmi časté. Až 42 % kojenců a 50 % dospělých se může v určitém bodě setkat s lupy nebo seboroickou dermatitidou (22, 23).

Mnoho faktorů může způsobit lupy a seboroickou dermatitidu. Jedním z nich je strava chudá na živiny. Roli mohou hrát například nízké hladiny riboflavinu (vitamín B2) a pyridoxinu (vitamín B6) v krvi (24, 22, 25).

Zatímco souvislost mezi nízkoživinnou stravou a těmito kožními onemocněními není zcela pochopena, lidé s lupy nebo seboroickou dermatitidou mohou zvážit konzumaci většího množství těchto živin. Chcete-li potvrdit, zda máte nedostatek, můžete si promluvit se zdravotnickým pracovníkem, který může objednat testy ke kontrole hladiny vitamínů.

Mezi potraviny bohaté na riboflavin a pyridoxin patří drůbež, maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, oves, ořechy a určitá zelenina (9, 10).

Shrnutí:

 • Lupy a šupinaté skvrny na pokožce hlavy, obočí, uších, očních víček a hrudníku může být způsobeno nízkým příjmem riboflavinu a pyridoxinu. Odborník může nařídit testy ke kontrole hladin těchto vitamínů v krvi.

6. Vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů je velmi častým příznakem. Ve skutečnosti až 50 % dospělých mužů hlásí ztrátu vlasů v době, kdy dosáhnou věku 50 let (26).

Strava bohatá na následující živiny může pomoci zabránit nebo zpomalit vypadávání vlasů (27).

 • Železo: Tento minerál se podílí na syntéze DNA, včetně DNA obsažené ve vlasových folikulech. Příliš málo železa může způsobit, že vlasy přestanou růst nebo vypadnou (28, 29, 30).
 • Kyselina linolová (LA) a kyselina alfa-linolenová (ALA): Tyto esenciální mastné kyseliny jsou potřebné pro růst a údržbu vlasů (27).
 • Niacin (vitamín B3): Tento vitamin je nezbytný pro udržení zdravých vlasů. Jedním z možných příznaků nedostatku niacinu je alopecie, tedy stav, kdy vlasy vypadávají po malých částech (31, 32).
 • Biotin (vitamín B7): Biotin je další vitamín B, jehož nedostatek může souviset s vypadáváním vlasů (27, 33).

Maso, ryby, vejce, luštěniny, tmavá listová zelenina, ořechy, semena a celozrná strava jsou dobrým zdrojem železa.

Mezi potraviny bohaté na niacin patří maso, ryby, mléčné výrobky, celozrnné výrobky, luštěniny, ořechy, semena a listová zelenina. Tyto potraviny jsou také bohaté na biotin, který se také nachází ve vejcích a vnitřnostech.

Listová zelenina, ořechy, celozrnné výrobky a rostlinné oleje jsou bohaté na LA, zatímco vlašské ořechy, lněná semínka, chia semínka a sójové ořechy jsou bohaté na ALA.

Stojí také za zmínku, že užívání vitaminových a minerálních doplňků stravy v nepřítomnosti jejich nedostatku může vypadávání vlasů spíše zhoršit, než mu pomoci (34).

Například přebytek selenu a vitaminu A, dvě živiny často přidávané do doplňků stravy pro růst vlasů, byl spojen s vypadáváním vlasů (27).

Pokud váš zdravotník nepotvrdí nedostatek, je pravděpodobně nejlepší zvolit dietu bohatou na tyto živiny spíše než doplňky stravy, ale před provedením jakýchkoli zásadních změn je nejlepší promluvit si s odborníkem.

Shrnutí:

 • Výše uvedené vitamíny a minerály jsou potřebné pro růst vlasů, takže strava bohatá na ně může pomoci zabránit vypadávání vlasů. Nicméně použití doplňků stravy – s výjimkou případů nedostatku – může způsobit více škody než užitku.

7. Červené nebo bílé hrbolky na kůži

Keratóza pilaris je stav, který způsobuje, že se na tvářích, pažích, stehnech nebo hýždích objevují hrboly podobné husí kůži. Tyto malé hrbolky mohou být také doprovázeny vývrtkou nebo zarostlými chloupky.

Tento stav se často objevuje v dětství a přirozeně mizí v dospělosti.

Příčina těchto malých hrbolků není stále plně objasněna, ale mohou se objevit, když se ve vlasových folikulech tvoří příliš mnoho keratinu. To vytváří červené nebo bílé vyvýšené hrbolky na kůži (35).

Keratóza pilaris může mít genetickou složku, což znamená, že je pravděpodobnější, že ji bude mít osoba, pokud ji má člen rodiny. To znamená, že to bylo také pozorováno u lidí s dietou s nízkým obsahem vitamínů A a C (14).

Kromě tradiční léčby léčivými krémy mohou lidé s tímto onemocněním zvážit konzultaci s lékařem o přidání potravin bohatých na vitamíny A a C do své stravy.

Patří mezi ně vnitřnosti, mléčné výrobky, vejce, ryby, tmavá listová zelenina, žlutooranžová zelenina a ovoce (15, 20).

Shrnutí:

 • Nedostatečný příjem vitamínů A a C může souviset s keratózou pilaris, stavem, který vede k výskytu červených nebo bílých hrbolků na kůži.

8. Syndrom neklidných nohou

Syndrom neklidných nohou (RLS), také známý jako Willis-Ekbomova choroba, je nervový stav, který způsobuje nepříjemné nebo nepříjemné pocity v nohou a také neodolatelné nutkání jimi pohybovat (36).

Podle Národního institutu pro neurologické poruchy a mrtvici trpí RLS až 10 % Američanů, přičemž u žen je pravděpodobnost výskytu tohoto onemocnění dvakrát vyšší. U většiny lidí se zdá, že nutkání k pohybu zesiluje, když odpočívají nebo se snaží usnout.

Zatímco přesné příčiny RLS nejsou plně pochopeny, zdá se, že existuje souvislost mezi příznaky RLS a hladinami železa v krvi člověka.

Například několik studií spojuje nízké zásoby železa v krvi se zvýšenou závažností symptomů RLS. Několik studií také uvádí, že symptomy se často objevují během těhotenství, v době, kdy mají ženy tendenci klesat hladiny železa (37, 38).

Doplnění železa může pomoci snížit příznaky RLS, zejména u lidí s diagnostikovaným nedostatkem železa. Výzkum je však stále omezený na účinky suplementace pro léčbu RLS (39, 40, 41, 42).

Vzhledem k tomu, že vyšší příjem železa může přispět ke zmírnění příznaků, zvažte možnost poradit se se zdravotníkem o zvýšení příjmu potravin bohatých na železo, jako jsou maso, drůbež, ryby, luštěniny, tmavě zelené listy, ořechy, semena a celozrnné výrobky (7).

Zvláště výhodné může být kombinovat tyto potraviny bohaté na železo s ovocem a zeleninou bohatými na vitamín C, protože mohou pomoci zvýšit vstřebávání železa (43).

Používání litinových hrnců a pánví a vyhýbání se čaji nebo kávě u jídla může také pomoci zvýšit vstřebávání železa (44).

Je užitečné si uvědomit, že zbytečné suplementace může způsobit více škody než užitku, takže je důležité být opatrní, pokud uvažujete o suplementaci (45).

Extrémně vysoké hladiny železa mohou být v některých případech dokonce smrtelné, proto je nejlepší poradit se se svým lékařem, než začnete užívat jakékoli doplňky stravy se železem (46).

Konečně, některé důkazy naznačují, že hořčík může hrát roli při zvládání symptomů syndromu neklidných nohou (47).

Shrnutí:

 • Syndrom neklidných nohou často souvisí s nízkou hladinou železa. Osoby s tímto onemocněním mohou chtít se svým zdravotnickým pracovníkem probrat zvýšení příjmu potravin bohatých na železo a užívání doplňků stravy.

Závěr

Dieta, která zajišťuje nedostatečný příjem vitamínů a minerálů, může způsobit několik příznaků, z nichž některé jsou závažnější než jiné.

Zvýšení příjmu potravin bohatých na vhodné vitamíny a minerály vám může pomoci zvládnout příznaky související s nedostatkem živin.

Vždy je však užitečné promluvit si se zdravotnickým pracovníkem před provedením významných změn ve stravě a pokud zvažujete suplementaci.

Proč je ve 21. století tak častý nedostatek minerálů?

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

Nedostatek živin je stejně častý v rozvinutých zemích jako v chudých. Ve skutečnosti se v západních státech mnoho lidí přejídá, ale přitom je podvyživeno, což ukazuje, že dostupnost potravin a jejich dostatek nemusí nutně znamenat dobrou výživu (1).

Na kvalitě potravin, které jíte, záleží stejně - ne-li více - jako na jejich množství. Statistiky bohužel ukazují, že průmyslově zpracované potraviny, které mají malou výživovou hodnotu, tvoří téměř 70% typické západní stravy (2). Například z průzkumu, který v roce 2018 zveřejnilo Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí, také vyplývá, že více než jeden ze tří Američanů konzumuje v daný den jídlo z rychlého občerstvení (3).

V posledních dvou desetiletích národní průzkumy odhalily, že děti i dospělí v USA konzumují více přidaného cukru než několik základních živin (4, 5). Tato nezdravá strava spolu se sedavým způsobem života vede nejen k vážným zdravotním problémům, jako je cukrovka, obezita a srdeční choroby, ale také ohrožuje lidi nedostatkem mikroživin (6).

Proč se nedostatek živin stal celosvětovým zdravotním problémem

Kromě nezdravého výběru potravin stojí za rozsáhlým nedostatkem vitaminů a minerálních látek, který lze pozorovat u celé populace, ještě jeden naléhavý problém. Jak uvádí studie zveřejněná v časopise Environmental Geochemistry and Health, přibližně třetina orné půdy na celém světě trpí nedostatkem mikroživin, zejména minerálů, jako je zinek (7).

Rostliny, včetně potravinářských plodin, získávají všechny potřebné minerální látky z půdy. Jak kořeny rostlin přijímají vodu, absorbují minerální živiny, které se následně rozkládají na primární a sekundární makroživiny a mikroživiny (8).

Primárními makroživinami jsou dusík, fosfor a draslík, zatímco sekundárními makroživinami jsou vápník, hořčík a síra. Rostliny potřebují tyto živiny, zejména primární makroživiny, ve velkém množství pro optimální růst, a proto je zemědělci často dodávají svým plodinám ve formě hnojiv.

Mikroživiny naopak rostliny potřebují pouze v malém množství, proto se do půdy běžně nepřidávají. Mezi tyto minerální živiny patří bór, měď, železo, chlorid, mangan, molybden a zinek. Všechny tyto prvky plní uvnitř rostlinných buněk kritické funkce.

Např: Studie publikovaná v časopise Physiologia Plantarum zjistila, že pro úspěšnou fotosyntézu potřebují rostliny dostatečné množství draslíku a hořčíku. Nedostatek těchto živin vede k nadměrné produkci volných radikálů, které jsou pro rostliny stejně škodlivé jako pro člověka (9).

Minerální látky pocházející z půdy rostliny potřebují také k produkci vitaminů. Na rozdíl od minerálních látek jsou vitaminy rostlinami přirozeně syntetizovány. Ve skutečnosti nám známé antioxidační vitaminy, jako jsou vitaminy A, C a E, mají pro rostliny stejný přínos jako pro naše tělo - to znamená, že chrání zdravé buňky před oxidačním stresem, který je vyvolán hromaděním volných radikálů (10).

Pro dokreslení toho, jak půdní minerály ovlivňují produkci vitamínů v rostlinách, srovnává studie publikovaná v časopise Scientia Agropecuaria obsah vitamínu C v rostlinách camu camu - pravděpodobně nejbohatším zdroji vitamínu C na planetě - pěstovaných v půdách s různým obsahem minerálů.

Vědci zjistili, že rostliny camu camu, které rostly v neúrodné půdě, produkovaly nejnižší množství vitaminu C. Naopak rostliny, které rostly v úrodné půdě, zejména v půdě bohaté na hořčík a fosfor, měly nejvyšší obsah vitaminu C, což potvrzuje, že produkce vitaminu C v rostlinách camu camu je ovlivněna příjmem hořčíku a fosforu (11).

Zajímavé je, že vědci upozornili na další objev: Kromě minerálů ovlivnila produkci vitaminu C také přítomnost těžkých kovů v půdě, i když negativně. Uvedli, že rostliny camu camu produkovaly méně vitaminu C, když byla koncentrace hliníku v půdě vysoká, ale syntetizovaly více vitaminu C, když byla koncentrace hliníku nízká.

Tyto dva problémy - nedostatek živin v půdě a kontaminace půdy těžkými kovy - jsou dnes bohužel velmi časté a jsou také příčinou tiché epidemie nedostatku vitaminů a minerálů, která postihuje miliardy lidí na celém světě (12).

Podle četných studií lze nedostatek živin v půdě přičíst na vrub průmyslovým zemědělským postupům, jako je používání chemických hnojiv a pesticidů, intenzivní zavlažování, intenzivní obdělávání půdy a koncentrovaná monokulturní produkce. Protože se tyto škodlivé postupy dnes běžně používají, většina čerstvých produktů prodávaných v obchodech s potravinami není tak výživná, jak by měla být (13).

Studie zveřejněná v časopise HortScience ukazuje, že výživová hodnota potravin dostupných v USA a Velké Británii se za posledních 50 až 100 let výrazně snížila. Existují také přesvědčivé důkazy, že u některých druhů ovoce a zeleniny, které dnes jíte, mohlo dojít k průměrnému poklesu obsahu minerálních látek až o 40%  (14).

Proto je vhodné konzumovat více celých potravin namísto zpracovaných.  

Několik studií také uvádí, že v půdě i v produktech byly zjištěny vysoké hladiny kontaminujících látek, například těžkých kovů (15). Přestože jsou tyto toxické kovy v životním prostředí přirozeně přítomny, jejich koncentrace se v důsledku průmyslové činnosti člověka, jako je těžba, konvenční zemědělství, výroba baterií a nesprávná likvidace odpadních vod a odpadů, zvyšuje na alarmující úroveň (16).

Proto odborníci doporučují místo potravin pěstovaných konvenčními zemědělskými postupy volit potraviny pěstované ekologicky, které podporují správnou výživu. Kromě toho, že organické ovoce a zelenina obsahují vyšší množství antioxidantů a základních živin, nejsou stříkány zemědělskými chemikáliemi a jsou pěstovány postupy, které zabraňují erozi půdy (17).

Běžné nedostatky minerálních látek a jejich příznaky

Podle zprávy Amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) o výživě má 10% americké populace nedostatek mnoha živin, včetně základních minerálů (18). Ve výživových doporučeních pro Američany na období 2015-2020 jsou následující minerální látky zdůrazněny jako živiny, které jsou předmětem veřejného zájmu, protože jsou v USA často nedostatečně konzumovány (19):

 • Vápník je základním stavebním kamenem kostí. Krystaly vápníku vyplňují všechny mezery a díry ve strukturálním rámci kostí, aby se kosti snadno nelámaly (20). Vápník má také zásadní význam pro způsob, jakým vaše nervové buňky komunikují, a pomáhá vašim svalům a cévám uvolňovat se a stahovat (21).

Příznaky nedostatku vápníku: Extrémní únava, bolesti svalů, suchá kůže, lámavé nehty, slabé kosti a zubní kaz (22).

 • Železo je důležitou součástí hemoglobinu, bílkoviny v červených krvinkách, která pomáhá přenášet kyslík z plic do zbytku těla. Využívá se také k tvorbě myoglobinu, bílkoviny, která přenáší kyslík do svalů. Kromě toho je železo nezbytné pro tvorbu některých hormonů (23).

Příznaky nedostatku železa: Extrémní únava, slabost, bledá kůže, zrychlený tep, dušnost, závratě nebo malátnost, studené ruce a nohy, lámavé nehty a špatná chuť k jídlu (24).

 • Hořčík je dobrým kofaktorem, pomáhá více než 300 enzymům plnit jejich funkce. Mezi tyto funkce patří regulace syntézy bílkovin, hladiny cukru v krvi a krevního tlaku. Hořčík je také potřebný pro tvorbu energie, syntézu DNA a tvorbu glutathionu (25).

Příznaky nedostatku hořčíku: Abnormální pohyby očí, křeče, únava, svalové křeče nebo křeče, svalová slabost a necitlivost (26).

 • Draslík je elektrolyt, který pomáhá buňkám udržovat rovnováhu tekutin. Kdykoli uvolňují sodík, aby se zbavily přebytečné vody, vaše buňky přijímají draslík zvenčí, aby udržely vyvážený poměr těchto elektrolytů (27). Draslík také pomáhá kontrakcím vašich svalů a podílí se na udržování krevního tlaku (28).

Příznaky nedostatku draslíku: Zácpa, bušení srdce, únava, svalová slabost nebo křeče, brnění nebo necitlivost (29).

 • Zinek je stopový minerál, který se nachází v buňkách celého těla. Stejně jako hořčík slouží jako kofaktor stovek enzymů, které přímo ovlivňují funkce vašich životně důležitých orgánů (30). Nedostatek zinku má závažné důsledky, jako je zpomalení růstu, poruchy kognitivních funkcí a dysfunkce imunitního systému (31).

Příznaky nedostatku zinku: Vypadávání vlasů, průjem, náchylnost k infekcím, ztráta chuti k jídlu, impotence, problémy s očima, úbytek hmotnosti, pomalé hojení ran a nedostatek chuti a čichu (32).

Kromě těchto živin následuje dalších 5 základních minerálů, které vaše tělo potřebuje v menším množství pro optimální zdraví:

 • Měď je stopový minerál, který je potřebný pro vstřebávání železa a normální erytropoézu - tedy proces, při kterém kmenové buňky dozrávají v červené krvinky (33). Měď se také podílí na tvorbě energie a správné tvorbě pojivové tkáně (34).

 • Mangan. Funkce manganu mohou výrazně ovlivnit zdraví metabolismu. Tento základní minerál pomáhá tělu štěpit sacharidy a vstřebávat vápník z potravy. Podílí se také na regulaci hladiny cukru v krvi. Mangan je důležitou součástí superoxiddismutázy, enzymu, který působí také jako antioxidant (35).

 • Fosfor je druhým nejrozšířenějším minerálem v těle. Spolu s vápníkem pomáhá budovat a obnovovat kosti a zuby (36). Fosfor také pomáhá při tvorbě ATP, molekuly, kterou tělo využívá k ukládání energie. Podílí se také na aktivaci mnoha enzymů a vitaminů skupiny B a na transportu molekul do buněk a z buněk (37, 38).

 • Selen je součástí selenoproteinů, které slouží jako antioxidanty uvnitř vašeho těla. Selenoproteiny se také podílejí na syntéze DNA, reprodukci a metabolismu hormonů štítné žlázy (39)

 • Sodík je stejně jako draslík elektrolytem, který pomáhá udržovat rovnováhu tekutin. Pomáhá také regulovat elektrické náboje, které se pohybují dovnitř a ven z vašich buněk. Sodík má zásadní význam pro přenos nervových impulzů v celém těle a také pro stahy srdce a svalů (40).

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

         ČERVENEC 2024 - 23 článků

 

Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života