Měď (Cuprum)
Základní informace
Měď je stopový prvek, na jehož nedostatečný přísun reaguje řada orgánů, především srdečně-cévní systém, plíce, kosti a chrupavky. I když se měď v našem těle nachází v nepatrném množství, její úloha a výskyt je velmi důležitý. Snižuje hladinu histaminu, a tím zabraňuje alergickým reakcím. Je součástí celé řady enzymů, podporuje vstřebávání železa a ovlivňuje jeho zužitkování, čímž se podílí na tvorbě hemoglobinu a přenosu kyslíku. Měď je důležitá pro systémy krvetvorby, imunitní a centrálně nervový systém. Podílí se také na tvorbě pigmentu a kolagenu potřebného pro zdravé a pevné kosti, chrupavky a šlachy. Měď se absorbuje ve střevech a přichází do jater. Neabsorbovaná měď se vylučuje stolicí. Nejvyšší koncentrace mědi je v játrech, mozek a ledvinách, avšak největší množství mědi je ve svalovině a kostech.
Výskyt
Potraviny lze podle obsahu mědi dělit na:
- potraviny s vysokým obsahem mědi: ústřice, vnitřnosti, řada mořských ryb, zelená zelenina, ořechy, sušené ovoce a čokoláda
- potraviny s nízkým obsahem mědi: mléčné výrobky (zvláště kravské mléko), chléb, jehněčí a hovězí maso
Doporučená denní dávka
Pro dospělého jedince vážícího 70 kg se doporučuje denní příjmem 2,1 mg mědi. U dětí v období rychlého růstu je potřeba mědi vyšší.
Nedostatek
Deficit mědi se projeví především chudokrevností (snížená tvorba červených krvinek), řídnutím kostí, zlomeninami, záněty kloubů, sníženou imunitou, ztrátou barvy kůže a vlasů, zvýšeným rizikem infarktu myokardu, poruchami koordinace těla a artikulace, depresemi podrážděností atd.
Nadbytek
Vysoké dávky mědi mohou být jedovaté, většinou ale dráždí žaludek tak silně, že jsou rychle zvráceny dřív, než může dojít k otravě.
9 příznaků nedostatku mědi
- Pixabay
Barbora Nová
Měď je základní minerál, který má v těle mnoho funkcí, který pomáhá udržovat zdravý metabolismus, podporuje silné a zdravé kosti a zajišťuje správné fungování nervového systému.
Ačkoli je nedostatek mědi vzácný, zdá se, že dnes má dostatek tohoto minerálu méně lidí. Ve skutečnosti až 25 % lidí v západní populaci možná nesplňuje doporučený příjem mědi (1).
Nedostatečná konzumace mědi může nakonec vést k jejímu nedostatku, který může být nebezpečný.
Dalšími příčinami nedostatku mědi jsou celiakie, operace postihující trávicí trakt a konzumace příliš velkého množství zinku, protože zinek konkuruje mědi při vstřebávání.
Následuje 9 příznaků nedostatku mědi.
1. Únava a slabost
Nedostatek mědi může být jednou z mnoha příčin únavy a slabosti, protože měď je nezbytná pro vstřebávání železa ze střeva (2).
Při nízké hladině mědi může tělo vstřebávat méně železa. To může způsobit anémii z nedostatku železa, což je stav, kdy tělo není schopno přenášet do tkání dostatek kyslíku. Nedostatek kyslíku může způsobit, že budete slabší a budete se snadněji cítit unavení.
Několik studií na zvířatech prokázalo, že nedostatek mědi může způsobovat anémii (2, 3).
Buňky navíc využívají měď k tvorbě adenosintrifosfátu (ATP), hlavního zdroje energie v těle. To znamená, že nedostatek mědi může ovlivnit hladinu energie, což opět podporuje únavu a slabost (4, 5).
Naštěstí konzumace stravy bohaté na měď může pomoci napravit anémii způsobenou nedostatkem mědi (6).
Shrnutí:
- Nedostatek mědi může způsobit anémii z nedostatku železa nebo ohrozit tvorbu adenosintrifosfátu, což vede ke slabosti a únavě. To lze naštěstí zvrátit zvýšením příjmu mědi.
2. Častá nemocnost
Lidé, kteří často onemocní, mohou mít nedostatek mědi. Je to proto, že měď hraje důležitou roli při udržování zdravého imunitního systému.
Když je hladina mědi nízká, může mít vaše tělo potíže s tvorbou imunitních buněk. To může drasticky snížit počet bílých krvinek a ohrozit schopnost vašeho těla bojovat s infekcí (7).
Studie ukázaly, že nedostatek mědi může dramaticky snížit produkci neutrofilů, což jsou bílé krvinky, které fungují jako první obranná linie těla (8, 9).
Naštěstí konzumace většího množství potravin bohatých na měď může tyto účinky pomoci zvrátit.
Shrnutí:
- Nedostatek mědi může oslabit imunitní systém, což může způsobit, že lidé častěji onemocní. To lze zvrátit zvýšením příjmu mědi.
3. Slabé a křehké kosti
Osteoporóza je onemocnění charakterizované slabými a křehkými kostmi, přičemž se stává častější s věkem a je spojována s nedostatkem mědi (10).
Například analýza osmi studií zahrnujících více než 2100 osob zjistila, že osoby s osteoporózou měly nižší hladinu mědi než zdraví dospělí (10).
Měď se podílí na procesech, které vytvářejí příčné vazby uvnitř kostí. Tyto příčné vazby zajišťují, že kosti jsou zdravé a silné (11, 12, 13).
Měď navíc podporuje tělo v tvorbě většího množství osteoblastů, což jsou buňky, které pomáhají přetvářet a posilovat kostní tkáň (14, 15).
Shrnutí:
- Měď se podílí na procesech, které pomáhají posilovat kostní tkáň. Nedostatek mědi může podporovat osteoporózu, což je stav dutých a porézních kostí.
4. Problémy s pamětí a učením
Nedostatek mědi může ztěžovat učení a zapamatování. Je to proto, že měď hraje důležitou roli ve funkci a vývoji mozku.
Měď je využívána enzymy, které pomáhají zásobovat mozek energií, napomáhají obrannému systému mozku a přenášejí signály do těla (16).
Naopak nedostatek mědi je spojován s nemocemi, které brzdí vývoj mozku nebo ovlivňují schopnost učení a zapamatování, jako je Alzheimerova choroba (16, 17).
Zajímavé je, že studie zjistila, že lidé s Alzheimerovou chorobou mají v mozku až o 70 % méně mědi než lidé bez této choroby (18).
Shrnutí:
- Měď pomáhá zajišťovat optimální funkci a vývoj mozku. Nedostatek mědi by proto mohl způsobit problémy s učením a pamětí.
5. Obtíže při chůzi
Lidé s nedostatkem mědi mohou mít potíže se správnou chůzí (19, 20).
Enzymy využívají měď k udržení optimálního zdraví míchy. Některé enzymy pomáhají izolovat míchu, aby mohly být přenášeny signály mezi mozkem a tělem (21).
Nedostatek mědi může způsobit, že tyto enzymy nepracují tak efektivně, což vede k horší izolaci míchy. To pak způsobuje, že signály nejsou přenášeny tak efektivně (21, 22).
Studie na zvířatech prokázaly, že nedostatek mědi může snížit izolaci míchy až o 56 % (23).
Chůze je regulována signály mezi mozkem a tělem. Protože jsou tyto signály ovlivněny, může nedostatek mědi způsobit ztrátu koordinace a nestabilitu (19, 20).
Shrnutí:
- Měď je využívána enzymy, které pomáhají udržovat zdravý nervový systém a zajišťují efektivní přenos signálů do mozku a z mozku. Nedostatek mědi může tyto signály ohrozit nebo zpozdit, což může způsobit ztrátu koordinace nebo nestabilitu při chůzi.
6. Citlivost na chlad
Lidé s nedostatkem mědi se mohou cítit citlivější na nižší teploty, protože měď spolu s dalšími minerály, jako je zinek, pomáhá udržovat optimální funkci štítné žlázy.
Studie prokázaly, že hladina hormonů štítné žlázy T3 a T4 úzce souvisí s hladinou mědi. Když je hladina mědi v krvi nízká, tyto hladiny hormonů štítné žlázy klesají. V důsledku toho nemusí štítná žláza pracovat tak efektivně. (24, 25).
Vzhledem k tomu, že štítná žláza pomáhá regulovat metabolismus a produkci tepla, nízká hladina hormonů štítné žlázy by mohla způsobit, že vám bude snadněji zima (26, 27).
Ve skutečnosti se odhaduje, že více než 80 % lidí s nízkou hladinou hormonů štítné žlázy se cítí citlivěji na nízké teploty (28).
Shrnutí:
- Měď pomáhá zajistit zdravou hladinu hormonů štítné žlázy. Tyto hormony pomáhají regulovat metabolismus a tělesné teplo. V důsledku toho by vám nedostatek mědi mohl způsobit pocit chladu.
7. Bledá kůže
Barva kůže je do značné míry určena pigmentem melaninem.
Lidé se světlejší pletí mají obvykle méně, menší a světlejší pigmenty melaninu než lidé s tmavší pletí (29).
Zajímavé je, že měď využívají enzymy, které melanin produkují. Nedostatek mědi by proto mohl ovlivnit produkci tohoto pigmentu, což by způsobilo bledost kůže (30, 31).
Je však třeba provést další výzkum na lidech, který by zkoumal souvislost mezi bledou kůží a nedostatkem mědi.
Shrnutí:
- Měď je využívána enzymy, které vytvářejí melanin, pigment určující barvu kůže. Nedostatek mědi může způsobovat bledost kůže.
8. Předčasné šediny
Barvu vlasů ovlivňuje také pigment melanin.
Vzhledem k tomu, že nízká hladina mědi může ovlivnit tvorbu melaninu, může nedostatek mědi způsobit předčasné šedivé vlasy (32, 33).
Ačkoli existuje několik výzkumů týkajících se nedostatku mědi a tvorby pigmentu melaninu, téměř žádná studie se nezabývala konkrétně souvislostí mezi nedostatkem mědi a šedivými vlasy. Další výzkum v této oblasti založený na lidech by pomohl objasnit souvislost mezi těmito dvěma faktory.
Shrnutí:
- Stejně jako barva kůže je i barva vlasů ovlivněna melaninem, který vyžaduje měď. To znamená, že nedostatek mědi může podporovat předčasné šedivění vlasů.
9. Ztráta zraku
Ztráta zraku je závažný stav, který se může objevit při dlouhodobém nedostatku mědi (34, 35).
Měď je využívána mnoha enzymy, které pomáhají zajistit správné fungování nervového systému. To znamená, že nedostatek mědi může způsobit problémy s nervovým systémem, včetně ztráty zraku (36).
Předpokládá se, že ztráta zraku v důsledku nedostatku mědi je častější u lidí, kteří prodělali operaci trávicího traktu, například bypass žaludku. Je to proto, že tyto operace mohou snížit schopnost těla vstřebávat měď (37).
I když existují určité důkazy, že ztráta zraku způsobená nedostatkem mědi je vratná, jiné studie neprokázaly žádné zlepšení zraku po zvýšení příjmu mědi (34, 37).
Shrnutí:
- Nedostatek mědi může způsobit ztrátu zraku. Je to proto, že zrak úzce souvisí s nervovým systémem, který je na mědi do značné míry závislý.
Zdroje mědi
Nedostatek mědi je naštěstí vzácný, protože mnoho potravin obsahuje dostatečné množství mědi.
Navíc ke splnění referenční hodnoty příjmu (RHP), který činí 1 mg denně, stačí jen malé množství mědi (38).
Vynikajícími zdroji mědi jsou následující potraviny (39):
- Hovězí játra, vařená (28 g), 458% RHP
- Ústřice, vařené (6 ks), 133% RHP
- Humr, vařený, 1 šálek (145 g), 141% RHP
- Jehněčí játra, vařená (28 g) 99% RHP
- Chobotnice, vařené (85 g) 90% RHP
- Hořká čokoláda (100 g) 88 % RHP
- Oves, syrový 1 šálek (156 g) 49 % RHP
- Sezamová semínka, pražená (28 g) 35% RHP
- Kešu ořechy, syrové (28 g) 31 % RHP
- Slunečnicová semínka, pražená nasucho (28 g) 26 % RHP
- Houby, vařené 1 šálek (108 g) 16 % RHP
- Mandle, pražené na sucho (28 g) 14% RHP
Pouhá konzumace některých z těchto potravin v průběhu týdne by vám měla zajistit dostatek mědi pro udržení zdravé hladiny v krvi.
Shrnutí:
- Měď se nachází v mnoha základních potravinách, proto je její nedostatek vzácný. Vyvážená strava by vám měla pomoci splnit doporučené denní množství.
Nežádoucí účinky příliš velkého množství mědi
I když je měď pro optimální zdraví nezbytná, stačí jí denně sníst jen malé množství.
Konzumace příliš velkého množství mědi může způsobit její toxicitu, což je druh otravy kovem.
Toxicita mědi může mít nepříjemné a potenciálně smrtelné vedlejší účinky, mezi které patří (40, 41):
- Nevolnost
- Zvracení (jídla nebo krve)
- Průjem
- Bolesti žaludku
- Černá, "dehtovitá" stolice
- Bolesti hlavy
- Potíže s dýcháním
- Nepravidelný srdeční tep
- Nízký krevní tlak
- Kóma
- Žlutá kůže (žloutenka)
- Poškození ledvin
- Poškození jater
Je však velmi vzácné konzumovat toxické množství mědi běžnou stravou.
Spíše k tomu dochází, pokud jste vystaveni kontaminovaným potravinám a vodě nebo pracujete v prostředí s vysokým obsahem mědi (40, 42).
Shrnutí:
- I když je toxicita mědi vzácná, její vedlejší účinky mohou být velmi nebezpečné. K této toxicitě dochází spíše tehdy, pokud jste vystaveni potravinám a vodě kontaminovaným mědí nebo pracujete v prostředí s vysokým obsahem mědi.
Závěr
Nedostatek mědi je velmi vzácný, protože mnoho potravin poskytuje dostatečné množství tohoto minerálu.
Pokud vás znepokojuje hladina mědi, je nejlepší poradit se s odborníkem. Ten zjistí, zda vám hrozí nedostatek mědi, a může vám vyšetřit hladinu mědi v krvi.
Prostá konzumace vyvážené stravy by vám měla pomoci pokrýt denní potřebu mědi.
Nicméně se odhaduje, že až čtvrtina lidí v západní populaci nejí dostatek mědi, což může zvyšovat riziko jejího nedostatku.
Mezi běžné příznaky nedostatku mědi patří únava a slabost, častá nemocnost, slabé a křehké kosti, problémy s pamětí a učením, potíže s chůzí, zvýšená citlivost na chlad, bledá kůže, předčasné šedivění vlasů a ztráta zraku.
Zvýšení příjmu mědi by naštěstí mělo většinu těchto příznaků odstranit.
POSILUJTE ÚČINNĚ PŘEDEVŠÍM IMUNI TU A VČAS
ZÁSADNĚ NEJVYŠŠÍ GARANTOVANOU KVALITOU PŘÍRODNÍCH EXTRAKTŮ
REISHI, CORDYCEPS, ČAGA, AŠVAGANDA, HERI CIUM, MACA, CORIOLUS, KURKUMIN, BETAGLUKAN, GRAVIOLA, HLÍVA ÚSTŘIČNÁ, SHIITAKE, DRAČÍ KREV, C-MAX KOMPLEX, DANSHEN, HE SHOU WU-RDESNO, CHITOMAX, FENUPRIM, MAITAKE, AGARICUS, COPRINUS, ENOKI, SAFFRON, SILYBIN, BOSWELLIA, TRITERPEN MAX, GLUTATHION, SUPÍK - sirup pro děti na podporu imunity, NMN (nikotinamid mononukleotid)...
100% KVALITA JEN V ROSTLINNÝCH KAPSLÍCH
vhodné i pro vegetariány a vegany
CERTIFIKÁTY KLÍČOVÝCH PRODUKTŮ
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY
Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...
100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou3 unikátní, bezkonkurenční extrakty h ověkosti -
31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman
Dr. Peter McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video
Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny
Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu
CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie
Překyselené tělo: začátek vážné nemoci
Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal
BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země
Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej
Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus
100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát
Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.
Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport
Artróza - kmenové buňky - Podvod!
Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová
Jak se skutečně zdravě stravovat...
Proč průběžně a jak detoxikovat tělo
PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií
Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath
Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování
Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt
Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?
Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou
Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?
CHRONICKÁ BORELIÓZA, CHLAMYDIE...? ÚNAVOVÝ SYNDROM
Osvědčený postup pro léčbu boreliozy a dalších koinfekcí, když ortodoxní chemická medicína (3 týdenní nitrožilní antibiotická léčba ceftriaxonem) a následně klasická - 3 antibiotika - minocyclin, azitromycin, entizol a 2 antituberkulotika - arficin a nidrazid i po 18 měsících aplikace u mě totálně selhala.
Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.
MUDr. William J. Mayo
Za účinné se z Reishi považují pouze kvalitně provedené a čisté extrakty, které mají dobrou biologickou dostupnost a jsou zbavené nestravitelného chitinu; nelze tedy použít pouhý prášek z usušené houby.
EXTRAKT SPÓR
TRITERPEN MAX
ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI
DUANWOOD RED REISHI
zdroj výše nejúčinnějších extraktů
Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan
MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?
CORDYCEPS - video
ČAGA - video
HERICIUM - video
BETAGLUKAN HLÍVA
extrakt extrakt
BETAGLUKAN - video
KURKUMIN AŠVAGANDA
extrakt extrakt
ASHWAGANDHA - video
RDESNO ANNONA
extrakt extrakt
TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY
dokument z 31. srpna 2022
Nadační fond Svědomí Národa
KUBEK 2009
DOKUMENT ČT 2
BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH
DOKUMENT ČT 2
ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ
možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...
doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.
Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid
PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL
RENOMOVANÝ PATOLOG dr. RYAN COLE - přednáška
ALARMUJÍCÍ EFEKT covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány
- Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
- Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...
český dabing - 17:08
Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021
AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS
POSTAVIT SE NA ODPOR
ZAČNĚTE U SEBE
ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ
Doporučuji:
každé ráno cca 30 minut před snídaní
vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z
a nejdříve po 15 minutách:
- kefír z tibetské houby 3dcl
- lněné semínko až 30 g - 3 PL
- mletá skořice /max. 4 g za den/
případně nejen pro psychiku:
- Ashwagandhu /1-2 kapsle denně/
pro střevo kvalitní probiotika:
- kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
Otevřený dopis ministrovi zdravotnictví: Medici proti diskriminaci - 24. ledna 2022
Můžete zavolat ministru Válkovi
728 264 930
Můžete mu i napsat: valekv@psp.cz, Vlastimil.Valek@top09.cz
Vzorový dopis škole pro studenty, kteří nechtějí podlehnout povinnému očkování proti covidu-19
Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času
SVĚT SE ZBLÁZNIL
Toto je novodobá reklama na co?
MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života