Proč je aloe vera skvělým prostředkem?

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

Sukulenty jsou skvělé okrasné rostliny, které můžete mít doma. Nejenže jsou pěknou domácí dekorací, ale jsou také nenáročné na údržbu a mají překvapivě mnoho využití. Sukulenty jsou také jedny z nejlépe přežitelných rostlin na Zemi.

Jednou z charakteristických vlastností sukulentů je jejich odolnost vůči suchu. I v podmínkách, kdy nemají dostatek vody, mohou tyto rostliny díky svým specializovaným tkáním, které uchovávají vodu, zachovat fotosyntézu a další metabolické procesy (1). Mezi nejběžnější sukulenty, které se v domácnostech vyskytují, patří hadince, nefritovníky, některé druhy kaktusů a samozřejmě aloe vera.

Aloe vera (Aloe barbadensis Miller) je druh sukulentu, který ve svých listech uchovává vodu ve formě hustého čirého gelu.  Tato schopnost jí umožňuje nejen přežít v suchých oblastech, ale díky ní je aloe vera velmi užitečná i pro člověka (2).

Tyto rostliny nejenže rozzáří každý prostor, ale také z nich jsou úžasné přírodní prostředky na různé problémy a dokonce poskytují výživové výhody.

Mnohostranné využití aloe vera

Sukulenty, jako je aloe vera, mají mnoho zajímavých vlastností, které můžete využít. Například póry na listech aloe vera velmi dobře pohlcují plyny a odstraňují toxiny ze vzduchu, takže umístění několika rostlin aloe v místnosti může pomoci pročistit vzduch, který dýcháte. Listy aloe navíc při fotosyntéze uvolňují vodní páru, která může pomoci dodat vzduchu trochu vlhkosti a zlepšit jeho kvalitu (3).

Když list aloe rozkrojíte napůl, můžete z něj získat dvě užitečné složky: gel a šťávu z listu. Gel je hustá slizovitá látka, která se nachází ve vnitřní části listu, zatímco listová šťáva označuje tekutinu neboli mízu, která gel obklopuje. Ačkoli je aloe gel stejně prospěšný, mnoho lidí dává přednost jeho používání před šťávou z listů aloe, protože ta obsahuje aloin, silné projímadlo, které může způsobovat bolesti břicha (4). Všimněte si, že šťáva z listů aloe se zpravidla liší od šťávy z aloe prodávané v obchodech se zdravou výživou, která se obvykle vyrábí smícháním gelu z aloe s vodou nebo ovocnou šťávou (5).

Od pradávna je aloe vera známá jako skvělý hydratační prostředek. Zejména gel z aloe vera obsahuje speciální polysacharidy, jako je acemannan, které mohou pomoci vázat vlhkost v pokožce (6). Gel z aloe vera lze použít také jako lokální prostředek na ošetření pleti, protože obsahuje jedinečnou kombinaci bioaktivních rostlinných látek a základních živin, které dokážou s vaší pokožkou udělat zázraky.

Například zpráva publikovaná v Indian Journal of Dermatology uvádí, že gel z aloe vera obsahuje C-glukosylchromon a alprogen, dva fytonutrienty, které mohou přirozeně zklidnit vaši pokožku (7). Studie publikovaná v časopise Molecular and Cellular Biochemistry také zjistila, že polysacharid zvaný glukomannan a rostlinný hormon zvaný giberelin v gelu z aloe vera mohou podpořit přirozenou schopnost vašeho těla hojit rány tím, že stimulují syntézu kolagenu (8).

Při lokální aplikaci poskytuje gel z aloe vera také ochranu před oxidačním poškozením způsobeným zářením. Podle studie publikované v časopise Journal of Radiation Research and Applied Sciences obsahuje gel z aloe vera metalothioneiny, antioxidační proteiny, které mohou neutralizovat volné radikály (9). Mezi další ochranné látky obsažené v gelu z aloe vera patří betakaroten a vitaminy C a E, které jsou známými silnými antioxidanty.

Kromě pokožky může aloe vera prospívat i vašemu trávicímu systému. Čerstvý, čistý gel z aloe vera může skutečně podpořit optimální zdraví trávicího traktu (10). Ve studii publikované v časopise Journal of Traditional Chinese Medicine vědci dále potvrdili vlastnosti aloe vera podporující trávení (11).

Dalším skvělým využitím gelu z aloe vera je jeho použití jako přísady do zcela přírodní ústní vody. Ve studii publikované v časopise Ethiopian Journal of Health Sciences vědci zjistili, že každodenní kloktání roztoku na bázi aloe vera je mnohem bezpečnějším způsobem podpory optimálního zdraví ústní dutiny než kloktání komerční ústní vodou. Ve skutečnosti se ukázalo, že aloe vera je při čištění ústní dutiny stejně účinná jako běžné ústní vody (12, 13).

Z aloe vera můžete také vyrobit netoxický čisticí prostředek, který můžete používat v domácnosti. Jak ukázala studie publikovaná v časopise Journal of Medicine and Life, aloe vera má přirozené čisticí vlastnosti, které vám mohou pomoci udržet čisté a zdravé prostředí (14). Díky svým hydratačním vlastnostem je gel z aloe vera také skvělou přísadou do domácího dezinfekčního prostředku na ruce. Chcete-li si ho připravit, jednoduše smíchejte 2 díly alkoholu, 1 díl gelu z aloe vera a několik kapek účinného esenciálního oleje, například tea tree oleje, hřebíčkového oleje nebo eukalyptového oleje (15).

Kromě čištění rukou a domácnosti lze aloe vera použít také ke konzervaci potravin. Studie zveřejněná online na Cambridge University Press uvádí, že výtažek z aloe vera lze použít jako jedlý povlak na čerstvé produkty a prodloužit tak jejich trvanlivost. Vědci zjistili, že aloe vera bohatá na antioxidanty pomáhá udržet kvalitu čerstvých rajčat skladovaných v domácích podmínkách a dokonce pomáhá oddálit jejich znehodnocení (16).

Zdravotní přínosy aloe vera

Díky velkému množství základních živin můžete gel z organické aloe vera použít také ke zvýšení příjmu živin, když máte výživných potravin nedostatek. Mezi živiny, které můžete z aloe vera získat, patří vitaminy B9 (kyselina listová), B12 (kobalamin), C a E a minerály, jako je vápník, chrom, měď, hořčík, mangan, draslík, selen, sodík a zinek.

Výzkum také ukázal, že aloe vera obsahuje více než 20 různých aminokyselin, včetně 7 z 9 esenciálních, které lze získat pouze z potravin (17). Aloe vera navíc obsahuje velké množství zdravých tuků, jako je omega-3 mastná kyselina a-linolenová (ALA), omega-6 kyselina linolová (LA) a omega-9 kyselina olejová (OA). ALA i LA jsou rovněž považovány za esenciální živiny, protože si je tělo nedokáže samo vyrobit.

Následují úžasné zdravotní účinky, které můžete využívat, když zařadíte organickou aloe vera do svého každodenního režimu:

  • Podpora zdravé kardiovaskulární funkce - podle studie publikované v časopise JAMA vám nahrazení sacharidů ve stravě buď bílkovinami, nebo zdravými tuky, které jsou obsaženy například v aloe vera, pomůže podpořit zdravý krevní tlak, hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi, které jsou již v normě (18). ALA obsažená v aloe vera může také podpořit zdravý srdeční rytmus a srdeční sval (19).
  • Podporuje zdravou funkci imunitního systému - na rozdíl od LA a ALA může být OA produkována specializovanými buňkami v mozku, které podporují zdravé funkce mozkových buněk (20). Na druhou stranu OA, kterou získáváte z potravin, jako je gel z aloe vera, vaše tělo využívá k podpoře zdravých funkcí dalších orgánů, jako je srdce, játra a slinivka. Ve studii publikované v časopise Nutricion Hospitalaria vědci zjistili, že OA může také podporovat zdravou funkci imunitního systému (21). Podobně bylo zjištěno, že polysacharid aloe, glukomannan, podporuje zdravé imunitní reakce (22, 23).
  • Podporuje zdravou funkci trávicího traktu - Podle výzkumu obsahuje aloe vera sloučeniny s přirozenými projímavými vlastnostmi, které mohou podporovat zdravou funkci střev (24). Mezitím enzymy obsažené v aloe vera, jako je amyláza, karboxypeptidáza a lipáza, mohou podporovat zdravé trávení tím, že pomáhají štěpit sacharidy, bílkoviny a tuky z potravy.
  • Podporuje optimální zdraví ústní dutiny - Aloe vera obsahuje velké množství polyfenolů, které jsou známé svými antioxidačními vlastnostmi. Podle studií mají některé polyfenoly také přirozené čisticí vlastnosti, které vám mohou pomoci udržet optimální zdraví ústní dutiny (25). Ve studii zveřejněné v časopise Journal of Pharmacy & BioAllied Sciences vědci uvádějí, že gel z aloe vera lze používat různými způsoby na podporu zdravých zubů a dásní (26).
  • Podpora zdravé a zářivé pokožky - Kromě polyfenolů obsahuje aloe vera i další silné antioxidanty, jako jsou indoly, alkaloidy a vitaminy C a E (27). Díky své schopnosti chránit zdravé kožní buňky před škodlivými volnými radikály vám antioxidanty obsažené v organické aloe vera mohou pomoci udržet zdravou a zářivou pokožku (28).
  • Podporuje přirozený proces detoxikace organismu - Jako jeden z hlavních detoxikačních orgánů vašeho těla hraje tlusté střevo klíčovou roli při vylučování toxických prvků z vašeho systému. Organická aloe vera může tento proces významně podpořit díky množství sloučenin s projímavými účinky, které mohou pomoci vyčistit vaše tlusté střevo. (29).
  • Podporuje zdravou hladinu cukru v krvi, která je již v normě - Podle studií obsahuje aloe vera řadu sloučenin, včetně LA a antioxidačních polyfenolů, které vám mohou pomoci udržet zdravou hladinu cukru v krvi, která je již v normě (30, 31).

Jak poznat aloe vera a pěstování aloe

Jak získat gel z aloe vera

Aloe vera – zelené zlato na všechny neduhy

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           ÚNOR 2024 - 30 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. Jelinek, dr. Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 29.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1457

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2081

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

  • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
  • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života

 

 

 

Standardní verze