Cibule: Výživové údaje a účinky na zdraví

- Pixabay

Barbora Nová

Cibule obsahuje mnoho antioxidantů a sloučenin obsahujících síru, přičemž jsou spojovány se snížením rizika rakoviny, snížením hladiny cukru v krvi a zlepšením zdraví kostí.

Cibule (Allium cepa) je cibulovitá zelenina, která roste pod zemí. Je známá také jako cibule cibulová nebo cibule obecná, pěstuje se po celém světě a je blízce příbuzná pažitce, česneku, šalotce a pórku.

Cibule se běžně používá jako ochucovadlo nebo příloha, je základní potravinou v mnoha kuchyních. Může se péct, vařit, grilovat, smažit, pražit, smažit nebo jíst syrová.

Cibule se liší velikostí, tvarem a barvou, ale nejběžnějšími druhy jsou bílá, žlutá a červená. Její chuť se pohybuje od jemné a sladké po ostrou a pikantní, v závislosti na odrůdě a ročním období.

Cibuli lze konzumovat i v nezralém stavu, než cibule dosáhne plné velikosti. Pak se jí říká šalotka, jarní cibulka nebo letní cibulka.

Následuje vše, co potřebujete vědět o cibuli, včetně jejích možných zdravotních přínosů.

Výživové údaje cibule

Syrová cibule má velmi nízký obsah kalorií, na 100 gramů připadá pouze 40 kalorií.

V čerstvé hmotnosti obsahuje 89 % vody, 9 % sacharidů a 1,7 % vlákniny, s nepatrným množstvím bílkovin a tuků.

Hlavní živiny ve 100 gramech syrové cibule jsou (1):

 • Kalorie: 40
 • Voda: 89 %
 • Bílkoviny: 1,1 gramu
 • Sacharidy: 9,3 gramů
 • Cukr: 4,2 gramů
 • Vláknina: 1,7 gramu
 • Tuk: 0,1 gramu

Sacharidy

Sacharidy tvoří přibližně 9-10 % syrové i vařené cibule., přičemž se skládají s převážně z jednoduchých cukrů, jako je glukóza, fruktóza a sacharóza.

Porce o hmotnosti 100 gramů obsahuje 9,3 gramu sacharidů a 1,7 gramu vlákniny, takže celkový obsah stravitelných sacharidů je 7,6 gramu.

Vláknina

Cibule je slušným zdrojem vlákniny, která tvoří 0,9-2,6 % čerstvé hmotnosti v závislosti na druhu cibule.

Je velmi bohatá na zdravou rozpustnou vlákninu zvanou fruktany. Ve skutečnosti patří cibule mezi hlavní zdroje fruktanů ve stravě (2, 3).

Fruktany je tzv. prebiotická vláknina, která vyživuje prospěšné bakterie ve střevech.

To vede k tvorbě mastných kyselin s krátkým řetězcem (SCFA), jako je butyrát, který může zlepšit zdraví tlustého střeva, snížit zánět a snížit riziko rakoviny tlustého střeva (4, 5, 6).

Fruktany jsou však považovány za FODMAP, které mohou u citlivých jedinců, například u osob se syndromem dráždivého tračníku (IBS), vyvolávat nepříjemné zažívací příznaky (7, 8, 9).

Shrnutí:

 • Cibule se skládá převážně z vody, sacharidů a vlákniny. Její hlavní vláknina fruktany mohou vyživovat přátelské bakterie ve střevech, i když u některých lidí mohou způsobovat zažívací potíže.

Vitamíny a minerály

Cibule obsahuje slušné množství několika vitaminů a minerálů, mj:

 • Vitamín C. Tento antioxidant je potřebný pro funkci imunitního systému a pro udržení pokožky a vlasů (10, 11, 12).
 • Folát (vit.B9). Ve vodě rozpustný vitamin skupiny B, folát je nezbytný pro růst a metabolismus buněk a je důležitý zejména pro těhotné ženy (13).
 • Vitamín B6. Tento vitamin se nachází ve většině potravin a podílí se na tvorbě červených krvinek.
 • Draslík. Tento základní minerál může mít účinky na snižování krevního tlaku a je důležitý pro zdraví srdce (14, 15).

Shrnutí:

 • Cibule obsahuje slušné množství vitaminu C, kyseliny listové, vitaminu B6 a draslíku, které poskytují řadu výhod.

Další rostlinné sloučeniny v cibuli

Zdravotní účinky cibule se připisují jejím antioxidantům a sloučeninám obsahujícím síru (3).

V mnoha zemích patří cibule také k hlavním potravinovým zdrojům flavonoidů, konkrétně sloučeniny zvané quercetin (16, 17, 18).

Nejhojněji zastoupenými rostlinnými sloučeninami v cibuli jsou:

 • Antokyany. Antokyany se vyskytují pouze v červené nebo fialové cibuli a jsou silnými antioxidanty a pigmenty, které dávají této cibuli načervenalou barvu.
 • Quercetin. Quercetin, antioxidační flavonoid, může snižovat krevní tlak a zlepšovat zdraví srdce (19, 20).
 • Sloučeniny síry. Jedná se především o sulfidy a polysulfidy, které mohou chránit před rakovinou (21, 22, 23).
 • Thiosulfináty. Tyto sloučeniny obsahující síru mohou inhibovat růst škodlivých mikroorganismů a zabraňovat tvorbě krevních sraženin (24).

Červená a žlutá cibule jsou bohatší na antioxidanty než ostatní druhy. Žlutá cibule může ve skutečnosti obsahovat téměř 11krát více antioxidantů než cibule bílá (25).

Tepelnou úpravou se může hladina některých antioxidantů výrazně snížit (26).

Shrnutí:

 • Cibule je bohatá na rostlinné sloučeniny a antioxidanty, zejména quercetin a sloučeniny obsahující síru. Barevné odrůdy, například žluté nebo červené, obsahují více antioxidantů než bílé.

Zdravotní přínosy cibule

Bylo prokázáno, že cibule má silné antioxidační a protizánětlivé vlastnosti (3, 27, 28, 29).

Regulace hladiny cukru v krvi

Cukrovka 2. typu je časté onemocnění, které se vyznačuje především vysokou hladinou cukru v krvi.

Studie na zvířatech potvrzují, že cibule může hladinu cukru v krvi snižovat (30, 31, 32).

Stejné výsledky byly prokázány i u lidí. Jedna studie u lidí s cukrovkou 2. typu zjistila, že konzumace 100 gramů syrové cibule denně vedla k významnému snížení hladiny cukru v krvi (33).

Syrová cibule může pomáhat kontrolovat diabetes 1. i 2. typu, ale je zapotřebí dalšího výzkumu (34, 35).

Zdraví kostí

Osteoporóza je častým zdravotním problémem, zejména u žen po menopauze. Zdravá strava je jedním z hlavních preventivních opatření (36, 37).

Studie na zvířatech ukazují, že cibule chrání před zhoršováním stavu kostí a může dokonce zvyšovat kostní hmotu (38, 39, 40).

Rozsáhlá observační studie u žen starších 50 let zjistila, že pravidelná konzumace cibule je spojena se zvýšením hustoty kostní hmoty (41).

Další výzkum potvrzuje, že konzumace vybraných druhů ovoce, bylin a zeleniny, včetně cibule, může snižovat úbytek kostní hmoty u žen po menopauze (42).

Snížení rizika rakoviny

Rakovina je časté onemocnění, které se vyznačuje nekontrolovaným růstem buněk. Je jednou z nejčastějších příčin úmrtí na světě.

Pozorovací studie spojují zvýšenou konzumaci cibule se snížením rizika několika typů rakoviny, např. žaludku, prsu, tlustého střeva a prostaty (43, 44, 45, 46, 47, 48).

Shrnutí:

 • Cibule má antioxidační a protizánětlivé účinky. Může snižovat hladinu cukru v krvi, zlepšovat zdraví kostí a snižovat riziko vzniku několika druhů rakoviny.

Potenciální nevýhody cibule

Konzumace cibule může vést ke špatnému dechu a nepříjemnému tělesnému zápachu.

Kvůli několika dalším nevýhodám může být tato zelenina pro některé lidi nevhodná.

Nesnášenlivost a alergie na cibuli

Alergie na cibuli je poměrně vzácná, ale nesnášenlivost na syrové odrůdy je poměrně častá.

Mezi příznaky nesnášenlivosti cibule patří zažívací potíže, jako je žaludeční nevolnost, pálení žáhy a plynatost (49).

U některých lidí se mohou objevit alergické reakce z doteku cibule, ať už jsou alergičtí na její konzumaci, nebo ne (50).

FODMAPs

Cibule obsahuje FODMAPs, což je kategorie sacharidů a vlákniny, kterou mnoho lidí nesnáší (9, 51, 52).

Mohou způsobovat nepříjemné zažívací příznaky, jako je nadýmání, plynatost, křeče a průjem (7, 8).

Jedinci s IBS často nesnášejí FODMAP a mohou se cibuli vyhýbat.

Podráždění očí a úst

Nejčastějším problémem při přípravě a krájení cibule je podráždění očí a tvorba slz. Při krájení se z buněk cibule uvolňuje plyn zvaný lachrymatorní faktor (LF) (53).

Tento plyn aktivuje neurony v očích, které způsobují pocit pálení, po němž následuje produkce slz, které odplavují dráždivou látku.

Ponechání neporušeného konce kořene při krájení může snížit podráždění, protože konec cibule má vyšší koncentraci těchto látek než tělo cibule.

Krájení cibule pod tekoucí vodou může také zabránit vypuštění těchto plynů do vzduchu.

LF je také zodpovědný za pocit pálení v ústech při konzumaci syrové cibule. Tento pocit pálení se snižuje nebo odstraňuje tepelnou úpravou (54).

Nebezpečná cibule pro domácí zvířata

Zatímco cibule je zdravou součástí lidské stravy, pro některá zvířata, včetně psů, koček, koní a opic, může být smrtelně nebezpečná (55).

Hlavními viníky jsou sulfoxidy a sulfidy, které mohou poškodit červené krvinky a způsobit hemolytickou anémii doprovázenou tvorbou Heinzových tělísek v erytrocytech zvířat  (56).

Dbejte na to, abyste svému zvířeti nedávali cibuli, a pokud máte doma zvíře, uchovávejte vše s příchutí cibule mimo jeho dosah.

Shrnutí:

 • Cibule může u některých lidí vyvolat nežádoucí účinky na zažívání a syrová cibule může způsobit podráždění očí a úst. Pro některá zvířata může být cibule toxická.

Závěr

Cibule je kořenová zelenina s řadou výhod.

Má vysoký obsah antioxidantů a sloučenin obsahujících síru, z nichž některé mohou mít řadu příznivých účinků, přičemž je cibule je spojována se zlepšením zdraví kostí, snížením hladiny cukru v krvi a snížením rizika rakoviny.

Na druhou stranu může u některých lidí způsobovat zažívací potíže.

Pokud si na ní pochutnáváte, může být cibule cennou součástí zdravého jídelníčku.

Extrakt z cibule zpomaluje rakovinu tlustého střeva stejně účinně jako chemoterapie

Ethan Evers

Vědci zjistili, že flavonoidy extrahované z běžné cibule zpomalují šíření rakoviny tlustého střeva u myší stejně účinně jako chemoterapie, ale bez vedlejších účinků. A zatímco při chemoterapii dochází současně ke zvyšování hladiny LDL cholesterolu (což je popisovaný vedlejší účinek této léčby), u myší léčených extraktem z cibule dochází naopak ke snižování tohoto ukazatele.

Flavonoidy z cibule zpomalují v laboratoři růst rakoviny tlustého střeva o 67%

V rámci nové studie vědci podávali myším tři různé dávky flavonoidů, chemoterapický lék a solný roztok (v kontrolní skupině) a současně je krmili stravou bohatou na tuky. Tuky ve stravě měly zvyšovat hladinu tuků a cholesterolu v krvi, jež patří mezi hlavní rizikové faktory rakoviny tlustého střeva - mnoho pacientů s touto chorobou totiž vykazuje tento stav. U myší s nejvyššími dávkami flavonoidů docházelo k 67% snížení růstu nádorů ve srovnání s kontrolní skupinou - vyhodnoceno po 3 týdnech podávání. V případě myší s chemoterapií docházelo sice ještě k vyššímu zpomalení, ale tento rozdíl nebyl statisticky významný. Velmi významné rozdíly zato nastávaly u vedlejších účinků léčby.

Flavonoidy z cibule: velké přínosy bez vedlejších účinků

Léky pro chemoterapii jsou známy svými závažnými vedlejšími účinky a také u této studie nedošlo k výjimkám: popsáno je více než 100 škodlivých účinků, z nichž nejvýraznější bývají koma, přechodná slepota, ztráta řeči, křeče, paralýza nebo kolapsy. Tyto léky také u lidí vyvolávají zvyšování cholesterolu a triglyceridů a přesně totéž se stávalo u pokusných myší - jejich hladiny LDL výrazně stouply. Extrakt z cibule měl přesně opačné účinky - docházelo k výraznému snižování hladin LDL.

Velmi pozoruhodná je skutečnost, že myši s extraktem z cibule vykazovaly proti kontrolní skupině výrazně nižší hladiny cholesterolu a apolipoproteinu B (snížení až o 60%). Tyto výsledky ale nejsou velkým překvapením. O cibuli je už dlouho známo, že má schopnost snižovat hladinu krevního tuku a v nedávné podobné studii bylo prokázáno, že extrakt z cibule významně snižuje i celkovou hladinu cholesterolu, LDL a altherogenický index. (Sledovány byly mladé zdravé ženy po dobu 2 týdnů). Jak velké dávky extraktu jsou potřebné pro vyvolání léčebných účinků proti rakovině? To bohužel nebyli vědci z pokusů na myších určit. První informace o dávkování ale může přinést další nová studie, prováděná nyní v Evropě.

Cibule účinkuje proti více druhům rakoviny - jen je potřeba optimální dávkování

Česnek, pórek, pažitka, cibule nebo jarní cibulka (nebo také zelená cibule) patří všechny do jedné rodiny čeledi liliovitých. Už dřívější studie prokázaly, že tyto druhy zeleniny nás mohou chránit proti rakovině. Mezi nimi ale nejvíce vyniká cibule, protože se jí spotřebovává největší množství. Nová studie ze Švýcarska a Itálie definuje optimální léčebné množství: k minimálním účinkům je potřeba jíst cibuli každý den. Při spotřebě častější než 7x za týden (jedna dávka odpovídající 80 gramům cibule) bylo zjištěno významné snížení růstu nádorů u těchto druhů rakovin:

 • Jazyk a hltan - 84%
 • Hrtan - 83%
 • Vaječníky - 73%
 • Prostata - 71%
 • Trávicí ústrojí - 56%
 • Ledviny - 38%
 • Prsa - 25%

Všechny tyto výsledky mají statistickou významnost kromě rakoviny prsu, která je na hranici. A tak se opět můžeme přesvědčit, že zdravá přírodní strava může mít významný vliv na naše zdraví a riziko rakoviny. Stačí ji pouze jíst v dostatečném množství.

Možná by léčebná strava mohla být opravdu tou nejlepší medicínou...

Originál: https://www.naturalnews.com/044318_onion_extract_colon_cancer_chemotherapy_drug.html

Léčivý megahit: Přiložte si plátky cibule na chodidla a vylečte mnohé nemoci za jednu noc

Možná se vám to zdá divné, že přikládání plátků cibule na chodidla dokáže vyléčit mnoho onemocnění, ale jedná se o velmi oblíbený přírodní lék již od 16. století.

A navíc, velmi dobře funguje!

Co dokáží vyléčit cibulové obklady na chodidlech

Z toho množství onemocnění, na které zabírá tento recept, zmiňme alespoň pár těch nejdůležitějších:

 • snižování horečky
 • potlačování rýmy a nachlazení
 • detoxikace těla od toxinů
 • ničení bakterií a virů

Za své účinky vděčí cibule několika význačným složkám, které se v ní nacházejí. Cibule je například bohatá na sirnaté sloučeniny, které mají silné protizánětlivé účinky.

Na jakém principu funguje tento recept

Jde o to, že v chodidlech se nachází přes 7000 nervových zakončení. Jsou to specifické body, které jsou spojeny s ostatními tělesnými orgány a tělesnými partiemi jako například mozek, játra či srdce. Proto ihned, jakmile se cibule dostane do kontaktu s pokožkou na chodidle, stimulují její složky uvedená nervová zakončení a tím přímo ovlivňují orgány, které k nim přísluší.

Jak aplikovat cibuli na chodidla

Jednou z možnosti, jak si přikládat cibuli na chodidla, je použití ponožek. Jednoduše vložte cibuli do ponožek, navlékněte si je na nohy. Ponožky pak přes noc přidrží cibuli, aby se z nohy nesklouzla.

Druhou z možností je cibuli připevnit kuchyňskou potravinářskou fólií. Přiložte si cibuli k chodidlům a ty pak omotejte fólií omotejte.

Obě metody mají stejné účinky: Do rána cibule zničí v těle bakterie, viry a jiné patogeny. Navíc podpoří detoxikaci těla od toxinů a zmírní příznaky chřipky nebo nachlazení.

Jednou z častých komplikací bývají oteklé uzliny. Ty jsou příznakem toho, že se v těle nachází infekce.

Podle doktorky Lauren Federové, autorky publikace Přírodní péče o dítě, jsou cibulové zábaly výborným pomocníkem při mnoha zdravotních potížích, včetně oteklých uzlin.

Jak uvádí:

  „Kromě léčby nachlazení, mohou být cibulové zábaly použity i při oteklých lymfatických uzlinách, bolestech uší, růstu zoubků u dětí či na záněty močových cest.“

Závěr

Mnozí lidé, kteří cibulové zábaly vyzkoušeli, potvrzují, že jsou velmi efektivní.

Mohou se používat i u menších dětí. V tomto případě však zábaly nedělejte na celou noc, ale jen na kratší chvíli, protože cibule může v některých případech podráždit jemnou dětskou pokožku.

Proto, pokud se vy nebo vaše dítě cítíte nemocně nebo na vás leze chřipka či nachlazení, neváhejte využít tento staletími ověřený přírodní recept.

Cibule a pohanka ochrání před infarktem, mrtvicí a krevními sraženinami

Když se vytvoří krevní sraženina v cévách mozku, dochází k ucpání a mrtvici v postižené části. Když se vytvoří v tepnách srdce, ucpání vede k infarktu. Prevencí těchto sraženin a cévních ucpávek podle vědců z Bostonu může být obyčejná cibule. Je totiž bohatá na RUTIN, který zpevňuje a posiluje stěny cév a brání vzniku sraženin.

Cibule dokáže také rozpouštět drobné sraženiny, které už vznikly. „Rutin byl prokázán jako nejúčinnější protisrážlivá látka, kterou jsme kdy testovali v tomto modelu. Sraženiny se vyskytují v tepnách i žílách. Sraženiny v tepnách jsou bohaté na krevní destičky, zatímco v žílách na vláknitý fibrin. A jednoduchá látka přitom může léčit oba typy sraženin,“ tvrdí doktor Robert Flaumenhaft z Bostonu.

Rutin je velmi bezpečný, neboť se u něj nevyskytují žádné vážné vedlejší účinky. Pokud je přijímán se stravou, o to lépe. Rutin (nazýván také vitaminem P) se vyskytuje například v cibuli, citrónech, citrusech, švestkách, višních, třešních, jablcích a pohance. Zvláště osoby ohrožené infarktem a mrtvicí by měly konzumovat těchto druhů ovoce a zeleniny co nejvíce každý den. Rutin je přirozený glykosid ze skupiny flavonoidů, který podporuje činnost krevních cest (artérie, žíly a vlásečnice), normalizuje propustnost a elasticitu stěn krevních cest. Rutin je silný antioxidant, který chrání tělo před účinky volných radikálů.

Rutin pro zdravé žíly a cévy:

 • příznivě ovlivňuje propustnost stěn kapilár a tím zmenšuje možnost tvorby otoků
 • má antioxidační vlastnosti (chrání vitamin C před oxidací a zvyšuje jeho efektivitu)
 • je vhodný při častém krvácení z dásní a nosu

Rutin je chemická sloučenina patřící mezi bioflavonoidní glykosidy. Je to látka světle žluté barvy, částečně rozpustná ve vodě. Molární hmotnost rutinu je 610,52 g/mol. Jeho aglykon se nazývá quercetin a cukernatá část rutinosa (β-L-rhamnosyl-(1→6)-β-D-glukosa).

Zdravotní účinky

Má řadu pozitivních zdravotních účinků, mezi jeho největší přínosy patří především schopnost léčit křehkost krevních kapilár a zvyšovat pružnost cév. Snižuje LDL cholesterol. Také je významná jeho antioxidační aktivita a s tím související antikarcinogenní účinky a schopnost zhášet volné radikály. Zesiluje účinek vitaminu C.

Výskyt

Rutin byl objeven v roce 1842 v listech routy vonné. Je velmi rozšířený v rostlinné říši. Mezi nejvýznamnější zdroje rutinu patří pohanka obecná, routa vonná a jerlín japonský. Dále se rutin vyskytuje v chřestu, ve slupkách rajčat, v kůře citrusových plodů, v jablečné slupce, v broskvích, nektarinkách, lesních plodech, kiwi, banánech, a také ve výluhu zeleného a černého čaje.

Obsah rutinu v pohance

Na našem území je pohanka nejvýznamnějším zdrojem rutinu. Jeho množství závisí na odrůdě pohanky a také na množství přijatého slunečního záření. Obsah rutinu v pohance se v různých částech rostliny liší. Nejvíce rutinu se nachází v květech (až 400 mg/100 g sušiny), následují listy, semena, stonek, nejméně rutinu je v kořenu. V loupaných semenech (tzv. kroupy) se nachází okolo 20 mg rutinu ve 100 g sušiny. Tepelným zpracováním pohanky však obsah rutinu klesá.

Léčivý kaštan

Asi nejvíce účinných látek používaných k léčbě žil obsahuje jírovec maďal. Jde zejména o bioflavonoidy jako rutin nebo aescin. Tyto látky snižují lámavost kapilár a stahují žíly. Navíc zlepšují tok krve a snižují riziko trombózy. Extrakty z jírovce se nejčastěji přidávají do mastí a gelů.

Bioflavonidy najdeme také v paprikách, černém rybízu, borůvkách, pohance, červeném víně, zeleném čaji i kakaovém prášku. Rozhodně stojí za to si těmito potravinami zpestřit jídelníček. Významně pomáhají i proti kornatění tepen.

Jinan dvoulaločný neboli Ginkgo bilobu asi netřeba představovat. I ten má na potíže s žilami dobrý vliv. Zlepšuje průtok krve cévami a je účinnou prevencí vzniku bércových vředů.

Koenzym Q10 je přírodní látka důležitá pro pravidelnou činnost srdečního svalu. Zlepšuje fyzickou a psychickou kondici, je nezbytná pro udržení zdravých dásní a zubů. Koenzym Q10 má blahodárný vliv na vitalitu. Rutin patří mezi antioxidanty a působí především na cévní stěnu. Antioxidanty brání před následky znečištěného životního prostředí, nevhodné životosprávy, nebo stresu.

Kdy Koenzym Q10 + Rutin pomáhá:

 • podporuje funkci imunitního systému
 • potlačuje projevy alergických reakcí
 • urychluje rekonvalescenci po operacích a hojení ran
 • zajišťuje celkovou regeneraci tělesných tkání
 • příznivě působí na činnost srdce a při srdečních arytmiích
 • snižuje vysoký krevní tlak a hladinu cholesterolu v krvi,
 • paradentóze
 • příznivě působí při roztroušené skleróze
 • posiluje kapiláry
 • má protizánětlivé účinky
 • pozitivně působí při žilních otocích a při hemoroidech

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus (Outkovka pestrá)

Coriolus (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

Základem zdraví je prevence -  PROTOKOL pro prevenci

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 UNIKÁTNÍ, BEZKONKURENČNÍ EXTRAKTY

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. Jelinek, dr. Wahls

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Nejúčinnější kloubní výživa, MUDr. Ladislav Šafránek

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

Porovnání AMERICKÉ a RUSKÉ vakcíny na Covid -19, mechanismy účinků všech i připravovaných vakcín

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

 

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

 

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

ZDE

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

JAREK NOHAVICA

ZADEK JAK ŽOK

A přece nakonec - ÚSPĚŠNÁ LÉČBA

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 29.4.2023 v souvislosti s "vakcinací"

Ú MRTÍ - 1291

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 1863

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

Stav k 23.11.2022

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

 

 

Standardní verze