10 projevů chybějícího jódu v organismu a jeho zdroje

 

 

 

 

 

 

 

- Pixabay

Barbora Nová

Jód je základní minerál, který se běžně vyskytuje v mořských plodech, přičemž ho štítná žláza využívá k tvorbě hormonů, které pomáhají řídit růst, opravovat poškozené buňky a podporovat zdravý metabolismus. Varující je, že až třetině lidí na světě hrozí nedostatek jódu (1, 2).

Mezi ty nejvíce ohrožené patří (3, 4, 5):

 • těhotné ženy
 • lidé, kteří žijí v zemích, kde je v půdě velmi málo jódu. Patří sem Evropa, jižní Asie, jihovýchodní Asie, Nový Zéland
 • lidé, kteří nepoužívají jodizovanou sůl
 • lidé, kteří dodržují vegetariánskou nebo veganskou stravu

Nedostatek jódu může způsobit nepříjemné a dokonce i závažné příznaky. Patří mezi ně otoky v oblasti krku, problémy související s těhotenstvím, přibývání na váze a potíže s učením.

Jeho příznaky jsou velmi podobné příznakům hypotyreózy neboli nízké hladiny hormonů štítné žlázy. Protože se jód používá k tvorbě hormonů štítné žlázy, znamená nedostatek jódu, že je vaše tělo nedokáže vytvářet v dostatečném množství, což vede k hypotyreóze.

Následuje 10 příznaků chybějícího jódu v organismu.

1. Otok v oblasti krku

Otok v přední části krku je nejčastějším příznakem nedostatku jódu. Nazývá se struma a vzniká, když se štítná žláza příliš zvětší.

Štítná žláza je malá žláza ve tvaru motýla v přední části krku. Vytváří hormony štítné žlázy po obdržení signálu od hormonu stimulujícího štítnou žlázu (TSH) (6).

Když se hladina TSH v krvi zvýší, štítná žláza využívá jód k tvorbě hormonů štítné žlázy. Když má však tělo málo jódu, nedokáže jich vytvořit dostatek (6).

Aby to kompenzovala, pracuje štítná žláza intenzivněji a snaží se jich vytvořit více. To způsobuje růst a množení buněk, což nakonec vede ke vzniku strumy.

Většinu případů lze naštěstí léčit zvýšením příjmu jódu. Pokud se však struma po mnoho let neléčí, může způsobit trvalé poškození štítné žlázy.

Shrnutí:

 • Zduření v přední části krku neboli struma je častým příznakem nedostatku jódu. Vzniká, když je štítná žláza nucena vytvářet hormony štítné žlázy při nízkém přísunu jódu v těle.

2. Neočekávaný přírůstek hmotnosti

Dalším příznakem nedostatku jódu je neočekávané zvýšení hmotnosti. Může k němu dojít, pokud tělo nemá dostatek jódu k tvorbě hormonů štítné žlázy. Hormony štítné žlázy totiž pomáhají řídit rychlost metabolismu, což je proces, při kterém tělo přeměňuje potravu na energii a teplo (7, 8).

Když je hladina hormonů štítné žlázy nízká, vaše tělo spaluje v klidu méně kalorií. To bohužel znamená, že se více kalorií z jídla, které sníte, ukládá jako tuk (7, 8).

Proto přidání většího množství jódu do stravy může pomoci zvrátit účinky pomalého metabolismu, protože může pomoci tělu vytvářet více hormonů štítné žlázy.

Shrnutí:

 • Nízká hladina jódu může zpomalit váš metabolismus a podpořit ukládání potravy ve formě tuku, místo aby byla spálena jako energie. To může vést k přibývání na váze.

3. Únava a slabost

Únava a slabost jsou také častými příznaky nedostatku jódu. Některé studie totiž zjistily, že téměř 80% lidí s nízkou hladinou hormonů štítné žlázy, která se vyskytuje při nedostatku jódu, se cítí unavení, pomalí a slabí (9).

Tyto příznaky se objevují proto, že hormony štítné žlázy pomáhají tělu vytvářet energii.

Když je hladina hormonů štítné žlázy nízká, tělo nemůže vytvářet tolik energie jako obvykle. To může způsobit, že hladina energie klesne a vy se budete cítit slabí.

Studie provedená na 2 456 lidech ve skutečnosti zjistila, že únava a slabost byly nejčastějšími příznaky u osob s nízkou nebo mírně nízkou hladinou hormonů štítné žlázy (10).

Shrnutí:

 • Nízká hladina jódu může způsobit, že se budete cítit unavení, pomalí a slabí. Je to proto, že vaše tělo potřebuje tento minerál k tvorbě energie.

4. Vypadávání vlasů

Hormony štítné žlázy pomáhají řídit růst vlasových folikulů. Proto když je hladina hormonů štítné žlázy nízká, vlasové folikuly se mohou přestat obnovovat. To může časem vést k vypadávání vlasů (11).

Z tohoto důvodu mohou lidé s nedostatkem jódu také trpět vypadáváním vlasů (12).

Jedna studie na 700 lidech zjistila, že u 30% osob s nízkou hladinou hormonů štítné žlázy došlo k vypadávání vlasů (13).

Jiné studie však zjistily, že nízká hladina hormonů štítné žlázy zřejmě způsobuje vypadávání vlasů pouze u osob, které mají vypadávání vlasů v rodinné anamnéze (11).

Shrnutí:

 • Nedostatek jódu může bránit regeneraci vlasových folikulů. Příjem dostatečného množství jódu může naštěstí pomoci napravit vypadávání vlasů, ke kterému dochází v důsledku jeho nedostatku.

5. Suchá, šupinatá kůže

Suchá, šupinatá kůže může postihnout mnoho lidí s nedostatkem jódu. Některé studie totiž zjistily, že až 77% lidí s nízkou hladinou hormonů štítné žlázy může mít suchou, šupinatou pokožku (9).

Hormony štítné žlázy, které obsahují jód, pomáhají regenerovat kožní buňky. Při nízké hladině hormonů štítné žlázy k této regeneraci nedochází tak často, což může vést k suché a šupinaté pokožce (14).

Hormony štítné žlázy navíc pomáhají tělu regulovat pocení. Lidé s nižší hladinou hormonů štítné žlázy, například s nedostatkem jódu, mají tendenci potit se méně než lidé s normální hladinou hormonů štítné žlázy (15, 16).

Vzhledem k tomu, že pot pomáhá udržovat pokožku vlhkou a hydratovanou, může být nedostatek potu dalším důvodem, proč je suchá, šupinatá pokožka častým příznakem nedostatku jódu.

Shrnutí:

 • Suchá, šupinatá pokožka se může objevit při nedostatku jódu, protože tento minerál pomáhá regenerovat kožní buňky. Pomáhá také tělu potit se a hydratuje kožní buňky, takže nedostatek jódu může způsobit, že se budete méně potit.

6. Máte zvýšený pocit chladu, zpomalení metabolismu

Pocit chladu je častým příznakem nedostatku jódu, přičemž některé studie dokonce zjistily, že více než 80% lidí s nízkou hladinou hormonů štítné žlázy se může cítit citlivěji na nízké teploty než obvykle (9).

Protože se jód používá k tvorbě hormonů štítné žlázy, může nedostatek jódu způsobit, že hladina hormonů štítné žlázy prudce klesne.

Vzhledem k tomu, že hormony štítné žlázy pomáhají řídit rychlost metabolismu, může nízká hladina hormonů štítné žlázy způsobit jeho zpomalení. Zpomalený metabolismus vytváří méně tepla, což může způsobit, že se budete cítit chladnější než obvykle (17, 18).

Hormony štítné žlázy také pomáhají zvyšovat aktivitu hnědého tuku, což je typ tuku, který se specializuje na tvorbu tepla. To znamená, že nízká hladina hormonů štítné žlázy, která může být způsobena nedostatkem jódu, by mohla bránit hnědému tuku v jeho práci (19, 20).

Shrnutí:

 • Jód pomáhá vytvářet tělesné teplo, takže jeho nízká hladina může způsobit, že se budete cítit chladnější než obvykle.

7. Změny srdeční frekvence

Tepová frekvence je měřítkem toho, kolikrát za minutu udeří vaše srdce, přičemž může být ovlivněna hladinou jódu ve vašem těle. Příliš málo tohoto minerálu může způsobit, že vaše srdce bude bít pomaleji než obvykle, zatímco jeho příliš mnoho může způsobit, že vaše srdce bude bít rychleji než obvykle (21, 22).

Závažný nedostatek jódu může způsobit abnormálně pomalý srdeční tep. To by mohlo způsobit, že se budete cítit slabí, unavení, budete mít závratě a můžete i omdlít (23).

Shrnutí:

 • Nedostatek jódu může zpomalit srdeční tep, což může způsobit, že se budete cítit slabí, unavení, budete mít závratě a hrozí vám omdlení.

8. Potíže s učením a zapamatováním

Nedostatek jódu může ovlivnit vaši schopnost učit se a pamatovat si (24, 25, 26).

Studie zahrnující více než 1 000 dospělých osob zjistila, že osoby s vyšší hladinou hormonů štítné žlázy dosahovaly lepších výsledků v testech učení a paměti ve srovnání s osobami s nižší hladinou hormonů štítné žlázy (27).

Hormony štítné žlázy pomáhají mozku růst a vyvíjet se. Proto může nedostatek jódu, který je nutný k tvorbě hormonů štítné žlázy, snížit vývoj mozku (28).

Studie totiž zjistily, že hipokampus, část mozku, která řídí dlouhodobou paměť, se u lidí s nízkou hladinou hormonů štítné žlázy zdá být menší (29).

Shrnutí:

 • Nedostatek jódu v jakémkoli věku může způsobit, že se budete obtížně učit a pamatovat si věci. Jedním z možných důvodů může být nedostatečně vyvinutý mozek.

9. Problémy během těhotenství

Těhotné ženy jsou vystaveny vysokému riziku nedostatku jódu. Je to proto, že potřebují přijímat dostatečné množství jodu, aby uspokojily své denní potřeby i potřeby svého rostoucího dítěte. Zvýšená potřeba jódu pokračuje i během kojení, protože děti přijímají jód prostřednictvím mateřského mléka (30).

Nedostatečná konzumace jódu během těhotenství a kojení může mít vedlejší účinky na matku i dítě, přičemž matky mohou pociťovat příznaky nedostatečné činnosti štítné žlázy, jako je struma, slabost, únava a pocit chladu. Nedostatek jódu u kojenců zase může zpomalit fyzický růst a vývoj mozku (3).

Závažný nedostatek jódu může navíc zvýšit riziko narození mrtvého dítěte (31).

Shrnutí:

 • Dostatek jódu je důležitý zejména pro těhotné a kojící ženy, protože mají vyšší potřebu. Nedostatek jódu může mít závažné vedlejší účinky, zejména pro dítě, jako je zpomalení růstu a vývoje mozku.

10. Silná nebo nepravidelná menstruace

Silné a nepravidelné menstruační krvácení se může objevit v důsledku nedostatku jódu (32).

Stejně jako většina příznaků nedostatku jódu souvisí i tento s nízkou hladinou hormonů štítné žlázy, vzhledem k tomu, že jód je potřebný k tvorbě hormonů štítné žlázy.

V jedné studii se u 68% žen s nízkou hladinou hormonů štítné žlázy vyskytly nepravidelné menstruační cykly, zatímco u zdravých žen to bylo pouze 12% (33).

Výzkum také ukazuje, že ženy s nízkou hladinou hormonů štítné žlázy mají častější menstruační cykly se silným krvácením. Je to proto, že nízká hladina hormonů štítné žlázy narušuje signály hormonů, které se podílejí na menstruačním cyklu (34, 35).

Shrnutí:

 • Některé ženy s nedostatkem jódu mohou mít silnou nebo nepravidelnou menstruaci. Je to proto, že nízká hladina hormonů štítné žlázy může narušovat hormony, které se podílejí na regulaci menstruačního cyklu.

Zdroje jódu

Vhodných zdrojů jódu ve stravě je velmi málo. To je jeden z důvodů, proč je nedostatek jódu běžný po celém světě.

Referenční hodnota příjmu (RHP) je 150 mcg denně. Toto množství by mělo pokrýt potřebu 97-98 % všech zdravých dospělých osob.

Těhotné nebo kojící ženy však potřebují více. Těhotné ženy potřebují 220 mcg denně, zatímco kojící ženy potřebují 290 mcg denně (36).

Následují potraviny jsou vynikajícími zdroji jódu (36):

 • Mořské řasy, jeden celý sušený list: 11-1989% RHP
 • Treska, 85 gramů: 66% RHP
 • Jogurt, obyčejný, 1 kelímek: 50% RHP
 • Jodidovaná sůl, 1/4 čajové lžičky (1,5 gramu): 47% RHP
 • Krevety, 85 gramů: 23% RHP
 • Vejce, 1 velké: 16% denní dávky RHP
 • Tuňák, konzervovaný, 85 gramů: 11% RHP
 • Sušené švestky, 5 kusů: 9% RHP

Mořské řasy jsou obvykle skvělým zdrojem jódu, ale záleží na tom, odkud pocházejí. Mořské řasy z některých zemí, například z Japonska, jsou velice bohaté na jód (37).

Menší množství tohoto minerálu se nachází také v řadě potravin, jako jsou ryby, měkkýši, hovězí a kuřecí maso, fazole lima a pinto, mléko a další mléčné výrobky.

Nejlepším způsobem, jak získat dostatek jódu, je přidávat do jídla jodizovanou sůl. Stačí půl čajové lžičky (3 gramy) během dne, abyste se vyhnuli nedostatku.

Pokud se domníváte, že máte nedostatek jódu, je nejlepší poradit se s lékařem. Ten zkontroluje, zda se u vás neprojevují známky otoku (struma), nebo vám odebere vzorek moči a zkontroluje hladinu jódu (38).

Shrnutí:

 • Jód se nachází ve velmi málo potravinách, což je jeden z důvodů, proč je jeho nedostatek častý. Většina zdravých dospělých potřebuje 150 mcg denně, ale těhotné a kojící ženy potřebují více, aby uspokojily potřeby svých rostoucích dětí.

Závěr

Nedostatek jódu je velmi častý, zejména v Evropě a v zemích třetího světa, kde je v půdě a potravinách jeho nízký obsah.

Vaše tělo využívá jód k tvorbě hormonů štítné žlázy. Proto může nedostatek jódu způsobit hypotyreózu, stav, kdy tělo nedokáže vytvářet dostatek hormonů štítné žlázy.

Naštěstí lze nedostatku snadno předcházet. Přidání špetky jodidované soli do hlavních jídel by vám mělo pomoci splnit vaše požadavky.

Pokud se domníváte, že máte nedostatek jódu, je nejlepší poradit se s lékařem. Ten zkontroluje, zda nejsou viditelné známky nedostatku jódu, jako je například struma, nebo odebere vzorek moči.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

         ČERVENEC 2024 - 22 článků

 

Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života