Zinek: to základní, co o něm potřebujete vědět

- Pixabay

Barbora Nová

Zinek je základní živina, která se nachází v různých rostlinných a živočišných potravinách a v doplňcích stravy. Hraje klíčovou roli ve zdraví kůže, funkci imunitního systému a růstu buněk a může chránit před akné, záněty a dalšími stavy.

Zinek je živina, která hraje v těle mnoho důležitých rolí.

Protože vaše tělo zinek přirozeně nevytváří, musíte ho získávat prostřednictvím potravin nebo doplňků stravy.

Následuje vše, co potřebujete vědět o zinku, včetně jeho funkcí, zdravotních přínosů, doporučení pro dávkování a možných vedlejších účinků.

Co je zinek?

Zinek je považován za esenciální živinu, což znamená, že si ho vaše tělo nedokáže vyrobit ani uložit.

Z tohoto důvodu musíte mít jeho stálý přísun prostřednictvím stravy.

Zinek je potřebný pro řadu procesů ve vašem těle, včetně (1):

 • exprese genů
 • enzymatické reakce
 • imunitní funkce
 • syntéza bílkovin
 • syntéza DNA
 • hojení ran
 • růst a vývoj

Zinek se přirozeně vyskytuje v celé řadě rostlinných i živočišných potravin.

Potraviny, které tento minerál přirozeně neobsahují, jako jsou snídaňové cereálie a snacky, jsou často obohacovány syntetickými formami zinku.

Můžete také užívat doplňky stravy se zinkem nebo vícesložkové doplňky stravy, které zinek dodávají.

Kvůli své úloze v imunitní funkci se zinek přidává také do některých pastilkových tablet a dalších přírodních přípravků proti nachlazení (2).

Shrnutí:

 • Zinek je základní minerál, který si vaše tělo samo nevytváří. Napomáhá růstu, syntéze DNA, funkci imunitního systému a dalším činnostem.

Úloha zinku v těle

Zinek je životně důležitý minerál, který vaše tělo využívá nesčetnými způsoby.

Ve skutečnosti je zinek druhým nejhojněji zastoupeným stopovým minerálem v těle - hned po železe - a je přítomen v každé buňce (3).

Zinek je nezbytný pro činnost více než 300 enzymů, které pomáhají při metabolismu, trávení, nervové činnosti a mnoha dalších procesech (4).

Kromě toho je zásadní pro vývoj a funkci imunitních buněk (5).

Tento minerál má také zásadní význam pro zdraví pokožky, syntézu DNA a tvorbu bílkovin (3).

Navíc růst a vývoj těla závisí na zinku, protože hraje roli při růstu a dělení buněk (6).

Zinek je také potřebný pro chuťové a čichové vjemy. Protože jeden z enzymů důležitých pro správnou chuť a čich je závislý na této živině, může nedostatek zinku snížit vaši schopnost cítit chuť nebo čich (7).

Shrnutí:

 • Zinek je nezbytný pro růst a dělení buněk, funkci imunitního systému, enzymové reakce, syntézu DNA a tvorbu bílkovin.

Příznivé účinky zinku na zdraví

Výzkumy ukazují, že zinek má řadu zdravotních přínosů.

Zinek posiluje imunitní systém

Zinek pomáhá udržovat váš imunitní systém silný.

Jelikož je nezbytný pro funkci imunitních buněk a buněčnou signalizaci, může jeho nedostatek vést k oslabení imunitní reakce (7).

Doplňky stravy se zinkem stimulují konkrétní imunitní buňky a snižují oxidační stres.

Například přehled sedmi studií prokázal, že 80-92 miligramů zinku denně může zkrátit délku běžného nachlazení až o 33 % (8).

Některé starší výzkumy navíc prokazují, že doplňky zinku významně snižují riziko infekcí a podporují imunitní reakce u seniorů (9).

Zinek urychluje hojení ran

Zinek se běžně používá v nemocnicích jako léčba popálenin, některých vředů a dalších poranění kůže (10).

Protože tento minerál hraje klíčovou roli v syntéze kolagenu, funkci imunitního systému a zánětlivé reakci, je pro správné hojení nezbytný. V kůži se totiž nachází poměrně velké množství - asi 5 % - obsahu zinku v těle (10).

Zatímco nedostatek zinku může zpomalit hojení ran, doplňování zinku může u lidí s ranami urychlit jejich zotavení.

Například ve dvanáctitýdenní studii na 60 lidech s diabetickými bércovými vředy došlo u těch, kterým bylo podáváno 50 mg zinku denně, k významnému zmenšení velikosti vředu ve srovnání se skupinou, které bylo podáváno placebo (11).

Zinek může snižovat riziko některých onemocnění souvisejících s věkem

Zinek může významně snížit riziko onemocnění souvisejících s věkem, jako je zápal plic, infekce a věkem podmíněná makulární degenerace (AMD).

Zinek může zmírňovat oxidační stres a zlepšovat imunitní reakci tím, že zvyšuje aktivitu T-buněk a přirozených zabíječských buněk, které pomáhají chránit vaše tělo před infekcemi (12).

U starších osob, které doplňují zinek, dochází v některých starších studiích ke zlepšení reakce na očkování proti chřipce, snížení rizika zápalu plic a zvýšení duševní výkonnosti (13, 14, 15).

Jedna studie z roku 2007 dokonce zjistila, že 45 mg elementárního zinku denně může snížit výskyt infekcí u starších osob o téměř 66 % (16).

Ve studii provedené v roce 2013 na více než 4 200 osobách navíc užívání denních doplňků antioxidantů - vitaminu E, vitaminu C a beta-karotenu - a 80 mg zinku snížilo ztrátu zraku a významně snížilo riziko pokročilého onemocnění AMD (17).

Zinek může pomoci při léčbě akné

Akné je běžné kožní onemocnění, které podle odhadů postihuje až 9,4 % světové populace (18).

Akné je způsobeno obstrukcí žláz produkujících olej, bakteriemi a zánětem (19).

Studie naznačují, že lokální i perorální léčba zinkem může účinně léčit akné tím, že snižuje zánět, potlačuje růst bakterií P. acnes a tlumí činnost mazových žláz (20).

Lidé s akné mají obvykle nižší hladinu zinku. Doplňky stravy proto mohou pomoci zmírnit příznaky (21).

Zinek snižuje zánět

Zinek snižuje oxidační stres a snižuje hladinu některých zánětlivých proteinů v těle (22).

Oxidační stres vede k chronickému zánětu, který přispívá k celé řadě chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby, rakovina a duševní úpadek (23).

Ve studii provedené v roce 2010 na 40 starších osobách došlo u těch, které užívaly 45 mg zinku denně, k většímu snížení zánětlivých markerů než u skupiny užívající placebo (24).

Shrnutí:

 • Zinek může účinně snižovat záněty, posilovat imunitní systém, snižovat riziko onemocnění souvisejících s věkem, urychlovat hojení ran a zlepšovat příznaky akné.

Příznaky nedostatku zinku

Ačkoli je závažný nedostatek zinku vzácný, může se vyskytnout u lidí se vzácnými genetickými mutacemi, u kojených dětí, jejichž matky nemají dostatek zinku, u lidí závislých na alkoholu a u všech, kteří užívají některé léky potlačující imunitu.

Mezi příznaky závažného nedostatku zinku patří poruchy růstu a vývoje, opožděná pohlavní dospělost, kožní vyrážky, chronické průjmy, zhoršené hojení ran a problémy s chováním (25).

Mírnější formy nedostatku zinku jsou častější, zejména u dětí v rozvojových zemích, kde je strava často chudá na důležité živiny.

Odhaduje se, že přibližně 2 miliardy lidí na celém světě trpí nedostatkem zinku v důsledku nedostatečného příjmu potravy (7).

Vzhledem k tomu, že nedostatek zinku zhoršuje imunitní systém - zvyšuje pravděpodobnost infekce -, předpokládá se, že nedostatek zinku je každoročně příčinou více než 450 000 úmrtí dětí mladších 5 let (26).

Mezi osoby ohrožené nedostatkem zinku patří (27):

 • lidé s gastrointestinálními onemocněními, jako je Crohnova choroba
 • vegetariáni a vegani
 • těhotné nebo kojící ženy
 • starší kojenci, kteří jsou výhradně kojeni
 • lidé se srpkovitou anémií
 • osoby s podvýživou, včetně osob trpících anorexií nebo bulimií
 • osoby s chronickým onemocněním ledvin
 • osoby s poruchou způsobenou užíváním alkoholu

Mezi příznaky mírného nedostatku zinku patří průjem, snížená imunita, řídnutí vlasů, zhoršená chuť nebo čich, suchá kůže, problémy s plodností a zhoršené hojení ran (7, 28).

Nedostatek zinku je obtížné zjistit pomocí laboratorních testů, protože tělo hladinu zinku přísně kontroluje. Proto můžete mít nedostatek zinku, i když testy ukazují jeho normální hladinu.

Lékaři při určování, zda potřebujete doplňky stravy se zinkem, berou v úvahu vedle výsledků krevních testů i další rizikové faktory - například nedostatečný příjem potravy a genetiku (29).

Shrnutí:

 • Mezi rizikové faktory nedostatku zinku patří nedostatečný příjem potravy, špatné vstřebávání, alkoholismus, genetické mutace a vysoký věk.

Potravinové zdroje zinku

Mnoho živočišných a rostlinných potravin je přirozeně bohatých na zinek, takže většina lidí může snadno přijímat dostatečné množství zinku.

Mezi potraviny s nejvyšším obsahem zinku patří (30):

 • Měkkýši: ústřice, krabi, mušle, humři a škeble.
 • Maso: hovězí, vepřové, jehněčí a bizoní.
 • Drůbež: krůtí a kuřecí maso
 • Ryby: platýs, sardinky, losos a jazyk mořský
 • Luštěniny: cizrna, čočka, černé fazole, ledvinky atd.
 • Ořechy a semínka: dýňová semínka, kešu, konopná semínka atd.
 • Mléčné výrobky: mléko, jogurt a sýr.
 • Vejce
 • Celozrnné produkty: oves, quinoa, hnědá rýže atd.
 • Některá zelenina: houby, kapusta, hrášek, chřest a červená řepa.

Živočišné produkty, jako je maso a korýši, obsahují vysoké množství zinku ve formě, kterou tělo snadno vstřebává.

Mějte na paměti, že zinek obsažený v rostlinných zdrojích, jako jsou luštěniny a celozrnné obiloviny, se vstřebává hůře kvůli jiným rostlinným sloučeninám, které vstřebávání brání (31).

Mnoho potravin má přirozeně vysoký obsah zinku, ale některé potraviny - například hotové snídaňové cereálie a tyčinky - jsou zinkem obohaceny (32).

Shrnutí:

 • Zinek se přirozeně vyskytuje v potravinách, jako jsou měkkýši, maso, drůbež a mléčné výrobky, a přidává se do dalších potravin, jako jsou snídaňové cereálie a snackové tyčinky.

Toxicita zinku a doporučení pro jeho dávkování

Stejně jako může nedostatek zinku způsobit zdravotní komplikace, může i jeho nadměrný příjem vést k negativním vedlejším účinkům.

Nejčastější příčinou toxicity zinku je jeho nadměrný přísun, který může způsobit akutní i chronické příznaky (33).

Mezi příznaky toxicity patří (33):

 • nevolnost a zvracení
 • průjem
 • křeče a bolesti břicha
 • bolesti hlavy

Užívání příliš velkého množství zinku může také způsobit nedostatek jiných živin.

Například chronický vysoký příjem zinku může narušit vstřebávání mědi a železa.

Snížení hladiny mědi bylo zaznamenáno dokonce u lidí, kteří konzumovali pouze středně vysoké dávky zinku - 60 mg denně - po dobu 10 týdnů (34).

Doporučené dávky zinku

Abyste se vyhnuli nadměrné konzumaci, vyhněte se vysokým dávkám doplňků stravy se zinkem, pokud vám je nedoporučí lékař.

Referenční hodnota příjmu (RHP) činí 11 mg pro dospělé muže a 8 mg pro dospělé ženy (1).

Těhotné a kojící ženy by měly konzumovat 11, resp. 12 mg denně (35).

Pokud vstřebávání zinku nebrání zdravotní potíže, měli byste RHP pro zinek snadno dosáhnout pouze stravou.

Lidé s určitými dietními omezeními, včetně veganů a vegetariánů, však mohou mít potíže s uspokojením své potřeby pouze prostřednictvím stravy (1).

Horní přípustná hranice pro zinek je 40 mg denně, pokud lékař nestanoví jinak. To však neplatí pro osoby s nedostatkem zinku, které mohou potřebovat užívat vysoké dávky doplňků stravy (1).

Pokud užíváte doplňky stravy se zinkem, volte spíše vstřebatelné formy, jako je citrát zinečnatý nebo glukonát zinečnatý, než oxid zinečnatý, který se špatně vstřebává (36).

Shrnutí:

 • Toxicita zinku může způsobit průjem, bolesti hlavy, křeče v břiše a snížení imunity. Většina lidí může získat svou denní dávku zinku pouze stravou.

Závěr

Zinek je potřebný pro syntézu DNA, funkci imunitního systému, metabolismus a růst.

Může snižovat záněty a riziko některých onemocnění souvisejících s věkem.

Většina lidí splňuje doporučenou denní dávku 11 mg pro muže a 8 mg pro ženy prostřednictvím stravy, ale senioři, osoby dodržující omezující diety a lidé s onemocněním, které brání vstřebávání zinku, mohou potřebovat doplňky stravy se zinkem.

Vzhledem k tomu, že vysoké dávky doplňků zinku mohou vést k nebezpečným vedlejším účinkům, je důležité držet se doporučení a užívat doplňky stravvy pouze v nezbytných případech.

Zinek - jeden z hlavních ochranných prvků imunity

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

Zinek je minerál, který je nezbytný pro dobré zdraví, protože je nutný pro správné funkce více než 300 enzymů a podílí se na mnoha důležitých procesech ve vašem těle, včetně správné funkce inzulínu (1).

Metabolizuje živiny, udržuje a posiluje váš imunitní systém a podílí se na opravách tkání těla. Je jedním z hlavních ochranných prvků imunitního systému, má vliv na strukturu a funkci buněčných membrán, urychluje hojení ran…

Vaše tělo zinek do zásoby neukládá, takže je třeba jej mít v dostatečném množství pravidelně v potravě (2).

Doporučený denní příjem u mužů je 11 mg, u žen 8 mg. Pokud je žena těhotná, bude potřebovat 11 mg denně a pokud kojí, budete potřebovat 12 mg denně. Pro sportovce může být vhodných až 20 mg.

Někteří lidé jsou ohroženi nedostatkem zinku, včetně malých dětí, dospívajících, starších osob a žen, které jsou těhotné nebo kojí (3).

Zdravá vyvážená strava, která obsahuje potraviny bohaté na zinek, by však měla uspokojit potřeby každého.

10 potravin obsahující zinek

1. Maso

Maso je vynikajícím zdrojem zinku (4). Červené maso je obzvláště velkým zdrojem, ale velké množství lze nalézt ve všech druzích masa, včetně hovězího, jehněčího a vepřového masa.

Ve skutečnosti 100 gramová porce syrového mletého hovězího masa obsahuje 4,8 mg zinku, což je 44% doporučené denní dávky (DDD) pro muže a 60% pro ženy (4).

Toto množství masa také poskytuje 176 kalorií, 20 gramů bílkovin a 10 gramů tuku. Navíc je to skvělý zdroj mnoha dalších důležitých živin, jako je železo, vitaminy B a kreatin.

Je třeba poznamenat, že konzumace velkého množství červeného masa, zejména průmyslově zpracovaného masa, je spojena se zvýšeným rizikem srdečních chorob a některých druhů rakoviny (5, 6). Doporučená roční spotřeba masa je do 30 kg (počítá se v syrovém stavu), především bílého.

Pokud však udržujete příjem průmyslově zpracovaného masa na minimu a konzumujete hlavně průmyslově nezpracované bílé a červené maso jako součást stravy bohaté na zeleninu, ovoce a vlákninu, se popsaných zvýšených zdravotních rizik nebudete muset obávat.

Shrnutí:

 • Maso je vynikajícím zdrojem zinku. Například 100 g porce syrového mletého hovězího masa poskytuje 44% pro muže a 60% pro ženy DDD zinku.

2. Mořské plody

Mořské plody jsou zdravé a nízkokalorické zdroje zinku. Ústřice obsahují zvláště vysoké množství, přičemž 6 ústřic poskytuje 32 mg, tj. 291% DDD pro muže.

Jiné druhy měkkýšů obsahují méně zinku než ústřice, ale stále jsou dobrými zdroji.

Aljašský krab reálně obsahuje 7,6 mg na 100 gramů, což je 69% DDD. Menší měkkýši, jako jsou krevety a mušle, jsou také dobrým zdrojem, oba obsahují 14% DDD na 100 gramů (7, 8, 9).

Zvláště těhotné ženy, by se měli ujistit, že měkkýši jsou před konzumací úplně uvaření, aby se minimalizovalo riziko otravy jídlem.

Shrnutí:

 • Mořské plody, jako jsou ústřice, krab, mušle a krevety, mohou přispět k vašim každodenním potřebám zinku.

3. Luštěniny

Luštěniny, jako cizrna, čočka a fazole, obsahují značné množství zinku. Reálně 100 gramů vařené čočky obsahuje asi 12% DV (10).

Obsahují však také fytáty. Tyto antinutrienty inhibují vstřebávání zinku a jiných minerálů, což znamená, že zinek z luštěnin není stejně dobře absorbován jako zinek ze živočišných produktů (11).

Přesto mohou být důležitým zdrojem zinku pro lidi, kteří upřednostňují veganskou nebo vegetariánskou stravu. Jsou také vynikajícím zdrojem bílkovin a vlákniny a lze je snadno přidat do polévek, dušených pokrmů a salátů.

Biologickou dostupnost tohoto minerálu zvyšuje vaření, klíčení, namáčení nebo kvašení rostlinných zdrojů zinku, jako jsou luštěniny (12).

Shrnutí:

 • Luštěniny obsahují velké množství zinku. Obsahují však také fytáty, které snižují jeho absorpci. Metody zpracování, jako je vaření, klíčení, máčení nebo kvašení, zlepšují jeho biologickou dostupnost.

4. Semena

Semena jsou zdravým doplněním vaší stravy a mohou pomoci zvýšit příjem zinku. Některá semena jsou však lepší volbou než jiná. Například 3 polévkové lžíce (30 gramů) semen konopí obsahují 31% a 43% doporučené denní dávky pro muže a ženy.

Další semena obsahující významné množství zinku zahrnují tykev, dýně a sezamová semínka (13, 14).

Kromě zvýšení příjmu zinku semena obsahují vlákninu, zdravé tuky, vitamíny a minerály, což z nich činí vynikající doplnění vaší stravy.

Jejich zahrnutí do zdravé výživy také souvisí s některými zdravotními přínosy, včetně dobrého cholesterolu a krevního tlaku (15, 16).

Chcete-li do své stravy přidat konopná, lněná, dýňová nebo tykvová semínka, můžete je zkusit přidat do salátů, polévek, jogurtů nebo jiných potravin.

Shrnutí:

 • Některá semena jako konopí, dýně, tykev a sezamová semínka obsahují značné množství zinku. Jsou také dobrým zdrojem vlákniny, zdravých tuků a vitamínů, díky čemuž jsou velice přínosným doplněním vaší stravy.

5. Ořechy

Jíst ořechy, jako jsou piniové oříšky, arašídy, kešu a mandle, pomůže zvýšit příjem zinku. Ořechy také obsahují další zdravé živiny, včetně zdravých tuků a vlákniny, jakož i řadu dalších vitamínů a minerálů.

Pokud hledáte ořech s vysokým obsahem zinku, jsou kešu dobrou volbou. 28 g porce obsahuje 15% DDD (17).

Ořechy jsou také rychlé a pohodlné občerstvení a byly spojeny se snížením rizikových faktorů u některých nemocí, jako jsou srdeční choroby, rakovina a cukrovka (18, 19, 20).

A co víc, lidé, kteří jedí pravidelně ořechy, mají tendenci žít déle než ti, kteří je nekonzumují, takže ořechy jsou velmi zdravým doplněním vaší stravy (21, 22, 23, 24).

Shrnutí:

 • Ořechy jsou zdravé a rychlé občerstvení, které zvýšuje příjem zinku a mnoha dalších zdravých živin.

6. Mléčné výrobky

Mléčné potraviny, jako je sýr a mléko, poskytují řadu živin, včetně zinku.

Mléko a sýr jsou dva významné zdroje, protože obsahují velká množství biologicky dostupného zinku, což znamená, že většina zinku v těchto potravinách může vaše tělo absorbovat (3).

Například 100 gramů sýru čedar obsahuje přibližně 28% DDD, zatímco jeden šálek plnotučného mléka obsahuje přibližně 9% (25, 26)

Tyto potraviny mají také řadou dalších živin považovaných za důležité pro zdraví kostí, včetně bílkovin, vápníku a vitamínu D.

Shrnutí:

 • Mléčné výrobky jsou dobrým zdrojem zinku. Obsahují také bílkoviny, vápník a vitamín D, živiny, které jsou důležité pro zdraví kostí společně s hořčíkem.

7. Vejce

Vejce obsahují mírné množství zinku a mohou vám pomoci dosáhnout doporučené denní spotřeby. 1 velké vejce obsahuje přibližně 5% DDD (27).

Obsahuje 77 kalorií, 6 gramů bílkovin, 5 gramů zdravých tuků a řadu dalších vitamínů a minerálů, včetně vitamínů skupiny B a selenu.

Celá vejce jsou také důležitým zdrojem cholinu, živiny, která je u většiny lidí v deficitu (28).

Shrnutí:

 • Jedno velké vejce obsahuje 5% DDD pro zinek, stejně jako řadu dalších živin, včetně bílkovin, zdravých tuků, vitamínů skupiny B, selenu a cholinu.

8. Celá zrna

Celá zrna jako pšenice, quinoa, rýže a oves obsahují malé množství zinku. Stejně jako luštěniny však zrna obsahují fytáty, které se vážou na zinek a snižují jeho absorpci (29).

Celá zrna obsahují více fytátů než rafinované produkty a z toho důvodu poskytují méně zinku.

Jsou však výrazně lepší pro vaše zdraví a jsou dobrým zdrojem mnoha důležitých živin, jako je vláknina, vitamíny skupiny B, hořčík, železo, fosfor, mangan a selen.

Ve skutečnosti je konzumace celých zrn spojena s delším dožitím a řadou dalších zdravotních výhod, včetně sníženého rizika obezity, cukrovky typu 2 a srdečních chorob (30, 31, 32).

Shrnutí:

 • Celá zrna mohou být zdrojem zinku ve vaší stravě. Zinek, která poskytují, však nemusí být absorbován stejně jako z jiných zdrojů v důsledku přítomnosti fytátů.

9. Různá zelenina

Ovoce a zelenina jsou obecně špatnými zdroji zinku. Některá zelenina však obsahuje nezanedbatelné množství a může přispět k vašim každodenním potřebám, zejména pokud nejíte maso.

Brambory, běžné i sladké, obsahují přibližně 1 mg na velký brambor, což je 9% DDD (33, 34).

Ostatní zelenina, jako jsou zelené fazolky a kapusta, obsahují méně, přibližně 3% DDD na 100 gramů (35, 36). Ačkoli neobsahují mnoho zinku, konzumace stravy bohaté na zeleninu je spojeno se sníženým rizikem chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby a rakovina (37, 38).

Shrnutí:

 • Většina zeleniny je špatným zdrojem zinku, ale některé druhy obsahují jeho mírná množství a mohou přispět k vašim každodenním potřebám, zejména pokud nejíte maso.

10. Hořká čokoláda

Možná je to překvapivě, ale hořká čokoláda obsahuje dobré množství zinku. Ve skutečnosti obsahuje 100 gramů výrobku, obsahující 70–85% tmavé čokolády 3,3 mg zinku nebo 30% DDD (39).

100 gramů hořké čokolády však také obsahuje 600 kalorií. Takže i když poskytuje některé zdravé živiny, jedná se o vysoce kalorické jídlo.

I když s léčbou můžete získat nějaké přidané živiny, není to jídlo, na které byste se měli spoléhat jako na svůj hlavní zdroj zinku.

Shrnutí:

 • Hořká čokoláda může být zdrojem zinku. Má však také vysoký obsah kalorií a cukru, takže by měla být konzumována s mírou a nikoli jako primární zdroj zinku.

Závěr

Zinek je nezbytný minerál a pro udržení dobrého zdraví je důležité jej mít v potravě v dostatečném množství.

Nejlepší způsob, jak zajistit, že máte dostatečný příjem, je jíst rozmanitou stravu s dobrými zdroji zinku, jako je maso, mořské plody, ořechy, semena, luštěniny a mléčné výrobky.

Nicméně pokud se obáváte, že ve stravě nemáte dostatek zinku, zvažte možnost užívání kvalitního doplňku stravy.

Koloidní zinek díky své tekuté formě a vitamínu C je velmi dobře vstřebatelný až z 98 % tj. cca ve 20x větší dávce než zinek ve formě tablet.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           ČERVEN 2024 - 13 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života