Proč je zinek jedním z nejdůležitějších stopových prvků pro vaše zdraví?

Ing. Zdeněk Rozehnal

Stopové prvky označují minerály, které jsou v malých množstvích přítomny ve vašich tkáních. Stopové prvky, známé také jako mikrominerály, tvoří méně než 0,01 % tělesné hmotnosti (1). Přesto jsou považovány za důležité živiny, které je třeba tělu pravidelně dodávat, protože jsou potřebné pro mnoho biologických procesů (2).

Například stopové prvky jako měď a zinek slouží jako katalyzátory mnoha enzymatických reakcí. Tyto stopové prvky se také účastní složitých reakcí, které řídí životně důležité tělesné funkce, jako je energetický metabolismus a růst a obnova různých tkání. Protože tělo nedokáže tyto prvky syntetizovat, jsou klasifikovány jako esenciální živiny, což znamená, že je třeba denně získávat určité množství každého z nich ze stravy. [3]

V lidském těle se nachází nejméně 21 stopových prvků, ale ne všechny jsou z hlediska výživy nezbytné. Pouze 8 z nich má významný vliv na vaše zdraví, a to jsou chrom, měď, jód, železo, mangan, molybden, selen a zinek. Jako aktivní centra mnoha enzymů je jejich přítomnost nutná k zajištění optimální činnosti enzymů, a proto je příjem dostatečného množství těchto stopových prvků z potravy pro vaši celkovou pohodu zásadní (4).

Nedávné zprávy však ukazují, že splnit své nutriční požadavky, zejména pokud jde o základní stopové prvky, se pro mnohé stává docela velkým problémem. Na mnoha místech světa je u dětí mladších pěti let diagnostikován nedostatek vitaminů a minerálních látek (5). Zejména nedostatek zinku se stal celosvětově velkým zdravotním problémem. Například ve Spojených státech je podle odhadů 12 % populace ohroženo nedostatkem zinku (6).

Ačkoli má zinek dostatek zdrojů ve stravě, jako je maso, drůbež, mořské plody, luštěniny, ořechy, semena a celozrnné obiloviny, mnoho lidí stále trpí nedostatkem zinku kvůli nezdravé stravě a nízkému obsahu zinku v moderních plodinách (7). Nedostatek zinku může u kojenců a dětí způsobit průjem, zpomalení růstu a ztrátu chuti k jídlu. Může také způsobit reprodukční problémy, vypadávání vlasů, časté infekce, ztrátu chuti a čichu, opožděné normální hojení ran a problémy s myšlením, uvažováním a pamětí (8).

Lidé, kteří nemají dostatek zinku ve stravě, se naštěstí mohou rozhodnout pro užívání doplňků stravy se zinkem, které jim pomohou splnit denní potřebu zinku.

Biologické funkce a zdravotní přínosy zinku

Stopový prvek zinek je po železe druhým nejrozšířenějším stopovým kovem v lidském těle (9). Jednou z jeho dobře zdokumentovaných funkcí je funkce kofaktoru neboli nebílkovinné molekuly, která posiluje enzymy při důležitých biochemických reakcích (10). Příkladem enzymů, které jsou na zinku vysoce závislé, je enzym syntetizující hem, enzym odbourávající alkohol a antioxidační enzym superoxiddismutáza (11, 12).

Dalším zajímavým enzymem, který potřebuje přítomnost zinku, je karboanhydráza, jejíž funkce je rozhodující pro čich a chuť (13). Podle studie publikované v časopise American Journal of Clinical Nutrition je zinek klíčovou součástí tohoto proteinu a jeho odstranění tento enzym zcela deaktivuje (14). Nedostatečný příjem zinku také snižuje aktivitu karboanhydrázy, což může vést ke zhoršení chuti a čichu a ovlivnit funkci dýchacího systému.

Kromě toho, že je zinek kofaktorem pro více než 200 různých enzymů, hraje také důležitou roli v přirozené tvorbě RNA, DNA a bílkovin ve vašem těle. Vaše buňky potřebují zinek k růstu, množení a opravě poškozených tkání (15). Zinek také spolupracuje s různými hormony a je nezbytný pro syntézu, ukládání a uvolňování mnoha důležitých hormonů, jako jsou pohlavní hormony testosteron, estrogen a progesteron a hormony štítné žlázy (16).

Vzhledem k mnoha rozsáhlým funkcím zinku může mít nedostatek tohoto stopového prvku vážné následky. Bohužel příznaky nedostatku zinku jsou nespecifické a často napodobují příznaky nedostatku jiných živin, proto je obtížné jej diagnostikovat (17). Dostatečný příjem však můžete zajistit zařazením výživných potravin do svého jídelníčku a konzultací s odborníkem ohledně vhodného doplňování zinku.

Referenční hodnota příjmu (RHP) zinku je 5 miligramů pro děti ve věku 4-8 let a 8 mg pro děti ve věku 9-13 let. Pro muže ve věku 14-18 let je RHP pro zinek 11 mg a pro ženy stejného věku 9 mg. RHP pro zinek zůstává stejná pro muže ve věku 19 let a více, ale je nižší (8 mg) pro ženy stejného věku (18).

Protože hladina zinku s věkem přirozeně klesá, je jeho nedostatek u starších lidí velmi častý (19, 20). Proto je pro starší lidi k udržení optimálního fyzického a duševního zdraví nezbytný zdravý životní styl a doplňování doplňky stravy. Doplňování zinku nejen zajišťuje dostatečnou hladinu tohoto důležitého stopového prvku, ale nabízí také spoustu zdravotních výhod.

Nejvýznamnější zdravotní výhody zinku:

 • Chrání buňky před oxidačním stresem - Přestože je zinek potřebný pouze ve stopovém množství, je jedním ze tří minerálů, u nichž je známa antioxidační aktivita (21). Podle studie publikované v časopise Frontiers in Nutrition je zinek přirozeným inhibitorem NADPH oxidázy, enzymu, který se podílí na vzniku volných radikálů zvaných reaktivní formy kyslíku (ROS) (22). Zinek také pomáhá chránit buňky před oxidačním stresem tím, že slouží jako kofaktor superoxiddismutázy, antioxidačního enzymu známého tím, že se vypořádává se superoxidovými radikály (23). Kromě toho bylo zjištěno, že zinek podporuje zdravou hladinu metalothioneinu, silného chelátoru kovů, který rovněž odstraňuje ROS (24, 25). Díky těmto aktivitám může zinek pomáhat v boji proti oxidačnímu stresu a pomáhat vám udržovat zdravý antioxidační obranný systém.
 • Podporuje zdravý imunitní systém - Je dobře známo, že jednou z největších výhod udržování zdravé hladiny zinku je silný imunitní systém. Podle studií je zinek klíčový pro normální fungování a vývoj všech buněk, včetně buněk imunitního systému (26). Proto není překvapivé, že i mírný nebo střední nedostatek zinku může zpomalit činnost bílých krvinek, které slouží jako první obranná linie vašeho těla proti hrozbám (27). Proto je doplňování zinku důležité zejména pro starší lidi, u nichž je nedostatek zinku velmi častý (28). Podpora zdravé hladiny zinku může starším lidem pomoci udržet si optimální zdraví a funkci imunitního systému.
 • Podpora zdravého kardiovaskulárního systému - Kardiovaskulární systém je dalším orgánovým systémem, kterému prospívá dostatečný příjem zinku. Podle studie publikované v časopise Nutrition & Metabolism je doplňování zinku skvělým způsobem, jak podpořit zdravou hladinu cholesterolu a triglyceridů v krvi, která je již v normě (29). Studie zveřejněná v časopise Frontiers in Nutrition také uvádí, že zinek vám může pomoci udržet již zdravé kmenové buňky srdce (30). Stejná studie navíc uvádí, že zinek může podporovat zdravý srdeční rytmus.
 • Podporuje zdravou funkci mozku - četné studie spojují nedostatek zinku s poklesem kognitivních funkcí (31). Tento pokles kognitivních funkcí se obvykle projevuje jako poruchy učení a paměti. Na druhou stranu výzkumy ukazují, že zinek hraje důležitou roli v podpoře zdravé neurogeneze neboli procesu, při kterém se v mozku tvoří nové neurony. Neurogeneze je klíčová pro schopnost učit se a vytvářet si vzpomínky (32). Proto vám podpora zdravé hladiny zinku prostřednictvím doplňků stravy může pomoci udržet optimální výkonnost mozku.
 • Podpora zdravé funkce očí - Všichni víme, že vitamin A je základní živinou pro zdraví očí - pravděpodobně tou nejdůležitější. Není to však jediná živina, kterou vaše oči potřebují. Zinek také plní důležitou funkci, která vám může pomoci udržet zdravý zrak. Podle výzkumu se zinek podílí na přenosu vitaminu A z jater do sítnice, kde se tvoří ochranný pigment zvaný melanin (33). Melanin nejenže dodává očím barvu, ale také je chrání před škodlivým světelným zářením tím, že rozptyluje UV záření a odbourává volné radikály způsobené světlem (34). Nedostatek zinku je spojován se zhoršeným viděním a také se špatným nočním viděním.
 • Podpora zdravého metabolismu - Podle studie publikované v časopise Journal of Physiological Sciences je jednou z důležitých rolí zinku podpora zdravého metabolismu lipidů a glukózy (35). Toho dosahuje tím, že působí jako kofaktor enzymů, které se těchto procesů účastní. Zároveň se zinek podílí na produkci, ukládání a uvolňování inzulinu, hormonu, který umožňuje buňkám využívat glukózu jako energii. Díky své účasti na těchto procesech může zinek podporovat zdravou hladinu cukru v krvi, která je již v normě (36).
 • Podporuje zdravou hladinu energie - Podle studie zveřejněné v časopise Health Science Reports může nedostatek zinku způsobit, že se budete cítit unavení a apatičtí (37). Zinek totiž hraje velkou roli v regulaci energetického metabolismu, takže nízká hladina tohoto stopového prvku vás může připravit o energii. Únava je častým problémem starších lidí právě proto, že mají často nedostatek zinku. Chcete-li si navzdory svému věku udržet zdravou hladinu zinku, dbejte na jeho dostatečný příjem ze stravy a z doplňků stravy.
 • Podporuje zdravou a zářivou pokožku - Kolagen je strukturální bílkovina, jejíž pevná vlákna tvoří lešení, které podpírá vaše tkáně a drží vaše buňky pohromadě (38). Díky této funkci může kolagen také udržovat vaši pokožku přirozeně pevnou. Zinek je shodou okolností kofaktorem enzymů podílejících se na syntéze kolagenu, takže udržování zdravé hladiny zinku je vynikajícím způsobem, jak podpořit přirozenou tvorbu kolagenu ve vašem těle a mladší vzhled pokožky.
 • Podpora silných a zdravých kostí - Zde je další výhoda suplementace zinkem pro starší osoby: Je to vynikající způsob, jak podpořit silné a zdravé kosti. Podle studie publikované v časopise Materials může zinek podporovat zdravou tvorbu-regeneraci kostí tím, že podporuje činnost buněk tvořících kosti, tzv. osteoblastů (39). Senioři toho mohou využít, protože stárnutí nevyhnutelně narušuje rovnováhu mezi odstraňováním starých kostí a tvorbou nových (40). Doplňováním zinku a zajištěním jeho dostatečného příjmu můžete podpořit silné a zdravé kosti.
 • Podporuje optimální výkonnost svalů a regeneraci po cvičení - Stejně jako kostem, i kosterním svalům by prospěla dávka zinku, zejména pokud jste ve zlatém věku. Studie ukazují, že zinek jako součást antioxidační reakce vašeho těla na cvičení přirozeně podporuje zdravý výkon svalů tím, že chrání před volnými radikály a oxidačním stresem (41). To je důležité, protože oxidační stres může způsobit svalovou slabost a únavu (42). Navíc dostatek zinku v těle může také pomoci při zdravé regeneraci svalů po cvičení, protože svaly při poškození zinek přirozeně uvolňují.
 • Podporuje přirozený proces hojení vašeho těla - Zinek je jednou z nejdůležitějších živin, které vaše tělo potřebuje, když je v režimu hojení. Jak vysvětluje studie zveřejněná v časopise Nutrients, zinek slouží jako kofaktor některých metaloenzymů, které jsou potřebné pro opravu buněčných membrán a proliferaci buněk. To jsou klíčové kroky při přirozeném hojení ran (43). Abyste podpořili přirozenou schopnost vašeho těla hojit se, dbejte na to, abyste tělu denně dodávali správné množství zinku.
 • Podporuje rozumné plány na regulaci hmotnosti - Kromě toho, že zinek napomáhá hladkému průběhu různých tělesných procesů, může vám také pomoci dosáhnout vašich cílů v oblasti regulace hmotnosti (44).

TEKUTÝ ZINEK

vstřebatelnost až 98 %

Tekutý zinek je nezbytný pro správný rozvoj a fungování organismu. Díky své tekuté formě a vitamínu C je velmi dobře vstřebatelný až z 98 % tj. až ve 20x větších dávkách než zinek ve formě tablet.

Vitamín C přispívá k udržení normálního stavu kostí, vlasů, nehtů, pokožky a zraku. Podporuje normální funkci přirozeného imunitního systému a tvorbu kolagenu. Dále přispívá ke správné funkci metabolismu kyselin, zásad a sacharidů. Přispívá k normální funkci reprodukčního systému a chrání buňky před oxidativním stresem. Pravidelný příjem zinku se doporučuje zvláště v případě těhotných žen a stejně tak při dlouhodobém užívání antikoncepce.

Složení

Čištěná voda, kyselina askorbová (vitamín C), síran zinečnatý heptahydrát (zinek), konzervační látka (CO2).

V denní dávce 10 ml: kyselina L-askorbová (Vitamín C) 204mg/256%*, síran zinečnatý heptahydrát (zinek) 18mg/180%*. %* referenční hodnota příjmu

Dávkování

5 ml 2 x denně. Dle přiložené odměrky. Před použitím protřepat. Případná usazenina je přirozená. Doporučujeme rozředit ve 200 ml vody.

Balení

300 ml - dávka na 2 měsíce

Proč je ve 21. století tak častý nedostatek minerálů?

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

Nedostatek živin je stejně častý v rozvinutých zemích jako v chudých. Ve skutečnosti se v západních státech mnoho lidí přejídá, ale přitom je podvyživeno, což ukazuje, že dostupnost potravin a jejich dostatek nemusí nutně znamenat dobrou výživu (1).

Na kvalitě potravin, které jíte, záleží stejně - ne-li více - jako na jejich množství. Statistiky bohužel ukazují, že průmyslově zpracované potraviny, které mají malou výživovou hodnotu, tvoří téměř 70% typické západní stravy (2). Například z průzkumu, který v roce 2018 zveřejnilo Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí, také vyplývá, že více než jeden ze tří Američanů konzumuje v daný den jídlo z rychlého občerstvení (3).

V posledních dvou desetiletích národní průzkumy odhalily, že děti i dospělí v USA konzumují více přidaného cukru než několik základních živin (4, 5). Tato nezdravá strava spolu se sedavým způsobem života vede nejen k vážným zdravotním problémům, jako je cukrovka, obezita a srdeční choroby, ale také ohrožuje lidi nedostatkem mikroživin (6).

Proč se nedostatek živin stal celosvětovým zdravotním problémem

Kromě nezdravého výběru potravin stojí za rozsáhlým nedostatkem vitaminů a minerálních látek, který lze pozorovat u celé populace, ještě jeden naléhavý problém. Jak uvádí studie zveřejněná v časopise Environmental Geochemistry and Health, přibližně třetina orné půdy na celém světě trpí nedostatkem mikroživin, zejména minerálů, jako je zinek (7).

Rostliny, včetně potravinářských plodin, získávají všechny potřebné minerální látky z půdy. Jak kořeny rostlin přijímají vodu, absorbují minerální živiny, které se následně rozkládají na primární a sekundární makroživiny a mikroživiny (8).

Primárními makroživinami jsou dusík, fosfor a draslík, zatímco sekundárními makroživinami jsou vápník, hořčík a síra. Rostliny potřebují tyto živiny, zejména primární makroživiny, ve velkém množství pro optimální růst, a proto je zemědělci často dodávají svým plodinám ve formě hnojiv.

Mikroživiny naopak rostliny potřebují pouze v malém množství, proto se do půdy běžně nepřidávají. Mezi tyto minerální živiny patří bór, měď, železo, chlorid, mangan, molybden a zinek. Všechny tyto prvky plní uvnitř rostlinných buněk kritické funkce.

Např: Studie publikovaná v časopise Physiologia Plantarum zjistila, že pro úspěšnou fotosyntézu potřebují rostliny dostatečné množství draslíku a hořčíku. Nedostatek těchto živin vede k nadměrné produkci volných radikálů, které jsou pro rostliny stejně škodlivé jako pro člověka (9).

Minerální látky pocházející z půdy rostliny potřebují také k produkci vitaminů. Na rozdíl od minerálních látek jsou vitaminy rostlinami přirozeně syntetizovány. Ve skutečnosti nám známé antioxidační vitaminy, jako jsou vitaminy A, C a E, mají pro rostliny stejný přínos jako pro naše tělo - to znamená, že chrání zdravé buňky před oxidačním stresem, který je vyvolán hromaděním volných radikálů (10).

Pro dokreslení toho, jak půdní minerály ovlivňují produkci vitamínů v rostlinách, srovnává studie publikovaná v časopise Scientia Agropecuaria obsah vitamínu C v rostlinách camu camu - pravděpodobně nejbohatším zdroji vitamínu C na planetě - pěstovaných v půdách s různým obsahem minerálů.

Vědci zjistili, že rostliny camu camu, které rostly v neúrodné půdě, produkovaly nejnižší množství vitaminu C. Naopak rostliny, které rostly v úrodné půdě, zejména v půdě bohaté na hořčík a fosfor, měly nejvyšší obsah vitaminu C, což potvrzuje, že produkce vitaminu C v rostlinách camu camu je ovlivněna příjmem hořčíku a fosforu (11).

Zajímavé je, že vědci upozornili na další objev: Kromě minerálů ovlivnila produkci vitaminu C také přítomnost těžkých kovů v půdě, i když negativně. Uvedli, že rostliny camu camu produkovaly méně vitaminu C, když byla koncentrace hliníku v půdě vysoká, ale syntetizovaly více vitaminu C, když byla koncentrace hliníku nízká.

Tyto dva problémy - nedostatek živin v půdě a kontaminace půdy těžkými kovy - jsou dnes bohužel velmi časté a jsou také příčinou tiché epidemie nedostatku vitaminů a minerálů, která postihuje miliardy lidí na celém světě (12).

Podle četných studií lze nedostatek živin v půdě přičíst na vrub průmyslovým zemědělským postupům, jako je používání chemických hnojiv a pesticidů, intenzivní zavlažování, intenzivní obdělávání půdy a koncentrovaná monokulturní produkce. Protože se tyto škodlivé postupy dnes běžně používají, většina čerstvých produktů prodávaných v obchodech s potravinami není tak výživná, jak by měla být (13).

Studie zveřejněná v časopise HortScience ukazuje, že výživová hodnota potravin dostupných v USA a Velké Británii se za posledních 50 až 100 let výrazně snížila. Existují také přesvědčivé důkazy, že u některých druhů ovoce a zeleniny, které dnes jíte, mohlo dojít k průměrnému poklesu obsahu minerálních látek až o 40%  (14).

Proto je vhodné konzumovat více celých potravin namísto zpracovaných.  

Několik studií také uvádí, že v půdě i v produktech byly zjištěny vysoké hladiny kontaminujících látek, například těžkých kovů (15). Přestože jsou tyto toxické kovy v životním prostředí přirozeně přítomny, jejich koncentrace se v důsledku průmyslové činnosti člověka, jako je těžba, konvenční zemědělství, výroba baterií a nesprávná likvidace odpadních vod a odpadů, zvyšuje na alarmující úroveň (16).

Proto odborníci doporučují místo potravin pěstovaných konvenčními zemědělskými postupy volit potraviny pěstované ekologicky, které podporují správnou výživu. Kromě toho, že organické ovoce a zelenina obsahují vyšší množství antioxidantů a základních živin, nejsou stříkány zemědělskými chemikáliemi a jsou pěstovány postupy, které zabraňují erozi půdy (17).

Běžné nedostatky minerálních látek a jejich příznaky

Podle zprávy Amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) o výživě má 10% americké populace nedostatek mnoha živin, včetně základních minerálů (18). Ve výživových doporučeních pro Američany na období 2015-2020 jsou následující minerální látky zdůrazněny jako živiny, které jsou předmětem veřejného zájmu, protože jsou v USA často nedostatečně konzumovány (19):

 • Vápník je základním stavebním kamenem kostí. Krystaly vápníku vyplňují všechny mezery a díry ve strukturálním rámci kostí, aby se kosti snadno nelámaly (20). Vápník má také zásadní význam pro způsob, jakým vaše nervové buňky komunikují, a pomáhá vašim svalům a cévám uvolňovat se a stahovat (21).

Příznaky nedostatku vápníku: Extrémní únava, bolesti svalů, suchá kůže, lámavé nehty, slabé kosti a zubní kaz (22).

 • Železo je důležitou součástí hemoglobinu, bílkoviny v červených krvinkách, která pomáhá přenášet kyslík z plic do zbytku těla. Využívá se také k tvorbě myoglobinu, bílkoviny, která přenáší kyslík do svalů. Kromě toho je železo nezbytné pro tvorbu některých hormonů (23).

Příznaky nedostatku železa: Extrémní únava, slabost, bledá kůže, zrychlený tep, dušnost, závratě nebo malátnost, studené ruce a nohy, lámavé nehty a špatná chuť k jídlu (24).

 • Hořčík je dobrým kofaktorem, pomáhá více než 300 enzymům plnit jejich funkce. Mezi tyto funkce patří regulace syntézy bílkovin, hladiny cukru v krvi a krevního tlaku. Hořčík je také potřebný pro tvorbu energie, syntézu DNA a tvorbu glutathionu (25).

Příznaky nedostatku hořčíku: Abnormální pohyby očí, křeče, únava, svalové křeče nebo křeče, svalová slabost a necitlivost (26).

 • Draslík je elektrolyt, který pomáhá buňkám udržovat rovnováhu tekutin. Kdykoli uvolňují sodík, aby se zbavily přebytečné vody, vaše buňky přijímají draslík zvenčí, aby udržely vyvážený poměr těchto elektrolytů (27). Draslík také pomáhá kontrakcím vašich svalů a podílí se na udržování krevního tlaku (28).

Příznaky nedostatku draslíku: Zácpa, bušení srdce, únava, svalová slabost nebo křeče, brnění nebo necitlivost (29).

 • Zinek je stopový minerál, který se nachází v buňkách celého těla. Stejně jako hořčík slouží jako kofaktor stovek enzymů, které přímo ovlivňují funkce vašich životně důležitých orgánů (30). Nedostatek zinku má závažné důsledky, jako je zpomalení růstu, poruchy kognitivních funkcí a dysfunkce imunitního systému (31).

Příznaky nedostatku zinku: Vypadávání vlasů, průjem, náchylnost k infekcím, ztráta chuti k jídlu, impotence, problémy s očima, úbytek hmotnosti, pomalé hojení ran a nedostatek chuti a čichu (32).

Kromě těchto živin následuje dalších 5 základních minerálů, které vaše tělo potřebuje v menším množství pro optimální zdraví:

 • Měď je stopový minerál, který je potřebný pro vstřebávání železa a normální erytropoézu - tedy proces, při kterém kmenové buňky dozrávají v červené krvinky (33). Měď se také podílí na tvorbě energie a správné tvorbě pojivové tkáně (34).

 • Mangan. Funkce manganu mohou výrazně ovlivnit zdraví metabolismu. Tento základní minerál pomáhá tělu štěpit sacharidy a vstřebávat vápník z potravy. Podílí se také na regulaci hladiny cukru v krvi. Mangan je důležitou součástí superoxiddismutázy, enzymu, který působí také jako antioxidant (35).

 • Fosfor je druhým nejrozšířenějším minerálem v těle. Spolu s vápníkem pomáhá budovat a obnovovat kosti a zuby (36). Fosfor také pomáhá při tvorbě ATP, molekuly, kterou tělo využívá k ukládání energie. Podílí se také na aktivaci mnoha enzymů a vitaminů skupiny B a na transportu molekul do buněk a z buněk (37, 38).

 • Selen je součástí selenoproteinů, které slouží jako antioxidanty uvnitř vašeho těla. Selenoproteiny se také podílejí na syntéze DNA, reprodukci a metabolismu hormonů štítné žlázy (39)

 • Sodík je stejně jako draslík elektrolytem, který pomáhá udržovat rovnováhu tekutin. Pomáhá také regulovat elektrické náboje, které se pohybují dovnitř a ven z vašich buněk. Sodík má zásadní význam pro přenos nervových impulzů v celém těle a také pro stahy srdce a svalů (40).

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           BŘEZEN 2024 -31 článků

           DUBEN 2024 - 15 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života