Přínosy, dávkování a vedlejší účinky doplňků stravy se zinkem

 

 

 

 

 

 

 

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

Mnoho lidí se obrací na zinkové pastilky a doplňky stravy se zinkem, když se začnou cítit pod psa, a to z dobrého důvodu. Nejenže je zinek jedním z nejhojněji zastoupených stopových minerálů v těle, ale hraje také klíčovou roli v téměř každém aspektu zdraví. Zinek je například potřebný jako kofaktor pro více než 300 různých enzymů, což znamená, že je nutný pro jejich správné fungování (1, 2).

Navíc výzkumy ukazují, že tento minerál posiluje funkci imunitního systému, stabilizuje hladinu cukru v krvi a podporuje zdraví kůže, očí a srdce, takže existuje spousta důvodů, proč si zajistit jeho pravidelnou denní dávku.

V tomto článku najdete přehled typů, výhod a doporučení pro dávkování doplňků stravy se zinkem spolu s možnými riziky a vedlejšími účinky.

Potenciální použití a výhody doplňků stravy se zinkem

Zinek je životně důležitý pro mnoho aspektů zdraví a je spojován s řadou výhod.

Léčí nedostatek zinku

Doplňky stravy se zinkem se často používají k léčbě a prevenci nedostatku zinku. Ačkoli je nedostatek zinku neobvyklý, je tento minerál považován za esenciální živinu, což znamená, že si ho vaše tělo nedokáže vyrobit samo. Náchylnější na něj mohou být lidé s restriktivní stravou, zhoršeným vstřebáváním živin nebo s určitými zdravotními potížemi (1).

Mezi příznaky nedostatku zinku patří snížená imunita, vypadávání vlasů, nechutenství, průjem a pomalé hojení ran (1).

Několik studií zjistilo, že užívání doplňků stravy se zinkem účinně zvyšuje hladinu zinku v krvi (3, 4, 5).

Podle jednoho z přehledů lze většinu případů nedostatku zinku snadno upravit pomocí doplňků stravy a úpravy jídelníčku, což vede k rychlému zlepšení všech příznaků způsobených jeho nedostatkem (6).

Například průjem se může zlepšit během pouhých 24 hodin, zatímco kožní léze se obvykle zhojí během 1-2 týdnů poté, co lidé začnou užívat doplňky stravy se zinkem (6).

Pokud máte dostatek zinku ve stravě, nemusí být doplňky stravy nutné. Pokud máte podezření, že byste mohli mít nedostatek, lékař vám může otestovat hladinu zinku v krvi a určit, zda by vám doplněk mohl prospět.

Zlepšuje funkci imunitního systému

Mnoho volně prodejných léků a přírodních prostředků obsahuje zinek díky jeho schopnosti posilovat imunitní funkce a bojovat proti zánětům. Mohl by tedy potenciálně pomoci při léčbě některých typů infekcí, pokud se užívá při prvních příznacích.

Jeden přehled 7 studií ukázal, že zinkové pastilky obsahující 80-92 mg zinku mohou zkrátit dobu trvání běžného nachlazení až o 33% (7).

Zinek může také působit jako antioxidant, snižovat zánět a chránit před chronickými onemocněními, jako jsou srdeční choroby, rakovina a cukrovka (8, 9).

Podle přehledu 28 studií některé důkazy ukazují, že užívání zinku by dokonce mohlo zabránit příznakům a zkrátit trvání některých infekcí dýchacích cest (10).

Společně s vitamínem D je velice dobrý pro prevenci proti virům, protože zinek podle lékařů z první linie v boji s covidem zabraňuje replikaci tohoto viru v buňkách.

Podporuje regulaci hladiny cukru v krvi

Zinek je dobře známý svou úlohou při řízení hladiny cukru v krvi a sekreci inzulínu. Inzulín je hormon zodpovědný za přenos cukru z krevního oběhu do tkání (11).

Některé výzkumy potvrzují, že zinek může pomáhat udržovat stabilní hladinu cukru v krvi a zlepšovat citlivost vašeho těla na inzulín.

Naopak jeden přehled uvádí, že nízká hladina zinku může souviset se zhoršenou hladinou cukru v krvi a cukrovkou 2. typu (12).

Jiné výzkumy ukazují, že zinek může pomoci snížit inzulinovou rezistenci, což může zlepšit schopnost vašeho těla účinně využívat inzulin k udržení normální hladiny cukru v krvi (13, 14).

Pomáhá v boji proti akné

Doplňky stravy se zinkem se často používají k podpoře zdraví pokožky a léčbě běžných kožních onemocnění, jako je akné (15).

Typ zinku zvaný síran zinečnatý se ukázal jako zvláště užitečný pro snížení příznaků mírného až středně závažného akné (16).

Podle jednoho přehledu nejenže lidé s akné měli tendenci mít nižší hladinu zinku v krvi ve srovnání s lidmi bez akné, ale doplňky stravy se zinkem dokázaly také snížit průměrné množství zánětlivých hrbolků způsobených tímto onemocněním (17).

Doplňky stravy se zinkem jsou také často upřednostňovány před jinými metodami léčby, protože jsou levné, účinné a spojené s mnohem menším počtem vedlejších účinků (15).

Zlepšuje zdraví srdce

Srdeční choroby jsou závažným zdravotním problémem, který má na svědomí zhruba 33% úmrtí na celém světě (18).

Některé výzkumy ukazují, že užívání zinku může zlepšit některé rizikové faktory srdečních onemocnění. Může dokonce snižovat hladinu triglyceridů a cholesterolu.

Přehled 24 studií ukázal, že doplňky stravy se zinkem snižují hladinu celkového a LDL cholesterolu a triglyceridů v krvi. Jako takové by mohly potenciálně pomoci předcházet srdečním onemocněním (19).

Jiná analýza devíti studií ukázala, že doplňky stravy se zinkem mohou snížit hladinu systolického krevního tlaku, což je nejvyšší číslo měření krevního tlaku (20).

Výzkum účinků doplňků stravy se zinkem na krevní tlak je však omezený. Některé studie dále naznačují, že nízká hladina zinku v séru může být spojena s vyšším rizikem ischemické choroby srdeční (21).

Zpomaluje makulární degeneraci

Makulární degenerace je časté oční onemocnění a jedna z hlavních příčin ztráty zraku na celém světě (22).

Doplňky stravy se zinkem se často používají ke zpomalení progrese věkem podmíněné makulární degenerace (AMD) a pomáhají chránit před ztrátou zraku a slepotou.

Jedna studie z roku 2014 u 72 osob s AMD ukázala, že užívání 50 mg síranu zinečnatého denně po dobu 3 měsíců zpomalilo progresi onemocnění (23).

Jiné recenze podobně doporučují doplňky stravy se zinkem ke zpomalení progrese AMD a tvrdí, že může zlepšit tok živin v sítnici a chránit tak před onemocněním (24, 25).

Jiné studie však naznačují, že samotné doplňky zinku nemusí významně zlepšit vidění a měly by být kombinovány s dalšími možnostmi léčby, aby se dosáhlo maximálních výsledků (26).

Shrnutí:

 • Zinek může zkrátit dobu trvání příznaků nachlazení, podpořit hospodaření s cukrem v krvi, zlepšit těžké a zánětlivé akné, snížit riziko srdečních onemocnění a zpomalit progresi makulární degenerace.

6 doplňků stravy s vysokým obsahem zinku

Druhy doplňků stravy se zinkem

Při výběru doplňku stravy se zinkem si pravděpodobně všimnete, že je k dispozici mnoho různých typů. Tyto různé formy zinku ovlivňují vaše zdraví odlišnými způsoby.

Následuje několik typů, které můžete na trhu najít:

 • Glukonát zinečnatý. Jako jedna z nejběžnějších volně prodejných forem se glukonát zinečnatý často používá v prostředcích proti nachlazení, jako jsou pastilky a nosní spreje (27).
 • Acetát zinečnatý. Podobně jako glukonát zinečnatý se octan zinečnatý často přidává do pastilky proti nachlazení, aby zmírnil příznaky a urychlil zotavení (28).
 • Síran zinečnatý. Kromě toho, že síran zinečnatý pomáhá předcházet nedostatku zinku, bylo prokázáno, že snižuje závažnost akné (16).
 • Pikolinát zinečnatý. Podle jedné starší studie může vaše tělo tuto formu vstřebávat lépe než jiné typy zinku, včetně glukonátu zinečnatého a citrátu zinečnatého (29).
 • Orotát zinečnatý. Tato forma je vázána na sloučeninu známou jako kyselina orotová. Je to jeden z nejběžnějších typů doplňků stravy se zinkem na trhu (30).
 • Citrát zinečnatý. Jedna studie z roku 2014 ukázala, že tento typ doplňku stravy se vstřebává stejně dobře jako glukonát zinečnatý, ale má méně hořkou a přitažlivější chuť (31).
 • Koloidní zinek. Díky své tekuté formě je ideálně vstřebatelný až z 98% tj. cca v 10-20násobné větší dávce než zinek ve formě tablet. MVDr. MUDr. Joe Wallach o vstřebatelnosti minerálů - zásadní je biologická využitelnost.

Vzhledem k tomu, že se jedná o jednu z nejrozšířenějších a cenově nejvýhodnějších forem, může být glukonát zinečnatý dobrou volbou, jak zvýšit svůj příjem, aniž byste přišli na mizinu.

Zatím, pokud jste schopni investovat o něco více, může být pikolinát zinečnatý lépe vstřebatelný.

K dispozici jsou kapsle, tablety a pastilky, takže existuje spousta možností, jak získat denní dávku zinku - bez ohledu na to, jaký typ si vyberete.

Mějte na paměti, že nosní spreje obsahující zinek jsou spojovány se ztrátou čichu a měli byste se jim vyhnout (32, 33).

Shrnutí:

 • Existuje několik forem doplňků stravy se zinkem, které ovlivňují vaše zdraví jedinečným způsobem. Obvykle jsou k dispozici ve formě kapslí, tablet a pastilek. Vyhněte se nosním sprejům obsahujícím zinek, protože mohou ovlivnit váš čich.

Dávkování

Kolik zinku byste měli denně přijmout, závisí na vašem příjmu potravy a na typu doplňku stravy, který jste si vybrali, protože doplňky stravy mohou obsahovat různá množství elementárního zinku.

Například síran zinečnatý obsahuje 23% elementárního zinku, takže 220 mg síranu zinečnatého poskytuje přibližně 50 mg zinku (34).

Elementární množství je obvykle uvedeno na etiketě doplňku stravy, takže je snadné určit, kolik ho máte užívat, abyste splnili svou denní potřebu.

Pro dospělé je doporučená denní dávka obvykle 15-30 mg elementárního zinku (34).

Toto množství lze získat také konzumací různých potravin bohatých na zinek v rámci zdravé stravy, jako je maso, drůbež, mořské plody, obohacené snídaňové cereálie, ořechy, semena, luštěniny a mléčné výrobky (34).

Například 85gramová porce hovězí paštiky obsahuje 5,3 mg zinku, zatímco některé druhy snídaňových cereálií obsahují přibližně 2,8 mg na porci (34).

Vyšší dávky doplňkového zinku lze použít k léčbě onemocnění, jako je akné, průjem a infekce dýchacích cest.

Vzhledem k možným nežádoucím účinkům spojeným s nadměrnou konzumací zinku je však lepší nepřekračovat horní hranici 40 mg denně - pokud nejste pod lékařským dohledem (34).

Shrnutí:

 • Různé doplňky zinku obsahují různé koncentrace elementárního zinku. Doporučená denní dávka doplňků stravy je 15-30 mg elementárního zinku.

Bezpečnost a nežádoucí účinky

Pokud se doplňky stravy se zinkem používají podle pokynů, mohou být bezpečným a účinným způsobem, jak zvýšit příjem zinku a zlepšit několik aspektů vašeho zdraví. Je však třeba vzít v úvahu i nežádoucí účinky.

Nežádoucí účinky perorálních doplňků zinku

Doplňky stravy se zinkem jsou obecně dobře snášeny, i když u některých lidí byly spojeny s nežádoucími vedlejšími účinky, jako je nevolnost, zvracení, průjem a bolest žaludku (1).

Navíc překročení dávky 40 mg elementárního zinku denně může způsobit příznaky podobné chřipce, jako je horečka, kašel, bolest hlavy a únava (1).

Zinek může také bránit schopnosti těla vstřebávat měď, což může časem vést k nedostatku tohoto klíčového minerálu (35).

Navíc bylo prokázáno, že doplňky stravy se zinkem narušují vstřebávání některých antibiotik, a snižují tak jejich účinnost, pokud jsou užívány současně (34).

Abyste snížili riziko nežádoucích účinků, dodržujte doporučené dávkování a nepřekračujte horní únosnou hranici 40 mg denně, pokud nejste pod dohledem odborníka.

Pokud se u vás po užívání doplňků stravy se zinkem objeví negativní vedlejší účinky, snižte dávku. Pokud příznaky přetrvávají, zvažte konzultaci s odborníkem.

Shrnutí:

 • Zinek může způsobovat negativní vedlejší účinky, včetně zažívacích potíží a příznaků podobných chřipce. Může také narušovat vstřebávání mědi a snižovat účinnost některých antibiotik.

Závěr

Zinek je základní minerál, který hraje klíčovou roli v mnoha aspektech vašeho zdraví.

Doplňování 15-30 mg elementárního zinku denně může zlepšit imunitu, hladinu cukru v krvi a zdraví očí, srdce a kůže.

Je však důležité nepřekračovat horní hranici 40 mg zinku denně, protože konzumace vysokého množství může způsobit zažívací potíže a příznaky podobné chřipce, snížit vstřebávání mědi a snížit účinnost některých antibiotik.

Kromě užívání doplňků stravy se zinkem můžete příjem zinku zvýšit i přirozenou cestou, a to přidáním většího množství potravin bohatých na zinek do svého jídelníčku. Patří mezi ně ořechy, semena, luštěniny, maso, mořské plody a mléčné výrobky.

KOLOIDNÍ ZINEK

Tekutý zinek je nezbytný pro správný rozvoj a fungování organismu. Díky své tekuté formě a vitamínu C je velmi dobře vstřebatelný až z 98 % tj. až ve 20x větších dávkách než zinek ve formě tablet.

Zinek - jeden z hlavních ochranných prvků imunity

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
- Pixabay
 

Zinek je minerál, který je nezbytný pro dobré zdraví, protože je nutný pro správné funkce více než 300 enzymů a podílí se na mnoha důležitých procesech ve vašem těle, včetně správné funkce inzulínu (1).

Metabolizuje živiny, udržuje a posiluje váš imunitní systém a podílí se na opravách tkání těla. Je jedním z hlavních ochranných prvků imunitního systému, má vliv na strukturu a funkci buněčných membrán, urychluje hojení ran…

Vaše tělo zinek do zásoby neukládá, takže je třeba jej mít v dostatečném množství pravidelně v potravě (2).

Doporučený denní příjem u mužů je 11 mg, u žen 8 mg. Pokud je žena těhotná, bude potřebovat 11 mg denně a pokud kojí, budete potřebovat 12 mg denně. Pro sportovce může být vhodných až 20 mg.

Někteří lidé jsou ohroženi nedostatkem zinku, včetně malých dětí, dospívajících, starších osob a žen, které jsou těhotné nebo kojí (3).

Zdravá vyvážená strava, která obsahuje potraviny bohaté na zinek, by však měla uspokojit potřeby každého.

10 potravin obsahující zinek

1. Maso

Maso je vynikajícím zdrojem zinku (4). Červené maso je obzvláště velkým zdrojem, ale velké množství lze nalézt ve všech druzích masa, včetně hovězího, jehněčího a vepřového masa.

Ve skutečnosti 100 gramová porce syrového mletého hovězího masa obsahuje 4,8 mg zinku, což je 44% doporučené denní dávky (DDD) pro muže a 60% pro ženy (4).

Toto množství masa také poskytuje 176 kalorií, 20 gramů bílkovin a 10 gramů tuku. Navíc je to skvělý zdroj mnoha dalších důležitých živin, jako je železo, vitaminy B a kreatin.

Je třeba poznamenat, že konzumace velkého množství červeného masa, zejména průmyslově zpracovaného masa, je spojena se zvýšeným rizikem srdečních chorob a některých druhů rakoviny (5, 6). Doporučená roční spotřeba masa je do 30 kg (počítá se v syrovém stavu), především bílého.

Pokud však udržujete příjem průmyslově zpracovaného masa na minimu a konzumujete hlavně průmyslově nezpracované bílé a červené maso jako součást stravy bohaté na zeleninu, ovoce a vlákninu, se popsaných zvýšených zdravotních rizik nebudete muset obávat.

Shrnutí:

 • Maso je vynikajícím zdrojem zinku. Například 100 g porce syrového mletého hovězího masa poskytuje 44% pro muže a 60% pro ženy DDD zinku.

2. Mořské plody

Mořské plody jsou zdravé a nízkokalorické zdroje zinku. Ústřice obsahují zvláště vysoké množství, přičemž 6 ústřic poskytuje 32 mg, tj. 291% DDD pro muže.

Jiné druhy měkkýšů obsahují méně zinku než ústřice, ale stále jsou dobrými zdroji.

Aljašský krab reálně obsahuje 7,6 mg na 100 gramů, což je 69% DDD. Menší měkkýši, jako jsou krevety a mušle, jsou také dobrým zdrojem, oba obsahují 14% DDD na 100 gramů (7, 8, 9).

Zvláště těhotné ženy, by se měli ujistit, že měkkýši jsou před konzumací úplně uvaření, aby se minimalizovalo riziko otravy jídlem.

Shrnutí:

 • Mořské plody, jako jsou ústřice, krab, mušle a krevety, mohou přispět k vašim každodenním potřebám zinku.

3. Luštěniny

Luštěniny, jako cizrna, čočka a fazole, obsahují značné množství zinku. Reálně 100 gramů vařené čočky obsahuje asi 12% DV (10).

Obsahují však také fytáty. Tyto antinutrienty inhibují vstřebávání zinku a jiných minerálů, což znamená, že zinek z luštěnin není stejně dobře absorbován jako zinek ze živočišných produktů (11).

Přesto mohou být důležitým zdrojem zinku pro lidi, kteří upřednostňují veganskou nebo vegetariánskou stravu. Jsou také vynikajícím zdrojem bílkovin a vlákniny a lze je snadno přidat do polévek, dušených pokrmů a salátů.

Biologickou dostupnost tohoto minerálu zvyšuje vaření, klíčení, namáčení nebo kvašení rostlinných zdrojů zinku, jako jsou luštěniny (12).

Shrnutí:

 • Luštěniny obsahují velké množství zinku. Obsahují však také fytáty, které snižují jeho absorpci. Metody zpracování, jako je vaření, klíčení, máčení nebo kvašení, zlepšují jeho biologickou dostupnost.

4. Semena

Semena jsou zdravým doplněním vaší stravy a mohou pomoci zvýšit příjem zinku. Některá semena jsou však lepší volbou než jiná. Například 3 polévkové lžíce (30 gramů) semen konopí obsahují 31% a 43% doporučené denní dávky pro muže a ženy.

Další semena obsahující významné množství zinku zahrnují tykev, dýně a sezamová semínka (13, 14).

Kromě zvýšení příjmu zinku semena obsahují vlákninu, zdravé tuky, vitamíny a minerály, což z nich činí vynikající doplnění vaší stravy.

Jejich zahrnutí do zdravé výživy také souvisí s některými zdravotními přínosy, včetně dobrého cholesterolu a krevního tlaku (15, 16).

Chcete-li do své stravy přidat konopná, lněná, dýňová nebo tykvová semínka, můžete je zkusit přidat do salátů, polévek, jogurtů nebo jiných potravin.

Shrnutí:

 • Některá semena jako konopí, dýně, tykev a sezamová semínka obsahují značné množství zinku. Jsou také dobrým zdrojem vlákniny, zdravých tuků a vitamínů, díky čemuž jsou velice přínosným doplněním vaší stravy.

5. Ořechy

Jíst ořechy, jako jsou piniové oříšky, arašídy, kešu a mandle, pomůže zvýšit příjem zinku. Ořechy také obsahují další zdravé živiny, včetně zdravých tuků a vlákniny, jakož i řadu dalších vitamínů a minerálů.

Pokud hledáte ořech s vysokým obsahem zinku, jsou kešu dobrou volbou. 28 g porce obsahuje 15% DDD (17).

Ořechy jsou také rychlé a pohodlné občerstvení a byly spojeny se snížením rizikových faktorů u některých nemocí, jako jsou srdeční choroby, rakovina a cukrovka (18, 19, 20).

A co víc, lidé, kteří jedí pravidelně ořechy, mají tendenci žít déle než ti, kteří je nekonzumují, takže ořechy jsou velmi zdravým doplněním vaší stravy (21, 22, 23, 24).

Shrnutí:

 • Ořechy jsou zdravé a rychlé občerstvení, které zvýšuje příjem zinku a mnoha dalších zdravých živin.

6. Mléčné výrobky

Mléčné potraviny, jako je sýr a mléko, poskytují řadu živin, včetně zinku.

Mléko a sýr jsou dva významné zdroje, protože obsahují velká množství biologicky dostupného zinku, což znamená, že většina zinku v těchto potravinách může vaše tělo absorbovat (3).

Například 100 gramů sýru čedar obsahuje přibližně 28% DDD, zatímco jeden šálek plnotučného mléka obsahuje přibližně 9% (25, 26)

Tyto potraviny mají také řadou dalších živin považovaných za důležité pro zdraví kostí, včetně bílkovin, vápníku a vitamínu D.

Shrnutí:

 • Mléčné výrobky jsou dobrým zdrojem zinku. Obsahují také bílkoviny, vápník a vitamín D, živiny, které jsou důležité pro zdraví kostí společně s hořčíkem.

7. Vejce

Vejce obsahují mírné množství zinku a mohou vám pomoci dosáhnout doporučené denní spotřeby. 1 velké vejce obsahuje přibližně 5% DDD (27).

Obsahuje 77 kalorií, 6 gramů bílkovin, 5 gramů zdravých tuků a řadu dalších vitamínů a minerálů, včetně vitamínů skupiny B a selenu.

Celá vejce jsou také důležitým zdrojem cholinu, živiny, která je u většiny lidí v deficitu (28).

Shrnutí:

 • Jedno velké vejce obsahuje 5% DDD pro zinek, stejně jako řadu dalších živin, včetně bílkovin, zdravých tuků, vitamínů skupiny B, selenu a cholinu.

8. Celé zrniny

Celé zrniny jako pšenice, quinoa, rýže a oves obsahují malé množství zinku. Stejně jako luštěniny však zrna obsahují fytáty, které se vážou na zinek a snižují jeho absorpci (29).

Celé zrniny obsahují více fytátů než rafinované produkty a z toho důvodu poskytují méně zinku.

Jsou však výrazně lepší pro vaše zdraví a jsou dobrým zdrojem mnoha důležitých živin, jako je vláknina, vitamíny skupiny B, hořčík, železo, fosfor, mangan a selen.

Ve skutečnosti je konzumace celých zrn spojena s delším dožitím a řadou dalších zdravotních výhod, včetně sníženého rizika obezity, cukrovky typu 2 a srdečních chorob (30, 31, 32).

Shrnutí:

 • Celé zrniny mohou být zdrojem zinku ve vaší stravě. Zinek, které poskytují, však nemusí být absorbován stejně jako z jiných zdrojů v důsledku přítomnosti fytátů.

9. Různá zelenina

Ovoce a zelenina jsou obecně špatnými zdroji zinku. Některá zelenina však obsahuje nezanedbatelné množství a může přispět k vašim každodenním potřebám, zejména pokud nejíte maso.

Brambory, běžné i sladké, obsahují přibližně 1 mg na velký brambor, což je 9% DDD (33, 34).

Ostatní zelenina, jako jsou zelené fazolky a kapusta, obsahují méně, přibližně 3% DDD na 100 gramů (35, 36). Ačkoli neobsahují mnoho zinku, konzumace stravy bohaté na zeleninu je spojeno se sníženým rizikem chronických onemocnění, jako jsou srdeční choroby a rakovina (37, 38).

Shrnutí:

 • Většina zeleniny je špatným zdrojem zinku, ale některé druhy obsahují jeho mírná množství a mohou přispět k vašim každodenním potřebám, zejména pokud nejíte maso.

10. Hořká čokoláda

Možná je to překvapivě, ale hořká čokoláda obsahuje dobré množství zinku. Ve skutečnosti obsahuje 100 gramů výrobku, obsahující 70–85% tmavé čokolády 3,3 mg zinku nebo 30% DDD (39).

100 gramů hořké čokolády však také obsahuje 600 kalorií. Takže i když poskytuje některé zdravé živiny, jedná se o vysoce kalorické jídlo.

I když s léčbou můžete získat nějaké přidané živiny, není to jídlo, na které byste se měli spoléhat jako na svůj hlavní zdroj zinku.

Shrnutí:

 • Hořká čokoláda může být zdrojem zinku. Má však také vysoký obsah kalorií a cukru, takže by měla být konzumována s mírou a nikoli jako primární zdroj zinku.

Závěr

Zinek je nezbytný minerál a pro udržení dobrého zdraví je důležité jej mít v potravě v dostatečném množství.

Nejlepší způsob, jak zajistit, že máte dostatečný příjem, je jíst rozmanitou stravu s dobrými zdroji zinku, jako je maso, mořské plody, ořechy, semena, luštěniny a mléčné výrobky.

Nicméně pokud se obáváte, že ve stravě nemáte dostatek zinku, zvažte možnost užívání kvalitního doplňku stravy.

Koloidní zinek díky své tekuté formě a vitamínu C je velmi dobře vstřebatelný až z 98 % tj. cca ve 20x větší dávce než zinek ve formě tablet.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           DUBEN 2024 - 31 článků

                KVĚTEN 2024 - 19 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života