10 vědecky prokázaných zdravotních přínosů česneku

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
- Pixabay

 

Barbora Nová

Současný výzkum ukazuje, že česnek může mít některé skutečné zdravotní účinky, například ochranu proti nachlazení a schopnost pomáhat snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu.

"Ať je jídlo tvým lékem a lék tvým pokrmem."

To jsou slavná slova starořeckého lékaře Hippokrata, který je často označován za otce západní medicíny, který předepisoval česnek k léčbě různých zdravotních potíží - a moderní věda mnohé z těchto příznivých účinků na zdraví potvrdila.

Následuje 10 zdraví prospěšných účinků česneku, které jsou potvrzeny výzkumem.

1. Česnek obsahuje sloučeniny se silnými léčivými účinky

Česnek je rostlina z čeledi cibulovitých (Allium). Je blízce příbuzný cibuli, šalotce a pórku, přičemž každý segment česnekové cibulky se nazývá stroužek. V jedné cibulce je plus minus 10-20 stroužků.

Česnek roste v mnoha částech světa a díky své silné vůni a lahodné chuti je oblíbenou ingrediencí při vaření. V dávné historii se však česnek používal především pro své zdravotní a léčivé vlastnosti (1).

Jeho používání bylo dobře zdokumentováno mnoha významnými civilizacemi, včetně Egypťanů, Babyloňanů, Řeků, Římanů a Číňanů (1).

Vědci dnes vědí, že většina zdraví prospěšných účinků česneku je způsobena sirnými sloučeninami, které vznikají při sekání, drcení nebo žvýkání stroužku česneku.

Asi nejznámější sloučeninou je alicin. Allicin je však nestabilní sloučenina, která je v čerstvém česneku přítomna pouze krátce po jeho rozkrojení nebo rozdrcení (2).

Mezi další sloučeniny, které mohou mít vliv na zdraví prospěšné účinky česneku, patří diallyl disulfid a s-allyl cystein (3).

Sloučeniny síry z česneku se do těla dostávají z trávicího traktu. Poté putují po celém těle a mají silné biologické účinky.

Shrnutí:

 • Česnek je rostlina z čeledi cibulovitých, která se pěstuje pro svou výraznou chuť a zdraví prospěšné účinky. Obsahuje sloučeniny síry, které jsou zodpovědné za některé z těchto zdraví prospěšných látek.

2. Česnek je výživný, ale má velmi málo kalorií

Jeden stroužek (3 gramy) syrového česneku obsahuje (4):

 • Mangan: 2% referenční hodnoty příjmu (RHP)
 • Vitamín B6: 2% RHP
 • Vitamín C: 1% RHP
 • Selen: 1% RHP
 • Vláknina: 0,06 g

Obsahuje 4,5 kalorií, 0,2 gramů bílkovin a 1 gram sacharidů. Česnek také obsahuje stopová množství různých dalších živin.

Shrnutí:

 • Česnek má nízký obsah kalorií a je bohatý na vitamin C, vitamin B6 a mangan. Obsahuje také stopové množství různých dalších živin.

3. Česnek pomáhá chránit před nemocemi, včetně nachlazení

Je známo, že česnekové doplňky stravy posilují funkci imunitního systému. Rozsáhlá 12týdenní studie zjistila, že denní užívání česnekového doplňku snižuje počet nachlazení o 63% ve srovnání s placebem (5).

Průměrná délka trvání příznaků nachlazení se rovněž zkrátila o 70%, a to z 5 dnů ve skupině užívající placebo na pouhých 1,5 dne ve skupině užívající česnek.

Jiná studie zjistila, že vysoká dávka extraktu ze stařeného česneku (2,56 g denně) snížila počet dnů nemoci z nachlazení nebo chřipky o 61% (6).

Jeden z přehledů však dospěl k závěru, že je třeba provést další výzkum (7).

Shrnutí:

 • Doplňky stravy s česnekem mohou pomáhat předcházet nemocem, jako je chřipka a nachlazení, a snižovat jejich závažnost.

4. Účinné látky v česneku snižují krevní tlak

Kardiovaskulární onemocnění, jako je srdeční infarkt a mrtvice, mají zatím na svědomí více úmrtí než téměř jakékoli jiné onemocnění (8).

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je jedním z nejdůležitějších faktorů, které mohou vést k těmto onemocněním. Studie na lidech zjistily, že doplňky stravy s česnekem mají významný vliv na snížení krevního tlaku u lidí s vysokým krevním tlakem (9, 10, 11).

V jedné studii bylo 600-1 500 mg extraktu ze stařeného česneku stejně účinných jako lék Atenolol při snižování krevního tlaku po dobu 24 týdnů (12).

Dávky doplňků stravy musí být poměrně vysoké, aby měly požadované účinky. Potřebné množství odpovídá asi čtyřem stroužkům česneku denně.

Shrnutí:

 • Vysoké dávky česneku zlepšují krevní tlak u osob, kteří mají vysoký krevní tlak (hypertenzí). Doplňky stravy s česnekem jsou mnohdy stejně účinné jako běžné chemické léky, ale bez vedlejších účinků.

5. Česnek zlepšuje hladinu cholesterolu, což může snižovat riziko srdečních onemocnění

Česnek může snižovat celkový a LDL cholesterol. Předpokládá se, že u osob s vysokou hladinou cholesterolu snižují doplňky stravy s česnekem celkový a LDL cholesterol přibližně o 10-15% (13, 14, 15).

Pokud se podíváme konkrétně na LDL a HDL cholesterol, zdá se, že česnek snižuje LDL typ, ale nemá spolehlivý vliv na HDL (9, 10, 16, 17, 18).

Dalším známým rizikovým faktorem srdečních onemocnění je vysoká hladina triglyceridů, ale zdá se, že česnek nemá na hladinu triglyceridů žádný významný vliv (15).

Shrnutí:

 • Předpokládá se, že česnekové doplňky stravy snižují celkový a LDL cholesterol, zejména u osob, které mají vysokou hladinu cholesterolu. HDL (dobrý) cholesterol a triglyceridy zřejmě ovlivněny nejsou.

6. Česnek obsahuje antioxidanty, které mohou pomoci předcházet Alzheimerově chorobě a demenci

Oxidační poškození volnými radikály přispívá k procesu stárnutí. Česnek obsahuje antioxidanty, které podporují ochranné mechanismy organismu proti oxidačnímu poškození (19).

Bylo prokázáno, že vysoké dávky česnekových doplňků stravy zvyšují u lidí množství antioxidačních enzymů a také významně snižují oxidační stres u lidí s vysokým krevním tlakem (7, 9, 20).

Kombinovaný účinek na snižování cholesterolu a krevního tlaku, stejně jako antioxidační vlastnosti, mohou snižovat riziko běžných mozkových onemocnění, jako je Alzheimerova choroba a demence (21, 22).

Shrnutí:

 • Česnek obsahuje antioxidanty, které chrání před poškozením buněk a stárnutím. Může snižovat riziko Alzheimerovy choroby a demence.

7. Pravidelné užívání česneku vám může pomoci žít déle

Vzhledem k příznivým účinkům na důležité rizikové faktory, jako je krevní tlak, dává smysl, že by vám česnek mohl pomoci žít déle.

Důležitým faktorem je také skutečnost, že dokáže bojovat s infekčními chorobami, protože ty jsou častou příčinou úmrtí, zejména u starších lidí nebo lidí s nefunkčním imunitním systémem (23).

Shrnutí:

 • Česnek má známé příznivé účinky na běžné příčiny chronických onemocnění, takže je logické, že by vám také mohl pomoci žít déle.

8. Doplňky stravy s česnekem mohou zlepšit sportovní výkonnost

Česnek byl jednou z prvních látek "zvyšujících výkonnost", přičemž se tradičně používal ve starověkých kulturách ke snížení únavy a zlepšení pracovní výkonnosti dělníků.

Především byl podáván olympijským atletům ve starověkém Řecku (1).

Studie na hlodavcích prokázaly, že česnek pomáhá při výkonu (23).

V jedné malé studii se u lidí s onemocněním srdce, kteří užívali česnekový olej po dobu 6 týdnů, snížila maximální tepová frekvence o 12% a zlepšila se jejich výkonnost při cvičení (24).

Studie na devíti závodících cyklistech však nezjistila žádný výkonnostní přínos (25).

Jiné studie potvrzují, že únavu vyvolanou cvičením lze pomocí česneku snížit (2).

Shrnutí:

 • Česnek může zlepšit fyzickou výkonnost jak laboratorních zvířat, tak u lidí se srdečními chorobami.

9. Konzumace česneku může pomoci detoxikovat těžké kovy v těle

Bylo prokázáno, že ve vysokých dávkách chrání sirné sloučeniny v česneku před poškozením orgánů v důsledku toxicity těžkých kovů.

Čtyřtýdenní studie u zaměstnanců továrny na výrobu autobaterií (kteří byli nadměrně vystaveni olovu) zjistila, že česnek snížil hladinu olova v krvi o 19%. Snížil také mnoho klinických příznaků toxicity, včetně bolestí hlavy a krevního tlaku (26).

Tři dávky česneku denně dokonce předčily ve snížení příznaků lék D-penicilamin.

Shrnutí:

 • V jedné studii bylo prokázáno, že česnek významně snižuje toxicitu olova a související příznaky.

10. Česnek může zlepšit zdraví kostí

Studie na hlodavcích ukázaly, že může minimalizovat úbytek kostní hmoty zvýšením hladiny estrogenu u samic (27, 28, 29, 30).

Jedna studie u žen v menopauze zjistila, že denní dávka suchého česnekového extraktu (odpovídající 2 gramům syrového česneku) významně snížila marker nedostatku estrogenu. To ukazuje, že tento doplněk stravy může mít příznivé účinky na zdraví kostí u žen (31).

Potraviny jako česnek a cibule mohou mít příznivé účinky také na osteoartrózu (32).

Shrnutí:

 • Zdá se, že česnek má určitý přínos pro zdraví kostí tím, že zvyšuje hladinu estrogenu u žen, ale je třeba provést další studie na lidech.

Česnek lze snadno zařadit do jídelníčku a dodává mu chuť

Česnek je velmi snadné zařadit do současného jídelníčku. Doplňuje většinu slaných pokrmů, zejména polévky a omáčky. Výrazná chuť česneku může také dodat punc jinak nevýrazným receptům.

Česnek se dodává v několika formách, od celých stroužků a hladkých past až po prášky a doplňky stravy, jako je česnekový extrakt a česnekový olej.

Běžným způsobem použití česneku je prolisování několika stroužků čerstvého česneku lisem na česnek a jeho následné smíchání s extra panenským olivovým olejem a trochou soli. Funguje to jako velmi jednoduchá a výživná zálivka na salát.

Vedlejší účinky česneku

Mějte však na paměti, že česnek má i některé stinné stránky, například zápach z úst. Existují také lidé, kteří jsou na něj alergičtí. Pokud trpíte poruchou srážlivosti krve nebo užíváte léky na ředění krve, poraďte se před zvýšením konzumace česneku se svým lékařem.

Shrnutí:

 • Česnek je chutný a snadno ho zařadíte do svého jídelníčku. Můžete ho použít do slaných pokrmů, polévek, omáček, dresinků a dalších.

Závěr

Po tisíce let se věřilo, že česnek má léčivé vlastnosti. Věda to v současnosti jednoznačně potvrzuje.

Pokud v současné době užíváte léky na ředění krve, před zvýšením příjmu česneku se poraďte se svým lékařem.

Interakce česneku

 • antihypertenziva (léky proti vysokému tlaku a srdečním nemocem) - česnek může zvyšovat účinky léků proti vysokému tlaku
 • antikoagulancia (léky proti srážení krve) Enoxaparin, Warfarin - česnek může zvyšovat protisrážlivý účinek léků
 • česnek může zvyšovat protisrážlivý účinek dlouhodobého podávání acylpyrinu
Více:

Česnek v prevenci

Časté používání česneku ve středomořské kuchyni může částečně vysvětlovat, proč se v zemích jako Itálie a Španělsko tak málo vyskytuje ateroskleróza. Podle některých studií dokáže česnek předcházet srdečním chorobám různými způsoby, snižuje například shlukování krevních destiček a jejich přilnavost ke stěnám cév, takže brání tvorbě trombů, které jsou příčinou srdečních příhod. Existuje také důkaz, že česnek rozpouští bílkoviny vytvářející krevní sraženiny, což může ovlivnit tvorbu usazenin v cévách. Česnek také mírně snižuje krevní tlak, především svou schopností rozšiřovat cévy a tím pomáhá zlepšovat krevní oběh.

Výsledky studií vlivu česneku na hladinu cholesterolu v krvi nejsou zcela shodné, ale většina lékařů, kteří dávají přednost přírodním léčebným prostředkům se domnívá, že česnek - nejlépe v kombinaci s jinými doplňky stravy snižující krevní cholesterol - stojí za zkoušku. Kombinace léčivek může pozitivně ovlivnit metabolismus cholesterolu v játrech a výledkem je menší uvolňování cholesterolu do krve.

Česnek má pravděpodobně i protirakovinné účinky. Zvláště příznivě se hodnotí jeho vliv na rakovinu střev a možná i na rakovinu prsu a prostaty, ale způsob, jak toho dosahuje není jasný. Pravděpodobně se na tom účastní více mechanismů, může například způsobit zvýšení hladiny enzymů, které umějí detoxikovat "spouštěče" zhoubného bujení. Česnek také blokuje tvoření nitritů spojovaných s rakovinou žaludku a stimuluje imunitní systém. Stejně důležité jsou i jeho antioxidační vlastnosti.

Česnek také úspěšně působí proti baktériím, virům a plísním. Allicin obsažený v česneku dokáže blokovat enzymy, které infekčním organismům dodávají schopnost napadat a poškozovat tkáně. Ukazuje se, že také ničí plísně odpovědné za mykotická onemocnění nohou a zvukovodů.

Česnek může být účinný v prevenci tuhnutí aorty - tepny, která odvádí krev ze srdce do celého těla, k níž dochází běžně věkem. V jedné studii užívalo 200 lidí po dobu dvou let denně buď česnekové doplňky nebo placebo. Na konci studie byly aorty u lidí ve věku 70 let ze skupiny užívající česnek tak pružné jako u lidí ve věku 55 let, kteří doplněk neužívali. Pružnější aorta pomáhá snižovat rizika vyššího věku.

Užívání

Vybírejte doplňky stravy obsahující 4000 mcg allicinu v jedné tabletě nebo tobolce. Je to přibližné množství jaké je obsaženo v jednom stroužku česneku. K udržení všeobecně dobrého zdravotního stavu nebo jako podpůrný prostředek při snižování cholesterolu užívejte denně 400 - 600 mg česneku v potravinovém doplňku stravy. Při nachlazení užívejte 4x denně tabletu nebo tobolku o obsahu 400 - 600 mg česneku. Místní použití: Aplikujte česnekový olej nebo rozmačkaný stroužek na postižené místo asi 3x denně. Některé chorobné stavy kůže, například bradavice a kousnutí hmyzem, mohou rovněž dobře reagovat na léčení česnekovým olejem nebo rozmačkaným česnekem.

Česnek lze brát trvale. Pokud jej užíváte pro snížení cholesterolu, nechte si zkontrolovat lékařem hladinu cholesterolu po třech měsících, jestliže jeho hladina neklesá, požádejte lékaře o jiný lék. U některých lidí dochází při užívání větších dávek česneku k poruše trávení, k plynatosti a průjmu.

Užíváním potravinových česnekových doplňků stravy, které se rozpouštějí až ve střevě, tomu lze zabránit. Doplňky stravy, které se rozpouštějí až ve střevě, zabraňují vydechování česnekového odéru a způsobí, že přípravek projde žaludkem neporušený, což zaručuje plný účinek zásadní účinné látky - allicinu. Někdy se také může objevit kožní vyrážka.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

PROTOKOL PRO PREVENCI

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 UNIKÁTNÍ, BEZKONKURENČNÍ EXTRAKTY

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. Jelinek, dr. Wahls

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Nejúčinnější kloubní výživa, MUDr. Ladislav Šafránek

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

Porovnání AMERICKÉ a RUSKÉ vakcíny na Covid -19, mechanismy účinků všech i připravovaných vakcín

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

 

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

 

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

ZDE

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

JAREK NOHAVICA

ZADEK JAK ŽOK

A přece nakonec - ÚSPĚŠNÁ LÉČBA

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 29.4.2023 v souvislosti s "vakcinací"

Ú MRTÍ - 1291

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 1863

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

Stav k 23.11.2022

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

 

 

Standardní verze