14 příznaků anémie z nedostatku železa v těle

 

 

 

 

 

 

Červené krvinky

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

K nedostatku železa dochází, když vaše tělo nemá dostatek minerálu železa. Vaše tělo potřebuje železo k tvorbě hemoglobinu, bílkoviny v červených krvinkách, která jim umožňuje přenášet kyslík krevními cévami.

Pokud vaše tělo nemá dostatek hemoglobinu, vaše tkáně a svaly nedostávají dostatek kyslíku, aby mohly efektivně pracovat. To vede ke stavu zvanému anémie.

Ačkoli existují různé typy anémie, anémie z nedostatku železa je celosvětově nejčastějším typem. Příznaky a symptomy nedostatku železa se liší v závislosti na (1):

 • závažnosti anémie
 • rychlosti jejího rozvoje
 • vašem věku
 • vašem aktuálním zdravotním stavu

V některých případech lidé nepociťují žádné příznaky.

Následuje 14 příznaků a symptomů nedostatku železa, počínaje těmi nejčastějšími, a také informace o tom, co byste měli dělat, pokud si myslíte, že máte nedostatek železa.

1. Neobvyklá únava

Pocit velké únavy je jedním z nejčastějších příznaků anémie z nedostatku železa. Tento příznak je také častý u lidí, kteří jednoduše nemají dostatek železa, i když jim nebyla diagnostikována jeho nedostatečnost (2, 3).

K této únavě dochází proto, že vašemu tělu chybí železo potřebné k tvorbě bílkoviny zvané hemoglobin, která pomáhá přenášet kyslík po těle.

Bez dostatečného množství hemoglobinu se do vašich tkání a svalů dostává méně kyslíku, což je připravuje o energii. Vaše srdce také musí pracovat intenzivněji, aby po těle rozvádělo více krve bohaté na kyslík, což může způsobit vaši únavu (2).

Protože únava je často považována za součást rušného moderního života, je obtížné diagnostikovat nedostatek železa pouze na základě tohoto příznaku.

Nicméně únava související s nedostatkem železa může jít ruku v ruce se slabostí, podrážděností nebo potížemi se soustředěním (4).

Shrnutí:

 • Únava je jedním z nejčastějších příznaků nedostatku železa. Je to způsobeno tím, že se do tkání dostává méně kyslíku, což je připravuje o energii.

2. Bledší kůže než obvykle

Kůže, která je bledší než obvykle, stejně jako bledé zbarvení vnitřní strany dolních víček, jsou dalšími častými příznaky nedostatku železa (5, 6).

Hemoglobin v červených krvinkách dává krvi červenou barvu, takže nízká hladina způsobená nedostatkem železa způsobuje, že krev je méně červená. Proto může kůže u lidí s nedostatkem železa ztratit část své barvy nebo tepla.

Studie u dětí ve věku 6-11 let zjistila, že bledost spojená s nedostatkem železa se může objevit po celém těle nebo se omezit na jednu oblast, například na (7):

 • dásně
 • vnitřní stranu rtů nebo dolních víček
 • nehty

Bledost je často jednou z prvních věcí, na kterou se lékaři zaměří jako na příznak nedostatku železa. Tento stav by však měl být potvrzen krevním testem (6).

Bledost se častěji vyskytuje u středně těžkých nebo těžkých případů anémie (7).

Pokud si při pohledu do zrcadla stáhnete dolní víčko, měla by mít vnitřní vrstva zářivě červenou barvu. Pokud je velmi bledě růžová nebo žlutá, můžete mít nedostatek železa. U lidí s tmavším odstínem pleti může být oční víčko jedinou oblastí, kde je tento stav patrný.

Shrnutí:

 • Kůže, která je bledší než obvykle v oblastech, jako je obličej, spodní vnitřní víčka nebo nehty, může být známkou středního nebo závažného nedostatku železa. Tato bledost je způsobena nízkou hladinou hemoglobinu, který dodává krvi červenou barvu.

3. Dýchavičnost

Hemoglobin umožňuje červeným krvinkám přenášet kyslík po těle. Když je při nedostatku železa jeho hladina nízká, je stejně tak nízká i hladina kyslíku. To znamená, že vaše svaly nebudou dostávat dostatek kyslíku k provádění běžných činností, jako je například chůze (8).

V důsledku toho se zrychlí vaše dýchání, protože se vaše tělo snaží získat více kyslíku. Proto je častým příznakem dušnost (2).

Pokud se zadýcháváte při každodenních činnostech, které vám dříve připadaly snadné, jako je chůze, chůze do schodů nebo cvičení, může být na vině nedostatek železa.

Shrnutí:

 • Dušnost je příznakem nedostatku železa, protože nízká hladina hemoglobinu brání tělu účinně přenášet kyslík do svalů a tkání.

4. Bolesti hlavy

Nedostatek železa může způsobovat bolesti hlavy, zejména u žen, kkyž mají menstruaci (5, 9).

I když souvislost mezi nedostatkem železa a bolestmi hlavy je stále nejasná, vědci teoreticky předpokládají, že ve hře je několik faktorů, včetně vztahu mezi změněnou funkcí dopaminu a hladinou estrogenu (10).

Ačkoli existuje mnoho příčin bolestí hlavy, časté, opakující se bolesti hlavy mohou být příznakem nedostatku železa.

Shrnutí:

 • Bolesti hlavy mohou být příznakem nedostatku železa, ačkoli je zapotřebí dalšího výzkumu souvislosti mezi poruchou funkce dopaminu, hladinou estrogenu a nedostatkem železa.

5. Bušení srdce

Dalším příznakem anémie z nedostatku železa je nápadné bušení srdce. Souvislost mezi nedostatkem železa, anémií a srdečními problémy se stále zkoumá, ale může souviset se zásobováním kyslíkem (11).

Hemoglobin je bílkovina v červených krvinkách, která pomáhá přenášet kyslík po těle. Při nedostatku železa znamená nízká hladina hemoglobinu, že srdce musí vynaložit větší úsilí na přenos kyslíku. To může vést k nepravidelnému srdečnímu rytmu nebo pocitu, že vaše srdce bije abnormálně rychle.

V důsledku toho může nedostatek železa zhoršit stavy, které ovlivňují vaše srdce, jako je srdeční selhání a ischemická choroba srdeční (12, 13).

Shrnutí:

 • V případě nedostatku železa musí vaše srdce pracovat obzvlášť intenzivně, aby přeneslo kyslík. To může zhoršit stavy, které ovlivňují zdraví srdce.

6. Suché a poškozené vlasy a pokožka

Suchá nebo poškozená kůže a vlasy mohou být příznaky nedostatku železa (14).

Nedostatek železa snižuje hladinu hemoglobinu v krvi, což může snížit množství kyslíku dostupného buňkám, které způsobují růst vlasů (15).

Když pokožka a vlasy nemají dostatek kyslíku, mohou být suché a slabé. Nedostatek železa je také spojován s vypadáváním vlasů a některé výzkumy naznačují, že může být příčinou - zejména u osob ženského pohlaví v reprodukčním věku (16, 17).

Je zcela typické, že některé vlasy vypadávají při každodenním mytí a česání. Pokud vám však vypadávají chomáče nebo velké množství, může to souviset s nedostatkem železa.

Shrnutí:

 • Při nedostatku železa se pokožce a vlasům může dostávat méně kyslíku, což může vést k jejich vysušení nebo poškození. V závažnějších případech to může vést k vypadávání vlasů.

7. Otok a bolestivost jazyka nebo úst

Někdy vnitřek nebo vnějšek vašich úst ukazuje, zda máte anémii z nedostatku železa. Mezi příznaky patří oteklý, zanícený, bledý nebo podivně hladký jazyk (18).

Nedostatek železa může způsobit i další příznaky v okolí úst, jako je (19):

 • sucho v ústech
 • pocit pálení v ústech
 • bolestivé, červené praskliny v koutcích úst
 • vředy v ústech

Shrnutí:

 • Bolestivý, oteklý nebo podivně hladký jazyk může být známkou anémie z nedostatku železa, stejně jako praskliny v koutcích úst.

8. Neklidné nohy

Nedostatek železa je spojován se syndromem neklidných nohou (20).

Tento stav zahrnuje silné nutkání pohybovat nohama, zatímco jsou v klidu. Může také způsobovat nepříjemné pocity lezení nebo svědění v chodidlech a nohách. Obvykle je horší v noci, což znamená, že se vám může špatně spát.

Příčiny primárního syndromu neklidných nohou nejsou zcela objasněny. Je však známo, že se vyskytuje sekundárně při různých zdravotních potížích, včetně anémie z nedostatku železa (21).

Lidé s anémií z nedostatku železa mají totiž šestkrát vyšší pravděpodobnost, že budou mít syndrom neklidných nohou, než běžná populace (21).

Shrnutí:

 • Lidé s anémií z nedostatku železa mohou mít syndrom neklidných nohou, což je silné nutkání pohybovat nohama v klidu.

9. Křehké nebo lžičkovité nehty na rukou

Mnohem méně častým příznakem nedostatku železa jsou lámavé nebo lžičkovité nehty. Tento stav se nazývá koilonychie (22).

Obvykle jsou prvním příznakem křehké nehty, které se snadno štěpí a lámou.

V pozdějších stadiích nedostatku železa se mohou objevit nehty ve tvaru lžičky, což znamená, že střed nehtu se propadá a okraje se zvedají, takže vypadají zaobleně jako lžíce.

Jedná se však o vzácný nežádoucí účinek, který se vyskytuje jen asi u 5% lidí s nedostatkem železa. Obvykle se objevuje pouze u těžkých případů (22).

Shrnutí:

 • Křehké nehty nebo nehty ve tvaru lžičky mohou ukazovat na závažnější anémii z nedostatku železa.

10-14. Další možné příznaky anémie z nedostatku železa

Několik dalších ukazatelů signalizuje, že vaše hladina železa může být nízká. Bývají méně časté a mohou souviset s mnoha jinými stavy než s nedostatkem železa.

Mezi další příznaky anémie z nedostatku železa patří:

 • Zvláštní chutě. Chuť na cizí potraviny nebo nepotravinové předměty se nazývá pica. Obvykle se jedná o chuť na led, hlínu, špínu, křídu nebo papír a může být příznakem nedostatku železa. Může se vyskytnout také během těhotenství (23).
 • Pocity deprese. Anémie z nedostatku železa může být spojena s depresí u dospělých. Těhotné osoby s nedostatkem železa mohou mít také vyšší riziko deprese (24, 25).
 • Studené ruce a nohy. Nedostatek železa znamená menší přísun kyslíku do rukou a nohou. Někteří lidé mohou obecně snadněji pociťovat chlad nebo mít studené ruce a nohy (5).
 • Častější infekce. Protože železo je potřebné pro zdravý imunitní systém, jeho nedostatek může zvýšit riziko infekcí (26).
 • Špatná chuť k jídlu. Nedostatek železa je spojen se špatnou chutí k jídlu v důsledku změn hormonu hladu ghrelinu (27).

Příznaky anémie u dětí

Nedostatek železa je celosvětově nejrozšířenějším nedostatkem výživy u dětí a dospívajících. Mezi běžné příznaky anémie u dětí patří (28):

 • únava
 • slabost
 • bledost
 • podrážděnost
 • malátnost

U chronické anémie je časté sucho v ústech, zánět rtů, vypadávání vlasů a atrofická glositida - stav, při kterém je jazyk hladký a vypadá lesklý (28).

U dětí s anémií z nedostatku železa byly pozorovány také neurologické příznaky, jako je porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD), syndrom neklidných nohou a záchvaty zadržování dechu (28).

Příznaky anémie u seniorů

Anémie je u seniorů běžná. Příznaky u této populace mohou být nespecifické a zahrnují (29):

 • únava
 • bledost
 • dušnost
 • bolest na hrudi
 • otoky nebo zadržování tekutin

Jindy mohou být příznaky specifičtější a mohou zahrnovat koilonychii, piku a atrofickou glositidu (29).

Pika je porucha příjmu potravy, při níž postižený pojídá předměty bez nutriční hodnoty, které nejsou považovány za jídlo, např. papír, ostré předměty, vlákna (látky, chomáčky vlasů, vlny…), led, kov, kamínky, hlínu aj.

Ve srovnání s mladšími lidmi mají senioři větší pravděpodobnost, že budou mít stavy spojené s anémií z nedostatku železa, protože tyto stavy mohou způsobovat chronickou ztrátu krve, vést k malabsorpci železa nebo zahrnovat dlouhodobý zánět (29).

Příkladem jsou žaludeční a střevní vředy, rakovina střev a chronické onemocnění ledvin.

Senioři také častěji dlouhodobě užívají některé léky, například nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), antikoagulancia a inhibitory protonové pumpy, které mohou způsobovat ztrátu krve v žaludku nebo snižovat vstřebávání železa (29).

Shrnutí:

 • Mezi další příznaky nedostatku železa patří zvláštní chutě, deprese, časté infekce a studené ruce a nohy. Děti a senioři mají společné příznaky, ale neurologické příznaky, jako je ADHD, jsou častější u dětí.

Běžné příčiny nedostatku železa

Nedostatek železa může být způsoben různými faktory a může se vyskytnout téměř v každém věku. Několik nejčastějších příčin je (5):

 • nedostatečný příjem železa v důsledku stravy, která neodpovídá denním nutričním potřebám nebo je značně omezená
 • zánětlivé onemocnění střev (IBD) nebo celiakie
 • zvýšená potřeba železa během těhotenství
 • ztráta krve při silné menstruaci nebo vnitřním krvácení

Krvácení do žaludku nebo střev může způsobit anémii i u žen, které již nemenstruují. Toto krvácení může být vyvoláno (26):

 • užíváním příliš velkého množství nesteroidních antirevmatik, jako je ibuprofen nebo aspirin
 • žaludečními vředy
 • hemeroidy
 • rakovinou střev nebo žaludku (i když ta je méně častá).

Co způsobuje anémii?

K anémii dochází, když máte nedostatek zdravých červených krvinek, které dodávají kyslík do tkání (30).

Nedostatek železa - ačkoli je častou příčinou anémie - není jedinou příčinou. Mezi další časté příčiny patří (30):

 • zánětlivá onemocnění, jako jsou autoimunitní onemocnění, rakovina a chronické onemocnění ledvin
 • talasemie, dědičná krevní porucha, která způsobuje, že vaše tělo produkuje abnormální formu hemoglobinu
 • nedostatek kyseliny listové (B9) nebo vitaminu B12
 • otrava olovem
 • poruchy způsobené užíváním alkoholu
 • onemocnění jater
 • hypotyreóza
 • užívání některých léků, včetně chemoterapie, léků na cukrovku a antimikrobiálních léků, jakož i diuretik

Anémie může být také hemolytické povahy, což znamená, že červené krvinky jsou ničeny rychleji, než je vaše tělo dokáže vytvořit. Mezi příčiny hemolytické anémie patří (30):

 • srpkovitá nemoc, skupina dědičných poruch červených krvinek.
 • enzymopatie, jako je nedostatek glukózo-6-fosfátdehydrogenázy (G6PD) a nedostatek pyruvátkinázy (PK).
 • další vzácná onemocnění, včetně autoimunitní hemolytické anémie (AIHA), paroxyzmální noční hemoglobinurie (PNH) a mikroangiopatické hemolytické anémie (MAHA).:

Shrnutí:

 • Anémie může být způsobena nedostatečným příjmem železa, četnými zdravotními stavy a ztrátou krve - stejně jako řadou dalších problémů, které s nedostatkem železa nesouvisejí.

Co dělat, pokud se domníváte, že máte nedostatek železa

Pokud se domníváte, že máte nedostatek železa, zvažte následující kroky.

Poraďte se s odborníkem

Pokud si myslíte, že se u vás projevují příznaky nebo symptomy nedostatku železa, měli byste se objednat k lékaři.

Pokud lékař potvrdí, že máte nedostatek železa - obvykle prostřednictvím krevního testu - je to obvykle snadno léčitelné. Lékař vám pravděpodobně doporučí zvýšit příjem železa prostřednictvím stravy nebo doplňků stravy (2).

Hlavním cílem léčby je obnovit hladinu hemoglobinu a doplnit zásoby železa v těle.

Váš lékař vypracuje léčebný plán, který bude nejlépe vyhovovat vašim zdravotním potřebám.

Jezte potraviny bohaté na železo

Pokud se lékař domnívá, že je váš nedostatek železa způsoben nedostatkem železa ve stravě, může vám doporučit jíst více potravin bohatých na železo.

Existují dvě hlavní formy železa ve stravě - hemová a nehemová (31).

Rostliny a potraviny obohacené železem obsahují pouze nehemové železo, zatímco živočišné potraviny obsahují obě formy.

Zatímco vstřebávání železa vaším tělem je obecně nízké, můžete vstřebat až 15-35% hemového železa, ale pouze 2-20% nehemového železa. Přesto je dobré zařadit do svého jídelníčku obě formy železa - za předpokladu, že se nevyhýbáte živočišným produktům - a zajistit si tak pestrou stravu.

Mezi potraviny bohaté na železo patří:

 • červené maso, jako je hovězí, vepřové a drůbeží
 • tmavá listová zelenina, jako je špenát a kapusta
 • sušené ovoce, například rozinky a meruňky
 • hrách, fazole a další luštěniny
 • mořské plody
 • potraviny obohacené železem, například snídaňové cereálie
 • semínka a ořechy
 • vnitřnosti

Doplňky stravy byste měli užívat pouze v případě, že vám lékař potvrdí, že máte nedostatek železa - nebo jste jím ohroženi - a nemůžete pokrýt svou potřebu pouze stravou.

Mějte na paměti, že užívání doplňků stravy s železem může způsobit nežádoucí účinky, včetně:

 • bolesti žaludku
 • zácpu nebo průjem
 • pálení žáhy
 • nevolnost nebo zvracení
 • černou stolici

Tyto nežádoucí účinky však můžete minimalizovat užíváním specifických typů doplňků stravy s železem, jako je například chelát bisglycinátu železa (32).

Pokud se u vás vyskytnou nežádoucí účinky související s doplňky stravy s železem, poraďte se s odborníkem.

Pomozte zvýšit vstřebávání železa

Pokud chcete z doplňku stravy s železem vytěžit maximum, snažte se vyhnout jeho užívání spolu s léky, jinými doplňky stravy nebo potravinami, které obsahují vápník, jako jsou antacida nebo mléko. Vápník může omezit vstřebávání železa (32).

Naopak kombinace železa s vitaminem C může vstřebávání železa zlepšit. Mezi potraviny bohaté na vitamin C patří (32, 33):

 • papriky
 • pomeranče
 • grapefruit
 • kiwi
 • brokolice
 • růžičková kapusta
 • jahody

Při užívání doplňků stravy s železem se také doporučuje vyhnout se nebo omezit potraviny s vysokým obsahem vlákniny nebo nápoje bohaté na polyfenoly, jako je káva a čaj. Ty mohou narušovat vstřebávání (34).

Shrnutí:

 • Pokud máte nedostatek železa, může vám lékař doporučit, abyste jedli více potravin bohatých na železo nebo užívali doplňky stravy s obsahem železa.

Kdy navštívit lékaře

Pokud máte příznaky nedostatku železa, poraďte se s lékařem. Pokud se neléčí, může se vyvinout v anémii z nedostatku železa. Tento stav může nakonec vyústit v komplikace, včetně:

 • srdečních problémů
 • deprese
 • vyšší pravděpodobnosti infekcí
 • problémy s otěhotněním

Anémie z nedostatku železa je častější u žen než u mužů (30).

Největší riziko mají ženy, kkyž jsou těhotné nebo mají silnou menstruaci, a měly by se poradit s lékařem o vyšetření na anémii z nedostatku železa.

Doplňky stravy s obsahem železa užívejte pouze tehdy, pokud vám je předepíše lékař. Příliš mnoho železa může poškodit vaše srdce, játra a slinivku břišní.

Shrnutí:

 • Mezi dlouhodobé komplikace anémie z nedostatku železa patří deprese, problémy s otěhotněním a srdeční problémy. Pokud tedy pociťujete nějaké příznaky, poraďte se se svým lékařem.

Závěr

Anémie z nedostatku železa je celosvětově nejčastějším typem anémie.

Příznaky často závisí na závažnosti anémie, ale někteří lidé mají zjevné příznaky, zatímco jiní nepociťují vůbec žádné.

Mezi nejčastější příznaky patří únava, bledost, dušnost a suché nebo poškozené vlasy a kůže.

Pokud si myslíte, že máte příznaky nedostatku železa, poraďte se s lékařem. Samodiagnostika se nedoporučuje.

Většinu forem nedostatku železa lze poměrně snadno léčit pomocí stravy bohaté na železo nebo doplňků stravy s obsahem železa, pokud je doporučí lékař.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

         ČERVENEC 2024 - 22 článků

 

Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života