Pociťujete mozkovou mlhu? Tyto 4 "mozkové potraviny" vám pomohou udržet mysl bystrou

 • největšími toxiny pro mozek jsou hliník a glyfosát (Roundup)

- Pixabay

Barbora Nová

Váš mozek celý den tvrdě pracuje, tak mu dopřejte dostatek potravy. Vaše strava může snadno ovlivnit vaše emoce, schopnost soustředění, hladinu energie a mnoho dalšího. 

Všichni se čas od času cítíme dost unavení. Náš mozek může být zamlžený nebo se prostě cítíme psychicky (a fyzicky) vyčerpaní.

Dobrou zprávou je, že stejně jako strava, která pomůže vašemu zažívání nebo imunitě, existují i potraviny pro mozek, které mohou podpořit vaši energii a bojovat proti únavě.

Některé vitaminy a minerály obsažené v potravinách mohou dokonce pomoci udržet váš mozek bystrý tím, že bojují s mlhavou myslí nebo dokonce se ztrátou paměti. Z potravin můžete také získat určité živiny, díky nimž se budete cítit bdělejší a připravenější na celý den.

Následují některé z oblíbených "potravin pro mozek" - a nápady, jak je zařadit do každodenní wellness rutiny.

1. Losos

Omega-3 mastné kyseliny obsažené v rybách udržují váš mozek na vrcholu sil. Tento zdravý typ vícenenasycených mastných kyselin se hojně vyskytuje v lososech a bylo prokázáno, že pomáhá bojovat proti únavě.

Konkrétně jedna studie zjistila, že osobám s chronickým únavovým syndromem by mohlo prospět, kdyby do svého jídelníčku zařadily více omega-3. Kyselina eikosapentaenová (EPA) a kyselina dokosahexaenová (DHA), které se obě nacházejí v lososu, skutečně pomohly lidem s chronickou únavou.

Jiný výzkum zaměřený na děti skutečně zjistil, že ti, kteří častěji jedí ryby, si v noci lépe odpočinou, což se projeví lepší energií následující den (1).

Další vědecký výzkum říká, že omega-3 obsažené v rybách mohou dokonce udržovat vaši mysl bystrou tím, že bojují proti Alzheimerově chorobě (2).

Jak je zařadit do svého jídelníčku

Snažte se jíst dvě porce ryb týdně. Jedna porce je 60 až 80 gramů, tedy asi jako dlaň. Pro větší obsah živin si vybírejte spíše  lososa  uloveného ve volné přírodě než lososa chovaného na farmách.

Volně žijící ryby můžete zakoupit ve většině obchodů s potravinami. Stačí se podívat na etiketu a zjistit, odkud pochází. Razítko "uloveno ve volné přírodě" byste měli snadno rozpoznat.

Zdravý způsob přípravy ryb je pečení v troubě nebo na sporáku. Pro rychlé a chutné jídlo můžete přidat zeleninu. V žádném případě nepoužívejte alobal, protože největšími toxiny pro mozek jsou  hliník a glyfosát  (Roundup)!

2. Olivový olej

Olivový olej, který je základem středomořské stravy, může pomáhat chránit paměť a schopnost učení a snižovat riziko Alzheimerovy choroby, naznačuje studie na myších (3). Tyto zdraví prospěšné účinky olivového oleje pravděpodobně pocházejí z vitaminu E (který může také pomoci posílit imunitu) a dalších antioxidantů, které pomáhají bojovat proti volným radikálům v těle a mozku.

Olivový olej má také protizánětlivé účinky, které mohou pomoci v boji proti nemocem v celém těle, včetně mozku. Snížení zánětu může také pomoci proti únavě.

Jak ho dostat do svého jídelníčku

Kupujte olivový olej s označením "extra panenský", abyste získali všechny zdraví prospěšné látky. Tento olej je nerafinovaný (což znamená, že není zpracovaný) a lisovaný za studena, čímž si zachovává všechny své zdravotní výhody.

Vzhledem k nižšímu kouřovému bodu je nejlepší používat olivový olej do salátových zálivek, dipů a ke všemu, co se vaří při nižší teplotě. Zkuste použít olivový olej v tomto citronovo-šalotkovém dresinku nebo ho přidejte do tohoto lahodného pokrmu z pošírovaných vajec.

Při vaření používejte maximálně jednu polévkovou lžíci olivového oleje.

3. Avokádo

Avokádo, jedna z mých nejoblíbenějších potravin, obsahuje mononenasycené zdravé tuky, které poskytují trvalou energii po celý den. Má také vysoký obsah hořčíku a draslíku, které pomáhají zlepšit průtok krve - a lepší průtok krve znamená zdravější mozek.

Výzkumy také ukazují, že lutein (karotenoid), který avokádo poskytuje, může zlepšit schopnost přemýšlet (4).

Navíc je avokádo spojováno s obecně lepším zdravotním stavem lidí, kteří ho konzumují. Výzkum ukazuje, že ti, kteří tuto tučnou potravinu konzumují, mají celkově kvalitnější stravu, vyšší příjem živin a nižší riziko metabolického syndromu  (5).

Avokádo obsahuje spoustu vitamínů a minerálů, které pomáhají správnému fungování vašeho těla a prospějí vašemu mozku a energii. Kromě hořčíku a draslíku získáte také vitaminy A, D, E a K a také kyselinu listovou - abychom jmenovali jen několik nejdůležitějších látek.

Jak ho zařadit do svého jídelníčku

Existuje nespočet způsobů, jak avokádo přidat do svých jídel. Jedním z nejlepších je přidávat ho do salátů, koktejlů nebo třeba jen jako přílohu k hlavnímu jídlu. Snažte se v každém jídle držet jen poloviny avokáda.

Chcete-li se ujistit, že kupujete dobré a zralé avokádo, trochu ho zmáčkněte. Mělo by být měkké, ale ne příliš rozmačkané. Snažte se ho sníst do jednoho nebo dvou dnů od dosažení této konzistence.

4. Tmavá listová zelenina

Listová zelenina, plná spousty vitamínů a minerálů, nabízí nepřeberné množství výhod v boji proti únavě.

Vzhledem k tomu, že většina zelených rostlin (jako je špenát, kapusta a zelený salát) obsahuje vysoké množství vitaminu C a dokonce i určité množství železa, mohou pomoci v boji proti únavě způsobené nedostatkem železa - časté příčině únavy.

Listová zelenina také obsahuje dusičnany, které zlepšují průtok krve v celém těle. To prospívá nejen mozku, ale pomáhá udržet vás bdělé.

Jedna studie dokonce zjistila, že ti, kteří jedli jen jednu porci listové zeleniny denně, mohli zpomalit úbytek kognitivních funkcí, který je důsledkem stárnutí (6).

Jak ji dostat do svého jídelníčku

Tmavou listovou zeleninu najdete v každém supermarketu. Vyberte si cokoli od zeleného salátu a kapusty až po špenát. Před konzumací se ujistěte, že zeleninu umyjete, pokud na obalu není uvedeno, že je předmytá (i když nikdy není na škodu ji dodatečně opláchnout).

Existuje spousta způsobů, jak zařadit více zeleně do každodenních jídel. Zkuste je míchat do koktejlů, salátů (jako je tento vynikající masový kapustový salát, který si můžete připravit večer předem a nerozmočí se), sendvičů nebo je vařte jako přílohu.

Vidíte, je to tak snadné! Při každém jídle máte na výběr, jak podpořit zdraví svého mozku. Je to jednodušší, než si myslíte - a navíc velmi chutné.

Mozková mlha a statiny

Dr. Fereydoon Batmanghelidj: "Léčba" cholesterolu je desetimiliardový průmysl. Existuje zpráva, že statiny, léky snižující hladinu cholesterolu, ve skutečnosti způsobují také amnézii. Jinými slovy: mozek zcela ztratí představu o tom, co se děje. Tato zpráva byla zveřejněna vynikajícím lékařem. Byl lékařem u letectva a v současnosti pracuje jako vědec v NASA. Velice dobře ví, o čem píše, protože sám měl tento zdravotní problém.

Více:

7 nejlepších přírodních látek na mozkovou mlhu založených na důkazech

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

"Mozková mlha", ačkoli sama o sobě není zdravotním stavem, označuje skupinu příznaků, jako jsou potíže s pamětí, neschopnost soustředit se, potíže se zpracováním informací, únava a rozptýlené myšlenky (1, 2).

Běžně postihuje lidi s určitými zdravotními potížemi, včetně fibromyalgie, Hashimotovy tyreoiditidy, neuroboreliozy, chronického únavového syndromu, deprese, poruch autistického spektra, celiakie a neuropsychiatrických poruch (1, 3).

K příznakům mozkové mlhy může přispívat mnoho faktorů, včetně nedostatku nebo nedostatečnosti živin. Ty se častěji vyskytují u lidí se zdravotními potížemi běžně spojovanými s mozkovou mlhou (4, 5, 6).

Pokud je mozková mlha způsobena nízkou nebo nedostatečnou hladinou vitaminů, minerálů a dalších živin, může být užitečná suplementace.

Následuje 7 ověřených přírodních látek, které mohou pomoci při mozkové mlze.

1. Hericium

Lví hříva je opravdu jedinečná. V přírodě není žádná jiná bylina nebo houba, která má stejný účinek na stimulaci produkce nervového růstového faktoru a neurotrofického faktoru pocházejícího z mozku (BDNF) (7, 8).

Jedná se o dvě pozoruhodné sloučeniny, které v podstatě stimulují růst nových nervových tkání a mozkových buněk. Harvardský psychiatr John Ratey popisuje BDNF jako „Zázrak zázraků pro váš mozek“. BDNF je silný protein, který v podstatě stimuluje produkci nových mozkových buněk a posiluje stávající buňky.

Přesněji řečeno, když vaše tělo uvolní BDNF, převrátí přepínač na řadě genů, které potom spustí tvorbu zbrusu nových mozkových buněk. Díky vysoké úrovni BDNF se učíte rychleji, lépe si pamatujete a pomaleji stárnete.

Jako by to nestačilo, BDNF také zvyšuje neuroplasticitu mozku. Když dojde k poškození mozkových buněk nebo pokud čelíte stresové situaci, BDNF je chrání a pomáhá jim vrátit se ještě silnější. Je to dáno tím, že vaše nervové dráhy se stanou flexibilnějšími než před poškozením.

A to je jen BDNF. Tato houba je také nejúčinnějším přírodním produktem, který byl nalezen, k řešení pro regeneraci fungování nervových buněk prostřednictvím stimulačních účinků na produkci nervového růstového faktoru (NGF). NGF je podobný BDNF, ale působí v celém nervovém systému - nejen v mozku. Bylo prokázáno, že opravuje poškozené nervové tkáně, způsobuje regeneraci nervových vláken a také zlepšuje komunikaci mezi neurony a axony. V současné době se testuje jako experimentální léčba deprese, Alzheimerovy choroby, roztroušené sklerózy a dalších nemocí způsobených degenerací nervového systému (9, 10, 11).

Předpokládá se, že tyto sloučeniny, kromě jiného, ​​pomáhají chránit mozek před toxiny prostředí a bránit před přirozenými účinky stárnutí (12).

HERICIUM

s Certifikátem

Shrnutí:

 • Hericium má účinek na stimulaci produkce nervového růstového faktoru (BDNF) a neurotrofického faktoru (NGF) nalézajícím se v mozku, což může pozitivně ovlivnit mozkovou mlhu.

2. Vitamin D

Vitamin D je v tucích rozpustná živina nezbytná pro funkci imunitního systému, zdraví mozku a další, přičemž nízká nebo nedostatečná hladina vitaminu D může negativně ovlivnit kognitivní zdraví a přispět k příznakům mozkové mlhy.

Lidé, kteří trpí depresí nebo depresivními příznaky, často pociťují příznaky mozkové mlhy, jako je špatná koncentrace a problémy s pamětí.

Lidé s depresí mají také častěji nedostatek několika živin, včetně vitaminu D (13, 14).

Nedostatek vitaminu D je spojen se zvýšeným rizikem depresivních příznaků. Výzkum naznačuje, že doplňky stravy s vitaminem D mohou pomoci zvýšit hladinu vitaminu D a mohou pomoci zlepšit depresivní příznaky, včetně mozkové mlhy (15, 16, 17, 18, 19).

Jiné studie ukazují, že doplňování vitaminu D může u některých lidí zlepšit celkové duševní zdraví - včetně nálady, negativních myšlenek a příznaků úzkosti a deprese (20, 21).

To ukazuje, že doplňování vitaminu D může alespoň do jisté míry zmírnit mozkovou mlhu.

Také malá studie na 42 ženách po menopauze, které měly nízký obsah vitaminu D, zjistila, že ty, které po dobu jednoho roku doplňovaly 2 000 IU vitaminu D denně, dosahovaly lepších výsledků v testech učení a paměti než ty, které užívaly dávky 600 IU (22).

Shrnutí:

 • Některé studie ukazují, že nízká hladina vitaminu D může souviset s příznaky mozkové mlhy. Doplňování vitaminu může u některých lidí pomoci zlepšit paměť, koncentraci a náladu, což může pomoci zmírnit mozkovou mlhu.

3. Hořčík

Hořčík je základní minerál, který je koncentrován v potravinách, jako jsou např. fazole, semena a špenát. Je nezbytný pro mnoho základních tělesných funkcí, jako jsou enzymatické reakce, produkce energie, funkce nervů a regulace krevního tlaku (23).

Mnoho lidí nemá ve stravě dostatek hořčíku, což může mít negativní vliv na zdraví mozku a vést k příznakům mozkové mlhy, jako jsou potíže se soustředěním.

Nízká hladina hořčíku je běžná u lidí, kteří jsou ve stresu, a může dokonce zvyšovat náchylnost ke stresu (24).

Stres může způsobit zhoršení paměti, špatnou koncentraci a příznaky úzkosti (25, 26).

Z tohoto důvodu může udržování optimální hladiny hořčíku prostřednictvím doplňků stravy pomoci snížit náchylnost ke stresu, a tím zlepšit kognitivní poruchy a příznaky mozkové mlhy související se stresem.

Některé studie navíc spojují suboptimální hladinu hořčíku se snížením kognitivních funkcí a reakční doby a také se zvýšeným rizikem kognitivních poruch (27, 28).

Studie provedená na 2 466 osobách ve věku 60 let a více zjistila, že osoby s vyšší hladinou hořčíku si vedly lépe v testech kognitivních funkcí, jako je pozornost a paměť, a měly nižší riziko vzniku kognitivních poruch než osoby s nižší hladinou hořčíku (29, 30).

Některé výzkumy ukazují, že doplňky stravy s hořčíkem mohou také pomáhat při léčbě příznaků úzkosti a deprese, což může zlepšit příznaky mozkové mlhy související s těmito běžnými duševními poruchami (31).

Přesnou hladinu hořčíku v těle je obtížné zjistit. Je tomu tak proto, že pokud se ho v krvi nachází málo, tělo ho začne odbourávat z kostí. Z uvedeného důvodu pak krevní test nemusí ukázat jeho nedostatek. Jeho odbouráváním se však kosti stávají křehké.

Proto sledujte svou stravu a ujistěte se, že pravidelně konzumujete potraviny bohaté na hořčík, případně také dobře vstřebatelné doplňky stravy (třeba chelátová forma) s hořčíkem. To zajistí nejenom, že vaše kosti zůstanou zdravé a silné.

Shrnutí:

 • Nízká hladina hořčíku může negativně ovlivnit zdraví mozku. Doplnění hořčíku může pomoci snížit některé příznaky mozkové mlhy.

4. B komplex

Studie ukazují, že nízká nebo nedostatečná hladina některých vitaminů skupiny B může vést k příznakům mozkové mlhy, jako jsou problémy s pamětí, potíže se soustředěním a další.

U lidí s nízkou hladinou vitaminů skupiny B mohou doplňky stravy pomoci tyto příznaky zmírnit.

Například studie provedená u 202 osob s kognitivními poruchami a nízkou nebo nedostatečnou hladinou vitaminu B12 zjistila, že doplňování vitaminu B12 vedlo ke zlepšení kognitivních funkcí u 84% účastníků a ke zlepšení výsledků v testech paměti a pozornosti u 78% účastníků (32).

Nedávná studie, které se zúčastnilo 39 000 osob, zjistila, že nízká hladina vitaminu B12 souvisí s horší pozorností a pamětí (33).

Nízká nebo nedostatečná hladina dalších vitaminů skupiny B, včetně vitaminu B6 a kyseliny listové, může rovněž zhoršovat příznaky mozkové mlhy, včetně potíží se soustředěním a pamětí (34, 35).

Z tohoto důvodu může užívání kvalitního doplňku stravy s obsahem B-komplexu pomoci snížit riziko těchto příznaků mozkové mlhy.

Shrnutí:

 • Nízké hladiny některých vitaminů skupiny B mohou zhoršovat příznaky mozkové mlhy. Z tohoto důvodu může užívání doplňku stravy s B komplexem u některých lidí pomoci snížit příznaky mozkové mlhy.

5. Omega-3

Omega-3 mastné kyseliny jsou dobře známé pro své působivé zdravotní účinky. Užívání koncentrovaných doplňků omega-3 může prospívat zdraví mozku a zlepšit některé příznaky mozkové mlhy, včetně potíží s pozorností a pamětí (36).

Studie ukazují, že doplňování omega-3 mastných kyselin kyseliny eikosapentaenové (EPA) a kyseliny dokosahexaenové (DHA) může podpořit zdraví mozku, včetně paměti, pozornosti a nálady.

Studie zahrnující 176 dospělých s nízkým příjmem omega-3 zjistila, že doplňování 1,16 gramu DHA denně po dobu 6 měsíců vedlo ke zlepšení epizodické a pracovní paměti ve srovnání s placebem (37).

Jiná studie zjistila, že léčba 1,25 gramu nebo 2,5 gramu omega-3 mastných kyselin denně po dobu 4 měsíců, snížila pokles paměti u lidí, kteří zažívají osamělost, (38).

Doplňky stravy s omega-3 mohou také zlepšit příznaky deprese a zlepšit náladu, což může pomoci snížit příznaky mozkové mlhy.

Jeden přehled 26 studií potvrdil, že užívání doplňků stravy omega-3 s koncentrací EPA alespoň 60% v dávce alespoň 1 gram denně může pomoci léčit depresivní příznaky (39).

Doplňky stravy s omega-3 navíc mohou pomoci zlepšit příznaky úzkosti. Lidé, kteří trpí úzkostí, mohou vykazovat příznaky mozkové mlhy, protože úzkost může negativně ovlivňovat náladu, koncentraci a paměť (40, 41).

Shrnutí:

 • Některé výzkumy naznačují, že doplňky stravy s obsahem omega-3 mohou zlepšit některé aspekty kognitivního zdraví, a tím pomoci snížit příznaky mozkové mlhy.

6. Vitamín C

Vitamin C je dobře známý pro svou roli ve zdraví imunitního systému, ale tato živina podporuje také mnoho dalších důležitých funkcí v těle, včetně zdraví mozku.

Studie, které se zúčastnilo 80 zdravých dospělých osob, zjistila, že osoby s dostatečnou hladinou vitaminu C v krvi dosahovaly výrazně lepších výsledků v testech hodnotících paměť, pozornost, reakční dobu a soustředění než osoby s nízkou hladinou vitaminu C (42).

Nízká hladina vitaminu C může také negativně ovlivňovat náladu a nedostatek vitaminu C je spojován s depresemi a kognitivními poruchami (43).

Studie na 139 mladých mužích zjistila, že vyšší hladina vitaminu C souvisí se zlepšením nálady a nižší mírou depresí a zmatenosti (44).

Nedávná studie navíc naznačuje, že suplementace vitaminem C může zlepšit náladu u lidí se subklinickou depresí, což by mohlo zlepšit kognitivní výkonnost, a snížit tak mozkovou mlhu související s depresí (45).

Shrnutí:

 • Udržování dostatečné hladiny vitaminu C jeho doplňováním může pomoci udržet zdraví mozku a zlepšit příznaky mozkové mlhy.

7. L-theanin

L-theanin je sloučenina, která je koncentrovaná v zeleném čaji a dalších rostlinách. Některé studie naznačují, že užívání doplňku stravy s L-theaninem může přispět ke zlepšení duševní bdělosti, reakční doby a paměti.

Nedávná studie u 69 dospělých ve věku 50-69 let zjistila, že jednorázová dávka 100 mg L-theaninu zlepšila reakční dobu a pracovní paměť v kognitivních testech (46).

Doplňky stravy s L-theaninem mohou také snižovat napětí a zvyšovat klid a relaxaci (47).

Další malá studie navíc zjistila, že 200 mg L-theaninu denně pomáhá snižovat příznaky spojené se stresem a zlepšuje spánek a některé aspekty kognitivního zdraví ve srovnání s placebem (48).

Snížení stresu, zlepšení kvality spánku a podpora kognitivního zdraví mohou pomoci zmírnit mozkovou mlhu.

Shrnutí:

 • L-theanin může při užívání ve formě doplňku stravy zmírnit příznaky mozkové mlhy, jako jsou problémy s pamětí a zpožděná reakční doba. Může také pomoci snížit stres a zlepšit spánek, což může zmírnit příznaky mozkové mlhy.

Další způsoby, jak zmírnit mozkovou mlhu

Příznaky mozkové mlhy mohou souviset s řadou faktorů, včetně nedostatku živin, nedostatku spánku, stresu a dokonce i s nediagnostikovanými zdravotními problémy.

Pokud se u vás objevují příznaky, jako jsou problémy s pamětí, potíže se soustředěním a neschopnost zpracovávat informace, je dobré se poradit se zdravotníkem. Ten může provést testy, které vám pomohou zjistit, proč se u vás tyto příznaky objevují.

Například zdravotní stavy, jako je Hashimotova tyreoiditida, celiakie a úzkostné poruchy, se mohou projevovat příznaky mozkové mlhy (1, 3, 49).

Navíc demence a Alzheimerova choroba se mohou projevovat příznaky mozkové mlhy, jako je zapomnětlivost a potíže se zpracováním informací.

Pokud k příznakům mozkové mlhy přispívá základní onemocnění, je velmi důležité stanovit správnou diagnózu a zahájit léčbu.

K příznakům mozkové mlhy mohou vést také některé životní návyky. Nedostatek spánku, strava s vysokým obsahem ultra průmyslově zpracovaných potravin a nadměrná konzumace alkoholu jsou spojovány se špatnou pamětí, potížemi se soustředěním, depresivními příznaky a dalšími kognitivními problémy, které někteří lidé mohou popisovat jako mozkovou mlhu (50, 51, 52).

Na vzniku vaší mozkové mlhy se může podílet více faktorů, proto je důležité spolupracovat s lékařem, abyste přišli na kloub tomu, proč se u vás tyto příznaky objevují, a vytvořit plán léčby.

Shrnutí:

 • Na vzniku mozkové mlhy se může podílet mnoho faktorů, například nedostatek živin, zdravotní problémy a nedostatek spánku. Pokud trpíte mozkovou mlhou, poraďte se s odborníkem, abyste vyloučili závažné možné příčiny a našli vhodnou léčbu. Mějte na paměti, že ortodoxní medicína nezjistí správnou příčinu zdravotních problémů ve 40% případů.

Závěr

"Mozková mlha" popisuje kognitivní příznaky, jako jsou problémy s pamětí a obtížné soustředění.

Vědecké výzkumy potvrzují, že některé doplňky stravy mohou být užitečné pro ty, kteří trpí příznaky mozkové mlhy.

Neoptimální nebo nízké hladiny některých živin mohou přispívat k příznakům souvisejícím s mozkovou mlhou nebo je způsobovat, takže doplňování těchto živin může pomoci.

Mozková mlha má však mnoho možných příčin, z nichž některé jsou závažné. Je nezbytné spolupracovat s odborníkem, abyste měli šanci zjistit správnou příčinu zdravotních obtíží a následně se zaměřit na správnou péči.

Statiny, léky na snížení cholesterolu mohou způsobit mozkovou mlhu.

Výše ověřené přírodní přípravky jsou ideální i pro prevenci a to především extrakt z Hericia, vitamin D a hořčík.

Mozek a jeho spolehlivé poškozování 5 složkami potravin

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

V současnosti není na světě nouze o věci, ze kterých lidé šílí. Existuje, ale několik látek, ze kterých lidé šílí ve velmi krátké době.

Tyto látky poškozují nejen mozek, ale i střeva a játra. Přitom zodpovědnost za jejich přítomnost v potravinách nese člověk, jeho geniální mysl také jak rychle zbohatnout.

Pokud chcete, aby nedocházelo k poškozování Vašeho mozku a měli jste čistou mysl, buďte obezřetní na tyto složky potravin.

1) Lepek

Lepek je bílkovinová součást obilovin, jde o lepkavou substanci, která se lepí na stěny tenkého střeva, způsobuje problémy s trávením a následně s imunitou. V souvislosti s tím se objevuje celiakie, která přímo úzce souvisí s nesnášenlivostí těla na tuto látku.

Existují však mírnější projevy, které také výrazně narušují chod těla, dochází při nich k zánětlivým procesům, včetně zánětů v mozku a nervovém systému.

Odborné studie již dávno potvrdily souvislost mezi citlivostí na lepek a onemocněním v každé části nervového systému - mozku, míše a periférních nervech.

Bylo také prokázené, že lepek je velkým spouštěčem psychiatrických onemocnění, mentální retardace, demence a v podstatě všech neuro onemocnění.

Více:

2) Umělá sladidla

Tyto sladidla jsou populární, protože neobsahují žádné kalorie. Aspartam, sacharin.. Je pravdou, že nedávají energii navíc, ale spolehlivě desetiletí pomalu otravují lidská těla.

Aspartam je kombinací kyseliny asparágové (aminokyselina se silným stimulujícím účinkem a mozkové buňky), metanolu (alkohol způsobující slepotu) a fenylalaninu.

Když dojde v organismu k rozpadu molekuly aspartamu, spouštějí se silné procesy s rakovinotvornými účinky na mozek. Jeho konzumace vyvolává také záchvaty úzkosti, deprese a migrény.

Velkým problémem je se mu vyhnout, protože se přidává do naprosté většiny potravin označených bez cukru - např. limonády, jogurty, žvýkačky, omáčky na vaření, minerální vody, cereálie...

Řešením je jej nahradit léčivým rostlinným sladidlem bez kaloriíí - stévií. Nevýhodou stévie je, že se může použít v malém množství, jinak vynikne určitá pachuť.

3) Glutamát sodný (MSG)

Glutamát sodný je chemická látka, která se přidává do potravin na zvýraznění jejich chutí. Cílem je oklamat mozek přes chuťové pohárky, že jste konzumovali jídlo s výbornou chutí.

Jedná se však o excitotoxin stimulující mozek s produkcí velkého množství dopaminu, který znásobuje požitek z jídla. Tento požitek netrvá dlouho, oproti vedlejším účinkům, protože excitotoxiny jsou odpovědné za poškození mozku a další neurologické choroby jako je Alzheimerova a Parkinsonova nemoc, další demence, skleróza multiplex, lupus...

Proto při nákupu potravin si na glutamát sodný dávejte pozor! Jedná se především o dresingy do salátů, různé omáčky na maso, bujóny, pytlíkové polévky, proteinové tyčinky nebo třeba zelenina v konzervách.

Více:

4) Rafinovaný cukr

Tento cukr se stal neoddělitelnou součástí našeho jídla, avšak je jednou z nejnebezpečnějších látek.

Jeho soustavná konzumace dnes již naprosto prokazatelně vyvolává zdravotní problémy, přičemž některé z nich se týkají právě mozku.

Zásadním problémem ve vztahu k mozku je ten, že rafinovaný cukr potlačuje mozkový neurotrofický faktor (BDNF), což je velmi důležitý hormon pro mozek. Tato substance je přímo zodpovědná za vytváření nových propojení mezi neuróny v mozku, což je zásadní pro funkci paměti.

Odborné studie prokázaly, že pacienti s depresí a schizofrénií mají nízkou úroveň BDNF. A právě nadměrná konzumace cukru tento stav zpravidla zhoršuje a nízkou úroveň BDNF dále snižuje.

Mimo to ještě bílý cukr vytváří v těle záněty, narušuje trávení a poškozuje imunitní systém. O zakyselení těla nemluvě. V případě chronických zánětů se zvyšuje riziko těžkých depresí a schizofrénie.

MUDr. Ilardi, profesor psychologie na Univerzitě v Kansasu, doporučuje jednoznačně pacientům s depresí vyloučit ze stravy rafinovaný cukr. Tí, kteří jeho doporučení začali dodržovat, zaznamenali zlepšení svého mentálního stavu a nálady.

5) Fluór

Hlavní problém tohoto prvku se týká států anglicky hovořících - Velká Británie, Irsko, Kanada, USA, Austrálie a Nový Zéland, ve kterých se rouhodli přidávat fluór do pitné vody. Jak jinak než z důvodu zkvalitnění chrupu obyvatelstva.

Ale z hlediska použití se to týká více států, protože se fluór přidává do zubních past, dětem se dávají fluóridové tablety, či se dětem potírají zuby fluóridovým krémem.

Výsledek? Fluór výrazně snižuje IQ!!!  

Vlády chtějí mít poslušné, neprotestující obyvatelstvo.

"Iniciativa" na odstranění fluóru z vody (FAN) poukázala na 34 studií, které dokazují souvislost mezi fluórem a sníženým IQ u lidí. Souběžné studie dále potvrdily vliv fluóru na snižování schopností se učit, poškození mozků u novorozenců, změněné chování nebo dokonce vyvolání rakoviny kostí.

Závěr

Vyhnout se těmto 5 látkám je poměrně jednoduhé, pokud máte správnou motivaci a dostatečné vědomosti o tom, kde se mohou nacházet a hlavně co mohou způsobovat.

Určitě, pokud to jen trochu jde, neriskujte zdraví Vás a Vašich blízkých

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v blahodárný komplex na...

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
  KOHI-FOCUS SLOŽENÍ: Instantní káva 76,4 % (100% káva Arabica), Ashwagandha extrakt 10 %, Chaga extrakt 8 %, Tulsi extrakt 5 %, Sibiřský ženšen extrakt 0,5 % 100% Arabika, zklidňující...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           DUBEN 2024 - 31 článků

                KVĚTEN 2024 - 19 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života