Příznaky nízké hodnoty minerálu draslíku (hypokalémie)

- Pixabay

Barbora Nová

Nízké hladiny draslíku mohou způsobit příznaky, jako je únava, zažívací problémy a časté močení.

Nízký draslík nebo nedostatek draslíku je, když je hladina draslíku v krvi nižší než 3,5 mmol na litr. V lékařské komunitě je známá jako hypokalémie (1).

Draslík je základní minerál, který má ve vašem těle mnoho rolí. Pomáhá například regulovat svalové kontrakce, udržovat zdravou nervovou funkci a regulovat rovnováhu tekutin (2).

Navzdory jeho důležitosti se odhaduje, že většina dospělých neuspokojuje své každodenní potřeby. Je to pravděpodobně způsobeno stravou západního stylu, která upřednostňuje průmyslově zpracované potraviny před celorostlinnými potravinami s vysokým obsahem draslíku – jako je ovoce, zelenina, fazole a ořechy.

Přesto je hypokalémie jen zřídka způsobena nedostatkem stravy. Může to být způsobeno řadou jiných faktorů, včetně:

 • ztrátou tekutin
 • podvýživou
 • užíváním některých léků
 • některými zdravotními stavy, jako je selhání ledvin

Následují další informace o nedostatku draslíku, včetně jeho příčin a příznaků.

Příčiny nedostatku draslíku

I když je obecně vzácné vytvořit si nedostatek draslíku, ale mohou to způsobit některá onemocnění nebo jiné faktory, včetně:

 • Chronický průjem. To může být způsobeno nadměrným užíváním diuretik nebo laxativ, onemocněním dráždivého tračníku nebo infekcemi.
 • Některé léky. Ty mohou zahrnovat beta 2-agonisty, theofylin, inzulín, diuretika, kortikosteroidy a antimikrobiální látky (3).
 • Poruchy příjmu potravy. Patří mezi ně mentální anorexie, pročištění nebo zneužívání laxativ.
 • Nedostatečné stravování nebo podvýživa
 • Cushingův syndrom
 • Hyperaldosteronismus. Tento stav je charakterizován nadbytkem aldosteronu, steroidního hormonu, v krvi.
 • Selhání ledvin
 • Poruchy ledvin. Patří mezi ně Bartterův syndrom, Gitelmanův syndrom a Fanconiho syndrom.
 • Hypomagnezémie. Tomu se také říká nízká hladina hořčíku.
 • Nadměrná spotřeba lékořice (4)
 • Nadměrné pocení

Pokud užíváte určité léky na onemocnění ledvin, jako jsou diuretika, a máte podezření, že máte nízký draslík, promluvte si se zdravotníkem. Mohou zkontrolovat vaše krevní testy a podle potřeby upravit léky nebo dietu.

Pokud jste zaznamenali chronickou ztrátu tekutin nebo jste zneužívali nějaké léky, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Příznaky nedostatku draslíku

Následuje osm příznaků a symptomů nedostatku draslíku.

Slabost a únava

Slabost a únava jsou často prvními příznaky nedostatku draslíku, a to z několika důvodů.

Za prvé, draslík pomáhá regulovat svalové kontrakce. Když jsou hladiny draslíku v krvi nízké, vaše svaly produkují slabší kontrakce.

Za druhé, nedostatek tohoto minerálu může ovlivnit, jak vaše tělo využívá živiny způsobem, který může vést k únavě.

Některé důkazy například ukazují, že nedostatek draslíku může narušit produkci inzulínu. To může mít za následek vysokou hladinu cukru v krvi a méně dostupné glukózy, která funguje jako energie pro vaše buňky (5).

Shrnutí:

 • Protože draslík pomáhá regulovat svalové kontrakce, nedostatek může mít za následek slabší kontrakce. Nedostatek může narušit to, jak vaše tělo zachází s živinami, jako je cukr, což může vést k únavě.

Svalová slabost a křeče

Svalové křeče jsou náhlé, nekontrolované stahy svalů. Mohou se objevit, když jsou hladiny draslíku v krvi nízké a mohou být bolestivé.

V kosterním svalstvu pomáhá draslík přenášet signály z vašeho mozku ke stimulaci kontrakcí. Pomáhá také ukončit tyto kontrakce tím, že opustí svalové buňky. Když jsou hladiny draslíku v krvi nízké, váš mozek nemůže přenášet tyto signály tak efektivně.

To má za následek delší kontrakce a předpokládá se, že přispívá ke svalovým křečím. Křeče se pravděpodobně nevyskytují při mírné nebo středně těžké hypokalemii, ale mohou se objevit při těžké hypokalémii nižší než 2,5 mmol/L draslíku (6).

Ve vzácných případech může rhabdomyolýza způsobit také těžká hypokalémie. Jedná se o nebezpečný zdravotní stav zahrnující rozpad svalové tkáně, který uvolňuje škodlivé bílkoviny do krve, což může vést k poškození orgánů (7).

Ve většině případů se při těžké hypokalemii vyskytuje výrazná svalová slabost, i když se někdy může vyskytnout i s akutním nástupem mírné nebo středně těžké hypokalémie.

Shrnutí:

 • Draslík pomáhá nastartovat a zastavit svalové kontrakce. Nízké hladiny draslíku v krvi mohou ovlivnit tuto rovnováhu a způsobit nekontrolované a prodloužené kontrakce známé jako křeče.

Zažívací potíže

Zatímco zažívací potíže mají mnoho příčin, mohou se objevit při těžké hypokalémii.

Draslík pomáhá přenášet signály z vašeho mozku do svalů umístěných v trávicím systému známé jako hladké svaly. Tyto signály stimulují kontrakce, které pomáhají vašemu trávicímu systému stloukat a pohánět potravu, aby mohla být trávena.

S nízkými hladinami draslíku mohou kontrakce v trávicím systému zeslabit a zpomalit pohyb potravy. To může způsobit zažívací potíže, jako je nadýmání a zácpa.

Zejména zácpa je nejvíce spojena s těžkou hypokalémií.

Shrnutí:

 • Nedostatek draslíku může způsobit problémy, jako je nadýmání a zácpa, protože může zpomalit pohyb potravy trávicím systémem.

Abnormální srdeční tep

Draslík také hraje zásadní roli při udržování zdravých kontrakcí srdečního svalu.

Je to proto, že tok draslíku dovnitř a ven ze srdečních buněk pomáhá regulovat váš srdeční tep. Nízké hladiny draslíku v krvi mohou změnit tento tok, což má za následek abnormální srdeční rytmy známé jako srdeční arytmie.

Srdeční arytmie mohou být také příznakem vážného srdečního onemocnění. Pokud zaznamenáte jakékoli abnormální změny srdeční frekvence, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Shrnutí:

 • Draslík hraje klíčovou roli při regulaci srdeční frekvence. Pokud jsou hladiny příliš nízké, může to vést k nepravidelnému srdečnímu tepu známému jako srdeční arytmie, což může být příznakem vážného srdečního onemocnění.

Potíže s dýcháním

Těžký nedostatek draslíku může způsobit dýchací potíže.

Dýchání vyžaduje více svalů, zejména bránice, aby pomohly plicím vdechovat a vydechovat vzduch.

Když jsou hladiny draslíku v krvi vážně nízké, vaše plíce se nemusí správně roztahovat a stahovat, což má za následek dušnost.

Těžký nedostatek draslíku může dokonce zastavit činnost plic, což je smrtelné.

Jedna studie zjistila, že lidé s nízkou nebo vysokou hladinou draslíku v krvi – nazývanou hypokalémie a hyperkalémie – byli vystaveni výrazně vyššímu riziku respiračního selhání v nemocnici a potřebě ventilátoru ve srovnání s lidmi se zdravou hladinou draslíku (8).

Shrnutí:

 • Draslík pomáhá plícím expandovat a stahovat, takže nedostatek draslíku může mít za následek dušnost.

Brnění a necitlivost

Ačkoli je častější u lidí s vysokým obsahem draslíku nebo hyperkalémií, u lidí s nedostatkem draslíku mohou také trpět trvalé mravenčení a necitlivost.

Toto je známé jako parestézie a obvykle se vyskytuje v rukou, pažích, nohou a chodidlech.

Draslík je důležitý pro zdravou funkci nervů. Nízké hladiny v krvi mohou oslabit nervové signály a vést k brnění a necitlivosti.

I když je občasné zažívání těchto příznaků neškodné – jako když vaše noha usne z nedostatku pohybu nebo sezení v nepříjemné poloze – přetrvávající mravenčení a necitlivost mohou být známkou základního stavu.

Pokud se s tím setkáte, je nejlepší kontaktovat lékaře.

Shrnutí:

 • Trvalé brnění a necitlivost mohou být známkou zhoršené funkce nervů v důsledku nedostatku draslíku.

Polyurie (časté močení)

Polyurie je stav, kdy čůráte více než obvykle.

Ledviny jsou zodpovědné za vyrovnávání hladin tekutin a elektrolytů ve vašem těle a odstraňování veškerého odpadu močí.

Nízké hladiny draslíku mohou narušit schopnost vašich ledvin koncentrovat moč a vyrovnávat hladiny elektrolytů v krvi, což vede ke zvýšenému močení. Můžete také zaznamenat zvýšenou žízeň, známou jako polydipsie.

Nadměrné močení může vést ke snížení hladiny draslíku. Proto je důležité, abyste si promluvili se zdravotníkem, pokud zaznamenáte náhlou změnu v tom, jak často močíte.

Shrnutí:

 • V některých případech může nízký draslík narušit schopnost ledvin regulovat rovnováhu tekutin a elektrolytů v těle. Potom můžete cítit potřebu močit častěji.

Vysoký krevní tlak

Dokonalá rovnováha elektrolytů je důležitá pro udržení zdravého krevního tlaku.

Možná víte, že konzumace příliš velkého množství sodíku může u některých lidí zvýšit krevní tlak. Málokdo však ví, že příliš málo draslíku ve stravě může mít stejný účinek.

Draslík pomáhá ledvinám zbavit se přebytečného sodíku močí. Pokud v krvi není dostatek draslíku, ledviny reabsorbují sodík zpět do krevního řečiště, což může časem vést k vysokému krevnímu tlaku.

Nejčastěji k tomu dochází při nízkém příjmu draslíku v potravě – a konkrétně při hypokalémii.

Dostatek draslíku ve stravě proto může být u některých jedinců způsob, jak si udržet zdravý krevní tlak.

Pokud máte vysoký krevní tlak, je nejlepší promluvit si o sledování a léčbě s odborníkem.

Shrnutí:

 • Draslík hraje klíčovou roli při regulaci hladiny sodíku ve vašem těle. Když jsou vaše hladiny draslíku nízké, vaše ledviny zadržují více sodíku v těle, což může vést ke zvýšení krevního tlaku.

Jak léčit hypokalémii

Ve většině případů bude muset být hypokalémie léčena zdravotnickým pracovníkem.

Mírná až střední hypokalémie se obvykle léčí perorálními doplňky stravy s draslíkem. V některých případech může odborník také potřebovat upravit jakékoli jiné léky nebo léčit základní příčiny, jako je průjem, zvracení nebo poruchy příjmu potravy.

Dieta bohatá na draslík obvykle k léčbě hypokalemie nestačí, protože většina draslíku v potravinách je spárována s fosfátem, nikoli s chloridem draselným. Hypokalémie často zahrnuje také nedostatek chloridu, takže je nejlepší léčit oba nedostatky pomocí doplňků stravy s chloridem draselným.

K léčbě mírné až středně těžké hypokalemie obvykle stačí 60–80 mmol doplňků denně po dobu několika dnů až týdnů.

V případě závažné hypokalémie může být doporučena intravenózní (iv.) léčba. Ta by měla být přísně sledována zdravotnickým pracovníkem vzhledem k vysokému riziku hyperkalémie neboli vysoké hladiny draslíku, která může být smrtelná.

Shrnutí:

 • Hypokalémie obvykle vyžaduje perorální suplementaci nebo iv. terapii k obnovení doporučených hladin. I když se doporučuje jíst dietu bohatou na draslík, často sama o sobě hladinu draslíku neobnoví.

Měli byste užívat doplňky stravy s draslíkem?

Pokud zdravotnický pracovník nedoporučí jinak, nedoporučuje se samoléčba hypokalémie volně prodejnými (OTC) doplňky stravy s draslíkem.

Mírná až středně závažná hypokalémie se často léčí doplňky stravy s chloridem draselným, obvykle v rozmezí 60–80 mmol za den. Tato dávka může často doplnit hladiny draslíku bez rizika hyperkalémie (9).

Doplňky stravy s draslíkem však mohou dráždit výstelku střeva, což vede ke krvácení nebo ulceraci. Proto by se měly užívat s jídlem a vodou.

Užívání příliš velkého množství draslíku může způsobit hromadění nadměrného množství minerálu v krvi, což je stav známý jako hyperkalémie. Hyperkalémie může způsobit srdeční arytmii nebo jiné závažné srdeční stavy, které mohou být smrtelné (10).

Pokud vám je nepředepíše váš praktický lékař a nejste pečlivě sledováni, vyhněte se užívání doplňků stravy obsahujících pouze draslík.

Shrnutí:

 • Nedoporučuje se užívat OTC doplňky draslíku, pokud to nedoporučí a nesleduje odborník.

Závěr

Denní doporučený příjem draslíku, který je u mužů 3 400 mg a u žen 2 600 mg, splní jen málokdo.

Nicméně hypokalémie je zřídka způsobena pouze nedostatkem stravy. Může to být způsobeno řadou jiných faktorů, včetně ztráty tekutin, podvýživy, užívání určitých léků a zdravotních stavů, jako je selhání ledvin.

Mezi běžné známky a příznaky nedostatku draslíku patří slabost a únava, svalové křeče, svalové bolesti a ztuhlost, mravenčení a necitlivost, bušení srdce, potíže s dýcháním, trávicí příznaky a změny krevního tlaku.

Pokud si myslíte, že máte nedostatek, kontaktujte odborníka. Nedostatek draslíku může mít vážné zdravotní následky.

18 potravin, které obsahují nejvíce draslíku

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

- Pixabay

Draslík je životně důležitý minerál a elektrolyt, který tělo potřebuje k udržení normálního krevního tlaku, transportu živin do buněk a podpoře zdravé funkce nervů a svalů (1).

Je považován za základní živinu, protože si ho vaše tělo nedokáže vyrobit. Proto musíte draslík získávat z potravin nebo z doplňků stravy, abyste splnili doporučenou denní potřebu, známou také jako referenční hodnota  příjmu (RHP) (2).

Většina lidí však stravou nezískává dostatek draslíku. Odhaduje se, že denní potřebu draslíku splňuje méně než 0,015 % dospělých (3).

Vzhledem k tomu, že jeden středně velký banán obsahuje přibližně 9% RHP tohoto minerálu, většina lidí ho považuje za potravinu, která jim pomůže zvýšit příjem draslíku. Banány však nejsou jediným dobrým zdrojem draslíku (4).

Následuje 18 potravin, které obsahují více draslíku než banán.

1. Avokádo

Avokádo je plné zdravých tuků, vitaminu K a kyseliny listové. Půlka avokáda bez slupky a semínek (68 g) obsahuje 345 mg draslíku, což je 7% RHP. Pokud sníte celé avokádo, získáte najednou téměř 15% RHP (5).

Avokádo navíc může prospět lidem s vysokým krevním tlakem, kteří často potřebují zvýšit příjem draslíku a snížit příjem sodíku. Stejně jako většina ostatních druhů ovoce má avokádo nízký obsah sodíku - polovina avokáda poskytuje pouze 0,2% RHP (1, 3, 5).

Shrnutí:

 • Avokádo je plné živin a jedno avokádo poskytuje zhruba 15% denní potřeby draslíku. Je také bohaté na vitamin K a foláty.

2. Sladké brambory

Sladké brambory se často používají jako alternativa bílých brambor. Jsou mimořádně výživným způsobem, jak podpořit příjem draslíku. Porce 1 šálku (328 gramů) rozmačkaných sladkých brambor obsahuje 16% RHP (6).

Sladké brambory navíc obsahují málo tuku, malé množství bílkovin a jsou dobrým zdrojem komplexních sacharidů a vlákniny.

Jsou také vynikajícím zdrojem vitaminu A, který je důležitý pro zrak. Stejná porce sladkých brambor poskytuje více než 200% RHP vitaminu A (1, 6, 7).

Chcete-li si připravit vyvážené a syté jídlo, můžete tuto lahodnou kořenovou zeleninu doplnit zdrojem bílkovin, jako jsou fazole nebo maso, tmavou zeleninou nebo barevnou zeleninou s trochou tuku.

Shrnutí:

 • Sladké brambory se mohou pochlubit 16% RHP draslíku v pouhém 1 rozmačkaném šálku (330 gramů) a navíc obsahují bílkoviny, vlákninu a vitamin A.

3. Špenát

Špenát je jednou ze zeleniny s největším obsahem živin. Pouhý 1 šálek (190 gramů) mraženého špenátu obsahuje 12% RHP draslíku. Podobně asi 3 šálky (90 gramů) syrového špenátu obsahují zhruba 11% RHP (8, 9).

Je také nabitý dalšími živinami. Stejná porce mraženého špenátu obsahuje 127% RHP pro vitamin A, 857% pro vitamin K, 58% pro foláty a 37% pro hořčík (1, 8).

Shrnutí:

 • Špenát poskytuje přibližně 12% RHP draslíku v 1 šálku (190 g) mraženého nebo 3 šálcích (90 g) čerstvého špenátu. Tato zelenina nabízí také foláty, hořčík a vitaminy A a K.

4. Vodní meloun

Meloun je velké, chutné ovoce s vysokým obsahem vody. Pouhé 2 plátky (asi 1/8 melounu, tj. 570 g) poskytují necelých 14% RHP draslíku (1, 10).

Stejná porce obsahuje také 44 gramů sacharidů, 3,5 gramu bílkovin, 0,8 gramu tuku a 2,2 gramu vlákniny. Navíc je tento svěží červený meloun skvělým zdrojem hořčíku a vitaminů A a C (10).

Shrnutí:

 • Meloun je chutné letní ovoce, které už ve dvou kouscích obsahuje 14% draslíku. Nabízí také několik dalších vitaminů a minerálů.

5. Kokosová voda

Kokosová voda je mimořádně hydratační nápoj. Je vynikající přírodní alternativou sportovních nápojů, protože obsahuje klíčové elektrolyty, které pomáhají čerpat vodu do buněk. Její přírodní cukry také dodávají energii během cvičení a po něm pomáhají doplnit ztracené zásoby glykogenu (11).

Pouhý 1 šálek (240 ml) kokosové vody obsahuje 13% RHP draslíku. Navíc je dobrým zdrojem hořčíku, sodíku a manganu (1, 12).

Kokosová voda je velmi osvěžující, když se podává vychlazená s ledem po náročném tréninku. Určitě se vyhněte druhům s přidaným cukrem.

Shrnutí:

 • Kokosová voda je nejen skvělým hydratačním nápojem, ale také vynikajícím zdrojem draslíku, který obsahuje 13% RHP v pouhém 1 šálku (240 ml). Je také dobrým zdrojem hořčíku, sodíku a manganu.

6. Fazole

Fazole jsou výživným zdrojem komplexních sacharidů a rostlinných bílkovin. Pouhý 1 šálek (180 gramů) bílých fazolí obsahuje dvakrát více draslíku než banán, a to až 21% denní dávky. Stejná porce černých fazolí poskytuje 13% RHP draslíku (1, 13, 14).

Černé fazole obsahují fytáty - antinutrienty, které mohou snižovat vstřebávání minerálů v těle - sušené fazole můžete přes noc namočit, abyste snížili obsah fytátů, protože tato sloučenina se vyluhuje do vody (15).

Bílé i černé fazole jsou neuvěřitelně všestranné a snadno se přidávají do salátů, burritos a dušených pokrmů.

Shrnutí:

 • Fazole jsou skvělým zdrojem draslíku. I když bílé fazole obsahují více draslíku než černé, obě jsou chutným způsobem, jak do svého jídelníčku přidat více tohoto minerálu.

7. Další luštěniny

Kromě fazolí patří do skupiny luštěnin také čočka, cizrna, sója a arašídy - všechny mají vysoký obsah draslíku. Například 1 šálek (200 gramů) čočky obsahuje 15% RHP tohoto minerálu, zatímco stejná porce cizrny, sóji a arašídů poskytuje 10%, 19% a 23% RHP (16, 17, 18, 19).

Některé luštěniny, např. čočka a cizrna, obsahují fytáty. Nezapomeňte je proto přes noc namočit, abyste snížili obsah fytátů. Můžete je také zkusit naklíčit (15).

Shrnutí:

 • Luštěniny, jako je čočka, cizrna, sója a arašídy, jsou bohaté na draslík. Jejich namáčení nebo klíčení před konzumací zlepšuje vstřebávání minerálních látek.

8. Rajčatový protlak

Rajčatový protlak se vyrábí z vařených rajčat, která byla oloupána a zbavena semen. Pouhé 3 polévkové lžíce (50 g) obsahují více než 10% RHP draslíku. Rajčatová pasta je také dobrým zdrojem vitaminu C a lykopenu, silného antioxidantu s protirakovinnými účinky (1, 20, 21).

Toto koncentrované koření dodá chuť všem omáčkám a pokrmům na bázi rajčat, ale pozor na výrobky, které obsahují přidané cukry, aditiva nebo konzervační látky. Doporučuje se výrobek s nejmenším počtem přísad.

Shrnutí:

 • Rajčatový protlak nejen obohatí chuť vašeho jídla, ale také dodá dostatečné množství draslíku. Pouhé 3 polévkové lžíce (50 gramů) obsahují přibližně 10% RHP.

9. Máslová dýně

Máslová dýně je zimní dýně sladké chuti. Ačkoli se technicky vzato jedná o ovoce, vaří se jako kořenová zelenina. Pouhý 1 šálek (200 gramů) poskytuje 12% RHP draslíku. Je také skvělým zdrojem vitaminů A a C a má menší množství vitaminů skupiny B, vitaminu E a hořčíku (1, 22).

Máslovou dýni můžete snadno upéct, uvařit, uvařit v páře nebo nakrájet na pokrmy, jako je zapečená zelenina nebo vydatné polévky.

Shrnutí:

 • Máslová dýně je skvělým zdrojem draslíku, v jednom šálku (200 g) obsahuje 12% RHP.

10. Brambory

Brambory jsou škrobovitá kořenová zelenina, která je v mnoha zemích stále základní potravinou. Jedna středně velká vařená brambora (167 gramů) poskytuje 12% RHP draslíku (1, 23).

Existuje však mnoho odrůd brambor a obsah draslíku v nich může záviset na půdě, ve které se pěstují.

Shrnutí:

 • Brambory jsou bohaté na draslík a v mnoha domácnostech patří k základním potravinám. Jedna středně velká hlíza obvykle poskytuje 12% RHP tohoto minerálu.

11. Sušené meruňky

Sušené meruňky mají dlouhou trvanlivost a obvykle jsou zbavené pecky. Pouhý 1/2 šálek (65 g) poskytuje 16% RHP draslíku (1, 24).

Tyto plody jsou také dobrým zdrojem vlákniny a vitaminů A a E (24).

Sušené meruňky jsou vynikající ve směsi s müsli nebo jako zdravá svačina na túry či kempování.

Shrnutí:

 • Sušené meruňky jsou skvělou alternativou k banánům, které vám dodají draslík. Pouhý 1/2 šálek obsahuje 16% RHP draslíku, vlákninu a vitaminy A a E.

12. Švýcarský mangold

Švýcarský mangold, známý také jako stříbrná řepa nebo prostě mangold, je zelená listová zelenina se silným stonkem, který má červenou, oranžovou až bílou barvu.

Je také velmi výživný. Pouhý 1 šálek (175 g) vařeného mangoldu obsahuje 20% RHP draslíku - více než dvojnásobek draslíku v banánu (1, 25).

Stejná porce obsahuje 476% RHP vitaminu K a 60% RHP vitaminu A, a to vše při nízkém obsahu kalorií a vysokém obsahu vlákniny (25).

Švýcarský mangold je vynikajícím základem salátů a snadno se vaří v páře nebo dusí s trochou oleje.

Shrnutí:

 • Švýcarský mangold obsahuje v jednom vařeném šálku (175 g) asi 20% RHP.

13. Červená řepa

Pouhý 1 šálek (170 gramů) vařené červené řepy vám dodá 11% RHP draslíku (1, 26).

Navíc tato kořenová zelenina obsahuje dusičnany, u kterých bylo prokázáno, že při přeměně na oxid dusnatý v těle podporují funkci cév a celkové zdraví srdce (27).

Červená řepa je také vynikajícím zdrojem folátů - vitaminu potřebného pro syntézu a obnovu DNA - 1 vařený šálek (170 g) poskytuje 34% RHP (26, 28).
Řepu můžete jíst vařenou, nakládanou nebo syrovou.

Shrnutí:

 • Jedna vařená řepa (170 gramů) poskytuje 11% RHP draslíku. Je také dobrým zdrojem kyseliny listové a obsahuje dusičnany, které prokazatelně podporují zdraví srdce.

14. Granátové jablko

Granátová jablka jsou mimořádně zdravé, mnohosemenné plody, které mají různou barvu od červené po fialovou. Jeden celý plod (280 gramů) vám dodá 14% RHP draslíku (29).

Kromě toho jsou granátová jablka plná kyseliny listové a vitaminů C a K. Obsahují také více bílkovin než většina ostatních druhů ovoce, a to 4,7 gramu v jednom plodu (280 gramů) (29).

Shrnutí:

 • Granátová jablka obsahují 14% RHP draslíku, velké množství kyseliny listové, vlákniny, bílkovin a vitaminů C a K.

15. Ovocné a zeleninové šťávy

Pití ovocných a zeleninových šťáv je dalším snadným způsobem, jak zvýšit příjem draslíku. Předpokládá se, že nejvíce draslíku poskytují citrusové šťávy (3).

Například 1 šálek (240 ml) 100% pomerančového džusu poskytuje přibližně 10% RHP draslíku, zatímco stejná porce grapefruitového džusu poskytuje 9% RHP draslíku (30, 31).

Skvělou alternativou jsou také šťávy z ovoce bohatého na draslík, například z granátových jablek. Porce šťávy z granátového jablka o objemu 1 šálek (240 ml) obsahuje 11% RHP (32).

Na tento minerál jsou bohaté také některé zeleninové šťávy.

Například 1 šálek (240 ml) mrkvové šťávy se může pochlubit 15% RHP draslíku a stejná porce rajčatové šťávy poskytuje 10% RHP draslíku (33, 34).

Shrnutí:

 • Ovocné a zeleninové šťávy, jako je pomerančová, grapefruitová, z granátového jablka, mrkvová a rajčatová šťáva, poskytují 9% a více RHP draslíku v 1 šálku (240 ml).

16. Ryby

Draslík nabízejí některé libové a tučné ryby. Například pouhá polovina filetu (154 g) vařené tresky poskytuje 12% RHP a celý filet (150 g) tresky jednoskvrnné 11% RHP draslíku (35, 36).

Podobně polovina filetu (154 gramů) vařeného lososa obsahuje neuvěřitelných 21% RHP a stejná porce tuňáka se může pochlubit 17% RHP draslíku (37, 38).

Kromě toho jsou tučné ryby, jako je losos a tuňák, bohaté na srdci prospěšné omega-3 mastné kyseliny, které mohou dále snižovat riziko srdečních onemocnění (39).

Shrnutí:

 • Různé druhy libových a tučných ryb jsou vynikajícími zdroji draslíku. Kromě toho omega-3 kyseliny v rybách, jako je losos a tuňák, mohou přispívat ke snížení rizika srdečních onemocnění.

17. Batáty

Batáty jsou škrobnaté hlízy oblíbené v Jižní Americe, západní Africe a Karibiku. Jsou velmi podobné juce nebo manioku, ale jejich dužina má různou barvu od žlutobílé po fialovou nebo růžovou.

Batáty jsou také bohaté na draslík - 1 vařený šálek (136 gramů) obsahuje 19% RHP draslíku (40).

Shrnutí:

 • Porce 1 šálku (136 gramů) vařených batátů poskytuje více než dvakrát tolik draslíku než středně velký banán.

18. Náhražky soli

Náhražky soli byly navrženy tak, aby pomohly snížit příjem sodíku, protože nadměrná konzumace soli může vést k vysokému krevnímu tlaku (3, 41).

Tyto náhražky nahrazují sodík jiným prvkem nebo směsí prvků - obvykle draslíkem - s cílem snížit výskyt srdečních onemocnění, aniž by se snížil vnímaný příjem soli nebo snížila chuť (41).

Na rozdíl od běžné soli, která obsahuje 100% chloridu sodného, mohou být náhražky soli složeny z 65% chloridu sodného, 25% chloridu draselného a 10% síranu hořečnatého. Jiné mohou nabízet 100% chlorid draselný, který v pouhém 1 gramu obsahuje 11% RHP draslíku (41, 42).

Mějte však na paměti, že lidé s onemocněním ledvin nebo jater se mohou muset vyhnout náhražkám soli s vysokým obsahem draslíku (43).

Shrnutí:

 • Náhražky soli obsahující 100% chloridu draselného poskytují 11% RHP tohoto minerálu v jednom gramu.

Kolik draslíku potřebujete?

Stejně jako ostatní vitaminy a minerály patří draslík mezi mikroživiny, což znamená, že ho potřebujete přijímat jen v malém množství - myslete na miligramy (mg).

Jak již bylo zmíněno, potřeba vitamínů a minerálů se měří podle jejich denních hodnot (RHP), tedy doporučeného množství, které byste měli denně zkonzumovat (2).

RHP pro draslík pro zdravé jedince je 4 700 mg. Toto množství můžete zkonzumovat dodržováním zdravé a pestré stravy (2).

Přestože západní strava často obsahuje málo draslíku a hodně sodíku - což jsou dva faktory, které mohou zvyšovat riziko srdečních onemocnění - konzumace potravin z výše uvedeného seznamu vám může pomoci snadno zvýšit příjem draslíku (44).

Shrnutí:

 • RHP draslíku pro zdravé jedince je 4 700 mg, což můžete dosáhnout dodržováním vyvážené stravy.

Závěr

Ačkoli jsou banány dobrým zdrojem draslíku, mnoho dalších výživných potravin, včetně sladkých brambor, luštěnin a červené řepy, nabízí v jedné porci více draslíku. Švýcarský mangold, batáty a bílé fazole mají v jednom šálku dokonce dvakrát více draslíku než středně velký banán.

Klíčem k získání dostatečného množství draslíku je každodenní konzumace různých rostlinných potravin. Dobrým zdrojem tohoto minerálu jsou také některé ryby, například losos, tuňák a treska.

Pokud chcete zvýšit příjem draslíku s omezeným rozpočtem, zaměřte se na luštěniny, jako jsou fazole, nebo zeleninu, jako jsou brambory, které poskytují dostatek draslíku.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

         ČERVENEC 2024 - 22 článků

 

Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života