Mikroplasty jsou spojené se zvýšeným rizikem srdečního infarktu a mrtvice
- Pixabay
Barbora Nová
- První studie svého druhu zveřejněná 7. března 2024 zjistila přítomnost mikroplastů v arteriálním plaku u lidí.
- Vědci zjistili, že mikroplasty v arteriálním plaku byly spojeny se zvýšeným rizikem srdečního infarktu, mrtvice a smrti.
- Studie neprokazuje kauzalitu a k prozkoumání tohoto spojení je zapotřebí další výzkum.
Mikroplasty a nanoplasty – mikroskopické kousky plastu odhozené do životního prostředí – byly nalezeny všude od oceánů přes potraviny až po lidské mateřské mléko. Navzdory rostoucímu uznání mikroplastů jako rizika pro životní prostředí nejsou zdravotní účinky těchto nepatrných částic stále dobře pochopeny.
Nyní, v tom, co je oslavováno jako přelomová studie, vědci identifikovali mikroplasty v lidském arteriálním plaku a spojili je s nepříznivými kardiovaskulárními následky, jako je srdeční infarkt a mrtvice.
Studie byla zveřejněna v The New England Journal of Medicine (1).
Jsou to velice překvapivé informace. Každopádně již pouhé nalezení mikroplastů v plaku je docela znepokojivé. A tato souvislost s následnými srdečními výsledky je docela zarážející. Nicméně je to korelace, takže to zatím nedokazuje kauzalitu.
60 % pacientů mělo mikroplasty v tepnách
„Hlavní závěry studie jsou dva: za prvé, identifikace nanoplastů v aterosklerotických plátech; za druhé, pacienti s aterosklerotickými plaky kontaminovanými nanoplasty měli vyšší výskyt kardiovaskulárních příhod, jako je infarkt myokardu, mrtvice nebo úmrtí, než pacienti, kteří neměli důkazy o nanoplastech v ateromu plaku,“ uvedl dr. Raffaele Marfella, profesor lékařství na Università degli Studi della Campania Luigi Vanvitelli v Itálii a hlavní autor předmětné studie.
Ve své studii se Marfella a jeho tým podívali na vzorky arteriálního plaku od více než 250 pacientů, kteří podstoupili operaci s odstraněním plaku známou jako karotická endarterektomie. Zjistili přítomnost polyetylenových mikroplastů u téměř 60 % pacientů, zatímco polyvinylchloridové mikroplasty byly objeveny asi u 12 % pacientů (2).
Polyethylen a polyvinylchlorid jsou dvě z nejčastěji vyráběných forem plastu a používají se ve všem, od lahví až po stavební materiály (3, 4, 5).
V průměru 34 měsíců po operaci měli pacienti s mikroplasty v arteriálním plaku 4,5krát vyšší pravděpodobnost, že zaznamenají závažné kardiovaskulární zdravotní následky, včetně srdečního infarktu, mrtvice nebo smrti, ve srovnání s jedinci, jejichž tepny neobsahovaly plast.
Studie však neprokazuje příčinnou souvislost, což znamená, že neprokazuje, že zdravotní výsledky jsou způsobeny mikroplasty nebo jinými příčinami.
„Tato studie zahrnovala pacienty, kteří již byli vystaveni vyššímu riziku, protože měli karotický plak, který byl dostatečně významný na to, aby vyžadoval operaci. Je však střízlivé a znepokojující vidět, jak silné bylo následné kardiovaskulární riziko pro pacienty s mikroplasty v jejich plaku,“ uvedl dr. Aaron Aday, ředitel vaskulární medicíny ve Vanderbilt University Medical Center, přičemž s tímto výzkumem nebyl přímo spojen.
Jak může plast skončit v plaku
Každý rok se vyrobí více než 380 milionů tun plastu. Plasty jsou neuvěřitelně odolné, což je jeden z důvodů, proč jsou tak oblíbené. Když se začnou rozpadat, vypouštějí do prostředí drobné plastové částice.
Mikroplasty, částice menší než 5 milimetrů, a nanoplasty, částice menší než 1000 nanometrů, byly nalezeny téměř všude, včetně některých velmi nepravděpodobných míst. Studie z roku 2022 objevila přítomnost plastů v mateřském mléce; v roce 2023 našli vědci v Cliff Cave v Missouri značné množství mikroplastů, přestože jeskyně byla posledních třicet let pro veřejnost uzavřena (6, 7, 8).
Drobné plastové částice byly dokonce objeveny v Mariana Trench a dalších oblastech hlubokého oceánu, někdy až tisíce metrů hluboko (9).
Jsou v naší nabídce potravin a v naší vodě. Jsou dokonce i ve vzduchu, který dýcháme (10, 11, 12).
Význam mikroplastů stále více vede vědce k přemýšlení o jejich potenciálu pro lidské zdraví.
„Mikroplasty a nanoplasty se mohou dostat do našeho oběhového systému a lze je detekovat v různých orgánech, včetně srdce. Ve studiích na zvířatech mohou způsobit škodlivé změny v srdci a krevních cévách, ale dosud jsme neměli žádné velké studie na lidech,“ uvedl dr. Aday.
Pochopení zdravotních dopadů mikroplastů
Studie zveřejněná v březnu 2024 je provokativní, ale než bude jednoznačně prokázáno, že zdravotní účinky mikroplastů ovlivňují zdraví srdce, je třeba udělat mnohem více práce.
Odborníci zdůrazňují, že předtím, než k tomu dojde, je třeba provést rozsáhlé studie. Několik z nich také poukázalo na potřebu lepších demografických a environmentálních údajů pro účastníky.
Existují obrovské rozdíly, pokud jde o expozici životního prostředí a lidi, kteří trpí negativními účinky expozice životního prostředí. Tato studie se nezabývala poštovním směrovacím číslem nebo kdo byl kde ovlivněn.
"Určitě bychom byli rádi, kdyby se tato studie opakovala s větším počtem pacientů a v jiných částech světa," uvedl dr. Aday, který poukázal na to, že jedinci v této studii pocházeli převážně ze stejné lokality a byli stejného etnika. "Musíme pochopit kardiovaskulární riziko mikroplastů a nanoplastů v jiných regionech, stejně jako u jiných ras a etnik."
Závěr
Nová průkopnická studie zjistila přítomnost mikroplastů a nanoplastů v lidském arteriálním plaku.
Přítomnost mikroplastů v plaku byla spojena se 4,5násobným zvýšením rizika srdečního infarktu, mrtvice a smrti.
Je zapotřebí více výzkumu, aby se prokázala příčinná souvislost mezi přítomností mikroplastů a těmito následky kardiovaskulárních onemocnění.
Vaše jednorázová láhev na vodu může obsahovat 240 000 plastových nanočástic
- Pixabay
- Nová studie zvěřejněná 8. ledna 2024 odhaduje, že v průměru jeden litr balené vody obsahuje 240 000 detekovatelných plastových úlomků. Ty jsou známé jako nanoplasty.
- Nanoplasty jsou důvodem k obavám, protože je obtížné je odhalit a mohou procházet střevními, tkáňovými a hematoencefalickými bariérami, což může mít vážné zdravotní důsledky.
- Abyste se ujistili, že je vaše voda bezpečná k pití, můžete na kohoutky umístit vodní filtry anebo je použít před pitím vody, abyste se zbavili některých nežádoucích částic.
Zdravotní odborníci se stále více zajímají o mikroplasty a jejich dopad na člověka a životní prostředí.
Vědci nyní zkoumají nanoplasty, které jsou ještě menší než mikroplasty. Primárním zdrojem problému je balená voda, která je plná tisíců plastových úlomků.
Nanoplasty jsou tak malé, že mohou přímo vstoupit do krevního oběhu a nakonec se dostat do jiných tělesných orgánů a systémů.
Nová studie zveřejněná v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences se zabývá tím, kolik nanoplastů lze nalézt v jedné plastové láhvi s vodou (1).
„Náš předchozí výzkum poukázal na rozšířenou přítomnost mikroplastů ve vodách a vzduchu v New Yorku a na jejich schopnost přenášet znečišťující látky, jako jsou PCB, léčiva a patogeny (financováno Hudson River Foundation),“ Beizhan Yan, autor studie (2).
Profesor výzkumu na Columbia Climate School Lamont-Doherty Earth Observatory, uvedl: "Ve srovnání se očekává, že nanoplasty budou mít ještě větší ekologický a zdravotní dopad kvůli jejich vyšší míře rozdělování a související nanotoxicitě".
Velké množství nanoplastů v balené vodě
Pro novou studii Yan a další vědci hledali sedm typů plastů, které tvořily pouze přibližně 10 % nanočástic ve vzorcích vody.
To naznačuje, že určení složení částic je poměrně složité.
Vědci odhadli, že průměrný litr balené vody obsahuje 240 000 identifikovatelných plastových úlomků.
Je nutný další výzkum, aby se zjistilo, zda pití balené vody obsahující nanoplasty může mít nepříznivé zdravotní účinky.
„Pokud se lidé obávají nanoplastů v balené vodě, je rozumné zvážit alternativy, jako je voda z kohoutku,“ uvedl Yan. „Je však důležité zdůraznit, že zůstat hydratovaný je pro zdraví zásadní. Proto nedoporučujeme pít balenou vodu, když je to nutné, protože riziko dehydratace mohou převážit potenciální dopady expozice nanoplastům.
V budoucnu vědci plánují rozšířit svou výzkumnou platformu tak, aby zahrnovala širší škálu environmentálních vzorků. To bude zahrnovat analýzu vody z vodovodu, vzorků vzduchu a biologických tkání.
Jejich cílem je prohloubit naše chápání přítomnosti a dopadu nanoplastů v těchto prostředích. Yan a jeho výzkumný tým mají také v úmyslu prozkoumat potenciální nepříznivé zdravotní důsledky, které mohou nastat v důsledku expozice nanoplastům.
Jsou nanoplasty nebezpečné?
"Plasty často obsahují heterogenní směs různých chemikálií, které poskytují konkrétnímu typu plastu jeho funkční a strukturální schopnosti," uvedl Christopher Hine, PhD, z Cleveland Clinic Lerner Research Institute. "Mnoho z těchto typů chemikálií, jakmile jsou vyluhovány z plastových nádob ve formě mikroplastů a nanoplastů, může sloužit jako chemikálie narušující endokrinní systém (EDC).
Dr. Hine nebyl zapojen do studie.
Tyto EDC mohou napodobovat naše přirozené hormony, jako je chemický bisfenol A (BPA) napodobující estrogen a aktivující estrogenové receptory (3).
Naopak, jiné nanoplastické chemikálie narušují některé systémy v těle včetně hypofýzy a nadledvinek a orgánů štítné žlázy (4).
„Hlavní zájem o nanoplasty je dvojí, a to v tom, že jsou: 1) obtížně zjistitelné a jejich odfiltrování ze spotřebitelských potravin a nápojů; a 2) Snáze procházejí střevními, tkáňovými a hematoencefalickými bariérami, což může mít negativní dopad na více orgánových systémů.“
Proč je v potravinách tolik plastu
„U většiny spotřebního zboží, ať už jde o potraviny, nápoje nebo kosmetiku, existuje dlouhý a komplikovaný výrobní proces, s nímž se každý setká od sklizně suroviny až po konečnou úpravu, balení a přepravu. V každém kroku může být výrobek vystaven a kontaminován různými chemikáliemi souvisejícími s plasty. Není tedy divu, že s využitím nových technik k detekci nanoplastů (nalezl) autor studie ve spotřebním zboží tolik nových nanočástic.“
Podobně neškodné chemikálie umístěné do spotřebního zboží a obalů se mohou někdy časem degradovat v důsledku vystavení vlivům prostředí, jako je UV záření, normální spektrum světelného záření, teplo, ozón a stárnutí, a mohou být chemicky a fyzikálně modifikovány do nových chemických forem, které mohou představovat nebezpečí pro zdraví.
Proto je důležité uchovávat obaly spotřebního zboží (potraviny, nápoje, kosmetika, léčiva) tak, jak jsou doporučeny, a vyřazovat položky, které jsou po datu spotřeby.
Jak čistá je vaše voda?
Dále vědci plánují prozkoumat vodu z vodovodů.
„Většina obcí a společností poskytujících veřejné služby, které dodávají vodu svým komunitám, se řídí přísnými zákony a předpisy, aby zajistily, že produkt, který dodávají, je bezpečný pro spotřebu,“ uvedl dr. Hine. „Někdy však dochází k přerušení dodávek vody v důsledku stárnoucích poruch potrubí a vodovodní infrastruktury, které umožňují vyplavování nežádoucích chemikálií nebo mikroorganismů do kohoutků spotřebitelů. Většina těchto narušení je dočasná a dodržováním pokynů obecních služeb, jako je odpuštění vody z kohoutku nebo vaření vody, se lze spotřebě těchto nežádoucích věcí vyhnout.“
Navíc přidání vodních filtrů na kohoutky anebo jejich použití před pitím vody může pomoci odstranit některé částice, které mohou kontaminovat vodní zdroj.
„Zatímco ve vodě z vodovodu je obvykle méně mikro- a nanoplastů ve srovnání s komerčně balenou vodou, pokud spotřebitelé nakonec vodu z kohoutku skladují v plastových nádobách, které jsou vystaveny teplu, slunečnímu záření a/nebo detergentům, může to zvýšit kontaminaci plastů. voda,“ uvedl dr. Hine. "Domy se studniční vodou mohou mít také mikro- a nanoplastickou kontaminaci v důsledku znečištění životního prostředí plasty ze skládek, odpadků nebo znečištění půdy nebo povodí."
Nejbezpečnější způsob, jak pít vodu
Voda je nezbytná pro život a pitná voda by měla být součástí zdravého denního režimu. Pití kohoutkové vody, vody z plastových lahvích nebo z filtrovaných zařízení jsou všechny způsoby, jak můžeme využít k dosažení našich cílů spotřeby vody.
Je však důležité zvážit omezení expozice nežádoucím mikro- a nanoplastům při konzumaci vody a jiných nápojů.
Zatímco voda z kohoutku, balená a filtrovaná voda jsou obvykle bezpečné způsoby konzumace, voda z kohoutku má tendenci mít snížené množství těchto plastů. Pokud tedy místní obec poskytuje čistou pitnou vodu z kohoutku, lze to považovat za jeden z nejbezpečnějších zdrojů pitné vody. Pokud má být voda skladována v plastových nádobách, pak jejich uchovávání mimo přímé sluneční světlo a v chladném prostředí může také snížit vyluhování plastů do vody.
Závěr
Podle nové studie obsahuje průměrný litr balené vody 240 000 detekovatelných plastových úlomků, známých také jako nanoplasty.
Tyto drobné plastové částice jsou obzvláště problematické, protože je těžké je identifikovat a mohou se dostat do krve a nakonec i do tělesných orgánů.
Odborníci na zdraví doporučují používat vodní filtry, aby se snížilo množství plastů a následná kontaminace těla.
Nová studie zjistila, že převaření vody a její filtrování může odstranit značné množství mikroplastů
- Pixabay
Barbora Nová
- Nová studie zveřejněná 28. února 2024 zjistila, že můžete snížit množství mikroplastů, které vypijete, jednoduše převařením vody.
- Vědci teprve začínají chápat zdravotní rizika spojená s expozicí mikroplastům.
- Nano- a mikroplasty jsou kousky plastu o průměru jedné tisíciny milimetru.
Převaření a filtrování vody z kohoutku může podle nového výzkumu dramaticky snížit množství mikroplastů, které vypijete.
Nedávné studie zjistily, že nano- a mikroplasty (NMP), což jsou kousky plastu o průměru jedné tisíciny milimetru, byly nalezeny v mnoha produktech a dokonce i ve vodě z vodovodu.
Nová studie zveřejněná v Environmental Science & Technology Letters zjistila, že vaření vody bohaté na minerály po dobu pouhých pěti minut může snížit množství NMP, kterému jste vystaveni, až o 90 % (1).
Vědci teprve začínají chápat zdravotní rizika spojená s expozicí mikroplastům, ale stále více důkazů potvrzuje, že plasty se mohou hromadit v těle a spouštět oxidační stres, záněty, inzulínovou rezistenci a problémy s játry (2, 3).
Některé pokročilé systémy filtrace vody mohou zachytit a pomoci odstranit některé NMP z vodovodní vody. Ale vědci chtěli přijít na jiné možnosti odstranění mikroplastů, zejména proto, že v chudších zemích jsou zapotřebí levnější a dostupnější řešení pro čistou vodu.
Vařící voda může být bezpečným a jednoduchým řešením, které může účinně dekontaminovat vodu z vodovodu v domácnosti, což ukazují nová zjištění.
„Vaření vody před pitím je skvělým příkladem starověké kulturní praxe, která může pomoci snížit expozici životního prostředí,“ uvedla dr. Luz Claudiová, Ph.D., profesorka environmentální medicíny a veřejného zdraví na Icahn School of Medicine na Mount Sinai.
Dr. Claudiová nebyla do předmětné studie zapojena.
Jak může vroucí voda pomoci odstranit mikroplasty
Vědci zjistili, že prvním krokem k odstranění NMP z vodovodní vody je pouhé vaření vody.
Vědci shromáždili několik vzorků vodovodní vody z Guangzhou v Číně a kontaminovali vzorky různými úrovněmi NMP.
Každý vzorek byl vařen po dobu pěti minut a poté ponechán vychladnout po dobu 10 minut.
Vařením tvrdé vody, která je bohatá na minerály – jako je vápník nebo hořčík – vzniká křídový zbytek známý jako vodní kámen nebo uhličitan vápenatý (CaCO3), který může zachycovat plasty.
Tento pevný, křídový zbytek pak musel být oddělen a odstraněn z vody buď standardním kávovým filtrem nebo filtrem z nerezové oceli, čímž byly odstraněny NMP.
Tým zjistil, že dopad byl největší v tvrdší vodě: Například ve vzorcích, které měly 300 miligramů CaCO3, bylo odstraněno téměř 90 % NMP.
Ve vzorcích měkčí vody s méně než 60 mg CaCO3 bylo odstraněno zhruba 25 % NMP.
„Tady je důležité poznamenat, že účinnost zachycení těchto mikro/nano plastů v těchto minerálních pevných látkách je vázána na tvrdost vody – čím je voda tvrdší, tím více pevných látek se tvoří, tím více mikroplastů je zachyceno,“ uvedla dr. Anja Brandonová, Ph.D., zástupce ředitele pro politiku USA v oblasti plastů ve společnosti Ocean Conservancy a inženýrka pro životní prostředí.
Dr. Brandonová se studie nezúčastnila.
Proč se mikroplasty nacházejí také ve vodě z vodovodu
Mikroplasty, jako je polystyren (PS), polyethylen (PE), polypropylen (PP) a polyethylentereftalát (PET), se běžně vyskytují v podzemních a povrchových vodách, většinou kvůli odpadní vodě a povrchovému odtoku po dešti (4).
Podle dr. Claudiové je těžké studovat zdravotní účinky vystavení mikroplastům, protože existuje mnoho typů a my jsme pravidelně vystaveni několika potenciálním zdrojům.
Ačkoli jsou zdravotní rizika málo známá, přesto bylo prokázáno, že vdechování a požití mikroplastů narušuje funkci buněk a vyvolává záněty spolu s oxidačním stresem (5, 6).
Nejlépe zdokumentované krátkodobé účinky jsou na střevní mikrobiom, které mohou vést ke střevním problémům (7).
Tradiční úpravny vody nejsou schopny eliminovat NMP z pitné vody, a zatímco některé technologie úpravy vody jsou schopny zachytit a odstranit drobné plastové kousky, tyto pokročilé systémy v rozvojových nebo zaostalých zemích neexistují, což se týká i Česka.
Podle dr. Brandonové bylo zjištěno, že mikroplasty v současnosti kontaminují většinu, ne-li všechny zdroje pitné vody.
Vědci odhadli, že příjem NMP prostřednictvím převařené vody je v závislosti na regionu dvakrát až pětkrát nižší než příjem při pravidelném pití vody z vodovodu bez převaření.
Tvrdá voda je však často nežádoucí vlastností vody z kohoutku a mnoho domácností má filtrační systémy, které vodu bohatou na minerály změkčují a vodu předtím nepřevařují.
Je zapotřebí více výzkumu, aby bylo možné široce informovat, zda a kdy by lidé měli převařovat vodu z kohoutku.
Jak omezit vystavení se mikroplastům
Každý, kdo si chce převařit vodu, by to měl udělat ve skleněné varné konvici nebo nerezovém hrnci.
Po asi pětiminutovém vaření vody ji nechte vychladnout a nemíchejte ji.
Mikroplasty se musí navázat na vápník a usadit se na dnu nádoby, aby je bylo možné přefiltrovat nebo oddělit.
Mějte na paměti, že převařená voda není kouzelné řešení, uvádí dr. Claudiová, protože jsme pravděpodobně neustále vystaveni dalším zdrojům, které obsahují mikroplasty.
Dr. Brandonová doporučuje vyhýbat se jednorázovým plastovým obalům, včetně balené vody, nepoužívat plastové náčiní a produkty na vaření a nedávat plastové nádoby do myčky na nádobí nebo mikrovlnné trouby.
"Všechny tyto předměty mohou při dlouhodobém a pravidelném používání uvolňovat plastové částice nebo vylučovat chemikálie."
Závěr
Převaření a filtrování vody z kohoutku může podle nového výzkumu dramaticky snížit množství mikroplastů, které vypijete.
Vědci teprve začínají chápat zdravotní rizika spojená s expozicí mikroplastům, ale stále více důkazů prokazuje, že plasty se mohou hromadit v těle a spouštět oxidační stres, záněty, inzulínovou rezistenci, zdravotní problémy se střevy a problémy s játry.
POSILUJTE ÚČINNĚ PŘEDEVŠÍM IMUNI TU A VČAS
ZÁSADNĚ NEJVYŠŠÍ GARANTOVANOU KVALITOU PŘÍRODNÍCH EXTRAKTŮ
REISHI, CORDYCEPS, ČAGA, AŠVAGANDA, HERI CIUM, MACA, CORIOLUS, KURKUMIN, BETAGLUKAN, GRAVIOLA, HLÍVA ÚSTŘIČNÁ, SHIITAKE, DRAČÍ KREV, C-MAX KOMPLEX, DANSHEN, HE SHOU WU-RDESNO, CHITOMAX, FENUPRIM, MAITAKE, AGARICUS, COPRINUS, ENOKI, SAFFRON, SILYBIN, BOSWELLIA, TRITERPEN MAX, GLUTATHION, SUPÍK - sirup pro děti na podporu imunity, NMN (nikotinamid mononukleotid)...
100% KVALITA JEN V ROSTLINNÝCH KAPSLÍCH
vhodné i pro vegetariány a vegany
CERTIFIKÁTY KLÍČOVÝCH PRODUKTŮ
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY
Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...
100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou3 unikátní, bezkonkurenční extrakty h ověkosti -
31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman
Dr. Peter McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video
Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny
Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu
CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie
Překyselené tělo: začátek vážné nemoci
Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal
BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země
Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej
Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus
100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát
Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.
Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport
Artróza - kmenové buňky - Podvod!
Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová
Jak se skutečně zdravě stravovat...
Proč průběžně a jak detoxikovat tělo
PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií
Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath
Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování
Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt
Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?
Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou
Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?
CHRONICKÁ BORELIÓZA, CHLAMYDIE...? ÚNAVOVÝ SYNDROM
Osvědčený postup pro léčbu boreliozy a dalších koinfekcí, když ortodoxní chemická medicína (3 týdenní nitrožilní antibiotická léčba ceftriaxonem) a následně klasická - 3 antibiotika - minocyclin, azitromycin, entizol a 2 antituberkulotika - arficin a nidrazid i po 18 měsících aplikace u mě totálně selhala.
Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.
MUDr. William J. Mayo
Za účinné se z Reishi považují pouze kvalitně provedené a čisté extrakty, které mají dobrou biologickou dostupnost a jsou zbavené nestravitelného chitinu; nelze tedy použít pouhý prášek z usušené houby.
EXTRAKT SPÓR
TRITERPEN MAX
ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI
DUANWOOD RED REISHI
zdroj výše nejúčinnějších extraktů
Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan
MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?
CORDYCEPS - video
ČAGA - video
HERICIUM - video
BETAGLUKAN HLÍVA
extrakt extrakt
BETAGLUKAN - video
KURKUMIN AŠVAGANDA
extrakt extrakt
ASHWAGANDHA - video
RDESNO ANNONA
extrakt extrakt
TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY
dokument z 31. srpna 2022
Nadační fond Svědomí Národa
KUBEK 2009
DOKUMENT ČT 2
BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH
DOKUMENT ČT 2
ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ
možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...
doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.
Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid
PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL
RENOMOVANÝ PATOLOG dr. RYAN COLE - přednáška
ALARMUJÍCÍ EFEKT covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány
- Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
- Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...
český dabing - 17:08
Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021
AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS
POSTAVIT SE NA ODPOR
ZAČNĚTE U SEBE
ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ
Doporučuji:
každé ráno cca 30 minut před snídaní
vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z
a nejdříve po 15 minutách:
- kefír z tibetské houby 3dcl
- lněné semínko až 30 g - 3 PL
- mletá skořice /max. 4 g za den/
případně nejen pro psychiku:
- Ashwagandhu /1-2 kapsle denně/
pro střevo kvalitní probiotika:
- kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
Otevřený dopis ministrovi zdravotnictví: Medici proti diskriminaci - 24. ledna 2022
Můžete zavolat ministru Válkovi
728 264 930
Můžete mu i napsat: valekv@psp.cz, Vlastimil.Valek@top09.cz
Vzorový dopis škole pro studenty, kteří nechtějí podlehnout povinnému očkování proti covidu-19
Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času
SVĚT SE ZBLÁZNIL
Toto je novodobá reklama na co?
MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života