Varovné příznaky srdečního infarktu. Vyčištění tepen

- Pixabay

Barbora Nová

Věděli jste, že můžete dostat infarkt, aniž byste pociťovali bolest na hrudi? Srdeční selhání a srdeční onemocnění nevykazují stejné příznaky u všech, zejména u žen.

Srdce je sval, který se stahuje, aby pumpoval krev do celého těla. Srdeční infarkt (často nazývaný infarkt myokardu) nastává, když srdeční sval nedostává dostatek krve. Krev přenáší kyslík a živiny do srdečního svalu. Pokud do srdečního svalu neproudí dostatek krve, může dojít k poškození nebo odumření postižené části. To je nebezpečné a někdy i smrtelné.

K infarktu dochází náhle, ale obvykle je jeho příčinou dlouhodobé srdeční onemocnění. Na stěnách cév, které vyživují srdeční sval, se obvykle tvoří voskovitý plak. Někdy se kus plaku, tzv. krevní sraženina, utrhne a zabrání průchodu krve cévou do srdečního svalu, což vede k srdečnímu infarktu.

Méně často něco jako stres, fyzická námaha nebo chladné počasí způsobuje kontrakci nebo křeče krevních cév, což snižuje množství krve, které se může dostat do vašeho srdečního svalu.

Existuje mnoho rizikových faktorů, které přispívají k infarktu, například:

Srdeční infarkt znamená využít lékařskou pohotovost. Pokud si myslíte, že byste mohli mít infarkt, je opravdu důležité poslouchat, co vám říká vaše tělo. Je lepší vyhledat pohotovostní lékařskou pomoc a mýlit se, než nevyhledat pomoc, když máte infarkt.

Bolest na hrudi, tlak a nepohodlí

Většina lidí s infarktem pociťuje nějakou bolest na hrudi nebo nepohodlí. Ale je důležité pochopit, že bolesti na hrudi se nevyskytují při každém infarktu.

Bolest na hrudi je častým příznakem srdečního infarktu. Lidé tento pocit popsali jako pocit, jako by jim na hrudi stál slon.

Někteří lidé nepopisují bolest na hrudi jako bolest vůbec. Místo toho mohou říci, že cítili tlak na hrudi nebo svírání. Někdy se toto nepohodlí může na několik minut zdát špatné a pak zmizí. Někdy se nepohodlí vrátí o hodiny nebo dokonce o den později. To vše mohou být příznaky, že váš srdeční sval nedostává dostatek kyslíku.

Pokud pociťujete bolesti nebo tlak na hrudi, vy nebo někdo ve vašem okolí byste měli okamžitě zavolat tísňovou linku.

Nejen bolest na hrudi

Bolest a napětí mohou také vyzařovat v jiných oblastech těla. Většina lidí spojuje infarkt s bolestí, která se dostává do levé paže. To se může stát, ale bolest se může objevit i na jiných místech, včetně:

 • horní části břicha
 • rameno
 • záda
 • krk/hrdlo
 • zuby nebo čelist

Podle American Heart Association mají ženy tendenci hlásit infarkty, které způsobují bolest, konkrétně v dolní části břicha a dolní části hrudníku ( 1 ).

Bolest nemusí být vůbec soustředěna do hrudníku. Mohlo by to být jako tlak na hrudi a bolest v jiných částech těla. Bolest v horní části zad je dalším příznakem, který ženy častěji uvádějí než muži.

Pocení se ve dne i v noci

Pocení více než obvykle - zvláště pokud necvičíte nebo nejste aktivní - může být časným varovným příznakem srdečních problémů. Pumpování krve přes ucpané tepny vyžaduje více úsilí od vašeho srdce, takže se vaše tělo více potí, aby se během zvýšené námahy snažilo udržet tělesnou teplotu na nízké úrovni. Pokud pociťujete studený pot nebo vlhkou pokožku, měli byste se poradit se svým lékařem.

Noční pocení je také častým příznakem žen, které trpí srdečními potížemi. Ženy mohou tento příznak zaměnit za účinek menopauzy. Pokud se však probudíte a vaše povlečení je promočené nebo nemůžete spát kvůli svému pocení, může to být příznak infarktu, zejména u žen.

Únava

Únava může být u žen méně známým příznakem infarktu. Podle American Heart Association si některé ženy mohou dokonce myslet, že jejich příznaky infarktu jsou příznaky podobné chřipce (2)..

Srdeční infarkt může způsobit vyčerpání v důsledku zvýšené zátěže srdce, které se snaží pumpovat, zatímco je oblast průtoku krve zablokována. Pokud se často cítíte bezdůvodně unavení nebo vyčerpaní, může to být známkou toho, že něco není v pořádku.

Únava a dušnost jsou častější u žen než u mužů a mohou začít měsíce před infarktem. Proto je důležité navštívit lékaře co nejdříve, když pocítíte první známky únavy.

Dušnost

Vaše dýchání a vaše srdce pumpující krev účinně spolu velmi úzce souvisí. Vaše srdce pumpuje krev, aby mohla cirkulovat do vašich tkání a také získávat kyslík z plic. Pokud vaše srdce nemůže dobře pumpovat krev (jako je tomu u infarktu), můžete pociťovat dušnost.

Dušnost může být někdy u žen průvodním příznakem neobvyklé únavy. Některé ženy například uvádějí, že by se kvůli činnosti, kterou prováděly, nezvykle zadýchaly a unavily. Přechod do schránky by je mohl vyčerpat a nemohl by popadnout dech. To může být častým příznakem srdečního infarktu u žen.

Dýchavičnost může být někdy doprovodným příznakem neobvyklé únavy u žen. Některé ženy například uvádějí, že se na činnost, kterou vykonávají, neobvykle zadýchaly a byly unavené. Při cestě do poštovní schránky by mohly být vyčerpané a neschopné popadnout dech. To může být častým příznakem srdečního infarktu u žen.

Točení hlavy

Při infarktu se může objevit závrať a točení hlavy, které ženy často popisují. Některé ženy uvádějí, že mají pocit, že by mohly omdlít, pokud se pokusí vstát nebo se příliš namáhají. Tento pocit rozhodně není normální a neměli byste ho ignorovat, pokud ho zažijete.

Bušení srdce

Bušení srdce může mít různou intenzitu, od pocitu, že vám srdce vynechává, až po změny srdečního rytmu, které mohou vyvolat pocit, že vám srdce buší nebo pulzuje. Vaše srdce a tělo spoléhají na konzistentní, rovnoměrný rytmus, aby se krev co nejlépe pohybovala po celém těle. Pokud tep vypadne z rytmu, může to být známkou toho, že máte infarkt.

Bušení srdce v důsledku infarktu může vyvolat pocit neklidu nebo úzkosti, zejména u žen. Někteří lidé mohou popsat bušení srdce jako pocit, že jim buší srdce v krku, nejen v hrudi.

Změny srdečního rytmu by neměly být ignorovány, protože jakmile je srdce trvale mimo rytmus, vyžaduje lékařský zásah, aby se opět dostalo do rytmu. Pokud je bušení srdce doprovázeno závratěmi, tlakem na hrudi, bolestí na hrudi nebo mdlobami, může být potvrzením, že se jedná o srdeční infarkt.

Poruchy trávení, nevolnost a zvracení

Lidé často začnou pociťovat mírné zažívací potíže a další gastrointestinální problémy před infarktem. Vzhledem k tomu, že srdeční záchvaty se obvykle vyskytují u starších lidí, kteří mají obvykle větší problémy s trávením, mohou být tyto příznaky odmítnuty jako pálení žáhy nebo jiná komplikace související s jídlem.

Pokud máte normálně funkční žaludek, mohou být zažívací potíže nebo pálení žáhy signálem, že se děje něco jiného.

Co byste měli dělat při infarktu

Pokud si myslíte, že máte infarkt, měli byste vy nebo někdo v okolí okamžitě zavolat záchrannou službu. Je nebezpečné dojet do nemocnice během infarktu, takže zavolejte sanitku. I když se můžete cítit bdělí a bdělí na to, abyste mohli řídit, bolest na hrudi může být tak silná, že můžete mít potíže s dýcháním nebo potíže s jasným myšlením.

Poté, co zavoláte záchrannou službu

Při volání na tísňovou linku se vás dispečer může zeptat na léky, které užíváte, a na vaše alergie. Pokud v současné době neužíváte léky na ředění krve a nejste alergičtí na aspirin, může vám dispečer doporučit, abyste během čekání na lékařskou pomoc použili aspirin. Pokud máte nitroglycerinové tablety, můžete je také podle pokynů dispečera použít ke zmírnění bolesti na hrudi.

Pokud máte seznam léků, které v současné době užíváte, nebo jakékoli informace o vaší anamnéze, můžete si je vzít s sebou. Může to urychlit vaši lékařskou péči.

V nemocnici

Když dorazíte do nemocnice, můžete očekávat, že zdravotnický personál provede elektrokardiogram (EKG). Jedná se o bezbolestný způsob měření elektrické aktivity vašeho srdce.

Pokud máte infarkt, provede se EKG, aby se ve vašem srdci vyhledaly neobvyklé elektrické vzorce. EKG může pomoci lékaři určit, zda je srdeční sval poškozen a jaká část vašeho srdce byla poškozena. Lékař také pravděpodobně nařídí odběr krve. Pokud máte infarkt, vaše tělo obvykle uvolňuje určité proteiny a enzymy v důsledku stresu pro vaše srdce.

V dalším lékař s vámi probere možnosti léčby. Vaše riziko vážného poškození srdce se sníží, pokud léčbu zahájíte během několika hodin od vzniku příznaků.

Často kladené otázky

Jaké jsou příznaky srdečního selhání na nohou?

Pokud trpíte srdečním selháním, mohou se u vás objevit otoky nohou, tzv. edémy.

Jaké jsou hlavní příznaky toho, že vaše srdce tiše selhává?

Nejčastější časné příznaky srdečního selhání jsou:

 • únava
 • snížená výdrž (nemůžete toho tolik udělat)
 • ortopnoe (dušnost v leže)
 • kašel
 • otoky kotníků

Pokud máte tyto příznaky, okamžitě navštivte svého lékaře.

Co se děje s nohama před infarktem?

Na nohou se nevyskytují žádné příznaky, které by naznačovaly, že se pravděpodobně jedná o infarkt.

Existují příznaky, které se mohou vyskytnout na nohou a které mohou naznačovat snížený průtok krve a mohou znamenat, že máte periferní cévní onemocnění nebo kardiovaskulární onemocnění a měli byste navštívit svého lékaře. Mezi tyto příznaky patří např:

 • otoky nohou, kotníků nebo obou nohou
 • pomalu se hojící rány na nohou
 • nehty na nohou, které rostou pomaleji než obvykle
 • jedna noha je chladnější než druhá
 • slabý puls na jedné noze nebo na obou nohách

Jaké příznaky můžete mít měsíc před infarktem?

Příznaky srdečního infarktu, které můžete mít před měsícem nebo více, se nazývají angina pectoris nebo prodromální příznaky, přičemž mohou zahrnovat (3):

 • bolest na hrudi
 • únava
 • ospalost
 • úzkost
 • slabost paží
 • bolest paží

Jak předejít budoucím srdečním problémům

Podle amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí lze jen ve Spojených státech odhadem 200 000 úmrtí na srdeční choroby a mrtvici předejít. I když máte rizikové faktory pro srdeční onemocnění nebo jste již prodělali infarkt, existují opatření, které můžete udělat, abyste riziko srdečního infarktu v budoucnu snížili (4).

Lidé, kteří již prodělali infarkt, by měli dbát na to, aby užívali všechny léky, které jim lékař předepsal. Pokud váš lékař umístil srdeční stenty, aby vaše srdeční cévy zůstaly otevřené, nebo jste museli podstoupit operaci bypassu srdce, užívání léků, které vám lékař předepsal, je životně důležité pro prevenci budoucího infarktu.

Jak předvídat srdeční infarkt 1 měsíc předtím, než k němu dojde

- Pixabay
 

Věděli jste, že nejčastější příčinou úmrtí u lidí není rakovina, ale srdeční infarkt? Přesto se zdá, že lidé nemají z něho až takovou obavu, jak z rakoviny.

Srdeční infarkt je považován za něco, co na rozdíl od jiných onemocnění nemá žádné příznaky a přiřítí se na vás jako blesk z čistého nebe.

No není to docela pravda. Existují totiž příznaky, kterými se blížící infarkt projevuje. No a v tomto článku si o nich povíme trochu víc.

Stresující životní styl, kterým většina z nás žije a nezdravá strava patří mezi největší rizikové faktory pro toto onemocnění. Za poslední léta se již tak špatná situace ještě více zhoršuje.

Samozřejmě, zdravý životní styl váš dokáže do značné míry ochránit před srdečním infarktem.

No možná ještě důležitější věcí, která vám může doslova zachránit život je poznání příznaků blížícího se srdečního selhání ještě předtím, než k němu dojde.

Následují nejčastěji varovné signály, kterým byste vždy měli věnovat zvýšenou pozornost:

Únava a ospalost

Když se zúží artérie vedoucí do srdce, to pak dostává mnohem méně krve, než na kolik je zvyklé. To výrazně ztěžuje jeho činnost, což ve vás vyvolává celkovou únavu a ospalost.

Tyto stavy však nejsou časově ohraničené jen na večerní dobu nebo po provádění fyzické či duševní aktivity. Únava a ospalost je často pociťována během celého dne.

Dušnost (lapání po dechu)

Když se srdci nedostává dostatek krve, méně jí proudí i do plic a tedy vzniká nedostatečné okysličení krve. Srdce a plíce jsou dva systémy, které jsou na sobě navzájem ve velké míře závislé. Když nefunguje dobře jeden orgán, nefunguje dobře ani druhý.

Pokud pociťujete potíže s dýcháním, měli byste se čím dříve poradit s lékařem. Může to totiž znamenat, že se blíží srdeční infarkt.

Slabost

Když se zúží arterie vedoucí do srdce, pak ani cirkulace krve do svalů a ostatních tělesných orgánů není dostatečná.

Když svaly nedostávají to, co potřebují, dochází v nich k chvilkovým výpadkům. Může se pak snadno stát, že se vám nečekaně podlomí kolena a vy upadnete, přestože si dáváte pozor.

Slabost zaznamenáte také tak, že najednou nebudete mít síly dělat běžné aktivity, které jste dosud bez problémů zvládali - projevem ať slabostí v nohou, nebo i v rukou.

Závratě a studený pot

Počínající špatná cirkulace krve způsobuje i nedokrvení mozku. V tomto případě může už jít opravdu o život ohrožující situaci. Ze začátku se to projevuje jen točením hlavy, závratěmi a studeným, případně lepkavým potem.

Později může dojít i k horším projevům, proto uvedené příznaky nikdy neignorujte.

Tlak na hrudi, bolesti v krku a rukou

Při blížícím se srdečním infarktu je velká pravděpodobnost pociťování nepříjemných pocitů na hrudi, rukou, krku či čelistech.

Může se jednat o příležitostnou slabou bolest, ale také o postupně se zvyšující tlak na hrudi. V tomto případě se tlak neustále zvyšuje, až nakonec nastane infarkt.

Příznaky chřipky nebo nachlazení

Když se u vás z nenadání bezdůvodně objeví příznaky chřipky, může to samozřejmě znamenat chřipku, ale i to, že se v blízké budoucnosti dostaví infarkt.

Mnoho lidí potvrzuje, že se u nich vyskytlo nachlazení jen pár dní před srdečním infarktem.

Může se dokonce stát i to, že půjde o skutečné nachlazení, které zatíží tělo a tím urychlí příchod, případně spustí srdeční infarkt.

Co dělat v případě výskytu uvedených symptomů?

Pokud vy nebo někdo vám blízký pociťujete zmíněné symptomy, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

I kdyby šlo jen o planý poplach, je to vždy lepší než přejít skutečné ohrožení vašeho zdraví či života v podobě blížícího se srdečního infarktu.

Opět zde platí staré ověřeno, že "prevence je lepší než léčba".

Je možné si vyčistit vaše tepny?

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

Můžete být schopni pomoci zvrátit ucpané tepny pomocí stravy, fyzické aktivity a zvládání stresu. Změny životního stylu a užívání vhodných doplňků stravy mohou také snížit tvorbu plaku.

Tepny jsou hlavní součástí vašeho oběhového systému.

Tyto trubice pohybují krví obsahující kyslík vaším tělem a pomáhají tak pohánět všechny funkce vašeho těla. Když jsou tyto krevní cévy čisté a otevřené, krev může volně proudit.

Uvnitř krevních cév se však někdy mohou hromadit plaky cholesterolu, tuku a dalších látek. Tento stav je známý jako ateroskleróza, která může postupně zužovat vaše tepny.

Léčba bude záviset na závažnosti a umístění nahromadění plaku. Autoři přehledu z roku 2020 poznamenávají, že reverzní ateroskleróza zahrnuje zvládnutí všech hlavních rizikových faktorů, včetně (1):

Některé přirozené metody, jako je dieta (stravovací plán), cvičení a zvládání stresu, vám také mohou pomoci „odstranit ucpání“ vašich tepen. K prevenci komplikací však může být nezbytný postup, jako je bypass.

Následují informace o tom, co můžete udělat proto, abyste si pomohli vyčistit své tepny.

Jaké potraviny mohou přirozeně pomoci vyčistit vaše tepny?

Rostlinná strava prospěšná pro srdce může pomoci léčit stávající plaky a zároveň zabránit tvorbě dalších.

Výzkum z roku 2019 potvrzuje, že nízkotučný, rostlinný stravovací plán může účinně zvrátit onemocnění koronárních tepen. Tento stav je častou komplikací spojenou s ucpáním tepen (2).

Jednou z možných možností je stravovací plán Diety Approaches to Stop Hypertension (DASH). Tato dieta klade důraz na konzumaci zeleniny, ovoce a celozrnných výrobků a zároveň omezuje nebo se vyhýbá nasyceným tukům, cukru a soli (3).

Následují některé potraviny, které byste měli zvážit, abyste je zahrnuli do svého jídelníčku, a další, které byste měli zvážit, omezit nebo se jim vyhnout, abyste zabránili ucpávání tepen nebo pomohli uvolnit ucpané tepny:

Zařaďte do jídelníčku

 • nenasycené tuky
 • zrniny
 • luštěniny
 • fazole
 • oves
 • zelenina
 • ovoce
 • ořechy
 • semena
 • vláknina

Omezte nebo se vyhněte těmto potravinám

 • vysoce průmyslově zpracované potraviny
 • trans-tuky
 • nasycené tuky
 • přidané cukry
 • nadbytek sodíku
 • červené maso
 • drůbež
 • mléčné výrobky
 • ryby
 • vejce

Dieta DASH

Zkratka DASH znamená Dietary Approaches to Stop Hypertension (Dietní přístupy k zastavení hypertenze) a byla navržena tak, aby pomáhala předcházet a léčit hypertenzi neboli vysoký krevní tlak. Na druhé straně snižuje riziko srdečních onemocnění (4).

Stejně jako středomořská dieta ani dieta DASH nepředepisuje přísný seznam potravin. Místo toho doporučuje konkrétní množství skupin potravin podle vaší kalorické potřeby, přičemž se zaměřuje na celozrnné potraviny, ovoce, zeleninu, nízkotučné mléčné výrobky a libové maso a omezuje červené maso, rafinované obiloviny a přidané cukry (5, 6).

Kromě toho doporučuje omezit příjem sodíku na 1 čajovou lžičku (2 300 mg) denně - a verze s nižším obsahem soli doporučuje maximálně 3/4 čajové lžičky (1 500 mg) denně.

U osob s vysokým krevním tlakem se ukázalo, že snížení příjmu sodíku významně snižuje krevní tlak, zejména v kombinaci s dietou DASH (7, 8, 9, 10).

Výzkum však naznačuje, že tento účinek je méně významný u lidí s normální hladinou krevního tlaku (11, 12, 13).

Důraz diety na potraviny s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou celozrnné obiloviny a zelenina, a vyloučení přidaných cukrů a nasycených tuků může také přispívat k jejím účinkům na zdraví srdce (14, 15, 16).

Výzkumy totiž ukazují, že dieta DASH snižuje rizikové faktory srdečních onemocnění, jako je krevní tlak, obezita, obvod pasu, hladina cholesterolu a inzulínová rezistence (17, 18, 19).

Souhrnný přehled 7 recenzí spojuje dietu DASH s 20% snížením rizika srdečních onemocnění, 19% snížením rizika mrtvice a 18% snížením rizika cukrovky 2. typu (20).

V jakém věku se začínají ucpávat tepny?

Podle National Heart, Lung, and Blood Institute (NHLBI)  se riziko rozvoje aterosklerózy zvyšuje u mužů po 45 letech a u žen po 55 letech (21).

To znamená, že plak se může začít tvořit v tepnách ve vašich 20 až 30 letech, podle British Heart Foundation (22).

Autoři průzkumu z roku 2019 také naznačují, že zvýšený cholesterol jako mladší dospělý zvyšuje riziko rozvoje kardiovaskulárních onemocnění později v životě (23).

Tipy na změnu životního stylu

Kromě dodržování plánu zdravého stravování následuje několik dalších tipů, které vám mohou pomoci uvolnit vaše tepny a zabránit hromadění plaku.

Více pohybu

Zůstat fyzicky aktivní, jako je pravidelné cvičení, může zlepšit vaše kardiovaskulární zdraví a pomoci předcházet srdečním problémům.

Pomalu si budujte svou rutinu a výdrž a udělejte z toho, že budete fyzicky aktivní, součástí vaší týdenní rutiny. Zaměřte se na alespoň 150–300 minut středně intenzivní fyzické aktivity, případně 75–150 minut intenzivní fyzické aktivity nebo kombinaci obou (24).

Chůze je také skvělý způsob, jak se hýbat.

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) také doporučuje cvičit aktivity na posílení svalů, které se zaměřují na všechny svalové skupiny, 2 dny v týdnu (25). 

Mohou zahrnovat jógu a aktivity s:

 • cvičebními pásy
 • posilovací stroje
 • ruční závaží

Před zahájením nové aktivity, jako je například cvičební rutina, je důležité promluvit si s lékařem. Mohou vám pomoci vyvinout nejlepší plán fyzické aktivity, včetně úrovně intenzity. Je důležité si uvědomit, že některé druhy cvičení mohou být fyzicky nebezpečné, pokud máte určité chronické stavy.

Kontrolovat hladinu cholesterolu?

Snížení hladin lipoproteinů s nízkou hustotou (LDL) a zvýšení hladin lipoproteinů s vysokou hustotou (HDL) může také pomoci snížit hromadění plaku ve vašich tepnách, pokud máte zakyselené tělo.

Vědci v rámci studie z roku 2020 zaznamenali u lidí s aterosklerózou a stabilní anginou pectoris zmenšení plaku až za 1–2 roky po normalizaci cholesterolu užíváním léků (26).

Problém cholesterolu je velice kontroverzní. Více: Lečte záněty a ne cholesterol

Udržujte si alespoň střední váhu

Dodržování plánu zdravého stravování a udržování fyzické aktivity vám může pomoci zhubnout, pokud je to váš cíl, a udržet si alespoň střední váhu. Neudržování přiměřené hmotnosti může vést ke zvýšení vašeho LDL cholesterolu, což může zvýšit riziko hromadění plaku (26).

Pokud máte nadváhu nebo obezitu, snížení tělesné hmotnosti o 3–5 % může mít zdravotní výhody. Může vám například pomoci snížit hladinu cholesterolu (27).

Přestaňte kouřit a omezte příjem alkoholu

Kouření přispívá k rozvoji aterosklerózy. To zvyšuje pravděpodobnost tvorby plaků a zvyšuje jejich celkovou rychlost růstu. Kouření také ovlivňuje aortu, hlavní tepnu ve vašem těle (28).

Pokud kouříte, v den, kdy přestanete kouřit, bude vaše zdraví okamžitě pozitivně ovlivněno. Například přestat kouřit může pomoci zvýšit hladinu HDL cholesterolu (29). 

Nadměrné pití alkoholu může také ovlivnit srdce. Pokud konzumujete alkohol, NHLBIT doporučuje omezit příjem alkoholu na ne více než 1 drink denně pro ženy a 2 nápoje denně pro muže (30).

Alkohol zakyselující tělo může také negativně ovlivnit vaši hladinu cholesterolu.

Zvládejte stres

Vaše duševní a emocionální zdraví může přímo ovlivnit vaše fyzické zdraví a celkovou pohodu. Je důležité identifikovat a zvládat stres co nejlépe. Pokud potřebujete pomoc při řešení problémů, se kterými se můžete ve svém každodenním životě potýkat, můžete zvážit, že si každý den uděláte čas na odpočinek nebo vyhledáte podporu u terapeuta.

Léčba ucpaných tepen

Pokud vám byla diagnostikována arteriální blokáda, nyní je ideální čas zvážit opatření k odvrácení plaku a zabránění dalšímu hromadění.

Některé změny životního stylu mohou pomoci zabránit zhoršení vašeho stavu. Můžete také použít doplňky stravy např. extrakt z Yuccy shigideru a extrakt z česneku.

Můžete však vyžadovat lékařskou intervenci, pokud má jedna nebo více vašich tepen vážnější blokádu.

Lékař může doporučit postupy, jako je chirurgický zákrok k odstranění plaků nebo obejití blokád, včetně:

 • bypassu
 • angioplastiky
 • operace na hubnutí
 • operace krční tepny
 • perkutánní koronární intervence

Komplikace

Pokud máte ucpané tepny, je důležité spolupracovat s lékařem na vytvoření léčebného plánu. Pokud blokády zůstanou neléčené, můžete zaznamenat vážné zdravotní komplikace, včetně (31):

 • angina pectoris
 • ischemická choroba srdeční
 • koronární mikrovaskulární onemocnění
 • infarkt
 • onemocnění krční tepny
 • mrtvice
 • onemocnění periferních tepen
 • chronické onemocnění ledvin

Často kladené otázky

Jaký je nejrychlejší způsob, jak si uvolnit ucpané tepny?

Neexistuje žádný rychlý a snadný způsob, jak uvolnit ucpanou tepnu, jakmile se nahromadí plak. Dodržování plánu zdravého stravování, udržování fyzické aktivity, jako je pravidelné cvičení, a odvykání kouření (pokud kouříte) však může pomoci zastavit zhoršování blokád.

V některých případech mohou být nutné léky nebo chirurgický zákrok.

Jaké jsou varovné příznaky ucpaných tepen?

Bolest na hrudi, nazývaná také angina pectoris, je jedním z nejčastějších příznaků ucpané tepny. Angina pectoris byla popsána jako tíseň nebo tíha ve středu hrudníku. Bolest může obvykle začít v oblasti hrudní kosti a vyzařovat do levé paže nebo ramene. Může také vyzařovat do vaší čelisti nebo horní části zad.

Bolest způsobená ucpanou tepnou je obvykle cítit, když se namáháte, a obvykle odezní s odpočinkem. Další příznaky mohou zahrnovat:

 • závrať
 • pocit, že srdce bije jako o závod
 • nevolnost nebo poruchy trávení
 • dušnost
 • pocení
 • slabost

Dokážete zvrátit hromadění plaku ve vašich tepnách?

Dodržování zdravé stravy, udržování fyzické aktivity, přiměřený stres a odvykání kouření (pokud kouříte) může pomoci snížit stávající hromadění plaku a zabránit zhoršování blokád. 

Pokud změny životního stylu nestačí, nebo jste pohodlní a nejste ochotni zásadně změnit svoje chování, může lékař předepsat léky, které pomohou snížit váš LDL cholesterol a zabrání tvorbě plaků, jako jsou statinové léky.

Taková pohodlnost je smlouva s ďáblem.

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v blahodárný komplex na...

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
  KOHI-FOCUS SLOŽENÍ: Instantní káva 76,4 % (100% káva Arabica), Ashwagandha extrakt 10 %, Chaga extrakt 8 %, Tulsi extrakt 5 %, Sibiřský ženšen extrakt 0,5 % 100% Arabika, zklidňující...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           DUBEN 2024 - 31 článků

                KVĚTEN 2024 - 17 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života