8 běžných příznaků nedostatku vitamínů

Ing. Zdeněk Rozehnal

Vyvážená a výživná strava má mnoho výhod. Na druhou stranu strava s nedostatkem živin může způsobovat řadu nepříjemných příznaků. Tyto příznaky jsou způsobem, jakým vám tělo sděluje potenciální nedostatek vitamínů a minerálů. Jejich rozpoznání vám pomůže vhodně upravit jídelníček.

Následuje přehled 8 nejčastějších příznaků nedostatku vitamínů a minerálů a doporučení, jak je řešit.

1. Křehké vlasy a nehty

Lámavost vlasů a nehtů může způsobovat celá řada faktorů. Jedním z nich je nedostatek biotinu. Biotin, známý také jako vitamin B7, pomáhá tělu přeměňovat potravu na energii. Nedostatek biotinu je velmi vzácný, ale pokud k němu dojde, patří mezi nejzřetelnější příznaky lámavé, řídnoucí nebo štěpící se vlasy a nehty.

Mezi další příznaky nedostatku biotinu patří chronická únava, bolesti svalů, křeče a brnění rukou a nohou (1).

Největší riziko vzniku nedostatku biotinu mají těhotné ženy, silní kuřáci nebo pijáci a lidé s poruchami trávení, jako je Crohnova choroba.

Rizikovým faktorem je také dlouhodobé užívání antibiotik a některých léků proti záchvatům (2).

Nedostatek biotinu může způsobit i konzumace syrových vaječných bílků. Syrové vaječné bílky totiž obsahují avidin, bílkovinu, která se váže na biotin a může snižovat jeho vstřebávání (1, 3, 4).

Mezi potraviny bohaté na biotin patří vaječné žloutky, orgánové maso, ryby, maso, mléčné výrobky, ořechy, semena, špenát, brokolice, květák, sladké brambory, droždí, celozrnné výrobky a banány (5, 6).

Dospělí s lámavými vlasy nebo nehty by mohli zvážit vyzkoušení doplňku stravy, který poskytuje asi 30 mikrogramů biotinu denně.

Přínos doplňků s biotinem však zaznamenalo pouze několik malých studií a kazuistik, takže nejlepší volbou může být strava bohatá na biotin (7, 8, 9).

Shrnutí:

  • Biotin je vitamin skupiny B, který se podílí na mnoha tělesných funkcích. Hraje důležitou roli při posilování vlasů a nehtů. Nedostatek tohoto vitaminu je obecně vzácný, ale v některých případech se může vyskytnout.

2. Vřídky v ústech nebo praskliny v koutcích úst

Léze v ústech a jejich okolí mohou částečně souviset s nedostatečným příjmem některých vitaminů nebo minerálů. Například vřídky v ústech jsou často důsledkem nedostatku železa nebo vitaminů skupiny B.

Jedna malá studie uvádí, že pacienti s vřídky v ústech mají zřejmě dvakrát častěji nízkou hladinu železa (10).

V jiné malé studii mělo přibližně 28 % pacientů s vřídky v ústech nedostatek thiaminu (vitamin B1), riboflavinu (vitamin B2) a pyridoxinu (vitamin B6) (11).

Angulární cheilitida, stav, který způsobuje praskání, rozštěpení nebo krvácení ústních koutků, může být způsobena nadměrným sliněním nebo dehydratací. Může však být také způsobena nedostatečným příjmem železa a vitaminů skupiny B, zejména riboflavinu (10, 11, 12, 13).

Mezi potraviny bohaté na železo patří drůbež, maso, ryby, luštěniny, tmavá listová zelenina, ořechy, semena a celozrnné výrobky (14).

Mezi dobré zdroje thiaminu, riboflavinu a pyridoxinu patří celozrnné výrobky, drůbež, maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, maso z orgánů, luštěniny, zelená zelenina, škrobová zelenina, ořechy a semena (15, 16, 17).

Pokud se u vás tyto příznaky objevují, zkuste do svého jídelníčku přidat výše uvedené potraviny a zjistěte, zda se vaše příznaky zlepší.

Shrnutí:

  • Lidé s vřídky v ústech nebo prasklinami v ústních koutcích mohou zkusit konzumovat více potravin bohatých na thiamin, riboflavin, pyridoxin a  železo, aby se příznaky zmírnily.

3. Krvácení dásní

Někdy je příčinou krvácení dásní hrubá technika čištění zubů, ale na vině může být i strava s nedostatkem vitaminu C. Vitamin C hraje důležitou roli při hojení ran a imunitě, a dokonce působí jako antioxidant a pomáhá předcházet poškození buněk.

Vaše tělo si vitamín C samo nevytváří, takže jediným způsobem, jak si udržet jeho dostatečnou hladinu, je strava (18, 19, 20).

U jedinců, kteří konzumují dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, je nedostatek vitaminu C vzácný. Přesto mnoho lidí nedokáže denně sníst dostatek ovoce a zeleniny.

To může vysvětlovat, proč studie provádějící rutinní screeningy zdravé populace odhadují nízkou hladinu vitaminu C u 13-30 % populace, přičemž 5-17% lidí trpí jeho nedostatkem (21).

Dlouhodobá konzumace velmi malého množství vitaminu C prostřednictvím stravy může vyvolat příznaky jeho nedostatku, včetně krvácení dásní a dokonce i ztráty zubů (21, 22, 23).

Dalším vážným důsledkem závažného nedostatku vitaminu C jsou kurděje, které oslabují imunitní systém, oslabují svaly a kosti a způsobují, že se lidé cítí unavení a letargičtí (24).

Mezi další běžné příznaky nedostatku vitaminu C patří snadná tvorba modřin, pomalé hojení ran, suchá šupinatá kůže a časté krvácení z nosu (22, 24).

Dbejte na dostatečnou konzumaci vitaminu C tím, že každý den sníte alespoň 2 kusy ovoce a 3-4 porce zeleniny, což je minimum. Experti z  Harvardu doporučují denně ve stravě 50% zeleniy a ovoce.

Shrnutí:

  • U lidí, kteří jedí málo čerstvého ovoce a zeleniny, se může vyvinout nedostatek vitaminu C. To může vést k nepříjemným příznakům, jako je krvácení z dásní, oslabený imunitní systém a v závažných případech i ztráta zubů a kurděje.

4. Špatné noční vidění a bílé výrůstky na spojivce očí

Strava chudá na živiny může někdy způsobit problémy se zrakem. Například nízký příjem vitaminu A je často spojován se stavem známým jako šeroslepost, který snižuje schopnost lidí vidět při slabém osvětlení nebo ve tmě. To proto, že vitamin A je nezbytný pro tvorbu rodopsinu, pigmentu, který se nachází v sítnici očí a který pomáhá vidět v noci.

Neléčená noční slepota může přejít v xeroftalmii, což je stav, který může poškodit rohovku a nakonec vést ke slepotě (25).

Dalším časným příznakem xeroftalmie jsou Bitotovy skvrny, což jsou mírně vyvýšené, zpěněné, bílé výrůstky, které se objevují na spojivce nebo bílé části očí.

Tyto výrůstky lze do jisté míry odstranit, ale zcela vymizí až po léčbě nedostatku vitaminu A (26).

Ve vyspělých zemích je naštěstí nedostatek vitaminu A vzácný. Ti, kteří mají podezření, že jejich příjem vitaminu A je nedostatečný, mohou zkusit jíst více potravin bohatých na vitamin A, jako jsou organické maso, mléčné výrobky, vejce, ryby, tmavá listová zelenina a žlutooranžově zbarvená zelenina (27).

Pokud není diagnostikován nedostatek, většina lidí by se měla vyhnout užívání doplňků stravy s vitaminem A. To proto, že vitamin A je vitamin rozpustný v tucích, který se při nadměrné konzumaci může hromadit v tukových zásobách a stát se toxickým. Příznaky toxicity vitaminu A mohou být závažné a zahrnují nevolnost, bolesti hlavy, podráždění kůže, bolesti kloubů a kostí a v závažných případech dokonce kóma nebo smrt (28).

Shrnutí:

  • Nízký příjem vitaminu A může způsobit špatné noční vidění nebo výrůstky na očích. Přidání většího množství potravin bohatých na vitamin A do jídelníčku může pomoci zabránit těmto příznakům nebo je zmírnit.

5. Šupinaté skvrny a lupy

Seboroická dermatitida (SB) a lupy patří do stejné skupiny kožních onemocnění, která postihují oblasti vašeho těla produkující tuk. Obě zahrnují svědivou, šupinatou kůži. Lupy se většinou omezují na pokožku hlavy, zatímco seboroická dermatitida se může objevit také na obličeji, horní části hrudníku, v podpaží a tříslech.

Pravděpodobnost výskytu těchto kožních onemocnění je nejvyšší během prvních 3 měsíců života, v období puberty a v polovině dospělosti.

Studie ukazují, že obě onemocnění jsou také velmi častá. Až 42% kojenců a 50% dospělých může někdy trpět lupy nebo seboroickou dermatitidou (29, 30).

Lupy a seboroická dermatitida mohou být způsobeny mnoha faktory, přičemž jedním z nich je strava chudá na živiny. Svou roli může hrát například nízká hladina zinku, niacinu (vitamin B3), riboflavinu (vitamin B2) a pyridoxinu (vitamin B6) v krvi (13, 29, 31).

I když souvislost mezi stravou chudou na živiny a těmito kožními onemocněními není zcela objasněna, lidé s lupy nebo seboroickou dermatitidou by mohli chtít konzumovat více těchto živin.

Mezi potraviny bohaté na niacin, riboflavin a pyridoxin patří celozrnné potraviny, drůbež, maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, maso z orgánů, luštěniny, zelená zelenina, škrobová zelenina, ořechy a semena (15, 16, 17).

Mořské plody, maso, luštěniny, mléčné výrobky, ořechy a celozrnné výrobky jsou dobrým zdrojem zinku (32).

Shrnutí:

  • Úporné lupy a šupinaté skvrny na pokožce hlavy, obočí, uších, víčkách a na hrudi může být způsoben nízkým příjmem zinku, niacinu, riboflavinu a pyridoxinu. Přidání těchto živin do stravy může pomoci zmírnit příznaky.

6. Vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů je velmi častým příznakem. Ve skutečnosti až 50 % dospělých uvádí vypadávání vlasů v době, kdy dosáhnou 50 let (33).

Strava bohatá na následující živiny může pomoci zabránit vypadávání vlasů nebo ho zpomalit (34).

  • Železo. Tento minerál se podílí na syntéze DNA, včetně DNA obsažené ve folikulech ve vlasech. Příliš málo železa může způsobit, že vlasy přestanou růst nebo vypadnou (35, 36, 37).
  • Zinek. Tento minerál je nezbytný pro syntézu bílkovin a dělení buněk, což jsou dva procesy, které potřebujete pro růst vlasů. Nedostatek zinku proto může způsobit vypadávání vlasů (38, 39, 40).
  • Kyselina linolová (LA) a alfa-linolenová (ALA). Tyto esenciální mastné kyseliny jsou nezbytné pro růst a udržení vlasů (34).
  • Niacin (vitamin B3). Tento vitamin je nezbytný pro udržení zdravých vlasů. Alopecie, stav, při kterém vlasy vypadávají vlasy v malých skvrnách, je jedním z možných příznaků nedostatku niacinu (41, 42).
  • Biotin (vitamin B7). Biotin je dalším vitaminem skupiny B, jehož nedostatek může souviset s vypadáváním vlasů (34, 43).

Dobrým zdrojem železa a zinku je maso, ryby, vejce, luštěniny, tmavá listová zelenina, ořechy, semena a celozrnné výrobky.

Mezi potraviny bohaté na niacin patří maso, ryby, mléčné výrobky, celozrnné výrobky, luštěniny, ořechy, semena a listová zelenina. Tyto potraviny jsou také bohaté na biotin, který se nachází také ve vaječných žloutcích a v mase z orgánů.

Listová zelenina, ořechy, celozrnné obiloviny a rostlinné oleje jsou bohaté na LA, zatímco vlašské ořechy, lněná semínka, chia semínka a sójové ořechy jsou bohaté na ALA.

Mnoho doplňků stravy tvrdí, že zabraňují vypadávání vlasů. Mnohé z nich obsahují kombinaci výše uvedených živin a několik dalších.

Zdá se, že tyto doplňky podporují růst vlasů a snižují jejich vypadávání u lidí s prokázaným nedostatkem výše uvedených živin. Výzkum přínosu těchto doplňků v případě, že jich není nedostatek, je však velmi omezený.

Je také třeba poznamenat, že užívání vitaminových a minerálních doplňků při jejich nedostatku může vypadávání vlasů spíše zhoršit, než mu pomoci (44).

Například nadbytek selenu a vitaminu A, dvou živin často přidávaných do doplňků stravy pro růst vlasů, je spojován s vypadáváním vlasů (34).

Pokud vám lékař nepotvrdí nedostatek, je lepší volit stravu bohatou na tyto živiny než doplňky stravy.

Shrnutí:

  • Výše uvedené vitaminy a minerály jsou potřebné pro růst vlasů, proto může strava bohatá na tyto látky pomoci předcházet vypadávání vlasů. Používání doplňků stravy se selenm, vitaminem A a dalšími prvky - s výjimkou případů jejich nedostatku - může způsobit více škody než užitku.

7. Červené nebo bílé hrbolky na kůži

Keratosis pilaris je onemocnění, které způsobuje, že se na tvářích, pažích, stehnech nebo hýždích objevují hrbolky podobné husí kůži. Tyto malé hrbolky mohou být také doprovázeny zarůstajícími chloupky. Tento stav se často objevuje v dětství a v dospělosti přirozeně mizí.

Příčina těchto malých hrbolků není dosud zcela objasněna, ale mohou se objevit, když se ve vlasových folikulech tvoří příliš mnoho keratinu. Na kůži tak vznikají červené nebo bílé vyvýšené hrbolky (45).

Keratosis pilaris může mít genetickou složku, což znamená, že je pravděpodobnější, že ji bude mít člověk, který ji má v rodině. Přesto byla pozorována také u lidí, kteří se stravují s nízkým obsahem vitaminů A a C (22, 28).

Kromě tradiční léčby pomocí medikamentózních krémů mohou tedy lidé s tímto onemocněním zvážit přidání potravin bohatých na vitaminy A a C do svého jídelníčku.

Patří mezi ně organické maso, mléčné výrobky, vejce, ryby, tmavá listová zelenina, žlutooranžově zbarvená zelenina a ovoce (24, 27).

Shrnutí:

  • Nedostatečný příjem vitaminů A a C může souviset s keratózou pilaris, což je onemocnění, které vede ke vzniku červených nebo bílých hrbolků na kůži.

8. Syndrom neklidných nohou

Syndrom neklidných nohou (RLS), známý také jako Willisova-Ekbomova choroba, je nervové onemocnění, které způsobuje nepříjemné pocity v nohou a také neodolatelné nutkání jimi pohybovat (46).

Podle Národního institutu pro neurologické poruchy a mrtvici trpí RLS až 10% Američanů, přičemž u žen je pravděpodobnost výskytu tohoto onemocnění dvakrát vyšší. U většiny lidí se zdá, že nutkání k pohybu zesiluje, když odpočívají nebo se snaží usnout.

Přestože přesné příčiny RLS nejsou zcela objasněny, zdá se, že existuje souvislost mezi příznaky RLS a hladinou železa v krvi člověka. Několik studií například spojuje nízké zásoby železa v krvi se zvýšenou závažností příznaků RLS. Několik studií také uvádí, že příznaky se často objevují během těhotenství, tedy v době, kdy má hladina železa u žen tendenci klesat (47, 48, 49, 50).

Doplňování železa obecně pomáhá zmírnit příznaky RLS, zejména u lidí s diagnostikovaným nedostatkem železa. Účinky suplementace se však mohou u jednotlivých osob lišit (51, 52, 53, 54).

Vzhledem k tomu, že vyšší příjem železa zřejmě snižuje příznaky, může být prospěšné i zvýšení příjmu potravin bohatých na železo, jako je maso, drůbež, ryby, luštěniny, tmavá listová zelenina, ořechy, semena a celozrnné výrobky (14).

Zvláště vhodné může být kombinovat tyto potraviny bohaté na železo s ovocem a zeleninou bohatými na vitamin C, protože ty mohou pomoci zvýšit vstřebávání železa (55).

Ke zvýšení vstřebávání železa může přispět také používání litinových hrnců a pánví a vyhýbání se čaji nebo kávě při jídle. Nicméně je třeba poznamenat, že zbytečné doplňování železa může způsobit více škody než užitku a může snížit vstřebávání ostatních živin (56).

Extrémně vysoká hladina železa může být v některých případech dokonce smrtelná, proto je lepší se před užíváním doplňků stravy poradit s odborníkem (57).

A konečně, některé důkazy naznačují, že nedostatek hořčíku může hrát roli při syndromu neklidných nohou (58).

Shrnutí:

  • Syndrom neklidných nohou je často spojován s nízkou hladinou železa a v některých případech i hořčíku.

Závěr

Strava, která nezajišťuje dostatečný příjem vitaminů a minerálních látek, může způsobit několik příznaků, z nichž některé jsou častější než jiné.

Zvýšení příjmu potravin bohatých na příslušné vitaminy a minerály může často pomoci vyřešit nebo výrazně zmírnit příznaky.

Fungují multivitamíny s minerály? Pro někoho překvapivá realita

Ing. Zdeněk Rozehnal

Multivitamíny a multiminerály jsou nejčastěji používanými doplňky stravy na světě. Jejich obliba v posledních několika desetiletích prudce vzrostla (1, 2).

Někteří lidé se domnívají, že multivitaminy mohou zlepšit zdraví, kompenzovat špatné stravovací návyky, a dokonce snížit riziko vzniku chronických onemocnění.

Tento článek se zabývá vědeckými důkazy, které stojí za multivitamíny s minerály.

Co jsou multivitamíny s minerály?

Multivitaminy s minerály jsou doplňky stravy, které obsahují mnoho různých vitaminů a minerálů, někdy spolu s dalšími složkami. Vzhledem k tomu, že neexistuje žádný standard pro to, co je multivitamín, jejich složení živin se liší podle značky a výrobku (3).

Multivitamíny se také označují jako multis, multiples nebo prostě vitamíny. Jsou k dispozici v mnoha formách, včetně tablet, kapslí, žvýkacích gumových bonbonů, prášků a tekutin.

Většina multivitamínů s minerály by se měla užívat jednou nebo dvakrát denně. Nezapomeňte si přečíst etiketu a dodržovat maximální doporučené dávkování, tedy jej nepřekračovat.

Shrnutí:

  • Multivitaminy s minerály jsou doplňky stravy, které obsahují různé vitaminy a minerály. Jsou k dispozici v různých formách.

Co multivitamíny s minerály obsahují?

Zpravidla až řináct vitaminů a přibližně 15 minerálních látek, které jsou pro vaše zdraví nezbytné. Mnohé z nich produkují enzymy a hormony, posilují vaši imunitu a udržují správnou funkci nervů a orgánů (4).

Vaše tělo tyto živiny potřebuje také pro reprodukci, údržbu, růst a regulaci tělesných procesů.

Multivitamíny  s  minerály mohou nabízet mnoho z těchto vitaminů a minerálů - ale v různém množství. Mohou také obsahovat další složky, jako jsou byliny, aminokyseliny a mastné kyseliny.

Protože doplňky stravy nejsou regulovány tak přísně jako léky na předpis, mohou některé z nich obsahovat vyšší nebo nižší množství některých živin, než je uvedeno na etiketě. Nebo také skoro nic. Podle mých zkušeností je všeobecně více než 80% doplňků stravy  pro terapie nevhodných.

Některé doplňky stravy navíc mohou obsahovat složky, které se mohou vzájemně ovlivňovat s léky, proto se před zahájením užívání nového doplňku poraďte s odborníkem, pokud trpíte vážnými chronickými nemocemi (5, 6).

Kromě toho mohou být živiny v multivitamínech s minerály získávány ze skutečných potravin nebo vyráběny synteticky, proto je nezbytné doplňky stravy kupovat od renomovaných výrobců.

Shrnutí:

  • Multivitamíny s minerály mohou kromě vitaminů a minerálů obsahovat i byliny, aminokyseliny a mastné kyseliny - množství a počet živin se však může lišit. Snažte se kupovat doplňky stravy bez syntetických látek.

Multivitamíny s minerály a srdeční choroby

Srdeční choroby jsou jednou z hlavních příčin úmrtí na celém světě (7).

Někteří se domnívají, že užívání multivitamínů může pomoci předcházet srdečním onemocněním, výzkumy to však zřejmě jednoznačně nepotvrzují.

Některé studie naznačují, že multivitamíny s minerály souvisejí se sníženým rizikem infarktu a úmrtí, zatímco jiné neprokazují žádný vliv (8, 9, 10, 11).

Studie Physicians' Health Study II zkoumala účinky každodenního užívání multivitaminů u více než 14 000 lékařů-mužů středního věku po dobu více než deseti let a nezjistila žádné snížení infarktu, mrtvice ani úmrtnosti (12).

Novější studie však odhalila, že u žen - nikoli však u mužů - bylo užívání multivitamínů s minerály po dobu delší než 3 roky spojeno s nižším rizikem úmrtí na srdeční onemocnění (13).

Shrnutí:

  • Některé studie naznačují, že lidé, kteří užívají multivitamíny, mají nižší riziko srdečních onemocnění, jiné však žádnou souvislost nezjistily. Celkově jsou důkazy smíšené.

Multivitamíny s minerály a rakovina

Důkazy týkající se užívání multivitaminů s minerály a rizika vzniku rakoviny jsou rovněž smíšené. Některé studie nenaznačují, že nemají žádný vliv na riziko rakoviny, jiné naopak spojují užívání multivitaminů s minerály se zvýšeným rizikem rakoviny (9, 11, 14, 15).

Jeden přehled zkoumal pět randomizovaných kontrolovaných studií zahrnujících 47 289 osob. Zjistil o 31 % nižší riziko rakoviny u mužů, kteří užívali multivitamíny s minerály, ale žádný vliv u žen (16).

Dvě observační studie, z nichž jedna zahrnovala pouze ženy a druhá muže i ženy, spojily dlouhodobé užívání multivitaminů se sníženým rizikem rakoviny tlustého střeva (17, 18).

A konečně studie Physicians' Health Study II zaznamenala, že dlouhodobé každodenní užívání multivitaminů snižuje riziko rakoviny u mužů s anamnézou rakoviny, stejně jako u těch, kteří toto onemocnění v minulosti neměli (19).

Shrnutí:

  • Některé studie spojují užívání multivitaminů s minerály se sníženým rizikem vzniku rakoviny, zatímco jiné nezjistily žádný přínos.

Mají multivitamíny s minerály ještě nějaké další zdravotní přínosy?

Multivitamíny s minerály byly studovány pro několik dalších účelů, včetně podpory funkce mozku a zdraví očí.

Funkce mozku

Několik malých studií zkoumajících specifické populace zjistilo, že multivitamíny s minerály mohou u seniorů zlepšit paměť (20, 21, 22).

Multivitaminy mohou také ovlivňovat vaši náladu. Výzkum odhalil nejen souvislosti mezi špatnou náladou a nedostatkem živin, ale také mezi doplňky stravy a snížením příznaků úzkosti a deprese (23, 24, 25, 26, 27, 28).

Jiné studie však odhalily jen malé nebo žádné změny nálady (29, 30).

Zdraví očí

Věkem podmíněná makulární degenerace je jednou z hlavních příčin slepoty na celém světě (31).

Jedna studie zjistila, že užívání antioxidačních vitaminů a minerálů může zpomalit její progresi a pomoci jí předcházet (32, 33, 34).

Některé důkazy navíc naznačují, že multivitamíny s minerály mohou snížit riziko vzniku šedého zákalu, dalšího rozšířeného očního onemocnění (35, 36, 37).

Shrnutí:

  • Multivitamíny s minerály mohou pomoci zlepšit vaši paměť a náladu. Navíc antioxidační vitaminy a minerály mohou pomoci zpomalit progresi některých onemocnění, která způsobují slepotu.

Multivitamíny s minerály mohou být v některých případech škodlivé

Dávkování je zásadním faktorem, který je třeba při užívání multivitamínů zvážit. Přestože vysoké dávky některých vitaminů a minerálů jsou pro některé lidi přijatelné, vysoké množství může být škodlivé.

Vhodné dávkování může záviset na rozpustnosti vitaminů, které se dělí do následujících dvou skupin:

  • Rozpustné ve vodě. Přebytečné množství těchto vitaminů vaše tělo vyplavuje močí.
  • Rozpustné v tucích. Protože se jich vaše tělo nemůže snadno zbavit, může se jejich nadbytečné množství hromadit především v játrech.

Těhotné osoby musí být obzvláště opatrné s příjmem vitaminu A, protože nadměrný příjem je spojován s vrozenými postiženími (38).

Toxicita vitaminu D je vzácná a je nepravděpodobné, že by vznikla v důsledku užívání multivitaminů. Toxicita vitaminu A je však častější (39, 40, 41, 42).

Pokud užíváte multivitamíny s minerály a jíte mnoho potravin s vysokým obsahem živin, můžete překročit doporučený denní příjem mnoha živin.

Kuřáci by se měli vyhýbat multivitamínům s minerály s velkým množstvím betakarotenu nebo vitaminu A, protože tyto živiny mohou zvyšovat riziko vzniku rakoviny plic (43, 44).

Vysoké dávky některých minerálních látek, například železa, mohou vést k žaludečním potížím, zácpě, zvracení a mdlobám. Železo může také omezit schopnost těla vstřebávat zinek (45).

Na spotřebu železa by si měli dávat pozor zejména muži, kteří ho mají tendenci ukládat více než ženy, a také jedinci, kteří trpí hemochromatózou.

Tento stav může vést k nahromadění toxických hladin tohoto minerálu a může způsobit cirhózu jater, rakovinu jater a srdeční onemocnění. Osoby s tímto onemocněním by se také měly vyhýbat doplňkům stravy s vitaminem C (45).

Dalším rizikem jsou chybné výrobní postupy, které mohou způsobit, že multivitamíny s minerály v sobě ukrývají mnohem větší množství živin, než je zamýšleno (46).

Shrnutí:

  • Doplňování velkých dávek některých živin může mít škodlivé až nebezpečné (život ohrožující) účinky. K tomu pravděpodobněji dojde, pokud užíváte multivitamín s minerály s vysokou účinností souběžně se stravou bohatou na živiny.

Měli byste užívat multivitamíny?

Multivitamíny nejsou vhodné pro každého a některým jedincům mohou dokonce škodit.

Přesto mohou multivitamíny s minerály prospívat určitým skupinám obyvatel, např:

  • Senioři. Vstřebávání vitaminu B12 se může s věkem snižovat. Starší dospělí mohou také potřebovat více vápníku a vitaminu D (47, 48).
  • Vegani a vegetariáni. Vzhledem k tomu, že vitamin B12 se nachází především v živočišných potravinách, jsou ti, kteří dodržují rostlinnou stravu, vystaveni vyššímu riziku nedostatku tohoto vitaminu. Mohou mít také nedostatek vápníku, zinku, železa, vitaminu D a omegy-3 nenasycené mastné kyseliny (49, 50).

Mezi další osoby, kterým mohou multivitamíny s minerály prospět, patří ti, kteří podstoupili operaci na snížení hmotnosti, drží nízkokalorickou dietu nebo nezískávají dostatek živin pouze z potravy (51, 52).

Shrnutí:

  • Někteří jedinci, včetně seniorů, vegetariánů a veganů, mohou potřebovat vyšší množství určitých vitaminů nebo minerálů.

Závěr

Multivitamíny nejsou vstupenkou k optimálnímu zdraví.

Ve skutečnosti jsou důkazy o tom, že zlepšují zdraví většiny lidí, rozporuplné. V některých případech mohou dokonce škodit.

Pokud máte nedostatek nějaké živiny, je nejlepší doplnit ji o konkrétní živinu. Multivitamíny s minerály obsahují mnoho živin, z nichž většinu nemusíte potřebovat. Možná bude nejlepší poradit se s odborníkem, abyste se rozhodli, jak nejlépe postupovat.

Navíc je nejlepší, když nebudete užívat multivitamín s minerály, abyste kompenzovali špatnou stravu. Vyvážená strava složená z čerstvých, plnohodnotných potravin vám mnohem spíše zajistí dlouhodobě dobré zdraví.

Nejlépe užívejte pouze konkrétní vitamíny a přírodního původu a minerály pouze v chelátové formě (cca 40% vstřebatelnost) nebo v koloidní formě (99% vstřebatelnost - i u seniorů).

Pálení nebo brnění nohou může být neuropatie tenkých vláken: Co byste měli vědět

Příznaky neuropatie tenkých vláken se často objevují nejprve na chodidlech. Obr.Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

Úvod

V rámci uzdravování  klientů (zkušenosti) z chronické (mnohaleté) boreliózy přibližně 10% z nich uvádí  jako jedny z mnoha zdravotních obtíží píchání, bolest, sníženou citlivost ve spodní části nohou. Tyto příznaky odeznívají společně s odstraněním dalších zdravotních neduhů v souvislosti s boreliózou.

  • Počet lidí s neuropatií tenkých vláken se v posledních 20 letech zvyšuje.
  • Nárůst může být způsoben větší informovaností a také nárůstem obezity.
  • Lidé s neuropatií tenkých vláken by měli být vyšetřeni na cukrovku a srdeční onemocnění.

Studie zveřejněná 27. října 2021

Podle studie, která byla zveřejněna 27. října 2021 v časopise Neurology, se potvrzuje, že se za posledních 20 let zvýšil počet případů neuropatie tenkých vláken - small fiber neuropathy (SFN). A jedním z prvních příznaků, že byste mohli mít toto onemocnění, mohou být vaše nohy.

Dr. John Markman, člen Americké neurologické akademie, řekl: "Za posledních deset let jsem zaznamenal nárůst SFN. Může to být způsobeno rostoucí mírou obezity, která je se SFN spojena. Také se zvýšilo povědomí o SFN jako o specifickém bolestivém onemocnění, což může být jedním z faktorů."

Nicméně důvody tohoto nárůstu nejsou zcela jasné, ale existuje několik teorií.

Vědci také tvrdí, že k rostoucímu počtu diagnóz může přispívat i zvyšující se míra obezity.

Mezi příznaky SFN patří:

  • necitlivost
  • brnění
  • pocit "špendlíků a jehel"
  • bolest
  • závratě
  • mdloby

Příznaky obvykle začínají na rukou nebo nohou a postupují do dalších částí těla. Často se zhoršují v noci nebo během odpočinku.

Jednou z hlavních příčin neuropatie je cukrovka. Vědci uvádějí, že přibližně 50 % účastníků jejich studie s neuropatií mělo cukrovku ve srovnání s 22 % účastníků bez neuropatie.

Mezi další příčiny patří např:

Vědci však uvedli, že přibližně dvě třetiny účastníků studie s tímto onemocněním měly idiopatickou SFN, což znamená, že nebyla známa žádná příčina.

Navzdory potenciálně závažným příznakům nedochází u většiny lidí v důsledku SFN k významným poruchám, ztrátě pohyblivosti nebo invaliditě.

Je však pravděpodobnější, že se u nich objeví další zdravotní potíže. U osob se SFN je zvýšené riziko srdečního infarktu, proto je nezbytná prevence a léčba.

Studie v číslech

Vědci prozkoumali lékařské záznamy všech osob, u nichž byla diagnostikována SFN v okrese Olmsted v Minnesotě a v přilehlých okresech za 20 let. V kontrolní skupině bylo 94 osob se SFN a 282 účastníků bez tohoto onemocnění. Vědci obě skupiny porovnali a sledovali je po dobu 6 let.

Míra výskytu byla 13 případů na 100 000 osob, přičemž v průběhu studie se míra výskytu zvyšovala.

Závěry studie týkající se osob se SFN konstatovaly:

  • průměrné BMI 30, které je považováno za obezitu
  • vyšší pravděpodobnost výskytu nespavosti
  • vyšší pravděpodobnost srdečního infarktu
  • přibližně polovina z nich měla cukrovku
  • vyšší pravděpodobnost užívání opioidů proti bolesti

Dr. Christopher J. Klein, neurolog z Mayo Clinic v Minnesotě a člen Americké neurologické akademie, uvedl: "Na základě těchto zjištění by lidé se SFN měli být vyšetřováni na srdeční problémy a měla by se u nich sledovat hladina glukózy v krvi kvůli příznakům cukrovky."

"Zatímco diabetes je již dlouho znám jako nejčastější příčina periferní neuropatie, v poslední době se ukazuje, že s periferní neuropatií souvisí i obezita," napsali Dr. Brian C. Callaghan a Dr. J. Robinson Singleton v úvodníku doprovázejícím studii v Neurology. "Léčba metabolických rizikových faktorů je jednou z možných intervencí."

Diagnóza

Nejvíce spolehlivým testem při diagnostice SFN je kožní biopsie.

Lékaři spočítají počet nervových vláken ve vzorku, aby zjistili, zda se jedná o SFN. Další diagnostickou analýzou je EMG (elektromyografie), diagnostika poruch nervosvalového aparátu - test nervových drah. Ten se však obvykle používá k vyloučení neuropatie silných vláken.

Mnoho lidí je diagnostikováno na základě klinických příznaků bez dalších vyšetření nebo biopsie.

Co byste měli dělat, pokud se domníváte, že máte neuropatii tenkých vláken?

Podle Dr. Johna Markmana lidé, kteří se domnívají, že by mohli mít SFN, by se měli poradit s neurologem, protože existují vzácné případy, u nichž existuje specifická léčba, která by mohla zlepšit nebo dokonce zvrátit příznaky. U pacientů se SFN je obzvláště důležitá diagnóza případného diabetu mellitusu, protože postižení drobných nervových vláken je spojeno s rozsáhlejším postižením dalších orgánů, například srdce."

Na bolest způsobenou idiopatickou SFN často pomáhají léky proti záchvatům, antidepresiva nebo analgetika, včetně opiátů. Některým lidem může pomoci trvalá léčba na klinice pro léčbu chronické bolesti.

Dr. John Markman doporučuje: "Někteří pacienti budou vyžadovat symptomatickou léčbu neuropatické bolesti. S populací postiženou idiopatickou SFN bylo provedeno jen málo studií, takže pacienti a lékaři se musí při rozhodování o léčbě související s příznaky, jako je bolest, spoléhat na studie u jiných stavů nervové bolesti, jako je diabetická neuropatie a postherpetická neuralgie."

Zdroj: n.neurology.org

CHRAŇTE SI HEMATOENCEFALICKOU BARIÉRU

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           BŘEZEN 2024 -31 článků

           DUBEN 2024 - 22 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

  • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
  • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života