10 bylinných čajů prospěšných pro zdraví

 

 

 

 

 

 

 

- Pixabay

Barbora Nová

Bylinné čaje jsou známé již po staletí. Navzdory svému názvu však bylinné čaje nejsou pravými čaji. Pravé čaje, včetně zeleného čaje, černého čaje a čaje oolong, se připravují z listů rostliny Camellia sinensis.

Naproti tomu bylinné čaje se vyrábějí ze sušeného ovoce, květů, koření nebo bylinek. To znamená, že bylinné čaje mohou mít širokou škálu chutí a příchutí a jsou lákavou alternativou sladkých nápojů nebo vody.

Kromě toho, že jsou některé bylinné čaje chutné, mají i zdraví prospěšné vlastnosti. Bylinné čaje se totiž již stovky let používají jako přírodní léky na různé neduhy.

Následuje seznam 10 zdravých bylinných čajů, které jsou přínosem pro zdraví.

1. Heřmánkový čaj

Heřmánkový čaj je nejčastěji známý pro své uklidňující účinky a často se používá jako prostředek na podporu spánku. Více studií zkoumalo účinky heřmánkového čaje nebo extraktu na problémy se spánkem u lidí.

V jedné studii na 80 ženách po porodu, které měly problémy se spánkem, vedlo pití heřmánkového čaje po dobu dvou týdnů ke zlepšení kvality spánku a snížení příznaků deprese (1).

Jiná studie u 34 pacientů s nespavostí zjistila po užívání heřmánkového extraktu dvakrát denně nepatrné zlepšení probouzení během noci, doby usínání a fungování během dne (2).

Heřmánek navíc nemusí být užitečný jen jako prostředek na spaní. Předpokládá se, že má také antibakteriální, protizánětlivé a játra chránící účinky (3).

Studie na myších a potkanech prokázaly, že heřmánek může pomáhat v boji proti průjmu a žaludečním vředům (3, 4).

Jedna studie také zjistila, že heřmánkový čaj zmírňuje příznaky premenstruačního syndromu, zatímco jiná studie u lidí s cukrovkou 2. typu zaznamenala zlepšení hladiny glukózy, inzulinu a lipidů v krvi (5, 6).

Shrnutí:

 • Heřmánek je dobře známý pro své uklidňující účinky a předběžné důkazy to potvrzují. Může také pomoci zmírnit premenstruační příznaky a vysokou hladinu lipidů, cukru a inzulínu v krvi.

2. Mátový čaj

Mátový čaj je jedním z nejčastěji používaných bylinných čajů na světě. Ačkoli se nejčastěji používá na podporu zdraví trávicího traktu, má také antioxidační, protirakovinné, antibakteriální a antivirové vlastnosti (7).

Několik studií prokázalo, že přípravky z mátového oleje, které často obsahovaly i jiné byliny, mohou pomoci zmírnit zažívací potíže, nevolnost a bolesti žaludku (8, 9, 10, 11).

Důkazy také ukazují, že mátový olej je účinný při uvolňování křečí ve střevech, jícnu a tlustém střevě (12, 13, 14, 15).

A konečně, studie opakovaně zjistily, že mátový olej je účinný při zmírňování příznaků syndromu dráždivého tračníku (16).

Pokud tedy pociťujete zažívací potíže, ať už z křečí, nevolnosti nebo špatného trávení, je mátový čaj skvělým přírodním prostředkem, který můžete vyzkoušet.

Shrnutí:

 • Mátový čaj se tradičně používá ke zmírnění potíží zažívacího traktu. Studie zjistily, že mátový olej může pomoci zmírnit nevolnost, křeče, křeče a bolesti žaludku.

3. Zázvorový čaj

Zázvorový čaj je kořeněný a aromatický nápoj, který v sobě skrývá spoustu zdravých antioxidantů bojujících proti nemocem (17).

Pomáhá také v boji proti zánětům a stimuluje imunitní systém, ale nejvíce je známý jako účinný prostředek proti nevolnosti (18).

Studie shodně ukazují, že zázvor je účinný při zmírňování nevolnosti, zejména v raném těhotenství, ačkoli může také zmírňovat nevolnost způsobenou léčbou rakoviny a nevolností z pohybu (19, 20).

Důkazy také ukazují, že zázvor může pomáhat předcházet žaludečním vředům a zmírňovat zažívací potíže nebo zácpu (20).

Zázvor může také pomoci zmírnit dysmenoreu neboli menstruační bolesti. Řada studií zjistila, že zázvorové kapsle snižují bolest spojenou s menstruací (21, 22).

Ve dvou studiích bylo zjištěno, že zázvor je při zmírňování bolestí v období stejně účinný jako nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID), jako je ibuprofen (23, 24).

A konečně, některé studie prokazují, že zázvor může být prospěšný pro zdraví lidí s cukrovkou. Tyto studie zjistily, že doplňky stravy se zázvorem pomáhají při kontrole hladiny cukru v krvi a hladiny lipidů v krvi (25, 26, 27).

Shrnutí:

 • Zázvorový čaj je nejznámější jako prostředek proti nevolnosti a studie opakovaně zjistily, že je pro toto použití účinný. Několik studií však také zjistilo, že zázvor může pomoci zmírnit bolesti při menstruaci a může být prospěšný i pro lidi s cukrovkou.

4. Ibiškový čaj

Ibiškový čaj se vyrábí z barevných květů rostliny ibišek. Má růžovo-červenou barvu a osvěžující, trpkou chuť. Lze si ho vychutnat horký nebo ledový.

Kromě výrazné barvy a jedinečné chuti nabízí ibiškový čaj zdraví prospěšné vlastnosti.

Čaj z ibišku má například antivirové účinky a studie v laboratoři prokázaly, že jeho extrakt je vysoce účinný proti kmenům ptačí chřipky. Nebylo však prokázáno, že by pití ibiškového čaje pomáhalo v boji proti virům, jako je chřipka (28).

Řada studií zkoumala účinky ibiškového čaje na vysokou hladinu lipidů v krvi. Několik studií zjistilo, že je účinný, i když velká přehledová studie zjistila, že nemá významný vliv na hladinu krevních lipidů (29).

Nicméně bylo prokázáno, že ibiškový čaj má pozitivní vliv na vysoký krevní tlak. Mnoho studií totiž zjistilo, že ibiškový čaj snižuje vysoký krevní tlak (30, 31).

Navíc jiná studie zjistila, že užívání extraktu z ibiškového čaje po dobu šesti týdnů významně snížilo oxidační stres u fotbalistů (32).

Určitě se vyhněte pití ibiškového čaje, pokud užíváte hydrochlorothiazid, diuretický lék, protože se mohou vzájemně ovlivňovat. Ibiškový čaj může také snížit účinky aspirinu, proto je nejlepší užívat je s odstupem 3-4 hodin (30).

Shrnutí:

 • Ibiškový čaj může pomáhat snižovat vysoký krevní tlak a bojovat proti oxidačnímu stresu. Neměl by se však užívat s některými diuretiky nebo současně s aspirinem.

5. Echinaceový čaj

Echinaceový čaj je mimořádně oblíbený prostředek, o kterém se říká, že zabraňuje nachlazení a zkracuje jeho trvání. Důkazy ukazují, že echinacea může pomoci posílit imunitní systém, což by mohlo tělu pomoci v boji proti virům nebo bakteriálním infekcím (33).

Mnohé studie zjistily, že echinacea může zkrátit dobu trvání běžného nachlazení, zmírnit závažnost jeho příznaků nebo mu dokonce zabránit (33).

Tento teplý bylinný nápoj může také pomoci zklidnit bolest v krku nebo vyčistit ucpaný nos, pokud cítíte, že se na vás nachlazení blíží (34).

Shrnutí:

 • Echinaceový čaj se běžně používá k prevenci nebo zkrácení doby trvání nachlazení. Přestože několik studií zjistilo, že je pro toto použití účinný, důkazy v této věci jsou rozporuplné.

6. Čaj z rooibosu

Rooibos je bylinný čaj, který pochází z Jižní Afriky. Vyrábí se z listů rostliny rooibos neboli červený keř. Jihoafričané jej historicky používali k léčebným účelům, ale vědeckých výzkumů na toto téma je velmi málo.

Bylo provedeno několik studií na zvířatech a lidech. Studie zatím neprokázaly, že by byl účinný při alergiích a ledvinových kamenech (35, 36).

Jedna studie však prokázala, že čaj rooibos může prospívat zdraví kostí. Jedna studie v laboratoři ukazuje, že čaj rooibos spolu se zeleným a černým čajem může stimulovat buňky podílející se na růstu a hustotě kostí (37).

Stejná studie zjistila, že tyto čaje také snižují markery zánětu a buněčné toxicity. Vědci prokázali, že právě to by mohlo být důvodem, proč je pití čaje spojeno s vyšší hustotou kostí.

Předběžné důkazy navíc ukazují, že čaj rooibos může pomáhat předcházet srdečním onemocněním. Jedna studie totiž zjistila, že čaj rooibos inhibuje enzym, který způsobuje zužování cév, podobně jako to dělají běžné léky na krevní tlak (38).

Jiná studie také zjistila, že pití šesti šálků čaje rooibos denně po dobu šesti týdnů snižuje hladinu LDL cholesterolu a tuku v krvi a zároveň zvyšuje  HDL cholesterol (39).

Shrnutí:

 • Čaj rooibos začali vědci zkoumat teprve nedávno. Předběžné důkazy ukazují, že čaj rooibos může přispět ke zlepšení zdraví kostí a snížení rizika srdečních onemocnění.

7. Šalvějový čaj

Šalvějový čaj je dobře známý pro své léčivé vlastnosti a vědecký výzkum začal podporovat několik jeho zdravotních přínosů, zejména pro zdraví mozku.

Řada studií v laboratoři, na zvířatech a lidech prokázala, že šalvěj je prospěšná pro kognitivní funkce a také potenciálně účinná proti účinkům plaků, které se podílejí na Alzheimerově chorobě.

Dvě studie s perorálními šalvějovými kapkami nebo šalvějovým olejem skutečně zjistily zlepšení kognitivních funkcí u osob s Alzheimerovou chorobou (40, 41, 42).

Navíc se předpokládá, že šalvěj poskytuje kognitivní výhody i zdravým dospělým.

Řada studií zjistila zlepšení nálady, mentálních funkcí a paměti u zdravých dospělých poté, co užívali jeden z několika různých druhů šalvějového extraktu (40, 43, 44, 45).

Navíc jedna malá studie na lidech zjistila, že šalvějový čaj zlepšuje hladinu lipidů v krvi, zatímco jiná studie na potkanech zjistila, že šalvějový čaj chrání před vznikem rakoviny tlustého střeva (46, 47).

Předpokládá se, že šalvějový čaj je zdravou volbou, která nabízí výhody pro kognitivní zdraví a potenciálně i pro zdraví srdce a tlustého střeva. 

Shrnutí:

 • Několik studií zjistilo, že šalvěj zlepšuje kognitivní funkce a paměť. Může také prospívat zdraví tlustého střeva a srdce.

8. Meduňkový čaj

Meduňkový čaj má lehkou citronovou chuť a předpokládá se, že má zdraví prospěšné vlastnosti.

V malé studii na 28 lidech, kteří po dobu šesti týdnů pili buď ječmenný, nebo meduňkový čaj, se u skupiny s meduňkovým čajem zlepšila pružnost tepen. Ztuhlost tepen je považována za rizikový faktor srdečních onemocnění, mrtvice a duševního úpadku (48).

Ve stejné studii se u těch, kteří pili meduňkový čaj, zvýšila také pružnost pokožky, která má obvykle s věkem tendenci klesat.

Jiná malá studie u radiologických pracovníků zjistila, že pití meduňkového čaje dvakrát denně po dobu jednoho měsíce zvyšuje přirozené antioxidační enzymy v těle, které pomáhají chránit organismus před oxidačním poškozením buněk a DNA (49).

V důsledku toho se u účastníků studie také zlepšily markery poškození lipidů a DNA.

Předběžné důkazy také ukazují, že meduňka může zlepšit vysokou hladinu lipidů v krvi (50).

Řada studií navíc prokázala, že meduňka zlepšila náladu a duševní výkonnost. Dvě studie zahrnující 20 účastníků hodnotily účinky různých dávek extraktu z meduňky. Zjistily zlepšení klidu i paměti (51, 52).

Další malá studie zjistila, že extrakt z meduňky pomohl snížit stres a zlepšit schopnosti zpracování matematických dat (53).

A konečně další malá studie zjistila, že čaj z meduňky snižuje četnost bušení srdce a úzkost (54).

Meduňkový čaj může mít řadu potenciálních zdravotních přínosů a byl by vhodným doplňkem každé sbírky bylinných čajů.

Shrnutí:

 • Studie zjistily, že čaj z meduňky může zlepšovat hladinu antioxidantů, zdraví srdce a pokožky a dokonce pomáhat při zmírňování úzkosti.

9. Šípkový čaj

Šípkový čaj se vyrábí z plodů rostliny růže, přičemž má vysoký obsah vitaminu C a prospěšných rostlinných látek. Tyto rostlinné sloučeniny vedle některých tuků, které se v šípcích nacházejí, mají za následek protizánětlivé účinky (55).

Několik studií se zabývalo schopností šípkového prášku snižovat zánět u lidí s revmatoidní artritidou a osteoartritidou.

Mnohé z těchto studií zjistily, že je účinný při snižování zánětu a s ním souvisejících příznaků, včetně bolesti (56, 57, 58).

Šípky mohou být také prospěšné při regulaci hmotnosti, protože jedna 12týdenní studie u 32 osob s nadváhou zjistila, že užívání extraktu ze šípků vedlo ke snížení BMI a množství břišního tuku (59).

Protizánětlivé a antioxidační účinky šípku mohou také pomoci v boji proti stárnutí pokožky. Jedna předběžná studie zjistila, že užívání prášku ze šípku po dobu osmi týdnů snížilo hloubku vrásek kolem očí a zlepšilo vlhkost a pružnost pokožky obličeje (60).

Tyto vlastnosti mohou mít za následek i další přínosy pro zdraví.

Shrnutí:

 • Šípkový čaj má vysoký obsah vitaminu C a antioxidantů. Jeho protizánětlivé vlastnosti mohou zmírnit zánět a bolest spojenou s artritidou. Studie také zjistily, že šípky účinně bojují proti stárnutí kůže a snižují množství viscerálního (břišního) tuku.

10. Čaj z mučenky

Z listů, stonků a květů rostliny mučenky se připravuje čaj z mučenky, přičemž se tradičně používá ke zmírnění úzkosti a zlepšení spánku a studie začaly tato použití potvrzovat.

Jedna studie například zjistila, že pití mučenkového čaje po dobu jednoho týdne výrazně zlepšilo výsledky kvality spánku (61, 62).

A co víc, dvě studie na lidech zjistily, že mučenka je účinná při snižování úzkosti. Jedna z těchto studií dokonce zjistila, že mučenka je stejně účinná jako léky na zmírnění úzkosti (63).

Jiná studie zase zjistila, že mučenka pomáhá zmírňovat psychické příznaky odvykání opioidů, jako je úzkost, podrážděnost a agitovanost, když se užívá navíc ke klonidinu, léku obvykle užívanému při detoxikační léčbě opioidů (64).

Čaj z mučenky je dobrou volbou, pokud jde o zmírnění úzkosti a podporu klidu.

Shrnutí:

 • Studie zjistily, že čaj z mučenky může pomoci zlepšit spánek a snížit úzkost.

Závěr

Bylinné čaje se dodávají v různých lahodných příchutích a jsou přirozeně bez cukru a kalorií.

Mnoho bylinných čajů má také účinky podporující zdraví a moderní věda začala potvrzovat některá jejich tradiční použití.

Ať už jste milovníci čajů, nebo začátečníci, nebojte se vyzkoušet těchto 10 bylinných čajů.

CHRAŇTE SI HEMATOENCEFALICKOU BARIÉRU

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

PROTOKOL PRO PREVENCI

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 UNIKÁTNÍ, BEZKONKURENČNÍ EXTRAKTY

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. Jelinek, dr. Wahls

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Nejúčinnější kloubní výživa, MUDr. Ladislav Šafránek

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

Porovnání AMERICKÉ a RUSKÉ vakcíny na Covid -19, mechanismy účinků všech i připravovaných vakcín

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

 

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

 

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

ZDE

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

JAREK NOHAVICA

ZADEK JAK ŽOK

A přece nakonec - ÚSPĚŠNÁ LÉČBA

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 29.4.2023 v souvislosti s "vakcinací"

Ú MRTÍ - 1291

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 1863

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

Stav k 23.11.2022

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

 

 

Standardní verze