Standardní verze

10 zdravotních výhod pravidelného pití zeleného čaje s citrónem

Zelený čaj s citronóvou šťávou je uklidňující nápoj, který si můžete vychutnat kdykoli během dne. Je plný chuti, lahodný a snadno se připravuje. Je také velmi výživný a výzkumy zjistily, že je spojen s dlouhým seznamem potenciálních zdravotních přínosů.

Deset hlavních zdravotních přínosů zeleného čaje s citrónem:

1. Je bohatý na antioxidanty

Zelený čaj i citróny mají vysoký obsah antioxidantů, sloučenin, které pomáhají chránit před záněty a poškozením buněk v důsledku oxidace.

Zejména zelený čaj je bohatý na antioxidanty, jako je epigalokatechin galát (EGCGE, pigallokatechin-3-gallát je látka, která se vyskytuje v listech zeleného čaje, polyfenol patřící do skupiny katechinů. Chemicky jde o ester epigallokatechinu a gallové kyseliny), quercetin, kyselina chlorogenová a theogallin (1).

Citróny jsou dobrým zdrojem antioxidantů kyseliny askorbové, hesperidinu, naringinu a kyseliny ferulové (2).

Výzkum potvrzuje, že antioxidanty hrají klíčovou roli ve zdraví a nemoci a mohou chránit před chronickými onemocněními, včetně srdečních chorob, cukrovky, rakoviny a obezity (3).

Shrnutí:

 • Zelený čaj a citróny mají vysoký obsah antioxidantů, které mohou pomáhat chránit před záněty a chronickými onemocněními.

2. Podporuje hubnutí

Zelený čaj s citrónem může být skvělým doplňkem zdravé redukční diety. Několik studií totiž potvrzuje, že zelený čaj může podpořit hubnutí a zvýšit spalování tuků.

Podle jednoho přehledu 15 studií bylo pití zeleného čaje s vyšším množstvím EGCG po dobu nejméně 12 týdnů spojeno se snížením tělesné hmotnosti a tělesného tuku (4).

Jedna studie na 115 ženách také zjistila, že užívání extraktu ze zeleného čaje po dobu 12 týdnů vedlo k významnému snížení tělesné hmotnosti, indexu tělesné hmotnosti a břišního (viscerálního) tuku (5).

Ačkoli vědci musí provést další výzkum na lidech, některé studie potvrzují, že citróny by mohly také podporovat hubnutí.

Jedna studie na zvířatech zjistila, že když byly myši léčeny citrusovými flavonoidy, zmenšila se velikost jejich tukových buněk. Citrusové flavonoidy také zvýšily metabolismus u myší krmených dietou s vysokým obsahem tuku (6).

Jiná studie na zvířatech z roku 2008 zjistila, že podávání citrónových polyfenolů myším na dietě s vysokým obsahem tuku pomáhá zabránit jejich přibírání na váze a hromadění tuku (7).

Shrnutí:

 • Studie potvrzují, že pití zeleného čaje může pomoci snížit tělesnou hmotnost a množství tělesného tuku. Některé studie na zvířatech zjistily, že určité sloučeniny v citrónech by také mohly pomáhat předcházet přibývání na váze.

3. Chrání před cukrovkou

Je zajímavé, že některé výzkumy potvrzují, že zelený čaj by mohl pomoci zlepšit kontrolu hladiny cukru v krvi a chránit před cukrovkou 2. typu. Podle jednoho přehledu je pití čaje spojeno s nižším rizikem cukrovky 2. typu a komplikací souvisejících s cukrovkou (8).

Pravidelné pití čaje může také snižovat zánět a zvyšovat schopnost organismu efektivně využívat inzulín. Inzulín je hormon, který přesouvá cukr z krevního oběhu do buněk (8).

Jedna studie na 92 osobách s cukrovkou 2. typu také zjistila, že užívání extraktu ze zeleného čaje po dobu 16 týdnů snižuje inzulinovou rezistenci. To může přispět k lepší kontrole hladiny cukru v krvi (9).

Jiné studie však zjistily smíšené výsledky a vědci musí provést další výzkum zeleného čaje v souvislosti s diabetem (10, 11, 12).

Shrnutí:

 • Některé studie spojují pití zeleného čaje s nižším rizikem vzniku cukrovky 2. typu a inzulinové rezistence.

4. Může zlepšit zdraví srdce

Výzkumy zjistily, že zelený čaj i citróny jsou spojeny s několika přínosy pro zdraví srdce. Jeden přehled totiž uvádí, že citrusové flavonoidy, včetně těch, které se nacházejí v citronech, mohou potlačovat záněty, zlepšovat funkci cév a podporovat zdravou hladinu cholesterolu (13).

Jiná studie zjistila, že lidé, kteří denně konzumovali citróny, měli sníženou hladinu krevního tlaku, zejména pokud zároveň pravidelně chodili na procházky (14).

Podobně analýza devíti studií ukázala, že lidé, kteří pravidelně konzumovali zelený čaj, měli nižší riziko srdečních onemocnění, infarktu a mrtvice než ti, kteří zelený čaj nepili (15).

Nedávný přehled 24 studií navíc ukázal, že pití zeleného čaje může přispět ke snížení vysokého systolického a diastolického krevního tlaku, což jsou rizikové faktory srdečních onemocnění (16).

Shrnutí:

 • Studie zjistily, že konzumace zeleného čaje i citrónů je spojena se zlepšením zdraví srdce a snížením několika rizikových faktorů srdečních onemocnění.

5. Podporuje zdraví mozku

Ačkoli je zapotřebí dalšího výzkumu na lidech, některé studie potvrzují, že zelený čaj a citrón mohou mít několik potenciálních přínosů pro zdraví mozku. Například jeden přehled osmi studií zjistil, že pití zeleného čaje bylo v některých studiích spojeno se snížením rizika demence a kognitivních poruch (17).

Jiná studie zjistila, že častá konzumace zeleného čaje může zlepšit metabolismus některých proteinů, které se podílejí na vzniku Alzheimerovy choroby (18).

Některé laboratorní studie  a studie na zvířatech také zjistily, že některé sloučeniny v citrusových plodech mohou snižovat zánět, chránit mozkové funkce a zabraňovat hromadění plaku v mozku, který by mohl přispívat ke vzniku Alzheimerovy choroby (19).

Shrnutí:

 • Pravidelné pití zeleného čaje je spojováno s nižším rizikem demence, zhoršené funkce mozku a Alzheimerovy choroby. Laboratorní studie a studie na zvířatech také potvrzuji, že sloučeniny obsažené v citrónech mohou zlepšovat funkci mozku a chránit před Alzheimerovou chorobou.

6. Mohou posílit imunitu

Citróny jsou vynikajícím zdrojem vitaminu C, ve vodě rozpustné mikroživiny se silnými antioxidačními vlastnostmi (20).

Vitamín C hraje ústřední roli v imunitním systému tím, že snižuje zánět a zlepšuje funkci imunitních buněk (21).

Zvýšení příjmu vitaminu C může také pomoci při léčbě a prevenci mnoha typů respiračních a systémových infekcí (21).

Některé studie na zvířatech navíc zjistily, že některé sloučeniny obsažené v zeleném čaji, například EGCG, mohou zlepšovat imunitní funkce a chránit před autoimunitními poruchami, včetně roztroušené sklerózy (22).

Zelený čaj i citróny jsou také bohaté na antioxidanty, které pomáhají podporovat zdravý imunitní systém (23).

Shrnutí:

 • Citróny mají vysoký obsah vitaminu C, který může snižovat záněty a pomáhat při léčbě a prevenci infekcí. Některé sloučeniny v zeleném čaji, jako je EGCG, mohou rovněž zlepšovat funkci imunitního systému.

7. Zvyšuje hladinu energie

Zelený čaj je přírodním zdrojem kofeinu, což je stimulant centrální nervové soustavy, který lidé často používají ke zvýšení hladiny energie (24).

Studie potvrzují, že kromě boje proti únavě může kofein zvyšovat bdělost a zlepšovat kognitivní a fyzické funkce (25, 26).

Některé studie také ukázaly, že kofein může zlepšit sportovní výkon a zvýšit vytrvalost (27, 28).

Protože zelený čaj s citrónem obsahuje méně kofeinu než káva nebo energetické nápoje, může být vhodnou volbou pro ty, kteří jsou citliví na účinky vysokých dávek kofeinu (29).

Shrnutí:

 • Zelený čaj obsahuje kofein, který může snižovat únavu, zvyšovat bdělost a zlepšovat kognitivní a fyzické funkce.

8. Může pomoci předcházet vzniku ledvinových kamenů

Ledvinové kameny jsou tvrdé minerální usazeniny, které se mohou tvořit v ledvinách a způsobovat příznaky, jako je bolest, nevolnost a časté močení (30).

Pití zeleného čaje s citrónem je skvělým způsobem, jak zabránit tvorbě ledvinových kamenů. Jedna rozsáhlá studie totiž zjistila, že pití zeleného čaje je spojeno s nižším rizikem vzniku ledvinových kamenů, zejména u mužů (31).

Kyselina citrónová obsažená v citrónech může také pomáhat předcházet vzniku ledvinových kamenů tím, že zvyšuje objem moči a váže na sebe šťavelan vápenatý. Tím zabraňuje hromadění krystalů, které vede k tvorbě ledvinových kamenů (32).

Podle jednoho přehledu může být konzumace pouhých 118 ml citrónové šťávy denně prospěšná při léčbě ledvinových kamenů (32).

Shrnutí:

 • Pití zeleného čaje může být spojeno s nižším rizikem vzniku ledvinových kamenů. Citrónová šťáva obsahuje také kyselinu citrónovou, která by mohla rovněž pomoci předcházet vzniku ledvinových kamenů.

9. Může pomáhat chránit před rakovinou

Zelený čaj i citróny mohou mít silné protirakovinné vlastnosti. Několik laboratorních studií potvrzuje, že některé sloučeniny extrahované z citrónů by mohly pomáhat zabraňovat růstu a šíření rakovinných buněk (33, 34, 35).

Některé studie také zjistily, že konzumace většího množství citrusových plodů může být spojena s nižším rizikem vzniku několika druhů rakoviny, včetně rakoviny plic, žaludku, jícnu a prsu (36, 37, 38, 39).

Výzkumy také spojují zelený čaj se sníženým rizikem vzniku rakoviny. Konkrétně studie potvrzují, že zelený čaj může pomáhat chránit před rakovinou močového měchýře, prsu, tlustého střeva a prostaty (40, 41, 42, 43).

Shrnutí:

 • Některé studie potvrzují, že citróny a zelený čaj by mohly omezit růst a šíření několika typů rakovinných buněk.

10. Udržuje hydrataci

Pití zeleného čaje s citrónem může být skvělým způsobem, jak zůstat hydratovaný. Hydratace je nezbytná pro téměř všechny aspekty zdraví. Zejména je nezbytná pro zdraví pokožky, regulaci hmotnosti, funkci mozku, zdraví trávicího traktu a funkci ledvin (44).

Každodenní pití dostatečného množství tekutin může dokonce pomoci předcházet řadě onemocnění, včetně ledvinových kamenů, bolestí hlavy a zácpy (44).

Shrnutí:

 • Pití zeleného čaje s citrónem vám může pomoci udržet si hydrataci, což by mohlo podpořit mnoho aspektů zdraví

Jak ho připravit

Připravit si doma zelený čaj s citrónem je velmi jednoduché. Začněte tím, že přivedete k varu asi 1 šálek (200 ml) vody, stáhnete ji z ohně a necháte ji 2-3 minuty vychladnout, než ji nalijete do šálku.

Poté přidejte sáček zeleného čaje a nechte ho 1-3 minuty louhovat. Pokud místo toho používáte sypaný čaj, přidejte asi 1 polévkovou lžíci (2 g) pomocí čajové kuličky nebo louhovače.

Nakonec přidejte trochu čerstvé citrónové šťávy vymačkáním až poloviny citrónu přímo do čaje.

Chuť můžete ještě více zvýraznit přísadami, jako je med, skořice, zázvor nebo čerstvá máta.

Vychutnejte si 3-5 šálků denně, abyste zůstali hydratovaní a maximalizovali potenciální zdravotní účinky zeleného čaje s citrónem.

Shrnutí:

 • Zelený čaj s citrónem si snadno připravíte doma uvařením zeleného čaje a přidáním čerstvě vymačkané citrónové šťávy.

Závěr

Zelený čaj s citrónem může mít několik zdravotních přínosů.

Zejména by mohl podporovat hubnutí, pomáhat udržovat hydrataci, zvyšovat hladinu energie a podporovat zdraví mozku, srdce a imunitního systému.

A co je nejlepší, je také chutný a snadno se připravuje doma jen z několika jednoduchých ingrediencí.

Více:

 

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Více úžasný:

MUDr. Henry Bieler

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

ROZHOVOR S MUDr. SOŇOU PEKOVOU, Ph.D. - 8. červenec 2021

Globalisty cenzurované video nově na svobodném kanálu

 

KLINICKÉ TESTY LÉKŮ - PODVOD

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

100% Sibiřská Čaga
Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

 

 

MUDr. Ludmila Eleková: Vakcíny brzdí vývoj. Dříve děti mluvily souvisle od 2 let a dnes? Katastrofa! (1:58:35)

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama

___________________________________________________

Předpokládané trendy v užívání vitamínů a dalších doplňků stravy v roce 2021 ZDE

 

 

KNIHA

NACISTICKÉ KOŘENY "BRUSELSKÉ EU"

 MUDr. Matthias Rath, Paul Anthony Taylor, Aleksandra Niedzwiecki a August Kowalczyk

v češtině je možno knihu přečíst online zde

Co jste už vždycky chtěli vědět o ‘bruselské EU’ - Ale nikdo se neodvážil vám o tom říci!

 

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

JAREK NOHAVICA

ZADEK JAK ŽOK

A přece nakonec - ÚSPĚŠNÁ LÉČBA

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

 

Jak platné v roce 2020 - 2021

 

PROTESTSONG

V DLOUHÉM ZATMĚNÍ

Ilona Czáková, Roman Horký a KAMELOT

(Oficiální videoklip - Premiéra: 1. 12. 2020)

Do této písně jsme vložili naše srdce a nevymyté mozky