Hydratace může být klíčem ke zdravému stárnutí

- Pixabay

Barbora Nová

Podle odborníků je hydratace důležitá zejména pro starší lidi.

Podle nové studie zveřejněné 2. ledna 2023 v časopise eBioMedicine by udržování hydratace mohlo vést ke zdravému stárnutí a také snížit riziko vzniku chronických onemocnění a pomoci vám žít déle ( 1 ).

Vědci zkoumali zdravotní údaje 11 255 dospělých osob za období 30 let prostřednictvím studie Atherosclerosis Risk in Communities (ARIC).

Své závěry založili na informacích, které jim účastníci sdělili během pěti návštěv u lékaře. První dvě návštěvy proběhly v době, kdy účastníkům bylo 50 let. Poslední návštěva se uskutečnila mezi 70. a 90. rokem života.

Vědci se konkrétně zabývali hladinou sodíku v séru, která se zvyšuje, když klesá hladina tekutin v těle. Podle Národní lékařské knihovny (National Library of Medicine) hladina sodíku v séru udává množství sodíku v krvi.

Sodík je elektrolyt, který pomáhá kontrolovat tekutiny a vyrovnávat kyseliny a zásady v krvi. Sodík získáváte ze stravy a ledviny ho vyplavují, když ho máte příliš mnoho.

Vysoká hladina sodíku v séru může signalizovat dehydrataci nebo problém s ledvinami.

Normální hladina sodíku v séru je 135-145 miliekvivalentů na litr (mEq/L).

Co vědci zjistili o hydrataci

Vědci zjistili, že lidé s hladinami:

 • Ve vysokém normálu nebo nad ním častěji vykazovali známky rychlejšího biologického stárnutí na základě metabolického a kardiovaskulárního zdraví, funkce plic a zánětu.
 • Nad 142 měli vyšší pravděpodobnost, že budou biologicky starší, než je jejich chronologický věk. Měli také podstatně vyšší riziko vzniku chronických zdravotních potíží, jako je srdeční selhání, mrtvice, fibrilace síní, onemocnění periferních tepen, chronické plicní onemocnění, cukrovka a demence.
 • Při hladině 144 až 146 let měli o 21 % vyšší riziko předčasného stárnutí.

Osoby s hladinou 138 až 140 mEq/L měly nejnižší riziko vzniku chronických onemocnění.

Co je to dehydratace?

"Dehydratace, přesně jak název napovídá, je stav, který vzniká buď v důsledku nedostatečného příjmu vody, nadměrných ztrát vody, nebo nejčastěji obojího," říká Dr. M. Ramin Modabber, ortopedický chirurg v Cedars-Sinai Kerlan-Jobe Institute v Los Angeles a odborný ředitel a vedoucí lékař Amgen Tour of California.

Existují různé stupně dehydratace od mírné až po těžkou. Příznaky a symptomy se liší v závislosti na stupni ztráty vody.

Mezi běžné příznaky mírné dehydratace patří žízeň a sucho v ústech, které mohou přejít ve středně těžkou dehydrataci charakterizovanou sníženým množstvím nebo tmavší močí, bolestmi hlavy a svalovými křečemi.

Příznaky těžké dehydratace zahrnují neschopnost potit se nebo močit a mohou být doprovázeny závratěmi, zmateností nebo mdlobami. To může být nebezpečné, protože životně důležité orgány mohou ztratit schopnost normálně fungovat.

"Ať už se jedná o cyklistický závod nebo jinou namáhavou aktivitu, je nutné si uvědomit, jakými způsoby může dehydratace udeřit, a předejít jí hned na začátku, a to je jedním z nejlepších nástrojů, jak zůstat zdravý a aktivní v každém ročním období," doporučuje dr. Modabber.

Na otázku, kolik tekutin byste měli denně vypít, neexistuje univerzální odpověď. Úroveň aktivity, léky, produkce potu, zdravotní stav a okolní teplota, zejména při cvičení, to vše ovlivňuje, kolik tekutin vaše tělo potřebuje.

"Podle Národní akademie vědy, techniky a medicíny (NAS)... je doporučená hodnota pro dospělé 3,7 litru pro muže a 2,7 litru pro ženy denně," říká Dr. N eal Patel, DO, odborník na rodinné lékařství z nemocnice Providence St. Joseph Hospital v Orange County v Kalifornii. "To je založeno na pohlaví. U osob s průjmem nebo zvýšeným pocením v důsledku vysokých teplot je zvýšené riziko dehydratace a je třeba přijímat další tekutiny."

"Kolik tekutin někdo potřebuje, se někdy odvíjí od hmotnosti. Některé výpočty ukazují, že by lidé měli vypít polovinu své tělesné hmotnosti ve vodě v uncích," poznamenal. "Například pokud někdo váží 200 kg, měl by denně zkonzumovat 100 uncí vody, což je 2,95 litru. Lidé také přijímají asi 20 procent tekutin z potravin."

Co by měli starší lidé vědět o hydrataci

Senioři by si měli být vědomi i dalších faktorů ovlivňujících spotřebu vody:

 • Některé léky, například projímadla, některé léky na cukrovku, chemoterapie a některá diuretika, mohou způsobit dehydrataci.
 • S přibývajícím věkem v těle ubývá vody.
 • S přibývajícím věkem slábne reakce na žízeň, což znamená, že nemáte takový pocit žízně.
 • Některé zdravotní potíže, například cukrovka a nadměrné pocení, mohou způsobit dehydrataci.

Podle odborníků je důležité pít vodu a další tekutiny průběžně po celý den, znát příznaky dehydratace a vždy začít pít vodu, jakmile se objeví první příznaky jejího nedostatku.

Prevence dehydratace

Nejčastějším důvodem vysoké hladiny sodíku je nedostatek tekutin nebo dehydratace.

Vědci upozornili, že přibližně polovina světové populace nesplňuje doporučení pro denní příjem vody. Pro ženy doporučují 6 až 9 šálků a pro muže 8 až 12 šálků denně.

Nejlepším způsobem, jak zabránit dehydrataci, je zůstat hydratovaný, což znamená pít tekutiny po celý den. Někdy to však nestačí.

"Ne všechny tekutiny jsou stejné," říká dr. Patel. "Například káva je diuretikum a nutí vás vymočit vodu, kterou zkonzumujete. Džusy s vysokým obsahem cukru a alkoholické nápoje také častěji způsobují, že vymočíte více z celkového množství vody, a zvyšují tak pravděpodobnost dehydratace."

"Svým pacientům říkám, že s každým šálkem kávy ztratí asi půl šálku vody a s každým vypitým panákem tvrdého alkoholu ztratí asi jeden šálek vody," dodal. "Moji pacienti si proto musí spočítat svůj čistý příjem vody. Mléko celkově nedehydratuje a je neutrální. Množství mléka tedy nevyváží množství vody. Nejsem proti tomu, aby moji pacienti pili i jiné nápoje. Přesto by měli dbát na to, kolik šálků čisté vody vypijí oproti jiným nápojům během dne."

Další součástí prevence dehydratace je náhrada elektrolytů ztracených při aktivitě a cvičení. Dobře vyvážená strava doplňuje elektrolyty.

Některé potraviny jsou však pro to vhodnější než jiné, například meloun, jahody, fazole a avokádo. Mnoho lidí používá k doplnění elektrolytů ztracených cvičením sportovní nápoje, ale vědět, které z nich jsou nejlepší, může být náročné.

"Abychom vám pomohli rozhodnout se, který nápoj pro doplnění elektrolytů je pro vás ten pravý," říká dr. Modabber, "seřadili jsme je níže podle těch, které splňují svou úlohu při doplňování elektrolytů, aniž by obsahovaly příliš mnoho dalších látek, které nutně nepotřebujete - zejména přidané cukry."

 • Kokosová voda - Kokosová voda je osvěžující alternativou tradičních sportovních nápojů. Má nižší obsah cukru a kalorií, ale obsahuje elektrolyty draslík, hořčík a sodík. Stejně jako u všech elektrolytových nápojů však nezapomeňte číst etikety se složkami. Pozor na přidané cukry v ochucených druzích kokosové vody.
 • Okurková šťáva - I když to může znít nevábně, může být okurková šťáva skvělou "rychlou dávkou" elektrolytů, pokud jste tvrdě cvičili v horku a potřebujete elektrolytový šok, ale nemáte po ruce jinou možnost. Okurková šťáva má vysoký obsah sodíku a draslíku a pravděpodobně nebude obsahovat cukr, který nepotřebujete.
 • Vody s elektrolyty nebo elektrolytové tablety - mohou být nízkokalorickou a nízkosacharidovou alternativou k nápojům s vyšším obsahem kalorií a cukru, jako jsou džusy nebo tradiční sportovní nápoje. Mnoho elektrolytových nápojů prodávaných na trhu však obsahuje přidané cukry pro rehydrataci sacharidů, stejně jako ve sportovních nápojích. Nezapomeňte proto číst etikety.
 • Domácí elektrolytové nápoje - Je možné si vytvořit elektrolytový lektvar, aniž byste museli kupovat něco v obchodě nebo pít spoustu přidaného cukru. Nebojte se smíchat vodu (obyčejnou nebo kokosovou), ovocné šťávy, zázvor, citron a mořskou sůl. Přidání elektrolytových tablet nebo ve formě prášku přináší další výhody.
 • Smoothies - Smoothies jsou vynikajícím zdrojem doplnění elektrolytů po tréninku, protože čerpají výživné látky z ovoce, zeleniny, mléčných výrobků a ořechů. Jsou však těžké a syté, takže je obtížné je přijmout během intenzivního tréninku.
 • Ovocné šťávy - V závislosti na typu ovocné šťávy mají různé zdroje ovoce různou míru prospěšnosti pro elektrolyty. Například šťáva z vodního melounu je dobrým zdrojem hořčíku, draslíku a aminokyseliny L-citrulinu. Pomerančová šťáva a třešňová šťáva poskytují draslík, hořčík a fosfor. Většina z nich má však nízký obsah sodíku pro doplnění elektrolytů a vysoký obsah cukru, takže je to nutné vzít v úvahu při zvažování potřeby doplnění.
 • Sportovní nápoje - Kromě doplnění elektrolytů a hydratace tekutinami jsou sportovní nápoje určeny k rychlému doplnění sacharidů. Činí tak ve formě přidaných cukrů pro rychlé vstřebávání. K tomuto typu vyčerpání živin dochází zpravidla pouze při vysoce intenzivním cvičení, které trvá hodinu nebo déle. Pokud tedy cvičíte méně intenzivně, mohou být sportovní nápoje považovány za nevhodné zdroje doplnění elektrolytů.

Závěr

Vědci tvrdí, že udržování hydratace pitím vody po celý den může zlepšit zdravé stárnutí a snížit riziko chronických onemocnění.

Hydratace je podle nich účinná především proto, že pomáhá snižovat hladinu sodíku v séru.

Hydratace je podle nich důležitá zejména pro seniory.

8 varovných projevů, že pijete málo vody

- Pixabay

Život bez vody není možný. Každý živý tvor na planetě ji potřebuje, protože pomáhá tělu zabezpečovat všechny jeho životně důležité funkce.

Pamatujte však také na to, že voda hydratuje, ale i detoxikuje tělo nejlépe tehdy, pokud se používá ve své přirozené čisté formě. Tedy ne slazené limonády, nápoje s obsahem alkoholu a podobně. Dostatečný přísun vody udržuje vaše zdraví na optimální úrovni. Voda například reguluje teplo či umožňuje trávení a vyplavuje z těla toxiny.

Její nejdůležitější funkcí je to, že umožňuje průběh chemických reakcí

Cílem tohoto článku je zvýšit povědomí o důležitosti pitného režimu. Nezapomínejte ani na to, že nápoje jako jsou džusy, energetické drinky, káva či dokonce i mnohé čaje by neměly být používány jako náhrada vody. Samozřejmě, i ony jsou tekutinami, ale není to totéž, jako čistá voda. Kromě toho, energetické nápoje a káva mohou dehydratovat, což znamená, že po jejich konzumaci se z těla více vody vyloučí než získá.

Vaše tělo má své vlastní způsoby, jak vám naznačí, že něco není v pořádku. Jak je správně identifikovat.

1. Frekvence močení

Když jste zdraví, pak zřejmě na malou potřebu chodíte 6 až 7 krát za den. Toto číslo se však může z člověka na člověka lišit, protože ne každý z nás pije stejné množství vody. Když na malou potřebu chodíte jen 2 či 3 krát denně, zvažte o pití více vody. Jde o jeden z projevů, kterým vám tělo říká, že máte málo tekutin.

Dlouhodobý nedostatek vody způsobí problémy s ledvinami a může vést i k vážným komplikacím. Tehdy totiž ledviny nedokáží z těla odplavovat všechny toxiny a ty se v něm pak začnou hromadit.

2. Suchá pokožka

Pokud chcete mít pěknou pokožku, bez dostatku vody se prostě neobejdete. Pijte hodně vody a budete překvapeni, jak se vaše pokožka brzy změní. Suchá pokožka představuje jednoznačný projev těla, že byste měli více pít čistou pramneitou vodu. Proto, když používáte množství hydratačních krémů a i přesto je vaše kůže stále suchá, znamená to, že vašemu tělu chybí čistá voda.

Zkuste vypít sklenici vody každou hodinu, abyste udržovali optimální hydrataci. Komplexnost vaší pokožky se dramaticky změní, zvýší se její hladkost a hebkost.

3. Bolesti hlavy

Dehydratace je jednou z hlavních příčin bolesti hlavy. Bolest hlavy vyvolaná dehydratací je jiná než ostatní druhy bolesti hlav a obvykle je i mnohem intenzivnější. Tehdy je dokonce velmi obtížné provádět i běžné aktivity jako předklonit se, rychleji utíkat nebo jít nahoru či dolů po schodech. A bolest se dále zhoršuje.

Pokud míváte tento typ bolesti hlavy, určitě zvažte zvýšení příjmu vody. Nejčastěji se vyskytuje tehdy, pokud déle zapomenete pít nebo, pokud jste se intenzivně potili. Když pocítíte, že taková bolest hlavy přichází, co nejrychleji vypijte sklenici vody. Pijte ji však pomalu a po doušcích.

4. Suchá ústa

Nedostatek slin vede k vysušeným ústům. Pokud máte sucho v ústech delší dobu, riskujete poškození sliznic úst a hrdla. Suchá ústa jsou často způsobeny celkovou dehydratací. Někdy tvorbu slin může negativně ovlivnit i užívání některých léků.

Pokud často pociťujete sucho v ústech, noste s sebou láhev čisté vody.

5. Barva moči

Změny v barvě moči indikují množství tělesných tekutin. Když jste dobře hydratovaní, váše moč by měla mít světlou barvu. Při nedostatku vody se jeho zabarvení znatelně změní. Pokud je vaše moč tmavá, ihned zvyšte příjem vody. Při tmavé barvě moči se již jedná o velmi vážnou dehydrataci.

Buďte však opatrní. V případě dehydratace nikdy nepijte několik sklenic vody najednou. To by mohlo způsobit více škody než užitku. Pijte vodu pomalu a průběžně, aby mělo tělo dostatek času ji rovnoměrně rozvést po do všech tělesných orgánů.

6. Hlad

Cítíte se často hladoví i tehdy, když jste už snědli své jídlo? Pokud si myslíte, že je to obyčejná žádostivost po jídle, mýlíte se. Nikdy si nezaměňujte hlad se žízní. Namísto snědení balíčku chipsů, vypijte sklenici čisté vody. Hlad zřejmě cítíte proto, že jste dehydratovaní a vaše tělo si plete tyto dva odlišné signály. Nicméně nejvíce pijte před jídlem.

Proto příště, když budete mít po obědě pocit, že byste ještě něco snědli, vypijte sklenici vlažné vody (30 minut před jídlem, abyste si zbytečně nenaředili žaludeční kyseliny a více pijte při jídle).

7. Točení hlavy, závratě

Pocit točení hlavy by vás neměl příliš znepokojovat. Může to být jen signál těla, že přišlo o větší množství tekutin, které je třeba doplnit. Kromě dehydratace může vyvolávat pocity točení hlavy hromadění vody ve středním uchu, 

Vždy když se takto cítíte, vypijte sklenici vody. Omámení a závratě bývají poměrně časté u atletů, kteří velkou čas dne tráví venku na slunci.

8. Příznaky chronické dehydratace

Chronická dehydratace se projevuje několika jasnými signály, z nichž se mnohé často přehlížejí. Když se na ně přijde, bývá to s následky, kdy je stádium dehydratace poměrně pokročilé. Jde nejčastěji o tyto následky:

 • infekce močových cest
 • zmatení, úzkost
 • zvýšená hladina cholesterolu
 • zácpa, pálení žáhy
 • předčasné stárnutí

V případě, že se některé z těchto příznaků u vás vyskytnou, určitě zkuste zvýšit každodenní příjem čisté vody. Možná časem zjistíte, že na tyto projevy ani nebudete muset užívat léky a váš zdravotní stav napraví obyčejná čistá pramenitá voda.

Zdroj: 8 Warning Signs That You Are Not Drinking Enough Water

Měli byste pít 3 litry vody denně?

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

Není tajemstvím, že voda je pro vaše zdraví životně důležitá.

Voda ve skutečnosti tvoří 45–75% vaší tělesné hmotnosti a hraje klíčovou roli v oblasti zdraví srdce, udržování správné hmotnosti, fyzického výkonu a funkce mozku (1).

Studie ukazují, že zvýšení vašeho příjmu vody může přinést mnoho zdravotních výhod (2).

Množství vody, které potřebujete, je však předmětem diskuse - a přílišné či nárazové pití může poškodit vaše zdraví.

Tento článek popisuje výhody a nevýhody pití 3 litrů vody denně.

Podporuje celkové zdraví

Zůstat dobře hydratovaný je neuvěřitelně důležité, protože voda je potřebná pro různé tělesné procesy a je středem téměř každého aspektu zdraví a očisty těla a mysli.

Tato tekutina zejména pomáhá regulovat tělesnou teplotu, transportovat živiny, udržovat funkce mozku a zvyšovat fyzickou výkonnost (3).

Nedostatečné množství vody může být škodlivé, což může mít nežádoucí účinky, jako je nauzea, únava, zácpa, bolesti hlavy a závratě (4).

Pití 3 litrů vody za den vám proto může pomoci splnit vaše potřeby hydratace a podpořit tak lepší zdraví.

Shrnutí:

 • Pití dostatečného množství vody je důležité pro mnoho aspektů zdraví, včetně tělesné teploty, transportu živin a funkce mozku.

Může podpořit hubnutí

Zvýšení příjmu vody může pomoci hubnutí.

Pitná voda vypitá před jídlem může být zvláště užitečná, protože může podpořit pocity plnosti a snížit chuť k jídlu.

Jedna studie u 24 lidí zjistila, že pití 500 ml vody před snídaní snížilo počet kalorií spotřebovaných o 13% (5).

Podobně malá 12týdenní studie ukázala, že pití 500 ml vody před každým jídlem jako součást nízkokalorické stravy zvýšilo úbytek hmotnosti o 44% ve srovnání s kontrolní skupinou (6).

Pitná voda může také dočasně zvýšit váš metabolismus, což může zvýšit počet kalorií, které během dne spálíte.

V malé studii u 16 osob, kteří pili 500 ml vody před jídlem se dočasně zvýšil metabolismus o 24% za 1 hodinu, což může pomoci hubnutí (7).

Shrnutí:

 • Voda pitá před jídly vám může pomoci cítit se plně a dočasně zvýšit váš metabolismus, což může podpořit hubnutí.

Může zlepšit zdraví pokožky

Některé výzkumy potvrzují, že pít více vody může pomoci udržet vaši pokožku pružnou a hladkou.

Například měsíční studie u 49 lidí zjistila, že zvýšení příjmu vody o 2 litry denně zlepšuje hydrataci pokožky, zejména u těch, kteří obvykle pili méně než 3,2 litru vody denně (8).

Další studie u 40 starších dospělých spojila vyšší příjem tekutin se zvýšenou hydratací kůže a pH povrchu kůže (9).

PH pokožky hraje nedílnou roli při udržování bariéry pokožky, která může ovlivnit vaše riziko určitých stavů kůže (10).

Přehled šesti studií navíc zjistil, že zvýšený příjem vody snížil suchost a drsnost kůže a zvýšil její elasticitu a hydrataci (11).

Shrnutí:

 • Pití většího množství vody může podpořit zdravou pokožku zvýšením hydratace a pružnosti při současném snížení její drsnosti a suchosti.

Ostatní výhody

Pití více vody může také nabídnout několik dalších výhod, včetně:

 • Zvýšená pravidelnost stolice. Několik studií spojuje nízký příjem vody s vyšším rizikem zácpy. Pití více vody jako takové může podporovat pohyby střev (12).
 • Prevence ledvinových kamenů. Jedna recenze devíti studií svázala vyšší příjem tekutin s nižším rizikem ledvinových kamenů (13).
 • Úleva od bolesti hlavy. Výzkum naznačuje, že více vody může zmírnit bolesti hlavy způsobené dehydratací nebo ztrátou tekutin (14 ,15).
 • Zlepšení nálady. Podle jednoho přehledu může zvýšení příjmu vody pomoci jak mozkové funkci, tak náladě, zejména u dětí a starších dospělých (16).
 • Zvýšení fyzické výkonnosti. Zatímco dehydratace může zhoršit fyzický výkon, doplnění tekutin po fyzické aktivitě může zvýšit vytrvalost a snížit poškození DNA vyvolané cvičením (17).

Shrnutí:

 • Pití 3 litrů vody denně může napomáhat pravidelné stolici, předcházet ledvinovým kamenům, zmírnit bolesti hlavy, zlepšit náladu a posílit fyzickou výkonnost.

Nemusí to být správné množství pro každého

Zatímco pití více vody může pomoci vašemu zdraví, 3 litry nemusí být pro každého to správné množství.

V současné době neexistují žádná oficiální doporučení pro příjem čisté vody. Množství, které potřebujete, vychází z několika faktorů, jako je věk, hmotnost, pohlaví, úroveň aktivity a okolní teplota (18).

Existují však doporučení týkající se celkového příjmu vody, která zahrnují vodu spotřebovanou ve všech potravinách a nápojích, jako je čistá voda, ovoce a zelenina.

Celkový denní příjem přibližně 2,7 litru pro ženy a 3,7 litru pro muže může uspokojit potřeby většiny dospělých (19).

V závislosti na jiných jídlech a nápojích, které konzumujete, možná nebudete muset pít 3 litry vody za den, abyste vyhověli vašim požadavkům na tuto tekutinu.

Nejlépe pijte průběžně, abyste neměli pocit žízně, to je již počátek dehydratace. Nicméně ve skutečnosti většina lidí dokáže uspokojit své každodenní potřeby pitnou vodou až když má žízeň (19).

Zejména někteří jednotlivci, jako jsou sportovci a fyzicky pracující, mohou potřebovat více než 3 litry vody za den (20).

Pití příliš velkého množství vody může být nebezpečné

Mějte na paměti, že nadměrný příjem vody může být i nebezpečný.

Přílišné pití může narušit rovnováhu elektrolytů v těle a vést k hyponatrémii - nízkým hladinám sodíku v krvi (21).

Mezi příznaky hyponatrémie patří slabost, zmatenost, nevolnost, zvracení a - v závažných případech - dokonce smrt (22).

Ačkoli vaše ledviny mohou vylučovat až 20–28 litrů vody denně, mohou zpracovat pouze 800–1 000 ml vody za hodinu (23).

Z tohoto důvodu je důležité pít vodu průběžně po celý den, ne to vše vypít v jediném nebo dvou sezení. Pokud se necítíte dobře, nezapomeňte také poslouchat své tělo a podle toho upravit příjem vody.

Shrnutí:

 • Potřeba vody se liší v závislosti na mnoha faktorech. Protože pít příliš mnoho vody může narušit rovnováhu elektrolytů v těle a vést k hyponatrémii, mohou být pro některé lidi 3 litry vody příliš.

Závěr

Zvýšení příjmu vody může přinést mnoho zdravotních výhod, zejména při hubnutí a pro zdraví kůže.

I když vám pití 3 litrů denně může pomoci splnit vaše potřeby, není to nutné pro každého. Ve skutečnosti může být pití příliš velkého množství vody nebezpečné, zvláště nárazově.

Chcete-li si zajistit, že zůstanete hydratovaní, pijte průběžně celý den, aby ani nevznikl pocit žízně, protože žízeň je již počátek dehydratace a vždy poslouchejte své tělo.

Do vody je vhodné přidávat i několik kapek citrónu, zvláště jestli je vodě chlór.

Více:

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ EXTRAKTY

S CERTIFIKÁTY

Níže uvedené nejúčinnější přírodní přípravky s ochrannou známkou Superionherbs sice mohou velice dobře účinkovat, nicméně je vhodné souběžně začít u sebe, protože chronické obtíže mají zpravidla tyto společné jmenovatele:

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

NMN (nikotinamid mononukleotid)

NMN (nikotinamid mononukleotid)
Pokud vás zajímají inovace v oblasti stárnutí a dlouhověkosti, možná jste slyšeli o NMN, což je zkratka pro nikotinamid mononukleotid. Je to molekula, kterou vaše tělo vytváří přirozeně, ale někteří...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v blahodárný komplex na...

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
  KOHI-FOCUS SLOŽENÍ: Instantní káva 76,4 % (100% káva Arabica), Ashwagandha extrakt 10 %, Chaga extrakt 8 %, Tulsi extrakt 5 %, Sibiřský ženšen extrakt 0,5 % 100% Arabika, zklidňující...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

         ČERVENEC 2024 - 16 článků

 

Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života