Dehydratace, poslední vědecké poznatky

 

 

 

 

 

 

 

- Pixabay

Barbora Nová

Dehydratace z lékařského hlediska představuje narušení homeostázy (vnitřní rovnováhy organismu) v důsledku snížení obsahu vody v těle (suchá pokožka, hustá krev zhoršující cirkulaci). Normální množství tělesné vody kolísá mezi 60 a 70% tělesné hmotnosti dle věku a pohlaví. Snížení nastává v důsledku nevyváženosti příjmu a výdajů vody, například nedostatečným příjmem dostatečně kvalitní vody nebo přílišným výdajem vody, který není patřičně vyvážen příjmem - například při velmi silných průjmech, zvracení nebo namáhavých fyzických výkonech doprovázených silným pocením.

Zvláštním případem vysokého výdeje je polyurie, která provází ledvinové onemocnění nebo diabetes. Dehydratace způsobená při manifestaci diabetu není způsobena nízkým příjmem tekutin, naopak při nerozpoznaném diabetu člověk vypije i 5 litrů za den. Tělo se zbavuje močí přebytečné glukosy v krvi, která při koncentraci více než 10 mmol/l překročí tzv. ledvinový práh. Ledvina pak není schopna glukózu v krvi zadržet a ta s sebou strhává osmoticky vodu. Čím vyšší glykémie, tím je tělo dehydratovanější. Dehydratace může být životu nebezpečná a je příčinou smrti u mnoha nemocí, zejména silných průjmových onemocnění (cholera, tyfus).

Když máte žízeň nebo jste dehydratovaní, může se zdát, že sáhnout po osvěžujícím nápoji je zdravý rozum.

Výzkumy hydratačních účinků některých nápojů se však různí. Ačkoli všechny tekutiny mohou pomoci udržet stav hydratace, některé mohou být prospěšnější než jiné.

Některé nápoje obsahují složky, které mohou zvýšit vylučování moči. Ty přispívají k dehydrataci, pokud je konzumujete ve velkém množství.

Na druhou stranu některé studie ukazují, že některé nápoje, o nichž se často soudí, že dehydratují, pravděpodobně neovlivňují rovnováhu tekutin ani nezvyšují retenci vody, zejména pokud se konzumují s mírou.

Jak mohou některé nápoje ovlivnit stav vaší hydratace, a jak dehydrataci předcházet.

Káva, čaj a limonády

Káva, čaj a limonády obsahují kofein, stimulant centrální nervové soustavy, který působí jako přírodní diuretikum zvyšující produkci moči (1).

Výzkumy se však rozcházejí v tom, zda tyto nápoje významně zvyšují produkci moči. Některé studie naznačují, že nezpůsobují dehydrataci.

Jedna studie na 72 osobách zjistila, že krátkodobý výdej moči se po vypití kávy, čaje nebo limonády nelišil ve srovnání s pitím vody. To by ukazovalo na to, že tyto nápoje nezpůsobují dehydrataci (2).

Rozdíl však může být v množství vypitého nápoje a některé nápoje mohou vnímání žízně ovlivňovat odlišně.

Malá studie na 10 lidech zjistila, že konzumace 537 mg kofeinu, tedy asi 6 šálků kávy, výrazně zvýšila produkci moči. Zatímco konzumace 269 mg kofeinu, tedy asi 3 šálků kávy, neměla na bilanci tekutin vliv (3, 4).

V jiné studii žízniví dospělí vnímali studený sycený nápoj jako nápoj, který více zahání žízeň, než vodu. V důsledku toho vypili během dne méně vody (5).

Přesto je nepravděpodobné, že by konzumace těchto nápojů s mírou a jejich kombinace s jinými nápoji ve stravě, jako je například voda, způsobila dehydrataci.

Shrnutí:

 • Káva, čaj a limonády obsahují kofein, který je přirozeným diuretikem. Tyto nápoje sice nezpůsobují dehydrataci, ale jejich velké množství může zvýšit produkci moči. Studené sycené nápoje mohou více zahnat žízeň, což může způsobit, že budete pít méně vody.

Alkohol a energetické nápoje

Alkoholické nápoje, včetně piva, vína a likérů, mění rovnováhu tekutin ve vašem těle tím, že snižují sekreci vazopresinu, hormonu, který se podílí na regulaci vylučování moči (6, 7, 8, 9).

Podle malé studie na 11 mužích zvýšila konzumace piva s 5% obsahem alkoholu po cvičení výdej moči výrazně více než konzumace sportovního nápoje (10).

V jiné studii u 20 seniorů zvýšilo krátkodobý výdej moči vypití pouhých 2 porcí vína. Účinky některých alkoholických nápojů se však mohou lišit, protože vypití 2 piv nemělo významný vliv (11, 12).

Energetické nápoje také zvyšujít riziko dehydratace, hlavně kvůli obsahu kofeinu. Podle jednoho přehledu patřila dehydratace a zvýšené močení mezi nejčastější nežádoucí účinky spojené s jejich pitím (13).

Přehled 49 studií dokonce uvádí, že energetické nápoje s obsahem kofeinu, víno a lihoviny mohou významně zvýšit produkci moči a tím způsobit dehydrataci (14).

Některé druhy energetických nápojů navíc obsahují další složky, které mohou přispívat k dehydrataci.

Například taurin je sloučenina s diuretickými účinky. Běžně se přidává do energetických nápojů, protože může zvýšit sportovní výkon (15).

Proto je nejlepší omezit příjem energetických nápojů a alkoholických nápojů a kombinovat tyto nápoje s velkým množstvím vody, abyste zůstali hydratovaní.

Shrnutí:

 • Alkoholické nápoje, jako je pivo, víno a likéry, zvyšují výdej moči a při konzumaci většího množství by mohly způsobit dehydrataci. Energetické nápoje s kofeinem mohou rovněž obsahovat složky, které zvyšují produkci moči a přispívají k dehydrataci.

Tipy, jak se vyhnout dehydrataci

Snadným způsobem, jak předejít dehydrataci, je omezit příjem energetických a alkoholických nápojů. Uvedené nápoje můžete také během dne kombinovat s dostatečným množstvím vody, která vám pomůže zůstat hydratovaní.

Doporučuje se zaměřit na celkový příjem tekutin v množství přibližně 2,7 l pro ženy a 3,7 l pro muže, což zahrnuje vodu z potravin i nápojů (16).

Přínosné může být také naslouchání svému tělu a naučení se rozpoznat příznaky dehydratace. Mezi něž patří (17):

 • únava
 • suchá kůže nebo rty
 • svalové křeče
 • žízeň
 • tmavě zbarvená moč
 • snížená produkce moči
 • bolesti hlavy
 • závratě

Shrnutí:

 • Zmírnění konzumace výše uvedených nápojů a pití dostatečného množství vody může pomoci zabránit dehydrataci. Přínosné může být také naslouchání svému tělu a naučení se rozpoznat příznaky dehydratace.

Závěr

Ačkoli všechny tekutiny vám mohou pomoci uspokojit potřebu tekutin, některé mohou být více hydratační než jiné.

Zejména energetické nápoje s kofeinem a alkohol je vhodné užívat s mírou a konzumovat je společně s vodou, abyste zůstali správně hydratovaní.

Naučit se naslouchat svému tělu, rozpoznat příznaky dehydratace a pít během dne dostatek vody může také zajistit, že svou potřebu tekutin uspokojíte.

8 varovných projevů, že pijete málo vody

 

 

 

 

 

 

 

 

- Pixabay

Život bez vody není možný. Každý živý tvor na planetě ji potřebuje, protože pomáhá tělu zabezpečovat všechny jeho životně důležité funkce.

Pamatujte však také na to, že voda hydratuje, ale i detoxikuje tělo nejlépe tehdy, pokud se používá ve své přirozené čisté formě. Tedy ne slazené limonády, nápoje s obsahem alkoholu a podobně. Dostatečný přísun vody udržuje vaše zdraví na optimální úrovni. Voda například reguluje teplo či umožňuje trávení a vyplavuje z těla toxiny.

Její nejdůležitější funkcí je to, že umožňuje průběh chemických reakcí

Cílem tohoto článku je zvýšit povědomí o důležitosti pitného režimu. Nezapomínejte ani na to, že nápoje jako jsou džusy, energetické drinky, káva či dokonce i mnohé čaje by neměly být používány jako náhrada vody. Samozřejmě, i ony jsou tekutinami, ale není to totéž, jako čistá voda. Kromě toho, energetické nápoje a káva mohou dehydratovat, což znamená, že po jejich konzumaci se z těla více vody vyloučí než získá.

Vaše tělo má své vlastní způsoby, jak vám naznačí, že něco není v pořádku. Jak je správně identifikovat.

1. Frekvence močení

Když jste zdraví, pak zřejmě na malou potřebu chodíte 6 až 7 krát za den. Toto číslo se však může z člověka na člověka lišit, protože ne každý z nás pije stejné množství vody. Když na malou potřebu chodíte jen 2 či 3 krát denně, zvažte o pití více vody. Jde o jeden z projevů, kterým vám tělo říká, že máte málo tekutin.

Dlouhodobý nedostatek vody způsobí problémy s ledvinami a může vést i k vážným komplikacím. Tehdy totiž ledviny nedokáží z těla odplavovat všechny toxiny a ty se v něm pak začnou hromadit.

2. Suchá pokožka

Pokud chcete mít pěknou pokožku, bez dostatku vody se prostě neobejdete. Pijte hodně vody a budete překvapeni, jak se vaše pokožka brzy změní. Suchá pokožka představuje jednoznačný projev těla, že byste měli více pít čistou pramneitou vodu. Proto, když používáte množství hydratačních krémů a i přesto je vaše kůže stále suchá, znamená to, že vašemu tělu chybí čistá voda.

Zkuste vypít sklenici vody každou hodinu, abyste udržovali optimální hydrataci. Komplexnost vaší pokožky se dramaticky změní, zvýší se její hladkost a hebkost.

3. Bolesti hlavy

Dehydratace je jednou z hlavních příčin bolesti hlavy. Bolest hlavy vyvolaná dehydratací je jiná než ostatní druhy bolesti hlav a obvykle je i mnohem intenzivnější. Tehdy je dokonce velmi obtížné provádět i běžné aktivity jako předklonit se, rychleji utíkat nebo jít nahoru či dolů po schodech. A bolest se dále zhoršuje.

Pokud míváte tento typ bolesti hlavy, určitě zvažte zvýšení příjmu vody. Nejčastěji se vyskytuje tehdy, pokud déle zapomenete pít nebo, pokud jste se intenzivně potili. Když pocítíte, že taková bolest hlavy přichází, co nejrychleji vypijte sklenici vody. Pijte ji však pomalu a po doušcích.

4. Suchá ústa

Nedostatek slin vede k vysušeným ústům. Pokud máte sucho v ústech delší dobu, riskujete poškození sliznic úst a hrdla. Suchá ústa jsou často způsobeny celkovou dehydratací. Někdy tvorbu slin může negativně ovlivnit i užívání některých léků.

Pokud často pociťujete sucho v ústech, noste s sebou láhev čisté vody.

5. Barva moči

Změny v barvě moči indikují množství tělesných tekutin. Když jste dobře hydratovaní, váše moč by měla mít světlou barvu. Při nedostatku vody se jeho zabarvení znatelně změní. Pokud je vaše moč tmavá, ihned zvyšte příjem vody. Při tmavé barvě moči se již jedná o velmi vážnou dehydrataci.

Buďte však opatrní. V případě dehydratace nikdy nepijte několik sklenic vody najednou. To by mohlo způsobit více škody než užitku. Pijte vodu pomalu a průběžně, aby mělo tělo dostatek času ji rovnoměrně rozvést po do všech tělesných orgánů.

6. Hlad

Cítíte se často hladoví i tehdy, když jste už snědli své jídlo? Pokud si myslíte, že je to obyčejná žádostivost po jídle, mýlíte se. Nikdy si nezaměňujte hlad se žízní. Namísto snědení balíčku chipsů, vypijte sklenici čisté vody. Hlad zřejmě cítíte proto, že jste dehydratovaní a vaše tělo si plete tyto dva odlišné signály. Nicméně nejvíce pijte před jídlem.

Proto příště, když budete mít po obědě pocit, že byste ještě něco snědli, vypijte sklenici vlažné vody (30 minut před jídlem, abyste si zbytečně nenaředili žaludeční kyseliny a více pijte při jídle).

7. Točení hlavy, závratě

Pocit točení hlavy by vás neměl příliš znepokojovat. Může to být jen signál těla, že přišlo o větší množství tekutin, které je třeba doplnit. Kromě dehydratace může vyvolávat pocity točení hlavy hromadění vody ve středním uchu, 

Vždy když se takto cítíte, vypijte sklenici vody. Omámení a závratě bývají poměrně časté u atletů, kteří velkou čas dne tráví venku na slunci.

8. Příznaky chronické dehydratace

Chronická dehydratace se projevuje několika jasnými signály, z nichž se mnohé často přehlížejí. Když se na ně přijde, bývá to s následky, kdy je stádium dehydratace poměrně pokročilé. Jde nejčastěji o tyto následky:

 • infekce močových cest
 • zmatení, úzkost
 • zvýšená hladina cholesterolu
 • zácpa, pálení žáhy
 • předčasné stárnutí

V případě, že se některé z těchto příznaků u vás vyskytnou, určitě zkuste zvýšit každodenní příjem čisté vody. Možná časem zjistíte, že na tyto projevy ani nebudete muset užívat léky a váš zdravotní stav napraví obyčejná čistá pramenitá voda.

Zdroj: 8 Warning Signs That You Are Not Drinking Enough Water

Více:

 

AGE, array( 'columnName' => 'gui_pages.wsw1', )); ?>

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           BŘEZEN 2024 -31 článků

           DUBEN 2024 - 24 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života