Energetické nápoje jsou spojené s ADHD, úzkostí a depresí u dětí a teenagerů

- Pixabay

Barbora Nová

 • Nový výzkumný přehled zveřejněný 15. ledna 2024 přidává další poznatky k rostoucímu množství důkazů prokazujících škodlivé účinky konzumace energetických nápojů na zdraví, zejména mezi lidmi do 21 let.
 • Mladí lidé, kteří konzumují energetické nápoje, mohou pociťovat poruchy spánku a mají zvýšené riziko ADHD, úzkosti a změn nálady a ve vážných případech i srdečních komplikací.
 • Zdravotní odborníci doporučují vyhýbat se energetickým nápojům kvůli negativním vedlejším účinkům.
 • Mezi zdravější nápoje patří voda, a pokud děti pijí kofein, měl by být v malých množstvích.

Energetické nápoje v posledních letech explodovaly na popularitě, zejména mezi dospívajícími. Více než 30 % mladistvých ve věku 12–17 let konzumuje tyto nápoje pravidelně (1).

Existuje však mnoho potenciálně nebezpečných vedlejších účinků nadměrného užívání energetických nápojů.

V novém systematickém přehledu vědci zkoumali 57 studií o účincích energetických nápojů na děti a mladé lidi do 21 let. Zabývali se daty od ledna 2016 do července 2022 (2).

Zveřejněné výsledky ukazují, že dospívající muži konzumují více energetických nápojů než ženy. Vědci také objevili souvislost mezi spotřebou energetických nápojů a škodlivým chováním, jako je kouření, alkohol a užívání drog.

Další zjištěné účinky konzumace energetických nápojů u dospívajících mužů i žen zahrnovaly:

 • krátkou dobou spánku
 • špatnou kvalitou spánku
 • špatné studijní výsledky
 • větší riziko sebevraždy
 • psychické strádání
 • příznaky ADHD (zkratka anglického attention deficit hyperactivity disorder) – hyperkinetická porucha (HKP), porucha pozornosti s hyperaktivitou, patří mezi vrozené neurovývojové poruchy
 • deprese
 • panické a úzkostné poruchy

Účinky energetických nápojů na duševní a fyzické zdraví

Energetické nápoje jsou naplněné kofeinem v množství, které daleko překračuje denní doporučené dávky pro dospělé. Přitom jsou často nabízeny mladým lidem.

V červenci 2023 americký Food and Drug Administration - federální agentura - Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) přezkoumal obavy ohledně Prime Energy, oblíbeného energetického nápoje mezi dětmi a dospívajícími, který obsahuje tolik kofeinu jako šest plechovek coly (3). Přitom dosud nebyla učiněna žádná omezení nebo zákazy prodeje produktu Prime Energy.

Konzumace energetických nápojů může velice negativně ovlivnit duševní a fyzické zdraví mladých lidí, zejména při nadměrné konzumaci.

Někteří odborníci tvrdí, že dospívající se mohou obrátit na energetické nápoje jako po mechanismu zvládání stresu.

„Energetické nápoje symbolizují – v tomto případě u mladého člověka - akt hledání něčeho mimo sebe, aby zaplnili vnímanou prázdnotu,“ uvedla Anna Scottová, licencovaná terapeutka specializující se na duševní zdraví dospívajících. "Dlouhodobý důsledek se projevuje jako spoluzávislost."

Někteří teenageři mohou konzumovat energetické nápoje pro zlepšení výkonu v testech, zatímco jiní se mohou zapojit z důvodu společenského přijetí.

Erika Chiappiniová, PhD, dětská a dospívající psycholožka z Johns Hopkins Children’s Center, uvedla, že energetické nápoje vedou k narušení spánku, což může negativně ovlivnit náladu a kognitivní funkce.

"Protože energetické nápoje obsahují vysoké množství kofeinu, mohou negativně ovlivnit spánek. Mladí pijící energetické nápoje mohou mít větší potíže s usínáním a celkově mají horší kvalitu spánku, zvláště když je pijí odpoledne nebo večer."

"Horší kvalita spánku a nedostatečné množství spánku je spojeno s horší schopností regulace emocí a potížemi s pozorností, úzkostí a symptomy nálady, což může vést k horším studijním výsledkům a potížím v přátelství a doma," uvedla dr. Chiappiniová.

Mladí lidé spoléhají na energetické nápoje, aby zlepšili studijní výsledky

Mnoho mladých lidí se obrátí na energetické nápoje, aby si udrželi dobré studijní výsledky (4).

Během svého působení jako středoškolský poradce na veřejné škole, Anna Scottová zaznamenala nárůst spotřeby energetických nápojů mezi studenty, bez ohledu na jejich původ.

"Energetické nápoje jsou považovány jako na nástroj, který dětem dodá další impuls", uvedla Anna Scottová.

"Zatímco ti, kteří dosahovali nejlepších výsledků, používali energetické nápoje k odstranění vyčerpání způsobeného přetěžováním mozku, aby byli dost dobří na to, aby je rodiče a učitelé pochválili, nebo lépe zvládali potenciální postsekundární programy - používání produktů k posílení neurologického výkonu bylo zaznamenáno napříč všemi skupinami.

Anna Scottová také uvedla, že jedním ze způsobů, jak se zbavit návyku na energetické nápoje, by mohlo být vhodné naučit děti, jak zvládat své emoce a získat větší sebeuvědomění v mladším věku.

Jaké jsou příznaky pití příliš velkého množství energetických nápojů?

Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvádí mnoho potenciálních vedlejších účinků konzumace energetických nápojů. Následuje několik doporučení, na co si dát pozor (5):

 • dehydratace
 • srdeční komplikace (jako je nepravidelný srdeční tep a srdeční selhání)
 • úzkost (pocit nervozity a trémy)
 • nespavost

"Příznakem negativního vlivu energetických nápojů na dítě nebo dospívajícího je snížení množství spánku během noci a následně změny v jeho základním fungování, pokud jde o studijní výsledky, vztahy s ostatními a schopnost zvládat emoce," uvedla dr. Chiappiniová.

Pokud je vaše dítě závislé na kofeinu, který mu pomáhá přežít den, může být užitečné podpořit jeho zdravou spánkovou hygienu, například omezit používání elektronických zařízení (telefonů, televizorů, tabletů, notebooků...) minimálně hodinu před spaním.

Mládež ve věku základní školy by měla spát přibližně 10 hodin každou noc a středoškoláci by měli spát přibližně 9 hodin denně.

Pomáhá také udržovat podobné časy vstávání a spaní. A o víkendech spát maximálně o 2 hodiny navíc.

Ačkoli by mladí lidé měli během dne pít raději jiné nápoje, nicméně pokud pijí kofein, měli by se zaměřit na nápoje s nižším obsahem kofeinu a přestat je pít přibližně po obědě.

Bez ohledu na to je třeba, aby lidé všech věkových kategorií byli hydratováni správnými tekutinami, zejména čistou vodou.

"Pokud se chcete něčím posilnit a 'probudit', můžete pít vodu. Abyste to trochu vylepšili, můžete přidat čisté elektrolyty s hořčíkem.

Závěr

Nový výzkumný přehled poukazuje na negativní zdravotní důsledky konzumace energetických nápojů u dětí a dospívajících.

Energetické nápoje mohou narušit kvalitu spánku, negativně ovlivnit náladu a vést k problémům duševního zdraví, jako je úzkost a deprese.

V závažných případech může nadměrná konzumace energetických nápojů způsobit srdeční komplikace.

Odborníci na zdraví doporučují úplně se vyhýbat energetickým nápojům, protože nemají žádnou nutriční hodnotu.

Káva a kofein - kolik kávy můžete denně pít?

- Pixabay

Barbora Nová

Káva obsahuje stovky bioaktivních látek. Z toho důvodu je pro mnoho lidí největším zdrojem antioxidantů (1, 2).

Studie také ukazují, že konzumenti kávy mají nižší riziko onemocnění, jako je cukrovka 2. typu, neurologické poruchy a onemocnění jater (3).

Možná vás však zajímá, kolik kávy je bezpečné pít a zda její nadměrný příjem nepřináší nějaká rizika.

Následuje vysvětlení, kolik kávy můžete bezpečně vypít.

Kolik kofeinu je v šálku kávy?

Kofein, účinná látka obsažená v kávě, je nejčastěji konzumovanou psychoaktivní látkou na světě (4).

Obsah kofeinu v kávě je velmi variabilní a pohybuje se od 50 do více než 400 mg v jednom šálku.

Malý šálek doma uvařené kávy může poskytnout 50 mg, zatímco 475 ml kávy Starbucks grande obsahuje více než 300 mg.

Obecně lze předpokládat, že průměrný 240ml šálek kávy obsahuje přibližně 100 mg kofeinu.

Některé zdroje uvádějí, že 400 mg kofeinu denně - což odpovídá 4 šálkům (945 ml) kávy - je pro většinu zdravých dospělých bezpečné (3, 5).

Mnoho lidí však bez problémů pije mnohem více.

Mějte na paměti, že existuje mnoho dalších zdrojů kofeinu, včetně čaje, nealkoholických nápojů, energetických nápojů, čokolády a některých léků (6, 7).

Shrnutí:

 • Obsah kofeinu ve vašem ranním džusíku se může pohybovat od 50 do více než 400 mg. Mnoho zdrojů doporučuje 400 mg kofeinu denně jako bezpečnou horní hranici pro zdravé dospělé osoby.

Krátkodobé příznaky nadměrného příjmu kofeinu

Pokud vypijete příliš mnoho kávy během krátké doby, mohou se u vás objevit psychické a fyzické příznaky, včetně:

 • neklidu
 • úzkosti
 • závratě
 • žaludeční nevolnosti
 • podrážděnosti
 • nespavosti
 • zrychleného srdečního tepu
 • třesu

Pokud se u vás tyto příznaky po vypití kávy objeví, je možné, že jste na kofein citliví a měli byste zvážit snížení jeho příjmu nebo se mu zcela vyhnout.

Ačkoli je možné zemřít na předávkování kofeinem, je to téměř nemožné pouze z kávy. Museli byste vypít více než 100 šálků (23,7 litru) za jediný den.

Existuje však několik vzácných případů, kdy lidé zemřeli po užití kofeinových doplňků stravy (8).

Shrnutí:

 • Požití příliš velkého množství kofeinu může způsobit různé příznaky, které se většinou týkají mozku a trávicího systému.

Lidé snášejí různá množství kofeinu

Kofein působí na lidi různým způsobem. Bylo objeveno mnoho genů, které ovlivňují citlivost lidí na tento stimulant (9, 10).

Tyto geny ovlivňují enzymy, které rozkládají kofein v játrech, a také receptory v mozku, na které kofein působí.

Účinky kofeinu na spánek jsou rovněž geneticky podmíněné. Někteří lidé mohou vypít kávu a okamžitě usnout, zatímco jiní jsou po celou noc vzhůru.

V závislosti na vaší genetické výbavě můžete snášet hodně kofeinu - nebo velmi málo. Většina lidí je někde uprostřed.

Velmi důležitá je také vaše získaná tolerance. Ti, kteří pijí kávu každý den, mohou tolerovat mnohem více než ti, kteří ji pijí jen zřídka.

Je také důležité si uvědomit, že citlivost na kofein mohou ovlivnit zdravotní potíže.

Pokud trpíte úzkostí, panickou poruchou, srdeční arytmií, vysokým krevním tlakem, cukrovkou nebo jinými zdravotními potížemi, můžete kofein tolerovat méně. Pokud chcete vědět více o své toleranci, poraďte se s odborníkem.

Shrnutí:

 • Citlivost na kofein je velmi variabilní a závisí na genech a receptorech pro kofein ve vašem mozku.

Káva a dlouhověkost

Přestože vysoký příjem kofeinu způsobuje nežádoucí vedlejší účinky, je káva spojována s mnoha zdravotními přínosy. Je dokonce spojována s prodlouženou délkou života.

V jedné studii provedené na 402 260 lidech ve věku 50-71 let měli ti, kteří vypili 4-5 šálků kávy denně, nejnižší riziko úmrtí během 12-13 let trvání studie (11).

Dva další přehledy podpořily podobné výsledky (12, 13).

Výzkumy se však různí. Jedna nedávná studie zjistila, že pití 4 a více šálků denně je spojeno se zvýšeným - nikoli sníženým - rizikem úmrtí u lidí mladších 55 let (14).

Zde se nabízí otázka, nefinancují některé pozitivní studie výrobci a prodejci kávy? Všimněte si také, že tyto a většina dalších studií nespecifikují, zda se "šálek" vztahuje na standardní 240ml šálek nebo jen na obecnou nádobu, kterou mohou lidé používat k pití kávy nezávisle na objemu.

Nicméně rozdíly v objemu mezi různě velkými šálky na kávu nejsou obecně příliš velké.

Shrnutí:

 • Ačkoli důkazy nejsou jednoznačné, několik studií naznačuje, že pijáci kávy žijí déle - přičemž optimální množství kávy se pohybuje kolem 4-5 šálků denně.

Káva a snížené riziko onemocnění

Káva je také spojována se sníženým rizikem různých onemocnění, včetně:

 • Diabetes 2. typu. Čím více kávy lidé pijí, tím nižší je u nich riziko cukrovky 2. typu. Jedna studie zjistila, že s každým denním šálkem se toto riziko snižuje o 7% (15).
 • Cirhóza jater. Pití 4 a více šálků kávy denně přináší největší snížení - až o 84% - rizika cirhózy jater, což je závažný důsledek některých jaterních onemocnění (16, 17).
 • Rakovina jater. Riziko rakoviny jater se snižuje o 44% na každé 2 šálky denně (18).
 • Alzheimerova choroba. V jedné studii bylo 3-5 šálků denně spojeno s 65% snížením rizika Alzheimerovy choroby (19).
 • Parkinsonova choroba. Káva je spojena se sníženým rizikem Parkinsonovy choroby, přičemž největší snížení bylo pozorováno při 5 a více šálcích denně (20).
 • Deprese. Studie ukázaly, že 4 a více šálků kávy denně jsou spojeny s o 20% nižším rizikem deprese a o 53% nižším rizikem sebevraždy (21, 22).

Cílit na 4-5 šálků kávy denně se tedy zdá být optimální.

Vzhledem k tomu, že všechny tyto studie měly pozorovací charakter, nemohou prokázat, že káva způsobila snížení výskytu onemocnění - pouze to, že pijáci kávy měli menší pravděpodobnost, že těmito nemocemi onemocní.

Přesto stojí za to mít tyto výsledky na paměti.

Ve většině případů by měla mít stejné příznivé účinky i káva bez kofeinu. Výjimkou je Parkinsonova choroba, na kterou má zřejmě vliv především kofein.

Shrnutí:

 • Konzumace kávy je spojována se snížením rizika mnoha onemocnění, přičemž největší účinky se projevují při konzumaci přibližně 4-5 šálků denně.

Kofein v těhotenství

U těhotných žen může kofein projít placentou a dostat se k plodu. Plod má však s metabolismem kofeinu problémy.

Více studií spojuje vysoký příjem kofeinu během těhotenství se zvýšeným rizikem potratu, narození mrtvého dítěte, předčasného porodu a nižší porodní hmotnosti (23, 24, 25, 26).

Obecně se doporučuje, aby těhotné ženy omezily příjem kofeinu na 100-200 mg denně, tedy asi 1-2 šálky (240-475 ml) kávy.

Mnozí odborníci však doporučují se kávě v těhotenství zcela vyhnout. Pokud chcete být v naprostém bezpečí, je to rozumná volba.

Shrnutí:

 • Objevily se obavy z vlivu kofeinu na vyvíjející se plod, proto se obecně doporučuje vyhnout se konzumaci kávy nebo ji minimalizovat, pokud jste těhotná.

Doporučený příjem

Důkazy naznačují, že optimální množství může být 4-5 šálků kávy denně.

Toto množství je spojeno s nejnižším rizikem předčasného úmrtí a také s nižším rizikem řady běžných onemocnění, z nichž některá postihují stovky milionů lidí.

To samozřejmě neznamená, že musíte pít kávu.

Lidé, kteří jsou citliví na kofein, mají určité zdravotní potíže nebo jim tento nápoj prostě nechutná, by se mu měli rozhodně vyhnout.

A co víc, pokud máte kávu rádi, ale zjistili jste, že má tendenci vyvolávat ve vás úzkost nebo problémy se spánkem, možná byste měli její konzumaci omezit nebo vyloučit.

Kromě toho můžete výhody kávy snadno znehodnotit tím, že do ní přidáte cukr nebo jiné nezdravé, vysoce kalorické přísady.

Přesto je možné kávu optimalizovat tak, abyste z ní získali maximum prospěšných látek.

Shrnutí:

 • Důkazy naznačují, že největší přínos pro zdraví má 4-5 šálků kávy denně. Pokud jste však citliví na kofein, měli byste se zaměřit na nižší množství nebo se kávě vyhnout úplně.

Závěr

Pro lidi, kteří si kávu rádi dopřávají, existuje jen málo důkazů o škodlivosti - a spousta důkazů o prospěšnosti. Nicméně pozitivní studie mohou být financovány výrobci a prodejci kávy.

Optimální je sice 4-5 šálků denně, ale mnoho lidí snese bez problémů i více. Na druhou stranu jsou lidé, kteří kávu nesnášejí. Mnohdy je pro nepřijatelnější káva bez kofeinu.

Pokud rádi pijete hodně kávy a nepociťujete žádné vedlejší účinky, není důvod s jejím pitím přestat.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           ČERVEN 2024 - 14 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života