6 osvědčených způsobů, jak čaj Matcha zlepšuje vaše zdraví

- Pixabay

Barbora Nová

Matcha čaj je druh zeleného čaje. Může být dobrý pro vaše srdce, hmotnost a další aspekty zdraví díky obsahu antioxidantů. Je také snadné jej začlenit do vašeho jídelníčku.

Co je matcha?

Matcha je populární v obchodech se zdravím a kavárnách, k dispozici jako matcha shoty, latté, čaje a dezerty.

Stejně jako zelený čaj pochází i matcha z rostliny Camellia sinensis. Pěstuje se však jinak a má jedinečný nutriční profil.

Farmáři stíní rostliny používané pro matcha po většinu období růstu. Tento nedostatek přímého slunečního záření zvyšuje produkci chlorofylu, zvyšuje obsah aminokyselin a dodává rostlině tmavší zelený odstín (1).

Po sklizni listů výrobci odstraní stonky a žilky a listy rozdrtí na jemný prášek. Toto je matcha.

Matcha obsahuje živiny z celého čajového listu a obsahuje více kofeinu a antioxidantů, než je obvykle přítomno v zeleném čaji.

Studie matchy a jejích složek odhalily řadu výhod, které ukazují, že může pomoci chránit játra, podporovat zdraví srdce a dokonce pomáhat při hubnutí.

Následuje 7 možných zdravotních přínosů a výhod konzumace matchy.

1. Matcha má vysoký obsah antioxidantů

Matcha je bohatá na katechiny, třídu rostlinných sloučenin v čaji, které působí jako přírodní antioxidanty.

Antioxidanty pomáhají stabilizovat škodlivé volné radikály, sloučeniny, které mohou poškodit buňky a způsobit chronická onemocnění.

Matcha se pěstuje ve stínu. Při sklizni listů je obsah katechinů nižší než v jiných druzích zeleného čaje. Když se však rozpustí ve vodě, produkuje jich 3krát více (1).

Jedna studie ukázala, že podávání doplňků stravy matcha myším snížilo poškození způsobené volnými radikály a zvýšilo antioxidační aktivitu (2).

Zahrnutí matcha do vaší stravy by mohlo zvýšit váš příjem antioxidantů, což může pomoci zabránit poškození buněk a snížit riziko několika chronických onemocnění (3).

Shrnutí:

 • Matcha obsahuje antioxidanty, které mohou snížit poškození buněk a zabránit chronickým onemocněním.

2. Matcha může pomoci chránit játra

Játra jsou životně důležitá pro zdraví a hrají ústřední roli při vyplavování toxinů, metabolizaci léků a zpracování živin.

Některé studie zjistily, že matcha může pomoci chránit zdraví vašich jater.

Přehled 15 studií z roku 2015 zjistil, že pití zeleného čaje bylo spojeno se sníženým rizikem onemocnění jater (4).

V roce 2020 však někteří odborníci poznamenali, že zatímco matcha může být přínosem pro lidi s nealkoholickým ztučněním jater (NAFLD) snížením jaterních enzymů, může zvýšit jaterní enzymy u lidí bez NAFLD (5).

Je zapotřebí více výzkumu, abychom se podívali na účinky matchy na běžnou populaci, protože většina výzkumů se omezuje na studie zkoumající účinky extraktu ze zeleného čaje u zvířat.

Shrnutí:

 • Některé studie ukázaly, že matcha může zabránit poškození jater a snížit riziko onemocnění jater.

3. Matcha zvyšuje funkci mozku

Některé výzkumy ukazují, že několik složek v matcha by mohlo pomoci zlepšit funkci mozku.

Jedna studie na 23 lidech se zabývala tím, jak si lidé vedli v řadě úkolů určených k měření výkonu mozku.

Někteří účastníci konzumovali buď čaj matcha nebo tyčinku obsahující 4 gramy matchy, zatímco kontrolní skupina konzumovala čaj nebo tyčinku s placebem.

Ti, kteří konzumovali matchu, vykazovali zlepšení pozornosti, reakční doby a paměti ve srovnání s těmi, kteří konzumovali placebo (6).

Další malá studie ukázala, že konzumace 2 gramů prášku ze zeleného čaje denně po dobu 2 měsíců pomohla zlepšit mozkové funkce u starších lidí (7).

Matcha má vyšší koncentraci kofeinu než zelený čaj. V závislosti na typu, značce a zpracování má zelený čaj tendenci obsahovat přibližně 11–25 miligramů na gram, zatímco matcha obsahuje 19–44 mg/g (8).

Matcha také obsahuje sloučeninu zvanou L-theanin, která mění účinky kofeinu, podporuje bdělost a pomáhá vyhnout se poklesu energetické hladiny, který může následovat po konzumaci kofeinu (8).

Shrnutí:

 • Ukázalo se, že Matcha zlepšuje pozornost, paměť a reakční dobu. Obsahuje také kofein a L-theanin, které mohou zlepšit několik aspektů funkce mozku.

4. Matcha může pomoci předcházet rakovině

Matcha obsahuje některé sloučeniny, které byly v laboratoři a studiích na zvířatech spojovány s prevencí rakoviny.

Například matcha má vysoký obsah epigalokatechin-3-galátu (EGCG), což je typ katechinu, který může mít silné protirakovinné vlastnosti.

Některé laboratorní studie a studie na zvířatech naznačují, že může pomoci předcházet některým typům rakoviny, i když je zapotřebí více výzkumu (1, 9).

Shrnutí:

 • Studie v laboratoři a na zvířatech zjistily, že sloučeniny v matcha mohou inhibovat růst rakovinných buněk.

5. Matcha může podporovat zdraví srdce

Některé výzkumy naznačují, že pití zeleného čaje, který má podobný nutriční profil jako matcha, může pomoci chránit před srdečními chorobami.

Konzumace zeleného čaje je spojena s nižším rizikem kardiovaskulárních onemocnění ve srovnání s kávou a některé studie naznačují, že může pomoci snížit riziko vysokého krevního tlaku a dalších komplikací u lidí se srdečním onemocněním (10).

Sloučeniny v matcha jsou podobné těm v zeleném čaji a někteří lidé navrhli, že by mohly mít podobné výhody. Zdá se však, že alespoň jedna studie na zvířatech tomuto tvrzení odporuje (11)

Shrnutí:

 • Studie ukazují, že zelený čaj a matcha mohou snížit několik rizikových faktorů srdečních onemocnění.

6. Matcha pomáhá zhubnout

Zelený čaj je dobře známý pro svou schopnost zvýšit hubnutí a často se vyskytuje v doplňcích na hubnutí.

Přezkum z roku 2020 dospěl k závěru, že spolu s dietními opatřeními a cvičením může užívání zeleného čaje až 500 mg denně po dobu 12 týdnů snížit index tělesné hmotnosti (12).

Ačkoli se většina studií zaměřila na zelený čaj, matcha pochází ze stejné rostliny a obsahuje podobné sloučeniny.

Shrnutí:

 • Některé studie ukazují, že extrakt ze zeleného čaje pomáhá zvýšit metabolismus a spalování tuků, přičemž obojí může napomáhat hubnutí.

Čaj Matcha se připravuje snadno

Existuje mnoho způsobů, jak si vychutnat matcha.

Tradiční čaj matcha si můžete připravit tak, že do šálku přesejete 1–2 čajové lžičky (2–4 gramy) prášku matcha, přidáte 60 ml horké vody a promícháte bambusovou metličkou.

Můžete také upravit poměr prášku matcha k vodě na základě preferované konzistence.

Pro řidší čaj zredukujte prášek na polovinu čajové lžičky (1 g) a smíchejte s 9é–120 ml horké vody.

Pro koncentrovanější verzi smíchejte 2 čajové lžičky (4 g) prášku s 30 ml vody.

Můžete také:

 • kombinovat matchu s kurkumou v čaji nebo latte
 • vmíchat ji do potravin a nápojů na bázi mléka, jako je latté nebo rýžový nákyp
 • zkuste ji v dezertech, jako je zmrzlina matcha nebo sušenky

Pokud se cítíte kreativní, zkuste si našlehat proteinové smoothie, abyste zvýšili obsah živin ve svých oblíbených receptech.

Shrnutí:

 • Existuje mnoho způsobů, jak připravit matchu, takže si můžete vybrat ten, který se vám nejvíce líbí. Může být také začleněna do řady různých receptů.

Nežádoucí účinky a rizika

Navzdory jejím potenciálním zdravotním přínosům je nejlepší konzumovat matchu s mírou.

Matcha obsahuje více kofeinu než zelený čaj. Zatímco nějaký kofein může být prospěšný, příliš mnoho může mít nepříznivé účinky, jako je zvýšení srdeční frekvence (1, 13).

Někteří vědci tvrdí, že vysoký příjem katechinů může způsobit problémy s játry, i když poznamenávají, že je to nepravděpodobné, když lidé konzumují zelený čaj jako jídlo nebo pití (14).

Pití matchy může také zvýšit vaši expozici kontaminantům, jako jsou pesticidy, chemikálie a dokonce i arsen, který se nachází v půdě, kde se pěstují čajovníky (15, 16).

Výzkum ukázal, že 338 mg katechinu a EGCG denně je pro dospělé bezpečné. To je množství v přibližně 4 g matcha nebo 2 zarovnaných čajových lžičkách (1, 17).

Maximální tolerovatelný příjem prášku matcha však může záviset na jednotlivci. Abyste byli v bezpečí, konzumujte matchu s mírou.

Hledejte také certifikované bio odrůdy, abyste snížili riziko nečistot.

Shrnutí:

 • Pití velkého množství matchy nemusí být prospěšné pro každého. Pro maximální užitek se rozhodněte pro organickou matchu a pijte 1–2 šálky denně.

Často kladené otázky

Co s vámi dělá matcha čaj?

Matcha vám může pomoci řídit svou hmotnost, myslet jasněji a snížit riziko onemocnění díky obsahu antioxidantů. K podpoře mnoha z těchto výhod je však zapotřebí další výzkum.

Spaluje matcha břišní tuk?

Některé výzkumy naznačují, že užívání zeleného čaje jako součást plánu na regulaci hmotnosti – spolu s cvičením a dalšími dietními změnami – může pomoci snížit BMI a obvod pasu (13).

Je dobré pít čaj matcha každý den?

I když matchu můžete pít denně, má vysoký obsah kofeinu a může obsahovat stopy pesticidů a dalších chemikálií. Prospěšné sloučeniny, které obsahuje, jako jsou katechiny, mohou být ve velkém množství škodlivé. Nejlepší je konzumovat matchu s mírou, například 1–2 šálky čaje denně nebo až 2 čajové lžičky matchy.

Závěr

Matcha pochází ze stejné rostliny jako zelený čaj, ale obsahuje koncentrovanější množství antioxidantů a dalších rostlinných sloučenin.

Může mít řadu zdravotních výhod, od zlepšení řízení hmotnosti až po snížení rizika srdečních onemocnění.

Je také jednoduchá na přípravu jako čaj a vhodná pro přidávání do koktejlů, dezertů, latte a dalších jídel a nápojů.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

                KVĚTEN 2024 - 27 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života