6 vědecky podložených zdravotních přínosů vitaminu A

- Pixabay

Barbora Nová

Vitamin A je nezbytný pro mnoho procesů ve vašem těle, včetně udržování zdravého zraku, zajištění normální funkce vašich orgánů a imunitního systému a podpory správného vývoje dětí v děloze.

Vitamin A je obecný název pro skupinu sloučenin rozpustných v tucích, které jsou velmi důležité pro lidské zdraví.

Mužům se doporučuje 900 mcg, ženám 700 mcg a dětem a dospívajícím 300-600 mcg vitaminu A denně (1).

Sloučeniny vitaminu A se nacházejí v živočišných i rostlinných potravinách a mají dvě různé formy: preformovaný vitamin A a provitamin A.

Preformovaný vitamin A je známý jako aktivní forma vitaminu, kterou vaše tělo může využít právě tak, jak je. Nachází se v živočišných produktech včetně červeného masa, kuřecího masa, ryb a mléčných výrobků a obsahuje sloučeniny retinol, retinal a kyselinu retinovou.

Karotenoidy provitaminu A - alfa-karoten, beta-karoten a beta-kryptoxantin - jsou neaktivní formou vitaminu, která se nachází v rostlinách.

Tyto sloučeniny se v těle přeměňují na aktivní formu. Například beta-karoten se v tenkém střevě přeměňuje na retinol (aktivní formu vitaminu A) (2).

Následuje 6 důležitých zdravotních přínosů vitaminu A.

1. Vitamin A chrání vaše oči před šeroslepostí a věkem podmíněnou degenerací

Vitamin A je nezbytný pro zachování vašeho zraku, protože tento vitamin je potřebný k přeměně světla, které dopadá na oko, na elektrický signál, který může být odeslán do mozku.

Jedním z prvních příznaků nedostatku vitaminu A může být šeroslepost, známá jako nyktalopie (3).

K noční slepotě dochází u lidí s nedostatkem vitaminu A, protože tento vitamin je hlavní součástí pigmentu rodopsinu, přičemž rodopsin se nachází v sítnici oka a je mimořádně citlivý na světlo.

Lidé s tímto onemocněním vidí normálně i ve dne, ale ve tmě mají zhoršené vidění, protože jejich oči se snaží zachytit světlo v nižších hladinách.

Kromě prevence šerosleposti může konzumace dostatečného množství betakarotenu pomoci zpomalit zhoršování zraku, které se u některých lidí projevuje s přibývajícím věkem (4).

Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) je nejčastější příčinou slepoty v rozvinutých zemích. Ačkoli její přesná příčina není známa, předpokládá se, že je důsledkem buněčného poškození sítnice, které lze přičíst oxidačnímu stresu (5).

Studie Age-Related Eye Disease Study zjistila, že podávání antioxidačního doplňku stravy (včetně beta-karotenu) lidem starším 50 let s určitou degenerací zraku snížilo riziko vzniku pokročilé makulární degenerace o 25 % (6).

Nedávný Cochraneův přehled však zjistil, že samotné doplňky stravy s beta-karotenem nezabrání zhoršování zraku způsobenému AMD ani ho nezpozdí (7).

Shrnutí:

 • Konzumace dostatečného množství vitaminu A zabraňuje vzniku šerosleposti a může pomoci zpomalit zhoršování zraku související s věkem.

2. Vitamin A může snížit riziko některých druhů rakoviny

Rakovina vzniká, když abnormální buňky začnou nekontrolovaně růst nebo se dělit.

Protože vitamin A hraje důležitou roli v růstu a vývoji vašich buněk, jeho vliv na riziko vzniku rakoviny a role v prevenci rakoviny je pro vědce zajímavá (8, 9).

V pozorovacích studiích byla konzumace většího množství vitaminu A ve formě betakarotenu spojena se snížením rizika některých typů rakoviny, včetně Hodgkinova lymfomu, a také rakoviny děložního čípku, plic a močového měchýře (10, 11, 12, 13).

Přestože vysoký příjem vitaminu A z rostlinných potravin je spojován se sníženým rizikem vzniku rakoviny, živočišné potraviny, které obsahují aktivní formy vitaminu A, nejsou spojovány stejným způsobem (14, 15).

Podobně ani doplňky stravy s vitaminem A neprokázaly stejné příznivé účinky (16).

Ve skutečnosti se v některých studiích u kuřáků užívajících doplňky stravy s beta-karotenem vyskytlo zvýšené riziko rakoviny plic (17, 18, 19).

V současné době není vztah mezi hladinou vitaminu A v těle a rizikem vzniku rakoviny stále zcela objasněn.

Přesto současné důkazy již potvrzují, že příjem dostatečného množství vitaminu A, zejména z rostlin, je důležitý pro zdravé dělení buněk a může snížit riziko vzniku některých typů rakoviny (20).

Shrnutí:

 • Dostatečný příjem vitaminu A z celých rostlinných potravin může snížit riziko vzniku některých druhů rakoviny, včetně Hodgkinova lymfomu, a také rakoviny děložního čípku, plic a močového měchýře.

3. Vitamin A podporuje zdravý imunitní systém

Vitamin A hraje zásadní roli při udržování přirozené obranyschopnosti vašeho těla, což zahrnuje slizniční bariéry v očích, plicích, střevech a genitáliích, které pomáhají zachycovat bakterie a další infekční agens.

Podílí se také na tvorbě a funkci bílých krvinek, které pomáhají zachycovat a odstraňovat bakterie a další patogeny z krevního oběhu.

To znamená, že nedostatek vitaminu A může zvýšit vaši náchylnost k infekcím a oddálit vaše uzdravení, když onemocníte (21, 22).

V zemích, kde jsou infekce jako spalničky a malárie běžné, se totiž ukázalo, že náprava nedostatku vitaminu A u dětí snižuje riziko úmrtí na tyto nemoci (23).

Shrnutí:

 • Dostatek vitaminu A ve stravě pomáhá udržovat váš imunitní systém zdravý a fungovat co nejlépe.

4. Vitamin A snižuje riziko vzniku akné

Akné je chronické, zánětlivé onemocnění kůže.

U lidí s tímto onemocněním se objevují bolestivé skvrny a černé tečky, nejčastěji na obličeji, zádech a hrudníku.

Tyto skvrny vznikají, když se mazové žlázy ucpou odumřelou kůží a oleji. Tyto žlázy se nacházejí ve vlasových folikulech na kůži a produkují maz, mastnou, voskovitou látku, která udržuje pokožku promaštěnou a voděodolnou.

Ačkoli jsou skvrny fyzicky neškodné, akné může mít vážný vliv na duševní zdraví lidí a vést k nízkému sebevědomí, úzkosti a depresi (24).

Přesná role, kterou vitamin A hraje při vzniku a léčbě akné, zůstává nejasná (25).

Předpokládá se, že nedostatek vitaminu A může zvyšovat riziko vzniku akné, protože způsobuje nadprodukci bílkoviny keratin ve vlasových folikulech (26, 27).

To by mohlo zvýšit riziko vzniku akné tím, že se z vlasových folikulů obtížněji odstraňují odumřelé kožní buňky, což vede k jejich ucpávání.

Některé léky na akné na bázi vitaminu A jsou nyní dostupné na lékařský předpis.

Isotretinoin je jedním z příkladů perorálního retinoidu, který je účinný při léčbě závažného akné. Tento lék však může mít závažné vedlejší účinky a musí být užíván pouze pod lékařským dohledem (28, 29).

Shrnutí:

 • Přesná úloha vitaminu A v prevenci a léčbě akné je nejasná. Přesto se léky na bázi vitaminu A často používají k léčbě závažného projevu akné.

5. Vitamin A podporuje zdraví kostí

Klíčovými živinami potřebnými pro udržení zdravých kostí s přibývajícím věkem jsou bílkoviny, vápník, hořčík a vitamin D.

Pro správný růst a vývoj kostí je však nutná také konzumace dostatečného množství vitaminu A, jehož nedostatek je spojován se špatným stavem kostí.

Lidé s nižší hladinou vitaminu A v krvi jsou totiž vystaveni vyššímu riziku zlomenin kostí než lidé se zdravou hladinou (30).

Nedávná metaanalýza observačních studií navíc zjistila, že u lidí s nejvyšším množstvím celkového vitaminu A ve stravě je riziko zlomenin o 6 % nižší (30).

Nízká hladina vitaminu A však nemusí být jediným problémem, pokud jde o zdraví kostí. Některé studie zjistily, že lidé s vysokým příjmem vitaminu A mají také vyšší riziko zlomenin (31).

I tak jsou ale všechna tato zjištění založena na pozorovacích studiích, které nemohou určit příčinu a následek.

To znamená, že v současné době není souvislost mezi vitaminem A a zdravím kostí plně objasněna a je zapotřebí více kontrolovaných studií, které by potvrdily to, co bylo pozorováno v pozorovacích studiích.

Mějte na paměti, že samotný stav vitaminu A neurčuje riziko zlomenin a roli hraje i vliv dostupnosti dalších klíčových živin, jako je vitamin D (32).

Shrnutí:

 • Konzumace doporučeného množství vitaminu A může pomoci chránit vaše kosti a snížit riziko zlomenin.

6. Vitamin A podporuje zdravý růst a reprodukci

Vitamin A je nezbytný pro udržení zdravého reprodukčního systému mužů i žen a pro zajištění normálního růstu a vývoje embryí během těhotenství.

Studie na potkanech zkoumající význam vitaminu A pro mužskou reprodukci ukázaly, že jeho nedostatek blokuje vývoj spermatických buněk, což způsobuje neplodnost (33, 34).

Stejně tak studie na zvířatech naznačují, že nedostatek vitaminu A u samic může mít vliv na reprodukci tím, že snižuje kvalitu vajíček a ovlivňuje jejich uhnízdění v děloze (33).

U těhotných žen se vitamin A podílí také na růstu a vývoji mnoha hlavních orgánů a struktur nenarozeného dítěte, včetně kostry, nervového systému, srdce, ledvin, očí, plic a slinivky břišní.

Přestože je to mnohem méně časté než nedostatek vitaminu A, příliš mnoho vitaminu A během těhotenství může být škodlivé i pro rostoucí dítě a může vést k vrozeným vadám (35, 36).

Mnoho zdravotnických autorit proto ženám doporučuje, aby se v těhotenství vyhýbaly potravinám, které obsahují koncentrované množství vitaminu A, jako jsou paštiky a játra, a také doplňkům stravy obsahujícím vitamin A.

Shrnutí:

 • Dostatečné množství vitaminu A ve stravě je nezbytné pro reprodukční zdraví a zdravý vývoj dětí během těhotenství.

Užívání příliš velkého množství vitaminu A může být rizikové

Vitamin A je vitamin rozpustný v tucích, který se ukládá v těle. To znamená, že nadměrná konzumace může vést k toxickým hladinám.

Hypervitaminóza A je způsobena konzumací příliš velkého množství předpřipraveného vitaminu A prostřednictvím stravy nebo doplňků stravy obsahujících tento vitamin.

Příznaky mohou zahrnovat nevolnost, závratě, bolesti hlavy, bolesti a dokonce i smrt.

I když může být způsobena nadměrným příjmem ze stravy, je to vzácné ve srovnání s nadměrnou konzumací z doplňků stravy a léků.

Navíc konzumace velkého množství provitaminu A v rostlinné formě s sebou nenese stejná rizika, protože jeho přeměna na aktivní formu ve vašem těle je regulována (37).

Shrnutí:

 • Konzumace vysokého množství aktivní formy vitaminu A z živočišných potravin, léků nebo doplňků stravy může být toxická. Nadměrná konzumace provitaminu A z rostlinných potravin je nepravděpodobná.

Závěr

Vitamin A je životně důležitý pro mnoho důležitých procesů v těle.

Slouží k udržení zdravého zraku, zajišťuje normální fungování vašich orgánů a imunitního systému a také k nastolení normálního růstu a vývoje dětí v děloze.

Příliš málo i příliš mnoho vitaminu A může mít negativní účinky na vaše zdraví.

Nejlepším způsobem, jak zajistit správnou rovnováhu, je konzumovat potraviny bohaté na vitamin A jako součást běžné stravy a vyhnout se jeho nadměrnému doplňování.

Jsou prospěšné doplňky stravy s multivitamíny a minerály? Pro někoho překvapivá realita

Ing. Zdeněk Rozehnal

Multivitamíny a multiminerály jsou nejčastěji používanými doplňky stravy na světě. Jejich obliba v posledních několika desetiletích prudce vzrostla (1, 2).

Někteří lidé se domnívají, že multivitaminy mohou zlepšit zdraví, kompenzovat špatné stravovací návyky, a dokonce snížit riziko vzniku chronických onemocnění.

Tento článek se zabývá vědeckými důkazy, které stojí za multivitamíny s minerály.

Co jsou multivitamíny s minerály?

Multivitaminy s minerály jsou doplňky stravy, které obsahují mnoho různých vitaminů a minerálů, někdy spolu s dalšími složkami. Vzhledem k tomu, že neexistuje žádný standard pro to, co je multivitamín, jejich složení živin se liší podle značky a výrobku (3).

Multivitamíny se také označují jako multis, multiples nebo prostě vitamíny. Jsou k dispozici v mnoha formách, včetně tablet, kapslí, žvýkacích gumových bonbonů, prášků a tekutin.

Většina multivitamínů s minerály by se měla užívat jednou nebo dvakrát denně. Nezapomeňte si přečíst etiketu a dodržovat maximální doporučené dávkování, tedy jej nepřekračovat.

Shrnutí:

 • Multivitaminy s minerály jsou doplňky stravy, které obsahují různé vitaminy a minerály. Jsou k dispozici v různých formách.

Co multivitamíny s minerály obsahují?

Zpravidla až řináct vitaminů a přibližně 15 minerálních látek, které jsou pro vaše zdraví nezbytné. Mnohé z nich produkují enzymy a hormony, posilují vaši imunitu a udržují správnou funkci nervů a orgánů (4).

Vaše tělo tyto živiny potřebuje také pro reprodukci, údržbu, růst a regulaci tělesných procesů.

Multivitamíny  s  minerály mohou nabízet mnoho z těchto vitaminů a minerálů - ale v různém množství. Mohou také obsahovat další složky, jako jsou byliny, aminokyseliny a mastné kyseliny.

Protože doplňky stravy nejsou regulovány tak přísně jako léky na předpis, mohou některé z nich obsahovat vyšší nebo nižší množství některých živin, než je uvedeno na etiketě. Nebo také skoro nic. Podle mých zkušeností je všeobecně více než 80% doplňků stravy  pro terapie nevhodných.

Některé doplňky stravy navíc mohou obsahovat složky, které se mohou vzájemně ovlivňovat s léky, proto se před zahájením užívání nového doplňku poraďte s odborníkem, pokud trpíte vážnými chronickými nemocemi (5, 6).

Kromě toho mohou být živiny v multivitamínech s minerály získávány ze skutečných potravin nebo vyráběny synteticky, proto je nezbytné doplňky stravy kupovat od renomovaných výrobců.

Shrnutí:

 • Multivitamíny s minerály mohou kromě vitaminů a minerálů obsahovat i byliny, aminokyseliny a mastné kyseliny - množství a počet živin se však může lišit. Snažte se kupovat doplňky stravy bez syntetických látek.

Multivitamíny s minerály a srdeční choroby

Srdeční choroby jsou jednou z hlavních příčin úmrtí na celém světě (7).

Někteří se domnívají, že užívání multivitamínů může pomoci předcházet srdečním onemocněním, výzkumy to však zřejmě jednoznačně nepotvrzují.

Některé studie naznačují, že multivitamíny s minerály souvisejí se sníženým rizikem infarktu a úmrtí, zatímco jiné neprokazují žádný vliv (8, 9, 10, 11).

Studie Physicians' Health Study II zkoumala účinky každodenního užívání multivitaminů u více než 14 000 lékařů-mužů středního věku po dobu více než deseti let a nezjistila žádné snížení infarktu, mrtvice ani úmrtnosti (12).

Novější studie však odhalila, že u žen - nikoli však u mužů - bylo užívání multivitamínů s minerály po dobu delší než 3 roky spojeno s nižším rizikem úmrtí na srdeční onemocnění (13).

Shrnutí:

 • Některé studie naznačují, že lidé, kteří užívají multivitamíny, mají nižší riziko srdečních onemocnění, jiné však žádnou souvislost nezjistily. Celkově jsou důkazy smíšené.

Multivitamíny s minerály a rakovina

Důkazy týkající se užívání multivitaminů s minerály a rizika vzniku rakoviny jsou rovněž smíšené. Některé studie nenaznačují, že nemají žádný vliv na riziko rakoviny, jiné naopak spojují užívání multivitaminů s minerály se zvýšeným rizikem rakoviny (9, 11, 14, 15).

Jeden přehled zkoumal pět randomizovaných kontrolovaných studií zahrnujících 47 289 osob. Zjistil o 31 % nižší riziko rakoviny u mužů, kteří užívali multivitamíny s minerály, ale žádný vliv u žen (16).

Dvě observační studie, z nichž jedna zahrnovala pouze ženy a druhá muže i ženy, spojily dlouhodobé užívání multivitaminů se sníženým rizikem rakoviny tlustého střeva (17, 18).

A konečně studie Physicians' Health Study II zaznamenala, že dlouhodobé každodenní užívání multivitaminů snižuje riziko rakoviny u mužů s anamnézou rakoviny, stejně jako u těch, kteří toto onemocnění v minulosti neměli (19).

Shrnutí:

 • Některé studie spojují užívání multivitaminů s minerály se sníženým rizikem vzniku rakoviny, zatímco jiné nezjistily žádný přínos.

Mají multivitamíny s minerály ještě nějaké další zdravotní přínosy?

Multivitamíny s minerály byly studovány pro několik dalších účelů, včetně podpory funkce mozku a zdraví očí.

Funkce mozku

Několik malých studií zkoumajících specifické populace zjistilo, že multivitamíny s minerály mohou u seniorů zlepšit paměť (20, 21, 22).

Multivitaminy mohou také ovlivňovat vaši náladu. Výzkum odhalil nejen souvislosti mezi špatnou náladou a nedostatkem živin, ale také mezi doplňky stravy a snížením příznaků úzkosti a deprese (23, 24, 25, 26, 27, 28).

Jiné studie však odhalily jen malé nebo žádné změny nálady (29, 30).

Zdraví očí

Věkem podmíněná makulární degenerace je jednou z hlavních příčin slepoty na celém světě (31).

Jedna studie zjistila, že užívání antioxidačních vitaminů a minerálů může zpomalit její progresi a pomoci jí předcházet (32, 33, 34).

Některé důkazy navíc naznačují, že multivitamíny s minerály mohou snížit riziko vzniku šedého zákalu, dalšího rozšířeného očního onemocnění (35, 36, 37).

Shrnutí:

 • Multivitamíny s minerály mohou pomoci zlepšit vaši paměť a náladu. Navíc antioxidační vitaminy a minerály mohou pomoci zpomalit progresi některých onemocnění, která způsobují slepotu.

Multivitamíny s minerály mohou být v některých případech škodlivé

Dávkování je zásadním faktorem, který je třeba při užívání multivitamínů zvážit. Přestože vysoké dávky některých vitaminů a minerálů jsou pro některé lidi přijatelné, vysoké množství může být škodlivé.

Vhodné dávkování může záviset na rozpustnosti vitaminů, které se dělí do následujících dvou skupin:

 • Rozpustné ve vodě. Přebytečné množství těchto vitaminů vaše tělo vyplavuje močí.
 • Rozpustné v tucích. Protože se jich vaše tělo nemůže snadno zbavit, může se jejich nadbytečné množství hromadit především v játrech.

Těhotné osoby musí být obzvláště opatrné s příjmem vitaminu A, protože nadměrný příjem je spojován s vrozenými postiženími (38).

Toxicita vitaminu D je vzácná a je nepravděpodobné, že by vznikla v důsledku užívání multivitaminů. Toxicita vitaminu A je však častější (39, 40, 41, 42).

Pokud užíváte multivitamíny s minerály a jíte mnoho potravin s vysokým obsahem živin, můžete překročit doporučený denní příjem mnoha živin.

Kuřáci by se měli vyhýbat multivitamínům s minerály s velkým množstvím betakarotenu nebo vitaminu A, protože tyto živiny mohou zvyšovat riziko vzniku rakoviny plic (43, 44).

Vysoké dávky některých minerálních látek, například železa, mohou vést k žaludečním potížím, zácpě, zvracení a mdlobám. Železo může také omezit schopnost těla vstřebávat zinek (45).

Na spotřebu železa by si měli dávat pozor zejména muži, kteří ho mají tendenci ukládat více než ženy, a také jedinci, kteří trpí hemochromatózou.

Tento stav může vést k nahromadění toxických hladin tohoto minerálu a může způsobit cirhózu jater, rakovinu jater a srdeční onemocnění. Osoby s tímto onemocněním by se také měly vyhýbat doplňkům stravy s vitaminem C (45).

Dalším rizikem jsou chybné výrobní postupy, které mohou způsobit, že multivitamíny s minerály v sobě ukrývají mnohem větší množství živin, než je zamýšleno (46).

Shrnutí:

 • Doplňování velkých dávek některých živin může mít škodlivé až nebezpečné (život ohrožující) účinky. K tomu pravděpodobněji dojde, pokud užíváte multivitamín s minerály s vysokou účinností souběžně se stravou bohatou na živiny.

Měli byste užívat multivitamíny?

Multivitamíny nejsou vhodné pro každého a některým jedincům mohou dokonce škodit.

Přesto mohou multivitamíny s minerály prospívat určitým skupinám obyvatel, např:

 • Senioři. Vstřebávání vitaminu B12 se může s věkem snižovat. Senioři mohou také potřebovat více vápníku a vitaminu D (47, 48).
 • Vegani a vegetariáni. Vzhledem k tomu, že vitamin B12 se nachází především v živočišných potravinách, jsou ti, kteří dodržují rostlinnou stravu, vystaveni vyššímu riziku nedostatku tohoto vitaminu. Mohou mít také nedostatek vápníku, zinku, železa, vitaminu D a omegy-3 nenasycené mastné kyseliny (49, 50).

Mezi další osoby, kterým mohou multivitamíny s minerály prospět, patří ti, kteří podstoupili operaci na snížení hmotnosti, drží nízkokalorickou dietu nebo nezískávají dostatek živin pouze z potravy (51, 52).

Shrnutí:

 • Někteří jedinci, včetně seniorů, vegetariánů a veganů, mohou potřebovat vyšší množství určitých vitaminů nebo minerálů.

Závěr

Multivitamíny nejsou vstupenkou k optimálnímu zdraví.

Ve skutečnosti jsou důkazy o tom, že zlepšují zdraví většiny lidí, rozporuplné. V některých případech mohou dokonce škodit.

Pokud máte nedostatek nějaké živiny, je nejlepší doplnit ji o konkrétní živinu. Multivitamíny s minerály obsahují mnoho živin, z nichž většinu nemusíte potřebovat. Možná bude nejlepší poradit se s odborníkem, abyste se rozhodli, jak nejlépe postupovat.

Navíc je nejlepší, když nebudete užívat multivitamín s minerály, abyste kompenzovali špatnou stravu. Vyvážená strava složená z čerstvých, plnohodnotných potravin vám mnohem spíše zajistí dlouhodobě dobré zdraví.

Nejlépe užívejte pouze konkrétní vitamíny a přírodního původu a minerály pouze v chelátové formě (cca 40% vstřebatelnost) nebo v koloidní formě (99% vstřebatelnost - i u seniorů).

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

         ČERVENEC 2024 - 13 článků

 

Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života