Možná toxicita vitamínu E

 

Ing. Zdeněk Rozehnal, oldarolda

Vitamín E je nezbytný vitamín, který ve vašem těle hraje mnoho důležitých funkcí.

Stejně jako u mnoha vitamínů však může příliš mnoho vést ke zdravotním komplikacím. V tomto případě je to známo jako předávkování vitamínem E nebo toxicita vitamínu E.

Co je to toxicita vitamínu E?

Toxicita vitamínu E je, když se ve vašem těle hromadí nadměrné množství tohoto vitamínu a způsobuje zdravotní komplikace.

Vitamín E je rozpustný v tucích, který funguje jako antioxidant. Může snížit riziko srdečních chorob, určitých druhů rakoviny, problémů se zrakem a poruch mozku. Jednou z jeho klíčových funkcí je udržovat rozšířené krevní cévy a zabránit tvorbě sraženin v nich (1).

Doporučená denní dávka (DDD) vitamínu E je různá. Muž by měl denně přijmout nejméně 10 mg, žena 8 mg a děti dle věku od 3 do 7 mg účinné látky α-tokoferolu.

Následující potraviny jsou bohaté na vitamín E (1):

  • Oleje: sójový olej, slunečnicový olej, světlicový olej, pšeničný klíček, kukuřičný olej
  • Ořechy a semena: slunečnicová semínka, mandle, lískové ořechy, arašídové máslo, arašídy
  • Ovoce: kiwi, manga, rajčata, avokádo (botanicky je ovoce), někdy se však uvádí jako zelenina
  • Zelenina: špenát, brokolice

Pro představu ze 100 g mandlí přijmete 20 mg, ze 100 g pšeničných klíčků cca 27 mg a ze 100 g másla přijmete 2,2 mg vitaminu E.

Vzhledem k tomu, že vitamíny rozpustné v tucích jsou uloženy v tuku, mohou se ve vašem těle hromadit, zejména pokud je konzumujete v nadměrném množství prostřednictvím stravy a doplňků stravy (2).

U vitamínu E je horní limit - nebo množství, která může většina lidí denně konzumovat potravou a doplňky stravy bez komplikací - 1 000 mg (1). Dávkování je individuální, dle indikace a případně také hladin tohoto vitamínu v séru, zejména je-li nutno podávat dlouhodobě vysoké dávky přípravku (nad 800 – 1000 mg denně). Dospělí a děti nad 12 let zpravidla 200 – 400 mg denně po několik týdnů.

Shrnutí

  • Vitamín E je antioxidační vitamín rozpustný v tucích. Při vysokých dávkách se může hromadit v tělesném tuku a způsobit komplikace.

Kdo potřebuje doplněk stravy s vitamínem E?

Mnoho lidí užívá doplňky stravy s vitamínem E v naději, že si zlepší svůj imunitní systém, sníží riziko rakoviny nebo posílí vlasy, kůži a nehty prostřednictvím antioxidačního účinku tohoto vitamínu a potenciálně proti stárnutí (3, 4).

Doplňky vitamínu E jsou však zbytečné a přinášejí malý užitek, pokud máte dostatek tohoto vitamínu v těle (1).

Lidé s nízkým obsahem tuků nebo lidé s poruchami, které ovlivňují jejich schopnost trávit a absorbovat tuk, jako je Crohnova choroba nebo cystická fibróza, mohou mít zvýšené riziko nedostatku vitamínu E (1, 5).

Shrnutí

  • Pokud nemáte dostatek vitamínu E, pravděpodobně ho nebudete muset doplňovat. Pokud trpíte poruchou malabsorpce tuku nebo držíte dietu s nízkým obsahem tuků, můžete mít zvýšené riziko nedostatku vitaminu E.

Vedlejší účinky a příznaky nadměrného příjmu vitamínu E

Nadměrný příjem vitamínu E může způsobit ředění krve a vést k fatálnímu krvácení. Může také narušovat srážení krve, což je přirozená obrana vašeho těla proti nadměrnému krvácení po zranění (1, 6).

To také bylo spojeno se zvýšeným rizikem hemoragické mrtvice nebo mrtvice způsobené krvácením do mozku (7).

Jedna studie dále naznačuje, že nadměrný příjem vitaminu E může být spojen s vyšším rizikem úmrtí z jakékoli příčiny, ale k potvrzení této možnosti je třeba dalšího výzkumu (8).

Vzhledem k těmto potenciálně závažným rizikům byste neměli užívat velké dávky doplňků stravy s vitamínem E.

Potenciální lékové interakce

Zdá se, že existuje malé riziko interakce vitaminu E s léky, když je konzumován přiměřeně.

Užívání více než 300 mg denně může nepříznivě působit s léky na ředění krve, aspirinem a warfarinem (9).

Může také interferovat s tamoxifenem, léčivem používaným k léčbě rakoviny prsu, a cyklosporinem, imunosupresivem používaným pacienty, kteří se podrobili transplantaci orgánů (9).

Máte-li jakékoli obavy týkající se potenciálních interakcí mezi doplňky vitamínu E a vašimi léky, měli byste se poradit se svým ošetřujícím lékařem..

Shrnutí

  • Předávkování vitamínem E může způsobit nadměrné ředění krve a vést k mozkové mrtvici nebo ke zvýšenému riziku úmrtí. Vysoké dávky mohou snižovat účinek léků na ředění krve, tamoxifen a cyklosporin.

Léčba a prevence toxicity vitamínu E

Léčba menší toxicity pro vitamín E zahrnuje přerušení používání doplňků stravy s vitamínem E, ale závažnější komplikace mohou vyžadovat lékařský zásah.

Nejlepší způsob, jak zabránit toxicitě vitaminu E, je udržovat denní příjem vitamínu E - jak z doplňků stravy, tak z potravin - pod 1 000 mg denně. Předávkování je nepravděpodobné v důsledku jen konzumace potravin bohatých na vitamín E (1).

To znamená, že doplňky stravy s vitamínem E mohou začít interferovat s léky, pokud se užívají nad 300 mg denně, a jedna studie zaznamenala zvýšené riziko mrtvice u lidí užívajících i 180 mg denně (7, 9).

Většina lidí jej však téměř nepotřebuje, protože DDD je pouze 8-10 mg. Máte-li jakékoli dotazy nebo připomínky týkající se doplňků vitaminu E, obraťte se na svého ošetřujícího lékaře.

Nezapomeňte také tyto doplňky stravy ukládat na bezpečném místě, které je mimo dosah dětí. Protože je vitamín E rozpustný v tucích, představuje zvýšené riziko toxicity a komplikací u dětí.

Shrnutí

  • Léčba na toxicitu vitaminu E zahrnuje ukončení používání doplňků stravy s vitamínem E. Abyste tomu zabránili, neužívejte denně více než 1 000 mg vitamínu E pokud se dobře stravujete.

Závěr

Přestože je vitamín E nezbytnou živinou, je možné ji předávkovat - zejména užíváním doplňků stravy.

Toxicita vitamínu E může způsobit závažné komplikace, jako je ředění krve, a může zvýšit riziko mrtvice a smrti z jakékoli příčiny.

Abyste předešli toxicitě vitamínu E, ujistěte se, že s jídlem a doplňky stravy nedostáváte více než 1 000 mg vitamínu E denně.

 

 

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Více úžasný:

MUDr. Henry Bieler

Cílem medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!
 

220+ zkušeností

s DUANWOOD REISHI ZDE

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK

127+ ZKUŠENOSTÍ

ZDE

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

 

.

100% Sibiřská Čaga
Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

 

 

JAREK NOHAVICA

ZADEK JAK ŽOK

A přece nakonec - ÚSPĚŠNÁ LÉČBA

 

Jak platné v roce 2020