13 snadných způsobů, jak přirozeně snížit hladinu cukru v krvi

Ing. Zdeněk Rozehnal

Vysoká hladina cukru v krvi, známá také jako hyperglykémie, je spojena s cukrovkou a prediabetem. Prediabetes je stav, kdy je hladina cukru v krvi vysoká, ale ne natolik, aby mohla být klasifikována jako cukrovka.

Vaše tělo obvykle řídí hladinu cukru v krvi produkcí inzulínu, hormonu, který umožňuje buňkám využívat cirkulující cukr v krvi. Inzulín jako takový je nejdůležitějším regulátorem hladiny cukru v krvi (1).

Řízení hladiny cukru v krvi však může narušit více faktorů, které vedou k hyperglykémii.

Mezi vnitřní příčiny vysoké hladiny cukru v krvi patří, když vaše játra produkují příliš mnoho glukózy, vaše tělo vytváří příliš málo inzulínu nebo vaše tělo nedokáže inzulín účinně využívat. Posledně jmenovaná příčina se označuje jako inzulínová rezistence (1).

Mezi vnější faktory patří výběr stravy, některé léky, sedavý způsob života a stres (1, 2).

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvádí, že 13 % dospělých v USA žije s cukrovkou a dalších 34,5 % má prediabetes. To znamená, že téměř 50 % všech dospělých Američanů má cukrovku nebo prediabetes (3).

Kontrola hladiny cukru v krvi je pro lidi s cukrovkou obzvláště důležitá, protože chronicky vysoká hladina cukru v krvi může vést ke komplikacím ohrožujícím končetiny a život (1).

Následuje 13 snadných a důkazy podložených způsobů, jak přirozeně snížit hladinu cukru v krvi.

1. Pravidelně cvičte

Pravidelné cvičení vám pomůže dosáhnout a udržet si přiměřenou hmotnost a zvýšit citlivost na inzulín (4).

Zvýšená citlivost na inzulín znamená, že vaše buňky mohou efektivněji využívat dostupný cukr v krevním řečišti.

Cvičení také pomáhá vašim svalům využívat krevní cukr pro energii a svalovou kontrakci (4).

Pokud máte problémy s hospodařením s cukrem v krvi, zvažte rutinní kontrolu jeho hladiny před cvičením a po něm. To vám pomůže zjistit, jak reagujete na různé aktivity, a zabránit tomu, aby hladina cukru v krvi byla příliš vysoká nebo nízká (5).

Vědci navíc doporučují dělat takzvané "cvičební svačiny", abyste snížili hladinu cukru v krvi a zabránili škodám, které může napáchat celodenní sezení (6).

Cvičební svačinky jednoduše znamenají, že každých 30 minut přerušíte dobu sezení jen na několik minut během dne. Mezi doporučovaná cvičení patří lehká chůze nebo jednoduchá odporová cvičení, jako jsou dřepy nebo zvedání nohou.

Mezi další užitečné formy cvičení patří posilování, rychlá chůze, běh, jízda na kole, tanec, turistika, plavání a další. Jakákoli aktivita, která vás pravidelně nutí vstát a hýbat se - bez ohledu na její intenzitu - je v podstatě lepší než sedavý způsob života.

Navíc vězte, že pokud máte problém věnovat se cvičení delší dobu během týdne, můžete získat mnoho výhod i kratšími sezeními. Zkuste se například zaměřit na desetiminutové cvičení třikrát denně po dobu pěti dnů, přičemž cílem je 150 minut týdně.

Shrnutí:

 • Cvičení zvyšuje citlivost na inzulín a pomáhá svalům využívat krevní cukr k pohybu. To může vést ke snížení hladiny cukru v krvi.

2. Řiďte svůj příjem sacharidů

Příjem sacharidů silně ovlivňuje hladinu cukru v krvi (7).

Vaše tělo štěpí sacharidy na cukry, především glukózu. Inzulín pak pomáhá vašemu tělu využít a uložit ji pro energii. Když jíte příliš mnoho sacharidů nebo máte problémy s funkcí inzulínu, tento proces selhává a hladina glukózy v krvi může stoupat.

Proto Americká diabetologická asociace (ADA) doporučuje lidem s cukrovkou, aby řídili svůj příjem sacharidů tím, že si budou sacharidy počítat a uvědomovat si, kolik jich potřebují (8).

Některé studie zjistily, že to může pomoci vhodně plánovat jídlo, což dále zlepšuje kontrolu hladiny cukru v krvi (9, 10).

Mnohé studie také ukazují, že konzumace stravy s nízkým obsahem sacharidů pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi a předcházet jeho prudkému nárůstu (11, 12, 13).

Je důležité si uvědomit, že nízkosacharidová dieta a dieta bez sacharidů nejsou totéž.

Při sledování hladiny cukru v krvi můžete stále jíst nějaké sacharidy. Upřednostňování celých zrn před zpracovanými a rafinovanými sacharidy však poskytuje větší výživovou hodnotu a zároveň pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi (14).

Shrnutí:

 • Vaše tělo štěpí sacharidy, které sníte, na glukózu, která pak zvyšuje hladinu cukru v krvi. Snížení příjmu sacharidů proto může napomoci regulaci hladiny cukru v krvi.

3. Jezte více vlákniny

Vláknina zpomaluje trávení sacharidů a vstřebávání cukru, čímž podporuje pozvolnější zvyšování hladiny cukru v krvi (15).

Existují dva typy vlákniny - nerozpustná a rozpustná.

Ačkoli jsou obě důležité, bylo výslovně prokázáno, že rozpustná vláknina zlepšuje hospodaření s cukrem v krvi, zatímco u nerozpustné vlákniny tento účinek prokázán nebyl (15, 16).

Strava s vysokým obsahem vlákniny může zlepšit schopnost vašeho těla regulovat hladinu cukru v krvi a minimalizovat její poklesy. To by vám mohlo pomoci lépe zvládat diabetes 1. typu (17).

Mezi potraviny s vysokým obsahem vlákniny patří např:

 • zelenina
 • ovoce
 • luštěniny
 • celozrnné výrobky

Doporučený denní příjem vlákniny je přibližně 25 gramů pro ženy a 35 gramů pro muže. To je asi 14 gramů na každých 1000 kalorií (18).

Shrnutí:

 • Konzumace dostatečného množství vlákniny může napomoci regulaci hladiny cukru v krvi. Rozpustná vláknina se pro tento účel zdá být účinnější než vláknina nerozpustná.

4. Pijte čistou vodu a zůstaňte hydratovaní

Pití dostatečného množství vody by vám mohlo pomoci udržet hladinu cukru v krvi ve zdravých mezích. Kromě toho, že zabraňuje dehydrataci, pomáhá vašim ledvinám odplavit přebytečný cukr močí.

Jeden přehled pozorovacích studií ukázal, že ti, kteří pili více vody, měli nižší riziko vzniku vysoké hladiny cukru v krvi (19).

Pravidelné pití vody může rehydratovat krev, snižovat hladinu cukru v krvi a snižovat riziko cukrovky (20, 21).

Mějte na paměti, že nejlepší je voda a jiné nápoje s nulovým obsahem kalorií. Vyhněte se variantám slazeným cukrem, protože ty mohou zvyšovat hladinu glukózy v krvi, vést k přibývání na váze a zvyšovat riziko cukrovky (22, 23).

Shrnutí:

 • Udržování hydratace může snížit hladinu cukru v krvi a riziko vzniku diabetu. Vybírejte si vodu a nápoje s nulovým obsahem kalorií a vyhýbejte se nápojům slazeným cukrem.

5. Provádějte kontrolu porcí

Kontrola porcí vám může pomoci regulovat příjem kalorií a udržet si přiměřenou hmotnost (24, 25).

Kontrola hmotnosti následně podporuje zdravou hladinu cukru v krvi a prokazatelně snižuje riziko vzniku diabetu 2. typu (1, 26, 27).

Sledování velikosti porcí také pomáhá předcházet prudkému zvýšení hladiny cukru v krvi (2).

Zde je několik užitečných tipů pro řízení velikosti porcí:

 • měřte a važte své porce
 • používejte menší talíře
 • vyhýbejte se restauracím, kde se jí vše, co si můžete dát
 • čtěte etikety na potravinách a kontrolujte velikost porcí
 • veďte si jídelní deník
 • jezte pomalu

Shrnutí:

 • Zaměření se na velikost porcí vám může pomoci řídit hladinu cukru v krvi.

6. Vybírejte si potraviny s nízkým glykemickým indexem

Glykemický index (GI) udává, jak rychle se sacharidy během trávení rozkládají a jak rychle je tělo vstřebává. To ovlivňuje, jak rychle se vám zvýší hladina cukru v krvi (15).

GI rozděluje potraviny na potraviny s nízkým, středním a vysokým GI a řadí je na stupnici od 0 do 100. Potraviny s nízkým GI mají hodnotu 55 nebo méně (15, 28).

Množství i typ sacharidů, které sníte, určují, jak potravina ovlivní hladinu cukru v krvi. Konkrétně bylo prokázáno, že konzumace potravin s nízkým GI snižuje hladinu cukru v krvi u lidí s cukrovkou (15, 28).

Mezi příklady potravin s nízkým až středním GI patří např:

 • bulgur
 • ječmen
 • neslazený řecký jogurt
 • oves
 • fazole
 • čočka
 • luštěniny
 • celozrnné těstoviny
 • neškrobová zelenina

Přidání bílkovin nebo zdravých tuků navíc pomáhá minimalizovat nárůst hladiny cukru v krvi po jídle (15).

Shrnutí:

 • Vybírejte si potraviny s nízkým glykemickým indexem (GI) a sledujte celkový příjem sacharidů.

7. Snažte se zvládat hladinu stresu

Stres může ovlivnit hladinu cukru v krvi (29).

Při stresu vaše tělo vylučuje hormony zvané glukagon a kortizol, které způsobují zvýšení hladiny cukru v krvi (29, 30).

Jedna studie zahrnující skupinu studentů ukázala, že cvičení, relaxace a meditace významně snižují stres a snižují hladinu cukru v krvi (31).

Cvičení a relaxační metody, jako je jóga a redukce stresu založená na všímavosti, mohou také pomoci napravit problémy se sekrecí inzulinu u lidí s chronickým diabetem (31, 32, 33).

Shrnutí:

 • Zvládání hladiny stresu pomocí cvičení nebo relaxačních metod, jako je jóga, vám může pomoci regulovat hladinu cukru v krvi.

8. Sledujte hladinu cukru v krvi

Sledování hladiny glukózy v krvi vám může pomoci ji lépe regulovat (34).

Můžete tak činit doma pomocí přenosného glukometru, který je známý jako glukometr. Tuto možnost můžete probrat se svým lékařem.

Sledování vám umožní zjistit, zda je třeba upravit jídlo nebo léky. Pomůže vám také zjistit, jak vaše tělo reaguje na určité potraviny (2).

Zkuste si měřit hladinu pravidelně každý den a zaznamenávat si čísla do deníku. Také může být užitečnější sledovat hladinu cukru v krvi ve dvojicích - například před a po cvičení nebo před a 2 hodiny po jídle.

To vám může ukázat, zda je třeba provést malé změny v jídle, pokud vám zvyšuje hladinu cukru v krvi, místo toho, abyste se svým oblíbeným jídlům úplně vyhnuli. Některé úpravy zahrnují výměnu škrobové přílohy za neškrobovou zeleninu nebo její omezení na hrstku.

Shrnutí:

 • Kontrola glykémie a vedení denního záznamu vám umožní v případě potřeby upravit potraviny a léky, abyste lépe zvládali hladinu cukru v krvi.

9. Dopřejte si dostatek kvalitního spánku

Dostatek spánku je výborný pocit a je nezbytný pro dobré zdraví (35).

Ve skutečnosti mohou špatné spánkové návyky a nedostatek odpočinku ovlivnit hladinu cukru v krvi a citlivost na inzulin, což zvyšuje riziko vzniku diabetu 2. typu. Mohou také zvyšovat chuť k jídlu a podporovat přibývání na váze (36, 37, 38).

Kromě toho nedostatek spánku zvyšuje hladinu hormonu kortizolu, který, jak bylo vysvětleno, hraje zásadní roli v řízení hladiny cukru v krvi (29, 39).

Přiměřený spánek se týká jak kvantity, tak kvality. Národní spánková nadace doporučuje dospělým, aby si dopřáli alespoň 7-8 hodin kvalitního spánku za noc (40).

Chcete-li zlepšit kvalitu svého spánku, snažte se:

 • dodržovat spánkový režim
 • vyhýbat se kofeinu a alkoholu v pozdních hodinách
 • pravidelně cvičit
 • omezit čas strávený u obrazovky před spaním (2 hodiny)
 • udržujte v ložnici chladno
 • omezte podřimování
 • vytvořte si režim před spaním
 • používejte uklidňující a zklidňující vůně, například levanduli.
 • nepracujte v ložnici
 • 2 hodiny před spaním si dejte teplou koupel nebo sprchu
 • vyzkoušejte meditaci nebo řízené představy

Shrnutí:

 • Dobrý spánek pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi a podporuje zdravou váhu. Na druhou stranu špatný spánek může narušit kritické metabolické hormony.

10. Jezte potraviny bohaté na chrom a hořčík

Vysoká hladina cukru v krvi a cukrovka jsou spojeny s nedostatkem mikroživin. Mezi příklady patří nedostatek minerálů chromu a hořčíku (41).

Chrom se podílí na metabolismu sacharidů a tuků. Může zesilovat účinek inzulínu, a tím napomáhat regulaci hladiny cukru v krvi (41, 42, 43, 44).

Mezi potraviny bohaté na chrom patří např:

 • maso
 • celozrnné výrobky
 • ovoce
 • zelenina
 • ořechy

Mechanismy této předpokládané souvislosti však nejsou zcela známé a studie uvádějí rozdílné výsledky. Proto je zapotřebí dalšího výzkumu (41, 45, 46).

Bylo také prokázáno, že hořčík příznivě ovlivňuje hladinu cukru v krvi. Strava bohatá na hořčík je totiž spojena s významně sníženým rizikem vzniku cukrovky (47).

Naopak nízká hladina hořčíku může u lidí s diabetem vést k inzulínové rezistenci a snížené toleranci glukózy (47, 48, 49).

To znamená, že pokud již jíte dostatek potravin bohatých na hořčík a máte přiměřenou hladinu hořčíku v krvi, pravděpodobně vám užívání doplňků hořčíku neprospěje (50).

Mezi potraviny bohaté na hořčík patří např:

 • tmavá listová zelenina
 • dýňová a tykvová semínka
 • tuňák
 • celozrnné produkty
 • hořká čokoláda
 • banány
 • avokádo
 • fazole

Shrnutí:

 • Konzumace potravin bohatých na chrom a hořčík může pomoci předcházet jejich nedostatku a snížit riziko problémů s hladinou cukru v krvi.

11. Zvažte přidání specifických potravin do svého jídelníčku

Je známo, že více potravin a rostlin má léčivé vlastnosti. Celková kvalita důkazů o těchto složkách je však nízká kvůli nedostatečným studiím na lidech nebo malým velikostem vzorků. Proto nelze vydat žádná přesvědčivá doporučení týkající se jejich užívání (52).

Mezi potraviny, u nichž se uvádí, že mají účinky proti diabetu, patří (51, 52):

 • Jablečný ocet. Podle starších výzkumů může tato složka snižovat hladinu cukru v krvi tím, že zpomaluje vyprazdňování žaludku po jídle (53, 54).
 • Skořice. V případě, že se jedná o potravinářské produkty, které se vyskytují v potravě, je možné, že se jedná o potravinářské produkty, které se vyskytují v potravě. Toto koření může zlepšovat hladinu cukru v krvi tím, že zvyšuje citlivost na inzulín a zpomaluje rozklad sacharidů v trávicím traktu. Tím zmírňuje vzestup hladiny cukru v krvi po jídle (52, 55). Nicméně je zapotřebí provést další výzkum.
 • Berberin. Výzkum naznačuje, že tato sloučenina snižuje hladinu cukru v krvi tím, že stimuluje odbourávání glukózy enzymy, podporuje využití cukru ve vaší tkáni a zvyšuje produkci inzulínu (52, 56).
 • Semena pískavice řecké seno. Tato semínka mohou podporovat regulaci hladiny cukru v krvi díky vysokému obsahu vlákniny, která zpomaluje vyprazdňování žaludku a následně zabraňuje prudkému zvýšení hladiny cukru v krvi (52, 57).

Pokud již užíváte léky na snížení hladiny cukru v krvi, je nutné se před zařazením některé z těchto potravin do jídelníčku poradit s odborníkem, protože některé rostlinné doplňky s nimi mohou negativně interagovat (58).

A konečně, doplňky stravy nejsou regulovány stejným způsobem jako léky na předpis. Proto je důležité kupovat kvalitní doplňky stravy.

Shrnutí:

 • Předpokládá se, že některé potraviny mají účinky na snižování hladiny cukru v krvi. Výzkumy však stále nejsou jednoznačné a mohou negativně interagovat s léky na cukrovku.

12. Udržujte si přiměřenou hmotnost

Udržování přiměřené hmotnosti podporuje zdravou hladinu cukru v krvi a snižuje riziko vzniku diabetu (2, 26, 27, 59).

Výzkumy ukazují, že i 5% snížení tělesné hmotnosti může zlepšit regulaci hladiny cukru v krvi a snížit potřebu léků na cukrovku (27).

Například pokud člověk váží 90 kg a zhubne jen 4,5-6 kg, může zaznamenat výrazné zlepšení hladiny cukru v krvi.

A co víc, úbytek více než 5 % původní hmotnosti může prospět hodnotám glykovaného hemoglobinu (HbA1c). Ty se používají jako ukazatele hladiny cukru v krvi za poslední 3 měsíce (60, 61).

Shrnutí:

 • Udržování přiměřené hmotnosti podpoří regulaci hladiny cukru v krvi a sníží riziko vzniku diabetu.

13. Jezte potraviny bohaté na probiotika

Probiotika jsou přátelské bakterie, které mají řadu zdravotních výhod, včetně lepší regulace hladiny cukru v krvi. Výzkumy ukazují, že příjem probiotik může u lidí s diabetem 2. typu snížit hladinu cukru v krvi nalačno, glykovaný hemoglobin (HbA1c) a inzulinovou rezistenci (62, 63, 64, 65).

Zajímavé je, že studie zjistily, že zlepšení hladiny cukru v krvi je výraznější u lidí, kteří konzumují více druhů probiotik a po dobu nejméně 8 týdnů (66, 67).

Mezi potraviny bohaté na probiotika patří fermentované potraviny, jako např:

 • jogurt, pokud je na etiketě uvedeno, že obsahuje živé aktivní kultury
 • kefír
 • tempeh
 • kysané zelí
 • kimči

Shrnutí:

 • Strava bohatá na probiotika vám může pomoci regulovat hladinu cukru v krvi.

Závěr

Existuje více způsobů, jak přirozeně regulovat hladinu cukru v krvi.

Mnohé z nich zahrnují změnu životního stylu, například regulaci hmotnosti, hladiny stresu a kvality spánku, cvičení a udržování hydratace. Přesto se některá z největších zlepšení týkají vašeho výběru stravy.

Než začnete měnit životní styl nebo zkoušet nové doplňky stravy, nezapomeňte se poradit s odborníkem - zejména pokud máte problémy s regulací hladiny cukru v krvi nebo užíváte léky.

ČAGA

účinky - video

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ EXTRAKTY

S CERTIFIKÁTY

Níže uvedené nejúčinnější přírodní přípravky s ochrannou známkou Superionherbs sice mohou velice dobře účinkovat, nicméně je vhodné souběžně začít u sebe, protože chronické obtíže mají zpravidla tyto společné jmenovatele:

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v blahodárný komplex na...

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
  KOHI-FOCUS SLOŽENÍ: Instantní káva 76,4 % (100% káva Arabica), Ashwagandha extrakt 10 %, Chaga extrakt 8 %, Tulsi extrakt 5 %, Sibiřský ženšen extrakt 0,5 % 100% Arabika, zklidňující...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           DUBEN 2024 - 31 článků

                KVĚTEN 2024 - 19 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života