Jak skořice snižuje hladinu cukru v krvi a bojuje proti cukrovce

- Pixabay

Barbora Nová

Cukrovka je onemocnění, které ovlivňuje hospodaření s cukrem v krvi, což může vést k dlouhodobým komplikacím, jako jsou onemocnění srdce, ledvin a poškození nervů (1).

Skořice může pomáhat při regulaci hladiny cukru v krvi tím, že zvyšuje citlivost na inzulín, snižuje hladinu cukru v krvi po jídle a snižuje riziko komplikací souvisejících s cukrovkou.

Léčba často zahrnuje léky a inzulínové injekce, ale mnoho lidí se zajímá také o potraviny, které mohou pomoci snížit hladinu cukru v krvi, přičemž jedním z příkladů je skořice, běžně používané koření, které se přidává do sladkých i slaných jídel po celém světě.

Poskytuje mnoho zdravotních výhod, včetně schopnosti pomáhat snižovat hladinu cukru v krvi a zvládat cukrovku (2).

Následuje vše, co potřebujete vědět o skořici a jejích účincích na řízení hladiny cukru v krvi a cukrovky.

Co je to skořice?

Skořice je aromatické koření, které pochází z kůry několika druhů stromů Cinnamomum (3).

I když si skořici možná spojujete s rohlíky nebo snídaňovými cereáliemi, ve skutečnosti se již tisíce let používá v tradiční medicíně a při konzervaci potravin (3).

K získání skořice je třeba odstranit vnitřní kůru stromů Cinnamomum. Kůra pak prochází procesem sušení, při kterém se stočí a získá skořicové tyčinky neboli peří, které lze dále zpracovat na skořicový prášek.

Běžně se prodává několik různých druhů skořice, které se obvykle dělí na dva různé typy (3):

 • Cejlonská: Tento druh skořice se také nazývá pravá skořice a je nejdražším druhem skořice.
 • Cassia: Tento typ je levnější a nachází se ve většině potravinářských výrobků, které obsahují skořici.

Ačkoli se oba typy prodávají jako skořice, existují mezi nimi důležité rozdíly, o kterých je pojednáno dále v tomto článku.

Shrnutí:

 • Skořice se vyrábí ze sušené kůry stromů Cinnamomum a obecně se dělí na dva druhy.

Skořice obsahuje antioxidanty, které poskytují mnoho zdraví prospěšných látek

Letmým pohledem na výživové údaje skořice vás možná nenapadne, že je často považována za superpotravinu (4).

Jedna čajová lžička, což je průměrná velikost porce skořice, neobsahuje mnoho vitaminů ani minerálních látek. Mnoho receptů však vyžaduje více než jen 1 lžičku a větší množství skořice skutečně obsahuje vysoké množství vitaminů a minerálních látek. Obsahuje také větší množství antioxidantů, které zajišťují mnoho zdraví prospěšných účinků skořice (5).

Jedna studie na 84 ženách se syndromem polycystických vaječníků (PCOS) totiž zjistila, že užívání 1 500 miligramů skořice denně vedlo po 8 týdnech k významnému zvýšení hladiny antioxidantů v krvi (6).

Antioxidanty jsou důležité, protože pomáhají tělu snižovat oxidační stres, což je druh poškození buněk, které způsobují škodlivé volné radikály (7).

Jedna studie ukázala, že konzumace 1 gramu skořicového extraktu denně po dobu 12 týdnů snížila hladinu cukru v krvi nalačno a zlepšila markery oxidačního stresu u lidí s diabetem 2. typu (8).

To je významné, protože oxidační stres je spojován s rozvojem téměř všech chronických onemocnění, včetně cukrovky 2. typu (9).

Shrnutí:

 • Skořice je plná antioxidantů, které snižují oxidační stres. To může být prospěšné u několika chronických onemocnění, včetně cukrovky 2. typu.

Skořice může napodobovat inzulín a zvyšovat citlivost na inzulín

U lidí s cukrovkou buď slinivka břišní nedokáže produkovat dostatek inzulinu, nebo buňky na inzulin nereagují správně, což vede k vysoké hladině cukru v krvi.

Skořice může pomoci snížit hladinu cukru v krvi a bojovat proti cukrovce tím, že napodobuje účinky inzulínu a zvyšuje pohyb cukru z krevního oběhu do buněk (10).

Může také pomáhat snižovat hladinu cukru v krvi tím, že zvyšuje citlivost na inzulín, takže inzulín účinněji přesouvá cukr do buněk (11).

Jedna studie u 80 žen s PCOS zjistila, že užívání 1,5 g skořicového prášku denně po dobu 12 týdnů způsobilo významné snížení hladiny inzulinu nalačno a zlepšení citlivosti na inzulin ve srovnání s placebem (12).

Podobně jiná studie zjistila, že užívání 250 mg skořice dvakrát denně po dobu 2 měsíců zlepšilo citlivost na inzulin u 137 osob s vysokou hladinou cukru v krvi (13).

Shrnutí:

 • Skořice může pomáhat snižovat hladinu cukru v krvi tím, že napodobuje účinky inzulinu a zvyšuje jeho schopnost přesouvat cukr do buněk.

Skořice snižuje hladinu cukru v krvi nalačno a může snížit hladinu hemoglobinu A1c

Několik studií potvrzuje, že skořice může pomoci zlepšit hospodaření s cukrem v krvi.

Přehled 16 studií totiž dospěl k závěru, že skořice může u lidí s diabetem 2. typu a prediabetem významně snížit hladinu cukru v krvi nalačno a inzulinovou rezistenci ve srovnání s placebem (14).

Některé studie také zjistily, že by mohla snížit i hemoglobin A1c, což je měřítko dlouhodobé kontroly hladiny cukru v krvi.

Například přehled výzkumů uvádí, že skořice by mohla snížit hemoglobin A1c u lidí s diabetem 2. typu o 0,27 % až 0,83 % a zároveň snížit hladinu cukru v krvi nalačno až o 52,2 mg na decilitr (15).

Podle dalšího přehledu 11 studií by doplňky stravy se skořicí mohly vést k mírnému snížení hladiny cukru v krvi nalačno a hemoglobinu A1c. Vědci však zároveň upozornili, že je zapotřebí provést více studií a že skořice by neměla být používána místo léků nebo změny stravy a životního stylu ke kontrole hladiny cukru v krvi (16).

Shrnutí:

 • Skořice se ukazuje jako slibná při snižování hladiny cukru v krvi nalačno a snižování hemoglobinu A1c.

Skořice snižuje hladinu cukru v krvi po jídle

Postprandiální hladina cukru v krvi označuje hladinu cukru v krvi po jídle. Hladina cukru v krvi se může po jídle značně zvýšit v závislosti na velikosti jídla a množství sacharidů v něm obsažených (17).

Tyto změny hladiny cukru v krvi mohou zvýšit hladinu oxidačního stresu a zánětu, což může poškodit buňky vašeho těla a přispět ke vzniku chronických onemocnění (18).

Skořice může pomoci udržet tyto výkyvy hladiny cukru v krvi po jídle pod kontrolou. Některé výzkumy ukazují, že to dělá tím, že zpomaluje rychlost, jakou se jídlo vyprazdňuje ze žaludku (19).

Studie z roku 2007 zjistila, že konzumace 1,2 lžičky nebo 6 g skořice s porcí rýžového nákypu zpomaluje vyprazdňování žaludku a snižuje následné výkyvy hladiny cukru v krvi ve srovnání s konzumací samotného rýžového nákypu (20).

Jiné studie naznačují, že skořice může snižovat hladinu cukru v krvi po jídle tím, že blokuje trávicí enzymy, které v tenkém střevě rozkládají sacharidy (21).

Shrnutí:

 • Skořice může pomoci snížit hladinu cukru v krvi po jídle, pravděpodobně tím, že zpomaluje vyprazdňování žaludku a blokuje trávicí enzymy.

Skořice může snižovat riziko běžných komplikací cukrovky

Kromě podpory regulace hladiny cukru v krvi může skořice také snižovat riziko některých komplikací spojených s cukrovkou, včetně srdečních onemocnění a mrtvice (22).

Například jeden přehled 13 studií ukázal, že skořice může snižovat hladinu triglyceridů a celkového cholesterolu, což jsou rizikové faktory srdečních onemocnění (23).

Analýza z roku 2020 zjistila, že doplňování alespoň 2 g skořice denně může významně snížit systolický i diastolický krevní tlak (24).

Diabetes je také stále častěji spojován s rozvojem Alzheimerovy choroby a dalších typů demence, přičemž někteří lidé nyní označují Alzheimerovu chorobu za diabetes 3. typu. Klasifikace diabetu 3. typu je velmi kontroverzní a lékařská komunita ji jako klinickou diagnózu příliš neuznává (25).

Studie naznačují, že výtažek ze skořice může snižovat schopnost dvou proteinů - beta-amyloidu a tau - vytvářet plaky a spleti, které jsou běžně spojovány s rozvojem Alzheimerovy choroby (26).

Tento výzkum však byl dokončen pouze v laboratoři a na zvířatech. K potvrzení těchto zjištění jsou zapotřebí další studie na lidech.

Shrnutí:

 • Skořice může pomoci snížit riziko onemocnění souvisejících s cukrovkou, jako jsou srdeční choroby a Alzheimerova choroba. Je však zapotřebí dalšího výzkumu.

Cejlon vs. Cassia: Která skořice je lepší?

Skořice se obvykle dělí na dva různé druhy - cejlonskou a kassiovou.

Skořice Cassia může pocházet z několika různých druhů stromů Cinnamomum. Je obvykle levná a najdete ji ve většině potravinářských výrobků a v uličce s kořením v obchodě s potravinami.

Naproti tomu cejlonská skořice se získává konkrétně ze stromu Cinnamomum verum. Je obvykle dražší a méně rozšířená než Cassia, ale studie prokázaly, že cejlonská skořice obsahuje více antioxidantů (27).

Vzhledem k tomu, že obsahuje více antioxidantů, je možné, že cejlonská skořice může mít více zdravotních přínosů.

Nicméně i když několik studií poukázalo na prospěšnost cejlonské skořice, většina studií prokazujících zdravotní účinky skořice u lidí používala odrůdu Cassia (28).

Shrnutí:

 • Ačkoli obě odrůdy skořice pravděpodobně snižují hladinu cukru v krvi a bojují proti cukrovce, většina výzkumů se zaměřila na potenciální přínosy skořice Cassia.

Někteří lidé by měli být se skořicí opatrní

Skořice Cassia má nejen nižší obsah antioxidantů, ale také vysoký obsah potenciálně škodlivé látky zvané kumarin, což je organická látka, která se nachází v mnoha rostlinách.

Několik studií na potkanech prokázalo, že kumarin může být toxický pro játra, což vede k obavám, že může způsobit poškození jater i u lidí (29).

Evropský úřad pro bezpečnost potravin proto stanovil tolerovatelný denní příjem kumarinu na 0,1 mg na kilogram (30).

Při použití průměrného množství kumarinu pro skořici Cassia by to odpovídalo přibližně půl lžičce (2,5 g) skořice Cassia denně pro osobu vážící 75 kg.

Skořice Cassia má obzvláště vysoký obsah kumarinu a můžete snadno zkonzumovat více, než je horní limit, užíváním doplňků stravy se skořicí Cassia nebo dokonce konzumací jejího velkého množství v potravinách.

Cejlonská skořice však obsahuje mnohem nižší množství kumarinu a u tohoto druhu by bylo obtížné zkonzumovat více než doporučené množství kumarinu (3).

Mějte na paměti, že informace o dlouhodobé bezpečnosti doplňků stravy se skořicí pro děti a těhotné či kojící ženy jsou omezené (31).

Lidé s cukrovkou, kteří užívají léky nebo inzulin, by se navíc měli před přidáním skořice do svého denního režimu poradit s lékařem, protože by se mohlo zvýšit riziko nízké hladiny cukru v krvi neboli hypoglykémie (32).

Shrnutí:

 • Skořice Cassia má vysoký obsah kumarinu, který může při konzumaci vysokého množství způsobit poškození jater. Lidé, kteří užívají léky na cukrovku, by se před užíváním skořice měli také poradit s lékařem, aby se vyhnuli nežádoucím vedlejším účinkům.

Jaké množství skořice byste měli užívat?

Příznivé účinky skořice na snižování hladiny cukru v krvi byly dobře prozkoumány.

I přesto se však nepodařilo dosáhnout shody ohledně toho, kolik byste měli konzumovat, abyste využili výhod a zároveň se vyhnuli možným rizikům.

Obecně se většina výzkumů zabývala účinky 1-6 g skořice denně, a to buď ve formě doplňku stravy, nebo prášku přidávaného do potravin (15).

Mějte však na paměti, že obsah kumarinu ve skořici Cassia se může lišit. Proto je možná nejlepší držet se nižších dávek kolem 0,5-1 g skořice Cassia denně, aby nedošlo k překročení únosného denního příjmu kumarinu.

Naproti tomu cejlonská skořice obsahuje podstatně méně kumarinu a lze ji bezpečně konzumovat v dávkách až 1,2 lžičky (6 g) denně (3).

Před zařazením skořicových doplňků do svého jídelníčku se určitě poraďte s odborníkem. Možná budete chtít začít s nižší dávkou a postupně ji zvyšovat, abyste se vyhnuli nežádoucím účinkům na zdraví.

Shrnutí:

 • Nejlepší by bylo omezit příjem skořice Cassia na 0,5-1 g denně. Cejlonskou skořici lze konzumovat ve větším množství, i když to nemusí být nutné.

Závěr

Mnohé studie potvrzují, že skořice má schopnost snižovat hladinu cukru v krvi a pomáhat zvládat běžné komplikace cukrovky, kromě jiných zdravotních přínosů.

Pokud chcete užívat doplňky stravy se skořicí nebo ji přidávat do jídla, abyste snížili hladinu cukru v krvi, je možná nejlepší používat cejlonskou skořici místo kasie.

Může být sice dražší, ale cejlonská skořice obsahuje více antioxidantů a nižší množství kumarinu, který může potenciálně způsobit poškození jater.

Pravděpodobně je nejlepší nepřekračovat denní dávku 0,5-1 g Cassie, ale užívání až 1,2 lžičky (6 g) cejlonské skořice denně je pravděpodobně bezpečné.

Proč by měli všichni diabetici poznat tento kořen

Sayer Ji, 2015

Většina diabetiků zná velice dobře přínosy nízkoglykemické stravy. O čem však většinou neslyšeli, že kořen kurkumy je nejvíce zkoumanou rostlinou proti cukrovce.

V nedávné době byl publikovaný přehled vědecké literatury v Mezinárodním časopise endokrinologie a metabolismu uveřejněný pod názvem "Anti-hyperglykemický efekt a efekt inzulínové citlivosti kurkumy a její složky kurkuminu. Tento přinesl nové poznatky o tom, že toto starověké indické koření představuje ideální prostředek pro cukrovku II. typu, který dokáže účinně kontrolovat chorobné projevy diabetu, jakými jsou zvýšený cukr (hyperglykémie) či inzulínová rezistence.

Devatenáct ze zkoumaných studií  byly prováděny buď na buněčných kulturách (in vitro) nebo na zvířatech (in vivo). Všechny ukázaly pozitivní účinky kurkumy.

Pět  z těchto studíí byly klinickými testy kurkumy, anebo jejího výtažku kurkuminu provedených na lidech. Tři z nich se uskutečnily přímo na pacientech s cukrovkou nebo v předcukrovkových stádiích.

Jak kurkumin léčí cukrovku II.typu?

K úžasu vědců, studie na buňkách a zvířatech prokázala, že kurkumin dokáže zlepšit cukrovku II. typu a to prostřednictvím 10 různých mechanismů:

 • snížením produkce glukózy v játrech
 • snížením produkce glykogénu v játrech
 • stimulací metabolismu glukózy (zvyšováním exprese GLUT4, GLUT2 a GLUT3)
 • zvýšenou aktivitou AMP kyanázy
 • podporou aktivity vázání PPAR-Y ligandu
 • potlačením zánětů způsobených hyperglykémií
 • stimulací vylučování inzulínu ze slinivky
 • zlepšení funkce pankreatických buněk
 • zvýšením fosforylace AKT
 • zvýšením počtu inzulínových beta receptorů a snížením inzulínové rezistence

Navíc k tomu, studie uskutečněné na pacientech s rozvinutou cukrovkou anebo se stádii, které ji předcházejí, ukázaly na další 3 prospěšné účinky kurkumy:

 • efekt snižování glukózy v krvi
 • zlepšená činnost beta buněk ve slinivce
 • zlepšení oxidace a využití mastných kyselin

Jaká dávka kurkuminu dokáže zabránit cukrovce?

Jedna z uvedených studií stojí za zvláštní povšimnutí. Zjistila totiž, že kurkuminový extrakt byl obzvláštně účinný při zastavování progrese cukrovky v předcukrovkových stádiích do plného propuknutí onemocnění.

Tato studie byla publikována ve vlastním žurnálu Americké dietologické společnosti, nazvaným Péče o cukrovku (Diabetes care).

Zjistila, že užívání 6 kapslí po 250 mg kurkuminu denně (tedy 1,5 gramu) po dobu 9 měsíců spolehlivě zabránilo propuknutí cukrovky. Jinými slovy, v kontrolní skupině propukla cukrovka u 16,4%, oproti tomu ve skupině užívající kurkumin, nepropukla u nikoho.

Vážné vedlejší účinky standardních léků

Výsledky jako tento jsou extrémně povzbudivé, když je porovnáme se standardním přístupem ortodoxní medicíny. Například, známé léky cukrovkářů Metformin Mylan nebo Siofor (účinná látka metformin hydrochlorid) jsou známé svými vážnými vedlejšími účinky.

Jde hlavně o vedlejší účinek jako je falešné snižování krevního cukru, který se sice jeví jako v normě, ale ve skutečnosti zvyšuje mortalitu a morbiditu.

Při existenci vážných vedlejších účinků standardních léků o to více potřebujeme alternativy, které jsou bezpečné, cenově výhodné a běžně dostupné.

No a tím kurkumin ve všem je.

Navíc, navzdory dobře známým problémům s inzulínovou rezistencí při diabetu II. typu, se u těchto pacientů často používá inzulín vyrobený za pomoci genetických modifikací. Jde tedy o vysoce nelogický a nezodpovědný přístup, tak typický pro ortodoxní medicínu, která se ani nesnaží hledat příčiny onemocnění.

Totiž nedávno poměrně malá, no nanejvíc znepokojující studie zjistila, že uměle vyrobený a podávaný inzulín zrychluje progresi cukrovky I. i II. typu, tedy vytváří takzvanou "dvojitou cukrovku".

Cukrovka je samozřejmě nemoc vyvolaná hlavně způsobem stravování, které je typické svojí evoluční nekompatibilitou. Jinými slovy, západní typ stravy je přímo letální příčinou onemocnění, protože ani zdaleka nepřipomíná tradiční stravu, kterou lidé konzumovali po celá tisíciletí a která je stále primárním faktorem našeho zdraví.

Pokud byste však chtěli kontrolovat množství přijaté účinné látky kurkuminu, potom je lepší jej konzumovat přímo jako potravinový doplněk.

Na základě výše uvedeného můžeme konstatovat, že kurkuma (kurkumin) je úžasná alternativa k tradičním lékům a měla by být považována za plnohodnotnou "přírodní léčbu".

Je jakousi protiváhou, která vyvažuje nezdravé stravování a která zdaleka převyšuje jakýkoliv syntetický lék.

Samozřejmě, měla by být součástí širokého spektra  léčebného plánu diabetiků a ten by měl zahrnovat i stravu, cvičení, nevystavování se toxinům, emoční faktory a kontrola stresu.

Zdroj: Why All Diabetics Should Know About Turmeric

Kurkumin ve fytosomální formě jako účinný lék s garancí účinných látek a s ochrannou známkou Meriva®, neúčinnější extrakt

KURKUMIN KOMPLEX MERIVA®

Technologie Phytosome®

Phytosome® technologie zvyšuje využitelnost kurkuminu  29x neboli o 2900%  oproti standardním extraktům kurkuminu. A nemusíte kurkumin kombinovat s piperinem (černým pepřem), který zvyšuje propustnost tlustého střeva.

Patentovaná forma

Curcumin Phytosome® Power Complex je patentovaná forma kurkuminu navázaného na komplex fosfolipidů s klinicky prokázanou zvýšenou 29násobnou vstřebatelností a biologickou dostupnosti.

Curcumin Phytosome Power Complex zajišťuje lepší profil kurkuminoidů v krevní plasmě díky vysokému obsahu dementhoxykurkuminu, který je považován za důležitější pro protizánětlivé účinky.

Patentovaná technologie Phytosome® do fosfolipidového přípravku zabuduje všechny 3 základní kurkuminoidy:

 • Kurkumin
 • Demethoxykurkumin
 • Bisdemethoxykurkumin

a proto ten úžasný průnik do těla a tím ta jedičná účinnost. Díky své kvalitě je používán i při klinických zkouškách.

Složení: 500 mg Meriva® Phytosome® Turmeric Complex patentovaná směs extraktu kořene kurkumy a fosfatidylcholinu - 500 mg - Kurkumin a další kurkuminoidy, min. 20%

Balení: 90 kapslí x 500 mg, 100% čistý extrakt, neobsahuje plnidla ani konzervační látky rostlinné tobolky – vhodné pro vegetariány a vegany

Dávkování:

 • při zdravotních problémech: 2-4 kapsle denně
 • kapse užívejte nejlépe s jídlem a dostatečně zapijte

KURKUMIN PHYTOSOME

nejúčinnější extrakt na trhu

Betaglucan MaxCell

s ochrannou známkou Meriva®, jako jediný využitelný pro klinické zkoušky

Srovnávací absorpce standardizované směsi kurkuminoidů a její lecitinové formulace - 29násobná absorpce

John Cuomo  1 Giovanni AppendinoAdam S DernErik SchneiderToni P McKinnonMark J BrownStefano TogniBrian M Dixon

V randomizované, dvojitě zaslepené, zkřížené studii na lidech byla zkoumána relativní absorpce standardizované směsi kurkuminoidů a odpovídajícího lecitinového přípravku (Meriva). U obou přípravků byly použity klinicky ověřené dávky a byly hodnoceny plazmatické hladiny všech tří hlavních kurkuminoidů [kurkuminu (1a), demethoxykurkuminu (1b) a bisdemethoxykurkuminu (1c)].

Celková absorpce kurkuminoidů byla u přípravku Meriva® přibližně 29krát vyšší než u odpovídající neformulované směsi kurkuminoidů, ale bylo možné detekovat pouze metabolity fáze 2 a plazmatické koncentrace byly stále výrazně nižší než koncentrace potřebné pro inhibici většiny protizánětlivých cílů kurkuminu. Pozoruhodné je, že fosfolipidová formulace zvýšila absorpci demethoxylovaných kurkuminoidů mnohem více než kurkuminu (1a), přičemž mezi přípravkem Meriva® a odpovídající neformulovanou směsí kurkuminoidů byly významné rozdíly v plazmatickém profilu kurkuminoidů.

Hlavním kurkuminoidem v plazmě po podání přípravku Meriva® tedy nebyl kurkumin (1a), ale demethoxykurkumin (1b), který je v mnoha protizánětlivých testech in vitro účinnějším analogem. Lepší vstřebávání a možná i lepší profil kurkuminoidů v plazmě by mohly být základem klinické účinnosti přípravku Meriva® při dávkách výrazně nižších než u neformulovaných směsí kurkuminoidů.

Originál: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21413691/

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v blahodárný komplex na...

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
  KOHI-FOCUS SLOŽENÍ: Instantní káva 76,4 % (100% káva Arabica), Ashwagandha extrakt 10 %, Chaga extrakt 8 %, Tulsi extrakt 5 %, Sibiřský ženšen extrakt 0,5 % 100% Arabika, zklidňující...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           ČERVEN 2024 - 17 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života