5 druhů potravin a nápojů, které byste měli omezit, pokud máte prediabetes nebo cukrovku

- Pixabay

Barbora Nová

Většina potravin může být součástí vašeho jídelníčku, pokud máte cukrovku, ale omezení některých druhů může pomoci podpořit zdravou hladinu glukózy v krvi a snížit riziko dalších chronických onemocnění.

Některé potraviny a nápoje mohou zvyšovat hladinu glukózy a inzulínu v krvi a podporovat záněty. Tyto účinky mohou zvýšit riziko prediabetu a cukrovky (1).

Prediabetes a cukrovka mohou zvýšit riziko dalších chronických onemocnění, včetně srdečních onemocnění, onemocnění ledvin a slepoty.

Přestože při životě s prediabetem nebo cukrovkou můžete jíst většinu potravin, omezení některých potravin a nápojů může pomoci zvládnout váš stav a snížit riziko komplikací.

Potraviny a nápoje, které konzumujete, vám mohou pomoci udržet hladinu glukózy v krvi v cílovém rozmezí doporučeném odborníky.

1. Potraviny s přidanými cukry

Stolní cukr (sacharóza), med, melasa a kukuřičný sirup jsou příklady přidaných cukrů. Pomáhají zlepšovat chuť, strukturu a trvanlivost pečiva, jako jsou koláče, sušenky a dorty.

Významným zdrojem přidaných cukrů jsou také cukrem slazené nápoje, jako jsou běžné limonády a nápoje s ovocnou příchutí.

Konzumace přidaných cukrů ve velkém množství je spojena se zvýšeným rizikem cukrovky, srdečních onemocnění a obezity. Osobám s prediabetem nebo cukrovkou může omezení přidaných cukrů pomoci udržet hladinu glukózy v krvi v cílovém rozmezí (2).

Americká kardiologická asociace doporučuje omezit spotřebu přidaného cukru na maximálně 25 gramů nebo 6 čajových lžiček denně u žen a 36 g nebo 9 čajových lžiček denně u mužů (3).

Toto množství nezahrnuje přirozeně se vyskytující cukry obsažené v obyčejném mléce, ovoci a některé zelenině.

2. Nápoje s přidanými cukry

Nápoje s přídavkem cukru - jako je cola, jiné limonády, ovocný punč, limonády (a jiné "-ády") a některé míchané nápoje - nejsou pro osoby s prediabetem nebo cukrovkou ideální.

Tyto nápoje obsahují prázdné kalorie a nenabízejí žádné živiny. Například 354mililitrová plechovka coly obsahuje 23,1 g cukru (4).

Stejné množství slazeného ledového čaje obsahuje 35,3 g cukru, zatímco 220 ml limonády obsahuje 28,1 g (5, 6).

Tyto cukrem slazené nápoje navíc neposkytují stejný stupeň sytosti jako konzumace pevných potravin se stejným počtem kalorií.

Některé výzkumy zjistily, že viscerální tuk uložený ve středu těla může vést k metabolickým změnám, jako je inzulínová rezistence, zvýšená hladina LDL cholesterolu a triglyceridů a větší riziko tukového onemocnění jater (7, 8, 9, 10).

Omezení konzumace přidaného cukru může pomoci snížit hladinu glukózy, hladinu krevního tuku a riziko ztukovatění jater.

A co energetické nápoje?

Některé energetické nápoje obsahují stejné množství přidaného cukru jako běžné limonády. Například jedna plechovka energetického nápoje o objemu 220 ml obsahuje 26,3 g sacharidů výhradně z cukrů (11).

Některé z nich jsou bez cukru, ale všechny obvykle obsahují kofein a další stimulanty, jako je taurin, ženšen, guarana, L-karnitin a L-tartrát.

Kofein a další stimulanty mohou zvyšovat krevní tlak a mohou interagovat s mnoha léky. Před pravidelným užíváním těchto nápojů se raději poraďte s odborníkem.

Ačkoli jsou sportovní nápoje určeny k dodávání tekutin, sacharidů a elektrolytů sportovcům a lidem, kteří se věnují cvičení s vysokou intenzitou, pro ostatní mohou být dalším zdrojem přidaných cukrů.

K dispozici jsou však sportovní nápoje s nižším obsahem cukru. Ty mohou být užitečné, pokud žijete v horkém podnebí, věnujete se namáhavým sportovním nebo pracovním aktivitám nebo se zotavujete po žaludeční nevolnosti.

3. Ochucené kávové nápoje

Káva je spojována s několika zdravotními přínosy, včetně snížení rizika cukrovky. Na ochucené kávové nápoje je však třeba pohlížet spíše jako na tekuté dezerty než na zdravé nápoje.

Stejně jako jiné sladké nápoje poskytují ochucené kávy prázdné kalorie a nenabízejí žádné živiny. Pití těchto nápojů beze změny jídelníčku, která by zohlednila kalorie, by mohlo vést k nárůstu hmotnosti (12).

Například černá káva o objemu 473 ml je nápoj bez kalorií, ale 473 ml karamelové frappuccino ze Starbucksu obsahuje 380 kalorií a 54 g přidaného cukru a stejně velké blond vanilkové latté má 250 kalorií a 35 g přidaného cukru.

Tyto kávové nápoje si můžete objednat s nízkokalorickými nebo nekalorickými sirupy a sladidly a odtučněnými mléčnými výrobky, čímž se obsah kalorií a cukru výrazně sníží.

Abyste si udrželi hladinu glukózy v cílovém rozmezí a předešli přibývání na váze, můžete si vybrat obyčejnou kávu nebo espresso nebo požádat o příchuť s nižším obsahem cukru.

4. Potraviny s transmastnými kyselinami

Zatímco transmastné kyseliny jsou v malém množství přirozeně obsaženy v mase, másle a mléce, umělé transmastné kyseliny jsou nezdravé. Ty vznikají přeměnou tekutých olejů na pevnou formu.

Transmastné kyseliny se běžně používají ke zlepšení textury a chuti a k prodloužení trvanlivosti v komerčním pečivu, jako jsou krekry a muffiny, a také ve smažených potravinách, balených pochutinách a mražených potravinách.

Přestože transmastné kyseliny přímo nezvyšují hladinu glukózy v krvi, jsou spojovány se zvýšeným zánětem, inzulínovou rezistencí a břišním tukem, stejně jako s nižší hladinou HDL (dobrého) cholesterolu a zhoršenou funkcí tepen (13, 14, 15).

Umělé transmastné kyseliny byly ve většině zemí zakázány. V roce 2018 Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv zakázal používání částečně hydrogenovaného oleje - hlavního zdroje umělých trans tuků v potravinách - ve většině zpracovaných potravin (16).

To však neznamená, že všechny potraviny ve Spojených státech nyní neobsahují umělé transmastné kyseliny. Výrobci nejsou povinni uvádět transmastné kyseliny na etiketě s výživovými údaji, pokud výrobek obsahuje méně než 0,5 g transmastných kyselin na porci (17).

Pokud je to možné, vyhýbejte se výrobkům, které v seznamu složek obsahují slova "částečně hydrogenovaný".

5. Alkohol

Současné pokyny pro konzumaci alkoholu doporučují omezení na jeden nápoj denně pro ženy a dva nápoje denně pro muže.

Pokud máte cukrovku, možná byste měli konzumaci alkoholu omezit nebo se mu zcela vyhnout, protože může omezit schopnost jater uvolňovat glukózu. To může způsobit nízkou hladinu cukru v krvi několik hodin po konzumaci alkoholu - zejména pokud konzumujete alkohol bez jídla.

Alkohol může také ovlivňovat některé léky na cukrovku.

Můžete se poradit s odborníkem, abyste se dozvěděli více o možných účincích alkoholu na váš individuální zdravotní stav a zjistili, zda může být jakékoli množství alkoholu bezpečně součástí vaší stravy.

Proč je příjem sacharidů pro lidi s cukrovkou důležitý?

Sacharidy, bílkoviny a tuky jsou makronutrienty, které vašemu tělu dodávají energii a podporují ho při plnění základních funkcí. Zejména sacharidy jsou hlavním zdrojem paliva pro vaše tělo.

Sacharidy se vyskytují v různých formách, včetně škrobů, cukrů a vlákniny. Všechny sacharidy kromě vlákniny se štěpí na glukózu.

Pomocí inzulínu, hormonu produkovaného slinivkou břišní, je glukóza přenášena z krevního oběhu do buněk těla a využívána jako energie.

Pokud však máte cukrovku 2. typu, která tvoří 90-95 % případů cukrovky, vaše tělo nedokáže glukózu z krevního oběhu účinně odstraňovat. To vede k vysoké hladině glukózy v krvi (18).

Vysoká hladina glukózy v krvi způsobuje, že vaše slinivka břišní musí vyrábět více inzulínu. Časem se může stát, že se vaše slinivka břišní opotřebuje a bude produkovat jen málo inzulínu nebo vůbec žádný.

Pokud trpíte cukrovkou, je vhodné věnovat zvýšenou pozornost tomu, co jíte - zejména typům a počtu sacharidů, které zařazujete do stravy, abyste mohli regulovat hladinu glukózy v krvi.

Tímto postupem také zabráníte prudkému zvyšování a snižování hladiny glukózy v krvi a snížíte riziko dlouhodobých komplikací.

Závěr

I když mít cukrovku nebo prediabetes nemusí nutně znamenat, že se musíte zcela vyhýbat určitým potravinám nebo skupinám potravin, výběr menšího množství určitých druhů potravin může pomoci podpořit zdravou hladinu glukózy v krvi a snížit riziko dalších chronických zdravotních potíží.

Zvrácení postupu diabetu 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení

Dr. Sarah Hallbergová

Úžasná americká lékařka dr. Sarah Hallbergová (obezitiolog) emotivně vysvětluje, jak správně postupovat při prevenci a onemocnění cukrovkou, přičemž vychází také ze své praxe. Uvádí, co je vhodné jíst a další důležité informace, které vám ortodoxní (chemická) medicína neřekne, protože je ve vleku farmaceutických firem. Není divu, že její vystoupení má na začátku roku 2023 více než 175 000 lajků.

Téměř 50% Američanů trpí diabetem nebo prediabetem. V České republice není situace zásadně lepší.

V České republice je díky cukrovce mj. amputováno ročně cca 10 000 nohou a 2 000 lidí oslepne!

O své zdraví se musíte starat především Vy, ne zdravotnictví!

Dr. Sarah Hallbergová:

Přestaňte brát léky, léčte se jídlem!

18:12

Nastavení českých titulků:

  • klikněte na ozubené kolečko, potom na Subtitles/CC(14), objeví se výběr ve sloupci ze 14 jazyků, včetně vypnutí titulků (OFF), klikněte na Czech a titulky se objeví.

Skutečný příběh uzdravení se z cukrovky, kdy už hrozila amputace nohy, odvysílaný BBC2

  • své vyléčení dnes táta Geoff přičítá svým synům, nikoliv medicíně

62-letý muž se vyléčil z diabetu 2.typu vyřazením těstovin a pečiva

V Česku je min. evidovaných 850 000 osob s diabetem 2.typu. Navíc několik set tisíc lidí  neví, že u nich cukrovka propukla. A mnoho dalších má sníženou citlivost na inzulín, mají  tedy předcukrovkový stav. Pokud je znáte, doporučte jim zhlédnutí  filmu "Fixing dad"- níže.

Ethan A. Huff

Až vám příště bude někdo tvrdit, že diabetes 2.typu je neléčitelný, poukažte na zázračnou cestu za zdravím, kterou absolvoval Geoff Whitington - Angličan, jenž se definitivně vyléčil ze svých diabetických potíží. Podařilo se mu to díky úsilí jeho dvou milujících synů, kteří otce vyvedli z bludného kruhu, v němž se pohyboval už mnoho let.

Tento muž trpěl vysokou nadváhou, hormonální nevyvážeností a dokonce mu už hrozila i amputace nohy, takže se vzdával jakýchkoliv nadějí na svou zdravou budoucnost. Pracoval jako strážný v dlouhých 15-hodinových směnách a jeho zdravotní stav byl také důsledkem jeho špatné životosprávy.

Stravoval se hlavně v rychlých občerstveních, což mu přineslo téměř 50 kilogramů nadváhy a při chůzi už byl odkázán na berle

Jeho synové Ian a Anthony jen těžce nesli pohled na kdysi atletického a dokonale zdravého otce, který se stal obézním a zesláblým kvůli svému diabetu, a rozhodli se, že zkusí zasáhnout. Svého otce vzali na 10-denní dovolenou do Španělska a ukázali mu tam jeho staré fotografie, když byl ještě zdráv. A pak mu nabídli řešení, jak by své zdraví mohl obnovit.

Táta Geoff s jedním ze synů, kdy byl zdráv

Bratři sestavili pro otce pevný cvičební plán, na kterém se chtěli také podílet. Zároveň na otce naléhali, aby okamžitě změnil svůj způsob stravování a z jídelníčku vyřadil dvě věci, které měl nejraději: těstoviny a pečivo. Tyto potraviny jsou noční můrou všech diabetiků, protože zvyšují hladinu cukru v krvi a synové si byli jistí, že pokud se má stav otce zlepšit, je nezbytné je z jeho jídelníčku kompletně vyřadit.

Mladší bratr Ian je filmovým dokumentaristou a naplánoval si natočit Geoffovu transformaci, aby mohl sdílet příběh svého otce s ostatními lidmi. V dokumentu chtěl popsat otcův nový denní režim, omezenou dietu s příjmem pouhých 800 kalorií denně a komplexní léčebný program proti diabetu, jehož

autorem je profesor Roy Taylor - vedoucí výzkumného týmu na univerzitě v Newcastle

Tento film byl již odvysílán na stanici BBC2 pod názvem „Fixing Dad“, 24. července 2016 - ke zhlédnutí  níže.

Dieta bez sacharidů, s vysokým obsahem proteinů a tuků, pomohla Geoffovi ke shození jeho nadbytečných 50 kilogramů a velmi tomu napomohlo i cvičení, které prováděl každodenně spolu se syny

Konzumace velkého množství zeleniny a ovoce spolu s kvalitním masem měla za následek pokles cukru v krvi až na normální hodnoty

Geoff se tak úplně vyléčil z diabetu a mohl přestat užívat všechny léky!

„Trvali jsme na tom, že pokud dokáže dodržovat dietní a cvičební plán, který jsme mu sestavili, mohl by s námi setrvat dalších 20-30 let a užívat si svých čtyř vnoučat,“ řekl Anthony v interview pro deník Daily Mail.

Běžné dietní pokyny, připouštějící u diabetiků omezenou konzumaci sacharidů, nikdy nemohou vést k vyléčení

Realizace navrhovaných změn byla pro Geoffa obtížná - přinejmenším z počátku. Jakmile však začal na sobě pozorovat to dramatické zlepšení s ohledem na svou nadváhu, sílu a znovu nabývanou atletickou výkonnost, přestalo mu už dodržování nového režimu dělat potíže.

Jeho problémy s chůzí (diabetická noha), tak typické pro diabetiky, kterým křehnou kosti a mají špatný krevní oběh, se úplně vytratily a stejně tak zmizely i potíže se srdcem, související s touto nemocí. Jeho krevní oběh se zlepšil a začal se cítit lépe i v mnoha jiných ohledech, které jej dříve postupně mrzačily.

Své vyléčení dnes Geoff přičítá svým synům a nikoliv medicíně

Je to proto, že specialisté mu radili, že může cukr konzumovat v přiměřeném množství. A to je stále přežívající omyl většiny odborníků, stejně jako předepisování léků. Užívání léků celý problém jen zhoršovalo, zatímco nový způsob stravování a cvičení se staly řešením.

„Lékaři nám předepisují příliš mnoho léků a přitom nikomu nedávají správnou radu,“

řekl Geoff v rozhovoru pro Daily Mail

U každé dobré diety proti diabetu musí být hlavní složkou čerstvá zelenina bez chemikálií a také vy se můžete naučit, jak je možné si ji vypěstovat doma. Podrobnosti with the incredible Vertical Garden Tower.

Použité zdroje:
DailyMail.co.uk
FixingDad.com

Originál: https://www.naturalnews.com/054783_type_2_diabetes_reversible_sugar_addiction.html

Film  "FIXING DAD"

CZ titulky

České titulky - ozubené kolečko - subtitles - Auto translate - Czech

Snímky z filmu

od berlí a s nohou před amputací

po seskok padákem a po vlastních bez berlí a zdráv

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           ČERVEN 2024 - 24 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

  • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
  • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života