7 potravin, které pomáhají zvýšit testosteron

- Pixabay

Barbora Nová

Změny životního stylu - a v případě potřeby i léky - mohou často pomoci zvýšit nízkou hladinu testosteronu. Některé potraviny, jako jsou ryby, listová zelenina, vejce a kakaové výrobky, mohou také pomoci zvýšit hladinu testosteronu na zdravou úroveň.

Testosteron je pohlavní hormon, který ovlivňuje:

 • sexuální apetit
 • zdraví kostí a svalů
 • produkci spermií
 • tvorbu krevních buněk

Hladina testosteronu s věkem klesá. Nízkou hladinu testosteronu však mohou způsobit i další faktory, včetně některých léků, vysoké hladiny tělesného tuku a některých zdravotních potíží (1, 2).

Pro udržení optimální hladiny testosteronu je důležitý zdraví prospěšný životní styl, včetně výživné stravy. Některé studie zjistily, že k nízké hladině testosteronu může přispívat strava s vysokým obsahem průmyslově ultra zpracovaných potravin a nízkým obsahem potravin bohatých na živiny (3, 4).

Pokud máte nízkou hladinu testosteronu, řiďte se všeobecnými doporučeními. Kromě toho můžete zvážit přijetí stravovacího režimu bohatého na potraviny, které obsahují živiny důležité pro udržení zdravé hladiny testosteronu.

Mnoho živin, včetně vitaminu D, hořčíku a zinku, je důležitých pro udržení optimální hladiny testosteronu (5).

Následuje 7 potravin bohatých na živiny, které mohou přispět k podpoře zdravé hladiny testosteronu.

Co je to nízká hladina testosteronu?

Nízká hladina testosteronu, nazývaná také hypogonadismus nebo nízké T, nastává, když hladina testosteronu klesne pod 300 nanogramů na decilitr. Nízkou hladinu testosteronu lze léčit medikamentózně pomocí substituční terapie testosteronem (6).

Hypogonadismus je velmi častý. Ve skutečnosti je za hypogonadální považováno přibližně 40 % mužů starších 45 let a 50 % mužů ve věku 80 let (6).

Potraviny, které mohou pomoci zvýšit hladinu testosteronu

1. Tučné ryby

Tučné ryby, jako je losos a sardinky, mají vysoký obsah živin důležitých pro hormonální zdraví, jako je vitamin D, zinek a omega-3 mastné kyseliny.

Ačkoli některé potraviny s vysokým obsahem tuku, například smažená jídla, jsou u některých lidí spojovány se sníženou hladinou testosteronu, výzkum také ukázal, že strava s nízkým obsahem tuku může být pro hladinu testosteronu škodlivá (3, 7).

Přehled šesti studií z roku 2021 zjistil, že nízkotučné stravovací návyky jsou spojeny se snížením hladiny testosteronu ve srovnání s návyky s vyšším obsahem tuku (7).

Vědci však poznamenali, že k úplnému pochopení tohoto vztahu je zapotřebí více vysoce kvalitních studií.

Přidání zdrojů zdravých tuků, jako jsou tučné ryby, do vašeho jídelníčku pravděpodobně prospěje vašemu celkovému zdraví, včetně hormonálního zdraví.

Tučné ryby jsou navíc dobrým zdrojem zinku, vitaminu D a bílkovin - živin, které jsou důležité pro udržení zdravé hladiny testosteronu.

Výzkum ukazuje, že muži s nízkou hladinou vitaminu D mají tendenci mít nižší hladinu testosteronu než muži s vyšší hladinou vitaminu D. Je to proto, že vitamin D je nezbytný pro reprodukční zdraví mužů (8).

Pokud neradi jíte ryby, můžete zvážit, zda nezkusit doplněk stravy s rybím tukem. 

2. Tmavá, listová zelenina

Tmavá, listová zelenina je vynikajícím zdrojem mikroživin, včetně hořčíku, minerálu, který je rozhodující pro udržení optimální hladiny testosteronu, zejména u starších mužů.

Předpokládá se, že hořčík zvyšuje bioaktivitu testosteronu, protože snižuje oxidační stres. Oxidační stres je nerovnováha mezi antioxidační obranou a volnými radikály v těle.

Oxidační stres a zánět mohou snižovat hladinu testosteronu, takže zavedení živin, které řeší oxidační stres, vám může pomoci udržet zdravou hladinu testosteronu (9, 10, 11).

Starší studie na 399 mužích ve věku 65 let a starších zjistila, že ti, kteří měli v krvi více hořčíku, měli vyšší hladinu testosteronu než ti s nižší hladinou hořčíku (9).

Studie na tchajwanských mužích navíc zjistila, že nízký příjem zelené listové zeleniny souvisí s nižší hladinou testosteronu (3).

Konzumace většího množství potravin bohatých na hořčík, jako je špenát, kapusta a zelený salát, proto může přispět k podpoře zdravé hladiny testosteronu.

3. Kakaové výrobky

Kakaové výrobky, jako je kakaový prášek a kakaové hrudky, mají vysoký obsah hořčíku a flavonoidních antioxidantů, které jsou pro testosteron důležité.

Flavonoidy jsou rostlinné sloučeniny, které mají v těle silné antioxidační a protizánětlivé účinky.

Studie potvrzují, že některé flavonoidy, včetně kakaových flavonoidů, jako je quercetin a apigenin, mohou pomáhat zvyšovat produkci testosteronu z buněk ve varlatech zvaných Leydigovy buňky. Tyto buňky jsou zodpovědné za 95 % celkové produkce testosteronu u mužů (6, 12).

Při nákupu kakaových výrobků si raději vybírejte takové, které neobsahují žádný přidaný cukr nebo obsahují jen malé množství přidaného cukru. Zvažte kakaový prášek, kakaové kousky nebo hořkou čokoládu s nízkým obsahem cukru pro jejich působivé zdravotní účinky.

4. Avokádo

Avokádo poskytuje zdravý tuk, který je důležitý pro hormonální zdraví. Avokádo navíc obsahuje hořčík a minerál zvaný bór, který podle studií může prospívat hladině testosteronu (13).

Bór je stopový minerál, který zřejmě ovlivňuje metabolismus testosteronu v těle a může chránit před jeho degradací (14).

Ačkoli některé studie ukazují, že doplňování vysokých hladin bóru může u některých lidí pomoci zvýšit hladinu testosteronu, výsledky studií se různí. K úplnému pochopení vlivu doplňků stravy s obsahem bóru na testosteron je zapotřebí dalšího výzkumu (15).

Zatímco doplňky stravy s bórem se v současné době pro zvýšení hladiny testosteronu nedoporučují, přidání zdrojů tohoto minerálu ve stravě, jako je například avokádo, může pomoci udržet zdravou hladinu testosteronu.

5. Vejce

Vaječné žloutky jsou bohaté na zdravé tuky, bílkoviny a selen, minerál, který v těle působí jako antioxidant.

Podle některých studií může selen přispívat ke zvýšení produkce testosteronu aktivací určitých drah a exprese určitých genů (16, 17).

Některé studie u lidí a zvířat navíc zjistily, že hladina testosteronu je vyšší u osob s optimální hladinou selenu v krvi (17).

Než však budeme moci vyvodit závěry o vlivu selenu na testosteron, potřebujeme další výzkum, zejména u lidí.

Vejce jsou vysoce výživná a mohou být prospěšnou součástí vašeho jídelníčku, pokud netrpíte alergií na vejce. Pamatujte, že celá vejce jsou mnohem výživnější než obyčejné bílky, protože žloutky obsahují většinu mikroživin.

6. Bobuloviny, třešně a granátová jablka

Bobule, třešně a granátová jablka mají vysoký obsah flavonoidních antioxidantů, které mohou pomáhat chránit buňky produkující testosteron před poškozením a zvyšovat jeho produkci (12).

Starší studie na potkanech zjistila, že suplementace šťávou z granátových jablek pomáhá chránit před indukovaným oxidačním stresem, zvyšuje hladinu testosteronu a pomáhá chránit Leydigovy buňky (které produkují testosteron) před poškozením (18).

Navíc omezené množství důkazů ukazuje, že doplňování šťávy z granátového jablka může pomoci zvýšit hladinu testosteronu ve slinách u sportovců (19).

Granátová jablka, bobuloviny a třešně mohou také pomáhat chránit před zánětem vyvolaným obezitou, který může snižovat hladinu testosteronu (20).

Konzumace potravin bohatých na antioxidanty, jako je toto ovoce, může podpořit celkové zdraví, včetně hormonálního zdraví.

7. Korýši a měkkýši

Měkkýši, jako jsou ústřice a škeble, jsou vynikajícím zdrojem zinku, selenu a omega-3 mastných kyselin, které mohou podporovat optimální hladinu testosteronu.

Vzhledem k důležité roli zinku v reprodukčním zdraví může jeho nedostatek způsobit hypogonadismus (21).

Předpokládá se, že vysoké dávky doplňků stravy se zinkem jsou při léčbě hypogonadismu u některých mužů účinné, ale tyto doplňky stravy se v současné době nedoporučují jako univerzální léčba hypogonadismu (22).

Přesto může konzumace potravin s vysokým obsahem živin, které jsou důležité pro udržení optimální hladiny testosteronu, jako je zinek, selen a omega-3 mastné kyseliny, podpořit hormonální zdraví.

Způsoby, jak ušetřit peníze za potraviny zvyšující hladinu testosteronu

Dodržování výživné stravy na podporu celkového zdraví, včetně hormonálního zdraví, nemusí být drahé.

I když některé potraviny bohaté na živiny podporující testosteron mohou být drahé, existuje spousta způsobů, jak ušetřit peníze v obchodě s potravinami, aniž byste museli obětovat výživu nebo kvalitu potravin.

Následuje několik tipů, které můžete vyzkoušet při příštím nákupu:

 • Kupujte konzervované nebo mražené mořské plody: Mořské plody, jako je losos a korýši, mohou být drahé, pokud je kupujete čerstvé. Mražené a konzervované mořské plody bývají cenově dostupnější. Konzervované sardinky a ústřice a mražené krevety a losos jsou vynikajícím zdrojem selenu, zinku a omega-3, které mohou přispívat k podpoře zdravé hladiny testosteronu.
 • Volte mražené ovoce a zeleninu: Mražené ovoce a zelenina jsou cenově dostupnější než čerstvé produkty a vydrží mnohem déle. Mražené produkty jsou navíc stejně výživné jako čerstvé ovoce a zelenina, takže budete mít stále stejný přínos pro zdraví (23).
 • Pokud můžete, kupujte místní produkty a vejce: Navštivte farmářské trhy a místní farmy, abyste získali čerstvé a sezónní produkty. Farmáři často prodávají také vejce za přijatelné ceny. Kromě toho, že nákupem zeleniny a ovoce přímo od farmářů ušetříte, podpoříte také místní komunitu.
 • Správně skladujte avokádo: Pokud chcete uchovat avokádo co nejčerstvější, skladujte půlky avokáda dužinou dolů v uzavřené skleněné nádobě plné vody v lednici. Odborníci na avokádo přísahají, že tato metoda udrží plody čerstvé a zabrání jejich zhnědnutí.

Vytvoření nákupního seznamu a naplánování týdenního jídelníčku dopředu vám také pomůže udržet se při nakupování v obraze, abyste předešli impulzivním nákupům, omezili plýtvání potravinami a ušetřili peníze.

Další způsoby, jak zvýšit testosteron

Zdraví prospěšné změny stravy mohou pomoci při nízké hladině testosteronu, ale nejsou lékem na hypogonadismus. Nízkou hladinu testosteronu musí potvrdit lékař prostřednictvím lékařského vyšetření a krevního testu.

Pokud vám bude diagnostikována nízká hladina testosteronu, může vám lékař předepsat testosteronové náhrady, které jsou k dispozici v několika formách (6):

 • tablety nebo pilulky
 • kožní náplasti
 • lokální gel
 • injekce

Tyto léky mohou být spojeny s rizikem závažných nežádoucích účinků, proto se ujistěte, že jste je všechny probrali se svým lékařem.

Kromě toho zvažte úpravu stravy, abyste posílili své celkové zdraví, nejen abyste léčili nízkou hladinu testosteronu.

Hladinu testosteronu mohou ovlivnit i takové faktory, jako je tělesná hmotnost a určité životní návyky.

Například u mužů s obezitou je větší pravděpodobnost vzniku hypogonadismu než u mužů se střední hmotností (24).

Proto je pro hormonální zdraví zásadní udržovat si přiměřenou hmotnost.

Pokud máte nízkou hladinu testosteronu, může ke zlepšení hladiny testosteronu přispět také větší fyzická aktivita, zanechání kouření (pokud kouříte) a omezení užívání alkoholu a drog (25, 26, 27).

Často kladené otázky

Jaké jsou příznaky nízké hladiny testosteronu?

Mezi příznaky nízké hladiny testosteronu patří (6, 28):

 • snížená spontánní erekce
 • snížená sexuální touha
 • snížená velikost varlat
 • snížená kostní a svalová hmota
 • ztráta ochlupen
 • únava
 • slabost
 • nadměrné pocení

Mějte na paměti, že příznaky související s nízkou hladinou testosteronu jsou nespecifické a překrývají se s příznaky jiných zdravotních stavů, z nichž některé mohou být závažné.

Nízkou hladinu testosteronu byste si neměli diagnostikovat sami. Pokud máte podezření, že máte nízkou hladinu testosteronu, obraťte se na zdravotnického pracovníka, který provede příslušné vyšetření.

Jaká je hlavní příčina nízké hladiny testosteronu?

Hladinu testosteronu může ovlivnit mnoho faktorů, včetně vyššího věku, vysokého procenta tělesného tuku a nedostatku živin.

Normální stárnutí je jednou z hlavních příčin nízké hladiny testosteronu neboli hypogonadismu. Ve skutečnosti je polovina mužů ve věku 80 let považována za hypogonadální (6).

Po 30. roce věku se hladina testosteronu snižuje o 1-2 % ročně. Některá chronická onemocnění, přibývání na váze a některé léky mohou tento pokles urychlit (6, 28).

Přestože stárnutí obvykle vede k výraznému poklesu hladiny testosteronu, zdravotnický pracovník může doporučit vhodnou léčbu, která pomůže zvýšit hladinu testosteronu a zlepšit příznaky související s nízkou hladinou testosteronu.

Může mít na hladinu testosteronu vliv pití alkoholu a užívání drog?

Ano. Výzkumy ukazují, že zneužívání alkoholu a drog může ovlivnit hladiny pohlavních hormonů, včetně snížení hladiny testosteronu (27).

Ve skutečnosti je užívání alkoholu a drog považováno za potenciálně reverzibilní příčinu hypogonadismu (27).

Pokud se obáváte zneužívání návykových látek, existují známé způsoby, jak získat pomoc. 

Jsou "doplňky stravy zvyšující hladinu testosteronu" bezpečné?

Není dobrý nápad používat doplňky prodávané jako "posilovače testosteronu".

Mnohé z těchto doplňků obsahují složky, jako jsou byliny, které by mohly potenciálně interagovat s léky nebo způsobit jiné nebezpečné vedlejší účinky.

Například plicní embolie a zvýšená hladina jaterních enzymů jsou jen některé komplikace, které byly spojeny s užíváním doplňků prodávaných za účelem zvýšení hladiny testosteronu (29, 30).

Navíc studie, která hodnotila 50 doplňků "T booster", zjistila, že více než 10 % doplňků stravy obsahovalo složky, které mohou negativně ovlivňovat hladinu testosteronu (30).

Studie také zjistila, že mnoho doplňků stravy obsahovalo zbytečně vysoké množství některých živin, například zinku a vitaminu B3.

Pokud máte podezření, že máte nízkou hladinu testosteronu, vyhněte se doplňkům uváděným na trh jako "posilovače testosteronu". Místo toho se poraďte s odborníkem, který vám poradí bezpečnou léčbu založenou na důkazech.

Závěr

Strava a životní styl mohou ovlivnit vaše hormonální zdraví, včetně hladiny testosteronu.

Konzumace většího množství potravin bohatých na živiny, které jsou důležité pro udržení optimální hladiny testosteronu - jako je vitamin D, hořčík, zinek a flavonoidní antioxidanty - může pomoci podpořit hormonální zdraví.

Pokud však máte nízkou hladinu testosteronu nebo máte podezření, že se u vás projevují příznaky nízké hladiny testosteronu, je důležité poradit se o správném testování a léčbě s odborníkem.

28 příznaků vysoké hladiny testosteronu u mužů a žen

Ing. Zdeněk Rozehnal

Testosteron (dále T) je klíčový pohlavní hormon, který je nejznámější tím, že u mužů stimuluje pubertu a vývoj sekundárních pohlavních znaků, jako je růst ochlupení a produkce spermií. T se také podílí na mnoha procesech v těle, včetně udržování kostní a svalové hmoty a ukládání a metabolismu tělesného tuku.

T se vyskytuje v mnohem vyšších koncentracích u mužů, ale je přítomen i v těle žen, a to v mnohem nižších koncentracích. A mít vyrovnanou hladinu T je nezbytné pro optimální zdraví a růst bez ohledu na pohlaví.

Jak můžete rozpoznat příznaky vysoké hladiny T u mužů i žen, jak se diagnostikuje a co s nimi dělat.

Příznaky u mužů

Přehled běžných příznaků vysoké hladiny T u mužů:

1. Akné

Akné může být příznakem vysoké hladiny T, když není žádná jiná zjevná příčina, například nadměrné pocení při cvičení.

2. Změny krevního tlaku

Změny krevního tlaku, včetně vysokého krevního tlaku (hypertenze) a nízkého krevního tlaku (hypotenze), mohou vést k:

 • závratím
 • bolestem hlavy
 • únavě
 • nevolnosti
 • mdlobám

3. Sexuální zdraví

Změny ve vašem sexuálním zdraví mohou být známkou abnormální hladiny T. Může jít o problémy s dosažením nebo udržením erekce, nazývané také erektilní dysfunkce (ED), sníženou touhu po sexu a nižší počet spermií, než je obvyklé.

4. Ochlupení na těle

Můžete také pozorovat změny na ochlupení hlavy a těla, včetně nadměrného růstu ochlupení na těle a časného plešatění na hlavě.

5. Nálada

Mohli byste také zaznamenat změny nálady, jako je podrážděnost, úzkost nebo deprese.

Mezi další příznaky mohou patřit např:

 • bolest na hrudi
 • potíže s dýcháním
 • nezřetelná nebo obtížná řeč
 • polycytemie vera, způsobená nadprodukcí červených krvinek.
 • nižší hladina HDL ("dobrého") cholesterolu
 • srdeční infarkt
 • otoky rukou nebo nohou (periferní edém)
 • mrtvice
 • abnormální růst prostaty (benigní hyperplazie prostaty)
 • spánková apnoe nebo jiné poruchy spánku, které ztěžují dýchání ve spánku
 • hluboká žilní trombóza, krevní sraženina v žíle ve vašem těle
 • plicní embolie, krevní sraženina v plicích

Příznaky u žen

Nyní se věnujme příznakům vysoké hladiny T u žen:

1. Ochlupení na těle

Můžete si všimnout abnormalit v ochlupení těla, jako je růst většího množství chloupků, než je pro vás typické, na obličeji, hrudi a zádech (hirsutismus). Mohlo by se u vás také objevit plešatění z toho, že máte v těle příliš mnoho hormonů zvaných androgeny.

2. Více svalů

Můžete si všimnout, že máte nárůst svalové hmoty po celém těle.

3. Nepravidelná menstruace

Můžete mít menstruaci v nepravidelných intervalech. Například chodit měsíce bez ní nebo mít dvě v jednom měsíci nebo mít menstruaci delší než obvykle.

4. Sexuální zdraví

Můžete zaznamenat změny ve svém sexuálním zdraví, jako je snížená sexuální touha, vaginální suchost nebo potíže s otěhotněním.

5. Nálada

Ženy mohou také zaznamenat změny nálady, jako je podrážděnost, úzkost nebo deprese.

Mezi další příznaky mohou patřit: - zvýšená aktivita:

 • abnormální epizody akné
 • větší klitoris, než je pro vás typické
 • zmenšení velikosti vašich prsou
 • hlubší hlas než obvykle
 • potíže s otěhotněním (neplodnost)
 • přibírání na váze beze změny stravy nebo aktivity

Příčiny

Mezi běžné příčiny vysoké hladiny T u mužů patří:

 • Nádorový růst v blízkosti hormonálních žláz, jako jsou nadledviny nebo varlata.
 • Užívání anabolických steroidů k budování svalové hmoty nebo ke zvýšení sportovního výkonu.
 • Užívání doplňků stravy s T nebo náhradní léčby T (TRT) pro abnormálně nízké hladiny T. V takovém případě bude váš lékař pečlivě sledovat hladinu T, aby se ujistil, že není naopak příliš vysoká.

Náhodný dotek testosteronového gelu. To může způsobit, že se vstřebá do vaší kůže a vaše hladiny T se zvýší.

Mezi běžné příčiny vysokých hladin T u žen patří:

 • Hirsutismus, který způsobuje nadměrný růst ochlupení.
 • Syndrom polycystických vaječníků (PCOS), který vytváří příliš mnoho androgenních hormonů, jako je T.
 • Vrozená hyperplazie nadledvin (CAH), která způsobuje, že nadledviny produkují abnormální množství hormonů v celém těle, včetně T.

Diagnóza

K diagnostice vysokých hladin T může lékař použít dvě základní metody:

 • Fyzikální vyšetření. Lékař vám bude klást otázky týkající se vašeho celkového zdravotního stavu a pozorně si prohlédne všechny fyzické příznaky vysokého T, jako je růst ochlupení a abnormální velikost pohlavních orgánů (prsou, varlat atd.).
 • Krevní test T. Lékař vám pomocí podkožní jehly odebere vzorek krve a odešle jej do laboratoře k analýze. Tím získáte definitivní měření T v krvi, které potvrdí vysokou hladinu T. Tento test se obvykle provádí ráno, kdy jsou hladiny T nejvyšší.

Ošetření

Léčba vysoké hladiny T závisí na příčině.

Léčba pro muže

Odstranění jakéhokoli vnějšího zdroje vysoké hladiny T je často první linií léčby vysoké hladiny T způsobené užíváním léků nebo steroidů.

Okamžitě přestaňte užívat anabolické steroidy a navštivte svého lékaře, který bude sledovat jakékoli změny hladin T. Pokud užíváte doplňky tsravy s T nebo TRT, poraďte se se svým lékařem, jak by vaše hladiny T mohly reagovat, pokud tyto léky vysadíte.

Možná budete chtít pouze léčit příznaky vysoké hladiny T. Udržování přebytečného ochlupení oholeného nebo používání čisticích prostředků na obličej proti akné může pomoci kontrolovat vaše příznaky.

Změna životního stylu může také pomoci, pokud jste dostávali doplňky T, protože máte nízkou hladinu T.

Pravidelný pohyb a strava složená z plnohodnotných potravin plných živin vám mohou pomoci přirozeně zvýšit hladinu T. To vám také může pomoci shodit nadváhu způsobenou nerovnováhou T a získat více živin, které potřebujete k podpoře tvorby T ve vašem těle.

Pokud je příčinou zvýšené hladiny T nádor, může vám lékař doporučit chirurgické odstranění nádoru. Pokud je nádor rakovinný, lékař s vámi probere další kroky k léčbě a odstranění rakoviny z vašeho těla.

Léčba pro ženy

Léčba vašich příznaků může být snadným počátečním způsobem, jak snížit účinky vysokého T na váš organismus.

Možná si budete chtít oholit nebo odbarvit přebytečné ochlupení nebo používat volně prodejný čisticí prostředek na obličej proti akné, který pomůže snížit výskyt výtoků.

Ke snížení hladiny T a zmírnění příznaků může přispět také změna životního stylu.

Zkuste pravidelně cvičit, každý den přibližně 30 minut lehkého až středně těžkého cvičení. Zkuste také jíst plnohodnotné potraviny s vysokým obsahem živin, abyste zhubli nebo zajistili, že přijímáte potřebnou výživu.

Váš lékař vám může doporučit léky na snížení hladiny T, včetně:

 • nízké dávky perorální antikoncepce (antikoncepční pilulky)
 • metformin
 • glukokortikosteroidy
 • spironolakton

Je známo, že antikoncepční pilulky blokují příliš vysoké hladiny T. Mezi běžné antikoncepční pilulky používané k léčbě vysokých hladin T patří desogestrel, gestoden a norgestimát.

Nízkodávkovaná antikoncepce se nedoporučuje, pokud plánujete otěhotnět.

Než začnete užívat jakoukoli antikoncepci, měla byste také navštívit svého gynekologa, aby zjistil, zda nehrozí nějaké vedlejší účinky nebo komplikace způsobené změnami, které antikoncepce způsobuje ve vašich hormonech.

Kdy navštívit lékaře

Pokud se u vás objeví některý z následujících příznaků, které mohou znamenat, že máte vysokou hladinu T, navštivte co nejdříve svého lékaře:

 • bolest na hrudi
 • potíže s dýcháním
 • potíže s mluvením
 • závratě
 • mdloby
 • abnormální změny v hladině HDL ("dobrého") cholesterolu
 • mrtvice
 • srdeční infarkt
 • otoky rukou nebo nohou
 • potíže se spánkem nebo s dýcháním během spánku

Závěr

Vysoká hladina testosteronu může být problémem jak pro muže, tak i ženy.

Obraťte se na svého lékaře, pokud zaznamenáte jakékoli příznaky vysokého T. Příčina je obvykle snadno léčitelná a včasné zachycení minimalizuje riziko jakýchkoli komplikací způsobených nerovnováhou T.

 

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           DUBEN 2024 - 31 článků

                KVĚTEN 2024 - 17 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života