Riziko spálení při pobytu na slunci je vyšší, pokud užíváte některý z následujících běžných léků

- Pixabay

Barbora Nová

Například antibiotika, perorální antikoncepce a léky na léčbu akné mohou výrazně zvýšit vaši citlivost na slunce a jeho škodlivé UV záření.

Letní měsíce si žádají více času stráveného na slunci, a i když většina lidí ví, že nedostatek opalovacího krému a nevhodné oblečení vás mohou vystavit nebezpečí UV záření, možná nevíte, že běžné léky vás mohou také vystavit zvýšenému riziku fotosenzitivity nebo citlivosti na slunce.

"K fotosenzitivitě vyvolané léky dochází tehdy, když chemické látky nebo léky požité perorálně nebo aplikované lokálně vyvolají fotosenzitivní reakci (spálení) z vystavení se UV záření ze slunečního světla nebo solária," uvádí HaV y Ngo-Hamilton, PharmD, klinická konzultantka společnosti BuzzRx.

Termín citlivost na slunce může být mylně zaměňován za snadné přehřátí nebo za zvýšenou citlivost očí na sluneční záření. Přecitlivělost na slunce však striktně paní doktorka označuje přehnanou reakci kůže při vystavení slunci.

"Některé léky způsobují, že je člověk citlivější na slunce, což způsobuje přehnanou reakci jeho kůže na sluneční záření. Citlivost na slunce může navíc vést k vážnému spálení i při krátkém vystavení slunečnímu záření."

Typy reakcí na citlivost na slunce

Léky způsobující citlivost na slunce mohou vyvolat následující tři typy reakcí.

Fototoxická reakce

Fototoxicita vyvolaná léky označuje vznik vyrážky v důsledku kombinovaného působení chemické látky a ultrafialového nebo viditelného záření, uvádí dr. A d am Friedman, profesor dermatologie na George Washington School of Medicine.

"Samotné vystavení chemické látce nebo světlu nestačí k vyvolání onemocnění; když však dojde k fotoaktivaci chemické látky (chromoforu; látky absorbující záření), může vzniknout abnormální reakce."

Reakce se projevuje jako těžké spálení od slunce a objevuje se v krátkém časovém horizontu, obvykle během několika minut až hodin po vystavení slunci, a dochází k ní pouze na těch místech kůže, která byla vystavena slunci, uvedla dr. Ngo-Hamilton.

"Jediný rozdíl mezi spálením od slunce a fototoxicitou spočívá v tom, že fototoxicita je vyvolána perorálními léky nebo topickými látkami, včetně některých složek přípravků pro péči o pleť, zatímco spálení od slunce je pouze poškození kožní tkáně v důsledku dlouhodobého působení UV záření," uvedla.

Tento typ reakce se může objevit během několika minut až hodin po vystavení vyvolávající látce a slunečnímu záření.

Fotoalergická reakce na léky

U senzibilizovaných jedinců by se mohla vyvinout fotoalergická reakce na léky, ke které dochází, když sluneční záření způsobí strukturální změnu látky, což vede k tvorbě protilátek v těle.

"Fotoalergické reakce se mohou objevit jak při požití léků, tak by mohly nastat, pokud se alergen dostane do kontaktu s kůží a následně je ozářen ultrafialovým zářením," konstatuje dr. Friedman.

Reakce se obvykle objeví 24 až 72 hodin po vystavení léku a slunečnímu záření a často svědí a vypadá jako reakce typu jedovatého břečťanu nebo ekzému.

Podle dr. Hamiltovové je proces podobný tomu, jako když se na těle říznete nebo máte otevřenou ránu, při kterém se bílé krvinky přesunou na místo "zranění" a uvolňují imunitní mediátory - přirozené chemické látky v těle, které hrají aktivní roli během imunitní reakce.

Vyrážka se může rozšířit i na části těla, které nebyly vystaveny slunci. V některých případech fotoalergická kontaktní dermatitida přetrvává i po ukončení působení spouštěče a může se stát chronickým stavem.

Změny na kůži

Některé léky mohou změnit kůži a učinit ji citlivější na UV záření.

Retinoidy jsou toho skvělým příkladem, protože ztenčují samotnou vrchní vrstvu kůže zvanou stratum corneum, která má mírné ochranné faktory proti slunci.

Léky, které způsobují citlivost kůže

Perorální i lokální léky mohou interagovat s UV zářením ze slunečního světla nebo solária. Dr. Ngo-Hamiltonová uvádí, že k chemické reakci dochází, protože léky jsou tvořeny různými chemickými vazbami.

"Fotosenzibilizující léky mají jedinečné chemické složení, které se při kontaktu s absorbovanými UV paprsky destabilizují nebo mění. V důsledku této interakce dochází ke kožním reakcím, které vedou k fototoxicitě nebo fotoalergii."

Následují léky, které byste měli mít při pobytu na slunci na očích.

Antibiotika včetně tetracyklinů, jako je doxycyklin; sulfonamidy, jako je Bactrim (trimethoprim/sulfamethoxazol), fluorochinolony, jako je Cipro (ciprofloxacin) a Levaquin (levofloxacin), které se používají k léčbě různých bakteriálních infekcí, jako jsou ušní infekce, infekce močových cest a zápal plic.

"Tetracykliny jsou v dermatologii rozhodně nejpozoruhodnější co se týče způsobování fotosenzitivity," uvádí dr. Friedman.

Perorální antikoncepce zahrnuje přípravky obsahující estrogen a progestin, jako jsou Microgestin, Ortho Tri-Cyclen, Sprintec a Tri Femynor.

Tyto léky mohou způsobovat citlivost na slunce, ale ne tak často jako u antibiotik.

Deriváty vitaminu A pro léčbu akné, jako je Accutane (isotretinoin) a Retin-A (tretinoin). Kromě chemické reakce, která probíhá na povrchu kůže, dr. Ngo-Hamiltonová popisuje, že deriváty vitaminu A, jako je tretinoin, stimulují výměnu kožních buněk a podporují růst nových kožních buněk.

"Odstraněním nebo ztenčením ochranné bariéry kůže se tedy stává náchylnější ke spálení. Spolu s léky na akné, jako je Retin-A a Accutane, mohou přípravky péče o pleť s účinky proti stárnutí nebo rozjasňujícími účinky také způsobit, že je pleť citlivější na slunce."

Další léky, které mohou způsobovat citlivost na slunce

Citlivost na slunce mohou způsobovat také následující léky:

  • NSAID (nesteroidní protizánětlivé léky), jako jsou naproxen, celekoxib a piroxikam.
  • Methotrexát používaný k léčbě rakoviny a autoimunitních onemocnění, jako je lupus, lupénka a revmatoidní artritida.
  • Kardiovaskulární léky, jako je amiodaron, nifedipin, chinidin, kaptopril, enalapril, fosinopril, ramipril, disopyramid, hydralazin, klofibrát a simvastatin.
  • Thiazidová diuretika, jako je hydrochlorothiazid (HCTZ), frusemid, chlorothiazid, bendroflumethiazid, benzthiazid a cyklothiazid.
  • Tricyklická antidepresiva, jako je amitriptylin a desipramin.
  • Léky na cukrovku, jako je glyburid a glipizid.
  • Chemoterapie, např. fluorouracil, vinblastin dakarbazin, prokarbazin, metotrexát.

Jak se chránit před sluncem při užívání léků

Chránit své tělo před sluncem je vždy důležité, zejména při užívání léků, které zvyšují náchylnost k citlivosti kůže. Abyste svou kůži ochránili, zvažte následující:

Používejte opalovací krém s ochranným faktorem SPF 30 nebo vyšším, širokým spektrem (UVA + UVB)

Každý den nanášejte vhodný opalovací krém na exponovaná místa a pokud jste venku déle než 2 hodiny, nanášejte jej znovu.

Nezapomínejte na oční víčka a rty, které jsou citlivější a při nanášení opalovacího krému se na ně často zapomíná.

Pokud je to možné, používejte fyzickou ochranu, jako jsou klobouky, sluneční brýle a oblečení

Udělejte další opatření a mějte v autě nebo v práci náhradní oblečení pro případ improvizovaného pobytu venku.

"Možná se vyplatí investovat do oblečení s UPF tkaninou," doporučuje dr. Ngo-Hamiltonová.

Vyhledávejte stín, zejména mezi 10. a 16. hodinou

Přestože vyrážka způsobená fotosenzitivitou není život ohrožující, může být bolestivá a ovlivnit každodenní aktivity nebo kvalitu života.

Chcete-li snížit riziko vzniku přecitlivělosti na slunce, snažte se co nejvíce minimalizovat pobyt na slunci.

Pochopte své zdravotní potíže

Zeptejte se svého lékaře, zda nemáte nějaké zdravotní potíže, které mohou dále zvyšovat riziko citlivosti na slunce

"Například pacienti s lupusem, ekzémem a lupénkou jsou vystaveni vyššímu riziku," varuje dr. Ngo-Hamiltonová.

Nepřestávejte užívat léky, pokud se spálíte na slunci

Pokud se při užívání léků spálíte, nepřestávejte léky užívat bez předchozí konzultace s lékařem.

"Mnoho těchto léků se používá k léčbě závažných zdravotních stavů, jako je arytmie, cukrovka a různé autoimunitní poruchy. Vysazení těchto léků může vést k vážným zdravotním následkům," varuje. "Pokud je fotosenzitivita příliš závažná, může s vámi lékař kromě užitečných rad pro zdraví kůže probrat i další možnosti léčby."

Závěr

Běžné léky mohou zvýšit náchylnost ke spálení.

Patří mezi ně antibiotika, perorální antikoncepce a léky na léčbu akné.

Při užívání těchto léků je ochrana pokožky před sluncem obzvláště důležitá.

Obava z chemických látek ve vašem opalovacím přípravku má jednoduché řešení

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

Nový výzkum vrhl definitivně světlo na skutečnost, že některé složky v opalovacích krémech jsou absorbovány do našich těl na potenciálně nebezpečných úrovních.

Nicméně již delší dobu víme, že standardně používané chemikálie v opalovacích přípravcích - především avobenzon, oxybenzon, oktocrylen a ecamsule - mohou zůstat v krvi celé hodiny.

Proto mnozí dermatologové doporučují vyměnit chemické bomby za bezpečnější alternativy, jako jsou minerální produkty, protože minerální opalovací krémy jsou považovány za bezpečnější a navíc ještě účinnější.

Fyzikální přípravky

Jedná se o fyzikální opalovací přípravky na minerální bázi, vyrobené z oxidu titaničitého a oxidu zinečnatého.

Minerální opalovací krémy jsou na povrchu kůže a odrážejí sluneční světlo, přičemž nepronikají do těla, zatímco chemické opalovací krémy používají syntetické chemikálie k absorpci slunečních paprsků až poté, co kůží proniknou a následně kontaminují tělo.

Pokud se nalézáte v prostředí s intenzivním slunečním zářením a navíc nejste již opáleni, nezapomeňte si zakrýt citlivější části těla - například krk, rty, oční víčka a uši - protože tyto oblasti mají tendenci být zasaženy nejpřímějším slunečním světlem. Navíc v době od 12 do 14 hodin je vhodné se pobytu na sluníčku úplně vyhnout.

Vemte na vědomí, že většina opalovacích krémů poskytuje ochranu přibližně 90 minut nebo méně, zejména pokud jste byli ve vodě. Také si nezapomeňte koupit nový opalovací krém každý rok, protože dříve koupený se stává méně efektivní v průběhu času.

Závěr

Zásadně dávejte přednost fyzikálním krémům na bázi oxidu titaničitého a oxidu zinečnatého před chemickými krémy. A pokud plánujete pobyt na sluníčku, nezapomeňte na kvalitní sluneční brýle.

Zdravotní osvěta nyní naléhá: více se slunit a méně používat krémy

Jonathan Benson, 2010

Celkem sedm zdravotnických organizací (mj. the Cancer Research U.K. a the National Osteoporosis Society) nedávno vydalo spojené prohlášení o tom, že lidská populace potřebuje pobývat více na slunci. S ohledem na předchozí desetiletí, kdy bývala veřejnost varována před nebezpečími nechráněného pobytu na slunci, jde vlastně o zásadní zvrat a začíná znovu vítězit názor, že lidé by se měli pravidelně slunit bez opalovacích krémů, aby si tak zajistili přiměřenou hladinu vitamínu D.

Varování před sluncem, které vydávaly i vládní instituce, odrazovalo milióny lidí od opalování nebo podporovalo aplikace opalovacích krémů plných chemikálií, bránících produkci vitamínu D z ultrafialových paprsků, které nemohly pronikat do kůže. V posledních letech ale proběhly spousty výzkumů, které vyvrací tvrzení, že by slunce mohlo být nebezpečné. Namísto toho vychází najevo, že slunce je k udržení zdraví nezbytné.

Professor Rona Mackie z Britské asociace dermatologů to reportérům z BBC News vysvětlil takto: „Některé z informací o slunění byly až přehnaně negativní. Nyní už tvrdíme, že 10-15 minutové slunění bez opalovacích krémů několikrát za týden je zřejmě optimální z pohledu získávání přiměřené hladiny vitamínu D a ve vztahu k možnému riziku rakoviny kůže.“

Deficit vitamínu D souvisí s množstvím nemocí, jako je osteoporóza, srdeční choroby, autismus, diabetes, svalová degenerace nebo rakovina. Většina lidí v průmyslovém světě a nyní už i v rozvojových zemích mívá tento deficit, protože stráví velmi málo času venku na přírodním slunci. A když už to udělají, používají pak nepřiměřená množství opalovacích krémů.

Studie zjistily, že zhruba 70% bělochů a až 97% černochů mívají silný deficit vitamínu D. A přitom tento vitamín může být schopen ochránit až 77% lidí před vznikem všech druhů rakoviny

Také zdravotní autority v USA začínají pomalu doporučovat Američanům, aby zvyšovali svůj příjem vitamínu D (viz https://www.naturalnews.com/030598_vitamin_D_Institute_of_Medicine.html)

Zdroj:
https://www.bbc.co.uk/news/health-12013332

Originál: https://www.naturalnews.com/030832_sunshine_vitamin_D.html

Nová studie: Neuvěřitelné! Až 84% přípravků na opalování poškodí vaše zdraví!

Environmental Working Group (EWG) zveřejnila svého druhu první hloubkovou analýzu bezpečnosti a účinnosti více než 700 značek opalovacích krémů. Tato nová databáze uvádí výrobky, které nabízejí nejlepší kombinaci bezpečnosti a účinnosti: jsou složeny z nejbezpečnějších chemikálií a jsou nejvíce účinné při ochraně proti spálení a předcházejí dlouhodobým škodám způsobeným slunečním UV zářením, které jsou spojeny se stárnutím kůže, zvrásčením a potenciálně s rakovinou.

Po 29 let odmítal FDA zveřejnit bezpečnostní standardy pro výrobky pro opalování

To jsou téměř tři desetiletí udržování veřejnosti v temnotách, ve vztahu k extrémně škodlivým, rakovinu způsobujícím chemikáliím, které se nacházejí ve výrobcích pro opalování. Má někdo nějaký nápad, proč Úřadu pro potraviny a léky trvalo tak dlouho, než nastavil normy pro výrobky užívané více než 100 miliony Američanů? Pokud jste si mysleli. „Protože hrabivé korporace prodávající tyto jedovaté opalovací produkty nechtějí, aby se FDA zabýval bezpečností jejich výrobků“, udělte si zlatou medaili. Trefili jste se! FDA nemá žádný zájem na ochraně veřejnosti před rakovinu způsobujícími výrobky osobní hygieny, a tento jednoduchý fakt je v souvislosti s 29-letým zpožděním ustanovení základních bezpečnostních norem do očí bijící.

Protože je tomu tak ve stále větší míře, dělají nyní práci, kterou by měl dělat FDA a kterou dělat odmítá, neziskové skupiny. V tomto případě Environmental Working Group (https://www.ewg.org/), jedna z deseti mnou nejvíce doporučovaných neziskových organizací, sestavila seznam 700 značek opalovacích krémů spolu s jedovatými chemikáliemi, které obsahují. Tento seznam najdete nahttps://www.ewg.org/sunscreen/.

Jak uvádí EWG, mnoho z opalovacích výrobků obsahuje rakovinu způsobující chemikálie, které jsou absorbovány přímo kůží:

Některé opalovací krémy se vstřebávají do krevního systému a způsobují zdravotní obtíže

Naše recenze technické literatury ukazuje, že některé přísady opalovacích krémů se absorbují do krevního systému a některé jsou spojeny s projevy otravy. Některé na slunci uvolňují kůži poškozující volné radikály, některé se chovají jako estrogen a mohou rozrušit hormonální systém, několik z nich je silně provázáno s alergickými reakcemi a další se mohou usadit v těle nebo v životním prostředí. FDA pro přísady do výrobků pro opalování neustanovil žádné přísné bezpečností normy.

Po 29 letech debat vláda při nastavení povinných bezpečnostních standardů pro opalovací krémy selhala. Společnosti mají volnou ruku a mohou volně činit rozhodnutí o všem, od reklamních tvrzení po kvalitu výrobku. Namísto ustanovení pevných norem Úřad pro potraviny a léky (FDA) lidem radí, aby se vyhýbali slunci od 10 dopoledne do 4 odpoledne. FDA se nyní nachází ve stavu přímého porušení nařízení Kongresu, požadujícímu aby tento úřad dokončil bezpečnostní normy pro opalovací krémy do konce května 2006, čímž opovrhuje nejen Kongresem ale také spotřebiteli, kteří se na opalovací výrobky při ochraně svého zdraví spoléhají.

84% výrobků pro opalování poškozuje spotřebitele

Jak odhaluje výzkum EWG, je pro spotřebitele škodlivých neuvěřitelných 84% výrobků pro opalování. Ano čtete správně: Více než čtyři z pěti výrobků pro opalování ve skutečnosti lidi při jejich používání poškozuje.

Pro čtenáře NewsTarget to samozřejmě není žádné překvapení. Bili jsme na poplach ohledně toxicity výrobků pro opalování léta. Rovněž jsme bušili do chorobné konspirace mezi průmyslem rakoviny a průmyslem opalovacích výrobků, které se snaží držet lidi nemocnými, tak aby obě odvětví vydělala více peněz. Přečtěte si můj článek The Sunscreen Myth (Opalovací mýtus) a zjistěte více.

Jak čtenáři NewsTarget vědí již dlouhou dobu, výrobky pro opalování jsou podvod, a ve skutečnosti způsobují rakovinu, namísto aby jí zabraňovaly

Čím více spotřebitelé používají výrobky pro opalování, tím větší je šance, že u nich bude jednoho dne diagnostikovaná rakovina. Z části je to v důsledku toho, že způsobují blokování ultrafialového záření (UV světla), které v lidské kůži produkuje mocný protirakovinný nutriční faktor vitamín D.

Vitamín D je prostě a jednoduše nejlepším protirakovinovým lékem na světě, a poslední studie ukázaly, že může zabránit téměř čtyřem z pěti případů rakoviny u žen

(VŠECH druhů rakoviny, včetně rakoviny prsu, pochvy, plic, mozkových nádorů, vícečetných myelomů a dokonce rakovině kůže). Pro přečtení článků o vitamínu D na NewsTarget klikněte sem.

Environmental Working Group bohužel stále neuznává léčivé schopnosti vitamínu D a stále doporučuje, aby se lidé vyhýbali slunci

Jde spíše o opominutí této skupiny, než o jakoukoliv záměrně škodlivou konspiraci. EWG to myslí dobře, ale stále ignoruje nutriční dopad vitamínu D. Jsou to experti na toxikologii, ne na výživu, a stále trpí iluzí, že čím méně slunečního světla spotřebitelé obdrží svojí kůží, tím zdravější budou (odtud pramení vytrvalé tvrzení, že výrobky pro opalování s neefektivním blokováním UV záření jsou rovněž „nebezpečné“). Zdá se, že EWG nemá rovněž žádné povědomí o tom, že nejlepší opalovacím krémem je vnitřní opalovací krém sestávající se z antioxidantů. Jezte spoustu bobulovin, sépií, řas a superjídla, a vybudujete si přirozenou, vnitřní, vrstvu, která bude blokovat nadbytečné UV záření přirozenou cestou.

I přes tyto nedostatky ve znalostech EWG v oblasti výživy souhlasím zcela s jejich postojem odhalování jedovatých chemikálií, a to je silná stránka jejich vynikající práce. Ohledně výrobků pro opalování dochází k těmto závěrům:

… bytostně potřebujeme politiku, která by na společnostech požadovala zdokumentování bezpečnosti chemikálií, dříve než se dostanou na trh. A ze všeho nejvíce potřebujeme politiku, která by požadovala, aby byly chemikálie bezpečné pro plod, kojence a ostatní náchylnou populaci – je to jednoduchá myšlenka v souladu se selským rozumem, ale zcela chybějící ve stávajících federálních zákonech. Takový postup by výrazným způsobem zlepšil naše chápání zdravotních dopadů plynoucích z vystavení se chemikáliím a byl by to velký krok vpřed při odstranění mezer, které nechávají spotřebitele v riziku plynoucímu z celoživotního vystavování se chemikáliím.

Níže přetiskujeme plné znění tiskového prohlášení EWG oznamujícího novou databázi opalovacích krémů: První kdy zveřejněná on-line databáze hodnotící bezpečnost opalovacích krémů a jejich účinnost

Environmental Working Group (EWG) zveřejnila svého druhu první hloubkovou analýzu bezpečnosti a účinnosti více než 700 značek opalovacích krémů. Tato nová databáze uvádí výrobky, které nabízejí nejlepší kombinaci bezpečnosti a účinnosti: jsou složeny z nejbezpečnějších chemikálií a jsou nejvíce účinné při ochraně proti spálení a předcházejí dlouhodobým škodám způsobeným slunečním UV zářením, které jsou spojeny se stárnutím kůže, zvrásčením a potenciálně s rakovinou.

Tato analýza zjistila, že 84 procent ze 785 výrobků pro opalování s faktorem 15 nebo vyšším nenabízí odpovídající ochranu před škodlivými slunečními paprsky nebo obsahuje přísady s bezpečnostním rizikem. Je ironií, že některé oblíbené ochranné chemikálie se při vystavení slunečnímu záření rozkládají, a musí být doplněny stabilizujícími chemikáliemi. Jiné pronikají kůží a představují značné zdravotní riziko.

Tento průlomový výzkum je založen na téměř 400 revidovaných studiích v oblasti 17 ochranných chemikálií povolených pro použití v USA, na analýze toxicity přísad s odkazy na 60 databází firem a vlády v oblasti chemického rizika, a je doplněn o na míru šitá hodnocení (výrobek po výrobku) ochrany jak před zářením UVA tak UVB.„Používejte vždy opalovací krém“, říká Jane Houlihanová, vice-prezidentka pro výzkum v EWG, „ale ne všechny krémy jsou rovnocenné“. „Náš výzkum ukazuje, že některé výrobky jsou mnohem efektivnější než ostatní, zatímco představují menší zdravotní riziko. Předtím, než jsme spustili tuto internetovou stránku, neměl spotřebitel žádnou možnost jak identifikovat nejbezpečnější a nejúčinnější opalovací krémy.“

„Ochranný faktor uvedený na výrobku je nápomocný, ale je tou pouze část toho, co spotřebitel potřebuje vědět“, říká Hloulihanová. „Náš systém ohodnocení zahrnuje kritické informace o ochraně před UV, o tom, jak stabilní je daný výrobek na slunci, a o potenciálních zdravotních rizicích přísad výrobku.“

„EWG tento výzkum provedla, protože FDA v tomto selhala. Při více než jednom milionu každoročně hlášených případů rakoviny kůže by lidé měli mít ty nejspolehlivější dostupné informace o tom, který opalovací krém jim a jejich rodinám poskytne nejlepší ochranu“, dodává Houlihanová.

Tato zpráva a internetová stránka řadí výrobky v rámci kombinace bezpečnosti a účinnosti, pomáhá spotřebitelům rozpoznat falešná tvrzení ohledně těchto výrobků pro opalování, a poskytuje jim náměty pro bezpečnost před sluncem.

Americký Úřad pro potraviny a léky nedokončil komplexní normy pro opalovací krémy, které byly ve vývoji 29 let. Po dokončení budou tato pravidla standardizovat hodnotící systém pro ochranu před UV zářením a zakazovat zavádějící a nepřesná tvrzení jako např. „voděodolné“ či „vydrží celý den“, která jsou u těchto výrobků naprosto běžná.

Jako odpověď na selhání FDA ustanovit vynutitelné normy pro opalovací krémy podali občané v Kalifornii devět hromadných žalob za klamavou reklamu; vrchní státní zástupce státu Connecticut poslal Úřadu petici, aby tyto normy zavedl; a šest senátorů FDA napsalo a urgovalo, aby Úřad vydal regulační opatření v oblasti výrobků pro opalování a chránil tak veřejnost před rakovinou kůže.

Zdroj: www.newstarget.com/021927.html

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           ČERVEN 2024 - 17 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

  • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
  • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života