Lykopen, jeho zdravotní účinky a hlavní zdroje potravin

- Pixabay

Barbora Nová

Lykopen je rostlinná živina, která dodává ovoci, jako jsou rajčata a grapefruity, jejich barvu. Je spojován s lepším zdravím srdce, prevencí spálení od slunce a ochranou před některými druhy rakoviny.

Následují zdravotními přínosy a hlavní potravinové zdroje lykopenu.

Silné antioxidační vlastnosti lykopenu

Lykopen je antioxidant ze skupiny karotenoidů.

Antioxidanty chrání tělo před poškozením způsobeným sloučeninami známými jako volné radikály.

Pokud hladina volných radikálů převýší hladinu antioxidantů, mohou v těle vyvolat oxidační stres. Tento stres je spojován s některými chronickými onemocněními, jako je rakovina, cukrovka, srdeční choroby a Alzheimerova choroba (1).

Výzkum ukazuje, že antioxidační vlastnosti lykopenu mohou pomoci udržet hladinu volných radikálů v rovnováze a chránit tak tělo před některými z těchto onemocnění (2).

Studie v laboratoři a na zvířatech navíc ukazují, že lykopen může chránit váš organismus před poškozením způsobeným pesticidy, herbicidy, glutamátem sodným (MSG) a některými druhy plísní (3, 4, 5, 6).

Shrnutí:

 • Lykopen je silný antioxidant, který může chránit organismus před oxidativním stresem a poskytovat určitou ochranu před některými toxiny z životního prostředí a chronickými onemocněními.

Lykopen může chránit před některými typy rakoviny

Silné antioxidační působení lykopenu může zabránit nebo zpomalit progresi některých typů rakoviny.

Laboratorní studie například ukazují, že tato živina může zpomalovat růst rakoviny prsu a prostaty tím, že omezuje růst nádorů (7, 8).

Studie na zvířatech dále uvádějí, že může zabránit růstu rakovinných buněk v ledvinách (9).

U lidí spojují observační studie vysoký příjem karotenoidů, včetně lykopenu, s o 32-50 % nižším rizikem rakoviny plic a prostaty (8, 10, 11).

Podrobněji se souvislostí mezi lykopenem a rakovinou prostaty zabývala 23 let trvající studie na více než 46 000 mužích.

Muži, kteří konzumovali alespoň dvě porce rajčatové omáčky bohaté na lykopen týdně, měli o 30 % nižší pravděpodobnost vzniku rakoviny prostaty než ti, kteří jedli méně než jednu porci rajčatové omáčky měsíčně (12).

Nedávný přehled 26 studií však zjistil mírnější výsledky. Vědci spojovali vysoký příjem lykopenu s o 9 % nižší pravděpodobností vzniku rakoviny prostaty. Jako nejpřínosnější se jevil denní příjem 9-21 mg denně (13).

Shrnutí:

 • Strava bohatá na antioxidant lykopen může pomáhat předcházet vzniku rakoviny prostaty. Může také chránit před rakovinou plic, prsu a ledvin.

Lykopen může podporovat zdraví srdce

Lykopen může také pomáhat snižovat riziko vzniku srdečních onemocnění nebo předčasného úmrtí na ně (14).

Částečně proto, že může snižovat rizikové faktory srdečních onemocnění. Konkrétně může snižovat poškození volnými radikály, hladinu celkového a "špatného" LDL cholesterolu a zvyšovat hladinu "dobrého" HDL cholesterolu (15, 16).

Vysoká hladina lykopenu v krvi může také přidat roky života lidem s metabolickým syndromem - kombinací zdravotních stavů, které mohou vést k srdečním onemocněním.

V průběhu desetiletého období vědci zaznamenali, že jedinci s metabolickým onemocněním, kteří měli nejvyšší hladinu lykopenu v krvi, měli až o 39 % nižší riziko předčasného úmrtí (17).

V jiné desetileté studii byla strava bohatá na tuto živinu spojena s o 17-26 % nižším rizikem srdečních onemocnění. Nedávný přehled dále spojuje vysokou hladinu lykopenu v krvi s o 31 % nižším rizikem mrtvice (18, 19).

Ochranné účinky lykopenu se zdají být zvláště prospěšné pro osoby s nízkou hladinou antioxidantů v krvi nebo s vysokou úrovní oxidačního stresu. Patří sem starší dospělí a lidé, kteří kouří nebo mají cukrovku či srdeční onemocnění (20).

Shrnutí:

 • Silné antioxidační vlastnosti lykopenu mohou pomoci zlepšit hladinu cholesterolu a snížit pravděpodobnost vzniku srdečních onemocnění nebo předčasného úmrtí na ně.

Lykopen může chránit před spálením od slunce

Předpokládá se, že lykopen poskytuje také určitou ochranu před škodlivými účinky slunečního záření (21, 22).

V jedné malé 12týdenní studii byli účastníci vystaveni UV záření před a po konzumaci 16 mg lykopenu z rajčatového protlaku nebo placeba. Účastníci ve skupině s rajčatovou pastou měli méně závažné kožní reakce na vystavení UV záření (23).

V další 12týdenní studii pomohl denní příjem 8-16 mg lykopenu, ať už z potravin, nebo z doplňků stravy, snížit intenzitu zarudnutí kůže po vystavení UV záření o 40-50 %.

V této studii byly doplňky stravy poskytující směs lykopenu a dalších karotenoidů účinnější proti poškození UV zářením než doplňky stravy poskytující pouze lykopen (24).

Přesto je ochrana lykopenu proti poškození UV zářením omezená a nepovažuje se za vhodnou náhradu používání opalovacích krémů.

Shrnutí:

 • Lykopen může pomoci zvýšit obranyschopnost pokožky před spálením a poškozením způsobeným UV zářením. Nenahrazuje však opalovací krém.

Další potenciální přínosy lykopenu

Lykopen může mít i řadu dalších zdravotních přínosů - mezi nejlépe prozkoumané patří např:

 • Může pomoci vašemu zraku: Lykopen může zabránit nebo oddálit vznik šedého zákalu a snížit riziko makulární degenerace, která je hlavní příčinou slepoty u starších osob (25, 26).
 • Může snižovat bolest: Lykopen může přispívat ke snížení neuropatické bolesti, což je typ bolesti způsobený poškozením nervů a tkání (27, 28).
 • Může chránit váš mozek: antioxidační vlastnosti lykopenu mohou pomáhat předcházet záchvatům a ztrátě paměti u nemocí souvisejících s věkem, jako je Alzheimerova choroba (29, 30, 31).
 • Může přispívat k posílení kostí: Lykopen může svým antioxidačním působením zpomalovat odumírání kostních buněk, posilovat strukturu kostí a pomáhat udržovat kosti zdravé a silné (32).

Shrnutí:

 • Lykopen může pomáhat snižovat pocity bolesti a mít příznivé účinky na oči, mozek a kosti.

Hlavní zdroje lykopenu v potravinách

Všechny přírodní potraviny se sytě růžovou až červenou barvou obvykle obsahují určité množství lykopenu.

Největším potravinovým zdrojem jsou rajčata, a čím zralejší rajče, tím více lykopenu obsahuje. Tuto živinu však najdete i v řadě dalších potravin.

Následuje seznam potravin, které obsahují nejvíce lykopenu na 100 gramů (33):

 • Sušená rajčata: 45,9 mg
 • Rajčatový protlak: 21,8 mg
 • Guava: 5,2 mg
 • Meloun: 4,5 mg
 • Čerstvá rajčata: 3,0 mg
 • Rajčata v konzervě: 2,7 mg
 • Papája: 1,8 mg
 • Růžový grapefruit: 1,1 mg
 • Vařená sladká červená paprika: 0,5 mg

V současné době není pro lykopen stanovena žádná doporučená denní dávka. Ze současných studií však vyplývá, že nejpřínosnější je příjem v rozmezí 8-21 mg denně.

Shrnutí:

 • Většina červených a růžových potravin obsahuje určité množství lykopenu. Nejbohatším zdrojem této živiny jsou rajčata a potraviny vyrobené z rajčat.

Doplňky stravy s lykopenem

Ačkoli je lykopen obsažen v mnoha potravinách, můžete ho užívat také ve formě doplňků stravy.

Pokud je však lykopen užíván jako doplněk stravy, může interagovat s některými léky, včetně léků na ředění krve a léků na snížení krevního tlaku (34).

Jedna malá studie také zjistila, že 2 mg lykopenu denně v doplňcích stravy během těhotenství může zvýšit riziko předčasného porodu nebo nízké porodní hmotnosti (35).

Na okraj lze poznamenat, že některé výzkumy uvádějí, že příznivé účinky této živiny mohou být silnější, pokud se konzumuje z potravin, a nikoliv z doplňků stravy (36).

Shrnutí:

 • Doplňky stravy s lykopenem nemusí být vhodné pro každého a ne vždy nabízejí stejné výhody jako lykopen z potravin.

Potenciální rizika lykopenu

Lykopen je obecně považován za bezpečný, zejména pokud je získáván z potravin.

V několika vzácných případech vedla konzumace velmi vysokého množství potravin bohatých na lykopen ke změně barvy kůže známé jako lykopenodermie.

Přesto je obecně obtížné dosáhnout tak vysokých hladin pouze prostřednictvím stravy.

V jedné studii byl tento stav důsledkem toho, že muž několik let denně vypil 2 litry rajčatové šťávy. Zbarvení kůže lze zvrátit po několikatýdenní dietě bez lykopenů (37, 38).

Doplňky stravy s lykopenem nemusí být vhodné pro těhotné ženy a osoby užívající některé druhy léků (34, 35).

Shrnutí:

 • Lykopen obsažený v potravinách je obecně bez rizika. Lykopen z doplňků stravy, zejména pokud je užíván ve vysokém množství, však může mít některé nevýhody.

Závěr

Lykopen je silný antioxidant s mnoha zdravotními přínosy, včetně ochrany před slunečním zářením, lepšího zdraví srdce a nižšího rizika některých typů rakoviny.

Ačkoli ho lze nalézt jako doplněk stravy, může být nejúčinnější, když se konzumuje z potravin bohatých na lykopen, jako jsou rajčata a další červené nebo růžové ovoce.

Nekupujme kečupy, jsou jedovaté

Test Občanského sdružení spotřebitelů v dubnu 2012 testoval 22 kečupů od různých výrobců, včetně bioprodukce. Všechny testované vzorky byly nadlimitně kontaminovány jedovatými látkami (mykotoxiny a pesticidy). Tedy neunikly dokonce ani bio produkty. Nebude rozumnější kečupy vůbec nekupovat, než riskovat poškození vlastního zdraví?

Nicméně položme si 2 otázky. Jsou tytéž kečupy vyráběné u nás třeba pro Německo a Rakousko takto kontaminovány?

Více:

Navíc v kečupech se často nalézá zahušťovadlo E1442 – geneticky modifikovaný kukuřičný škrob. Geneticky modifikované typy škrobů mají velké molekuly. Chemici, kteří takové látky vyrábí, říkají, že je nemožné předpovědět, jak se budou tato molekulární monstra chovat v lidském těle. Vědci stále neví, jestli se tyto škroby během trávícího procesu rozkládají, a jak. Podle současných znalostí lze předpokládat, že takové škroby poškozují slinivku břišní. Lidské tělo očividně neví, jak rozštěpit tak nepřirozeně velké molekuly.

Kontrolujte složení výrobků

Řešením je koupit si například "Hotovou sterilizovanou neemulgovanou rajčatovou omáčku s čerstvou bazalkou - Sugo pronto con basilico". Složení: rajčata 93,6%, rajčatový protlak 4,57%, bazalka 0,6%, cukr (sacharidy 5.1 g/100g), sůl (sodík 0.21 g/100g), cibule. Vyrobeno v Itálii. Malým problémem je přítomnost cukru, ale co je to proti karconogenním mykotoxinům, pesticidům a umělým sladidlům (mimo stévii). Pokud tento produkt ochutnáte přejde Vám chuť na průmyslově vyráběné kečupy v ČR. Velice podobná chuť pokud to srovnám s domácím kečupem vyrobeným z vlastních rajčat (skleníková, nezralá rajčata, které jsou na trhu v ČR po celý rok ze Španělska a Nizozemí již mnoho let nekupuji. Navíc existují české firmy, která tato rajčata přebalují a tvářící se jako český produkt s cenou o cca 10,- Kč/kg vyšší. Kde jsou ty doby, kdy na trhu byly kvalitní rajčata z Bulharska plné energie a bez chemie). Cena "Sugo pronto con basilico" - 700 g něco přes 30,- Kč.

Bohužel jsem zjistil, že tento výrobek není běžně v prodeji. Prodejce Lidl

Více:

Složení: domácí organická česká rajčata 100% - žádný modifikovaný škrob, kyselina citronová, cukr a další přídatné látky. Proč obchodníci tento produkt a obdobné nenabízí? 

Pokud by Bulhaři zavařili svá kvalitní rajčata, tak by se Španělé a Nizozemci se svými nedozrálými amarouny bez chutě ze skleníků a s pesticidy mohli jít vycpat.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           BŘEZEN 2024 -31 článků

           DUBEN 2024 - 15 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života