Máte v těle a i v buňkách dostatek hořčíku?

Ing. Zdeněk Rozehnal

Hořčík je základní živina, kterou vaše tělo potřebuje, ale nedokáže si ji samo vyrobit, proto je důležité, abyste ho denně přijímali dostatečné množství ze stravy. Hořčík, který je jedním ze sedmi minerálů, jež je třeba přijímat ve velkém množství, přičemž se podílí na mnoha důležitých biologických procesech, které pomáhají udržovat vaše tělo zdravé a optimálně fungující.

Výzkum například zjistil, že hořčík je nezbytný pro syntézu DNA, bílkovin a glutathionu, hlavního antioxidantu vašeho těla (1, 2). Hořčík hraje také klíčovou roli při výrobě energie, zejména při odbourávání glukózy a tvorbě adenos intrifosfátu (ATP), hlavní formy energie využívané buňkami. Podle studií se ATP stává funkčním až po navázání na ionty hořčíku uložené uvnitř mitochondrií (3).

Hořčík plní mnoho svých funkcí tím, že slouží jako kofaktor enzymů. Kofaktory se vážou na povrch enzymů, aby stabilizovaly jejich strukturu a umožnily jejich katalytickou činnost (4). Více než 300 enzymových systémů v těle vyžaduje hořčík jako kofaktor a tyto systémy se podílejí na důležitých tělesných procesech, jako je například funkce svalů a nervů (5).

Různé funkce hořčíku

Vaše svaly se mohou stahovat a uvolňovat díky souhře hořčíku a vápníku. Během svalové kontrakce se ionty vápníku uvolňují ze struktury vázané na membránu ve svalových buňkách a interagují s motorickými proteiny, což způsobuje kontrakci svalových vláken. Uvolnění svalů je umožněno až uvolněním iontů hořčíku, které soutěží s ionty vápníku o vazbu na motorické proteiny, a tím vyvolávají uvolnění svalových vláken.

V centrálním nervovém systému hořčík pomáhá podporovat zdravou funkci nervů tím, že působí jako strážce N-methyl-D-aspartátových (NMDA) receptorů. Přítomnost hořčíku zabraňuje nadměrné aktivaci těchto receptorů a nadměrné stimulaci nervových buněk (6). Ochranná role hořčíku jako blokátoru je pro zdraví vašeho mozku klíčová, protože nadměrná aktivace NMDA receptorů může vést k poškození mozku i k odumírání nervových buněk (7, 8).

Podle studie z roku 2015 je abnormálně nízká hladina hořčíku běžná u lidí s cukrovkou (9). Je to proto, že hořčík hraje klíčovou roli v regulaci příjmu inzulínu buňkami. Jak ukázala studie publikovaná v časopise Nutrients, nedostatek hořčíku přispívá k inzulínové rezistenci a vysoké hladině cukru v krvi (10, 11, 12).

Nízká hladina vápníku také způsobí, že příštítná tělíska uvolňují hormon, který pomáhá zvyšovat hladinu vápníku v krvi (13). Hořčík je nezbytný nejen pro syntézu tohoto hormonu, ale také pro jeho uvolňování (14). Proto je udržování zdravé hladiny hořčíku důležité pro udržení normálního stavu vašeho kardiovaskulárního systému a regulace vápníku v krvi.

Kromě vápníku může hořčík ovlivňovat také hladinu draslíku. Je to proto, že buňky potřebují určité množství hořečnatých iontů, aby omezily uvolňování draslíku. Bez dostatečného množství hořčíku budou ionty draslíku neregulovaně unikat z vašich buněk a nakonec budou vyloučeny z těla močí (15, 16). Proto je nedostatek hořčíku často spojen s nízkou hladinou draslíku.

Když už mluvíme o iontech, jednou z nejdůležitějších rolí hořčíku je role elektrolytu - minerálu, který se nachází ve vašich tělesných tekutinách a nese elektrický náboj (17). Kladně nabité ionty hořčíku se nacházejí uvnitř vašich buněk, kde pomáhají regulovat transport vápenatých a draselných iontů (18). Aby vaše buňky zůstaly zdravé, je třeba neustále udržovat rovnováhu mezi koncentrací těchto elektrolytů uvnitř a vně vašich buněk.

Stejně jako vaše buňky potřebují hořčík i vaše kosti a zuby, aby zůstaly silné a zdravé. Přibližně 60 % hořčíku ve vašem těle je uloženo v kostech a zubech. Přibližně dvě třetiny z toho jsou uloženy v krystalech, které dodávají kostem pevnost a stabilitu (19). Zbývající třetina se nachází v kortikálních kostech, hustém vnějším povrchu kostí, který slouží jako ochranná vrstva (20).

Podle studií je zdravá hladina hořčíku důležitá pro udržení optimálního zdraví kostí, pevnosti kostry a hustoty kostních minerálů. Zpráva publikovaná v časopise Journal of the American College of Nutrition zjistila, že nedostatečná hladina hořčíku může zvyšovat hladinu kostní substance P, která stimuluje produkci cytokinů. Cytokiny jsou malé buněčné signální proteiny, které mohou vyvolat aktivitu osteoklastů neboli buněk odbourávajících kost. [21]

Proč možná budete potřebovat doplňovat hořčík

Existuje spousta potravin bohatých na hořčík, které můžete přidat do svého jídelníčku. Celozrnné obiloviny a tmavě zelená listová zelenina, jako je kapusta, špenát a tuřín, obsahují vysoké množství tohoto nezbytného minerálu. Skvělým zdrojem jsou také sušené fazole a luštěniny, například sója, čočka a arašídy, a také ořechy, například para ořechy, kešu a lískové oříšky, a semínka, například lněná, dýňová a chia semínka.

Spoléhat se však pouze na tyto potraviny, zejména pokud je nemůžete jíst pravidelně, nemusí stačit k tomu, abyste splnili denní potřebu hořčíku. Podle výzkumů z posledních tří desetiletí obsah živin v ovoci a zelenině neustále klesá (22). Studie publikovaná v časopise The Crop Journal upozornila, že klesající koncentrace hořčíku zejména v rostlinách se stává naléhavým problémem (23).

Analýzy obsahu minerálních látek v moderních plodinách, zejména v obilovinách, ukazují výrazný pokles obsahu hořčíku ve srovnání s plodinami vypěstovanými před několika desetiletími. Podobný pokles obsahu živin v ovoci a zelenině pěstovaných ve Velké Británii odhalila i novější analýza britských vědců. Zjistili, že v průběhu 80 let došlo k největšímu celkovému snížení koncentrace minerálních látek, jako je sodík, železo, měď a hořčík (24).

Podle studie publikované v časopise International Journal of Molecular Sciences jsou moderní strategie hnojení a intenzivní systémy pěstování plodin hlavními důvody, proč zemědělská půda dnes obsahuje velmi málo živin včetně hořčíku (25). Právě toto vyčerpání způsobuje, že lidé na celém světě trpí nedostatkem živin a že mnozí z nich nutně potřebují jejich doplňování.

Pro srovnání, referenční hodnota příjmu (RHP) pro dospělé osoby od 19 do 51+ let činí 400 až 420 miligramů hořčíku denně pro muže a 310 až 320 mg pro ženy. Nedostatečný příjem ze stravy může vést k nedostatku hořčíku, který může způsobit vážné problémy mnoha životně důležitým orgánům, jako jsou srdce, kosti a ledviny.

Mezi běžné příznaky nedostatku hořčíku patří (26):

 • Ztráta chuti k jídlu
 • Únava
 • Slabost
 • Svalové křeče
 • Třes
 • Nespavost
 • Nevolnost a zvracení
 • Abnormální srdeční rytmus

Nedostatek hořčíku, pokud se neřeší, může také vést k vážným zdravotním problémům, jako jsou migrény, cukrovka, osteoporóza, vysoký krevní tlak a srdeční choroby.

Abyse u vás neprojevily tyto nežádoucí účinky, dbejte na dodržování zdravé stravy bohaté na výživné potraviny a v případě potřeby užívejte doplňky stravy s hořčíkem. Takový postup vám nejen pomůže udržet zdravou hladinu hořčíku, ale poskytne vám také následující výhody:

 • Podporu zdravé kardiovaskulární funkce - Stejně jako kosterní svaly může hořčík podporovat zdravé srdce a cévy. To vám může pomoci udržet zdravou hladinu krevního tlaku, která je již v normě.
 • Podporu zdravých kognitivních funkcí - Výzkum potvrzuje, že nízká hladina hořčíku přispívá k poklesu kognitivních funkcí. To prokázala studie z roku 2020, která ukázala, že dospělí s nízkou hladinou hořčíku dosahovali horších výsledků v testech určených k měření kognitivních funkcí (27). Na druhou stranu dřívější studie zahrnující zvířata zjistila, že hořčík může podporovat normální učení a paměť (28).
 • Podporu zdravé funkce trávicího traktu - Hořčík se významně podílí na procesu lidského trávení. Během jídla hořčík pomáhá tělu produkovat slinné enzymy, které pomáhají rozkládat potravu. Hořčík je také nezbytný pro produkci hormonů, které stimulují žaludek k produkci trávicí kyseliny, kyseliny chlorovodíkové. Kromě toho hořčík potřebuje vaše slinivka břišní k produkci enzymů nezbytných k dalšímu trávení potravy a vstřebávání živin (29).
 • Podporu silných a zdravých kosti - Podle studie publikované v časopise Bone je doplňování hořčíku skvělým způsobem, jak podpořit zdravé kosti a optimální hustotu kostních minerálů (30).
 • Podporu zdravé svalové výkonnosti a relaxace - Díky své roli v normální svalové kontrakci a relaxaci může hořčík podporovat optimální svalovou výkonnost. Studie zahrnující sportovní sportovce uvádí, že příjem hořčíku přímo souvisí s fyzickým výkonem bez ohledu na příjem energie. Vědci se domnívají, že to může být způsobeno úlohou hořčíku při podpoře zdravého energetického metabolismu (31).
 • Podporu zdravé hladiny energie - Protože se hořčík podílí na odbourávání glukózy i na tvorbě buněčné energie (ATP), je udržování zdravé hladiny hořčíku jedním z nejlepších způsobů, jak podpořit zdravou hladinu energie.
 • Podporu hlubokho a klidného spánku - Jednou z funkcí, pro které je hořčík známý, je jeho relaxační účinek, který vám jistě pomůže usnout. To potvrzuje i studie publikovaná v časopise Journal of Research in Medical Sciences, která zjistila, že doplňování hořčíku může podpořit kvalitní spánek (32).
 • Přirozeně zlepšuje náladu - Kromě podpory zdravého spánku může hořčík také podporovat pozitivní náladu (33). Randomizovaná klinická studie publikovaná v časopise PLoS ONE uvádí, že doplňování hořčíku nejen pomáhá snižovat pocity úzkosti, ale také přirozeně zlepšuje náladu (34).

Závěr

Hořčík je jednou z živin, které potřebujete získávat ve velkém množství z každodenní stravy. Bohužel moderní zemědělské postupy pomalu vyčerpávají půdu z živin, což značně snižuje obsah vitamínů a minerálů v potravinářských plodinách. Z tohoto důvodu se stále více lidí musí spoléhat na doplňky stravy, které jim pomáhají uspokojit jejich výživové potřeby.

Glycin

Glycin je neesenciální aminokyselina, kterou vaše tělo může využít pro syntézu bílkovin. Tato živina hraje také roli při produkci energie ve vašem těle. Když je glycin navázán na hořčík, pomáhá hořčík chránit před nežádoucími interakcemi, a tím ho udržuje neporušený a připravený ke vstřebávání. 

Udržujte si zdravou hladinu hořčíku a podpořte zdravé funkce svého srdce, mozku a trávicího systému pomocí čistého, laboratorně ověřeného například glycinátu hořečnatého.

Na trhu jsou všeobecně k dostání tři druhy minerálů

Jsou to:

 •  minerály anorganické (elementární)
 •  minerály chelatované
 •  minerály koloidní

1. Anorganické minerály

nejsou v podstatě nic jiného, než rozdrcená skála. Vstřebatelnost pro tělo je 5 - 10% a po 35 roce klesá na 3 - 5%.

Vezmeme-li například sloučeninu vápníku a laktózy, pak v 1 000 mg této látky je 250 mg vápníku a 750 mg laktózy. To znamená, že z jedné takovéto tablety dostaneme do těla při 5% vstřebatelnosti 12,5 mg vápníku. Chceme-li tedy vstřebat denní dávku 1000 mg vápníku, musíme zkonzumovat 80 tablet.

2. Chelatované minerály

byly vyvinuty v šedesátých letech v konkurenci při zásobování farmářů minerály pro dobytek. Tyto minerály znamenaly významné zlepšení vstřebatelnosti a tím i zlepšení zdravotního stavu dobytka s následným zlevněním chovu. Chelatovaný minerál je prvek, na který je navázána aminokyselina, enzym nebo protein. Tím, že minerály jsou navázány na látku, jež je tělu vlastní, vzrostla vstřebatelnost až na 40%.

Glycinát hořečnatý a malát hořečnatý jsou dva nejdoporučovanější doplňky hořčíku, protože se nejsnadněji vstřebávají v trávicím traktu:

 • Chelatovaný glycinát hořečnatý je vyroben z hořčíku, který byl chelatován glycinem pro optimální biologickou dostupnost. Glycin je neesenciální aminokyselina, kterou vaše tělo může využít jako surovinu pro stavbu bílkovin. Stejně jako kyselina jablečná hraje glycin roli při výrobě energie ve vašem těle. Když je glycin vázán na hořčík, pomáhá hořčík chránit před nežádoucími interakcemi, a tím ho udržuje neporušený.
 • Malát hořečnatý je kombinace hořčíku a kyseliny jablečné, což je přirozeně se vyskytující sloučenina obsažená v kyselém ovoci, jako jsou třešně a jahody. Kyselina jablečná neboli malát se také podílí na přirozené produkci energie v těle, takže malát hořečnatý je také ideální pro podporu zdravé hladiny energie i optimálního zdraví a sportovního výkonu.

3. Koloidní minerály

jsou jednotlivé molekuly určité látky rozptýlené ve vodě. Nejedná se tedy o tablety, ale o tekutinu. Rozptýlené částice mají záporný elektrický náboj, zatímco střevní stěna má kladný náboj. To vše má za následek, že tyto minerály jsou vstřebatelné až z 98%.

Více:

Příčiny nemocí, předčasné stárnutí a způsoby jak obojímu předcházet

MVDr. MUDr. Joe Wallach

 

Hořčík a bolest hlavy

Nejčastější typ bolesti hlavy je takový, při kterém se ortodoxní medicínou nezjistí žádné strukturální poškození mozku (pomocí CT, MR), ani jiné onemocnění. V tomto případě hovoříme o primární nebo funkční bolesti hlavy, kterou trpí cca 20% populace.

Nejčastěji se jedná o migrénu, na druhém místě je tzv.tenzní bolest hlavy. Příčinou této primární bolesti hlavy je porucha neuroregulačních funkcí, ve kterých sehrává hořčík funkci neuroregulátora.

V této roli hořčík:

 • zabraňuje cévním stahům a zhlukování krevních destiček
 • stabilizuje membrány nervových buněk (povrchové obaly)
 • ovlivňuje mnoho receptorů v mozku
 • ovlivňuje tvorbu a uvolňování cévních a zánětlivých látek v mozku a neurotransmiterů (přenašečů nervových impulzů)

Všechny uvedené mechanismy se uplatňují při vzniku migrény. Je vědecky dokázané, že:

POZOR!

lidé, trpící migrénami, mají v době akutního ataku nižší hladinu hořčíku v krvi, ale i nižší hodnoty koncentrace vnitrobuněčného hořčíku při porovnání se zdravými jedinci

Doplnění hořčíku u těchto postižených, vede k poklesu výskytu a dokonce i intenzity migrén. Některé výzkumy potvrzují účinnost hořčíku i při tenzní bolesti hlavy, když při dlouhodobé léčbě hořčíkem dochází k výraznému poklesu výskytu a intenzity bolesti (užívání minimálně 3 měsíce).

A v konečném důsledku to pro pacienta znamená, že nemusí užívat tolik léků proti bolesti.

Více:

Vitamín D potřebuje hořčík: Můžete užívat doplňky stravy s vitamínem D, ale jeho hladina bude v těle nedostatečná, pokud máte nedostatek hořčíku

Zoey Sky

I když užíváte denně doplňky stravy, nezapomeňte, že vaše hladina vitamínu D a hořčíku je úzce spojená.

Podle studie zveřejněné 26.února.2018 nejméně  50 procent Američanů neukládá v organismu aktivní vitamin D. Je to způsobeno tím, že vitamín D nemůže být metabolizován z důvodu nízké hladiny hořčíku.

Dr. Mohammed S. Razzaque, profesor patologie v Lake Erie College of Osteopathic Medicine a spoluautor studie, vysvětlil, že většina lidí, kteří užívají doplňky stravy s vitamínem D, neví, jak je metabolizován. Upozorňuje, že pokud neužíváte také doplňky stravy obsahující hořčík (případně stravu bohatou na hořčík), "vitamín D není opravdu užitečný".

Článek, který byl publikován v časopise Journal of the American Osteopathic Association, konstatoval, že pokud jednotlivec užívá doplňky stravy s vitamínem D, může si zvýšit hladinu vápníku a fosforu bez ohledu na to, zda je to potřebné. Znamená to však, že se mohou vyskytnout cévní kalcifikace (ukládání vápníku v cévách), pokud hladina hořčíku není dostatečně vysoká, aby se zabránilo nebezpečným komplikacím.

Podle odborných recenzí lidé s vysokým obsahem hořčíku potřebují pouze nižší dávku doplňků stravy s vitamínem D, aby dosáhli potřebné úrovně vitamínu D. Dr. Razzaque upozornil na skutečnost, že hořčík také snižuje možnost vzniku osteoporózy, což pomáhá snížit riziko zlomenin kostí, které jsou následkem nedostatku vitaminu D.

Nízká hladina hořčíku v těle je navíc spojována s dalšími zdravotními obtížemi, jako jsou kardiovaskulární nemoci, metabolický syndrom a kosterní deformace.

Doporučená denní dávka pro hořčík je 420 miligramů u mužů a 320 miligramů u žen. Standardní výživa v USA  zabezpečuje však méně než 50% doporučených hodnot. Přibližně polovina Američanů z celkové populace země konzumuje stravu s méně než ideálním množstvím hořčíku.

Vědci dlouhodobě poukazují na skutečnost, že spotřeba hořčíku klesla v posledních několika desetiletích kvůli "industrializovanému zemědělství a změnám ve stravovacích návycích". Hladiny hořčíku jsou nízké především u populací, které pravidelně konzumují průmyslově zpracované potraviny s vysokým obsahem škodlivých tuků, fosfátů, rafinovaného cukru a obilovin.

Doktor Razzaque dospěl k závěru, že "konzumací optimálního množství hořčíku může člověk snížit riziko nedostatku vitaminu D a snížit závislost na doplňcích stravy s vitamínem D".

Zdroj: https://www.naturalnews.com/2018-03-20-vitamin-d-requires-magnesium-supplements-deficient.html

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
NOVINKA  Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           BŘEZEN 2024 -31 článků

           DUBEN 2024 - 20 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života