6 doplňků stravy, které mohou pomoci s vaginální suchostí
- Depositphotos
Barbora Nová
Vaginální suchost může postihnout ženy v jakémkoli věku. Je však zvláště převládající během menopauzy a je často způsoben sníženou hladinou estrogenu.
Bylo prokázáno, že několik doplňků stravy pomáhá předcházet vaginální suchosti a zlepšuje lubrikaci.
Vitamín E
Vitamin E je vitamin rozpustný v tucích, který funguje jako antioxidant v boji proti nemocem. Některé výzkumy potvrzují, že by také mohl zvýšit lubrikaci a tím snížit suchost vagíny.
Podle studie z roku 2023 u 72 postmenopauzálních žen pomohlo používání vaginálního krému s vitamínem E po dobu 8 týdnů výrazně zlepšit příznaky vaginální atrofie, což je stav charakterizovaný ztenčením a suchostí vaginálních stěn (1).
Vědci porovnali krém s vaginálním estrogenem a zjistili, že může být vhodnou alternativou vaginálního estrogenu pro ty ženy, které tuto hormonální léčbu nechtějí nebo nemohou užívat.
Další studie z roku 2019 ukazuje, že čípky obsahující vitamín E a vitamín D mohou zlepšit příznaky vaginální atrofie u žen podstupujících léčbu rakoviny (2).
Navzdory těmto slibným výsledkům je zapotřebí dalšího výzkumu, aby bylo možné vyhodnotit, jak může vitamín E užívaný jako perorální doplněk spíše než jako čípek ovlivnit vaginální lubrikaci.
Vitamín D
Vitamin D, známý také jako sluneční vitamín, se v kůži vytváří díky slunečnímu záření (3).
Ačkoli je vitamin D nejvíce známý pro svou roli ve zdraví kostí, studie ukazují, že může také pomoci zvýšit vaginální lubrikaci.
Přehled šesti studií z roku 2019 dospěl k závěru, že jak perorální doplňky vitaminu D, tak čípky mohou snížit suchost a zlepšit vaginální zdraví během menopauzy (4).
Journal of Menopausal Medicine také v roce 2020 publikoval přehled výzkumu, který zahrnoval vitamín D jako potenciální farmakologickou léčbu vaginální atrofie u žen po menopauze (5).
Novější přehled o genitourinárních symptomech spojených s menopauzou z roku 2023 také potvrzuje, že vitamin D může pomoci zlepšit vaginální atrofii, ale současné důkazy jsou omezené (6).
Rakytníkový olej
Z listů, semen a bobulí rostliny rakytníku lze vyrobit rakytníkový olej. Je bohatý na mastnou kyselinu linolovou, která může pomoci podporovat zdraví pokožky, očí a vaginy.
Klinická studie z roku 2024 na 40 ženách starších 45 let sledovala účinky užívání měkké gelové kapsle Omegia denně po dobu 12 týdnů. Jeden měkký gel Omegia obsahuje 500 miligramů rakytníkového oleje (7).
Polovina účastnic byla v experimentální skupině a druhá polovina byla v kontrolní skupině. Na konci studie experimentální skupina zaznamenala zlepšení vaginálního:
- zarudnutí
- zápachu
- svědění
- suchosti
- výtoku
- infekce
- bolesti
- dysurie (bolestivé močení)
Ke studiu mechanismů, které vedou k pozorovaným účinkům, je však zapotřebí dalšího výzkumu. Navíc výrobce přípravku Omegia financoval tuto studii, což mohlo ovlivnit výsledky.
Kyselina hyaluronová
Kyselina hyaluronová (HLA) je molekula, kterou produkuje vaše tělo a která je známá svou úlohou při zdraví a stárnutí pokožky. Nejčastěji se používá v přípravcích pro péči o pleť, ale je k dispozici také jako perorální doplněk stravy (8).
Výzkumný přehled 13 minulých studií o použití HLA gelů pro postmenopauzální vaginální atrofii z roku 2020 ukazuje, že HLA může být účinnou alternativou k nehormonální léčbě příznaků vaginální atrofie a dyspareunie (bolestivého sexu) (9).
Z přehledu však vyplývá, že ve srovnání s estrogenovou terapií významně nezlepšuje vaginální atrofii, vaginální pH, dyspareunii a zrání buněk. To znamená, že přínos HLA je podobný přínosu estrogenové terapie.
Dvouměsíční studie z roku 2019 na 28 mladých ženách zjistila, že doplněk stravy obsahující kombinaci HLA a dalších složek může zlepšit vaginální suchost (10).
Rybí tuk
Rybí olej se často používá ke zvýšení omega-3 mastných kyselin v těle, což jsou zdraví prospěšné tuky, které se nacházejí především v tučných rybách, jako je losos a makrela (11).
Některé výzkumy ukazují, že suplementace omega-3 mastnými kyselinami může zvýšit vaginální lubrikaci.
Dvojitě zaslepená randomizovaná kontrolovaná studie z roku 2022 zahrnovala 124 těhotných žen, které doplňovaly 300 mg omega-3 denně po dobu 8 týdnů.
Vědci zjistili, že ženy z experimentální skupiny po doplnění omegy-3 hodnotily své sexuální funkce lépe než kontrolní skupina (12).
Skóre sexuálních funkcí bylo rozděleno do následujících znaků:
- sexuální touha
- vzrušení
- lubrikace
- bolest
- uspokojení
Jiný výzkum potvrzuje, že suplementace omega-3 mastnými kyselinami může zvýšit hladinu estrogenu, což může také pomoci zabránit vaginální suchosti (13).
Dehydroepiandrosteron (DHEA)
DHEA je steroidní hormon zapojený do produkce estrogenu.
Recenze z roku 2022 uvádí, že může být použit ke snížení vaginální suchosti, pokud jiné lubrikanty nejsou tak účinné. Dlouhodobé studie o jeho bezpečnosti však chybí (14).
Protože produkce DHEA s přibývajícím věkem přirozeně klesá, někdy se používá jako doplněk, vaginálně nebo orálně, aby pomohl vyrovnat hladiny hormonů a zmírnil příznaky spojené s menopauzou.
Přehled z roku 2021 cituje starší výzkum, který naznačuje, že pravidelné vaginální podávání DHEA může zlepšit příznaky vulvovaginální atrofie u žen po menopauze (15).
Může také pomoci zlepšit bolestivý pohlavní styk a zvýšit libido (pud na sex).
Přestože výzkum účinnosti perorálních doplňků stravy DHEA je stále minimální, v přehledu z roku 2021 se uvádí, že může zlepšit sexuální funkce u žen po menopauze s typickou funkcí ledvin. Další studie jsou však opodstatněné (16).
Závěr
Vaginální suchost může postihnout ženy v jakémkoli věku, ale je zvláště častá během menopauzy.
Studie potvrzují, že doplňky stravy jako vitamín E, vitamín D, rakytníkový olej, kyselina hyaluronová, rybí tuk a DHEA mohou pomoci zvýšit vaginální lubrikaci a mít další výhody pro sexuální zdraví.
Před přidáním doplňků stravy se můžete poradit s odborníkem, pokud máte nějaké další onemocnění nebo užíváte jiné léky.
8 běžných příznaků ukazujících že máte nedostatek vitamínů a minerálů
- Pixabay
Mezi příznaky nedostatku vitamínů patří lámavé vlasy a nehty, vředy v ústech, vypadávání vlasů, šupinatá kůže a další. Rozpoznání těchto příznaků vám může pomoci odpovídajícím způsobem upravit váš jídelníček.
Dobře vyvážená a výživná strava má mnoho výhod. Na druhé straně strava s nedostatkem živin může způsobit různé nepříjemné příznaky nebo dokonce vážné nežádoucí účinky.
Tyto příznaky jsou způsobem, jakým vaše tělo sděluje potenciální nedostatek vitamínů a minerálů.
Následuje 8 běžných příznaků nedostatku vitamínů a minerálů a možnosti, jak to řešit.
1. Lámavé vlasy a nehty
Různé faktory mohou způsobit lámavost vlasů a nehtů. Jedním z nich je nedostatek biotinu.
Biotin, také známý jako vitamín B7, pomáhá tělu přeměňovat jídlo na energii. Nedostatek biotinu je poněkud vzácný, ale když se objeví, křehké, řídnoucí nebo štěpící se vlasy a nehty jsou některé z nejnápadnějších příznaků.
Rizikovým faktorem je také dlouhodobé užívání antibiotik a některých léků proti záchvatům (2).
Konzumace syrových vaječných bílků může také způsobit nedostatek biotinu. Je to proto, že syrové vaječné bílky obsahují avidin, protein, který se váže na biotin a může snížit jeho vstřebávání (1, 3, 4).
Mezi potraviny bohaté na biotin patří vejce, vnitřnosti, ryby, maso, mléčné výrobky, ořechy, semena, špenát, brokolice, květák, sladké brambory, droždí, celozrnné výrobky a banány (5).
Dospělí s lámavými vlasy nebo nehty mohou zvážit vyzkoušení doplňku stravy, který poskytuje asi 30 mikrogramů biotinu denně.
Shrnutí:
- Biotin je vitamín B7, který se podílí na mnoha tělesných funkcích. Hraje důležitou roli při posilování vlasů a nehtů. Nedostatek tohoto vitaminu je obecně vzácné, ale v určitých případech se může objevit.
2. Vředy v ústech nebo praskliny v koutcích úst
Léze v ústech a kolem nich mohou být částečně spojeny s nedostatečným příjmem určitých vitamínů nebo minerálů.
Například vředy v ústech jsou často důsledkem nedostatku železa nebo vitaminů skupiny B.
V malé starší studii mělo asi 28 % pacientů s opakujícími se vředy v ústech nedostatek thiaminu (vitamín B1), riboflavinu (vitamín B2), pyridoxinu (vitamín B6) nebo kombinace vitamínů. Tato zjištění ukazují, že může existovat souvislost mezi opakujícími se vředy v ústech a nedostatkem těchto tří vitamínů (6).
Mezi potraviny bohaté na železo patří drůbež, maso, ryby, luštěniny, tmavá listová zelenina, ořechy, semena a celozrné potraviny (7).
Mezi dobré zdroje thiaminu, riboflavinu a pyridoxinu patří celozrnné výrobky, drůbež, maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, maso z orgánů, luštěniny, zelená zelenina, škrobová zelenina, ořechy a semena (8, 9, 10).
Pokud zaznamenáte tyto příznaky, zvažte konzultaci s odborníkem, který může zhodnotit vaši situaci a vytvořit léčebný plán pro řešení vašich zdravotních potřeb.
Může například nařídit testy, aby zjistil, zda máte nedostatek vitamínů nebo minerálů. Pokud ano, může doporučit přidání nebo zvýšení dietního množství určitých potravin nebo zahájení suplementace. Pravděpodobně vás bude sledovat, aby zjistil, zda se vaše příznaky zlepší.
Shrnutí:
- Lidé s vředy v ústech nebo prasklinami v koutcích úst mohou chtít zkusit konzumovat více potravin bohatých na thiamin, riboflavin, pyridoxin a železo ke zmírnění příznaků.
3. Krvácení dásní
Někdy je příčinou krvácení dásní hrubá technika čištění zubů, ale přispívajícím faktorem může být také strava s nedostatkem vitamínu C.
Vitamin C hraje důležitou roli při hojení ran a imunitě a dokonce působí jako antioxidant, pomáhá předcházet poškození buněk.
Vaše tělo si nevytváří vitamín C samo, takže jediný způsob, jak si ho udržet v dostatečném množství, je strava (11, 12, 13).
Nedostatek vitamínu C je vzácný u jedinců, kteří konzumují dostatek čerstvého ovoce a zeleniny. To znamená, že mnoho lidí nejí každý den dostatek ovoce a zeleniny.
Konzumace velmi malého množství vitaminu C prostřednictvím vaší diety po dlouhou dobu může vést k příznakům nedostatku, včetně krvácení dásní a ztráty zubů.
Dalším vážným důsledkem vážného nedostatku vitaminu C jsou kurděje, které tlumí imunitní systém, oslabují svaly a kosti a cítíte se unavení a letargičtí.
Mezi další běžné příznaky nedostatku vitaminu C patří snadná tvorba modřin, pomalé hojení ran, suchá kůže, která se může stát šupinatá, a časté krvácení z nosu (14, 15).
Chcete-li konzumovat dostatek vitamínu C, je důležité sníst každý den alespoň 1,5–2 šálky ovoce a 2–3 šálky zeleniny (16). Ideálem z hlediska zdraví je 50 % zeleniny a ovoce denně ve stravě, z toho 2/3 zeleniny. Tedy celkově 1/3 zeleniny a 1/6 ovoce denně ve stravě.
Shrnutí:
- Jíst málo nebo žádné ovoce a zeleninu může způsobit nedostatek vitamínu C. To může vést k nepříjemným příznakům, jako je krvácení z dásní, oslabený imunitní systém a ve vážných případech ztráta zubů a kurděje.
4. Špatné noční vidění a bílé výrůstky na očích
Stravovací plán s nízkým obsahem živin může někdy způsobit problémy se zrakem.
Například nízký příjem vitaminu A je často spojen se stavem známým jako šeroslepost, který snižuje vaši schopnost vidět při slabém osvětlení nebo ve tmě.
Je to proto, že vitamín A je nezbytný k produkci rodopsinu, pigmentu nacházejícího se v sítnici každého oka, který vám pomáhá vidět v noci.
Pokud se šeroslepost neléčí, může přejít v xeroftalmii, což je stav, který může poškodit rohovku a nakonec vést ke slepotě (17).
Dalším časným příznakem xeroftalmie jsou Bitotovy skvrny, což jsou mírně vyvýšené, pěnovité bílé výrůstky na spojivce nebo bělmu (18).
Biototovy skvrny se mohou zlepšit do 2 týdnů po terapii vysokými dávkami vitaminu A, ale je důležité si promluvit s lékařem, než provedete jakékoli významné změny ve stravě (19).
Nedostatek vitaminu A je ve vyspělých zemích vzácný. Pokud máte podezření, že váš příjem vitamínu A je nedostatečný, můžete zvážit konzumaci více potravin bohatých na vitamín A, jako je maso z orgánů, mléčné výrobky, vejce, ryby, tmavá listová zelenina a žlutooranžová zelenina (20).
Pokud vám není diagnostikován nedostatek, obvykle se doporučuje vyhnout se užívání doplňků stravy s vitamínem A. Je to proto, že vitamín A je vitamín rozpustný v tucích, který se při nadměrné konzumaci může hromadit v tělesných zásobách tuku a vést k toxicitě.
Příznaky toxicity vitaminu A mohou být vážné a zahrnují nevolnost, bolesti hlavy, podráždění kůže, bolesti kloubů a kostí a ve vážných případech dokonce kóma nebo smrt (21).
Shrnutí:
- Nízký příjem vitaminu A může způsobit špatné noční vidění nebo výrůstky na bělmu očí. Přidání většího množství potravin bohatých na vitamin A do jídelníčku vám může pomoci těmto příznakům předejít nebo je zmírnit.
5. Šupinaté skvrny a lupy
Seboroická dermatitida (SB) a lupy jsou součástí stejné skupiny kožních poruch, které postihují oblasti vašeho těla produkující maz.
Oba zahrnují svědění, odlupování kůže. Lupy se většinou omezují na pokožku hlavy, zatímco seboroická dermatitida se může objevit také na obličeji, horní části hrudníku, podpaží a tříslech.
Pravděpodobnost těchto kožních poruch je nejvyšší během prvních 3 měsíců života, během puberty a v polovině dospělosti.
Studie ukazují, že oba tyto stavy jsou velmi časté. Až 42 % kojenců a 50 % dospělých se může v určitém bodě setkat s lupy nebo seboroickou dermatitidou (22, 23).
Mnoho faktorů může způsobit lupy a seboroickou dermatitidu. Jedním z nich je strava chudá na živiny. Roli mohou hrát například nízké hladiny riboflavinu (vitamín B2) a pyridoxinu (vitamín B6) v krvi (24, 22, 25).
Zatímco souvislost mezi nízkoživinnou stravou a těmito kožními onemocněními není zcela pochopena, lidé s lupy nebo seboroickou dermatitidou mohou zvážit konzumaci většího množství těchto živin. Chcete-li potvrdit, zda máte nedostatek, můžete si promluvit se zdravotnickým pracovníkem, který může objednat testy ke kontrole hladiny vitamínů.
Mezi potraviny bohaté na riboflavin a pyridoxin patří drůbež, maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, oves, ořechy a určitá zelenina (9, 10).
Shrnutí:
- Lupy a šupinaté skvrny na pokožce hlavy, obočí, uších, očních víček a hrudníku může být způsobeno nízkým příjmem riboflavinu a pyridoxinu. Odborník může nařídit testy ke kontrole hladin těchto vitamínů v krvi.
6. Vypadávání vlasů
Vypadávání vlasů je velmi častým příznakem. Ve skutečnosti až 50 % dospělých mužů hlásí ztrátu vlasů v době, kdy dosáhnou věku 50 let (26).
Strava bohatá na následující živiny může pomoci zabránit nebo zpomalit vypadávání vlasů (27).
- Železo: Tento minerál se podílí na syntéze DNA, včetně DNA obsažené ve vlasových folikulech. Příliš málo železa může způsobit, že vlasy přestanou růst nebo vypadnou (28, 29, 30).
- Kyselina linolová (LA) a kyselina alfa-linolenová (ALA): Tyto esenciální mastné kyseliny jsou potřebné pro růst a údržbu vlasů (27).
- Niacin (vitamín B3): Tento vitamin je nezbytný pro udržení zdravých vlasů. Jedním z možných příznaků nedostatku niacinu je alopecie, tedy stav, kdy vlasy vypadávají po malých částech (31, 32).
- Biotin (vitamín B7): Biotin je další vitamín B, jehož nedostatek může souviset s vypadáváním vlasů (27, 33).
Maso, ryby, vejce, luštěniny, tmavá listová zelenina, ořechy, semena a celozrná strava jsou dobrým zdrojem železa.
Mezi potraviny bohaté na niacin patří maso, ryby, mléčné výrobky, celozrnné výrobky, luštěniny, ořechy, semena a listová zelenina. Tyto potraviny jsou také bohaté na biotin, který se také nachází ve vejcích a vnitřnostech.
Listová zelenina, ořechy, celozrnné výrobky a rostlinné oleje jsou bohaté na LA, zatímco vlašské ořechy, lněná semínka, chia semínka a sójové ořechy jsou bohaté na ALA.
Stojí také za zmínku, že užívání vitaminových a minerálních doplňků stravy v nepřítomnosti jejich nedostatku může vypadávání vlasů spíše zhoršit, než mu pomoci (34).
Například přebytek selenu a vitaminu A, dvě živiny často přidávané do doplňků stravy pro růst vlasů, byl spojen s vypadáváním vlasů (27).
Pokud váš zdravotník nepotvrdí nedostatek, je pravděpodobně nejlepší zvolit dietu bohatou na tyto živiny spíše než doplňky stravy, ale před provedením jakýchkoli zásadních změn je nejlepší promluvit si s odborníkem.
Shrnutí:
- Výše uvedené vitamíny a minerály jsou potřebné pro růst vlasů, takže strava bohatá na ně může pomoci zabránit vypadávání vlasů. Nicméně použití doplňků stravy – s výjimkou případů nedostatku – může způsobit více škody než užitku.
7. Červené nebo bílé hrbolky na kůži
Keratóza pilaris je stav, který způsobuje, že se na tvářích, pažích, stehnech nebo hýždích objevují hrboly podobné husí kůži. Tyto malé hrbolky mohou být také doprovázeny vývrtkou nebo zarostlými chloupky.
Tento stav se často objevuje v dětství a přirozeně mizí v dospělosti.
Příčina těchto malých hrbolků není stále plně objasněna, ale mohou se objevit, když se ve vlasových folikulech tvoří příliš mnoho keratinu. To vytváří červené nebo bílé vyvýšené hrbolky na kůži (35).
Keratóza pilaris může mít genetickou složku, což znamená, že je pravděpodobnější, že ji bude mít osoba, pokud ji má člen rodiny. To znamená, že to bylo také pozorováno u lidí s dietou s nízkým obsahem vitamínů A a C (14).
Kromě tradiční léčby léčivými krémy mohou lidé s tímto onemocněním zvážit konzultaci s lékařem o přidání potravin bohatých na vitamíny A a C do své stravy.
Patří mezi ně vnitřnosti, mléčné výrobky, vejce, ryby, tmavá listová zelenina, žlutooranžová zelenina a ovoce (15, 20).
Shrnutí:
- Nedostatečný příjem vitamínů A a C může souviset s keratózou pilaris, stavem, který vede k výskytu červených nebo bílých hrbolků na kůži.
8. Syndrom neklidných nohou
Syndrom neklidných nohou (RLS), také známý jako Willis-Ekbomova choroba, je nervový stav, který způsobuje nepříjemné nebo nepříjemné pocity v nohou a také neodolatelné nutkání jimi pohybovat (36).
Podle Národního institutu pro neurologické poruchy a mrtvici trpí RLS až 10 % Američanů, přičemž u žen je pravděpodobnost výskytu tohoto onemocnění dvakrát vyšší. U většiny lidí se zdá, že nutkání k pohybu zesiluje, když odpočívají nebo se snaží usnout.
Zatímco přesné příčiny RLS nejsou plně pochopeny, zdá se, že existuje souvislost mezi příznaky RLS a hladinami železa v krvi člověka.
Například několik studií spojuje nízké zásoby železa v krvi se zvýšenou závažností symptomů RLS. Několik studií také uvádí, že symptomy se často objevují během těhotenství, v době, kdy mají ženy tendenci klesat hladiny železa (37, 38).
Doplnění železa může pomoci snížit příznaky RLS, zejména u lidí s diagnostikovaným nedostatkem železa. Výzkum je však stále omezený na účinky suplementace pro léčbu RLS (39, 40, 41, 42).
Vzhledem k tomu, že vyšší příjem železa může přispět ke zmírnění příznaků, zvažte možnost poradit se se zdravotníkem o zvýšení příjmu potravin bohatých na železo, jako jsou maso, drůbež, ryby, luštěniny, tmavě zelené listy, ořechy, semena a celozrnné výrobky (7).
Zvláště výhodné může být kombinovat tyto potraviny bohaté na železo s ovocem a zeleninou bohatými na vitamín C, protože mohou pomoci zvýšit vstřebávání železa (43).
Používání litinových hrnců a pánví a vyhýbání se čaji nebo kávě u jídla může také pomoci zvýšit vstřebávání železa (44).
Je užitečné si uvědomit, že zbytečné suplementace může způsobit více škody než užitku, takže je důležité být opatrní, pokud uvažujete o suplementaci (45).
Extrémně vysoké hladiny železa mohou být v některých případech dokonce smrtelné, proto je nejlepší poradit se se svým lékařem, než začnete užívat jakékoli doplňky stravy se železem (46).
Konečně, některé důkazy naznačují, že hořčík může hrát roli při zvládání symptomů syndromu neklidných nohou (47).
Shrnutí:
- Syndrom neklidných nohou často souvisí s nízkou hladinou železa. Osoby s tímto onemocněním mohou chtít se svým zdravotnickým pracovníkem probrat zvýšení příjmu potravin bohatých na železo a užívání doplňků stravy.
Závěr
Dieta, která zajišťuje nedostatečný příjem vitamínů a minerálů, může způsobit několik příznaků, z nichž některé jsou závažnější než jiné.
Zvýšení příjmu potravin bohatých na vhodné vitamíny a minerály vám může pomoci zvládnout příznaky související s nedostatkem živin.
Vždy je však užitečné promluvit si se zdravotnickým pracovníkem před provedením významných změn ve stravě a pokud zvažujete suplementaci.
Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.
Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

———
Cordyceps sinensis

———
Sibiřská Čaga

———
Hericium erinaceus

———
Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

———
Shiitake

———
Hlíva ústřičná

———
Agaricus

———
BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

———
C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

———
Ashwagandha

———
Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

———
Rdesno mnohokvěté - He shou wu

———
Graviola - Annona

———
Maca

———
Chitomax

———
Fenuprim

———
Dračí krev

———
Danshen Q10 cardio

———
Šafrán

———
Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

———
Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

———
S-Acetyl-L-Glutathion

———
NMN (nikotinamid mononukleotid)

———
Brusinka komplex Phytosome - PhytoCran

———
Ginkgo biloba Phytosome - Cogni Flow

———
Probiotika a prebiotika pro zdraví střev a imunitu - Biome Boost

———
Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

———
4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium

———
POSILUJTE ÚČINNĚ PŘEDEVŠÍM IMUNI TU A VČAS
ZÁSADNĚ NEJVYŠŠÍ GARANTOVANOU KVALITOU PŘÍRODNÍCH EXTRAKTŮ
REISHI, CORDYCEPS, ČAGA, AŠVAGANDA, HERI CIUM, MACA, CORIOLUS, KURKUMIN, BETAGLUKAN, GRAVIOLA, HLÍVA ÚSTŘIČNÁ, SHIITAKE, DRAČÍ KREV, C-MAX KOMPLEX, DANSHEN, HE SHOU WU-RDESNO, CHITOMAX, FENUPRIM, MAITAKE, AGARICUS, COPRINUS, ENOKI, SAFFRON, SILYBIN, BOSWELLIA, TRITERPEN MAX, GLUTATHION, SUPÍK - sirup pro děti na podporu imunity, NMN (nikotinamid mononukleotid), BRUSINKA, GINKGO BILOBA, PROBIOTIKA...
100% KVALITA JEN V ROSTLINNÝCH KAPSLÍCH
vhodné i pro vegetariány a vegany
CERTIFIKÁTY KLÍČOVÝCH PRODUKTŮ
NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY
Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...
Výzkum v roce 2024 přesně určil, co vede v roce 2025 ke zdravé dlouhověkosti
100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou3 unikátní, bezkonkurenční extrakty h ověkosti -
Nejlepší DIETY pro celkové zdraví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report
Přírodní léčba pejsků versus selhávající ortodoxní antibiotika - Coriolus + Kurkumin vítězí
31 důvod ů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman
Dr. Peter McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video
Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny
Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu
CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie
Překyselené tělo: začátek vážné nemoci
PROTOKOL PRO PREVENCI pro uzdravené klienty stránek "Úspěšná léčba"
BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země
Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - účinky, darování a prodej
Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus
100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát
Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.
Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport
Artróza - kmenové buňky - Podvod!
Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová
Jak se skutečně zdravě stravovat...
Proč průběžně a jak detoxikovat tělo
PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií
Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath
Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování
Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt
Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?
Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou
Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?
Jak na jarní pylovou alergii? Elixír mládí Jana Hromady z Opavy
Kniha "Netradiční bylinkář" - Roman Kindl (212 stran)
CHRONICKÁ BORELIÓZA, CHLAMYDIE...? ÚNAVOVÝ SYNDROM
Osvědčený postup pro léčbu boreliozy a dalších koinfekcí, když ortodoxní chemická medicína (3 týdenní nitrožilní antibiotická léčba ceftriaxonem) a následně klasická - 3 antibiotika - minocyclin, azitromycin, entizol a 2 antituberkulotika - arficin a nidrazid i po 18 měsících aplikace u mě totálně selhala.
Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.
MUDr. William J. Mayo
Za účinné se z Reishi považují pouze kvalitně provedené a čisté extrakty, které mají dobrou biologickou dostupnost a jsou zbavené nestravitelného chitinu; nelze tedy použít pouhý prášek z usušené houby.
EXTRAKT SPÓR
TRITERPEN MAX
ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI
DUANWOOD RED REISHI
zdroj výše nejúčinnějších extraktů
Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan
MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?
CORDYCEPS - video
ČAGA - video
HERICIUM - video
BETAGLUKAN HLÍVA
extrakt extrakt
BETAGLUKAN - video
KURKUMIN AŠVAGANDA
extrakt extrakt
ASHWAGANDHA - video
RDESNO ANNONA
extrakt extrakt
TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY
dokument z 31. srpna 2022
Nadační fond Svědomí Národa
KUBEK 2009
DOKUMENT ČT 2
BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH
DOKUMENT ČT 2
ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ
možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...
doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.
Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 v souvislosti s "vakcinací" na covid
PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL
RENOMOVANÝ PATOLOG dr. RYAN COLE - přednáška
ALARMUJÍCÍ EFEKT covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány
- Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
- Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...
český dabing - 17:08
Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021
AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS
POSTAVIT SE NA ODPOR
ZAČNĚTE U SEBE
ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ
Doporučuji:
každé ráno cca 30 minut před snídaní
vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z
a nejdříve po 15 minutách:
- kefír z tibetské houby 3dcl
- lněné semínko až 30 g - 3 PL
- mletá skořice /max. 4 g za den/
případně nejen pro psychiku:
- Ashwagandhu /1-2 kapsle denně/
pro střevo kvalitní probiotika:
- kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
Otevřený dopis ministrovi zdravotnictví: Medici proti diskriminaci - 24. ledna 2022
Můžete zavolat ministru Válkovi
728 264 930
Můžete mu i napsat: valekv@psp.cz, Vlastimil.Valek@top09.cz
Vzorový dopis škole pro studenty, kteří nechtějí podlehnout povinnému očkování proti covidu-19
Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času
SVĚT SE ZBLÁZNIL
Toto je novodobá reklama na co?
MUDr. Anastasia Maria Loupisová: Tento model je v ohrožení života