Co nově víme o modrém světle - ruší váš spánek?

- Pixabay

Barbora Nová

  • Nová studie publikovaná 22. prosince 2023  naznačuje, že modré světlo vyzařované třeba z obrazovek telefonů nemusí rušit spánek tak, jak se dříve myslelo.
  • Studie sledovala, jak lidé reagují na různé druhy světla.
  • Vědci zjistili, že mezi modrým, žlutým a bílým světlem neexistuje žádný nezvratný důkaz, že modrá je horší než jiné formy světla.

Světlo z obrazovek televizí, smartphonů, tabletů a počítačů bylo široce považováno za rušivé pro naše přirozené cirkadiánní rytmy. V důsledku toho vzniklo odvětví týkající se „hygieny spánku“.

Ale nová studie zveřejněná v prosinci 2023 v časopise Nature naznačuje, že takzvané modré světlo – typ světla vyzařovaného z těchto zařízení – nemusí být tak rušivé, jak se dříve chápalo (1).

Studie z Basilejské univerzity a Technické univerzity v Mnichově studovala „efekty kalibrovaných modro-žlutých změn světla na lidské cirkadiánní hodiny“. Vědci vystavili 16 subjektů třem různým typům světla na hodinu předtím, než šli v nočních hodinách spát. Po použití modro-tlumeného, žlutého a konstantního bílého pozadí/kontrolního světla autoři studie zjistili, že „neexistuje žádný přesvědčivý důkaz pro účinek kalibrovaných změn tiché substituce v barvě světla podél modro-žluté osy na lidské cirkadiánní hodiny nebo spánek."

Světlo samo o sobě může obecně narušovat lidské spánkové vzorce, ale možná ne tak, jak se v posledních letech mohla projevovat moderní zařízení s obrazovkami.

Jak světlo ovlivňuje spánek?

Lidské oko přeměňuje světlo na elektrické impulsy prostřednictvím řady čípků, tyčinek a „takzvaných vnitřních fotosenzitivních gangliových buněk sítnice“ (ipRGC). Modré světlo, které vyzařují zařízení, jako jsou například chytré telefony a tablety, je krátkovlnná forma světla a je převáděna na modrou barvu pomocí kuželů, které reagují na jasné světlo; Tyčinkové buňky fungují pouze za špatných světelných podmínek a nerozlišují mezi barvami.

ipRGC v oku přijímají informace o intenzitě světla spíše než o barvě a také udržují pravidelné cirkadiánní rytmy pod kontrolou. Fotopigment melanopsin, který je exprimován ipRGC, pomáhá regulovat noční supresi melatoninu. Kužele posílají informace do ipRGCS, což naznačuje, že barva světla by mohla ovlivnit tyto pravidelné cirkadiánní rytmy a schopnost člověka usnout nebo zůstat spát.

Studie z roku 2019 uvedla, že „špatně načasované vystavení se světlu“ – konkrétně umělému světlu ze zařízení, která používáme během dne – by mohlo mít škodlivé účinky na spánek a zdraví (2).

Ale proces, který náš mozek používá k modulaci vnitřních cirkadiánních rytmů, je poměrně složitý, uvedl dr. Alexander Solomon, chirurg neurooftalmolog z Pacific Neuroscience Institute v Providence Saint John’s Health Center v Santa Monice.

"Existují hlavní ‚hodiny‘ nastavené těmito melanopsinovými buňkami (které jsou opět nejcitlivější na modré světlo), ale další činnosti, jako je načasování jídla a cvičení, se mohou také vrátit k těmto hlavním hodinám," uvedl dr. Solomon. „Myslím, že pokud má člověk potíže s pravidelným spánkem a probouzením se v pravidelnou dobu potřebnou pro jeho životní styl, jednou změnou by mohlo být použití brýlí s blokováním modrého světla nebo podobného nastavení telefonu/obrazovky, ale také snížení celkového vystavení se světlu."

Měli byste se vyhnout používání smartphonu před spaním?

Dr. Solomon uvedl, že výsledky studie neznamenají, že by lidé měli očekávat dobrý noční spánek, pokud před spaním telefonují. Dále poukázal na to, že studie nemusí odrážet způsob, jakým většina lidí obecně reaguje na světlo.

"Tato studie navrhla speciální světelnou expozici..., aby se zabránilo spuštění světlocitlivé buňky v našem oku, o které je známo, že je zodpovědná za resetování našeho cirkadiánního rytmu, který neodpovídá skutečnému světelnému prostředí. Tato buňka je citlivá na modré světlo, takže tvrzení, že modré světlo nehraje tak velkou roli, je nepravdivé. Jednoduše říká, že jasně žluté světlo může ovlivnit věci stejně jako tlumené modré světlo.

Keiland Cooper, Ph.D, neurolog z Kalifornské univerzity v Irvine, uvedl, že nedávná studie jen znamená, že je zapotřebí více výzkumu, abychom plně pochopili, jak tato zařízení ovlivňují naše zdraví.

„Zatímco jediná izolovaná studie je jen zřídka přesvědčivá, hlavním závěrem současné studie je, že je třeba udělat více práce, abychom dále určili, které aspekty obrazovek sledované v noci negativně ovlivňují náš spánek. Pochopení přesných mechanismů působení obrazovek na našem nervovém fungování je důležité, protože to pomůže informovat designéry a výrobce zařízení o tom, které aspekty jejich obrazovek lze rozšířit, aby uživatelům pomohly lépe spát a zmírnily vedlejší účinky používání těchto zařízení."

Jak můžete lépe spát?

Mnoho zařízení má nastavení pro slabé osvětlení, které může snížit jas světla, a brýle blokující modré světlo mohou snížit množství krátkofrekvenčních vln, kterým je člověk vystaven před spaním. Dr. Solomon však poukázal na to, že ostré kontrasty v expozici světlu – a intenzita tohoto světla – mohou být nakonec hnacím faktorem toho, jak naše systémy určují plány a pravidelnost spánku.

„Nejsilnější příležitost, aby světlo udávalo náš cirkadiánní rytmus, přichází po dlouhé tmě. Studie například ukázaly, že pracovníci pracující na směny, kteří pracují přes noc a při jízdě domů vidí slunce (opět ne konkrétně modré světlo, ale místo toho jasné světlo), mají mnohem větší problémy se spánkem podle vhodného rozvrhu než ti, kterým se podaří dostat domů a spát před východem slunce. Myslím, že to není něco, co by průměrný člověk měl silně zvažovat, pokud nemá potíže s vhodnou adaptací na cílovou dobu spánku/bdění nebo pokud nemá nadměrnou denní ospalost. Existuje mnoho dalších faktorů, které hrají roli v potížích se spánkem a návštěva specialisty na spánek-hygienika může být užitečná, než to přisoudíte jedinému faktoru, jako je vystavení světlu,“ uvedl dr. Solomon.

„Zatímco snížení intenzity světla může pomoci, přičemž se v mnoha studiích se doporučuje, ideální hygienou před spaním je se obrazovkám úplně vyhnout,“ uvedl Keiland Cooper.

Závěr

I když se nedávno předpokládalo, že trávený „čas na obrazovce“ před spaním narušuje přirozené cirkadiánní rytmy, stále je trochu nejasné, jak moc může světlo například ze smartphonů a tabletů toto způsobit. Nová studie zjistila, že modré světlo není pro spánek jednoznačně horší než jiné formy světla.

Omezení používání obrazovek před spaním stále není špatný nápad, vzhledem k potenciálnímu narušení spánku.

Je třeba provést další výzkum, abychom plně pochopili, jak naše systémy reagují na modré světlo.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           ČERVEN 2024 - 14 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

  • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
  • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života