Spánková apnoe může zvyšovat riziko Alzheimerovy choroby

- Pixabay

Barbora Nová

Spánková porucha spánková apnoe se často - ale ne vždy - vyznačuje chrápáním, které je pro partnery v posteli nepříjemné, přičemž je to však víc než jen otravný a nepříjemný problém.

CDC potvrzuje, že lidé se spánkovou apnoe mají vyšší riziko kardiovaskulárních onemocnění, jako je vysoký krevní tlak, mrtvice, ischemická choroba srdeční a nepravidelný srdeční tep (1).

Nová st udie, publikovaná 10. května 2023 nyní spojuje spánkovou apnoe také s horším zdravím mozku (2).

Výzkum, který byl zveřejněn v online vydání Neurology, lékařského časopisu Americké neurologické akademie, zahrnoval zkoumání spánkových faktorů a biomarkerů zdraví mozku (3).

Vědci naznačili, že u osob se spánkovou apnoe, které tráví méně času hlubokým spánkem, je větší pravděpodobnost, že budou mít mozkové biomarkery spojené se zvýšeným rizikem mrtvice, Alzheimerovy choroby a poklesu kognitivních funkcí.

"Tyto biomarkery jsou citlivými příznaky časného cerebrovaskulárního onemocnění," uvedl autor studie Diego Z. Carvalho, MD, MS, z Mayo Clinic v Rochesteru v Minnesotě a člen Americké neurologické akademie v prohlášení pro média. "Zjištění, že těžká spánková apnoe a snížení pomalých vln spánku jsou spojeny s těmito biomarkery, je důležité, protože na tyto změny v mozku neexistuje žádná léčba, takže musíme najít způsob, jak jim zabránit nebo jak je zlepšit." (4).

Jeden z odborníků na spánek se domnívá, že studie, jako je tato, mají zásadní význam pro zvýšení povědomí o zdraví mozku, spánkové apnoe a způsobech, jak mohou lidé snížit riziko nepříznivých následků (a vůbec vzniku tohoto onemocnění).

"Vaše rodinná anamnéza Alzheimerovy choroby a vaše geny neurčují váš osud pro stárnutí mozku," říká doktor David M errill, psychiatr pro dospělé a geriatr a ředitel Pacific Neuroscience Institute's Pacific Brain Health Center v kalifornské Santa Monice.

 "Studium vlivu faktorů životního stylu na mozek ukazuje, že záleží na tom, co děláme, a že to skutečně ovlivňuje úspěšné stárnutí." (5).

Studie má však svá omezení.

Souvislost mezi spánkovou apnoe a Alzheimerovou chorobou, demencí

Studie zahrnovala 140 osob v průměrném věku 73 let. Každý účastník měl obstrukční spánkovou apnoe, ale před studií netrpěl demencí.

Soubor byl poměrně rovnoměrně rozdělen mezi osoby s lehkou (34 %), středně těžkou (32 %) a těžkou (34 %) spánkovou apnoe.

Každý účastník podstoupil skenování mozku a noční spánkovou studii v laboratoři. Ta zjišťovala dobu, kterou lidé strávili v "hlubokém spánku" (známém také jako non-REM fáze 3 nebo spánek s pomalými vlnami).

Proč? Protože doba strávená v této fázi je dobrým ukazatelem kvality spánku.

U žádného z účastníků se během studie nevyvinula demence. Zjištění vědců však naznačují zhoršující se zdraví mozku.

S každým desetibodovým poklesem hlubokého spánku se u dané osoby zvýšila hyperintenzita bílé hmoty.

Toto zvýšení odpovídalo stáří o 2,3 roku. Takže osoba, jejíž spánek v pomalých vlnách se snížil o 20 procentních bodů, měla množství hyperintenzity bílé hmoty jako osoba starší o 4,6 roku.

Dále každý pokles spánku v pomalých vlnách o 10 bodů snížil axonální integritu, což se rovnalo "účinku, který by měl člověk starší o tři roky". Čím závažnější byla spánková apnoe dané osoby, tím větší objem hyperintenzity bílé hmoty a nižší axonální integritu její mozek měl.

Možná vám to připadá jako tuna žargonu.

Zjednodušeně řečeno:

"Nedostatek pomalovlnného spánku, v tomto případě v důsledku přerušení spánku v důsledku spánkové apnoe, má za následek efektivně mírnou formu poškození mozku nebo přinejmenším stárnutí, a to přibližně o dva roky na každých 10 % ztráty pomalovlnného spánku," říká doktor Alex Dimitriu, který má dvojitou atestaci z psychiatrie a spánkové medicíny a založil společnost Menlo Park Psychiatry & Sleep Medicine. "To je v souladu s teorií, že mozek potřebuje spánek v pomalých vlnách, aby se vyčistil a připravil na další den." (6).

Nicméně korelace se nemusí nutně rovnat příčinné souvislosti.

Vědci dokázali poukázat na souvislost mezi těmito poruchami spánku a změnami v mozku. Nedokážou však říci, zda tato asociace způsobuje změny, nebo naopak.

Spánková apnoe: Příznaky

Dr. Dimitriu říká, že hlasité chrápání je běžným příznakem spánkové apnoe. Ale ne každý, kdo chrápe, má spánkovou apnoe. U lidí se spánkovou apnoe se vyskytují pauzy v dýchání.

"Mozek zpanikaří a probudí se, aby obnovil normální dýchání."

Nevýhoda? Neustálá fragmentace spánku.

"Lidé se spánkovou apnoe se někdy budí několikrát za noc, často na toaletu". "Jiní mohou spát, ale chrápat nebo mít mezery v dýchání. Lidé se spánkovou apnoe se často cítí ospalí i během dne, mají tendenci usínat nebo pijí příliš mnoho kávy."

Mezi rizikové faktory spánkové apnoe patří nadváha a malá čelist. Přetížení nosu a alergie mohou tento problém ještě zhoršit.

Diagnostika je rozhodující.

"Posouzení kvality spánku je důležité, protože dostatek kyslíku do mozku po celou noc vede ke zdravějšímu mozku," uvedl dr. David Merrill. "To lze provést ve spolupráci s lékařem ve spánkové laboratoři nebo i doma pomocí domácího testu spánkové apnoe."

Léčba a prevence

Existují kroky, které mohou lidé podniknout, aby snížili riziko spánkové apnoe, a lidé, u nichž byla tato diagnóza diagnostikována, mají možnosti léčby.

Doktorka Har neet W alia, ředitelka oddělení spánkové medicíny a neustálého zlepšování v Miami Cardiac & Vascular Institute, se podělila o některé způsoby prevence nebo léčby spánkové apnoe, jako jsou například úpravy životního stylu, které zahrnují (7):

 • Snížení hmotnosti. Dieta a cvičení mohou pomoci. Pokud máte potíže, poraďte se s odborníkem.
 • Poloha těla při spánku. Vyhněte se spaní na zádech, protože někdy se u lidí může spánková apnoe vyskytnout, když leží na zádech.
 • Léčba ucpaného nosu, například pomocí léků proti alergii.

Pokud je u člověka diagnostikována spánková apnoe, dr. Walia uvádí, že základem léčby je přístroj pro kontinuální pozitivní tlak v dýchacích cestách (CPAP), který dodává tlak vzduchu tak, aby udržel průchodnost dýchacích cest otevřenou, čímž snižuje nebo odstraňuje riziko chrápání a spánkové apnoe.

"Chirurgické zákroky, jako je stimulace hypoglosálního nervu, (jsou možné) u pacientů, kteří netolerují léčbu CPAP a mají středně těžkou až těžkou obstrukční spánkovou apnoe," uvedla dr. Harneet Walia.

Jak zlepšit kvalitu spánku

Ať už spánkovou apnoe trpíte, nebo ne, odborníci sdílejí názor, že kvalita spánku je důležitá pro vaši celkovou pohodu.

CDC doporu čuje lidem od 18 let věku spát alespoň sedm hodin v noci, přičemž uvádí, že špatný spánek zvyšuje riziko cukrovky, kardiovaskulárních onemocnění a deprese (8, 9).

Dr. Walia také uvádí, že hygiena se netýká jen pleti a vlasů - správná spánková hygiena vám může pomoci zlepšit váš odpočinek. Mezi její tipy patří např:

 • Dodržujte pravidelný rozvrh spánku a bdění sedm dní v týdnu. Ano, i o víkendech. "Pokud se mi pacienti svěřují, že mají hodně proměnlivý rozvrh, často jim říkám, aby začali tím, že budou vstávat každý den ve stejnou dobu. To slouží jako kotevní bod pro udržení pravidelnosti rozvrhu."
 • Odložte monitory stranou. "Klíčové je vyhýbat se v noci elektronice, zejména blíže ke spánku, protože modré světlo vyzařované těmito zařízeními by mohlo potlačovat melatonin... a tím potenciálně narušovat spánek."
 • Dělejte něco "nezajímavého". Nepřevalujte se a nepřevracejte se ve snaze usnout. "Pokud se vám nedaří usnout do 20 minut po ulehnutí, opusťte ložnici a dělejte něco nezajímavého a vraťte se, až když se vám chce spát," doporučuje dr. Walia. "Smyslem je naučit mysl spát, ne ležet a přemýšlet o různých věcech."
 • Vyhněte se zdřímnutí. "Klíčové je vyhnout se zdřímnutí v blízkosti doby spánku. Pokud si někdo musí zdřímnout, měl by to být spánek trvající pouze 20 minut a měl by se uskutečnit v dřívější části dne."
 • Udržujte prostředí, které podporuje dobrý spánek. "Vytvořte si spánkové prostředí tak, abyste vytvořili co nejlepší podmínky pro zdravý spánek. Vaše ložnice by měla být příjemně chladná a bez jakéhokoli hluku nebo světla, které by mohly rušit váš spánek."

Pokud máte potíže se spánkem, tato nová studie vám může poskytnout další důvod k obavám (a možná i ke ztrátě spánku). Dr. Merrill však radí, abyste se nenechali odradit.

"Špatná kvalita spánku je spojena s horším zdravím mozku, ale to neznamená, že musíte ztrácet naději," uvedl dr. David Merrill.

Změny a diskuse s odborníkem vám mohou pomoci korigovat směr.

Závěr

Nová studie zveřejněná v časopise Neurology potvrzuje, že spánková apnoe a nedostatek hlubokého spánku jsou spojeny s horším zdravím mozku.

Výsledky výzkumu ukazují, že u lidí, kteří tráví méně času hlubokým spánkem, je vyšší pravděpodobnost výskytu mozkových biomarkerů spojených se zvýšeným rizikem mrtvice, Alzheimerovy choroby a úbytku kognitivních funkcí.

Spánková apnoe je chronická porucha spánku, která může zvyšovat i další zdravotní rizika, včetně kardiovaskulárních onemocnění a hypertenze.

Syndrom spánkové apnoe (SSA), neboli spánkový apnoický syndrom

Syndrom spánkové apnoe je poměrně časté onemocnění patřící mezi poruchy spánku. Je charakterizované poruchou dýchání projevující se zástavou dechu. Je provázeno chrápáním a sníženou zásobou těla kyslíkem během spánku. Onemocnění postihuje cca 10 % populace, více jím trpí muži. Ve středním a vyšším věku je toto onemocnění velmi časté, neoficiálně se udává, že spánkovou apnoe onemocní zhruba polovina mužů ve věku nad 50 let.

Příznaky a projevy spánkové apnoe

Během noci je nápadné hlasité chrápaní (ronchopatie). Při částečně zúženém průsvitu hltanu proudí vzduch uvnitř trubice turbulentně a rozvibruje některou část hltanu, což se projeví charakteristickým zvukem. K tomu dochází i u obyčejného prostého chrápání, kde je ale překážka jen částečná.

U spánkového apnoického syndromu je obstrukce kompletní, dojde k úplnému uzávěru hltanu a vzduch přestane proudit do plic. Vzniká apnoická pauza, u které nemocný někdy déle než 10 sekund nedýchá. Nedostatkem kyslíku a přebytkem oxidu uhličitého, kterého se tělo u apnoické pauzy nezbavuje, se organizmus alarmuje, aktivací sympatiku se pacient probere ze spánku (sám si to ale někdy neuvědomuje, většinou jde o mikroprobuzení, po kterém hned usne) a hlasitě se nadechne, zrychlí se mu dechová frekvence, stoupne tlak.

Tento cyklus se může u pokročilejšího onemocnění opakovat i víc než desetkrát za hodinu. Následkem takto nekvalitního spánku a odpočinku se pacient zpravidla budí ráno unaven, s pocitem nedobrého a málo osvěžujícího vyspání se, s bolestí hlavy, suchostí v ústech a krku, špatnou náladou až depresívními stavy.

Během dne se vyskytuje únava, poruchy koncentrace a myšlení. Je snížená výbavnost paměti, jakož i pracovní výkonnost. Mohou se dokonce vyskytnout epizody mikrospánku, usínání, hlavně při monotónní činnosti, což zvyšuje nebezpečí úrazů. Proto je u těchto osob až několikrát zvýšené riziko dopravní nehodovosti.

Syndrom spánkové apnoe (SSA) se dělí na tři typy

 • obstrukční – je nejčastější. Představuje až 90 % všech SSA. Příčina tkví v horních dýchacích cestách. Při nádechu je normálně v oblasti hltanu negativní tlak, podtlak, který má tendenci zužovat průsvit hltanu. Průsvit je u zdravého člověka udržován svaly v stěně hltanu, jejich svalovým tonem (napětím). Tento svalový tonus je ale u nemocných snížen, což může vést ke kolapsu hltanu.  Významnou roli hraje i velikost měkkého patra a patrového čípku (uvula) ve smyslu jejich zvětšení, zvětšené mandle, vzácněji tumory, omezeně průchodná nosní dutina a nosohltan, které tak zmenšují prostor v oblasti patra a hltanu
 • centrální – vzniká při postižení centrálního nervového systému. U tohoto typu chybí vlastní aktivita nádechových (inspiračních) svalů. Příčinou je různými mechanizmy (např. zánětem, mechanicky, farmakologicky nebo cévními onemocněními) poškozené dechové centrum, které sídlí v prodloužené míše
 • smíšený – je kombinací dvou předchozích

Rizikové faktory spánkové apnoe

Velice významným faktorem je obezita s vyšším BMI (=body mas index, poměr tělesné hmotnosti k druhé mocnině tělesné výšky), větší obvod krku, vyšší věk (nad 40 let).

Mezi další rizikové faktory patří různé anomálie (malá spodní čelist, větší a ochablé měkké patro, zvětšené mandle, atd.), užití alkoholu před spaním, užívání některých sedativ, hypnotik, myorelaxancií (léky uvolňující svaly).

Léčba spánkové apnoe

Nejefektivnější metodou je použití nazální přetlakové ventilace (CPAP). Jde o přístroj, který zabezpečuje pomocí nosní masky kontinuální přetlak v dýchacích cestách. Zabraňuje se tak kolapsu ochablých stěn hltanu. Pacient používá přístroj v domácím prostředí každou noc a jeho pravidelné používání zlepšuje průběh onemocnění.

Další možnost představuje u některých nemocných chirurgická léčba. Zahrnuje postupy, které vedou k odstranění překážek v dýchacích cestách, a tím zlepšují jejich průchodnost.

Patří sem například:

 • operace měkkého patra laserem, klasicky, radiofrekvenčně
 • plastika hltanu v oblasti patrových mandlí
 • posun jazyka
 • redukce objemu jazyka
 • posun horní a dolní čelisti
 • operace na jazylce

Prevence spánkové apnoe

Prevence SSA spočívá ve vyloučení nebo omezení působení výše uvedených rizikových faktorů. Patří sem takzvaná životosprávná opatření, která radí vést život s pravidelnou a přiměřenou dobou spánku. Jíst naposledy několik hodin před spaním. Vyvarovat se užití alkoholu, nekouřit a být opatrní s hypnotiky před ulehnutím.

Velice vhodná je redukce hmotnosti u obézních pacientů a nekouření. A také snažit se při spánku vyhýbat se poloze na zádech. Raději se snažit usínat na boku. Příznivě také působí pravidelné provádění prostřiků dutin.

Dodržování těchto zásad je základem prevence a snižuje příznaky už rozběhnuté nemoci

Více:

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

Základem zdraví je prevence -  PROTOKOL pro prevenci

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 UNIKÁTNÍ, BEZKONKURENČNÍ EXTRAKTY

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. Jelinek, dr. Wahls

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Nejúčinnější kloubní výživa, MUDr. Ladislav Šafránek

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

Porovnání AMERICKÉ a RUSKÉ vakcíny na Covid -19, mechanismy účinků všech i připravovaných vakcín

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

 

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

 

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

ZDE

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

JAREK NOHAVICA

ZADEK JAK ŽOK

A přece nakonec - ÚSPĚŠNÁ LÉČBA

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 29.4.2023 v souvislosti s "vakcinací"

Ú MRTÍ - 1291

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 1863

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

Stav k 23.11.2022

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

 

 

Standardní verze