Je příliš spánku skrytým příznakem špatného zdraví, nebo nekvalitním nočním spánkem, případně obojím? Nová studie prezentovaná na konferenci Sleep 2025, 8. - 11. června 2025

- Depositphotos

Barbora Nová

Americká Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) doporučují dospělým spát 7 až 9 hodin denně, aby si udrželi fyzické a duševní zdraví (1).

Dostatečný spánek může snížit riziko vzniku řady zdravotních problémů, včetně cukrovky 2. typu, vysokého krevního tlaku, srdečních chorob a mrtvice.

S přibývajícím věkem se může stávat obtížnějším dosáhnout dobrého nočního spánku, což vede k dennímu zdřímnutí, aby se dohnala ztracená noční spánková doba. Nová studie u dospělých středního a staršího věku však ukazuje, že denní zdřímnutí, zejména kolem poledne, je spojeno s vyšším rizikem úmrtí z jakékoli příčiny.

Studie, která byla prezentována na konferenci Sleep 2025 – 39. výročním setkání Asociace profesních společností pro spánek (APSS), které se konalo v Seattlu ve státě Washington od 8. do 11. června 2025 – nemůže prokázat kauzální souvislost, ale naznačuje, že je zapotřebí dalšího výzkumu souvislostí mezi denním zdřímnutím a zdravím (2).

Abstrakt studie je k dispozici v časopise Sleep, časopise Společnosti pro výzkum spánku, ačkoli její úplné výsledky dosud nebyly publikovány v recenzovaném časopise (3).

Dr. Emer MacSweeneyová, MD, generální ředitelka a konzultantka neuroradiologie ve společnosti Re:Cognition Health, která se na této studii nepodílela, uvedla:

„Tato zjištění jsou významná, protože naznačují, že denní vzorce spánku by mohly sloužit jako časné ukazatele zhoršujícího se zdraví nebo narušené architektury spánku u seniorů. Zatímco předchozí výzkum se zaměřoval na délku a kvalitu nočního spánku, tato studie rozšiřuje záběr identifikací načasování, délky a variability zdřímnutí jako potenciálních ukazatelů rizika úmrtí ze všech příčin. Zjištění podtrhují důležitost vnímání spánku jako 24hodinového cyklu, kde je denní chování stejně vypovídající jako chování v noci.“

Kdy a jak dlouho si zdřímnete, je spojeno s rizikem úmrtí

Studie využila data od 86 565 účastníků z britské biobanky. Na začátku měli účastníci průměrný věk 63 let, 57 % tvořily ženy a nikdo z nich neměl v anamnéze práci na směny (4).

Všichni účastníci absolvovali 7 dní aktigrafického monitorování – nepřetržitého nošení zařízení podobného náramkovým hodinkám, které sleduje aktivitu a monitoruje dobu spánku a bdění. Vědci použili tato data k identifikaci frekvence, načasování a trvání denního zdřímnutí (5).

Zaznamenávali průměrnou délku zdřímnutí mezi 9:00 a 19:00, variabilitu v délce zdřímnutí u každého jednotlivce v průběhu dnů a načasování zdřímnutí v rámci 2hodinových časových oken 9–11:00, 11:00–13:00, 13:00–15:00, 15:00–17:00 a 17:00–19:00.

Po úpravě na demografické údaje, index tělesné hmotnosti (BMI), kouření, konzumaci alkoholu, komorbidity, délku nočního spánku a chronotyp vědci během 8letého sledování posoudili souvislosti mezi vzorci zdřímnutí a úmrtností ze všech příčin (6, 7).

Medián délky zdřímnutí u všech účastníků byl 0,40 hodiny s variabilitou v délce zdřímnutí 0,39 hodiny u každého jednotlivce. Nejvíce lidí si zdřímlo mezi 9. a 11. hodinou ranní (34 %), přičemž 10 % mezi 11. a 13. hodinou, 14 % mezi 13. a 15. hodinou, 19 % mezi 15. a 17. hodinou a 22 % mezi 17. a 19. hodinou.

Během 8letého sledování zemřelo 2 950 účastníků (3,4 % z celkového počtu). U těch, kteří zemřeli, byla průměrná doba přežití od začátku studie 4,19 roku.

Vědci zjistili, že ti, kteří zemřeli během sledování, si zdřímli déle, měli větší variabilitu v době zdřímnutí a s větší pravděpodobností si zdřímli mezi 11. a 15. hodinou.

Dr. MacSweeneyová uvedla: „Tato studie je připomínkou toho, že zdřímnutí není ze své podstaty negativní, ale změny v chování spojeném se zdřímnutím, zejména delší a nepravidelné zdřímnutí, mohou signalizovat vyvíjející se zdravotní problémy. Zdůrazňuje to potřebu, aby se lékaři v rámci rutinního vyšetření, zejména u seniorů, ptali na denní spánek.“

Otevírá to také dveře k dalšímu výzkumu neurobiologických a fyziologických změn, které mohou spojovat denní spánkové vzorce s úmrtností, zejména v souvislosti s ranou fází demence, zánětem nebo metabolickou nestabilitou."

Proč mohou mít spací návyky souvislost s úmrtností?

Předchozí výzkum naznačil, že krátké denní zdřímnutí může být prospěšné pro zdraví a potenciálně snižuje systolický krevní tlak, ale dlouhé denní zdřímnutí je spojeno s vyšším BMI, obvodem pasu, hladinou glukózy v krvi a krevním tlakem (8).

Další nedávná studie naznačuje, že nadměrné denní zdřímnutí je spojeno s vyšším rizikem demence.

Tyto i nejnovější studie jsou však observační, takže nemohou prokázat kauzální souvislost.

Dr. Kanwar Kelley, MD, JD, trojnásobný atestovaný v otorinolaryngologii, chirurgii hlavy a krku (ORL), obezitní medicíně a medicíně životního stylu a spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Side Health, který se na současném výzkumu nepodílel, souhlasil s tím, že tato studie nemůže prokázat kauzalitu.

Dr. Kelley vysvětlil, proč by mohla existovat souvislost mezi denním zdřímnutím a vyšší úmrtností:

„To může být proto, že jedinci s vyšším počtem komorbidit mají větší pravděpodobnost, že během dne zaznamenají nižší hladinu energie nebo potřebují zdřímnutí. Alternativně může být zdřímnutí častější pro ty, kteří v noci nespí dostatečně, což může vést ke zvýšení komorbidit. K identifikaci silnějších souvislostí mezi spánkem a úmrtností bude nutný další výzkum.“

Dr. MacSweeneyová také uvedla, že „vzhledem k observačnímu designu studie je pravděpodobnější, že nadměrné nebo nepravidelné zdřímnutí je spíše příznakem než příčinou základních zdravotních problémů.“

V této souvislosti, nadměrné zdřímnutí pravděpodobně funguje spíše jako klinický varovný signál než přímý faktor přispívající k úmrtnosti.“

7 odborných tipů pro zlepšení nočního spánku

Existuje několik opatření, která můžete podniknout, abyste se pokusili o lepší noční spánek, abyste snížili pravděpodobnost, že budete potřebovat denní zdřímnutí.

Dr. Macsweeneyová doporučuje následující strategie založené na důkazech:

  • nastavení konzistentního spánkového režimu, a to i o víkendech
  • omezení kofeinu a alkoholu, zejména večer
  • vytvoření uklidňujícího režimu před spaním, bez obrazovek a nadměrné stimulace
  • zvýšení denní expozice přirozenému světlu pro posílení cirkadiánních rytmů
  • zvládání zdravotních stavů, jako je bolest, srdeční selhání nebo dýchací potíže, které mohou narušit spánek
  • léčba základních poruch spánku, jako je spánková apnoe nebo syndrom neklidných nohou
  • pravidelné cvičení, ale vyhýbání se intenzivní aktivitě těsně před spaním

Dr. Macsweeneyová také varuje, že „pokud nadměrná ospalost přetrvává i přes dobrou spánkovou hygienu, doporučuje se klinické vyšetření spánku.“

Nová studie je nezbytná k tomu, aby připomněla zdravotníkům, aby se pacientů a pečovatelů ptali na spánek jednotlivců a kvalitu jejich spánku. Vytvoření dobrých spánkových návyků vám může pomoci udržet si zdravější a delší spánek.“

– Dr. Kanwar Kelley, MD, JD

Závěr

Kvalita a délka spánku úzce souvisí s tělesným a duševním zdravím.

Dospělí by se měli snažit spát 7-9 hodin denně, což může být problém, zejména s přibývajícím věkem.

Mnoho lidí si během dne zdřímne, ale nový výzkum naznačuje, že to nemusí být prospěšné.

Studie zjistila souvislost mezi podřimováním během dne a zvýšeným rizikem úmrtí ze všech příčin u dospělých středního a vyššího věku.

Vědci se domnívají, že podřimování může být spíše ukazatelem základních zdravotních problémů než přímou příčinou úmrtnosti, ačkoli to jejich observační studie nemůže prokázat.

Dospělí s nespavostí nad 45 let mohou čelit vyššímu riziku ztráty paměti

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal

Dostatek spánku může být s přibývajícím věkem obtížnější kvůli mozkovým a hormonálním změnám, které podle výzkumu mohou ovlivňovat poznávání.

  • Dostatek spánku je zásadní pro udržení duševní a fyzické pohody.
  • Nová studie kanadských vědců zjistila, že nespavost může vést ke zvýšenému riziku ztráty paměti u dospělých nad 45 let.
  • Pro mnoho lidí může být dostatek spánku s přibývajícím věkem obtížnější v důsledku mozkových a hormonálních změn.
  • Změny životního stylu, terapie, spánkové pomůcky a léky mohou pomoci podpořit kvalitní spánek.

Kvalitní noční odpočinek umožňuje tělu a mozku omládnout - a nový výzkum ukázal, jak důležitý může být dostatečný spánek pro zachování kognitivních funkcí.

Kanadská studie, která byla 25. července 2022 publikována v časopise SLEEP, analyzovala údaje od více než 26 000 dospělých ve věku 45 až 65 let, které byly shromažďovány po dobu tří let.

V roce 2019 účastníci vyplnili dotazník týkající se spánku a paměti a podstoupili neuropsychologické testy. Stejné dotazování a testování pak zopakovali v roce 2022.

Vědci zjistili, že ti, kteří v roce 2019 neměli žádné příznaky nespavosti, ale v roce 2022 se u nich objevily některé příznaky nespavosti nebo pravděpodobné poruchy spánku (PID), častěji uváděli subjektivní zhoršení paměti. Osoby s příznaky nespavosti v roce 2019, u nichž se do roku 2022 rozvinula PID, samy uváděly větší obavy ze ztráty paměti.

Testování paměti také odhalilo, že muži s poruchou nespavosti dosahovali horších výsledků než ženy s tímto onemocněním.

"To sice neznamená, že by jejich paměť byla skutečně horší, ale vystavuje je to většímu riziku, že se u nich v budoucnu objeví problémy s pamětí," vysvětlil pro Healthline dr. Nathan Cross, postdoktorand z Laboratoře pro spánek, poznávání a neurozobrazování v Montrealu a spoluvedoucí studie.

Zatímco předchozí výzkumy se zabývaly vlivem spánku na kognitivní funkce, nová studie se podle dr. Crosse liší v jednom klíčovém aspektu.

"Mnoho výzkumů používalo buď velmi cílené a podrobné metody na malých vzorcích, nebo velmi jednorozměrná, obecná měření (např. otázky typu "jak dlouho spíte?" nebo "jak kvalitní je váš spánek?") na větších populacích," řekl.

"Měli jsme přístup k podrobným informacím o spánkových návycích velké skupiny dospělých Kanaďanů. To (nám) umožnilo seskupit jednotlivce podle závažnosti jejich spánkových potíží: V tomto případě se jedná o poruchu spánku, příznaky nespavosti nebo zdravé spáče. To se dosud nikdy nepodařilo."

Co je to porucha nespavosti?

Dr. Cross zdůraznil, že studie zkoumala dopady poruchy nespavosti - nejen dopady špatného spánku.

"Nespavost je uznávaná psychologická porucha se souborem kritérií pro diagnózu," řekl.

Kritéria pro poruchu nespavosti jsou definovány Americkou psychiatrickou asociací v Diagnostickém a statistickém manuálu duševních poruch, 5. vydání (DSM-5), a zahrnují potíže se zahájením nebo udržením spánku a ranní probouzení s neschopností vrátit se do spánku (1).

Pokud je splněno jedno nebo více kritérií DSM-5 a potíže se spánkem trvají nejméně 3 měsíce, může být u jedince diagnostikována porucha nespavosti.

Dr. Cross dodal, že diagnóza "zahrnuje uznání, že problémy se spánkem ovlivňují fungování během dne".

Dopad nespavosti na fyzické a duševní schopnosti člověka může být ve skutečnosti značný.

"Existuje množství literatury, která ukazuje na pokles psychofyziologické výkonnosti, když lidé nemají dostatek spánku," sdělil doktor Brian A. Moore, odborný asistent psychologie na Kennesaw State University a poradce společnosti Momentous.

"Například studie spánkové deprivace u vojenského personálu zjistily snížení výkonnosti, když personál spal méně než 7 hodin denně," řekl.

Jak spánek ovlivňuje mozek

Dr. Cross vysvětlil, že během spánku je mozek zaměstnán "odstraňováním toxického odpadu, který se nahromadil během dne, a změnou propojení mezi mozkovými buňkami, aby šetřil energii".

"Je také spojen s posilováním vzpomínek, které jsme se naučili během dne, a upevňuje je, takže z nich můžeme vyčíst význam a souvislosti mezi různými zážitky," dodal.

Dr. Moore uvedl, že nedostatek spánku také znamená, že tělo není schopno se plně dobíjet, takže se energie rozkládá více.

"Když naše tělo zažívá dlouhodobé stresory (jako je nedostatečný spánek), musí se toho chopit jiné zdroje," podělil se o své zkušenosti. "Naše vnitřní zdroje nejsou nekonečné - a když nemáme dostatek spánku, často dochází ke zhoršení výkonnosti v oblastech, jako je paměť nebo reakční doba."

Vztah mezi věkem a spánkem

Kanadská studie se zaměřila na spánek starších osob a konstatovala, že mnoho z nich v průběhu tříletého trvání výzkumu hlásilo zhoršení spánkových návyků.

S přibývajícím věkem se schopnost kvalitního spánku může u mnoha lidí snižovat.

"Problémy s udržením spánku pozorujeme zejména u (seniorů)," uvedla doktorka Chelsie Rohrscheibová, neuroložka a hlavní odbornice na spánek ve společnosti Wesper.

"Schopnost mozku kontrolovat a udržovat spánek se může během věku snižovat. "Je to proto, že funkce mozku obecně klesá s tím, jak komunikující buňky, zvané neurony, stárnou a stávají se nefunkčními."

Kvalitu a délku spánku může ovlivnit také změna hormonů.

"Stárnoucí mozek může ztratit schopnost regulovat hormony, jako je melatonin a kortizol, a neurotransmitery, jako je GABA, které jsou pro zdraví spánku nezbytné," poznamenala dr. Chelsie Rohrscheibová.

Dr. Moore poznamenal, že s přibývajícím věkem mohou hrát roli v kvalitě spánku i další prvky.

"Existují biologické, sociální a psychologické faktory, které diferencovaně, ale dynamicky ovlivňují pokles kognitivních funkcí," řekl. "Lze s jistotou říci, že časem chronická dysfunkce spánku přispěje k následným zdravotním problémům a že nejlepší je vždy okamžitý zásah."

Tipy pro lepší spánek

Ať už trpíte nespavostí, máte potíže se spánkem, nebo si prostě chcete lépe odpočinout, existují kroky, které můžete podniknout, abyste zlepšili kvalitu svého spánku.

Dodržujte správnou spánkovou hygienu

Možná jste už slyšeli frázi "spánková hygiena" - a podle dr. Rohrscheibové je důležité vytvořit si režim, který můžete dodržovat.

"Věnujte velkou pozornost činnostem, které děláte během dne, a tomu, jak to může ovlivnit spánek později," řekla. "To zahrnuje nekonzumaci kofeinu příliš pozdě během dne, nepoužívání elektroniky před spaním a dodržování přísného spánkového režimu."

Vyzkoušejte doplňky stravy nebo léky

Pro podporu spánku mohou být zvláště u starších osob prospěšné podpůrné prostředky na spaní.

"Studie prokázaly, že senioři produkují méně melatoninu (spánkového hormonu), než je pro spánek potřeba," vysvětlila dr. Rohrscheibová. "Potřebné mohou být i další léky na předpis," dodala.

Každopádně se před užíváním jakéhokoli nového doplňku stravy nebo léku vždy poraďte s odborníkem.

Zvažte další zdravotní problémy

K příznakům nespavosti mohou přispívat různé zdravotní potíže, jejichž řešení může pomoci zlepšit kvalitu spánku.

Dr. Rohrscheibová poznamenala, že onemocnění včetně "chronické bolesti, artritidy, kardiovaskulárních onemocnění, cukrovky nebo duševních poruch" - z nichž mnohé jsou častější u seniorů - mohou negativně ovlivnit kvalitu spánku.

Trénujte své tělo a mozek

Odborníci jako dr. Rohrscheibová se shodují, že pro kvalitní spánek je důležité cvičení a mentální stimulace.

"Senioři by měli denně alespoň 30 minut cvičit a významnou část dne věnovat duševním aktivitám, jako jsou například hlavolamy nebo čtení," uvedla.

Vyzkoušejte kognitivní terapie

Někdy se příznaky nespavosti mohou objevit proto, že se mysl přehnaně stará o to, že nespíte.

V těchto případech mohou k podpoře spánku přispět relaxační cvičení, například řízené představy.

Závěr

Spánek je již dlouho spojován s kognitivními funkcemi a nový výzkum dále zdůrazňuje jeho potenciální roli ve vztahu ke ztrátě paměti.

Nicméně, vysvětlil dr. Moore, je třeba poznamenat, že úroveň ztráty paměti v této studii byla hlášena samotnými uživateli - a "v některých případech se může jednat o 'efekt očekávání', kdy lidé očekávají, že budou mít s věkem horší paměť."

I když je stále zapotřebí dalšího klinického výzkumu souvislosti mezi nespavostí a ztrátou paměti, výsledky kanadské studie nabízejí důležitá poučení.

"Výsledky ukazují, že je důležité brát potíže se spánkem vážně a mluvit o nich se svým lékařem," řekl dr. Cross.

Proč ženy mohou potřebovat (trochu) více spánku

- Pixabay

Barbora Nová

Každý potřebuje a zaslouží si kvalitní noční spánek. Ale potřebují ho někteří lidé opravdu více než jiní?

Ukázalo se totiž, že ženy potřebují více spánku než muži. 

Následuje blížší pohled na to, kolik spánku mohou ženy potřebovat, proč ho mohou potřebovat více, a na tipy, jak si dopřát více spánku bez ohledu na pohlaví.

Kolik spánku ženy potřebují?

Neexistuje žádné konkrétní číslo podložené výzkumem, pokud jde o to, kolik hodin spánku ženy potřebují ve srovnání s muži. Dospělí obou pohlaví potřebují pro optimální zdraví 7 nebo více hodin spánku denně.

Ale pokud jde o rozdíly ve spánku, výzkum ukázal, že ženy mají tendenci spát více než muži o 11 až 13 minut denně - plus minus na základě několika proměnných (1).

Muži zírají, proč ženy potřebují více spánku.

Proč by v tom měl být rozdíl?

Výzkumy ukazují, že rozdíly ve spánku mezi muži a ženami jsou způsobeny četnými behaviorálními a biologickými proměnnými, které se mění v různých fázích života. Téměř každá studie na toto téma však zmiňuje potřebu většího výzkumu v této oblasti, aby bylo možné lépe pochopit roli spánku u jednotlivých pohlaví.

Zvýšené riziko poruch spánku

Výzkumná studie z roku 2014 ukázala, že riziko výskytu nespavosti u žen je o 40 procent vyšší v porovnání s muži, což může vést k tomu, že si dopřejí spánek navíc ve snaze nahradit hodiny převalování se (2).

Ženy mají také vyšší riziko vzniku syndromu neklidných nohou (RLS) a spánkové apnoe, což obojí může mít vliv na kvalitu spánku, což způsobuje, že potřebujete více spánku, abyste se cítili odpočatí.

Nedostatek spánku může u žen zvýšit riziko srdečních chorob až o 75 %.

Hormony

Kolísání hormonů související s menstruací může také ztěžovat dobrý spánek, zejména v premenstruační fázi.

Totéž platí pro těhotenství, kdy změny hormonálních hladin v různých trimestrech mohou způsobit:

  • únavu
  • ospalost
  • časté močení (způsobující mnoho nočních výletů na toaletu)
  • RLS
  • dýchací obtíže

Pak přichází perimenopauza a menopauza, kdy hormonální výkyvy mohou způsobit příznaky jako návaly horka a noční pocení, které také mohou narušit spánek.

Riziko rozvoje spánkové apnoe se také zvyšuje po menopauze (3).

Více času stráveného neplacenou prací

Studie z roku 2013 zjistila, že ženy tráví méně času v placené práci a více času neplacenou prací, což zahrnuje např. péči o rodinu a domácí práce (4).

Zaměstnání je spojeno zpravidla s menším spánkem, takže relativní nezaměstnanost ženám umožňuje více spát. Na druhou stranu však ženy častěji přerušují spánek kvůli pečovatelství.

Různé pohledy na spánek

Někteří odborníci uvádí, že muži a ženy mohou mít různé názory na spánek, což by mohlo částečně vysvětlit rozdílné potřeby spánku (5).

Ženy mají podle nich tendenci chovat se méně riskantně než muži a častěji se starají o své zdraví. Například si mohou častěji udělat čas na spánek s dřívějším spaním nebo si vyhradit čas na zdřímnutí během dne.

Kolik spánku potřebujete?

Vaše potřeby spánku, stejně jako vaše tělo, se mění, jak stárnete v důsledku faktorů, jako jsou hormony, životní styl a zdravotní stavy.

Toto jsou obecné zásady spánku pro různé věkové skupiny, bez ohledu na pohlaví, podle amerického CDC (Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí) (6):

  • do 3 měsíců od porodu: 14 až 17 hodin
  • 4 až 11 měsíců: 12 až 16 hodin
  • 1 až 2 roky: 11 až 14 hodin
  • 3 až 5 let: 10 až 13 hodin
  • 6 až 12 let: 9 až 12 hodin
  • 13 až 18 let: 8 až 10 hodin
  • 18 až 64 let: 7 až 9 hodin
  • 65 let a starší: 7 až 8 hodin

Tipy pro lepší spánek

Dobrý noční spánek může mít zásadní význam, pokud jde o vaši náladu, hladinu energie a produktivitu. Může také pomoci udržet vaše tělo zdravé a lépe se bránit nemocem.

Následuje několik tipů, které vám pomohou získat kvalitní spánek bez ohledu na pohlaví:

  • Mějte konzistentní čas spánku a vstávání. To znamená chodit spát každou noc ve stejnou dobu a vstávat každé ráno ve stejnou dobu. A víkendy nejlépe také. Kvalitu svého spánku můžete zlepšit tím, že se budete budit přirozeně.
  • Vytvořte si dobré prostředí pro spánek. Ideální prostředí pro spánek podporuje lepší spánek. Prostředí pro spánek můžete zlepšit tím, že se ujistíte, že váš pokoj je tichý, tmavý a pohodlný pomocí věcí, jako jsou zatemňovací rolety, kvalitní ložní prádlo a pohodlná matrace.
  • Dávejte pozor na to, co jíte a pijete před spaním. Jít do postele s plným žaludkem nebo plným kofeinu může mít za následek špatný spánek. Snažte se nejíst alespoň 3 hodiny před spaním a omezte příjem kofeinu po 16. hodině. Vyhýbání se alkoholu před spaním je také dobrý nápad.
  • Snižte vystavení se modrému světlu před spaním. Modré světlo zasahuje do vašeho cirkadiánního rytmu tím, že klame vaše tělo, aby si myslelo, že je stále den. To může ztížit usínání. Snižte své vystavování se modrému světlu v noci tím, že se alespoň 2 hodiny před spaním vyhnete času strávenému u televize, telefonů a dalších zařízení. Vliv modrého světla na spánek.
  • Udělejte něco uklidňujícího před spaním. Horká koupel nebo sprcha před spaním prokazatelně pomáhají lidem rychleji usnout a získat klidnější a hlubší spánek. Mezi další oblíbené návrhy patří čtení, hluboké dýchání a meditace. Pokud máte problémy s usínáním, metoda 4-7-8 je jednoduchou technikou, kterou se můžete pokusit relaxovat a lépe si odpočinout.
  • Zacvičte si. Pokud necvičíte těsně před spaním, tak pravidelné cvičení v tom případě vám může pomoci snadněji usnout. Také snižuje hladinu stresu a úzkosti, což může mít také pozitivní vliv na spánek.
  • Promluvte si se svým lékařem. Základní zdravotní stav a některé léky mohou přispět ke špatnému spánku. Promluvte si se svým praktickým lékařem, pokud máte potíže s usínáním nebo spánkem nebo se probouzíte unavení po nočním spánku.

Závěr

Ženy mají tendenci spát o několik minut více než muži a tento spánek mohou potřebovat z různých důvodů. Bez ohledu na vaše pohlaví je však dostatek kvalitního spánku zásadní pro vaše fyzické a duševní zdraví. 

K lepšímu spánku vám může pomoci několik úprav životního stylu. Pokud ne, stojí za to se poradit se s odborníkem, abyste vyloučili základní zdravotní stav, který by mohl mít negativní vliv na váš spánek.

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace čtyřech přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio - pro normální funkci srdce

Danshen Q10 cardio - pro normální funkci srdce
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

NMN (nikotinamid mononukleotid)

NMN (nikotinamid mononukleotid)
Pokud vás zajímají inovace v oblasti stárnutí a dlouhověkosti, možná jste slyšeli o NMN, což je zkratka pro nikotinamid mononukleotid. Je to molekula, kterou vaše tělo vytváří přirozeně, ale někteří...

Brusinka komplex Phytosome - PhytoCran

Brusinka komplex Phytosome - PhytoCran
PhytoCran – Phytosome® Komplexní doplněk stravy pro zdraví močových cest a podporu imunity Tento doplněk stravy kombinuje patentovaný brusinkový extrakt Anthocran Phytosome®, D-mannosu, přírodní...

Ginkgo biloba Phytosome - Cogni Flow

Ginkgo biloba Phytosome - Cogni Flow
Cogni Flow – Ginkgo biloba Phytosome® Komplexní doplněk stravy pro podporu paměti, koncentrace a zdraví krevního oběhu. Obsahuje Ginkgo biloba (Ginkgoselect®), Bacopa monnieri, Rhodiolu růžovou,...

Probiotika a prebiotika pro zdraví střev a imunitu - Biome Boost

Probiotika a prebiotika pro zdraví střev a imunitu - Biome Boost
Biome Boost Tento doplněk stravy kombinuje vysoce účinnou probiotickou směs s 20 miliardami CFU a 8 kmeny přátelských bakterií doplněné o prebiotický inulin. Obsahuje osvědčené kmeny jako...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v blahodárný komplex na...

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
  KOHI-FOCUS SLOŽENÍ: Instantní káva 76,4 % (100% káva Arabica), Ashwagandha extrakt 10 %, Chaga extrakt 8 %, Tulsi extrakt 5 %, Sibiřský ženšen extrakt 0,5 % 100% Arabika, zklidňující...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY

 

  NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

    ČERVENEC 2025 - 12 článků

 

Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

  Výzkum v roce 2024 přesně určil, co vede v roce 2025 ke zdravé dlouhověkosti

 

  100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

 

10 nejpůsobivějších účinků extraktu z Hericia pro mozek a tělo, chráníte si také hematoencefalickou bariéru

 

Proč lituji přestěhování do domova důchodců – 6 tvrdých pravd, které musíte vědět! - video

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdraví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

 

 31 důvod ů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

 

Mezi mladšími Američany prudce vzrostl nadměrný počet úmrtí, kteří byli očkováni vakcínou mRNA

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

PROTOKOL PRO PREVENCI pro uzdravené klienty stránek "Úspěšná léčba"

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha -  účinky, darování a prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

Přírodní léčba pejsků versus selhávající ortodoxní antibiotika - Coriolus + Kurkumin vítězí

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

Jak na jarní pylovou alergii? Elixír mládí Jana Hromady z Opavy - video

Kniha "Netradiční bylinkář" - Roman Kindl (212 stran)

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1483

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2111

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

  • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
  • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupisová: Tento model je v ohrožení života