Co je flavonoid antokyanin? Přínosy a seznam potravin jej obsahující, aneb život bez rakoviny

- Pixabay

Barbora Nová

Ovoce, zelenina, ořechy, semena a luštěniny jsou nejen bohaté na vitamíny a minerály, ale také obsahují řadu rostlinných sloučenin, které prospívají vašemu zdraví.

Jedním z takových příkladů je antokyanin. Tento antioxidant z čeledi flavonoidů má snížit zánět a chránit vás před onemocněními, jako je rakovina, Alzheimerova choroba, srdeční onemocnění a diabetes 2. typu.

Možná budete chtít vědět, jak tuto sloučeninu dostat do svého jídelníčku.

Následuje vysvětlení, co je antokyanin, plus jeho zdravotní prospěšnost a potraviny a nápoje, které ho obsahují.

Co je antokyanin?

Antokyany jsou skupina antioxidantů, které se nacházejí v červeném, fialovém a modrém ovoci a zelenině (1).

Patří do čeledi flavonoidů – stejné čeledi jako antioxidanty, které se nacházejí ve víně, čaji a tmavé čokoládě (2).

Flavonoidy jsou součástí větší skupiny antioxidantů známých jako polyfenoly, o kterých se předpokládá, že pomáhají předcházet nebo léčit zdravotní stavy spojené se zánětem a oxidačním stresem. Tyto stavy zahrnují rakovinu, srdeční choroby a mentální úpadek související s věkem (3, 4).

Potraviny obsahující antokyany se používají v přírodních léčivech po generace. Studie stále více podporují jejich údajný zdravotní přínos (1).

Antokyany extrahované z rostlin se také běžně používají jako barviva, přírodní potravinářská barviva a potravinářské přídatné látky. Například komerční přídatná látka E163 se nejčastěji získává ze slupky hroznů a používá se k přidání fialové barvy do džemů, cukrovinek a nápojů (1).

Shrnutí:

 • Antokyany jsou skupina antioxidantů, které se nacházejí v červeném, fialovém a modrém ovoci a zelenině. Běžně se používají jako přírodní barviva.

Potraviny obsahující antokyanin

Červené, fialové a modré ovoce a zelenina se obvykle mohou pochlubit nejvyšším množstvím antokyanů. 

Následující potraviny obsahují nejvíce antokyanů (na 100 gramů) (5):

 • Moruše: 1,4–704 mg
 • Černé jeřabiny: 46–558 mg
 • Černé bezinky: 17–463 mg
 • Černý rybíz: 25–305 mg
 • Sladké třešně: 7–143 mg
 • Ostružiny: 10–139 mg
 • Lingonberry: 4–49 mg
 • Jahody: 4–48 mg
 • Višně: 3–44 mg
 • Červené maliny: 5–38 mg
 • Černé hrozny: 3–39 mg
 • Švestky: 5–34 mg
 • Borůvky: 11–26 mg
 • Černé fazole: 1–15 mg
 • Červený rybíz: 2–11 mg
 • Červené víno: 4–10 mg
 • Červená cibule: 7 mg

Mezi další potraviny bohaté na antokyan patří fialová kukuřice, granátové jablko, lilek, černá mrkev, červené zelí a fialový květák, které mohou poskytovat od několika do 200–300 mg na 100 gramů (6).

Obsah antokyanů v těchto potravinách se tak výrazně liší, protože obsah antioxidantů ovlivňuje pěstební plocha, podnebí, roční období, expozice slunečního záření, doba sklizně a skladovací teplota (6).

Množství může také záviset na tom, zda jsou potraviny čerstvé, zmrazené nebo sušené – poslední z nich má obvykle nejnižší obsah antokyaninu (7).

Chcete-li maximalizovat příjem antokyanů z těchto potravin, jezte je pokud možno syrové a v nejzralejším stavu.

Shrnutí:

 • Červená, modrá a fialová produkce je obecně nejbohatší v antokyanech. Syrové, zralé odrůdy mívají nejvyšší množství díky variabilitě této živiny.

Zdravotní přínos antokyanů

Antokyany mají antioxidační vlastnosti, což znamená, že bojují s škodlivými sloučeninami zvanými volné radikály.

Když se volné radikály hromadí ve vašem těle, způsobují oxidační stres. Tento oxidační stres zase vede k zánětu a může zvýšit riziko chronických onemocnění, jako je rakovina a srdeční choroby (3, 4).

Antioxidanty jako antokyany tak pomáhají snižovat oxidační stres a riziko onemocnění.

Antokyany mohou snižovat zánět

Antokyany také pomáhají snižovat zánět (3, 4).

Ve 12týdenní studii na 169 lidech s vysokou hladinou cholesterolu doplnění o 320 mg antokyanů dvakrát denně výrazně snížilo markery zánětu (8).

Navíc ve 4týdenní studii měli lidé s nadváhou nebo obezitou i bez ní, kteří denně užívali 320 mg antokyanů, výrazně nižší krevní markery zánětu (9).

Navíc jedna studie potvrzuje, že tyto sloučeniny mohou pomoci snižovat zánět a bolest u lidí se zánětlivou artritidou (10).

Vzhledem k tomu, že chronický zánět může způsobit několik chronických onemocnění, včetně diabetu 2. typu a srdečních onemocnění, pravidelná konzumace potravin bohatých na antokyany vás před nimi může pomoci ochránit (11).

Antokyany mohou chránit před diabetem 2. typu

Pravidelná konzumace potravin, které jsou bohaté na antokyany, může chránit před diabetem 2. typu.

Ve skutečnosti jedna recenze naznačuje, že lidé, kteří pravidelně konzumují tyto potraviny, mají o 15% nižší riziko tohoto onemocnění. Navíc přidání pouhých 7,5 mg antokyanů do vaší denní stravy může snížit riziko diabetu 2. typu o 5 % (12).

Abychom to uvedli do souvislostí, 7,5 mg antokyanů představuje dalších 30-60 gramů bobulí, třešní, lilku nebo červeného zelí každý den (5, 6).

Kromě toho několik studií ukazuje, že antokyany mohou snižovat zánět a zlepšovat glukózovou toleranci, což je schopnost vašeho těla zvládat vysokou hladinu cukru v krvi. Oba tyto přínosy mohou snížit riziko diabetu 2. typu (11).

Několik studií dále naznačuje, že antokyanové doplňky stravy mohou zlepšit schopnost vašeho těla rozpoznat a používat inzulin, a tím zabránit vzestupu hladiny cukru v krvi (11, 13).

Antokyany mohou snížit riziko určitých druhů rakoviny

Jen málo studií zkoumalo protinádorové účinky anthokyaninů konkrétně.

Antokyaniny jsou však klasifikovány jako flavonoidy, skupina antioxidantů, o nichž se předpokládá, že mají silné schopnosti bojovat s rakovinou (14, 15).

Důkazy, které stojí za protinádorovými přínosy flavonoidů, jsou ve skutečnosti natolik silné, že vedly k rozvoji přirozené léčby rakoviny založené na těchto antioxidantech.

Tyto alternativní způsoby léčby jsou méně agresivní než konvenční protinádorové léky a zdají se být obzvláště užitečné v kombinaci s chemoterapií (14).

Antokyaniny mohou stejně jako jiné flavonoidy bojovat s volnými radikály, snižovat záněty a předcházet poškození DNA – což jsou všechny faktory, které mohou pomoci zabránit tvorbě nádorů (16).

Antokyaniny mohou také pomoci zabránit množení a šíření nádorových buněk. Jedna studie například naznačuje, že mohou aktivovat určité geny, které zabíjejí buňky rakoviny prostaty (17).

Antokyany se také jeví jako účinné při prevenci leukémie a rakoviny vaječníků před šířením. A co víc, přehled několika studií dále naznačuje, že tyto sloučeniny mohou snížit riziko rakoviny kůže (14, 18, 19).

Antokyany mohou zlepšit zdraví srdce

Strava bohatá na anthokyany může posílit zdraví srdce několika způsoby.

Pro začátek mohou anthokyany pomoci regulovat váš krevní tlak a zabránit jeho zvyšování.

Ve dvanáctitýdenní studii lidé, kteří každý den vypili 200 ml třešňové šťávy bohaté na anthokyan, zaznamenali pokles systolického a diastolického krevního tlaku – horní a dolní číslo naměřené hodnoty – o 7,7, respektive o 1,6 mmHg (20).

V jiné studii ti, kteří denně vypili 300 ml švestkové šťávy bohaté na antokyanin, zaznamenali výrazný pokles krevního tlaku, který zůstal o 6 hodin později. Zatímco účastníci ze všech věkových skupin zaznamenali tento pokles, nejvýznamnější byl u seniorů (21).

Kromě toho mohou antokyany snižovat hladinu triglyceridů a LDL (špatného) cholesterolu a zároveň zvyšovat hladinu HDL cholesterolu (6, 22, 23, 24).

Výzkum dále naznačuje, že potraviny bohaté na antokyan, jako jsou borůvky, brusinky a mrazem sušené hrozny, mohou pomoci zvýšit dilataci zprostředkovanou průtokem – měření schopnosti vašich cév rozšiřovat se – u zdravých dospělých lidí (5, 25).

A konečně, jedna recenze naznačuje, že strava bohatá na antokyany může snížit riziko srdečních onemocnění až o 9% a riziko úmrtí na tento stav přibližně o 8% (26).

Antokyany mohou zlepšit funkci mozku

Antokyany mohou také prospět vašemu mozku.

Nedávná recenze randomizovaných kontrolních studií – zlatý standard ve vědeckém výzkumu – naznačuje, že tyto sloučeniny posilují vaši paměť, pozornost a rychlost zpracování informací v mozku (27).

Několik dalších recenzí uvádí podobné výsledky. Například recenze sedmi krátkodobých a dlouhodobých studií tvrdí, že strava bohatá na antokyany může zlepšit verbální učení a paměť u dětí, dospělých a seniorů s kognitivním poškozením (28).

Další recenze 21 dlouhodobých studií naznačuje, že doplnění o flavonoidy zlepšuje pozornost, paměť a rychlost zpracování mozku u zdravých dospělých – stejně jako paměť u dětí i seniorů (29).

Zajímavé je, že některé studie naznačují, že některé složky v bobulích, včetně antokyanů, mohou pomoci zpomalit progresi Alzheimerovy choroby (30, 31).

Zdá se, že třešňová šťáva bohatá na antokyan nabízí podobné výhody. Ve dvanáctitýdenní studii senioři s mírnou až středně závažnou demencí zaznamenali významné zlepšení verbální plynulosti a krátkodobé a dlouhodobé paměti poté, co každý den vypili 200 ml třešňové šťávy (20).

Další potenciální výhody antokyanů

Antokyany mohou nabídnout několik dalších výhod:

 • Antimikrobiální účinky. Jedna studie zjistila, že delfinidin – antokyanový pigment – může pomoci v boji proti infekcím z bakterie Staphylococcus aureus (1).
 • UV ochrana. Studie také uvádějí, že antokyanové pigmenty mohou chránit vaši kůži před UVB paprsky slunečního záření (1).
 • Úbytek hmotnosti. Jedna studie u žen zjistila, že ty, které dodržovaly dietu nejbohatší na antokyan, měly výrazně méně tělesného a břišního tuku než ty, které dodržovaly dietu s nejnižším obsahem této sloučeniny (32).

A co víc, v případě úbytku hmotnosti zůstává nejasné, zda tento účinek způsobily jen antokyany nebo i jiná sloučenina v potravinách bohatých na antokyan.

Shrnutí:

 • Silný antioxidační a protizánětlivý potenciál antokyanů může prospět vašemu mozku a srdci a také snížit riziko diabetu 2. typu a některých druhů rakoviny.

Potenciální vedlejší účinky antokyanů

Potraviny bohaté na antokyany jsou obecně považovány za bezpečné. To samé však nelze nutně říci o doplňcích antokyanu.

Doplňky stravy s antokyanem mohou poskytnout větší množství polyfenolů, než byste obvykle získali ze zdravé stravy (33).

Studie na zvířatech naznačují, že vysoké dávky polyfenolových doplňků stravy mohou poškodit vaše ledviny, způsobit nádory nebo vyvést z rovnováhy vaše hormony štítné žlázy (33).

Doplňky stravy s polyfenoly mohou také reagovat s léky a snížit absorpci některých živin z vaší stravy (33).

Proto je pravděpodobně nejlepší získávat antokyany přímo z potravin spíše než z doplňků stravy.

Shrnutí:

 • Antokyanové potraviny jsou obecně bezpečné. Nicméně antokyanové doplňky stravy mohou být důvodem k obavám. Dokud není známo více, je pravděpodobně nejlepší získávat antokyany spíše z potravin než z doplňků.

Závěr

Antokyany jsou skupinou antioxidantů, které se nacházejí v červeném, modrém a fialovém ovoci a zelenině.

Strava bohatá na tyto sloučeniny může předcházet zánětům a chránit před diabetem 2. typu, rakovinou a srdečními chorobami. Pravidelná konzumace potravin bohatých na antokyany může také prospět vaší paměti a celkovému zdraví mozku.

Pro nejlepší účinky si tyto antioxidanty pořizujte z čerstvých, zralých rostlinných potravin, místo abyste je získávali z doplňků stravy.

Život bez rakoviny - denně jezte alespoň 1 vybranou potravinu

Ing. Zdeněk Rozehnal

Výhra nad rakovinou začíná v prevenci - s potravinami, které denně konzumujeme.

Dá se předpokládat, že většina z Vás tyto potraviny má občas ve svém jídelníčku. Nicméně bez ohledu na to, jak Vás nezdravé potraviny lákají a Vy je jíte, je důležité k nim přiřadit i ty správné a soustavně.

Těch dobrých základních je 6. A alespoň jednu nich byste měli zařadit do jídelníčku jednou denně.

1. Mastné ryby

Rybí tuk je bohatý na omega-3 mastné nenasycené kyseliny. Tyto tuky jsou velmi silným i protizánětlivými látkami, které chrání organismus před hormony produkovanými po dobu zánětů.

Hodnotný je hlavne tuk z ryb - divoký losos (ne z klecového chovu, z farmy), makrela, tuňák, sleď a sardinky. Mimo prospěšné tuky obsahuje rybí tuk další silné protirakovinné látky, vitamíny A a D.

2. Extrakty z léčivých hub

Houby se používají v Tradiční čínské medicíně tisíciletí. Jejich nejčastější využití je na vyvažování imunitního systému a na pomoc při zlepšování funkcí tělesných orgánů.

Jedná se především o tyto houby:

Všechny z nich obsahují  mj. velmi cennou látku a to glukan 1,3/1,6 d, který posilují činnost bílých krvinek, zejména největší bílé krvinky - makrofágy.

Navíc se prokázalo, že tyto extrakty z hub dokáží velice účinně snížit negativní účinky chemoterapie a radioterapie, jako jsou nevolnosti či vypadávání vlasů.

Studie potvrdily, že tyto extrakty značně zmenšují nádory. Například glukan z Coriolusu "PSP" 100% léčí rakovinu prostaty, což prokázali australští vědci.

3. Purpurové potraviny

Potraviny s purpurovou barvou jsou pro Vaše zdraví velice přínosné. Jedná se o tmavě purpurové víno, baklažán, borůvky, červená řepa, švestky a třešně - všechny obsahují obrovské množství antokyaninů.

Antokyaniny jsou známé jako zabíječe rakovinových buněk. Také silně podporují vnitřní orgány a zvyšují imunitu.

4. Semena a ořechy

Ořechy, například mandle nebo para ořechy obsahují selen, který je velice silným protirakovinovýcm prvkem.

Například slunečnicová a dýňová semena jsou bohatá na vitamín E a zinek, přičemž vitamín E posiluje imunitu, a zinek napomáhá absorbci vitamínu C a plní další důležité funkce pro podporu imunity.

5. Čaj z čajovníku (černý, zelený)

Čaj z čajovníka obsahuje látky známe ako katechiny. Jde o sloučeniny, které zastavují růst nádorových buněk a chrání buňky před genetickými mutacemi, které mohou vést ke vzplanutí rakoviny.

Prokázalo se, že pravidelná konzumace zeleného čaje snižuje riziko rakoviny žaludku při srovnání s těmi, kteří zelený čaj nepijí. Zároveň se to týká rakoviny prsu, tlustého střeva, prostaty, vaječníků a plic.

Protirakovinné účinky mají i ostatní druhy čajů - černý, bílý, oolong zelený.

6. Červená a žlutá paprika

Červená a žlutá paprika jsou plné látek s protirakovinnými účinky - vitamínu C, betakarotenu..., které posilují náš imunitní systém a neutralizují toxiny.

Dalších zdrojů s hodnotnými látkami s protirakovinným účinkem je více, jsou to například sladké brambory, mrkev, sušené meruňky (nesířené).

Závěr

V článku jsou doporučeny ty běžné potraviny, které by neměly být problémem pro zařazení do každodenního jídelníčku

Zdroj: What You Should Eat Daily: 6 Foods That Prevent Cancer

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v blahodárný komplex na...

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium

4x Instantní káva i s extrakty z hub Čaga, Cordyceps a Hericium
  KOHI-FOCUS SLOŽENÍ: Instantní káva 76,4 % (100% káva Arabica), Ashwagandha extrakt 10 %, Chaga extrakt 8 %, Tulsi extrakt 5 %, Sibiřský ženšen extrakt 0,5 % 100% Arabika, zklidňující...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           ČERVEN 2024 - 13 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

 • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
 • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

 • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života