Jak mohou doplňky stravy s vápníkem a vitamínem D ovlivnit riziko úmrtí na rakovinu a srdeční choroby

- Pixabay

Barbora Nová

  • Nová studie publikovaná 12. března 2024 se zabývá tím, jak jsou běžné doplňky stravy spojeny s rizikem úmrtnosti na srdeční choroby a rakovinu.
  • Studie zjistila, že ženy užívající vápník a vitamín D měly nižší riziko úmrtí na rakovinu.
  • Ale ženy měly mírně zvýšené riziko úmrtí na srdeční onemocnění, pokud byly postmenopauzální.

Předpokládá se, že doplňky stravy s vápníkem a vitamínem D snižují riziko úmrtí na rakovinu a potenciálně mírně zvyšují riziko úmrtí na srdeční onemocnění u žen po menopauze, ukazuje nový výzkum.

Women’s Health Initiative (WHI) dříve zkoumala zdravotní účinky každodenního doplňování vápníku a vitaminu D u žen po menopauze, ale nezaznamenala žádné významné účinky (1).

Zpráva, publikovaná 12. března 2024 v Annals of Internal Medicine, se zabývala následnými údaji o úmrtích těchto účastníků, aby identifikovala dlouhodobější zdravotní účinky spojené s doplňováním vápníku a vitamínu D (CaD) (2).

Ve Spojených státech má strava starších žen tendenci postrádat vitamín D a vápník, jak potvrzují minulé důkazy, což způsobilo, že mnoho lékařů doporučovalo ženám v této věkové skupině suplementaci (3).

"Tato studie zdůrazňuje složitý vztah mezi doplňky stravy a biologickými účinky a klinickými výsledky a potřebu dalšího výzkumu v této oblasti," uvedl dr. Cheng-Han Chen, certifikovaný intervenční kardiolog a lékařský ředitel programu Structural Heart v MemorialCare Saddleback. Medical Center v Laguna Hills, CA. Dr. Chen nebyl do této studie zapojen.

Předpokládá se, že doplňky stravy s vápníkem a vitamínem D snižují riziko úmrtí na rakovinu

Vědci vyhodnotili zdravotní údaje shromážděné ze studie WHI spolu s údaji o národním indexu úmrtí, aby zjistili, zda dlouhodobé každodenní užívání doplňků stravy s vápníkem a vitamínem D ovlivnilo riziko rakoviny nebo srdečních onemocnění u žen.

Vědci konkrétně zkoumali, zda se u žen, které se původně účastnily studie WHI, rozvinula rakovina, srdeční onemocnění, zlomenina kyčle nebo zemřely v následujících letech po studii.

Zjistili, že ženy, které užívaly doplňky stravy s vápníkem a vitaminem D, měly o 7 % nižší riziko úmrtí na rakovinu v průběhu 22 let ve srovnání s těmi, které užívaly placebo.

Zjistili také, že ženy, kteří užívali doplňky stravy, čelili o 6% vyššímu riziku úmrtí na kardiovaskulární onemocnění. Kardiovaskulární účinky byly nejvýraznější u žen, které užívaly doplňky stravy před tím, než jim byly v rámci studie přiděleny.

Pžedpokládá se, že suplementace nemá žádný významný dopad na celkovou prevalenci rakoviny, srdečních onemocnění, zlomenin kyčle nebo úmrtnosti ze všech příčin.

"Tato studie zjistila dlouhodobou souvislost mezi suplementací vápníku a vitaminu D u postmenopauzálních žen a snížením úmrtnosti na rakovinu a zvýšenou úmrtností na kardiovaskulární onemocnění, bez rozdílu v úmrtnosti ze všech příčin," uvedl dr. Chen.

Proč vápník a vitamín D mohou ovlivnit vaše zdravotní výsledky

I když není jasné, proč přesně mohou doplňky stravy s vápníkem a vitaminem D ovlivnit rozvoj rakoviny, některé výzkumy naznačují, že snižují invazivitu nádorů, brání angiogenezi (neboli tvorbě krevních cév) v nádorech a kolem nich a ovlivňují funkce střev a produkci žlučové kyseliny (4, 5, 6, 7).

Minulé důkazy také ukazují na to, že vitamin D, konkrétně zvyšuje potlačení nádorových genů a reguluje zánět v těle.

  Může také snížit růst rakovinných buněk a zvýšit buněčnou smrt, uvedl Fredrick Schumacher, PhD, MPH, docent na katedře populační a kvantitativní zdravotní vědy na lékařské fakultě Case Western Reserve University. Fredrick Schumacher nebyl do této studie zapojen.

Nedávná metaanalýza, která se zabývala zjištěními z pěti studií, zjistila, že suplementace vitaminem D byla spojena s 13% snížením úmrtnosti na rakovinu (8).

Ačkoli důkazy o suplementaci vápníku a vitaminu D a srdečních onemocněních byly smíšené, někteří vědci se domnívají, že nadbytečný vápník může vést ke kalcifikaci koronárních tepen, čímž se zvyšuje riziko úmrtí na srdeční choroby (9).

Minulé výzkumy také odhalily souvislost mezi suplementací vápníku a vyšším rizikem ischemické choroby srdeční, bez ohledu na to, zda lidé užívali také doplňky stravy s vitaminem D.

„Kalcifikace koronárních tepen je stav, kdy tepny časem ztvrdnou a zúží kvůli usazeninám vápníku a hromadění plaku. To může zvýšit riziko srdečních onemocnění, srdečních záchvatů a mrtvice,“ uvedla Michelle Routhensteinová, MS, RDN, CDECS, CDN, preventivní kardiologická dietoložka z Entirely Nourished, která nebyla do této studie zapojena (10).

Měli byste užívat doplňky s vápníkem nebo vitamínem D?

Podle dr. Chena se suplementace vápníkem a vitaminem D běžně doporučuje lidem, kteří nedostávají dostatek vápníku ve své stravě spolu s postmenopauzálními ženami.

Doplňky stravy se primárně používají k prevenci osteoporózy a zlomenin u starších dospělých lidí, jejich použití je však kontroverzní (11).

Lékaři se často neshodnou na optimálních dávkách a režimech suplementace vápníkem a vitaminem D a někteří lékaři vyjádřili své obavy z toho, že podle dřívějšího výzkumu neznají dlouhodobé účinky na zdraví (12).

Michelle Routhensteinová uvádí, že suplementace vápníku by měla být používána u lidí, kteří nemohou dosáhnout dostatečného příjmu vápníku prostřednictvím jídla, protože nedostatek vápníku zvyšuje riziko osteoporózy, což je rizikový faktor pro srdeční onemocnění.

Při užívání jakýchkoli doplňků stravy je však třeba postupovat obezřetně a s rozmyslem.

Například absorpce vápníku je nejvyšší u doplňků stravy, které mají nejvýše 500 mg (13).

"Když se doplňky stravy s vápníkem používají bez posouzení současného příjmu vápníku, tak jeho nadbytek může přispět k progresi vápníku v koronárních tepnách," uvádí Michelle Routhensteinová.

Proto k určení ideální doby suplementace a dávkování vápníku je zapotřebí více výzkumu.

„Autoři studie uvádějí několik důležitých pozorování týkajících se výživy a dlouhodobého zdraví u žen po menopauze, nicméně tyto výsledky je třeba zopakovat. Dále je třeba vyhodnotit zobecnitelnost těchto zjištění v dalších skupinách lidí, zejména v rozmanitějších populacích,“ uvedl Fredrick Schumacher.

Závěr

Předpokládá se, že doplňky stravy s vápníkem a vitamínem D snižují riziko úmrtí na rakovinu a potenciálně mírně zvyšují riziko úmrtí na srdeční onemocnění u žen po menopauze, ukazuje nový výzkum. 

Ve Spojených státech má strava starších žen tendenci postrádat vitamín D a vápník, což způsobuje, že mnozí lékaři doporučují v této věkové skupině jejich suplementaci. 

Nová studie zdůrazňuje, že budoucí výzkum je potřebný k lepšímu pochopení dlouhodobých zdravotních účinků spojených s každodenním užíváním těchto doplňků stravy.

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ EXTRAKTY

S CERTIFIKÁTY

Níže uvedené nejúčinnější přírodní přípravky s ochrannou známkou Superionherbs sice mohou velice dobře účinkovat, nicméně je vhodné souběžně začít u sebe, protože chronické obtíže mají zpravidla tyto společné jmenovatele:

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
NOVINKA  Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           BŘEZEN 2024 -31 článků

           DUBEN 2024 - 15 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

  • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
  • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života