5 tipů, jak omezit používání plastů - a proč bysme měli

- Pixabay

Barbora Nová

Plast je jedním z nejvíce vyráběných materiálů - a nejméně recyklovaných. V roce 2018 bylo recyklováno pouze 8,6% vyrobeného plastu (1).

Vzhledem k tomu, že v plastu je zabaleno vše od šamponu až po sáček salátu, může se zdát nemožné se mu vyhnout. Existuje však řada způsobů, jak množství plastu, který pravidelně používáte, snížit.

Pokud chcete snížit množství plastového odpadu, abyste chránili životní prostředí a dokonce ušetřili, vyzkoušejte některé z těchto užitečných tipů.

Omezením plastů lze snížit množství odpadu a omezit emise

Životní prostředí a lidské zdraví jsou ovlivněny v každé fázi výroby plastů: při těžbě surovin potřebných k jejich výrobě, při zpracování plastů a při uvolňování mikroplastů do ovzduší a vody (2).

A protože se na světě ročně vyrobí více než 400 milionů tun plastů, spotřebovává se mnoho zdrojů a vzniká znečištění. Odhaduje se, že např. ve Spojených státech každý člověk ročně vyprodukuje více než 286 kilogramů plastového odpadu (3, 4).

Jeden problém, který všechen tento odpad představuje? Mikroplasty.

Mikroplasty jsou plastové částice o velikosti menší než 5 milimetrů, které se nacházejí ve vodě, ve vzduchu i na souši. Toto znečištění je škodlivé pro životní prostředí, zvířata i lidské zdraví (5).

Výroba plastů navíc vyžaduje využívání neobnovitelných fosilních paliv. Spalováním fosilních paliv se do atmosféry dostávají jedovaté plyny jako dusík a čpavek, které přispívají ke vzniku smogu a kyselých dešťů (6).

Nemluvě o tom, že výroba plastů vyčerpává přírodní zdroje naší planety.

Čtyři procenta světové ropy se spotřebují na výrobu plastů a další 4% se spotřebují na pohon výroby těchto plastů. Vzhledem k tomu, že jednorázové plasty tvoří 40% všech vyrobených plastů, plýtvání zdroji se rychle sčítá (7, 8).

Protože plast není biologicky rozložitelný, jediným způsobem, jak se ho zbavit, je nechat ho ležet na skládkách - kde se zahřívá a rozkládá na mikroplasty, které znečišťují ovzduší a vodu - nebo ho spálit.

Spalováním plastů se do životního prostředí uvolňují toxické plyny, které se pak usazují ve vodních tocích, plodinách a nakonec i v našich tělech (9).

Používání menšího množství plastů snižuje potřebu jejich výroby, šetří fosilní paliva, omezuje emise nebezpečných plynů a zabraňuje tomu, aby odpad končil v ovzduší, vodních tocích a půdě.

K plastovému odpadu přispívají i globální korporace

I když je skvělý nápad omezit používání plastů a zapojit se do dalších snah o udržitelnost v domácnosti, nezapomeňte, že za nadměrnou spotřebu plastů a další problémy ovlivňující Zemi nemohou pouze jednotliví spotřebitelé.

Zpráva z roku 2019 zjistila, že jen 20 korporací produkuje více než polovinu jednorázového plastového odpadu na planetě. Navíc mnoho mezinárodních bank a světových vlád praktiky těchto společností podporuje.

Aktivisté tvrdí, že ekologické změny v našem každodenním životě jsou skvělým začátkem - zejména proto, že změna našich návyků může přimět společnosti, aby své praktiky upravily, ale v konečném důsledku jsou nedostatečné. Říkají, že je třeba, aby vedoucí představitelé nesli odpovědnost za ochranu planety.

Mezi způsoby, jak se zasadit o ochranu životního prostředí, patří zapojení se do neziskových organizací, které se věnují udržitelnému rozvoji, odprodej akcií společností, které nejsou v souladu s vašimi hodnotami udržitelného rozvoje, a naléhání na volené zástupce, aby přijali opatření.

1. Investujte do nákupních tašek na opakované použití

Pokud se vám při nákupu v obchodě hromadí přebytek plastových tašek, které nevyhnutelně končí v koši, možná je načase investovat do alternativních.

Odhaduje se, že každý rok se použije 5 bilionů plastových tašek (3, 10).

Dopad plastových tašek na životní prostředí je tak závažný, že řada států zavedla zákaz jednorázových plastových tašek. Několik dalších států se zaměřilo na zavedení účinnějších recyklačních programů (3, 10).

Přejděte na nákupní tašky, které můžete používat opakovaně. Nejlepší volbou jsou opakovaně použitelné tašky vyrobené z bavlny, konopí nebo pytloviny, protože se snáze recyklují, když skončí jejich životnost při převážení nákupu.

Pokud často kupujete sypké ovoce a zeleninu, vynechejte plastové sáčky na potraviny. Místo toho používejte opakovaně použitelné síťové sáčky na potraviny nebo si vyrobte vlastní.

2. Zbavte se jednorázových výrobků

Pokud se váš odpadkový koš plní plastovými příbory, kelímky, brčky a talíři, pak nejenže přidáváte plasty na skládky a do vodních toků, ale vyhazujete s nimi i své peníze.

Jednorázové plastové nádobí se již léta používá jako dokonalý nástroj pohodlí. Vše lze jednoduše vyhodit a zapomenout na to, místo aby se to umylo a uklidilo.

V rámci Mezinárodního úklidu pobřeží 2019 pořádaného organizací Ocean Conservancy bylo z pobřeží a vodních cest posbíráno 23 333 816 kilogramů odpadků. To zahrnovalo více než 2,6 milionu kusů plastových příborů, kelímků a talířů (11).

Obliba plastových jednorázových výrobků exponenciálně vzrostla během pandemie COVID-19. Do srpna 2021 bylo podle odhadů vyprodukováno 8,4 milionu tun plastového odpadu spojeného s pandemií (12).

Vzhledem k tomu, že mnoho podniků přešlo na jednorázové výrobky, aby se vyhnulo kontaminaci z opakovaně použitelného nádobí a talířů, vedlo stravování venku ke vzniku většího množství plastového odpadu než dříve (12).

Místo nákupu jednorázového nádobí investujte do hrnků, talířů, brček a příborů, které lze umýt a používat opakovaně.

Mytí nádobí nebo nakládání a vykládání myčky sice není vždy zábavné, ale díky tomu se plast nedostane na skládky a na pláže.

Když jíte venku, přibalte si do tašky vidličku nebo hůlky a brčko pro opakované použití. Stačí je zabalit do hadříku, aby zůstaly čisté, a zdvořile odmítnout všechny nabízené plastové varianty.

3. Věnujte pozornost obalům

Ve většině obchodů s potravinami se bez plastů neobejdete. Pokud nemáte to štěstí, že bydlíte v blízkosti obchodu s volně loženými potravinami, jsou vaše potraviny - od produktů přes chléb, maso, máslo a sýry - zabalené v plastu.

Plast sice zvyšuje pohodlí při nakupování, ale za cenu dalšího odpadu.

Při nákupu produktů si vybírejte sypké zboží a balte je do vlastních sáčků pro opakované použití. A když máte na výběr mezi volnou hlávkou salátu a sáčkem s předem nakrájenou omytou zeleninou, zvažte méně pohodlnou, ale neplastovou variantu.

Při nákupu balených potravin vybírejte pokud možno ty, které se prodávají ve skleněných, papírových nebo hliníkových obalech. Tyto alternativní obaly potravin se snáze opakovaně používají a recyklují než plastové (13).

4. Ekologizujte svou kosmetickou rutinu

Pokud jde o vaši kosmetickou rutinu, kolik plastů se vám válí v zásuvkách, na koupelnové desce nebo ve sprše?

Hnutí za nulový odpad a udržitelný život v posledních letech nabírají na síle a přinášejí s sebou vlnu udržitelnějších kosmetických a hygienických výrobků.

Vyměňte plastové obaly od mýdla za papírové. A až přijde čas měsíce, zvažte, zda nevynechat vložky nebo tampony a investovat do menstruačního kalíšku pro opakované použití.

Tyto výměny nejenže šetří plastový odpad, ale také přinášejí finanční a prostorové úspory.

5. Přineste si vlastní láhev

Pokud svých osm sklenic denně získáváte z plastových lahví, vaše návyky s vodou - ačkoli jsou pro vás dobré - mohou škodit životnímu prostředí.

Balená voda sice může být záchranným lanem pro lidi, kteří jinak nemají přístup k nezávadné vodě kvůli katastrofě, lokalitě nebo jiným okolnostem, ale pro mnoho lidí se stala každodenní spotřební položkou, která představuje riziko pro životní prostředí (14).

Existují důkazy o tom, že ani voda balená v plastu nemusí být pro naše tělo zrovna nejlepší. Při testování balené vody 11 různých značek, zakoupené na 19 různých místech v 9 zemích, bylo zjištěno, že obsahuje mikroplasty (15).

Autoři studie uvedli, že i když toho o tom, jak může konzumace mikroplastů ovlivnit lidské zdraví, mnoho nevíme a že je potřeba dalšího výzkumu, mohou existovat dobré důvody, proč používání balené vody pokud možno omezit (15).

Vzhledem k tomu, že se každý den použije a vyhodí 70 milionů jednorázových lahví na vodu, mikroplasty neustále plní skládky a vodní toky (16).

Balená voda má svou ekologickou cenu - od výroby a přepravy až po náklady na odpad. Výzkumníci ve Španělsku zjistili, že dopad balené vody na životní prostředí je 1400-3500krát větší než u vody z kohoutku (17).

Chcete-li přispět svým dílem, pijte vodu z kohoutku.

Pokud máte obavy z chuti nebo nezávadnosti vody, nechte si ji zkontrolovat a případně nainstalujte si filtr nebo používejte džbán s připojeným vodním filtrem. Ušetříte tak plastový odpad a budete mít na dosah ruky vodu dobré kvality a chuti.

Zvažte investici do láhve na vodu, která se snadno nosí s sebou. Vyberte si takovou, která je dostatečně tenká, aby se vešla do držáku na nápoje v autě nebo na kole, těsně se uzavírá, aby nedocházelo k úniku vody, a má držadlo, které usnadňuje přenášení.

Závěr

Ačkoli se o většině plastů tvrdí, že jsou recyklovatelné, faktem je, že většina z nich končí na skládkách, v oceánech nebo v jiných částech životního prostředí, což přispívá ke znečištění životního prostředí plasty.

V boji proti znečištění plasty můžete přispět i vy, a to malými změnami v domácnosti. Zvažte například výměnu jednorázových plastů, jako jsou tašky na nákupy a lahve na vodu, za opakovaně použitelné varianty.

Víte, že existují symboly na plastových lahvích? Jsou tyto láhve bezpečné nebo jedovaté?

Většina z vás určite kupuje nápoje v plastových lahvích. Používáme je i pro správnou hydrataci při pobytu v přírodě... Nicméně tyto plastové láhve mohou do obsahu tekutin vylučovat toxické látky. Tím mohou převážit výhody správného pitného režimu.

Jak zjistit jestli je plastová nádoba bezpečná? Jednoduše, ale málo kdo to ví.

Na spodku plastové nádoby je vylisován trojúhelník a v něm je zpravidla umístěno číslo, případně vedle

A na toto číslo, zpravidla s lupou se zaměřte. Konkrétní číslo znamená druh chemické látky, ze které je láhev vyrobená.

Co umístěná čísla znamenají?

1 - PET (polyetyléntereftalát)

Tyto láhve jsou určeny jen pro jedno použití. Důvodem je, že mohou uvolňovat do tekutiny těžké kovy jako například antimon (stibium). Dále mohou uvolňovat chemické substance, které narušují činnost vaší hormonální soustavy.

Při degradaci PET se uvolňuje acetaldehyd, který svým nasládlým zápachem může znehodnotit obsah PET lahví. Do nápojů se také může uvolňovat oxid antimonitý, který se používá při výrobě PET lahví jako katalyzátor.

Použití po recyklaci: fleecové mikiny, výplně bund, spacáků, apod.

2 - HDPE (polyetylén vysoké hustoty)

Jedná se o takzvaný "dobrý" plast.

Má ze všech používaných plastů nejnižší pravděpodobnost uvolňování škodlivých látek do tekutin, které se v něm uskladňují.

Použití po recyklaci: trubky.

3 - PVC (polyvinylchlorid)

Tyto láhve se nedoporučuje používat, protože mohou uvolňovat látky, které narušují činnost hormonů.

Použití po recyklaci: plastová okna, plastové stavební prvky, chemické látky (chlorovodík, uhlovodíky).

Jako odpad nepatří do kontejnerů pro plasty, ale do sběrných dvorů jako nebezpečný odpad!!!

4 - LDPE (polyetylén nízké hustoty)

Tento druh plastu je relativně bezpečný.

Při správném používání a mechanickém nenamáhání by z něj do nápojů neměli prosakovat škodlivé látky.

Často se používá při výrobě plastových tašek.

Použití po recyklaci: trubky.

5 - PP (polypropylén)

Jedná se také o relativně bezpečný plast.

Pokud se nevystavuje vyšším teplotám a mechanickému namahání, neměly by se do nápojů a jídel uvolňovat nežádoucí chemické látky.

V praxi se z něj většinou vyrábí například jogurtové kelímky a některé druhy láhví na tekutiny.

Použití po recyklaci: sáčky a tašky.

6 - PS (polystyrén)

Pozor, jedná se o látku uvolňující karcinogeny.

Polystyrén by se v žádném případě neměl používat pro uschovávání nápojů a jídel.

V případě přenosných chladniček, kde je polystyrén umístěn uvnitř, je nutné mít jídlo v nich spolehlivě oddělené od stěn.

Použití po recyklaci: izolace, stavební materiál.

7 - PC (polykarbonát)

Pro uskladňování potravin a vody je to nejhorší varianta, protože uvolňuje BPA (Bisfenol A).

Láhvím anebo jiným nádobám vyrobeným z polykarbonátu pro uskladnění nápojů a potravin se za každých okolností vyhněte. Je vhodný třeba k zastřešení bazénu.

Všeobecně platí

Nevystavujte plasty slunečním paprskům a vyšším teplotám. V opačném případě mohou zvýšeně uvolňovat škodlivé látky do nápojů a potravin. Zámým případem poškozování spotřebitele je kauza, kdy obchodní dům na Národní třídě v Praze uskladňoval na střeše svého obchodního domu přepravky s pramenitou vodou v PET lahvích.

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ STRÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

             ŘÍJEN 2024 - 31 článků

 

Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1483

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2111

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

  • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
  • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života