Máte-li rádi svojí kočičku, je dobré se vyhnout nákupu průmyslově zpracovaným výrobkům pro ně, obdobně jako již dlouhodobě praktikují někteří lidé pro sebe

- Pixabay

Ing. Zdeněk Rozehnal, 9. ledna 2024

Mám kočičku 14 let a objevil se zdravotní problém, krev v moči a následné odmítání potravy... Vynořila se logicky otázka proč? Strava: syrové maso a kapsičky Felix a Whiskas, půl na půl a trochu sušené stravy. Vysvětlení poskytují následující články. Takže v současnosti zůstává pouze syrové a tepelně upravené maso, vejce a čistá pramenitá voda.

Vysoký příjem fosfátů, typický pro mokré krmivo, může poškodit funkci ledvin u koček, zjistila studie

Frances Bloomfield, 23. dubna 2018, petfoodscience.com

Nadměrný příjem fosfátů může poškodit ledviny koček, odhalila studie publikovaná 1. března 2018. Podle vědců z Ludwig-Maximilians-Universitaet může příliš mnoho fosfátů bránit funkci ledvin a může být částečně zodpovědné za vysoký výskyt chronického onemocnění ledvin u starších koček (1, 2).

Aby vědci dospěli k tomuto závěru, nasadili 13 zdravým dospělým kočkám dietu s vysokým obsahem fosfátů, což je asi pětinásobek požadovaného množství. Experiment probíhal po dobu 29 dnů; Během 10 z těchto dnů byly kočkám odebrány vzorky výkalů a moči. Následně vědci provedli endogenní testy na zjištění odstraňování kreatininu změřením hladin kreatininu v séru.

Odbourávání kreatininu se výrazně snížilo a hladiny fosfátu byly velice vysoké. Kromě toho vědci pozorovali přítomnost glukosurie a mikroalbuminurie u devíti ze 13 koček.  Obě tyto exkrece jsou považovány za markery poškození ledvin .

"Byli jsme překvapeni, když jsme zjistili, že ostraňování kreatininu bylo tak silně ovlivněno v tak krátkém čase," uvedla spoluautorka studie profesorka Ellen Kienzleová.

Výsledky jsou alarmující, ale i překvapivé. V loňském roce spotřebitelská organizace Stiftung Warentest zjistila, že komerční krmivo pro kočky v Německu obsahuje zvýšené hladiny fosfátů, zejména v mokrém krmivu pro kočky. Nejvyšší zjištěné hladiny, téměř devítinásobek toho, co kočky potřebují, byly zaznamenány tak, že stačí k tomu, aby způsobily poškození ledvin během několika týdnů. Krmiva pro domácí zvířata již obsahují fosfáty díky přítomnosti kostí a obilovin. Výrobci krmiv pro domácí zvířata přidávají více fosfátů, aby zlepšili trvanlivost a texturu svých produktů. (Související: Konzumuje VAŠE domácí kočka nebo pes parabeny? Konzervační látky otravují domácí zvířata.) - článek níže.

Nyní vědci plánují pokračovat ve své studii hodnocením dopadu různých zdrojů fosfátů na kočičí ledviny. Kromě toho také plánují prozkoumat účinky rozpustnosti fosfátů na biologickou dostupnost živiny.

Jak udržet ledviny vaší kočky zdravé

  • Dávejte jim hodně vody: Stejně jako u lidí je voda nezbytná pro zdravou funkci ledvin, protože pomáhá ledvinám vyplavovat odpadní látky. Nezapomeňte denně čistit misku na vodu vaší kočičce, abyste zabránili hromadění bakterií. Pokud si všimnete, že vaše kočička nepije často ze své misky, možná budete chtít přejít na jiný typ misky nebo na vodní fontánu pro kočky. Ta druhá je o něco dražší, ale zdá se, že mnoho koček si ji užívá před běžnými miskami.
  • Rozhodněte se pro čistou pramenitou vodu: Kdykoli je to možné, dávejte své kočičce čistou pramenitou vodu a držte se dál od nefiltrované vody z kohoutku. Přísady jako chlór jsou často přítomny ve vodě z vodovodu, takže je nevhodná pro kočičí konzumaci.
  • Čistěte kočičí toaletu alespoň jednou denně: Kočky jsou vybíravá a puntičkářská stvoření, která nerada vykonávají své vylučování ve špinavých kočičích záchodech. Mají-li na výběr mezi špinavou toaletou a pozdržením vylučování, mnohem raději volí druhou variantu. To jen zvýší riziko infekcí močových cest a časem může dokonce poškodit ledviny. Tím, že budete udržovat jejich kočičí záchod v čistotě, povzbudíte je, aby si častěji ulevovaly.
  • Hrajte si se svou kočičkou: Cvičení podporuje metabolismus, což zase podporuje dobrou funkci ledvin a pomáhá v procesu vylučování odpadu. To znamená, že ledviny vaší kočičky nebudou zbytečně zatěžovány. Nemusíte si s ní ani hrát příliš dlouho. Stačí jedna nebo dvě 20minutová herní sezení každý den.
  • Vyhněte se také zcela suché stravě: Většina suchých komerčních krmiv pro kočky má tendenci obsahovat maximálně 10 procent vlhkosti. Suché krmivo pro kočky navíc absorbuje vlhkost při trávení. Oba tyto atributy výrazně ovlivňují jejich ledviny, které nakonec kvůli suchému krmivu pro kočky odvádějí práci navíc. Namáhání ledvin vaší kočky pouze způsobí, že se stanou náchylnějšími k poškození ledvin, infekcím močových cest a krystalizaci moči.

Navštivte PetHealthDaily.com, kde najdete další návody a tipy, jak udržet vaši kočku zdravou.

Zdroje:

Originál: petfoodscience.com

Konzumuje VAŠE domácí kočka nebo pes parabeny? Konzervační látky otravují domácí zvířata

- Pixabay

Frances Bloomfield, 10. dubna 2018, NaturalNews

Parabeny: nebezpečí, které tyto syntetické přídatné látky představují, je již dobře zdokumentováno. Jsou spojovány se zvýšeným rizikem rakoviny prsu a předčasné puberty, stejně jako se sníženou hladinou spermií. Výrobci kosmetiky a výrobků osobní péče se proto snaží parabeny ze svého zboží postupně vyřadit. Totéž však nelze říci o jiných výrobcích, a proto jsou kočky a psi vystaveni vysokému riziku expozice parabenům.

K tomuto šokujícímu zjištění dospěli vědci poté, co zkoumali 58 různých druhů komerčních krmiv pro psy (23 druhů) a krmiv pro kočky (35 druhů). Kromě toho také odebrali 60 vzorků moči od 30 psů a 30 koček z Albany ve státě New York. Analýzy odhalily, že všechny vzorky krmiva pro domácí zvířata a moči obsahovaly stopy parabenů a jejich metabolitů. Vědci zejména zjistili, že nejhojněji zastoupenými chemickými látkami byly methylparaben, antibakteriální látka a fungicid, a kyselina 4-hydroxybenzoová, metabolit a aromatická kyselina.

Obsah parabenů a metabolitů v suchém krmivu byl vyšší než v krmivu mokrém. Koncentrace těchto chemických látek byla navíc mnohem vyšší v krmivu pro kočky. Celkové průměrné koncentrace parabenů v krmivu pro kočky byly 1550 nanogramů na gram (ng/g) čisté hmotnosti výrobku (netto); celkové průměrné koncentrace parabenů v krmivu pro psy se pohybovaly kolem 1350 ng/g čisté hmotnosti výrobku. (Související: Čína napadla americkou společnost vyrábějící krmivo pro domácí zvířata za to, že NEPOUŽÍVÁ složky pocházející z Číny).

Zajímavé je, že celkové průměrné koncentrace parabenů ve vzorcích moči prokázaly, že psi byli parabenům vystaveni více. Průměrné koncentrace v moči psů se pohybovaly kolem 7 230 nanogramů na mililitr (ng/ml), v moči koček to bylo kolem 1 040 ng/ml.

Na základě výsledků vědci dospěli k závěru, že psi přicházejí kromě potravy do kontaktu i s dalšími zdroji parabenů. Naopak u koček byla hlavní cestou expozice parabenům strava. Vědci dodali, že je to poprvé, co byla ve Spojených státech zaznamenána přítomnost parabenu v krmivu a moči psů a koček.

V současné době neexistují žádné studie, které by se zabývaly negativními účinky expozice parabenům na domácí zvířata. Jak však vědci ve své studii zdůraznili, domnívají se, že tyto a různé další chemické látky mohou přispívat k rostoucímu výskytu onemocnění u domácích zvířat, která se z velké části zdržují v domácnosti.

Vyhněte se potížím a vyrobte si vlastní krmivo pro domácí zvířata: Složky, které je třeba zahrnout

Jedním ze způsobů, jak omezit parabeny ve stravě vašeho domácího mazlíčka, je výroba vlastního krmiva. Protože se však kočky a psi od sebe i od lidí liší, to, co je vhodné pro jeden druh, nemusí nutně platit pro druhý. Pokud chcete udělat ten krok navíc a připravit svému domácímu mazlíčkovi domácí stravu, pak si všímejte, co mu můžete a nemůžete dávat:

Vařené maso: Pro kočky je to nutnost, protože jsou obligátní masožravci, což znamená, že svou výživu získávají především z masa. Hovězí, vepřové a kuřecí maso jsou pro psy a kočky bezpečné, pokud nejsou ochuceny žádnými omáčkami nebo kořením. Sůl je pro psy obzvláště nevhodná, protože může vést k otravě solí nebo k nedostatku vody. Pozor také na drobné kosti, které představují potenciální nebezpečí udušení.

Vařená vejce: Kočky i psi mohou bez problémů jíst vařená vejce. Krmení středně velkými vejci jim poskytne dostatečné množství minerálů, vitamínů a bílkovin. Syrovým vejcím byste se měli vyhnout úplně, protože mohou přenášet salmonelu a způsobit onemocnění vašeho domácího mazlíčka.

Vařený losos: Omega-3 mastné kyseliny obsažené v lososu podporují zdraví očí, mozku a kůže koček i psů. Stejně jako u všech ostatních dosud uvedených potravin by měl být losos před podáním vašemu zvířeti vždy tepelně upraven, protože se tím minimalizuje riziko onemocnění.

Obyčejná ovesná kaše: Ovesné vločky bohaté na vlákninu mohou být vhodným doplňkem stravy vašeho domácího mazlíčka bez dalších příchutí. Ne všem kočkám mohou ovesné vločky chutnat, ale ani jim neuškodí. Jen se před přimícháním do krmiva ujistěte, že vaší kočce chutnají.

Navštivte stránky PetHealth.news, kde najdete další průvodce a tipy, jak udržet svého nejlepšího přítele zdravého a šťastného.

Zdroje:

Originál: naturalnews.com

Může to můj pes jíst? Seznam lidských potravin,  které mohou a nemohou psi jíst

- Pixabay

Barbora Nová

Některá lidská jídla, jako je mrkev a borůvky, mohou být pro většinu psů bezpečná. Ale jiné, jako česnek a cibule, mohou být toxické.

Psi a lidé metabolizují potraviny odlišně.

Z tohoto důvodu jsou některé potraviny pro lidi bezpečné, ale mohou být toxické a potenciálně smrtelné pro psy.

Na druhou stranu existuje mnoho lidských potravin, které jsou pro psy naprosto bezpečné a dokonce zdravé, aby je mohli jíst jako příležitostnou pamlsek.

Následuje přehled 53 potravin a toho, zda je váš pes může jíst.

1. Mrkev: Může jíst

Syrová i vařená mrkev je pro vašeho psa bezpečná.

Mrkev má nízký obsah kalorií a je dobrým zdrojem vitamínů, minerálů a vlákniny. To z nich dělá velmi zdravé krmivo pro vašeho psa ke svačině (1).

Než svému psovi dáte mrkev, nakrájejte ji na kousky o velikosti sousta, abyste zabránili udušení.

2. Hrozny a rozinky: Nemůže jíst

Nikdy byste psa neměli krmit hrozny nebo rozinkami.

Hrozny a rozinky obsahují toxické sloučeniny, které jsou pro psy škodlivé. Mají potenciál vést k rychlému selhání ledvin a smrti (2).

I malé množství hroznů a rozinek může způsobit, že váš pes onemocní, takže je důležité, abyste je svému psovi nepodávali úplně.

3. Sůl: Omezení

Sůl by měla být ve stravě vašeho psa omezena.

Nadměrný příjem soli může u psů vést k otravě solí nebo nedostatku vody, což může způsobit zvracení, průjem, zvracení a záchvaty. V závažných případech může být velké množství soli smrtelné (3).

Abyste předešli nepříznivým účinkům, neměli byste psa krmit slanými potravinami, jako jsou chipsy nebo preclíky. Kromě toho se vždy ujistěte, že váš pes má vodu k pití, což může zabránit nedostatku vody.

4. Arašídové máslo: Může jíst

Arašídové máslo je zdravou a bezpečnou pochoutkou pro psy, kterou jedí v mírném množství.

Nejlepší je však omezit příjem arašídového másla vašeho psa. Vzhledem k tomu, že arašídové máslo má vysoký obsah tuku a kalorií, může to vést k nárůstu hmotnosti, pokud jí příliš mnoho (4, 5).

Také se ujistěte, že krmíte svého psa obyčejným, nesoleným arašídovým máslem. Arašídové máslo obvykle obsahuje další přísady, jako je sůl, které by mohly být škodlivé pro vašeho psa (3).

5. Vejce: Může jíst

Vařená vejce jsou pro psy naprosto bezpečná a výživná.

Jedno středně velké vejce poskytuje část téměř všech vitamínů a minerálů a spoustu bílkovin. Existují tvrzení, že vejce mohou také pomoci zmírnit nevolnost u psů, ačkoli za tímto tvrzením nejsou žádné vědecké důkazy (6).

Je důležité si uvědomit, že byste se měli vyvarovat podávání syrových vajec svému psovi. Zatímco psi obvykle neonemocní po konzumaci syrových vajec, bakterie, jako je Salmonella, se mohou šířit ze psa na jeho lidské majitele, čímž se zvyšuje riziko infekce (7).

6. Losos: Může jíst

Vařený losos bez kostí je bezpečným a zdravým krmivem pro vašeho psa.

Losos je skvělým zdrojem omega-3 mastných kyselin, o kterých je známo, že snižují záněty a mohou pomoci udržet zdravou kůži a srst vašeho psa (8, 9).

Měli byste se však vyvarovat podávání syrového lososa svému psovi. Může obsahovat parazita, o kterém je známo, že způsobuje otravu lososem, která může být smrtelná (10).

7. Čokoláda: Nemůže jíst

Je všeobecně známo, že psi by nikdy neměli jíst čokoládu.

Je to proto, že čokoláda obsahuje theobromin a kofein, dva stimulanty, které psi nedokážou účinně metabolizovat (11).

Pokud váš pes jí čokoládu, může vykazovat příznaky jako zvracení, průjem a dehydratace. Tyto příznaky mohou vést k závažnějším komplikacím, jako je vnitřní krvácení, svalový třes, záchvaty a smrt (12).

Tmavší a méně sladké druhy čokolády, jako je kakaový prášek a neslazená pekařská čokoláda, jsou pro psy jedovatější než slazené odrůdy, jako je mléčná čokoláda.

Přesto nekrmte svého psa žádnou čokoládou.

8. Sýr: Omezeně

Sýr je pro většinu psů bezpečný ke konzumaci v malých množstvích.

Vzhledem k obsahu tuku a laktózy v sýru mohou mít někteří psi po jeho konzumaci zažívací příznaky, jako je bolest žaludku a průjem (13, 14).

Abyste se vyhnuli nepříjemným příznakům, je nejlepší zavádět sýr do stravy vašeho psa postupně. Může také pomoci krmit svého psa pouze nízkotučnými sýry, jako je mozzarella.

9. Borůvky: Může jíst

Borůvky jsou pro psy bezpečné a výživné.

Borůvky jsou bohatým zdrojem antioxidantů bojujících proti nemocem a poskytují významné množství vitamínů, minerálů a vlákniny, které mohou prospívat zdraví vašeho psa (15, 16, 17, 18).

Borůvky mají navíc nízký obsah kalorií a jsou malé velikosti, což z nich dělá vynikající zdravotní pochoutku pro vašeho psa (15).

10. Popcorn: Může jíst

Psi mohou jíst popcorn jako příležitostnou pochoutku, pokud neobsahuje žádné další přísady.

Do popcornu se často přidává sůl, která může vést k vážným komplikacím, pokud jí pes sní příliš mnoho. Máslo a olej jsou dalšími běžnými složkami popcornu, které mají vysoký obsah tuku a při nadměrné konzumaci mohou u psů vést k zánětu slinivky břišní (3, 11, 19).

Z těchto důvodů je nejlepší krmit svého psa pouze obyčejným, vzduchem nasávaným popcornem.

Zrnka popcornu jsou také nebezpečím udušení a mohou uvíznout v zubech vašeho psa, takže byste svému psovi měli dávat pouze zcela prasklá zrna.

11. Kešu: Omezeně

Měli byste omezit příjem kešu oříšků vašeho psa.

Obyčejné, nesolené a pražené kešu oříšky jsou pro většinu psů bezpečné, aby je jedli s mírou. Kešu ořechy však mají vysoký obsah tuku a kalorií a při nadměrné konzumaci mohou vést k nárůstu hmotnosti a pankreatitidě (4, 11).

Z těchto důvodů byste měli omezit příjem svého psa na jednu nebo dvě kešu denně.

12. Makadamové ořechy: Nemůže jíst

Psi by nikdy neměli jíst makadamové ořechy.

Makadamové ořechy obsahují neznámý toxin, který může způsobit zvracení, svalovou slabost, třes, hypertermii a depresi, když je psi konzumují, a to i v malých množstvích (20).

Kromě toho mají makadamové ořechy vysoký obsah tuku, který může zvýšit hladinu triglyceridů vašeho psa a potenciálně vést k pankreatitidě.

13. Mandle: Omezeně

Nejlepší je omezit mandle ve stravě vašeho psa.

Ačkoli jsou obyčejné, nesolené mandle pro psy obecně bezpečné ke konzumaci v malých množstvích, jsou pro psy obtížně stravitelné a mohou vést ke zvracení a průjmu.

Mandle mají také vysoký obsah tuku a kalorií a mají potenciál způsobit u psů nárůst hmotnosti a pankreatitidu. Pokud krmíte svého psa mandlemi, je nejlepší podávat velmi malé porce (11).

14. Ananas: Může jíst

Čerstvý ananas je pro psy bezpečný v malých množstvích.

Kromě toho je ananas plný mnoha vitamínů, minerálů a vlákniny, což z něj dělá vynikající svačinu bohatou na živiny pro vašeho psa (21).

Podobně jako u jiných potravin mohou psi zaznamenat příznaky jako nevolnost a průjem, pokud jedí příliš mnoho ananasu. Proto je nejlepší krmit svého psa malým množstvím ananasu najednou.

15. Cibule: Nemůže jíst

Nikdy byste psa neměli krmit cibulí.

Cibule obsahuje N-propyldisulfid, sloučeninu, která je pro psy toxická. Může poškodit červené krvinky vašeho psa a snížit jejich schopnost přenášet kyslík tělem. To často vede ke stavu zvanému anémie (22, 23).

Anémie u psů je charakterizována řadou příznaků, včetně letargie, slabosti, snížené chuti k jídlu a mdloby. V závažných případech mohou psi s anémií potřebovat krevní transfuzi (22, 24).

Je důležité si uvědomit, že všechny složky a formy cibule jsou pro psy toxické, dokonce i listy, šťáva a zpracované prášky, jako je cibulový prášek.

16. Meloun: Může jíst

Meloun je pro psy bezpečný, pokud neobsahuje kůru ani semena.

Kůry a semena vodního melounu mohou představovat nebezpečí udušení a někteří lidé tvrdí, že mohou u psů způsobit zažívací potíže.

Ovoce vodního melounu je však samo o sobě pro psy velmi zdravou pochoutkou, protože má nízký obsah kalorií a je plné živin, jako je vitamín A a vitamín C (25).

17. Tvaroh: Omezeně

Psi mohou jíst tvaroh v malém množství.

Někteří psi však mohou po konzumaci tvarohu zaznamenat zažívací problémy, jako je nevolnost a průjem (14).

Z těchto důvodů byste měli svému psovi omezit příjem tvarohu na jednu nebo dvě malé lžičky denně nebo méně.

18. Chléb: Může jíst

Obyčejný bílý nebo celozrnný chléb je pro většinu psů bezpečný jako příležitostný pamlsek.

Před krmením vašeho psa chlebem se ujistěte, že neobsahuje žádné další přísady, jako jsou rozinky, které by mohly být potenciálně škodlivé.

Kromě toho mějte na paměti, že chléb spolu s dalšími potravinami přidává do stravy vašeho psa další kalorie a může způsobit přibírání na váze, pokud jí příliš mnoho.

19. Ostružiny: Může jíst

Svého psa můžete klidně krmit ostružinami.

Čerstvé nebo mražené ostružiny jsou zdravou pochoutkou pro psy. Mají nízký obsah kalorií a jsou bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty. Kromě toho jsou ostružiny skvělým zdrojem vlákniny (26).

Pokud má váš pes rád ostružiny, můžete mu jich každý den pár nakrmit jako pamlsek.

20. Avokádo: Nemůže jíst

Avokádo by nikdy neměli konzumovat psi.

Je to proto, že obsahují toxin zvaný persin, o kterém je známo, že je pro psy velmi jedovatý. Může to vést k hromadění tekutin v jejich plicích a hrudníku, což může způsobit dýchací potíže, nedostatek kyslíku a dokonce smrt (11).

Persin se nachází ve všech částech avokáda, včetně plodů, pecky, listů a kůry. Proto byste měli vždy držet avokádo od vašeho psa.

21. Kukuřice: Může jíst

Psi mohou jíst kukuřici v mírném množství.

Kukuřice je dobrým zdrojem některých vitamínů a minerálů a běžnou složkou mnoha druhů krmiv pro psy. Lžíce nebo dvě kukuřice denně jsou vhodnou velikostí porce pro psy (27).

I když jsou vařená kukuřičná zrna pro psy bezpečná, nikdy byste neměli krmit psa kukuřicí na klasu. Klas představuje nebezpečí udušení a v případě konzumace by mohl vést k neprůchodnosti střev.

22. Rajčata: Omezeně

Je v pořádku krmit svého psa rajčaty jako příležitostnou pochoutku, pokud jsou zralá.

Zelená rajčata na druhé straně mohou obsahovat malé množství tomatinu, toxického glykoalkaloidu. Zatímco zelená rajčata nejsou pro lidi toxická, neoficiální důkazy naznačují, že mohou psům ublížit. (28).

Psi, kteří konzumují příliš mnoho tomatinu z rajčat, mohou pociťovat nevolnost, abnormální srdeční frekvenci, svalovou slabost a potíže s dýcháním.

23. Zelený hrášek: Může jíst

Pro psy je obecně bezpečné konzumovat zelený hrášek.

Zelený hrášek je běžnou složkou mnoha druhů krmiv pro psy. Nejen, že je psům chutnají, ale zelený hrášek má také nízký obsah kalorií a vysoký obsah mnoha živin, což z něj dělá zdravou pochoutku pro vašeho psa (29).

Psa však krmte pouze čerstvým nebo mraženým hráškem, nikoli konzervou. Konzervovaný hrášek je často naložený v soli, která psům ve velkém množství škodí (3).

24. Ovesné vločky: Může jíst

Obyčejné ovesné vločky jsou pro vašeho psa bezpečné.

Ovesné vločky poskytují spoustu vlákniny, stejně jako některé vitamíny a minerály (30).

Stejně jako u všech potravin, ovesné vločky byste měli krmit svého psa s mírou, abyste zabránili přibírání na váze (4).

Kromě toho je důležité krmit svého psa pouze obyčejnými ovesnými vločkami namísto ochucených ovesných vloček. Ochucené ovesné vločky mohou obsahovat další přísady, které by mohly být škodlivé pro vašeho psa.

25. Káva a čaj: Nemůže pít

Konzumace kávy a čaje je pro psy nebezpečná kvůli obsahu kofeinu.

Kofein stimuluje nervový systém vašeho psa, což může vést k řadě příznaků, včetně hyperaktivity, zvracení, průjmu, zvýšené srdeční frekvence, záchvatů a třesu (11, 31).

Selhání plic a abnormální srdeční rytmus mohou být důsledkem příliš velkého množství kofeinu, což může nakonec vést ke smrti (31, 32).

I malé množství kofeinu může mít u psů nepříznivé účinky, proto byste měli kávu a čaj vždy uchovávat mimo dosah vašeho psa (32).

26. Jablka: Může jíst

Jablka, která byla nakrájena, jsou pro psy bezpečná a zdravá.

Jablka poskytují značné množství vitamínů, minerálů a antioxidantů. Mají také vysoký obsah vlákniny, což může prospět trávicímu systému vašeho psa (33, 34).

Nikdy byste však svého psa neměli krmit semeny jablek, protože obsahují kyanid, chemickou látku, která může být ve velkém množství jedovatá. Před podáváním jablek svému psovi byste měli vždy odstranit semínka (35).

27. Česnek: Nemůže jíst

Nikdy byste psa neměli krmit česnekem.

Česnek obsahuje chemikálie zvané thiosírany, které jsou pro psy toxické. Thiosulfáty mohou poškodit červené krvinky vašeho psa a vést k anémii. Konzumace česneku může u psů také vést k příznakům, jako je zvracení a průjem (11).

V závažných případech mohou psi potřebovat krevní transfuzi, pokud konzumují velké množství česneku. Proto je důležité vyhnout se podávání česneku svému psovi, a to i v malých množstvích (11).

28. Brokolice: Může jíst

Psi mohou jíst syrovou nebo vařenou brokolici s mírou.

Brokolice je nízkokalorická zelenina, která obsahuje vysoké množství mnoha živin, což z ní dělá velmi zdravou svačinu pro vašeho psa (36).

Brokolice však obsahuje isothiokyanáty, což jsou sloučeniny, které mohou dráždit trávicí systém vašeho psa, pokud jí příliš mnoho. Brokolici byste tedy svému psovi měli dávat pouze jako příležitostnou svačinu (37).

29. Kuře: Může jíst

Vařené kuře je zdravé jídlo, které je bezpečné pro většinu psů.

Kuřecí maso je jednou z nejběžnějších přísad používaných v krmivech pro psy, protože je vynikajícím zdrojem bílkovin, které váš pes potřebuje, aby zůstal zdravý. Psa můžete krmit kuřetem samotným nebo jej kombinovat s jeho běžným krmivem (38, 39).

Stojí za zmínku, že před krmením psa byste měli vždy odstranit kuře z kosti. Kuřecí kosti představují nebezpečí udušení a mohou propíchnout jeho trávicí trakt.

Kromě toho je důležité nekrmit svého psa syrovým kuřetem, aby se zabránilo infekci salmonelou (40).

30. Sladké brambory: Může jíst

Sladké brambory jsou bezpečné a zdravé jídlo pro psy, které jedí v mírném množství.

Sladké brambory jsou pro psy snadno stravitelné a bohaté na vitamín A, který je důležitý pro zdraví očí a imunitní systém vašeho psa (41, 42).

Můžete přidat pár sladkých brambor do běžného jídla svého psa nebo mu je dát jako příležitostný pamlsek.

Mějte na paměti, že příliš mnoho vitamínu A může u psů vést k problémům s kostmi a svalové slabosti. Proto byste se měli vyvarovat krmení svého psa nadměrným množstvím sladkých brambor (41).

31. Xylitol: Nemůže jíst

Psi by nikdy neměli jíst xylitol.

Je to náhražka cukru, která se často vyskytuje v cukrovinkách, žvýkačkách, pečivu a zubní pastě. Když psi konzumují xylitol, může to vést k rychlému poklesu hladiny cukru v krvi a příznakům, jako je svalová slabost a záchvaty (11, 43, 44).

Účinky xylitolu u psů mohou vést k závažnějším komplikacím, jako je poškození jater, a dokonce k úhynu (11).

32. Kokos: Může jíst

Kokos je pro psy bezpečný.

Kromě toho se o krmení psů kokosovým masem nebo kokosovým olejem jako příležitostná pochoutka neoficiálně tvrdilo, že prospívá jejich kůži a srsti.

Je důležité poznamenat, že kokosový olej má vysoký obsah tuku a kalorií, a proto jej psi nejlépe konzumují s mírou, aby se zabránilo přibývání na váze. V závislosti na velikosti vašeho psa je vhodná porce jedna čtvrtina čajové lžičky až 1 polévková lžíce denně (4).

33. Alkohol: Nemůže pít

Psi by nikdy neměli konzumovat alkohol.

Konzumace i malého množství může u psů vést k otravě etanolem. To způsobuje únavu, nedostatek koordinace, záchvaty, zvracení a průjem (11).

Pokud pes konzumuje příliš mnoho alkoholu, může to mít za následek závažnější příznaky, jako je srdeční infarkt, selhání plic, kóma a dokonce smrt (11).

Produkty, které obsahují alkohol, jako jsou alkoholické nápoje, parfémy, ústní vody a čisticí prostředky, by měly být vždy drženy mimo dosah vašeho psa.

34. Vepřové maso: Může jíst

Vařené vepřové maso bez přidaného koření, koření nebo omáček je pro psy bezpečné.

Nikdy byste však svého psa neměli krmit syrovým nebo nedostatečně tepelně upraveným vepřovým masem, abyste zabránili bakteriální infekci, ze které může váš pes onemocnět (40).

Kromě toho by se psy nikdy neměly krmit zpracovanými formami vepřového masa, jako je šunka a slanina. Často mají extrémně vysoký obsah soli, což může být pro psy škodlivé (3).

35. Skořice: Omezeně

Skořice je pro psy netoxická, ale přesto by měla být ve stravě vašeho psa omezena.

Pokud psi konzumují skořici ve velkém množství, může jim podráždit ústa a trávicí systém. Navíc, pokud váš pes inhaluje skořicový prášek, může to způsobit kašel, dušení a dýchací potíže (45).

Dokonce i potraviny, které obsahují skořici jako složku, jako je pečivo, mohou vést k nepříznivým účinkům, pokud váš pes konzumuje příliš mnoho.

36. Mango: Může jíst

Psi mohou jíst mango jako příležitostný pamlsek.

Mango je pro psy velmi zdravé v malých množstvích, protože kromě spousty vlákniny poskytuje několik vitamínů a minerálů (46).

Než krmíte svého psa mangem, nezapomeňte ho oloupat, protože slupka pro něj může být těžko stravitelná. Kromě toho by měla být odstraněna pecka, aby se zabránilo udušení.

37. Muškátový oříšek: Nemůže jíst

Muškátový oříšek není pro psy bezpečný.

Je to proto, že muškátový oříšek obsahuje myristicin, sloučeninu, která je při konzumaci ve velkém množství pro psy toxická. Může způsobit dezorientaci, zvýšenou srdeční frekvenci, vysoký krevní tlak, sucho v ústech, bolest žaludku a záchvaty (47).

Muškátový oříšek byste měli držet mimo dosah vašeho psa a zabránit mu v konzumaci pečiva a jiných potravin, které obsahují muškátový oříšek.

38. Med: Omezeně

Med byste svému psovi měli podávat pouze v omezeném množství.

Med má vysoký obsah cukru, který může přidat kalorie a přispět k nárůstu hmotnosti, pokud váš pes jí příliš mnoho (4).

Pokud chcete krmit svého psa medem jako pamlsek jednou za čas, je nejlepší poskytnout mu jen velmi malé množství.

39. Mléko: Omezeně

Měli byste zabránit tomu, aby váš pes pil příliš mnoho mléka.

U psů je běžná intolerance laktózy, která může způsobit řídkou stolici, plynatost, zvracení, bolesti žaludku a průjem (14).

Někteří psi jsou schopni tolerovat malé množství mléka jako příležitostnou pochoutku, ale neměli by vypít více než několik polévkových lžic mléka denně.

40. Krůta: Může jíst

Většina psů je schopna jíst obyčejnou krůtu bez nežádoucích účinků.

Vyvarujte se však tomu, abyste svému psovi dávali kořeněnou a plněnou krůtu, abyste mu zabránili jíst potenciálně škodlivé přísady, jako je cibule a česnek.

Kromě toho by váš pes měl jíst pouze krůtu bez kostí a kůže.

41. Rýže: Může jíst

Psi mohou jíst obyčejnou a vařenou hnědou nebo bílou rýži.

Rýže je pro psy velmi snadno stravitelná a může pomoci zmírnit podrážděný žaludek.

Rýži můžete svému psovi krmit samotnou nebo v kombinaci s trochou kuřecího nebo krůtího masa pro extra bílkoviny.

42. Hovězí maso: Může jíst

Libové hovězí maso je pro psy bezpečné.

Ve skutečnosti je hovězí maso běžnou složkou mnoha krmiv pro psy. Je to vynikající zdroj bílkovin a mnoha důležitých vitamínů a minerálů, které váš pes potřebuje pro celkové zdraví (48).

Hovězí maso, kterým krmíte svého psa, by mělo být čisté, bez přidaných omáček nebo koření. Ty často obsahují složky, které mohou být pro vašeho psa škodlivé, jako je sůl (3).

43. Citrony a limetky: Nemůže jíst

Citrony a limetky mohou být pro vašeho psa toxické.

Je to proto, že slupky citronů a limetek obsahují látku zvanou psoralen, která může u psů způsobit gastrointestinální příznaky, jako je zvracení a průjem (49).

Pokud psi konzumují velké množství psoralenu, může dojít k závažnějším symptomům, jako je svalový třes, potíže s chůzí, selhání jater a smrt.

44. Syrové kvasnicové těsto: Nemůže jíst

Pro psy je extrémně nebezpečné jíst syrové kynuté těsto.

Syrové kvasnicové těsto představuje problém, protože kvasnicové buňky při kvašení produkují alkohol, který může vést k otravě alkoholem a smrti, pokud ho váš pes zkonzumuje (11, 31).

Kromě toho psi, kteří jedí syrové kynuté těsto, mohou pociťovat silné nadýmání, protože těsto expanduje v jejich žaludku. To může způsobit potíže s dýcháním a slabost (50).

45. Banány: Může jíst

Psi mohou jíst banány s mírou.

Banány mají vysoký obsah vlákniny a mnoho vitamínů a minerálů. Někteří lidé také tvrdí, že banány pomáhají zmírnit nevolnost u psů, ale to nebylo prokázáno vědeckými důkazy (51).

Můžete smíchat rozmačkaný banán s běžným krmivem vašeho psa nebo ho nakrmit plátkem nebo dvěma jako příležitostnou pamlsek.

46. Jahody: Může jíst

Váš pes může bezpečně jíst jahody s mírou.

Jahody jsou velmi zdravou pochoutkou pro psy, protože mají nízký obsah kalorií, ale vysoký obsah živin, antioxidantů a vlákniny (52).

Před krmením vašeho psa jahodami se ujistěte, že je nakrájíte na malé kousky, abyste zabránili udušení.

47. Pomeranče: Může jíst

Psi mohou jíst pomeranče v malých množstvích.

Pomeranče jsou vynikající pochoutkou pro psy, protože mají vysoký obsah živin a nízký obsah kalorií (53).

Bylo však hlášeno, že pomeranče u některých psů způsobují žaludeční nevolnost, a proto by je měli jíst s mírou.

48. Arašídy: Omezeně

Obyčejné, nesolené arašídy jsou pro psy bezpečné ke konzumaci v malých množstvích.

Podobně jako ostatní ořechy mají arašídy vysoký obsah tuku a mohou přispět k nárůstu hmotnosti a pankreatitidě, pokud jich váš pes sní příliš mnoho (4, 11).

Kromě toho arašídy často obsahují přidané přísady, jako je sůl, které by mohly být pro psy škodlivé. Pokud krmíte svého psa arašídy, je nejlepší mu dávat pouze několik obyčejných arašídů najednou.

49. Houby: Může jíst

Houby zakoupené v obchodě, jako jsou houby portobello, jsou pro psy bezpečné.

Podávejte však svému psovi pouze obyčejné houby, které nebyly kombinovány s dalšími přísadami, jako je česnek a cibule, které mohou mít u psů nepříznivé účinky.

Kromě toho stojí za zmínku, že některé volně rostoucí houby jsou pro vašeho psa toxické a mohou způsobit otravu houbami (54, 55).

50. Brambory: Může jíst

Psi mohou jíst obyčejné brambory, které byly vařené.

Nikdy byste však psa neměli krmit syrovými bramborami. Syrové brambory obsahují solanin, sloučeninu, která je pro psy toxická. Vaření brambor snižuje jejich hladinu solaninu (56, 57, 58, 59).

Brambory by měly být psům podávány pouze v malých množstvích, protože jejich vysoký obsah sacharidů může u psů způsobit přibírání na váze, pokud je konzumují ve velkém množství.

51. Celer: Může jíst

V malých množstvích je celer bezpečnou svačinou pro psy.

Celer je také zdraví prospěšná pochoutka pro psy. Má nízký obsah kalorií a je vynikajícím zdrojem mnoha vitamínů a minerálů (60).

Před krmením svého psa celer nakrájejte na kousky o velikosti sousta, abyste zabránili udušení a usnadnili mu trávení.

52. Třešně: Omezeně

Psi mohou jíst čerstvé, vypeckované třešně v mírném množství.

Neměli byste však svému psovi dovolit jíst pecky z třešní. Třešňové pecky obsahují kyanid, který je při konzumaci většího množství pro psy jedovatý. Třešňové pecky navíc představují nebezpečí udušení (58).

Třešně mohou také způsobit žaludeční nevolnost a průjem u psů, pokud jedí příliš mnoho. Pokud krmíte svého psa třešněmi, omezte ho na jednu nebo dvě třešně najednou.

53. Krevety: Může jíst

Psa můžete krmit obyčejnými vařenými krevetami.

Krevety jsou zdravou pochoutkou pro psy, protože jsou vynikajícím zdrojem bílkovin a poskytují významné množství vitamínů a minerálů (61).

Měli byste se však vyvarovat podávání syrových krevet svému psovi, protože mohou obsahovat škodlivé bakterie, které by mu mohly způsobit onemocnění. Vždy se ujistěte, že jste z krevet odstranili skořápku, aby se váš pes neudusil (62).

Závěr

Některé potraviny jsou pro psy bezpečné a zdravé, zatímco jiné jsou škodlivé a mohou být dokonce smrtelné.

Všechny potraviny by měly být do jídelníčku vašeho psa zaváděny postupně, abyste jej mohli sledovat kvůli nepříznivým účinkům, jako jsou alergické reakce.

I když je krmivo pro psy považováno za „bezpečné“, platí pravidlo krmit ho s mírou. To může pomoci zabránit nárůstu hmotnosti a dalším negativním účinkům.

Mějte na paměti, že každý pes je jiný. Jeden pes může tolerovat jídlo v pohodě, zatímco jiný má nepříznivé účinky.

Přesto může být příjemné dát svému psovi jednou za čas pamlsek. Jen se ujistěte, že ho krmíte pouze potravinami, které jsou pro psy netoxické.

Máte-li dotazy týkající se konkrétních velikostí porcí krmiv pro vašeho psa, zeptejte se svého veterináře.

10 přínosů domácích zvířat pro duševní zdraví lidí

  • Domácí zvířata mohou mít obrovský vliv na naši duševní pohodu. Následuje jen několik způsobů, jak nám pomáhají cítit se šťastnější a zdravější.

- Pixabay

Barbora Nová

Domácí zvířata jsou víc než jen roztomilá, přítulná zvířátka, se kterými rádi trávíme čas. Koneckonců existuje důvod, proč lidé, kteří mají domácí mazlíčky, často popisují svou kočku nebo psa jako součást rodiny: V jejich přítomnosti se cítíme lépe, a to jak po fyzické, tak po emocionální stránce.

"Z historického hlediska jsou terapeutické účinky zvířat doloženy možná dříve, než si většina lidí uvědomuje," uvádí dr. Larena Davisová, poradkyně a klinická ředitelka The Recovery Village Cherry Hill at Cooper. "Staří Řekové zjistili, že koně zřejmě zvedají náladu těžce nemocným."

"Další významné zdokumentované využití v historii, bylo ve středověké Belgii, kdy byli lidé a zvířata rehabilitováni společně, což ukázalo, že společnost lidí a zvířat má pozitivní účinek."

Dokonce i raný antropologický výzkum zjistil, že kočky se domestikovaly počínaje jižní Asií a spřátelily se s lidmi za účelem oboustranně prospěšného vztahu (1).

Vědecké výzkumy dodnes dokumentují tento druh pozitivních účinků. Následují některé z nich, které byly prokázány.

1. Zvířata nám pomáhají se cítit milováni

"Domácí mazlíčci nám mohou zvýšit hladinu dopaminu, serotoninu a oxytocinu," a tyto hormony nám podle ní způsobují, že se cítíme dobře nebo šťastně.

Například oxytocin je často nazýván hormonem lásky, protože podporuje rozvoj vazeb s ostatními lidmi, včetně našich dětí (2). A vědci zjistili, že když se na sebe psi a lidé dívají nebo spolu komunikují, u obou se oxytocin zvyšuje (3).

2. Díky zvířatům se cítíme méně osamělí

Domácí mazlíčci jsou našimi společníky - díky nim se můžeme cítit milovaní a přijímaní, ať se děje cokoli.

Bez ohledu na to, kde se v životě nacházíte, domácí mazlíčci jsou nadšeni, že vás mohou milovat a být milováni na oplátku. Je jim jedno, kolik máte peněz, kde žijete nebo co děláte. Prostě vás milují.

Láska a potřeba být milován je základní a primární lidský instinkt. Domácí zvířata poskytují nekonečné množství lásky, která bojuje proti pocitům stresu, osamělosti, smutku a dalším negativním emocím.

Lidé si mohou se svými zvířecími společníky povídat, dotýkat se jich a mazlit se s nimi.

To je jeden z důvodů, proč si tolik lidí během pandemických výluk pořídilo domácí mazlíčky - a podle studie z Malajsie z roku 2021 se předpokládá, že domácí zvířata v těchto obdobích izolace posilují duševní zdraví a pohodu (4).

3. Zvířata vám mohou pomoci snížit krevní tlak

Desítky let trvající výzkumy zjistily souvislost mezi nižším krevním tlakem a vlastnictvím domácího mazlíčka.

Například starší studie z roku 1988 zjistila, že mazlení se psy může pomoci snížit srdeční tep a krevní tlak, zatímco australská studie z roku 1992 zjistila nižší krevní tlak u majitelů domácích zvířat než u těch, kteří zvířata nevlastní, i když měli podobný BMI a socioekonomický profil (5, 6).

Nižší hodnoty vysokého krevního tlaku zjistila také studie z roku 2002 u manželských párů a studie z roku 2007 u starších dospělých osob (7, 8).

Další výzkumy zjistily, že majitelé domácích zvířat mají nižší hladiny triglyceridů a cholesterolu a pacienti s infarktem žijí déle, pokud mají doma chlupatého kamaráda.

Proto American Heart Association uvádí, že mít domácího mazlíčka - zejména psa - by mohlo snížit riziko kardiovaskulárních onemocnění (9).

4. Zvířata snižují stres a úzkost

Domácí mazlíčci mohou lidem pomoci méně se obávat, což má příznivý vliv na hladinu stresu a úzkosti. Navíc interakce se zvířaty může snížit hladinu stresového hormonu kortizolu." 

Studie z roku 2015 zjistila, že vyrůstání se psem jako domácím mazlíčkem je spojeno s nižší úrovní úzkosti v dětství (10).

A studie z roku 2018 zjistila, že terapeutičtí psi pomáhají stresovaným studentům vysokých škol (11).

5. Zvířata vás povzbuzují, abyste chodili ven

Některá domácí zvířata, například psi, potřebují čas strávený venku, takže pokud máte psa, je pravděpodobnější, že vyjdete z domu a dostanete se na čerstvý vzduch.

To může být prospěšné zejména pro lidi, kteří žijí s některými duševními poruchami.

Pro některé lidi může mít domácí zvíře vliv na to, zda zůstanou izolováni doma nebo se vydají ven se svým mazlíčkem.

6. Zvířata nás přimějí k většímu pohybu

Některá domácí zvířata, například psi, vyžadují pravidelný pohyb, což znamená, že i vy byste díky tomu mohli mít více pohybu.

"Majitelé psů chodí denně v průměru o 22 minut více než ti, kteří psy nemají," uvádí Tasha Hollandová-Kornegayová, poradkyně pro duševní zdraví s licencí v Severní Karolíně, Texasu, Floridě, Mississippi a Georgii.

Zdůrazňuje, že samotné cvičení může být pro duševní zdraví velmi prospěšné.

Bylo prokázáno, že i krátká procházka kolem bloku snižuje úzkost, depresi a negativní náladu (12).

7. Domácí zvířata mohou snížit pocity deprese

Bylo zjištěno, že psi a koně pomáhají snižovat pocity deprese, a proto je mnozí terapeuti a psychiatři někdy využívají jako součást terapie.

8. Zvířata mohou pomoci snížit příznaky posttraumatické stresové poruchy

Psi - zejména služební - jsou často předepisováni válečným veteránům s posttraumatickou stresovou poruchou, protože výzkum zjistil, že jsou velmi prospěšnou součástí zotavení (13).

Studie z roku 2018 zjistila, že služební psi mohou pomoci zmírnit příznaky posttraumatické stresové poruchy u veteránů tím, že snižují jejich depresi, zlepšují jejich odolnost, snižují osamělost a zlepšují jejich celkovou psychickou pohodu (14).

Studie z roku 2013 zjistila podobné přínosy - psi snižují pocity osamělosti, starostí a podrážděnosti (15).

9. Zvířata pomáhají o nás pečovat

Služební psi mohou také pomáhat lidem zvládat psychiatrické nebo zdravotní potíže tím, že plní specifické úkoly.

Například "lidé se služebními psy vědí, že je jejich pes upozorní na záchvaty. To člověka zbavuje obrovského stresu, protože se může cítit jistější, že na něj jeho psí přítel dohlíží."

10. Zvířata pomáhají nám cítit se šťastní

Například studie z roku 2016, které se zúčastnilo 263 dospělých Američanů, zjistila, že majitelé domácích mazlíčků jsou se svým životem spokojenější než ti, kteří domácího mazlíčka nemají (16).

Nejlepší typ domácího mazlíčka pro duševní zdraví

Domácí zvířata všech typů mohou lidem pomoci poskytnout společnost, pohodlí a pocit rutiny. Možná však stále máte nějaké otázky týkající se vašeho duševního zdraví:

Je jedno zvíře lepší než druhé pro posílení mého duševního zdraví?

Většina výzkumů se zaměřuje na přínos koní a psů pro duševní zdraví.

Například studie z roku 2016 zjistila, že majitelé psů mají nejvyšší celkový pocit pohody ve srovnání s majiteli koček a lidmi bez domácích zvířat (17). To může mít mnoho důvodů, uvádí dr. Davisová.

Ano, kočky mohou být samostatnější, zatímco psi se obecně snaží zavděčit a jsou to smečková zvířata, ale větší pocit odměny může být způsoben tím, že vyžadují větší zodpovědnost. Dr. Davisová upřesňuje, že můžete pociťovat větší nárůst sebevědomí, protože se o ně staráte a více chodíte ven.

Pro některé lidi však může být tato další zodpovědnost příliš velká, zejména pokud máte fyzická omezení, která zpomalují nebo znemožňují vaši schopnost věnovat psům potřebnou péči a pohyb.

V takovém případě může být vhodnější méně náročné domácí zvíře - například kočka.

Záleží na tom, zda mám standardní domácí zvíře, zvíře s emocionální podporou nebo psychiatrické služební zvíře?

Služební zvířata a zvířata emoční podpory mají často specializovaný výcvik, aby se mohla věnovat specifickým potřebám lidí.

Nakonec však největší podporu duševního zdraví přináší sblížení se zvířetem - takže "obyčejné" zvíře může být stejně prospěšné.

Nakonec platí, že "kterékoli zvíře, s nímž se člověk cítí být spojen, je pro něj to nejlepší." Pro některé lidi jsou to psi, kočky, ptáci, ale pro jiné třeba koně nebo ještěři.

Závěr

Nyní, když víte o mnoha fyziologických a psychologických výhodách pouta s domácím zvířetem, vás možná povzbudí, abyste věnovali více času praktikování všímavosti s tím svým nebo abyste si našli zvíře, které vám vyhovuje, uklidňuje vás a omlazuje.

Jedině ochranná známka "Superionherbs" garantuje množství účinných látek v níže uvedených extraktech a samozřejmě u každé šarže.

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max

Reishi extrakt, Reishi spór a Reishi Triterpen Max
Reishi (čínsky Ling Zhi) a její užívání, uvádějí staré čínské spisy z doby už před více než 2 400 lety. Tato vzácná houba je také nazývaná latinsky Ganoderma lucidum, v překladu "božská houba...

Cordyceps sinensis

Cordyceps sinensis
Cordyceps je velice specifická cizopasná houba, která roste od nepaměti pouze v horských oblastech Číny a Tibetu. Pro své specifické účinky je v čínské medicíně především Cordyceps sinensis používán...

Sibiřská Čaga

Sibiřská Čaga
Čaga, dřevokazná houba se živí šťávami stromů, především z břízy, jilmu, jeřabiny, jasanu, ale nejvyšší léčivé účinky má houba Čaga rostoucí na břízách. Ideální sběr je na podzim a na jaře, kdy má...

Hericium erinaceus

Hericium erinaceus
Hericium je poměrně vzácná houba, která svým tvarem připomíná mořský korál. Roste paraziticky především na tvrdém dřevě dubů a buků, přičemž roste zejména v jihovýchodní Asii. Na našem území ji...

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)

Coriolus versicolor (Outkovka pestrá)
- na konci stránky: "Klinické studie s Coriolusem u onkologických pacientů" Coriolus versicolor nebo-li čínsky YunzhiYunzhi je druhem dřevokazné houby, která je již celá staletí využívá v tradiční...

Shiitake

Shiitake
Shiitake (lat. Lentinus edodes), česky Houževnatec jedlý je uznávaný přírodní prostředek jako Reishi, Cordyceps, Hericium a Sibiřská Čaga. Jejími hlavními aktivními komponenty jsou polysacharidy...

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná
V posledních desetiletích se základní výzkum věnuje daleko podrobněji než kdykoli jindy komlexnějšímu složení a biologickým účinkům hlívy ústřičné a jejím jednotlivým složkám. Na základě výsledků...

Agaricus

Agaricus
Agaricus blazei Murill, česky žampion brazilský Agaricus blazei Murrill je jedlá brazilská houba s nízkým obsahem kalorií a velkým množství živin. Pochází z malé brazilské vesnice jménem Piedade...

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)

BetaGlukan Maxcell (s Resveratrolem a Acerolou)
Beta glukany 1,3/1,6D jsou přírodní polysacharidy nacházející se také v buněčných stěnách kvasinek rodu Saccharomyces cerevisiae a všech medicinálních hub. Obsažené beta-glukany jsou získávány...

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)

C-Max komplex (Camu camu s quercetinem)
Synergická kombinace extraktu z plodů ze stromu Camu Camu a quercetinu s maximální vstřebatelností vitamínu C. Camu Camu Camu Camu je nízký malý strom rostoucí divoce podél řek v oblastech...

Ashwagandha

Ashwagandha
(Ashwagandhá – witánie snodárná – witánie uspávající – Withania somnifera) je polokeř, který dorůstá do výšky 1 - 1,5 metru. Původem je ze severozápadní Indie. Roste také v severní Africe a na...

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent

Kurkumin (fytosomální extrakt), italský patent
10 prokázaných zdravotních přínosů kurkuminu Koření známé jako kurkuma je možná nejúčinnějším existujícím doplňkem stravy. Mnoho kvalitních studií ukazuje, že kurkuma má zásadní přínosy pro vaše...

Rdesno mnohokvěté - He shou wu

Rdesno mnohokvěté - He shou wu
Che-šou-wu (He Shou Wu) je v asijské bylinné medicíně jednou z nejpopulárnějších a nejvíce ceněných posilujících bylin. He-šou-wu je zpracovaná kořenová hlíza rostliny Polygonum multiflorum (rdesno...

Graviola - Annona

Graviola - Annona
Extrakt z listí ze stromu Graviola - přirozený zabiják rakovinových buněk – 10.000 krát silnější než chemoterapie A proč to nevíme? Je to proto, protože určité velké korporace chtějí dostat zpět...

Maca

Maca
Maca, přezdívaná jako peruánský ženšen nebo peruánská viagra roste v jihoamerických Andách, vyskytuje se ve výškách kolem 4000 metrů n.m. a odolává až mrazům -20°C, stejně jako žáru slunce. Vzhledem...

Chitomax

Chitomax
Princip působení Chitomaxu: Je známo, že viskózní vláknina a zejména chitosan působí na metabolismus tuků, snižuje vstřebávání cholesterolu ze stravy a váže se na žlučové kyseliny, a tím snižuje...

Fenuprim

Fenuprim
chitomax + bylinky + kyselina alfalipoová FENUPRIM – jedinečná kombinace pěti přírodních látek, synergicky působících, která vám může pomoci při formování vaší postavy. Pro většinu lidí jsou právě...

Dračí krev

Dračí krev
Dračí krev – Dragons blood Když se v amazonské džungli někdo poraní, škrábne nebo je pokousán hmyzem, někdy můžete vidět jak mačetou sekne do jednoho druhu stromu a temně rudou pryskyřici si kápne do...

Danshen Q10 cardio

Danshen Q10 cardio
Danshen Q10 cardio Synergická kombinace extraktů a mikroživin pro normální funkci srdce. Kombinace extraktu z kořene Danshen, koenzymu Q10, vitamínu E a thiaminu je synergická kombinace – působení...

Šafrán

Šafrán
Saffron – Brain and Neuro balancer Přírodní doplněk stravy určený ke zmírnění stresu, zlepšení nálady a zvýšení pocitu pohody. Obsahuje unikátní synergicky působící kombinaci patentovaného extraktu...

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent

Ostropestřec mariánský (fytosomální extrakt), italský patent
Silybin Phytosome® – silibinin s vysokou vstřebatelností - novinka na ochranu a regeneraci jater Jaterní buňky odstraňují mj. z krve trávicího ústrojí baktérie, viry a jiné patogeny. Zdravá játra do...

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent

Boswellia (fytosomální extrakt), italský patent
Boswellia Phytosome® - novinka s vysokou vstřebatelností, s protizánětlivým a protibolestivým účinkem Boswellia serrata, česky kadidlovník pilovitý je středně velký strom z čeledi březulovitých. Jeho...

S-Acetyl-L-Glutathion

S-Acetyl-L-Glutathion
Glutathion je nejsilnější antioxidant, který vytváří tělo, přičemž S-acetyl-L-Glutathion je nejpokročilejší formou biologicky dostupného glutathionu. Jeho účinnost se rovná nitrožilnímu podávání...

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení

Supík - sirup pro DĚTI na podporu imunity - unikátní složení
NOVINKA  Unikátní kombinace vysoce kvalitních extraktů z hub a rostlin, doplněná o betaglukan vysoké čistoty (nad 80%) a vitamíny na podporu imunity. Devět složek synergicky spojených v...

Každá nemoc je způsobena narůstající jedovatostí lidského organismu.

Úžasný: MUDr. Henry Bieler

 

 

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

 

       NOVĚ PUBLIKOVANÉ ČLÁNKY

           BŘEZEN 2024 -31 článků

           DUBEN 2024 - 30 článků

 

Nejlepší DIETY pro celkové zdra ví v roce 2024 - středomořská, DASH a MIND - U.S. News & World Report

  

100% REISHI - houba mládí a zdravé dlou h ověkosti - 3 unikátní, bezkonkurenční extrakty

31 důvodů proč se NENECHÁM OČKOVAT - izraelský rabín Chananya Weisman

Dr. Peter  McCullough: Jak přírodně DETOXIKOVAT tělo PO OČKOVÁNÍ mRNA vakcínou (protokol) - video

  Devastující efekt pro zdraví - glutaman sodný, aspartam a další excitotoxiny

Jak se přírodní cestou uzdravit z chronické Boreliózy, Chlamydiózy, EB virózy... únavového syndromu

CORDYCEPS - silná imunita a nárůst energie

Překyselené tělo: začátek vážné nemoci

ZVRÁCENÍ POSTUPU DIABETU 2. typu začíná u ignorování běžných doporučení, MUDr. Sarah Hallbergová - video

Protokol pro prevenci pro uzdravené klienty - Ing. Zdeněk Rozehnal

BOSWELIA serrata (kadidlo) - jeden z nejsilnějších přírodních léků Matky Země

Tibetská houba, tibetské krystaly a kombucha - darování, prodej

Léčte záněty a ne Cholesterol, MUDr. Marc Sircus

100% ČAGA ze Sibiře, nejvyšší množství účinných látek garantující Certifikát 

Mamografie způsobuje rakovinu prsu, MUDr. Ben Johnson, M.D., N.M.D., D.O.

Účinný lék na rakovinu plic na Kubě, proč ho mít nemůžeme? Leif Davenport

Artróza - kmenové buňky - Podvod!

Lékaři se sami uzdravili z Roztroušené sklerózy, prof. George Jelinek, dr. Terry Wahlsová

Jak se skutečně zdravě stravovat...

Proč průběžně a jak detoxikovat tělo

  PROTINÁDOROVÝ účinek extraktů z REISHI a CORIOLUSU na úrovni klinických studií

Žaloba na farmaceutické korporace, MUDr. Matthias Rath

Koloidní stříbro - účinné přírodní antibiotikum, hustoty koloidního stříbra, doporučené dávkování

 

  Odstranění rtuti, hliníku a dalších toxinů z těla, včetně p revence - MUDr. Dietrich Klinghardt

Zblblo již lidstvo natolik, že se nechá obelhat pohádkami o vražedném oxidu uhličitém?

Jak na Parkinsona? Glutathionem, Hericiem a odstraněním neurotoxinů Chlorellou

    Zkušenosti klientů s Úspěšnou léčbou především boreliózy, chlamydiózy, únavového syndromu...

 

Proč my máme potravinové alergie, přičemž je naši prarodiče neměli?

 

OVĚŘENÉ PŘÍRODNÍ PŘÍPRAVKY

Cílem správné medicíny je předcházení nemocí a prodloužení zdravé dlouhověkosti. Ideálem medicíny je odstranit mít potřebu lékaře.

MUDr. William J. Mayo

 

 

TŘI UNIKÁTNÍ EXTRAKTY

Z DUANWOOD RED REISHI

Za  účinné  se  z  Reishi  považují  pouze  kvalitně  provedené  a  čisté  extrakty,  které  mají  dobrou  biologickou  dostupnost  a  jsou  zbavené  nestravitelného  chitinu;  nelze  tedy  použít  pouhý  prášek  z  usušené  houby.

 

          EXTRAKT                 SPÓR

Nejsilnější extrakt z REISHI na českém trhu!!!100% spórový prášek z Duanwood Red Reishi!!!

 

TRITERPEN MAX

Extrakt s vysokým obsahem triterpenoidů. Více než 20 triterpenoidů%!

ZDE ROSTE NEJÚČINNĚJŠÍ REISHI

DUANWOOD RED REISHI

zdroj výše nejúčinnějších extraktů

Video z návštěvy Čechů u pěstitelů Duanwood Red Reishi v Číně, v horské oblasti Jiangshan

 

FAKTA O REISHI,

MYKOLOGIE, HISTORIE, PĚSTOVÁNÍ, ÚČINNÉ LÁTKY, JAK JE TO S JEJÍ KVALITOU?

 

 

 

 CORDYCEPS, EXTRA SILNÝ

NEJVYŠŠÍ GARANTOVANÉ MNOŽSTVÍ ÚČINNÝCH LÁTEK - CERTIFIKÁT COA

Nejsilnější Cordyceps na českém trhu!!!

CORDYCEPS - video

100% Sibiřská Čaga

ČAGA - video

HERICIUM - video

 

  BETAGLUKAN           HLÍVA

        extrakt               extrakt

Betaglucan MaxCellHlíva ústřičná

BETAGLUKAN - video

 

    KURKUMIN            AŠVAGANDA

        extrakt                    extrakt

Betaglucan MaxCellNejsilnější Ašvaganda na Českém trhu

ASHWAGANDHA - video

 

RDESNO             ANNONA

extrakt                  extrakt

Vysoce účinný extrakt z listů

 

ČAGA - video

Z ověřených dat vyplývá, že člověk, který covid prodělal, je třináckrát lépe chráněn, než člověk, který má dvě dávky vakcíny.

prof. Jiří Beran, 13.11.2021

prof. Jiří Beran, 15.11.2021

 

TEČKOVANÝ PŘÍBĚH

"NEVĚŘÍM UŽ BÍLÝM PLÁŠŤŮM, ALE LIDEM"

medicinský inženýr

JURAJ Orság


 

TEČKOVANÉ PŘÍBĚHY

dokument z 31. srpna 2022

Nadační fond Svědomí Národa

 

KUBEK 2009

 

DOKUMENT ČT 2

BYZNYS V BÍLÝCH PLÁŠTÍCH

DOKUMENT ČT 2

ŠKODLIVOST MOBILNÍCH SÍTÍ

             TEST

BARVOSLEPOSTI

 

 

ROK SI NIČÍME IMUNITU,

možná i proto je tolik nemocných, říká česká vědkyně, vedoucí týmu Centra buněčného a tkáňového inženýrství FN u sv. Anny...

doc. RNDr. Irena Koutná, Ph.D.

Aktualizovaný jmenný seznam s portovců zemřelých od 1.1.2021 do 31.12.2023 v souvislosti s "vakcinací" na covid

Ú MRTÍ - 1480

SRDEČNÍ ZÁSTAVY - 2107

   PATOLOG dr. Ryan Cole oprávněně VAROVAL

 

RENOMOVANÝ PATOLOG   dr. RYAN COLE - přednáška

ALARMUJÍCÍ EFEKT  covid (spike) injekcí (mRNA) na mozek, srdce, ledviny a ostatní orgány

  • Spousta lidí postrádá enzym, který rozkládá RNA
  • Naprosto porušujeme Norimberský kodex z roku 1947...

český dabing - 17:08

Lékařský summit, San Antonio, Texas, USA - 27.7.2021

 

AMERICA´S FRONTLINE DOCTORS

POSTAVIT SE NA ODPOR

 

FRONTLINE NEWS

 

 

ZAČNĚTE U SEBE

ZÁKLADEM ZDRAVÍ JE PREVENCE S NÁVRATEM K PŘÍRODĚ

Doporučuji:

každé ráno cca 30 minut před snídaní

vypít cca 4 dcl vlažné čisté pramenité vody s citrónem (můžete přidat až půl lžičky jedlé sody) a pro posílení imunity a energie můžete použít dvojitý extrakt (1-2 kapsle) z

  a nejdříve po 15 minutách:

případně nejen pro psychiku:

pro střevo kvalitní probiotika:

  • kysané zelí, které si sami jednoduše vyrobíte POUZE VY! Pozor na "BRUSELSKÉ" kysané zelí! S éčkama
 

 

VÁLEK U MORAVCE V OVM

10. dubna 2022

NEHORÁZNĚ LŽE

 

 

Fakta nepřestávají existovat tím, že se o nich nesmí hovořit. Pravda je dcerou času

 

SVĚT SE ZBLÁZNIL

Toto je novodobá reklama na co?

MUDr. Anastasia Maria Loupis: Tento model je v ohrožení života